NA DE GLIMLACHVAN DEZE ZOMER Vandaag nieuw gesprek met Sowjet-Unie Ministers hoopvol in Genève aangekomen Ongerustlieid bij T weede Kamer over het defensiebeleid Belastingen en huren in Engeland omhoog Dader van moord op verpleegster bekent Faure vraagt om vertrouwen DERTIENDE JAARGANG No. .3215 Algemene positie bepaling Twee jongens bij botsing gedood Opening vier uur Reeks van vragen aan min. Staf BUTLER'S NOODBEGROTING Hoe lang nog? ELECTRICITEITSSTORING IN DEN HAAG EN OMGEVING DONDERDAG 27 OCTOBER 1953 D Senegalezen vuren op betogende menigte Nederlandse auto in België verongelukt Duits vooronderzoek in zaak-Polak mm Kolendampvergiftiging in Bei? Haag Eerste sous-chef Gen. Staf Subsidie schilderwerk in de wintermaanden NOBELPRIJS VOOR LITERATUUR aottetttec* Witte <fc WtUrtnat 80 - Te]et 115700 (4 J.) Postbus 1112 -Poetgiro No. 424510 jpachtendiawn abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 tNOosawrtoage: Huygensplein 1 Postgiro 424BS7 Redactie: Tel. 111892 - Adnu Tel 114402 Klachten dienst 18.30—1830 a Tel 362569 jtehtedanj; Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 18 OOK DUITSERS i»É E Britse minister van Finan ciën, R. A. Butler, heeft gis teren in een noodbegroting ingrij pende maatregelen aangekondigd om de financiële toestand van het land te verbeteren. Tij/ gewonden in België Aanslag op chirurg TOnt p9r V*" X2r' maand. f 0.75 p«r kwartaal Losse munraefn 13 cent Va**chifat dagelijks Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. VERAN DER LI J KE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking- met plaatselijk enkele, buien. Overwegend matige tvind uit Westelijke" rich tingen, vannacht plaatselijk lichte en hier én daar mogelijk zware nachtvorst Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. ZON EN MAAN *8 October: zon op 728. onder 17.33; maan op 15,46. onder 3.34 ptrectte: C. A. KEÜNING en Mr. H. VAN HOUTEN O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUENS SLOT HET eerste artikel van het orrt werp-program van Actie. „Over beid en Volk", is een artikel, waarbi. dc nlgemene portie van de a.r. partij tegenover de problemen van deze tijd wordt De pa a la. Het artikel gaat uit van de noodza kelijkheid van diepgaand Overheidsin grijpen op velerlei gebied. Maar daar om is het te meer noodzakelijk om hier ten aanzien van de vragen van gezag en van vrijheid die hier ki ge ding zijn. een duidelijke principiële yjn aan te geven. Dat gebeurt dan ook. ïn de eerste plaats wordt tegenover dat Overheidsingrijpen gesteld dat <k Overheid er daarbij op bedacht moet zijn, dat politiek maar niet een kwes tie is van doelmatig Overheidsingrij pen zonder meer. maar dat de Over heid daarbij als leidinggevend motief tnede moet doen gelden dat voor het welwezen van land en volk de zelf standige zedelijke volkskracht moet worden gestimuleerd en de zelfstan digheid der verschillende levenskrin gen moet worden erkend. Het program wil als het ware zeg gen: De Overheid moet tegenwoordig veel doen. maar staar U toch niet blind op de staat, want niet wat de Overheid doet. maar wat het volk is en doet waarlijk zedelijk is en doet. en dus in vrijheid is en doet is van bet grootste belang voor de toekomst. VANDAAR, in de tweede plaat®, een critische instelling, die ge vraagd wordt tegenover het Overheids optreden. De norm voor die critische tnstelliug is Gods Wet. Want Gods Wet is het richtsnoer waarnaar men ta de omstandigheden van deze tijd. moet beoordelen waar de grenzen voor het gezag en voor de vrijheid moeten liggen. Zij is ook het richt snoer voor de inhoud zelf van het Overheidsbeleid en van wat in vrijheid door de burgers mag worden gedaan. Om dit zeker te stellen beklemtoont het program vervolgens zeer sterk het selfstandtg recht van de Staten-Gene- raal. Het beleid is ingewikkeld. Een gewoon mens begrijpt er vaak niet voel meer van. De critische instelling die gevraagd wordt, faalt vaak bij ge brek aan zakelijke kennis en zakelijk begrip. Daarom bepleit het program een zo ruim mogelijke inschakeling van de Sta ten-Generaal, -waardoor contröle en oritic-k op de Overheid ook practisch mogelijk Wijven. Het pleit voor deze gezonde volksin vloed. voor het reoht van de Staten- Ocneraal is van oudsher Groen van Prinsterer was ar reeds de grote kampioen van oen typisch ax. gedachte. Nu, met ons omvangrijk en ingewik keld Overheidsbeleid, is het meer dan ooit nodig, dat de gedachte krachtig naar voren wordt gebracht. Het parlement, de Sta ten-Generaal Is het orgaan bij uitstek voor de be scherming van dc volksvrijheid. Wat de Overheid doet in de uitoefening van haar gezag kan slecht3 dan door het volk worden aanvaard als het waarom eu het hoe der dingen duide lijk worden uiteengezet en aan de vrije eritiek der Staten-Generaal ge toetst, en in hun redelijkheid en prin cipiële aanvaardbaarheid kunnen Wij ken te bestaan EEN vierde csscharmingsmaatre- gel tegen de Overheid zoekt het ontwerp-program in het tegengaan van opeenstapeling van bevoegdheden. Spreiding van bevoegdheden, zowel territoriaal als functioneel, komt aan de democratie ten goede. Wanneer men provinciën en gemeen ten meer bevoegdheden geeft, bete kent dot niet alleen een ontlasting van de iandsoverheid en de Staten-Gene raal, maar het betekent ook dat het volk, soals het vertegenwoordigd is in dc Staten en gemeenteraden, dus in veel groteren getale en grotere mate hij het Overheidsbeleid betrokken wordt. Vooruitgrijpende op wat verder in bet program over de Bedrijfsorganisa tie wordt gezegd, merken wij op dat hier hetzelfde geldt. Hier kunnen brok ken beleid, die tot dusverre door de Overheid alleen werden geregeld, me de door de bedrijfsgenoten worden ge regeld. Deze spreiding, uiteraard on der de nodige waarborgen uit een oog punt van algemeen belang, komt aan de democratisering van het beleid ten goede. Zij schakelt de mensen zelf, wie het aangaat, In. TENSLOTTE, en dat is het sluit stuk van de bescherming der vrijheid, wordt gepleit voor een ver hoogde rechtsbescherming togen hei Overheidshandelen. Een beroep o» een rechter moet daarbij, tneer dan tol dusverre het geval is, mogelijk ziin Summa summarum: He artikel gaat uit van de gedach te dat in deze tijd diepgaand Over heidsingrijpen op velerlei gebied no dig is. Maar om dat mogelijk te maken zonder ongemerkt in een totalitaire staat terecht te komen moet daarte genover staan: ade principiële erkenning, dat er grenzen zijn voor de Staatstaak, grenzen die verband houden met Gods Wet en die de zedelijke volkskracht en de zelfstandigheid der levenskringen erkennen. b. een goede publiciteit en een gro te invloed van de Staten-Gene raal. EEN in haar mooiste herfstkleuren pronkend Genève verwelkomde gisteren Dulles, MacMiUan, Pinay en Molotow, de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, die vandaag opnieuw bijeenkwamen om te trach ten een oplossing te vinden voor de poiitieke wereldproblemen. De Westelijke ministers hebben gisteren in Parijs nog het grootste deal van de dag gesproken over de spanningen in het Midd-en-Oosten. Mosje Sjaretf, premier en minister van Buitenlandse Zaken van Israël, heeft aan hun besprekingen deelgenomen. Na afloop wilde hij zich over de resultaten niet uitlaten. „In Genève komen wij opnieuw bijeen", zei hij alleen. Israël wenst meer en zwaardere wapens van de Westelijke mogendheden, nu ver schillende Arabische landen wapens van het Sowjetblok zullen kopen. Een geallieerde zegsman heeft in Genève verklaard dat de grote mo gendheden van het Westen besloten hebben Israël geen grote hoeveelheden nieuwe wapens te leveren als tegenwicht tegen de communistische leveran ties aan Egypte. non die de vier regeringshoofden tij dens topbesprekingen in Juli gegeven hebben. We moeten spreken over de Europese veiligheid, Duitsland, de ontwapening en de ontwikkeling van contacten tussen Oost en West. H'B zullen ons uiterste best doen een op lossing te vinden voor de vraagstuk ken waarvoor we gesteld worden geïnspireerd door een oprecht verlan gen de koude oorlog te beëindigen." De mlni*tcr vtm innattrhapprlijk werk. mr. Y. J. F. M. inw Tfiicf. <fran fit zijn Mlwitvltjel s) bij voor rit* actio „Do ilttch- teling u*acht op .1 foutel'*. Twen Ivtrr- lingon fan d** DnDon-Vln t» Dort Hnrtg, Kmlf yioitwonhttis on Donald Arrnts, hwiUien m**t oon grot*' mand da bijdrage t em do minister op. Twee broers, J. en H. S. afkomstig uit Nijl&nd zijn gisteravond, waar schijnlijk doordat de regen hun het uitzicht belemmerde, met hun motor fiets tegen een melkwagen gereden. Een van de jongens was op slag dood. De ander overleed spoedig ter plaatse. De motorfiets was slechts licht be schadigd, Het. ongeluk gebeurde op .de Oude Snekerweg in de buurt van Bolsward. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het R.K.-zieken- huis in Sneek. De Franse minister van Buiten landse Zaken Antoine Pinay zou van middag om vier uur de conferentie in het Voikenbondspaleis openen. Dit tijdstip werd vanmorgen door de drie westelijke ministers defini tief vastgesteld. Zij waren bijeen in de villa van Pinay om een aantal procedure kwesties te regelen. De ministers zullen tijdens de zit ting van vanmiddag verwelkomd worden door Adriaan Pelt, de direc teur van het Europese hoofdkwartier van de Ver. Naties, dat in het Vol kenbondspaleis is gevestigd. Namen® de Russische delegatie ver klaarde njRsjow gisteravond dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de kwestie van het Midden-Oosten op de conferentie besproken zal worden. Minister Molotow zei bij zijn aan komst in Genève oa.: „Ik ben blij dat Ik weer in Genève beu om mijn colle ga's van de Ver. Staten. Groot-Brit* tanië en Frankrijk te ontmoeten. We hebben belangrijke zaken te bespreken In overeenstemming met de richtlij- {Van onze Haagse redacteur) De regering dient het Nederlandse volk r.n spoedig mogelijk in te lichten over de financiële en materiële mogelijkheden en onmogelijkheden en voorts aan te geven, op weike manier een zinvolle Nederlandse bijdrage in de verdediging van het Wes ten kan worden geleverd. Hierop wordt algemeen aangedrongen In het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer uitgebracht heeft over de begro ting van Oorlog. De uiteenzetting, die de minister van de begroting gegeven heeft over de toe komstige defensie-uitgaven vertoont vol gens vele leden een zorgelijk beeld. Dat de minister niet in staat is aan te geven hoe de drie krijgsmachtsonderdelen na 1957 georganiseerd zullen worden in ver band met de invoering van nieuwe wa pens en de vage mededeling, dat de uit gaven de duizend millioen belangrijk te boven zullen gaan. verwekt een zekere ongerustheid over het te voeren beleid. Vele leden vinden een bedrag van 15 millioen voor de Bescherming Be volking maar een fractie van wat voor een werkelijke bescherming van de be volking noodzakelijk is. „Kortweg ontstellend" achten andere leden de toeneming van het burger personeel bij de ministeries van Oorlog en Marine. Bij Marine steeg het burger personeel van 5430 per 1 Januari 1949 tot 9366 op de begroting van 1956. Een stijging van meer dan 70%. Bij Oorlog van 9367 per 1 Januari 1949 tot 24698 op de begroting van 1956. Dit is 263% meer. Met de gezinnen mee kan dit per soneel een stad ter grootte van Leiden bevolken. En dan al die nieuwe kan toorgebouwen, zo roepen de Kamerleden uit. Zij hebben niet de indruk dat bij deze departementen naar de zo nodige efficiency wordt gestreefd. Vrij algemeen is de vraag om nadere inliciiingen over de voorstellen, die Engeland wil doen. tot het instellen van een neutrale zöne in Europa. Vele leden achten een dergelijke zöne aan deze zijde van de Elbe onaanvaardbaar. Ook de vraag of en tot welke prijs Nederland zal kunnen voortgaan de bij drage, die het aan de Navo heeft toe gezegd, op de lange duur te leveren is vrij 'algemeen. Zeer veel leden menen, dat aan de Luchtmacht tc weinig aandacht wordt besteed. Zal de opstelling van Duitse divisies Nederland niet de mogelijkheid geven de Landmacht in te krimpen teA behoeve van de Luchtmacht? Ook wordt gepleit voor indeling van de luchtdoelartillerie bij de Luchtmacht en voor onderbrenging van «Jjg Marine Luchtvaartdienst bij de Luchtmacht. Te laat. volgens de Kamerleden, dringt bij de Nederlandse militaire autoriteiten de gedachte door. dat atomische wapens ook tegen ons land gebruikt kunnen worden. Maritieme objecten zullen een aant. ekkelijk object voor een dergelijke aanval zijn. Sprei ding van maritieme inrichtingen alleen kan niet baten, aangezien de waterstof- bomexplosie op Bikini een regen van radioactieve stof verspreidde, die een strook van 225 km lang en 35 km breed besmette. Een dergelijke bom. bij Noor. denwind bij Den Helder neergegooid, zal een groot deel van onze kust tref fen. De luchtmacht zal hier het ver dedigende middel moetan zijn. c. decentralisatie. d. verhoogde rechtsbescherming gen de Overheid. te llet komt ons voor dat dit een goede en principiële benadering is van de politieke problematiek, waar wij van daag de dag voor staan. Hetgeen de a.r. partij principieel onderscheidt zo wel van de liberalen als van de socia listen, komt er duidelijk in naar voren. Wat het afschuwelijke resultaat kan zijn, wanneer stropers strikken zetten, ziet men op bijgaande foto. Een overjarige reebok, aangetroffen in de bossen tart Appelscha (Fr.), met een eind koper draad. diep doorgedrongen in het vlees. De gewrichten van één der achterpoten traren gebroken. Ten minste een maand moet het dier volgens deskundigen in het bos hebben gelegen, voor hel tverd gevonden. Zorgzame handen hebben de bok, die aan het eind van zijn krachten was, bevrijd en thans worth hij liefderijk verpleegd door iemand uit Appelscha. Oost- en Westdnitse delegaties zul len tijdens do conferentie worden ge raadpleegd. De Duitse delegaties worden niet door de ministers van Buitenlandse Zaken van de beide Duitse regeringen geleid. De vertegenwoordiging van de bonds republiek staat onder leiding van de poiitieke leider van het ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Wilhelm Grewe. De Oosidnitse afvaardiging staat op hetzelfde ambtelijke niveau. Het ie de eerste maal, dat de Duitse regeringen officiéél tot indirecte deel neming aan een conferentie zijn uitge nodigd. De Westelijke ministers wen sen echter de aanwezigheid van de Oostduitse. delegatie in genen, dele ais een begin van erklenning van de Oost duitse regering te zien opgevat. Het is dan ook niet de bedoeling de Weste lijke en de Oostelijke Duitsers tezamen aan de tafel te roepen. De delegaties zullen afzonderlijk bun eigen Duitse vrienden raadplegen. De Westelijke Grote Drie hebben in de afgelopen dagen in Parijs tezamen met de Westduitse minister vaa Bui tenlandse Zaken, von Brentano, nog eens hun standpunt besproken. Zij heb ben daarbij hum. voornemen bevestigd slechts over een Europees veiligheids pact te zullen spreken, wanneer de Russen er in zouden toestemmen Duits land door middel van vrije "verkiezin gen te herenigen en het de vrije keuze van zijn militaire bondgenoten te laten. Tegen zulk een nieuwe Duitse staat zouden de Westelijke landen aan. de Sowjetunïe garanties kunnen aanbieden. Woensdagmiddag is in het De la Martheater te Amsterdam de kinderboekenweek i')ÖS officieel geopend. De Amsterdamse Jcugdtoneelgrocp heeft de kinderen, die de opening bijwoonden, vergast op een sprookjesachtig A tui er ren-program nia. De feestelijke middag werd ook bijgewoond door U.K..ff. prinses Margriet, die op de foto met haar schoolvriendinnen tijdens de pauze zit te genieten van een limonade. Behalve afschaffing van dc wo- ningbouwsubsidies kondigde minister Butler verhoging aan van de omzet belasting op de goederen, die als woel- de-artikelen worden beschouwd, ver hoging van de winstbelasting, van be paalde tarieven van de posterijen en Senegalese treepen hebben geschoten op te Marrakesj voor terugkeer van ex-sultan Ben Joessef betogende Marok kanen. Gemeld wordt, dat twee per sonen werden gedood en vier gewond. De Marokkanen waren samenge stroomd om Si Hadj Thami el Glaoei, Pasja van Marrakesj, te verwelkomen, die uit Rabat te Marrakesj was terug gekeerd. Volgens ooggetuigen begonnen wan ordelijkheden. toen de politie, die poog de een bepaald gedeelte van de opdrin gende menigte te verspreiden, hierbij een tweetal betogers verwondde. Een driehonderdtal betogers trokken toen naar het Franse hoofdkwartier ter plaatse, om tegen het gebruik van ge weld door de politie te protesteren. Na bij het hoofdkwartier kwamen zij in botsing met de Senegalese troepen, die hierbij het vuur openden. van do kosten voor nieuwe telefoon aansluitingen, strenger toezicht op de verstrekking van regeringsleningen aan gemeentebesturen, beperking van de uitgaven gas- en electriciteitsbe- drijven van de staat en uitstel van openbare bouwwerken. De afschaffing van de woningbouwsubsidies betekent dat de huren van de woningen die door gemeenten worden gebouwd, zullen moeten stijgen. „De politiek van Butler is de onsa- menhangendste, die wij tot nog toe gezien hebben", heeft Attlee, later in het Lagerhuis verklaard. „De voorge steldemaatregelen treffen alleen de kleine lieden en de kiezers die conser vatief gestemd hebben, zullen ruw ontwaken. Het is niet te verwonderen, dat Butler de kiezers zijn bedoelingen niet heeft onthuld", aldus de labour leider. „De minister van Financiën heeft noch een politiek noch- een economisch plan voor de gehele natie. Hij gaat er van uit dat elke ODenbare uitgave min der nuttig is dan de particuliere uitga ven." Attlee oefende eritiek op de omzet belasting op allerlei eenvoudige ge bruiksgoederen, terwijl tafelzilver en kristallen glazen vrij waren. PNIEUW blijkt men er van Bit te gaan, dat het protestants-christe lijk volksdeel wel over het hoofd kan worden gezien als er herdenkingen en tentoonstellingen moeten worden geor ganiseerd. Moest dit onlangs geconsta teerd worden bij de viering van het gouden jubileum der Technische Hoge school, toen men daar ondanks de pro testen toch voortging met het beslag (eggen op de Zondag, thans heeft hot Ned Instituut voor Biologische Leer middelen een uitnodiging rond gezon den om tijdens het congres van de Stichting Biologie Maritime zijn ten toonstelling, die op Zondag gehouden wordt, te bezoeken. Direct willen we ons hier aansluiten bij het protest, dat dezer dagen van de zijde van het chr. m.o. in zijn or gaan hiertegen werd gericht. Tót men eindelijk gaat verstaan, dat de z.g. neutrale organisatie, bij alle betoog van het tegendeel, nog niet direct en geheel het génse volk vertegenwoor dig. De 28-jarige fabrieksarbeider C. B, uit Zeist, die eergisteren was aangehouden omdat hg ervan werd verdacht op Woensdag 12 October 's avonds te Zeist de leerling-verpleegster mej. W. van S. ben vermoord, heeft vanochtend bekend. B. heeft tijdens een langdurig verhoor hedenmorgen een bekentenis afgelegd en onmiddellijk daarna zijn bekentenis her haald tegenover dc commissaris van politie te Zeist, nadere ngzonaerneaen nonnen met worden verkregen. De arrestatie van B. werd verricht naar aanleiding van verklaringen van buspassagiers, die zich na de herhaalde oproep bU de Zeister politie gemeld hebben. Door deze verklaringen werd de aan dacht van de recherche gevestigd op een iamelijk lang persoon van ongeveer dertig jaar, gekleed in een lichte regen jas met een bruine hoed. Deze persoon was ook in het, bezit van een rijwiel, waarmee hij op de avond van 12 Octo ber tussen 19.36 en 19.51 uur de tijd stippen van aankomst van de bussen uit Amersfoort bij de Gerofabriek' bij deze bushalte werd gesignaleerd. Tussen genoemde tijdstippen was deze man ook een keer de oude "VVouden- bergse Zandweg opgefïctst. De verklaringen leidden tot de arres-, tatie van B. Hij is., ongehuwd en werd tot nog toe niet vwëgens enig zedenmis drijf veroordeeld. Bij het verlaten van de vlieghaven op Aruba stonden kinderen gereed om H.M. de Koningin, die uitgeleide werd gedaan door de voorzitter van hel parlement der Nederlandse Antillen, loc te juichen. Premier Edgar Faure heeft Donder dagmorgen vroeg in de Nationale Ver gadering een nederlaag geleden bjj de stemming over een agendakwestie. Met 303 tegen 275 stemmen besloot de vergadering geen voorrang te verle nen aan een door de regerlrg gesteun de resolutie ter beëindiging van het debat. De premier's verzoeken voor ver vroegde verkiezingen en een grote hoe veelheid slecht nieuws van de diploma tieke fronten waren de beslissende fac toren bij het debat. Vele afgevaardig den zijn in hun hart tegen verkiezingen in December en hebben van de gelegen' heid gebruik gemaakt om te trachten Dinsdagavond is op de weg tussen Ant werpen en Brasschaat een Nederlandse auto in volle vaart tegen een stil staande vrachtauto gebotst. De vracht auto was vermoedelijk niet verlicht. In de auto zaten de directeur van Smits aannemings- en handelsbedrijf te Neer bosch en nog drie heren. Een hunner, de heer W. Slinkert, is aan de gevolgen van de botsing overleden. De heer E. W. Smit weid ernstig gewond, de beide andere inzittenden licht. De procureur-generaal in Lüneburg heeft een voorbereidend onderzoek ge opend naar de zaak van Willem Polak, een der zeven oorogsmisdadigers. die in 1952 uit Breda zijn gevlucht. De Neder landse regering heeft de uitlevering van Polak, die in West-Duitsland is gearres teerd, gevraagd. Polak was schuldig be vonden aan het doden van drie Neder landse verzetslieden en medeplichtig heid aan de terechtstelling van een vierde. Faure terzijde te schuiven, voordat de kwestie aan de orde gesteld kan wor den. Premier Faure stelde later de .ver trouwenskwestie, gericht tegen een so cialistische motie en ten gunste van een radicale motie, waarin de regerings- politiek wordt goedgekeurd. De vertrouwensstemming zal Vrjjdag plaats vinden, nadat de leiders der ver schillende fracties korte toespraken heb ben gehouden, waarin zjj hun stem toe lichten. De vergadering begint om tien uur 's ochtends. igpyMl (Van een onzer verslaggevers) In het station Schenkkade van het gemeentelijk electriciieitsbedrijï le Den Haag heeft zich gistermiddag om streeks half vijf een explosie voorge daan. De eleclriciteilsvoorziening werd evenwel niet onderbroken, omdat de levering kon plaats vinden via de aan wezige Teserve-inrichiingen. Wel moest in de afgelopen nacht, ten einde repa ratie mogelijk te maken, een deel van deze inrichtingen uitgeschakeld wor den. Een klein gedeelte van Voorburg, de Bïnckhorstpoider en enkele fabrie ken waren van half twaalf tot half vier van stroomtoevoer afgesloten. Vanmorgen was overal de toestand normaal. Bij de explosie deden zich geen ongevallen voor. De explosie ontstond, doordat door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een 10.000 vol schakelaar defect raakte. Een deel van de installatie in het sta tion geraakte daardoor buiten bedrijf, onmiddellijk werd evenwel overge schakeld op de reserve-inrichtingen. De schakelaar in het slation Schenk kade werd gebruikt, omdat even eer- Bij een botsing tussen een Nederlandse personenauto en een vrachtauto uit Rot terdam bij Wuustwezel, tussen Antwer pen cn Breda, zijn twee Nederlanders zwaar gewond, drie anderen liepen lichte verwondingen op. De chauffeur van de personenauto kreeg een ingedrukte borst kas en de heer j. Flinkert uit Nijmegen heeft verschillende breuken in de benen en verwondingen over het gehele lichaam. Licht gewond werden J. Kist, J. Steen huize en A. van Aken. tUn. Press). Het onderzoek naar de oorzaak van bet bedwelmingsgeval in een woning aan de Gentsestraat te Scheveningen, u'aar Dinsdag de 73-jarige C. H. H. levenloos werd aangetroffen, terwijl zijn 47-jarige echtgenote in bewuste loze toestand verkeerde, heeft uitge wezen, dat de bedwelming inderdaad door kolendamp ontstond. De kachel pijp was defect geraakt. De toestand van de vrouw is nog zorgwekkend. der in het onderstation aan de Loo- laan te Voorburg een storing was ont staan. Dit onderstation is van de spoorwegen en de stroom wordt gele verd deels door het electriciteitsbedrijf Zuid-Holland, deels door het G.E.B. te Den Haag. Door de storing hier werd het net van de blauwe tram tus sen Den Haag en Leiden van kwart voor vijf tot kwartover zes stroomloos. De spoorwegen zelf ondervonden geen stagnatie. De ontploffing aan de Schenkkade geschiedde tijdens het on derzoek naar'mogelijke storingen m de verbindingen tussen Schenkkade en Loolaan. Van onze Haagse redacteur Met ingang van 1 November a.s. is de generaal-majoor G. J. le Fèvre de Montignv benoemd tot eerste sous-chef van de generale staf. Algemeen wordt aangenomen dat generaal majoor Le Fèvre de Montignv de opvolger zal worden van de huidige chêf van de Generale Staf luitenant-generaal B. R. F. Hasselman. die in het komende voorjaar 40 dienstjaren zal hebben. Naar wij vernemen zal generaal Hassel man zijn functie echter niet voor 1957 neerleggen. De Rechtbank te Groningen heeft van morgen de 25-jarige Amsterdammer M. L. wegens geweldpleging en poging lot dief stal veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De Officier van Justitie had vijf jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering geëist. Verdachte had volgens de tenslastelegging op 11 Januari jl. een aanslag gepleegd op de Groningse chirurg J. van Gulik, toaa deze in zijn auto wilde stappen. Evenals voor voorgaande winter seizoenen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid voor het komende winterseizoen de „schilders- regeling" van kracht verklaard. Wederom kan een subsidie worden ■gegeven van 20 procent der totale kosten voor onderhoudsschilderwerk, uitgevoerd in de wintermaanden, te weten in de •periode van 14 November 1955 tot en met 11 Februari 1956. De regeling wijkt enigermate af van die welke voorgaande jaren van kracht was. Thans is bet buitenschilderwerk buiten de regeling gehouden en is de uitvoeringstermijn met enkele weken verkort. Dit is geschied naar aanleiding van de huidige werkgelegenheid s- situatie. De Nobelprijs voor literatuur voor 1955 is toegekend aan de IJslandse roman- en toneelschrijver Halldor Kil- jan Laxness, een 53-jarige pro-commu nistische auteur en lid van de wereld- vredesraad. De prijs, ter waarde van 190.214 kronen, werd toegekend door de Zweedse academie, een instituut dat gevormd, wordt door achttien vooraan- saande Zweedse letterkundigen. De uitreiking van de cheque en bijbeho rende gouden medaille zal op tien December door koning Gustaag ge schieden. Vorig jaar viel een laatste keuze tussen Laxness en Hemingway ten gunste van de Amerikaanse schrijver int. Eén van Japans grootste export firma's, de „Mitsubishi Trading Com pany", voert onderhandelingen met de Egyptische regering over de levering van Japanse raketgranaten.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1