Fireflies boven de De Ruyter ui en Prins coningin er Fm s zijn op Curasao aa agekomen INTOCHT LANGS RIJEN JUICHENDE MENSEN Eerste sneeuw Vier gemeenleklossen met kleiner verschil mm Systeembouw op grote schaal in Den Haag Hei werk der kiesverenigingen Mevr. «Souman zet verdediging voprt Eigen zaken Proclamatie van de Koningin Dubieuze getuige in proces-Sehmidt Bao Dai ontslaat Ngo Dinh Diem Turk erkend als lid in Straatsburg Vier jaar geëist tegen advocaat Duits protest over minister Beyen DINSDAG 18 OCTOBER 1955 v_ DERTIENDE JAARGANG No. 3207 M. A. Reinalda lid van Raad van Slate VERBONDSRAAD C.N.V. STELT VOOR: Verbreding Rijksweg CONTRACTEN VOOR 9943 WONINGEN VLIEGTUIG VLOOG HOTEL BINNEN Proces Jungschlaeger UIT de gemiddelde contributies die geheven worden blijkt, dat slechts 2 kiesverenigingen of 6,3 pet. toe komen aan de thans vereiste gemid delde contributie van 6. «sSafcKi i%', ■sext* Hl Zie verder pagina 5 Advertentie Babv geboren aan boord van K.L.M.-vliegtuig lUllllKIlllllilll De eerste Verkeerd begrepen WIELRIJDER VERONGELUKT „Laat gevangenen vrij Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1312 Postgiro No. 424510 Kiachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhagc: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtcndienst 18.30—19 30 u Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2-»b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 6,75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks *ViAyUM" Weersverwachting geldig lot Woensdagavond: NACHTVORST, Opklaringen maar aanvankelijk nog enkele ver spreid optredende buien. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Tijdelijk zwakke, overigens matige naar Zuidelijke richtingen krimpende wind. ZON en MAAN 19 October: zon op 7.12, onder 17.42; maan op 11.18. onder 19 16 Directie: C. A. KECNING en Mr. K, VAN HOUTEN O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRüTNïs SLOT HET bestuur van een Kamerkies kring in het Westen des lands, die zowel stedelijke als plattelands-kies verenigingen omvat, heeft een rapport samengesteld, naar aanleiding van een in het winterseizoen 1954-'55 gehouden schriftelijke enquête naar de activitei ten van de kiesverenigingen binnen zijn ressort. Van de 47 kiesverenigingen hebben er 32 meegewerkt. Dat betekent dus bijna 70 pet. Het loont de moeite enkele gegevens uit dat rapport en enkele beschouwin gen die het bestuur daaraan verbindt door te geven. Negentien van de twee en dertig hebben een propagandacommissic. Het kleinste gedeelte moet dus nog van het nut van zulk een commissie worden overtuigd. Over het algemeen tellen de kiesver enigingen weinig jonge leden. Meestal worden geen percentages genoemd. Waar het wel gebeurt, va rieert het percentage van 15 tot 30. In een uitzonderingsgeval 50 pet. Uit een onderzoek naar de verhou ding van hen die lid van de K.V. zijn en hen, die het waarschijnlijk zouden kunnen zijn, valt af te leiden, dat het aantal bijna verdrievoudigd zou moe ten worden. Een ledenwerfactie in de komende winter is dus geen luxe. Op de vraag welke redenen er toe leiden dat mensen, die het zouden be horen te zijn geen lid zijn, worden er drie genoemd: a. redenen van financiële aard; b. afkeer van vergaderen; c. onverschilligheid t.a.v. de politiek. Het bestuur is van mening dat de laatste reden het meest voorkomt. HET aantal ledenvergaderingen be weegt zich om de 4 A 5 per seizoen. Het gemiddelde bezoek der leden loopt om de 10 pet. Om het bezoek te bevorderen moet gelet worden op een goede inrichting der vergadering. Voorts is het van belang met het oog op hen die nog af zijdig staan, zo weinig mogelijk van kerkelijke localiteiten gebruik te ma ken, ten einde de gedachte te voorko men, dat de vergaderingen van de kiesverenigingen kerkelijke vergade ringen zijn. Voorts blijkt, dat de meeste kiesver enigingen het winterseizoen, ingaan zonder een vast vergaderprogram. Dit ls te betreuren, war.t zo krijgt men geen vaste lijn in het werk. Een vruchtdragende werkzaamheid vereist dat het bestuur, zo nodig in overleg met de propaganda-comrr.issie, een ■werkschema voor de winter vaststelt en hiervan aan de leden mededeling doet. In de afgelopen winter kwamen de volgende onderwerpen aan de orde: De practische gemeentepolitiek, het mandement, net vrouwenkiesrecht, de Europese integratie, de P.B.O., de loonpolitiek, de vrouw en de politiek, de doorbraak, het middenstandsvraag- stuk en het bevolkingsvraagstuk. Een politiek forum en z.g. praatavon den, die dienen om het algemeen ge sprek te bevorderen en die de leden gelegenheid geven zich te uiten en met hun vragen voor de dag te komen, werden zeer gewaardeerd. OP de vraag of alle leden een chris- telijk politiek dagblad lezen, werd door zes besturen zonder meer beves tigend geantwoord. De meeste maken bepaalde reser ves; spraken over 50 pct„ 80 pet., vrij wel allen enz. Het bestuur zegt: Wij durven gerust te stellen, dat het In de gezinnen mis is, waar het ehr. politiek dagblad op geofferd wordt aan welk neutraal dag blad ook. Het gemiddelde contributiebedraj van de 32 kiesverenigingen bedraagt per jaar 3,70. Er dient dus spoedig een actie tt komen tot verhoging, anders kom) men in grote moeilijkheden en dan zal de vrij algemeen toegejuichte reorga nisatie bij gebrek aan middelen nie) kunnen slagen. In het algemeen zijn de contributies daar op peil of nagenoeg op peil waai men de leden gelegenheid geeft om wekelijks, maandelijks of per kwar taal hun bijdrage te voldoen. Dat be tekent wel meer werk voor de penning' meester, maar dat moet hij voor de goede zaak over hebben. Hem moet et alles aan gelegen zijn, dat de financiën der vereniging gezond zijn. Bovendien is hier een goede gelegenheid om meet personen bij het kiesverenigingswerk in te schakelen. Dit is enkel maar voordeel en hierbij denkt bet bestuur vooral aan de jeugd, die op deze wijze al vroeg bij het politieke werk betrok ken kan worden. HET komt ons voor, dat deze dingen niet alleen van belang zijn voor de Kamercentrale die het rechtstreeks aangaat, maar dat hier voor alle kies- verenigingeft van belang zijnde dingen zijn aangesneden. Daarom achtten wij het van belang deze dingen aan het begin van dit winterseizoen, dat met het oog op de verkiezingen extra-be langrijk is, door te geven. w ,T ATEN wij allen tezamen Koningin en Prins op waarlijk grootse wijze ontvangen en liet bezoek tot een historisclie gebeurtenis maken, waarop zij en wij trots kunnen zijn. Toont, welk een vreugde er in onze harten leeft. Met die woorden had de gouverneur der Nederlandse Antillen, nir. A. A. M. Struycken, de Antilliaanse jevolking opgewekt tot grootscheeps vreugdebetoon tijdens bet be zoek van het koninklijk paar. Maar die aansporing had de bevolking van de West eigenlijk niet meer no'dig, want ze is al weken lang in de weer geweest om voningin en Prins een onvergetelijk ontvangst te bereiden. Hoe groot het enthousiasme is. bleek vanmorgen op treffende wijze, toen omstreeks kwart voor acht plaatselijke tijd (het was toen in Nederland kwart over een) Hr. Ms. Kruiser ,.De Ruytermet aan oord het koninklijk paar in de Annabaai voor Willemstad op Curasao arriveerde. Gisteravond heeft brand gewoed in de grote boerderij annex landhuis van de landbouwer Schuurmans Mn Zwilbroekerweg te Groenlo. De boerderij ^j^e^woonhui^^^ndde^geheo^f. Mevrouw Bouman, die Vrijdag uit protest tegen de verspreiding van an ti-Nederlandse propaganda de rechts zaal in Djakarta, waar Jungschlaeger terecht stond, verliet, heeft tegenover Ass. Press verklaard, dat zij de ver dediging van Jungschlaeger zal voort zetten. Zij verliet de rechtszaal uit protest tegen 't „unfaire verhoor", dat de openbare aanklager It. kol. b.d. Soetoko afnam. Tevens protesteerde zU tegen het feit, dat de rechter geen ge hoor gaf aan haar klacht over de door de openbare aanklager gewekte anti-Ne derlandse stemming. Mevrouw Bouman zei dat Soetoko in hel nu reeds tien maanden lopende pro ces dc enige „fatsoenlijke" getuige was. De overige getuigen a charge waren „gevangenisboeven of politiespionnen". Soenarjo heeft doelbewust een anti- Nederlandse stemming willen wekken door Soetoko te herinneren aan de „Ne derlandse wreedheden, door foto's te to nen van Indonesische troepen, die bij de overval van Westerling op Bandoeng op 23 Januari 1950 vermoord, zouden zijn. Ook was de rechter unfair, toen hij weigerde om de gevangenen Barkey en De Mey van Gerwen als getuige a décharge te horen; de rechter maakte daar bezwaar tegen, daar deze gevan genen leden waren van de „orgamsatie- Jungschlaeger". In de Harz is gisteren de eerste sneeuw van het seizoen gevallen, In Noord-Duitsland zakte de temperatuur tot het vriespunt. Op de 3300 meter hoge Zugspitze daarentegen heerste de on gewoon milde temperatuur van 41 gra den Fahrenheit, Ook in Oostenrijk, Zweden en Enge land is sneeuw gevallen. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer M. A. Reinalda tot lid van de Raad van State. De heer Reinalda is te Haarlem gebo ren in 1888. Als jongmaatje kwam hij destijds in dienst van de N.V. Tjeenk Willink en zn's uitgeversmaatschappij te Haarlem, waarvan hij in 1937 het di recteurschap aanvaardde. Hij was voorts lid van de provinciale Staten van Noordholland en lid van de Haarlemse gemeenteraad. De gemeente Haarlem diende hij eni ge malen als wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting. Van 1937 tot 1947 was de heer Reinalda lid der Eerste Kamer en van 1945 tot 1947 bur gemeester van Haarlem. In laatstgenoemd jaar werd hij tot het hoge ambt van Commissaris der Konin gin in Utrecht geroepen, dat hij be kleedde tot Juni 1954, De heer Reinalda is lid van de Par- tijd van de Arbeid. DE Telegraaf maakt bezwaar tegen de activiteit van Nederlanders In de Raad van Europa, die collecteer den om de reiskosten naar Straatsburg bijeen te brengen voor een Turkse ge delegeerde, die door zijn regering door een ander was vervangen. Het blad is daar tegen, want, zegt het, wat zouden wij er van zeggen In dien een Duitser, een Turk of een Belg een collecte ging opzetten om een Nederlandse afgevaardigde naar Straatsburg te krijgen die om welke reden dan ook door de Nederlandse re gering daarin was verhinderd. Wij zou den zeggen, aldus De Telegraaf, dat zij zich met hun eigen zaken moesten be moeien. De Telegraaf vergist zich naar onze mening. Wanneer de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en de leden van die Vergadering zich bemoeien met de Turkse afgevaardig de en hem willen helpen naar Straats burg te komen, bemoeien zij zich met hun eigen zaken. Want volgens het Statuut worden de leden dc:j Vergadering benoemd door de rege.mg en op door de regering van het betrokken land vast te stellen wijze, maar een lid kan gedurende een zitting van de Vergadering niet van zijn functie ontheven worden zonder toestemming van de Vergadering. M.a.w. van de vervanging, waarvan De Telegraaf spreekt, is rechtens geen sprake. En men heeft zich in Straatsburg slechts beijverd om er toe bij te dra-, gen dat een Hd der Vergadering de hem toekomende functie kan blijven uitoefenen. Honderden mensen, volwassenen en met vlaggetjes zwaaiende kinde ren, hadden zich bij de haven opge steld en waren er getuige van de be groeting van de koninklijke gasten door Fireflies van de Koninklijke Ma rine, die waren opgestegen van het Albert PIcsmanvliegveld en als grote blinkende vogels over de indrukwek kende oorlogsbodem scheerden, die statig de Annabaai binnenvoer onder het gedreun van de 35 saluutschoten, afgevuurd door de saluutbatterij op de muur van het fort „Amsterdam". Terwijl liet gejuich van de enorme me nigte zich vermengde met het geronk van de vliegtuigmotoren en iedereen de hals rekte om een glimp van dc me'- zoveel ongeduld verbeide gasten te kun nen opvangen, voer de „De Ruyter' door de Annabaai en het Sehottcgat naar zijn ligplaats aan de Noordzijde van bet bassin van de Nieuwe Haven. Toen het schip was gemeerd, begaven Koningin en Prins zicht via de aange- H.M. koningin Juliana heeft na haar aankomst te iilrrmuad, de mijtende proclamatie uitgegeven: „ingezetenen van dc Nederlandse Antillen. Hel verheugt inijii eehtgenoot en mij zeer, lieden in de hoofdstad van de Nederlandse Antillen voet aan wal tc zetten en een tiental dagen in li» midden tc verkeren. Sinds viij, onderscheidenlijk in 1912 en 1914 uw land voor de eerste maal bezochten, heldirn zicii in dc wereld vele veranderingen ten goede voltrokken. De vrede is mogen terugkeren cti allerwcge is het herstel Ingetreden van de veie en ernstige verwoestingen, die de oorlog nul zich bracht. Binnen het Koninkrijk heeft de verhouding UH-en Nederland, lie Nederlandse Antillen en Suriname een grondige wijziging ondergaan, lu dc gezamenlijk vrijwillig aan vaarde nicnvvc rechtsorde vverd liet grondbeginsel van de zelfstandige behartiging der eigen belangen der landen verankerd. Daarnaast vverd uls evenwichtig grondbeginsel er kend: I)e gezamenlijke verbonden heid tol verzorging der gemeen- schappelijke belangen en tot weder kerige bijstand. Bij de aanvang van dit bezoek wil ik als mijn vaste vertrouwen uitspreken, dat dc toekomst dc gclrottw'c naleving dezer grond beginselen zal bevestigen. De samen- honrighoid tussen Nederland. Suri name en de Nederlandse Antillen •zal daardoor nog aan diepte winnen tot heil van het Koninkrijk der Nederlanden en van alle rijks genoten. JULIANA brnchte statietrap naar de wal, waar d» marimersfanfare een couplet van hei Wilhelmus ten gehore bracht Op het zelfde ogenblik werd de koninklijke vlag op het gouvernementshuis gehesen. Deze radiografisch overgebrachte tele- foto geeft een beeld mn de ontvangst tan het Nederlandse Koninklijke Paar in San Junn op het eiland Porto Rico. Een marine-officier wordt op de foto de hand gedrukt door H. Mkoningin Juliana. In het midden ziet toe de gouverneur van het eilandZ. E. Luis Munos Marin. Rechts op de foto Z. KH. prins Bomhard. Het bezoek i an het Koninklijk Paar begint tandaag op het eiland Curasao. Curacao is t err etc eg het belangrijkste eiland tan de Anti'llrn- Dtrm olie die men op Venezuela teint wordt op Curaqao geraffineerd en daarmee is de positie van het eiland tvel voldoende onderstreeptDe olie beheerst het ge hele gebied en de tankschepen zijn dc levenslijnen voor het eiland omdat de gehele welvaart afhankelijk is ran de olie. Het is dan ook geen wonder dat het Koninklijk Paar een bezoek aan de raffinaderijen zal brengen. Ongeveer 98,000 mensen iconen op het eiland en hun bestaan is op een of andere wijze aan de olie t vrbonden. De olieraffinade rijen tan Curasao behoren tot de groot ste ter wereld. Sinds 1634 is het eiland, met enige korte onderbrekingenonder Nederlands bestuur. Maar pas sinds de opkomst van de olie-industrie is er sprake t an een vestiging van Neder landers op grote schaal. De oppervlakte is gelijk aan Noord- en Ztiid-Beveland, In zijn gisteren gehouden vergade ring heeii de vertgndsraad van het C.N.V. als zijn oordeel uitgesproken, dat het vraagstuk van de gemeente- classificatie spoedig opnieuw aan de orde dienf ie komen. De verbondsraad heeft hierbij over wogen, dat reeds in het desbetreffende rapport van de S.E.R. een volledige afschaffing van de gemeenteclassiüca- tie in de periode van tien a vijftien jaren werd bepleit. Een minderheid van de S.E.R.. waartoe ook het C.N.V. behoorde, wenste deze afschaffing zelfs op nog kortere termijn te ver wezenlijken. Op 1 Januari 1954 is reeds een stap in deze richting gedaan door het totale verschil tussen eerste en vijfde klasse van twaalf tot tien cent per uur te verminderen. Naar het oordeel van de vprbondsraad isde tijd thans aange broken- een volgende stap te zetten. Dit kan op tweeërlei ivijze geschie den: ten eerste door het verschil tus sen de eerste en de laatste klasse te verminderen van tien tot acht cent, doch het aantal;-klassen op vijf te handhaven; ten weede door het ver schil tussen eerste en laatste klasse te verminderen van tien tot aeht cent, doch bovendien het aantal klassen tot vier terug te brengen. Het C.N.V. kiest voor de tweede weg, omdat deze spoediger leidt lot de af schaffing van de gemesnteclassificatie, heigeen in meer dan één opzicht in km 10 fze/szsrwf S Rosa zwiilemslöC S Mareis fotósar O 2out O VlipgwW =""TinKsd>ip CURASAO Zff O Oltera/fmadeni) het belang is zowel van het bedrijfs leven als geheel, als van de loon- en saïaristrekkenden. Een dienovereenkomstige wijziging van de richtlijn zal daarom door het C.N.V. bij de Stichting van de Arbeid aan de orde worden gesteld. De ver bondsraad van het C-N.V. is ten slotte van oordeel, dat de grotere bedrijfs- taksgewijze vrijheid ook ten aanzien van deze zaak moet worden gereali seerd. In bedrijfstakken waarin dit mogelijk blijkt, moet daarom reeds thans het aantal klassen niet tot vier, maar tot drie teruggebracht kunnen worden. Het thans reeds dertien maanden Mevrouw Bouman zei. dat Swartjes lopende proces-Sehmidt te Djakarta was Maandag gewijd aan het horen van de getuige a charge H. "VV. Swart jes, die volgens de verdedigster, me vrouw M. Bouman „voortdurend zijn vroegere verklaringen verdraait en aan één stuk door liegt." Swartjes, die op het ogenblik een straf van negen en een half jaar uit zit wegens berovmg-met-geweldpleging zei dat hij Schmidt slechts eenmaal had ontmoet, nl. tijdens een bijeen komst van subversieve figuren in 1950 ergens aan de Zuidkust van West-Ja va. Toen hij vorige week Dinsdag werd gehoord, verklaarde- hij, dat hij Schmidt al van 1947 af kende, toen deze commandant van het Nederland se garnizoen in Djakarta was. De getuige vertelde vervolgens over zijn ervaringen uit de tijd, toen hij, volgens zijn zeggen, lid was van de ondergrondse organisatie, waarvan Sc'nmidt volgens hem de leider was niet in staat was foto's te herkennen van mensen, die volgens hem lid wa ren van die organisatie. Aan boord van het KLM vliegtuig „Prinses Marijke", gezagvoerder Bik, dat met emigranten uit Jamaica op een speciale vlucht onderweg was van King ston op Jamaica naar Londen heeft de Britse mevrouw Forster een uur voor de landing in Montreal vanmorgen vroeg het leven geschonken aan een dochter, die de naam Audrey heeft ge kregen. Moeder en dochter zijn kort na de landing in Montreal naar het Royal Victoria ziekenhuis overgebracht en maken het wel. Vader Forster hoorde het heuglijke nieuws in Londen. De rijksweg Amsterdam-Haarlem zal in de toekomst worden verbreed en tevens wellicht om het dorp Half weg worden geleld. Hiermee is reke ning gehouden in het uitbreidingsplan voor dc gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, dat Ged. Staten van Noordholland hebben vastgesteld om dat de gemeenteraad heeft verzuimd dit te doen. ONBEPERKTE GARANTIE OP Dl VflINC HAZETr ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een particulier vliegtuig is in de af gelopen nacht met een motorstoring de bovenverdieping van een hotel m Noord Hollywood binnengevlogen, ver volgens nog door twee verdiepingen heen geslagen en tenslotte in brand gevlogen. Het gevolg was, dat minstens vier per- 1 sonen om het leven kwamen, zeker acht zwaar gewond werden en de voorkant van het hotel uitbrandde. Er ontstond een paniek in het gebouw en in de dicht bevolkte woonwijk. Men neemt aan, dat hel dodencijfer nog zal stijgen. Onder de slachtoffers bevinden zich kinderen. Het Zuidvietnamese staatshoofd Bao dai heeft Dinsdag zijn premier, Ngo Dinh Diem, ontslagen en de volledige bevoegd heden die Diem bezat, teruggenomen. (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteravond besloten contracten te tekenen met vier bouwmaatschappijen, die in de komende vijf jaren niet min der dan 9943 systeemwoningen in Den Haag zullen bouwen. Na een debat van bijna twee uren verklaarde de gehele raad zich accoord met het betreffende voorstel van B. en W. waardoor de wo ningbouw voor een groot deel dus werd vastgelegd. Het voorstel van B. en W. bereikte de gemeenteraad, nadat de minister van Wederopbouw de richtlijnen voor een dergelijke gang van zaken had vast gesteld. In het begin van dit jaar reeds stelde de minister aan de drie grootste gemeenten (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) voor, dat zij zouden over gaan tot het sluiten van contracten met systeembouwers voor een langdurige periode. Als deze gemeenten dit zouden doen, aldus de minister, dan zou voor de be paalde periode het huidige stelsel, dat vier systeemwoningen gelden voor drie contingentswoningen, gehandhaafd blij ven. De omvang van de contracten zou verder zodanig moeten zijn, dat on geveer de helft van het aantal wonin gen, dat thans jaarlijks wordt.toegewe zen. in de contracten betrokken zou moe ten worden. Den Haag is de eerste der drie grote gemeenten, welke het sluiten van de contracten in de gemeenteraad behan delde. Haagse raadsleden meenden tij dens de debatten van gisteren te weten, dat in Amsterdam en Rotterdam niet zonder slag of stoot de richtlijnen van dc minister van Wederopbouw gevolgd zou worden. Van de zijde van B. en W. werd ge antwoord. dat als deze gemeenten be- sluiten geen contracten te sluiten, mid- deigrote gemeenten graag zullen deel nemen aan het ministeriële plan. Im mers, zo zeide de wethouder van We deropbouw, ir. Van Lissa Nessel, het sluiten van dergelijke contracten bevor dert de industrialisatie van de woning bouw. De bouwondernemers weten dan voor een periode van vijf jaar, welke op drachten zij hebben uit te voeren. Zij kunnen overgaan tot uitbreiding van de fabrieken, waar de onderdelen voor de woningen gereed gemaakt worden. En dit zal de woningbouw, en in het bij zonder de systeembouw, ten goede ko men. De Turkse afgevaardigde Serdun Er- gin is nog steeds lid van de Turkse delegatie in de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa voor 1955 indien hij dat tenminste wil. Dit heeft de Turkse minister van buiten landse Zaken, Fatin Zoriu, telegrafisch meegedeeld aan de voorzitter van de raadgevende vergadering, Guy Mollet. De minister zei. dat de Turkse rege ring Ergin's bedoelingen verkeerd had begrepen en had gemeend, dat hijzelf niet langer afgevaardigde naar Straatsburg wilde zijn. De Nederlandse afgevaardigden In Straatsburg hebben vorige week in de vergadering 3.000 opgehaald voor Ergin's reis- en verblijfkosten. De procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. A. S. de Muïnck Keizer, heeft vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 32-jarige voormalige advo- De Muïnck Keizer achtte drie punten caat mr. A. S. uit Den Haag. Mr. ran de tenlastelegging bewezen. Hij vroeg vrijspraak t.a.v. de tenlastege- Ilegde oplichting van een fabrikant in-j zake een geldlening van 4350.-. Bewezen werd geacht valsheid in geschrifte in zake het doen opnemen van valse gegevens over verkoop en prijs van een auto in een authentieke acte van een notaris, diefstal van een aantal bankbiljetten van 100- ten nadele van een makelaar in Dordrecht, en valsheid in geschrifte op een aan vraagformulier voor een luchtvaart- ongevallenverzekering valselijk ver klaringen van een Haagse musicus te stellen. De verdediger, mr. A. Mout, vroeg vrijspraak op alle punten. Hij zei niet onmiddellijk invrijheidstelling te wil len vragen, opdat het hof na rijp be raad een beslissing zal kunnen nemen. Uitspraak 27 October. Bij het oversteken van de Groene Hil- ledijk te Rotterdam is de 64-jarige P. J. Heijboer, wonende aan de Leede, met zijn fiets door de locomotief van een stoomtram aangereden en tegen de straat geworpen. Hij werd ernstig ge wond naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Het Westdultse verbond van terugge keerde krijgsgevangenen heeft protest aangetekend tegen een verklaring van de Nederlandse minister Beyen, dat de 42 nog in Nederland gevangen gebonden Duitse oorlogsmisdadigers niet voortij dig zullen worden vrijgelaten. De president van de bond. August Fischer, heeft aan minister Von Bren- rist° dat d wra?i ?,ezonden. waarin bij jLivm f Westduitse regering onmid- dellijk onderhandelingen met Deo Haae begint over de vrijlating van de Buit. Z0L hij zich verplicht voelde de aandacht van de regering op de Nederlandse verklaring te vestigem aangezien de Sowjet-Unie thansiulst duizenden Duitse gevangenen vrijlaat.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1