Koninklijk Paar naar Bonaire vertrokken Koningin bezocht instituut e kinderen Prof. H. Theorell krijgt Nobelprijs geneeskunde Werkgeversverbond ïóont begrip voor situatie GERBEN SONDERMAN V.S. VERONGELUKT „Elke Ambonees vrij om zijn keus te bepalen" Bezitsvorming Hartelijk afscheid van Curacaoenaars Minister Van Thiel: Opheffing van de Kominform Reacties op fiscale maatregelen Kentering Dr. mr. Van Staay raadslid af Bij demonstratie met S-14 Landgerecht weigert getuigen te horen BAO DAI EEN „VERRADER" Sanering Belgische mijnindustrie SPA VBUDAG 21 OCTOBER 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3210 Weerbericht Man verdronken „New York Times" over vorstelijk bezoek Stand der verkiezingen in Indonesië Prins Bernhard diep onder de indruk IJ Zie verder pagina 5 T, Achtjarig jongetje door tractor aangereden BSHNPiil IMMmk Ook bedankt voor Prov. Staten Luitenant-kolonel Gerben Son- derman, chef-piloot van de Koninklijke Nederlandse vlieg tuigfabriek Fokker en persoonlijk piloot van prins Bernhard, is gisteren om het leven gekomen. Sonderman is in Maryland in de Ver. Staten verongelukt tijdens een demonstratie mét de S-14 oefenstraaljager van Fokker, Mevr. Bonman protesteert igggtptgfg! Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telet. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaehtendienn abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •p-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362568 Schiedam; Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks TUïUM- Directie: C. A. KECKING en Mr. K. VAN HOUTEN Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond: KOUDER. Aanvankelijk, vooral in de Oostelijke helft van het land nog regen. Morgen opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Kouder. ZON EN MAAN 22 October: zon op 7.17, onder 17.35: maar, op 13.32. onder 22.01. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT TOT de middelen om de massafica- tie tegen te gaan behoort ook de bezitsvorming. Het hebben van eigen bezit wordt terecht door velen gezien alg een middel om de zelfstandigheid van de mens beter tot haar recht te doen komen. Want eigen bezit stimu leert de verantwoordelijkheid, het geeft het gevoel dat men niet meer geheel zo afhankelijk is van anderen. Bezitsvorming door de arbeiders be tekent dat de arbeider niet meer hele maal opgesloten zit in de ioon-proble- matiek. Er is dan ook voor hem een ontwikkeling mogelijk daarbuiten, in de sfeer van de eigendom. ONZE maatschappelijke ontwikke ling moet zich in.een richting be wegen om van de arbeider een ander mens te maken dan hij in de negen tiende eeuw was. Toen was hij een loonslaaf, die onder de slechtst denk bare voorwaarden werken moest. Het correctief daarop kan niet enkel gevonden worden in de verbetering van de loonpositie en In het verbete ren van de arbeidsvoorwaarden. Goe de sociale maatregelen zijn belang rijk. Maar ze zijn onvoldoende. Daar om is het vraagstuk van de P.B.O., van de medezeggenschap en van de bezitsvorming door arbeiders actueel. Want daardoor krijgt de arbeider het niet slechts in stoffelijke zin beter, maar daardoor verandert zijn positie in het bedrijfsleven en in de maat schappij. Als hij er geestelijk toe in staat is, kan dit alles in belangrijke mate bijdragen van hem een ander mens te maken. HET is duidelijk dat bezitsvorming door arbeiders een moeilijk vraagstuk is. Want bij vele arbeiders zijn de inkomsten niet van dien aard dat zij daarvan kunnen overhouden om te sparen voor duurzaam bezit. In ve le gezinnen wordt wel gespaard, meestal door het overleg van de huis vrouw. Maar dan gaat het vaak om een sparen voor uiteindelijk consump tieve doeleinden: Nieuwe kleren, een nieuwe fiets of iets dergelijks. Dit sparen hoe voortreffelijk ook op eichzelf is niet het sparen waar het hier over gaat. Het gaat bier over het sparen voor duurzaam bezit: Een hui*, een woninginrichting, een verze keringspolis of een geblokkeerde spaarrekening. Een, dergelijk sparen vereist gees telijke inspanning. Want de verleiding ia groot en dat geldt helemaal niet speciaal de arbeiders, maar het komt bij alle trekkers van vast inkomen voor om het heie inkomen voor con sumptieve doeleinden te besteden. On- »e maatschappij is op deze verleiding speciaal ingesteld. Er is zoveel, dat een mens graag zou willen hebben en het is niet eens altijd een schandaal dat men dat allemaal graag wil heb ben. Maar het is nodig dat een mens *ich daarbij een zekere rem aanlegt. Het ix op zichzelf van belang dat men niet alles opmaakt wat men verdient «n dat men wat overhoudt. Het is op zichzelf al van belang dat men niet al tijd alles neemt (koopt) wat men graag wil en men ook wel betalen kan. Het is tenslotte van groot belang dat men niet altijd leeft op de grens. Een inkomen opmaken. En verder alleen maar rekenen met de sociale verzeke ringen. Het is van belang dat men een eigen, individueel stootblokje vormt. Een eigen reserve door eigen zuinig heid en overleg gekweekt Daar is geestkracht voor nodig, schreven we. De vraag is nu of die geestkracht niet door doeltreffende re gelingen zou kunnen worden gestimu leerd. Vanmorgen om negen uur plaatse lijke lijd (Ned. lijd 14.30 uur) zijn de Koningin en de Prins, uitgeleide ge daan door vele Curacaoenaars, die zich langs de route naar hel vliegveld had den opgesleld en vele auiorileilen. verlrokken naar Bonaire. Bonaire is het oostelijke van de drie benedenwindse eilanden, iets groter dan Aruba en iets kleiner dan Cura cao. Het eiland is ongeveer 35 km lang en 5 tot 10 km breed, Bonaire heeft geen olie-industrie, is dan ook ver-uit het armste van de drie en dun be volkt met 5.000 inwoners tegenover ruim 50.000 op Aruba en 120.000 op Curacao. Daar staat tegenover, dat Bo naire ook het meest ongerept is en voor wie van het natuurschoon der benedenwindse eilanden, het woeste, droge, rotsachtige land. houdt, het meest aantrekkelijk. Bonaire heeft flamingo's en daar zijn de Bor.airianen zeer trots op. Deze ranke, rose vogels leven vooral rond het Pekelmeer bii de zoutpannen in het Zuidelijke deel van het eiland. Zij worden streng be waakt, want zij vormen, met het goe de viswater rond het eiland, de groot ste aantrekkelijkheid voor het zich moeizaam ontwikkelende toeristenver keer, dat voor Bonaire, vrijwel ge speend van landbouw en zeer schaars uitgerust voor de veeteelt, een belang rijke bron van inkomsten is. Op de ochtend van de derde en laatste dag van het verblijf van de Koningin cn de Prins op Curacao begaf de Ko ningin zich allereerst naar het Mgr. Verriet-instituut, een tehuis voor gebrek kige kinderen van het Wit-gele Kruis. Prins Bernhard voerde in de loop van de ochtend met vooraanstaande perso nen uit handel en nijverheid bespre kingen op financieel en economisch gebied. Het Mgr. Verriet-instituut, dat de Koningin gistermorgen bezocht, is een zelfstandige stichting, die staat onder het hoofdbestuur van het Wit-gele Kruis. Er worden op het ogenblik 73 kinderen verpleegd, niet alleen afkom stig uit Curacao, maar wan Alle zes Antilliaanse eilanden en ook een uit Suriname. Het zijn kinderen, die ern stige lichaamsgebreken hebben. Een deel van hen heeft ook geestelijke af wijkingen. De Koningin vertoefde ruim een half uur in het instituut. Zij liet zich alles tonen en luisterde met ernstige be langstelling naar hetgeen de directrice haar over de verschillende aspecten van dit belangrijke medisch-sociale werk vertelde. Nadat H.M. op hartelijke wijze af scheid had genomen van mej. Speeken brink en de bestuursleden van het Wit gele Kruis, maakte zü nog een rondrit door de stadswijk van Curacao, Otra- bamda, waarbij zij oïider andere een ogenblik stopte b(j de JPF, de club der Surinamers, om er een hulde van de Kot omissies in ontvangst te nemen. Ook werd gestopt bij de Synagoge in de Columlmsstraat. waar de Koningin een plaatwerk werd aangeboden. Teruggekeerd op het gouvernements plein scheepte de Koningin zich in aan boord van het jaccht van gouverneur Struycken. de „Beatrix", waarmede via de St. Annabaai en het Schottegat naar bet terrein van de oliemaatschap pij werd gevaren. Emmastad, het woonoord rond de raffinaderij van de geëmployeerden, werd bezocht gedurende een rondrit van circa 20 minuten. Bij aankomst in Em mastad werd de Koningin verwelkomd door de directie van de Curacaose Pe- troleummaatschappij. Zij werd uitbun dig toegejuicht door enkele honderden kleuters, die in het wit gekleed waren en oranje sjerpen droegen. Het eindpunt was het huis van de directeur van de Cur. Petroleum industrie maatschappij, dr. ir, H. ter Meulen, waar H.M. enige tijd verbleef om een kop koffie te drin ken. Hier ontving de Koningin een her inneringsgeschenk in de vorm van een presse-papier van zwart marmer. De rondrit werd even onderboken bij het stadion in Suffisant, waa de zes jarige Vivan Frans en de achtjarige Su rinaamse Lutske Casoer de Koningin bloemen aanboden. De bewoners van Suifisant, het ar beiderswoonoord van de CPIM maakten van dit korte oponthoud gebruik oro de Koningin zeer hartelijk te begroe ten. f'%»^ H.M. de Koningin vu Z.K.H. de Prins even voor het betreden van het Gouvernementshuis in Wiitemstad, waar Koningin Juliana een Jbijzondere zitting presideerde van de Raad van ministers van de Ned. Antillen. ,De regering staat op het standpunt, dat maand toe te staan naar Indonesië terug elke Ambonees in vrijheid zijn keus zal moeten kunnen doen. Beïnvloeding zal alleen dan worden geweerd, indien daar door de orde en rust in de woonoorden In gevaar zouden worden gebracht.' Dit heeft de minister van Maatschap pelijk Werk, mr. F. J. Th. AL van Thiel, in een onderhoud verklaard naar aan leiding van de Indonesische bereidver klaring vijftig Ambonese gezinnen per IJEt is duidelijk dat de bezitsvor- ming in een socialistische maat schappij die geestkracht niet bevor dert. Want in een socialistische maat schappij vindt ook wel bezitsvorming plaats. Ook wel bezitsvorming ten be hoeve van de arbeiders. Maar dat is steeds collectieve bezitsvorming. Het is niet van de arbeider, het is ten be hoeve van de arbeider. En dat is nu juist wat we hier niet bedoelen. Want van de collectieve be- sitsvorming krijgt de arbeider het wel heter, maar hij wordt er zelf niet an ders van. En juist dat laatste moet er bij. Dat is het belangrijkste. En daarom is het zaak om aan die bezitsvorming aandacht te geven en zich af te vragen of er daarvoor geen maatregelen kunnen worden genomen, tescn^het*'UnkAachtêrwiel van de trac- die haar in de hand werken. |{0r 0p. Volgens de „Daily Herald" zullen de Russen op de komende ministersconfe rentie der Grote Vier te Moskou met een nieuw ..vriendelijkheidsgebaar' voor de dag komen: de opheffing van de Kominform. De leider der Russi sche communistische partij, Chroestsjew zal daarvan mededeling doen. Rusland zou daarmee Egypte en de Arabische staten te kennen willen geven, dat zij geen vrees voor het communisme be hoeven te hebben. De Kominform, de belangrijkste in ternationale communistische organisa tie. werd in 1947 gesticht als opvolgster van de oude communistische internatio nale, de Komintern, die Stalin tijdens de wereldoorlog ophief om zijn Wester se bondgenoten aangenaam te zijn. legen half drie vannacht hoorde de poiitie op het hoofdbureau te Rotterdam hulpgeroep uit de richting van de Lom bardkade. Men snelde naar buiten, doch hoorde niets meer. Daar men vermoedde, dat er iemand verdronken was in het Stokviswater, ging men dreggen. Om streeks half vijf werd het stoffelijk over schot opgehaald van een 55-jarige man. Arie Konstant genaamd. Naar de verdere gegevens stelt de politie nog een onder zoek in. Van kikker geschrokken Op de Smitshockseweg te Rotterdam is gistermiddag de 8-jarige Martinus J. P K. aangereden door een landbouw- tractor Met een hoofdwond moest bij naar het Zuiderziekenhuis worden ver voerd. De jongen zat in de grasberm, schrok van een kikker en liep pardoes De Zweedse wetenschappelijke vor ser prof. Hugo Theorell is winnaar ge worden van de Nobelprijs 195S voor geneeskunde. De 52-jarige professor is hoofd van het Nobelinstituui voor biochemie m Stockholm. De prijs bedraagt 190.214 kronen. De prijs werd toegekend voor prof, Theorells ontdekkingen „betreffende de aard en de werkingswijze van ge- oxydeerde enzymen''. De nieuwe Nobelprijswinnaar ver- Wierf bekendheid door zijn werk op het gebied van bloedplasma cn het „gele lichaam", één van de belang rijkste enzymen van de mens. Zijn speurwerk op dit terrein heeft hem o.m. in staat gesteld een diepgaande studie van de werking van vitaminen te maken. Prof. Theorell is hij het Zweedse publiek in het bijzonder bekend ge- Worden door zijn methode van bloed onderzoek van automobilisten, die er van verdacht worden alcoho! te heb ben gebruikt. De Zweedse rechtspraak heeft piof. Theorells methode aanvaard. Eer. auto mobilist, die minder dan 0.08 procent alcohol in zijn bloed heeft, wordt met beschonken geacht. Indien het per centage tussen 0.08 en 0.14 ligt, wordt hij beschonken maar niet buiten staat geacht. In dit geval kan de automo bilist tot een boete veroordeeld wor den. Is het percentage hoger dan wordt hij als beschonken en buiten staat ge acht. Prof. Theorell lijdt aan ernstige maagzwerenals gevolg van het feit dat hij overwerkt is. Prof. Theorell heeft verklaard, dat hij zijn prijs niet zal gebruiken voor speurwerk,, maar voor het kopen van een nieuw huis voor hem, zijn vrouw en drie kinderen en voor het aanschaf fen van nieuwe meubels voor een bui tenhuisje in de omgeving van Stock holm. In kringen van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers heeft men uit den aard der zaak met veel belangstelling kennis genomen van de fiscale maatre gelen, welke de regering op 20 October t.a.v. het bedrijfsleven heeft getroffen. Het spreekt vanzelf, dat men nog geen gelegenheid heeft gehad om zich een definitief oordeel hierover te vormen. Als voorlopige mening werd ons des gevraagd medegedeeld, dat men voor de getroffen maatregelen in het ka der van de huidige conjuncturele situ atie begrip heeft. Men bedenkt hier bij, dat het in hoofdzaak gaat om een stap terug op een weg van fisca le faciliteiten, welke zijn oorsprong vond in een tijd van een dreigende vermindering der werkgelegenheid. Deze maatregelen treffen inzonder heid de bestedingen van het bedrijfsle ven. De conjunctuur wordt evenwel ook door andere bestedingen beïnvloed. In dit verband zijn de consumptieve beste dingen van veel belang. Mede in het licht van de thans getroffen maatrege len is het daarom van betekenis, dat men met name ook op het gebied van de loonvorming in ons land de gewen ste matiging blijft betrachten. Ook in de sector van de overheidsin vesteringen is de grootste waakzaam heid geboden. In deze sector dient een overeenkomstig beleid te worden ge voerd, meent men in kringen van het Verbond. Voorts dienen eventuele hogere in komsten uit hoofde van de getroffen fis cale maatregelen niet tot additionele overheidsbestedingen aanleiding te ge ven. Er is, gezien de conjuncturele situa tie, thans alle aanleiding om van de overheid te verwachten, dat zij haar uitgaven niet dan in de uiterste nood zaak uitbreidt. De uit de begroting voor 1956 blijkende uitbreiding van de perso neelsbezetting van de overheid baart het bedrijfsleven in dit verband zorg, aldus kringen van het Verbond van Neder landse Werkgevers. Tv - y,-: Houdt u even die paraplu opzij", vroeg de fotograaf die een plaat ivilde maken van prinses Margaret, en op het zelfde moment drukte hij af. Zo komt het dat op deze foto de begeleidende Hooglander onder de paraplu loopt en- de Prinses er naast. Prinses Margaret teas, in stromende regen op teeg naar een plechtige vaandeluitrcihing aan een bataljon Schotse Hooglanders, waarbij zij iverd ontvangen door gene- raat-majoor Urqahartbekend als com mandant van de Eerste Britse Airbor ne Divisie, die zich roem verwierf in te keren. De minister deelde mede. dat twee organisaties van in ons land verblijvende Arabonezen de CRAMS met ongeveer 4000 zielen en de P-PS met ongeveer 1000 zielen en verscheidene Ambonezen individueel al geruime tijd naar wegen zoeken om naar Indonesië te kunnen terugkeren. Van de ongeveer 1000 zielen tellende groep Keiezen zijn uitlatingen bekend, die op een groetende gezindheid wijzen om terug te gaan. De ontwikke ling in de BPRMS dient te worden afge wacht. zeide mr. Van Thiel. Een onder zoek daarnaar zeide hij zeker in dit stadium ongewenst te achten, daar dit de tegenstellingen slechts zou ver scherpen. Minister Van Thiel deelde mede, dat nog -niet bekend is, wanneer de eerste daarvoor in aanmerking komende Am bonese gezinnen zullen vertrekken. Er is nog geen overleg geweest over de organisatie van de terugkeer en c!e regering heeft nog geen vast plan. Zij wil daarbij r.iet vooruitlopen op het officiële overleg met Djakarta. In de uitvoering van het op te stellen plan zullen ook Ambonese vertrouwensman nen v/orden betrokken. Op een vraag, of de Ambonezen, die voor terugkeer in aanmerking willen komen, in Nederland in aparte kampen zullen worden ondergebracht, zeide mr. Van Thiel, dat dit za! worden gedaan, indien het om practische redenen nood zakelijk en met het oog op de woon ruimte mogelijk is. Overigens zal met de bouw van de aangekondigde nieuwe woonoorden worden doorgegaan; meteen tempo van 600 gezinnen per jaar zou het nog ruim vier jaar duren, voordat alle Ambonezen Nederland hebben ver laten en het tekort aan woonruimte en vervanging van woonoorden door betere verblijven maken het noodzakelijk, dat met de uitvoering van de gemaakte plan nen wordt doorgegaan. De repatriërende Ambonezen zullen een tegemoetkoming krijgen voor de kosten van het levensonderhoud gedu rende de eerste maand van hun verblijf in Indonesië, In het onderhoud legde minister Van Thiel er tenslotte de nadruk op, dat de jongste ontwikkelingen geen enkele wij ziging brengen in het standpunt, dat wat de verzorging betreft alie Ambonezen voor het ministerie van Maatschappelijk Werk gelijk zijn. of zij tot de BPRMS, de CRAMS of welke organisatie dan ook behoren. En wat de voorlichting betreft: de regering staat op het standpunt, dat dit een taak is van de Indonesische auto riteiten en de Ambonezen zeif. Mr. Van "Thiel zeide, dat de ervaringen van de eerste groepen teruggekeerde Ambonezen voor deze voorlichting voldoende mate riaal zuilen kunnen geven. Het bezoek van Koningin Juliana aan de Nederlandse Antillen „betekent een mijlpaal in de politieke vooruitgang", aldus schrijft vandaag de New York Times in een hoofdartikel. De Times merkte op, dat de vroegere koloniale gebieden in de Caraibische zee werkelijk zelfbestuur hebben gekre gen. doch tegelijkertijd „het karakter hebben bewaard van elementen binnen het Nederlandse koninkrijk". Het blad prees het „krachtige en eer lijke nationalistische element", dat de nieuwe politieke status heeft uitgewerkt. .Vier jaar lang hebben locale groe pen in deze vroegere koloniën gewerkt aan het probleem om het bestuur te re gelen. Toen zij tenslotte hun bevindin gen aan Den Haag voorlegden, konden zij zeggen, dat dit was wat het volk in kwestie werkelijk verlangde. „Het is om deze reden, dat Koningin Juliana een zo buitengewoon warme ontvangst op de Antillen ten deel valt, die haar ook in Suriname %\vacht."j De Times had woerden-wain-lof voor de „realistische" politieke regeling op de Antillen en in Suriname en merkte op, dat deze in Indonesië onmogelijk was. j~N E recente achterstand van de bij- zondere school schijnt tot stil stand gekomen te zijn en reeds In een voorsprong te zijn gewijzigd. Tege lijkertijd liep de openbare school terug. Dit leren ons de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek We hebben bier bet oog op de cijfers, die betrekking hebben op de voor het éérst toegelaten leerlingen over de jaren 1953 en 1954. Klom het totaal van alle leerlingen b;j het open baar onderwijs over dezo jaren nog van 28,0 tot 28,6 pet. en bij het prot. chr. onderwijs van 27,0 tot 27,1, de verdeling van de voor het éérst toege laten leerlingen, nl. dus de leerlingen van de eerste klas, laat zien dat de neutrale school op haar retour en de bijzondere schooi aan de winnende hand is. In '53 was dit cijfer voor het openb. ond. 30,3 pet., in '54 29,1 pet. Bij de bijzondere school liep dit op van 67,7 pet. tot 69.1 pet. Verblijden de kentering! (Van een onzer verslaggevers.) Dr. mr. J. A. M. van Staay heeft gisteren officieel bedankt als iid van de gemeenteraad van Den Haag en als lid van de Provinciale Stalen van Zuid-Holland, Als oorzaak voor dit be danken voerde hij persoonlijke rede nen aan. Dr, mr. Van Staay bekleed de deze functies als iid van de K.V.P. In de gemeenteraad zal hij opgevolgd worden door mr. J. Borghols, die reeds eerder deel uitmaakte van de K.V.P.- fraclie. In de staten zal hij waarschijn lijk opgevolgd worden door de heer J. Wesseling. Volgens de jongste tellingen is de stand in de Indonesische verkiezingen: P.N.I. 7.7 milliners; Masjoemi 7,6 mil- lioen; P.K.I. 5.9 miliioen; N.TJ. 6.4 mill. Bij Kon. besluit is aan mr. J. W. Woldringh van der Hoop, op zijn verzoek, met ingang van 17 April 1956, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Katwijk, met dankbetuiging voor de., langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. - Geslipt. Naar hét Cöolsingèlziëkénhuis werd de 30-jarige chauffeur W. F. W. uit de Carnissestraat te Rotterdam gebracht. Hij was gisteravond bij de Oostmolcmverï met zijn fiets op de tramrails gsllpt. Sonderman bestuurde de S-14 tijdens een vlucht voor functionarissen van de Fairehild Aircraft Corp., toen de ma chine in een vriile geraakte en neer stortte op een boerderij op ongeveer anderhalve kilometer van het gemeen telijke vliegveld van ïlagerstown. Het vliegtuig stond onmiddellijk in lichterlaaie en Sonderman moet op slag gedood zijn. Kolonel Gerben Sonderman, adju dant in buitengewone dienst van prins Bernhard. is 46 jaar geworden. Hij werd in 1937 n vlieger bij Fokker. Tij- De verdedigster van Jungsclilaeger. mevrouw Bonman, heeft verklaard dat zij bij het Indonesische Hoge Gerechts hof zal protesteren tegen het feit dat het landgerecht In Djakarta weigert kennis te nemen van verklaringen van de slag bij Arnhem. Het Vietnamese nationale leger heeft het Vietnamese staathoofd Bao Dai gisteren bestempeld tot verrader en besloten hein van zijn burgerrecht te ontheffen en al zijn bezittingen in be slag te nemen. Onder leiding van stafchef generaal Le Vanty, namen het corps van offi cieren en ongeveer 170.009 manschap pen met algemene stemmen een mo tie aan, waarin zij zich uitspreken ten gunste van de benoeming van premier Ngo Dinh Diem tot president van de Vietnamese republiek. De republiek zal naar venvacht wordt, worden uitge roepen kort nadat Bao Dai bü het referendum van a.s. Zondag zijn titel zal hebben verloren. Tot de ondertekenaars van de motie behoort generaal Nguyen Thanh Phoeong van het leger der Cao Dai, die Diem's vijand paus Pham Cong Tao Dinsdag tot aftreden dwong. De motie, welke een bittere aan klacht tegen Bao Dai bevat, vormde het antwoord op de poging van de ex- keizer om Diem als premier af te zetten en hem van zijn militair en bur gerlijk gezag te beroven. Bao Dai be vindt zich in Frankrijk. bepaalde getuigen a décharge. Zij heeft het landgerecht herhaaldelijk ver zocht als getuigen a décharge twee Ne derlanders te horen, die op soortgelijke beschuldigingen ais Jungschlaeger ge vangen zitten, maar dit is steeds ge weigerd. Tevens zal mevrouw Bouman, zoals bekend, protesteren tegen „het ter ta fel brengen van niet ter zake doende verklaringen door he* openbaar ministe rie". vorige week verliet zij de zitting uit protest tegen deze anti-Nederlandse propaganda. Bij het begin van de Donderdag ge houden zitting zei rechter Maengkom tegen mevrouw Bouman. dat hij geen incidenten meer wenst, aangezien deze de behandeling vertragen. De hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft besloten 200 miliioen Belgische francs ter beschikking van de Belgische rege ring te stellen als bijdrage tot het pro gramma voor de sanering van de kolen- mijnindustrie in de Borinage. Deze bij drage zal het mogelijk maken de slui ting van vier met verlies werkende mij nen geleidelijker te doen verlopen en de vrijkomende arbeidskrachten de beno digde scholing te geven voor tewerk stelling bij andere bedrijven. Het grootste gedeelte van de financie ring van het saneringsplan, waarvan de kosten in totaal meer dan een milliard francs zullen bedragen, komt voor reke ning van de Belgische regering. dens de bezetting verrichtte hij belang rijk verzetswerk, onder meer het ver schaffen van militaire inlichtingen aan de geallieerden, waarvoor hem de Bronzen Leeuw werd toegekend. Na de oorlog volgde hij een cursus voor iestpiloot in Engeland, Hij vloog daarbij alle typen vliegtuigen, die de RAF in dienst had Met prins Bernhard bezocht hij verschillende Amerikaanse testcentralen. De S-14, waarmee hij thans is ver ongelukt, testte Gerben Sonderman in 1951. Bij de tweede vlucht met dit toe stel moest hij op Schiphol een buiklan ding maken, omda: het landingsgestel niet naar buiten kwam. Hij bleef on gedeerd. Ook het buitenland heeft Sonderman onderscheidingen toegekend. Zo ont ving hij de Medal of Freedom van de Verenigde Staten. Eén van de laatste keren, dat men hem in ons land aan het werk heef' kun nen zien, was op Tweede Pinksterdag van dit jaar tijdens de vijfde I.L.S.Y. De blonde, beseheiden en beminnelijke Sonderman stond bekend als een zeer bekwaam invlieger, die de ogen van de internationale luchtvaartwereld meer dan eens op zich heeft gevestigd. Be kend was zijn demonstratiefiguur met de S 14, die .hesitation roti" werd ge noemd. Hij liet he: vliegtuig om de leng- te-as wentelen met een telkens onder broken beweging van kwartslagen. Prins Bernhard was diep onder de in druk van het nieuws dat zijn persoon lijke piloot Gerben Sonderman in de Ver. Staten om het leven is gekomen. Dit werd gisteravond meegedeeld door de secretaris van de Prins, dr. F. A. de Graaft De heer De Graaff zei, dat de Prins op de hoogte was gebracht van het nieuws een half uur voor het begin var. de receptie in het gouvernementspale' Z.K.H. was tijdens de gehele plecht - beid zichtbaar terneergeslagen.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1