financiële discussie Jan van Riebeekop Schiphol in REIS NAAR DE WEST VAN GROTE BETEKENIS Koningin en Prins in Portugal Rondrit eindigde in regenbui PIJNLIJK DEBAT OVER DE SPOORLOZE DIPLOMATEN Toren „Renate Leonhardt" zou vaarklaar zijn Maar hij ligt nog steeds scheef Nieuwe omme zwaai in Marokko Zaak-Burgess in Lagerhuis De negentigjarige Weero verzicht NIEUWE CONFERENTIE IN DE AANSTAANDE LENTE DINSDAG 8 NOVEMBER 1955 - DERTIENDE JAARGANG No. 3225 Weerbericht Antwerpen wil nog Mo er dij kkanaal lSi4V r1"' BOODSCHAP VAN EISENHOWER AAN WOROSJILOF Zuid-Holland laat gehuwde ambtenares toe 1 'z fr5f§sl Lid van de „Daroel Islam" getuigde tegen Schmidt Ook conservatieven verantwoordelijk Eisenhower Vrijdag uit ziekenhuis „Afrekening" tussen smokkelaars? Indonesië verbiedt de Liitherfilin Verklaring bestuur coöperatie Verwachtingen in Genève: Molotow optimistisch MOLOTOW TERUG IN GENÈVE Begroeting 1 <P> INii de kolonisten :E EEN grote menigte had zich Maandagmiddag verzameld op het vliegveldbij Lissabon en" hartelijk werden Koningin en Prins, toen zij om bijna halfvijf Nederlandse tijd met de „Jan van Riebeeck" landden, toegejuicht. Hoewel het bezoek een onofficieel karakter droeg, werd het Koninklijk Paar begroet door de Portugese president, generaal Craveiro Lopes, met zijn echtgenote en enige ministers. In het Frans sprak de president, die gekleed was in ceremonieel leger uniform, de vorstelijke gasten toe. RONDRIT Moord op Eindhovenaar De militaire verlofregeling Protesten van R.K. zijde Rotterdam; Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur; Telefoon 115700 's.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424367 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Ih&Utoï Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. VRIJ ZACHT. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij nacht. ZON EN MAAN 9 November: zon op 7.49, onder 17.02; maan op 211, onedr 14.33. Directie: C. A. KEDNENG en Sir. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT IN deze week zijn in de Tweede Ka mer aan de orde de algemene fi nanciële beschouwingen. Zij zijn in een schriftelijke gedach- tenwisseling tussen Kamer en rege ring voorbereid, zodat wij de teneur van het debat als het. ware van te vo ren weten. Van de zijde van een deei van de Kamer is naar voren1 gebracht een duidelijke bezorgdheid over de hoogte van de rijksuitgaven. Nog nimmer heeft de begroting een dergelijk hoog eindcijfer bereikt Deze begroting is mogelijk door de bestaande hoogcon junctuur. Maar men moet er rekening mee houden dat die conjunctuur niet altijd zal blijven. Onze voornaamste belastingen zijn zeer conjunctuur-ge voelig. Een conjunctuur-daling zou ons in grote moeilijkheden brengen. In dit verband werd dus op mati ging aangedrongen. De expansie kan niet ongelimiteerd doorgaan en men vroeg zich af of de regering de be zorgdheid over t hoogte der rijksuit gaven, waarvan zij zelf ook getuige nis had afgelegd, wel door haar daden bevestigde. De regering heeft daar op geant woord, dat dit wel in orde was. Men is zo zuinig als men kan. Helemaal overtuigend is dit niet! Maar men had dit antwoord uiteraard kunnen verwachten. Welk mens en dus ook welke regering zou nu willen zeggen dat zijn/haar daden niet met woorden in overeenstemmin zijn. Daar zal dus rog wel een woordje over vallen! Belangwekkender, en in ze kere zin ook meer zinvol van re geringszijde, is een ander deel der dis cussie tussen Kamer en regering. Vanuit de Kamer was van een be paalde zijde kennelijk van P.v.dA..- zijde de opmerking gemaakt dat men wel instemde met het streven naar een zuinige en doeltreffende uit voering van de Overheidsdiensten maar t anneer dat zou betekenen dat bepaalde maatregelen van sociale of culturele aard, die op zichzelf wense lijk zijn, op grond van de huidige toe stand van 's rijks financiën achter wege moeten worden gelaten, dan scheen haar dit in strijd met het standpunt dat de regering bij de jongste belastingverlagingen had 'ingenomen. Toe- hadden- zij nL gezegd dat voor hen de grens der belastingverlaging daar lag waar de voortzetting van een krachtige en dus kostbare cultu rele en sociale politiek in gevaar zou komen. Volgens hen had de minister van Financiën toen gezegd dat hij niet met voorstellen tot belastingverlaging zou zijn gekomen indien hij een ver wezenlijking *an Ca in het Nederland se volk levende wensen op cultureel en sociaal gebied niet gewaarborgd acht te. De minister heeft daarop nu geant woord dat dit geen juiste weergave van zijn woorden was. Hij heeft des tijds alleen gezegd dat de indiening achterwege zou zijn gebleven indien hij zou hebben gevreesd, daardoor noodzakelijk geachte uitgaven voor so ciale en culturele doeleinden in de naaste toekomst onmogelijk te maken. Het verschil is duidelijK: De socia listische Kamerleden zeiden: de be lastingverlaging mag niet de verwe zenlijking van in het Nederlandse volk lavende wensen op cultureel en so ciaal gebied in d weg staan. De socialistische minister zegt: Zij mag niet noodzakelijk geachte en uiteraard door de regering noodzake lijk geachte uitgaven op sociaal en cultureel gebied in de weg staan. Dit antwoord be'.ckent in feite de af wijzing van het socialistische stand punt dat belastingverlaging alleen dan geoorloofd zou mogen zijn indien eerst een socialistische uitgaven-politiek volkomen is gehonoreerd. NOG op een ander punt werd een socialistische wens afgewezen. De socialisten hadden gezegd dat er aanwijzingen waren dat in verschillen de sectoren van h t economisch leven abnormale winstmarges worden geno ten. Zij wensten daarnaar op korte termijn een onderzoek, b.v. door het Centraal Planbureau. De regering heeft dit afgewezen: een dergelijk algemeen en vergelij kend onderzoek naar deze winstper centages zou zeer veel werk vergen, waarop het apparaat van het Centraal Planbureau niet is ingesteld. Maar bo vendien, en dat is belangrijker, is de regering van mening, dat „dergelijke algemene bemoeienis met de rentabi liteit van het bedrijfsleven niet in het beleid der regering past". „Basis voor nader onderzoek en zo nodig ingrijpen is aanwezig, waar een vermoeden van prijsopdrijving bestaat of waar kartelering tot prijzen leidt, die in strijd schijnen met het alge meen belang". Ook hier is een socialistische toeleg ditmaal om dt rentabiliteit van het be- rijfsieven in algemene zin onder Overheidscontröle te krijgen afgewe zen. Niet de rentabiliteit in het alge meen wordt voorwer»- van Overheids bemoeiing maar het feit van prijsop drijving en van 1 artelering in strijd met het alge-neen belang. Dit lijkt ons ee gelukkige combina tie ven ondernemingsvrijheid en over heidscontröle. Prins Koningin en Nederland terug (Van één onzer verslaggevers) Koningin Juliana en prins Bernhard zijn weer thuis. De „Jan van Riebeei k", die vier-en-twintig dagen geleden het koninklijk paar uit het land wegvoerde naar de West, streek vanmiddag om half drie als een sierlijke paradijsvogel op Schiphol neer, waar de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke vol spanning op haar ouders wachtten. Vele .autoriteiten waren mede aanwezig om aan dit we mogen wel zeggen historische ogenblik luister bij te zetten. Want deze koninklijke reis zal in de geschiedenis van Vorstenhuis en Va derland geboekstaafd blijven als een zware tocht, gedurende welke onze vorstin en haar gemaal levende inhoud hebben gegeven aan de rijkseenheid en een onbeschrijfelijke goodwill hebben gekweekt. Had het vertrek naar de West plaats bij koud en nat weer, vandaag rvas de temperatuur voor de tijd van het jaar ongewoon warm en dit moet de kontnk- lijke reizigers onmiddellijk zijn opge vallen, toen zij het toestel verlaten hadden. Ter begroeting op het platform waren namens het hof aanwezig mr. G. C. D, van Hardenbroek, Grootmees ter van het huis van H M. de Konin gin, mevrouw \V. A Repelaer van Driel Gcb. van der Willigen, mevrouw L. A. J. Baronesse de Smeth. gcb. Baronesse van Pallandt. mevrouw H. P. J. Baro nesse van Till. gcb. Tutem Nolthenius, mevrouw N. Smitt Avis, particulier secretaresse van de Koningin. Generaal- majoor C. F. Pahud de Mortanges. chef van het militaire huis en mej. mr. A Tellegen, directeur van het Kabinet der Koningin. Onze regering was vertegenwoordigd door de minister-president dr. Drees en door de ministers Beel. Beyen, Donker, Staf en Luns. Ook de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Ned. An tillen respectievelijk mr. dr. R. H. Pos en mr. W. F. M. Lampe maakten hun opwachting. Voorts bevonden zich op het platvorm de vice-president van de Raad van State jhr, Beelaerts van Blokland, dr. Prinsen, de Commissaris der Koningin in Noordholland, de burgemeesters van Amsterdam en Haarlemmermeer en namens de K L.M., de president-direc teur, de heer I. A. Aler. Nadat de „Jan van Riebeek" voor de wachtkamer intercontinentale afdeling was aangekomen speelde de Amster damse Politiekapel onder leiding van kapelmeester Joh. K. Pinkse het Wil helmus. Uiteraard ging de gespannen aandacht van het Koninklijk Paar zichtbaar getekend door ,de vermoeie nissen van de zware reis eerst en voor alles uit naar de kinderen. Zij waren dan ook de eersten, die Konin gin en Prins verwelkomden. Daarna had de begroeting plaats door de auto riteiten. Met de vorstelijke reizigers was ook het gevolg meegekomen, dat de reis door de West had meegemaakt. Nauwe lijks was de Jan van Riebeek aangeko men of de koninklijke standaard werd aan de hoogste mast voor de ICA-wacht- kamer gehesen, terwijl aan de masten de vlaggen van Amerika. Frankrijk. Groot-Britannie, Portugal en Nederland omhoog gingen. Na de officiële ontvangst sprak Ko ningin Juliana een kort woord voor radio, film en televisie. Vertrek uit Lissabon Koningin Juliana en Prins Bernhard waren vanmorgen om kwart ovei tien per vliegtuig uit de Portugese hoofdstad naar Amsterdam vertrokken. Zij werden bij hun vertrek op het vliegveld door een grote mensenmenigte toegejuicht. Kolonel Bento da Franca en dr. Marcelo Caetano vertegenwoordigden respectievelijk president Craveiro Lopes en premier Ardonio Salazar. Koningin Juliana droeg een groot boeket orchideeën, een geschenk van ex- koning Umberto van Italië, in haar armen, toen zij het vliegtuig binnen ging. Onder haar Portugese souvenirs be vindt zich een zilveren theeservies, dat president Craveiro Lopes haar ge schonken heeft. De -Antwerpse gemeenteraad heeft Maandagavond op voorstel van burge meester Craeybeckx. eenstemmig een motie goedgekeurd waarin nogmaals bü de regering wordt aangedrongen op de dringende noodzakelijkheid van het aanleggen van het JVIoerdjjkkanaal ten einde een geschikte verbinding te krij gen tussen de Schelde en het Rijnbek ken. -< v :+.V; a -Sv4».r Dp F 27, Fokkers nieuwste passagiers- rliegtuig, dat 28 tot 36 passagiers kan belatten. is bijna gereed. Zeer binnen kort zal de officiële proefvlucht worden gemaakt. Giste'en hebben de motoren op Schiphol proefgedraaid. Franse kolonisten, die zich steeds ten krachtigste verzet hadden tegen de te rugkeer van Sultan IVfohamined Ben Joesscf naar Marokko, hebben hem gis teren als de rechtmatige monarch er kend. De unie „La Presence Francaise heeft er met kracht voor geyverd, aat Ben Ara fa gehandhaafd zou worden als sultan. Maar nadat de Franse regering hem op 1 October naar Tan&er over gebracht had, is haar positie zwakker geworden. Gisteren heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken ï'inay bekendgemaakt, dat Ben Joessef op 16 Nov. ,de dag, waarop hij 28 jaar gele- den de troon besteeg, in zijn hoofdstad zal terug zijn. Onder druk van de Franse kolonisten en traditionalisten, hebben de Eranse autoriteiten ruim twee jaar geleden Ben Joessef verbannen. Volgens de verklaring van de kolonis ten waarin de ommezwaai bekend ge maakt werd houdt de organisatie nog steeds vast aan haar eis van evenveei zetels in de reaeringsorganen voor ae half millioen kolomsten als voor de on- pcv&cT ncjjsn millioen Mstokksnon. Verder wil de organisatie, dat onder de Franse bevolking verkiezingen gehou den zullen worden voor een speciale raad om onderhandelingen te voeren over de toekomstige status van de ko lonisten in het protectoraat. President Eisenhower heeft Maandag, ter gelegenheid van de herdenking van het feit. dat 38 jaar geleden de Octo- berrevolutie van 1917 de Bolsjewiki in Rusland aan de macht bracht, een pei- soonlijke boodschap met goede wensen aan de Sowjetrussiselie president, maarschalk Worosjilof, en het Sowjet- volk gezonden. "Dit is de eerste maai, dat de presi dent der Verenigde Staten bij deze ge legenheid een persoonlijke boodschap aan het Russische staatshoofd heeft ge zonden. In vorige jaren werd de bood schap, namens de president, door de minister van Buitenlandse Zaken on dertekend, Gedeputeerden van Zuid-Holland heb ben een pntwerp-besluit inzake de rechts positie van de gehuwde ambtenares in gediend. Hierin zijn het ontslaggebod voor de huwende ambtenares en de daarmee verband houdende voorschrif ten uit de bepalingen van het ambtena renreglement verwijderd. 'W- Het bezoek dat het Koninklijk Paar aan de 8'est heeft gebracht is ten einde. In een speciaal toestel, de „Jan van Riebeek", hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de I'rins do reis naar huis aamanrd. Deze tocht is onderbroken door een kort intermezzo in Portugal, tcaor het Koninklijk Paar de gast is geweest van de Portugese regering. Op de foto ziet men de Koningin op het vliegveld, terwijl het volkslied wordt gespeeld. Tijdens de behandeling van de zaak- Schmidi in Djakarta, heeft mevrouw Bou- man Maandag opnieuw tevergeefs ge protesteerd tegen hel horen van een nieuwe getuige a charge. Deze getuige was Aboebakar, een gevangen genomen iid van de Daroel Islam. Aboebakar verklaarde, dat hii koerier van de Daroel Islam was geweest en in 1952 altijd brieven van het opperbevel van de rebellen bracht naar de Neder landse militaire missie, het bureau van de Nederlandse Hoge Commissaris en naar de verdachte Schmidt. Na de begroeting door de president kwam een meisje In de bruin-groene uniform van de Portugese jeugdbe weging naar voren om de Koningin een geweldig boeket orchideeën en witte anjers aan te bieden. Nadat de volksliederen van beide landen ge speeld waren, inspecteerden de Ko ningin en de Prins de erewacht van de republikeinse garde. Koningin Juliana was gekleed in een grijze Japon, een rode shawl en een klem wit hoedje. Prins Bernhard was gekleed in khaki- unifoim. De Nederlandse gezant, rnr. E. N. van Kleffens stelde in de hal van het vliegveld de Nederlandse kolonie voor. Allen hadden een rood-wit-blauwe roset in het knoopsgat en de kinderen zwaaiden met Nederlandse vlaggen. Terwijl uit vele monden het „Lang leve de Konigin" weerklonk, vertrok het vorstelijk gezelschap naar Cintra, 25 kilometer ten Noorden van Lissa bon, om daar te overnachten in een luxe-hotel, dat in vroeger dagen het RUIM vier jaar nadat de Britse diplomaten Burgess en Maclean achter het ijzeren gordijn verdwenen, is in het Britse Lagerhuis een debat over deze opzienbarende zaak gevoerd. Een debat dat onmogelijk langer kon uitblijven na de storm die in Engeland is opgestoken toen onlangs bekend werd dat de twee diplomaten reeds in de dertiger jaren tot communistische agenten waren opgeleid. De spionnen verdwenen vlak voordat het net van de veiligheidsdienst boven hen gesloten kon worden. „Het kan maar zelden in onze lange parlementaire geschiedenis zijn voorgekomen dat een politiek leider van een ministerie voor het Lagerhuis zo'n pijnlijke geschiedenis te behandelen kreeg als deze", zei de minister van buitenlandse zaken Harold MacMillan gisteren in het parlement. De minister zei geen bewijzen te hebben voor de veronderstelling dat H. A. R. Philby, een gewezen ambassadelid in Washington, die als derde man in deze zaak is genoemd, verantwoordelijk was voor het waarschuwen van Burgess en Maclean, toen verdenking op hen was gevallen. MacMillan verklaarde dat zowel de huidige conservatieve regering als de vroegere socialistische regering ver antwoordelijk is in de zaak van de twee verraders. MacMillan zei, dat er enige critiek was geweest op grond van het feit dat ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken niet bereid waren ongunstige rapporten uit te brengen „over hun eigen collega's". Aan de andere kant zou er volgens hem weinig goeds te zeggen zijn over een apparaat dat naar het voorbeeld van de GPOe of de NKVD (de Russi sche geheime politie) het doen en iaten van aile ambtenaren, hoog en laag, volgde. MacMillan legde er de nadruk op, dat „niettegenstaande een nauwkeu rig onderzoek" naar Phiiby, „geen be wijs gevonden is dat aantoont, dat hij verantwoordelijk is voor het waar schuwen van Burgess en Maclean". Dc socialistische afgevaardigde kolonel Lipton, die reeds enkele dagen geleden heeft verklaard dat Philby, voormalig lid der, Brits» ambassade in Washington de „derde man" was, die Maclean en Burgess heeft gewaarschuwd dat zij on der verdenking stonden, handhaafde ook Maandagavond, ondanks Macmiilans ver klaring. zijn beschuldigingen. Premier Anthony Eden heeft voorge steld een kleine lagerhuis-commissie van onderzoek in te stellen, die tot op dracht zou krijgen na te gaan, hoe een herhaling van dc Burgess- en Maclean- affaire kan worden vermeden. In de commissie zouden conservatieven en so cialistische afgevaardigden zitting moe ten hebben. Hierna werd het debat, zonder dat er gestemd was, beëindigd. buitenverblijf was van de rijke Neder landse koopman Gildemeester. Koningin Juliana maakte eerst een rondrit door de prachtige streek tus sen Lissabcn en het paleis. Deze tocht eindigde echter in een zware regenbui. Prins Bernhard, die vermoeid was van de luchtreis, had zich direct naar Cintra begeven. Op het in de 18e eeuw gebouwde hotel, het „Seteais-paleis" woeien de Nederlandse en Portugese vlaggen Maandagavond waren koningin Ju liana en prins Bernhard de eregasten van president Lopes aan een diner in het Apita paleis ,in Lissabon. Het Ko ninklijk Paar werd bij aankomst in het paleis verwelkomd door president Lo pes en premier Salazar. waarna het gezelschap eerst de prachtige winter tuin van het paleis bezichtigde, waar tropische vogels in grote vergulde kooien vliegen. Aan het diner zaten 46 personen aan. De tafel met prachtig kristallen vaat werk was versierd met dahlia's en rozen. Het diner werd opgediend door lakeien in scharlaken en zwarte li vreien. De Koningin, gekleed in een japon van gemoireerde grijze en beige zijde, zat aan dc rechterzijde van president Lopes en links van premier Salazar. Prins Bernhard, die de uniform van generaal van de luchtmacht droeg, zat aan dc rechterzijde van mevr. Lopes Aan het einde van het diner bracht president Lopes een heildronk uit op Koningin Juliana on Nederland. De koningin antwoordde met een heil dronk op de voorspoed van Portugal. De koffie werd gebruikt in de mu ziekzaal van het paleis, waar de Ko ningin zich lange tijd in het Frans met de president onderhield. Met het oog op het vroege vertrek van het koninklijk paar uit Lissabon keerden de Koningin en de Prins reeds vroeg terug naar het paleis te Cintra. President Eise..nowcr zai Vrijdag 11 November het ziekenhuis in Denver ver laten en terugvliegen naar Washington. Volgens zijn artsen za] hij pas Iaat In Januari of vroeg Februari een besluit kunnen nemen over de vraag of hij zich al dan niet candidaat zal stelten voor verkiezing van een president. Uit het onderzoek, dat Belgische po litieautoriteiten hebben ingesteld naar aanleiding van de moord op de Eind hovenaar Jac. v. d. Velden, wiens stof felijk overschot Zaterdag bij Oostmalte in België is gevonden, is gebleken, dat de moord niet op de plaats is gebeurd waar het lichaam is gevonden. Men neemt aan, dat het slachtoffer, na te zijn gewurgd, in een deken werd gerold en toen naar de plaats werd vervoerd waar het later werd aangetroffen. Op het armoedig geklede slachtoffer werd een bedrag van f 120 gevonden, zodat roofmoord niet waarschijnlijk is. Men gelooft, dat het hier ging om een onderlinge „afrekening" van smokke laars. (Van onze Haagse redacteur) Minister Staf heeft besloten om met ingang van 1 Januari a.s. aan ongehuwde beroeps-militairen tot en met de 21-jarige leeftijd dertien maal per jaar vervoer voor Rijksrekening naar het gezin, waartoe men behoort, te verlenen. De minister is niet bereid verdere uitbreiding te geven aan de moge lijkheid om 's Maandags van verlof of bewegingsvrijheid terug te keren. ,- xERAAL Duymaer van Twist kA viert morgen zijn negentigste verjaardag en wij willen hem daar mee gaarne van heler harte geluk, wensen. Dat gaat ons en allen die hem kennen trouwens gemakkelijk af. Want al is de heer Duymaer nooit een gemakkelijk heer geweest en nam tuj i nimmer een blad voor de mond ais een ding hem niet aanstond, door heel zijn leven en door al zijn hande len heen glinsterde steeds zijn grote trouw aan de zaken waarvoor hij zich gaf. Trouw aan het Oranjehuis, trouw aan de Anti-Revolutionnaire partij, trouw aan de Gereformeerde Bond in de Ned,. Herv. Kerk, trouw aan de veie en velerlei organisaties waarmee hij contacten onderhield. Gaarne be reid om te helpen en steun te ver lenen aan ieder die daar recht op had. Als Duymaer van Twist het eenmaal voor iemand opgenomen had, dan liet hij niet los. Menig minister heeft daar van mee kunnen praten. Jaar op jaar kwam hij er in de Kamer op terug, wanneer naar zijn mening niet recht werd gedaan. En nu, in zijn hoge ouderdom, leeft hij nog steeds mee met al datgene waaraan hij zijn leven heeft gewijd. Nog steeds ontbreekt hij niet op bei langrijke vergaderingen van zijn partij. Het geheim van zulk een leven is een eenvoudige en kinderlijke vroom heid. En dit is een gave van Gods genade. Daarom is een man als Duymaer van Twist een zegen geweest voor ai de levenskringen waarin hij heeft gewerkt. De film over Maarten Luther is in Indonesië verboden, meldt Ass. Press. Volgens het Indonesische persbureau PIA heeft de Raad voor de Filmkeuring dit verbod uitgevaardigd wegens prolesten van Katholieke xijde in Indonesië. DE BILT, Dinsdag 8 November, 10 uur. Binnen het omvangrijke lagedruk gebied boven het Oostelijk deel van de Oceaan zwenkte de hoofdkem bij de Golf van Biscaye naar het Oosten af. Een secundaire Kern trok naar het Noorden naar een punt ten Noordwesten van Ierland. Boven Rusland trok een krachtig hogedrukgebied naar het Zuiden. Tussen beide druksystemesr handhaafde zich boven ons tand een zwakke Zuidelijke stroming die zachte lucht uit Frankrijk aanvoerde. De maximumtemperaturen liepen Maandag plaatselijk tot ongeveer 20 graden op. In de nacht van Maandag op Dinsdag vormde zich in het Westen en Noorden van het land weer op uit gebreide schaal mist. Verwacht wordt dat de storing bij de Golf van Biscaye naar Ierland trekt en dat deze storing de kans op buien bij ons doet toenemen. „De bergingstoren van de Coöperatie ve Vereniging „Renate Leonhardt" ligt thans geheel bedrijfsklaar in de haven van Umuiden gereed", aldus een com muniqué, dat hel bestuur van de Coöpe ratieve Vereniging na een een dezer da gen in Utrecht gehouden vergadering, heeft uitgegeven. „Wanneer het vergevorderd seizoen het uitvaren niet zou beletten kon on middellijk begonnen worden met de daadwerkelijke berging van de goud schat, die aanwezig geacht wordt in het op de Haaksgroiiden gezonken schip „Renate Leonhardt". Nu zullen de pogin gen moeten wachten tot het volgende jaar, wanneer het geschikte seizoen aan breekt". „Met grote voortvarendheid", aldus vervolgt het communiqué, „is getracht die maatregelen te treffen, die het utt- varen dit jaar nog mogelijk zouden ma ken. Belangrijke verbeteringen aan de toren werden aangebracht en uitgebrei de voorzieningen getroffen. Door enkele tegenslagen en wellicht zelfs ook tegen werking, althans niet modewerking, van Nieuwe Russische voorstellen voor de hereniging van Duitsland en voor de herbewapening worden verwacht op de Geneefse conferentie, waar vrijwel over eenstemming bereikt is over het plan volgend voorjaar in Maart of April een nieuwe conferentie te houden. Na de terugkeer vanMolotow uit Moskou za! de conferentie vandaag her vat worden. Molotow's medewerkers, die in Genève achtergebleven zijn, heb ben behoedzaam te kennen gegeven, dat de volgende stappen overwogen worden: 1. Een iets soepeler houding van Mo lotow ten aanzien van vrije verkiezin gen voor de hereniging van Duitsland. Een herenigd Duitsland zou echter vol ledig neutraal moeten zijn en de hereni ging zou in stadia moeten verlopen. De vrije verkiezingen zouden de laatste niet de eerste stap zijn voor de enigmg. 2. Een eerste stap om in beginsel het voorstel van president Eisenhower te aanvaarden van Amerikaans-Russische uitwisseling van militaire plannen-en in spectie uit de lucht. Maar de Russen hebben niet het plan het tijdschema van de president voor het voorstel aan te nemen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, die in het afgelopen weekeinde in Moskou overleg heeft ge pleegd, is Maandagavond naar Genève vertrokken. Vóór zijn vertrek verklaar de hij op een receptie ter gelegenheid van de herdenking der Bolsjewistische revolutie in het Kremlin dat volgens hem de vooruitzichten voor de Geneef se conferentie beter geworden zijn. bepaalde zijde, kon aan het voornemen geen uitvoering worden gegeven". „Zo kwam de toren, die in IJmuiden aan de grond was gezet, door een on juiste manoeuvre bij het vlottrekken scheef in het water te liggen", aldus het bestuur van de Coöperatieve Vereni ging. „Na verwijdering van tientallen kubieke meters grond, die zich op het grondvlak hadden vastgezet, is de toren inmiddels niet alleen geheel recht ge komen, doch ook is de diepgang be reikt, die door de Rijkswaterstaat maxi maal toelaatbaar wordt geacht met het oog op het passeren van de sluizen in het Noordzeekanaal". Uit kringen van de Rijkswaterstaat verneemt het A.N.P., dat sinds het sta ken van de werkzaamheden aan de ber gingstoren in de haven van IJmuiden, geen werkbootjes meer zijn gesigna leerd bij het gevaarte, dat op het mo ment nog steeds scheef ligt. Van dc zijde van de firma Wijsmul ler, die in opdracht van de Coöp. Ber gingsvereniging de toren naar de Haaks- gronden zou slepen, werd medegedeeld, dat men daar in lange» tijd niets meer van de Coöperatieve Vereniging heeft gehoord. Men heeft zelfs bij Rijkswa terstaat moeten informeren over de stand van zaken, een informatie, die geen resultaat opleverde. Ondertussen is het beslag, dat inder tijd een machinefabriek in IJmuiden op de bergingstoren heeft doen leggen, niet opgeheven. Op 17 November a.s. zal de zaak betreffende dit beslag aan het oor bel van de rechter in Alkmaar worden "»rpen, aldus de beer Visser. Hij •t mogelijk, dat de expeditie Haaksgronden ongeveer eind «an het volgende jaar zee zal „nen kiezen. De Russische minister van Buiten landse Zaken V. M. Molotow is van daag uit Moskou in Genève terug gekeerd. Volgens Westelijke woordvoerders is er hoop, dat hij spoedig een gun stige wijziging in het Russische stand punt ten aanzien van de hereniging van Duitsland zal bekend maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1