Industriële woningbouw Troep terug en met uit Duitsland Laatste eer aan mevrouw Coty In 8 uur van Amsterdam naar New York K.L.M. koopt acht Douglas DC 8 - straalvliegtuigen Kosten: circa 200 millioen ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ HALFWEG Vijf personen gewond Proteststakingen in Argentinië Polshorloge en tientje! SOWJET-PLAN VERWORPEN Scherpe woorden van Molotow Weer overzicht Laagdekker met een pijlvormige vleugel Verbijsterend Prinsjesdagin Addis Abeba Harahap krijgt het vertrouwen Ben Joessef terug in Marokko WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3232 Weer nederlaag voor Faure in Senaat P.NX leidt nog steeds Dienstplicht in Indonesië? Verkeersongeval eist twee doden H Door electrische stroom gedood Jongetje bij brand omgekomen Aanhangers van Perón gaan zich roeren V. Van onze Haagse redacteur DE president-directeur van de K.L.M. heeft heden bekend gemaakt dat de K.L.M. 8 straalvliegtuigen van het type Douglas DC 8 heeft besteld. Deze viermotorige straalvliegtuigen, die meer dan 100 passagiers kunnen vervoeren, zullen, te beginnen in Maart I960, aan de Nederlandse luchtvaartmaatschappij worden afgeleverd Met de aankoop van deze acht toestellen met inbegrip van reserve-onderdeen is een bedrag gemteid van circa 200 millioen gulden. De K.L.M. zal met deze toestellen in staat zijn de reisduur van Amsterdam naar New York terug te brengen tot nauwelijks acht uur. De DC 8 zal ook op enkele belangrijke intercontinentale routes van de KLM. gaan vliegen. Zie verder pagina 3 Regering blijft aan De nieuwe Argentijnse regering heeft gisteren beweerd dat de algemene staking, uitgeschreven door de Peronistische vakbonds leiders, is mislukt. Maar van de zijde van de za kenwereld is meegedeeld dat een toenemend aantal arbeiders van het werk blijft. Feestelijke adoptie - Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424510 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •g.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Bedactie. Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehte-ndienst 18 30—1930 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67082 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand" 675 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Tuxum- Weersverwachting geldig tot Donderdagavond: RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk nog hier en daar een buitje en later opklaringen. Voor namelijk in het Noordoosten van het land. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Directie: C. A. KEUXING en Mr. K. VAN HOUTEN ZON EN MAAN 17 November' zon op 8 04 onder 16.50; maan op 10 52. onder 18.51. O O Hoofdredacteur: Dr. 3. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van een medewerker) 1 R. Bussens heeft het pleit ge- 1 voerd voor serie-productie in de woningbouw. Alleen omdat de indus trie de systematische serie-productie heeft gerealiseerd, kon in de grote be hoeften aan de velerlei goederen, wel ke wij dagelijks nodig hebben, wor den voorzien. Ook wij lebben deze oplossing voor een grotere woningproductie aanbevo len en het is verheugend dat men ook bij Wederopbouw toont dat op die wijze resultaten zijn te boeken. Volgens ir. Buskens mogen wij on ze verwachtingen echter niet te hoog spannen. Zouden wij de woningnood in bijv. 5 jaar in plaats van in 10 jaar willen inlopen, dan is een productie verhoging van ca, 30 pet. nodig. Tot een zo grote productieverhoging is geen enkele industrie zonder uitge breide studie en zonder een vergro ting van het aantal arbeiders in staat. Dit mag dan ook met verwacht wor den van het niet industrieel ingestel de bouwbedrijf. Zulks betekent even wel ni;., dat wij het niet in de weg van Industriële woningbouw moeten zoeken. Maar vast staat dat het om de voordelen van industriële woning bouw te kunnen behalen nodig is ingrijpende veranderingen aan te brengen in de woningbouw en de werk methode. Het zal niet overal kunnen volgens ir. Buskens, maar voor een beperkt aantal plaatsen en voor be perkte series is de poging naar zijn mening wel te wagen. TENEINDE langs deze weg iets te bereiken moet echter aan. con crete voorwaarden worden voldaan. Tussen aUen die bij de woningbouw zijn betrokken, moet reeds vanaf het vroegste stadium van voorbereiding volledige samenwerking zijn en deze moet worden voortgezet tot en met de bouw van het laatste complex wonin gen. Deze samenwerking moet volgens ir. Buckens omvatten de stedebouw- kundige planning, de uitgifte van de bouwgrond, dc grootte van de com plexen, de plattegronden van de wo ningen, de constructies, de materia len en de ai chxtectuur, de prijszet ting, de verrekening van risico's, enz. In de samen verking worden dus be trokken de stedebouwkundigen, de architecten, de opdrachtgevers en de aannemers. Hieruit blijkt wel dat ir, nuskens niet van halve maatregelen blijkt te houden. Dat hi, de rol van de centrale overheid in dit systeem niet vermeldt, willen wfi hem niet euvel duiden. Maar toch zit voor ons hierin de kneep. Want is de door ir. Daskens beoogde samenwerking wel mogelijk zonder een overheersende in vloed van de overheid? Wij stellen slechts deze vraag: hoe kan men be reiken dat reeds vanaf het vroegste stadium de stedeboirwkundigen, de architecten, de opdrachtgevers en de aannemers volledig samenwerken, ter wijl zij toch hoe vreemd het ook moge klinken allen verschillende beiangen hebben. De stedebouwkundi- ge wil een mooi stadsplan, de archi tect heeft speciale wenser met betrek king tot het woongerief, de belangen van de opdrachtgever zijn meestal te gengesteld aan de belangen van de aannemer, welke laatste als zakenman in de eerste plaats denkt aan de voor hem bereikbare financiële uitkom sten. Men zou kunnen stellen juist daarom is samenwerking geboden. Wij begrijpen dat ook maar zien niet in hoe dit mogelijk is, indien niet alle partners door een hoger gezag gebon den zijn tot samenwerking. Ir. Bus kens wil in het overleg tussen de ver schillende partners zelfs betrekken de Prijsvorming. Beoogt hij daarmede terzijdestelling van de normale prijs vorming via de markt? En wat be doelt hij met de verrekening van risi co's, welke optreden vanaf het tijd stip van voorbereiding tot dat van voltooiing van de bouw. F) E instelling van ir, Buskens ken- *-* nende willen wi) niet aannemen, dat hij in al deze zaken de overheid de overheersende rol wtl laten spe len. Naar onze opvatting is de door lv. Buskens beoogde samenwerking echter slechts op deze wijze bereik baar. Het zal uiteraard wel kunnen °P het terrein van de woningwetbouw, Want daarvoor draagt de overheid uit eindelijk alle financiële risico's.* Maar nu moeten wij toch wel goed voor °gen houden, dat hoe oelangrijk de Woningwetbouw als sociale volkswo- nk' «hjouw ook is de particuliere bou wers vóór de oorlog toch steeds de grootste rol in de woningbouw hebben gespeeld en het zou wel zeer te be treuren zijn, indien toepassing van het systeem van ir Buskens tot ge- v°lg zou hebben, dat de particuliere bouw volledig in de hoek gedrongen werd. En dit gevaar is niet denkbeel dig. indien op de door ir. Buskens voorgestelde weg, resultaten worden geboekt. Dan zal men geneigd zijn de woningwetbouw bover de particuliere Woningbouw te laten prevaleren. En dit is volledig in strijd met de opzet van de vVonngwet en oo met het al gemeen belang. Het doel van woning wetbouw is te voorzien in de bouw van „arbeiderswoningen", inaien de Par'iculiere bouw hierin met op be vredigende wijze voorziet. De huidige financieringsregeling voor de particu liere woningbouw maakt het nodig een grotere plaats dan normaal voor de HET Westen heeft gisteren in Genève de Russische voorstellen om de sterkte van de buitenlandse troepen in Duitsland ingrij pend te verminderen, van de hand gewezen. Molotow had voorgesteld vrijwel alle buitenlandse troepen uit West- en Oost-Duitsland terug te trekken of hun sterkte met de helft te verminderen. Hjj had gepleit, dat de teruggetrokken troepen gedemobiliseerd zouden worden als een eerste stap naar ontwapening. Molotow had ook aangedrongen op een verdrag tussen de Weste lijke Navo en de rode „Navo" van Warschau, waarin het gebruik van geweld afgezworen zou worden. Dulles, Finay en MacMillan antwoordden echter, dat dit geheel onnodig was, daar de giote mo gendheden reeds door het handvest van de Ver. Naties verplicht zijn het gebruik van of de dreiging m°t geweld te vermijden. Molotow weet de mislukking van de conferentie aan de aard van de Westelijke voorstellen, waaruit vol gens hem bleek dat de Westelijke mo gendheden geen overeenkomst wilden. „Ik zou niet graag iemand beledi gen", zei Molotow scherp, „maar fei ten zijn feiten". De drie Westelijke ministers zeiden dat Molotow zich op de conferentie niet gehouden heeft aan de richtlijn van de conferentie van de Grote Vier in Juli, waarm gezegd werd dat het de taak van de ministers was zich bezig te houden met de Europese vei ligheid in samenhang met de hereni ging van Duitsland door vrije ver kiezingen. Tijdens de pauze van een halfuur in de namiddag heeft Molotow een bespreking met Dulles gehad. Eerder op de dag hadden de Wes telijke ministers opnieuw 'n voorstel van minister Molotow tot uitbreiding van het contact tussen Oost en. West verworpen, nadat Molotow tevoren een Frans voorstel had afgewezen. Molotow had in zijn voorstel enkele punten uit het voorstel van minister Pinay dat hij „een stap vooruit" noemde overgenomen, andere had hij gewijzigd of weggelaten. Dit waren de gedeelten die de Russen beschou wen als „inmenging in binnenlandse aangelegenheden" of die zij geschikter vinden voor bilateraal overleg. Zo waren geschrapt dè "Franse wensen betreffende het opheffen van de Russische censuur en het verlenen van volledige bewegingsvrijheid aan buitenlandse diplomaten in de Sowjet- Unie. Molotow wenste o.m. vrije doortocht voor koopvaardijschepen op interna tionale waterwegen en opheffing van beperkingen op het zeeverkeer. Blijk baar had hij hierbij het oog op de nationalistisch-Chinese blokkade van het vasteland van China. Een uitwis seling van geleerden, industriële ver tegenwoordigers en tentoonstellingen tot aantrekking,-van toerisme wilde Molotow geregeld zien door deelne ming van alle staten, die dat wensen, in internationale organisaties. Dit was duidelijk een poging om ook com munistisch China hierbij te betrekken. De Franse Senaat, de Raad van de Republiek, heeft Dinsdag het regerings voorstel tot- het houden van algemene verkiezingen in December met 231 tegen 50 stemmen verworpen. Dit is de twee de maal. dat dit voorstel door de Baad van de Republiek is verworpen. Het desbetreffende wetsontwerp zal nu voor de derde maal door de Natio nale Vergadering in behandeling worden genomen. Zaterdag jongstleden werd het ontwerp door de Nationale -/ergadermg goedgekeurd doordat de communisten voor stemden. Tevoren was het door de Senaat verworpen. De Raad van de Republiek beeft het wetsontwerp Dinsdagavond verworpen door met 231 tegen 50 stemmen zijn eigen wetsontwerp tot instelling van een kiesstelsel, waarbij een afgevaardigde per district wordt aangewezen, te aan vaarden. Premier Faure heeft Inmiddels een com promis-voorstel gedaan om zijn plan voor het houden van vervroegde verkiezingen van totale mislukking te redden. HU stel de voor in Januari in plaats van in De cember ter sfembus te gaan. Voorts ver klaarde hü zich bereid een kiesstelsel te aanvaarden, waarbij per arrondissement een afgevaardigde wordt gekozen en ge stemd in twee ronden. Voorwaarde was evenwel dat de Nationale Vergadering heirmee aceoord gaat. Voor een regeling van verkiezingen volgens dit stelsel, dat dc senaat voorstaat, was meer tijd nodig* aldus de premier. Door dit verbod heeft de premier de kansen dat er in de Nationale Vergade ring een meerderheid voor icrugkeei tot het vooroorlogse kiesstelsel wordt gevon den aanzienlijk vergroot. Tegelijk heeft hu echter naar het oordeel van waarne mers de eenheid van zijn kabinet in ge vaar gebracht door de indruk te wekken dat hij voorstander is van het vooroor logse kiesstelsel. Minister Dulles verzette zich on middellijk. Hij verklaarde, dat het Russische plan „niet overeenkomt met de richtlijnen van de regeringsleiders in het bijzonder omdat het niets, of vrijwel niets bevat, dat bedoeld is om een uitwisseling van denkbeelden en inlichtingen mogelijk te maken". De Westelijke Grote Drie zullen de conferentie vandaag besluiten met een plechtige belofte dat zij zullen voort gaan te streven naar Duitse eenheid. Zij zullen deze belofte neerleggen in een gemeenschappelijke verklaring. Daarin zullen zij tevens uiteenzetten dat de schuld voor het uitstel van vrije verkiezingen In heel Duitsland en hereniging van beide delen van Duitsland geheel bij de Russen ligt. De ministers zullen het waarschijn lijk aan hun regeringsleiders overla ten, uit te maken of er volgend jaar een nieuwe conferentie zal worden gehouden. Volgens diplomatieke kringen zullen de Westerse ministers dit waarschijn lijk aan Molotow voorstellen, die dan, naar men meent niet veel anders zou kunnen doen dan hiermee in te stem men. Volgens de jongste tellingen zijn de landelijke totalen van de Indonesische verkiezingen: PNT S.075 367 Maajumi 7 811.388 Nahdatul Ulama 6 450.691 PKI 6.006.260 In de nacht ran Vrijdag op Zaterdag is de trouw van de president ian Frankrijk mei rouw Coty, overleden. De Parijse bevolking bracht gisteren m de MadeleineM te Parijs een laatste groet aan de irottudie bekend staat ah een toonbeeld tan goedheid. Op de foto brengen kinderen id/i Montmartre, in hun traditionele kledij met ztvarl omfloerste trommen en niet ilaggen de laatste eer aan de gestort en iroutt. DE BILT, Woensdag 10 uur. Boven de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een gebied van hoge druk. dat de lucht- circulatie over een groot deel van West- Europa beheerst. Langs de Oostflank van dit gebied beweegt zich het warmtefront van een boven de Finse golf gelegen depressie naar het Zuiden. Het passeerde vannacht en vanochtend ons land, hetgeen veel bewolking en plaatselijk wat lichte legen verooizaakle. Als gevolg hiervan daalde alleen tn het uiterste Zuiden van het land de temperatuur tot beneden het vriespunt. Achter het front stroomde iets voch tiger lucht ons land binnen. Hierin wis selen perioden met vec-l bewolking en opklaringen elkaar af. Morgen is er in dit weertype nog weuug verandering te verwachten. De regering Harahap heeft bekend gemaakt, dat zij order heeft gegeven voor de voorbereiding van een nieuwe militaire wetgeving, waarbij de mili taire dienstplicht wordt ingevoerd. De nieuwe chef staf wil het 250 000 man tellende leger stroomlijnen en de oude guerillastnjders, die tegen de Ne derlanders hebben gestreden, er uit verwijderen. Het leger bestaat thans uitsluitend uit vrijwilligers. Gisteravond omstreeks 18 30 uur is op de weg ZwolleOmmen, op de vier sprong bij station Dalfsen een motorrij wiel, bestuurd door J. W. te Dalfsen, met als duorijder H. W. M. D,. even eens uit Dalfsen, in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende truck met oplegger. De motor schoot onder de truck en werd meegesleurd, tengevolge waai van de duortjdër op slag werd gedood. De bestuurder van het motorrijwiel werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Zwolle vervoerd, waar hij later is over leden. woningwetbouw in te ruimen. Maar dit is een gevolg van de omstandig heden, waarin wij thans leven. Een doelbewuste bevoordeling van de „overheidsbouw nis hoedanig wij de woningwetbouw toch moeten zien kan slechts leiden tot socialisatie van de woningbouw. Dit wordt door bepaalde politieke groeperingen wel voorgestaan, maar wij moeten hierte gen met klem blijven waarschuwen Wij hopen dat ir. Buskens ook op dit punt waakzaam zal blijven. Dat de achterstelling van de parti culiere bouw ook in strijd is met het algemeen belang willen wij in een vol gend artikel aantonen. OP de Haarlemmerweg bij Half weg is gistermiddag een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij drie of vier auto's en een motor betrokken weren en vijf perso nen min of meer ernstig werden gewond. Uit de richting Amsterdam kwam een Ford de Luxe, die afremde voor een op zü» rijbaan staande wagen. Op dat moment naderden uit de richting Haarlem een Ford Taunus, een Simca en daarachter de motorrijder. De be stuurder van de Amsterdamse wagen remde af, maar slipte door en zün wagen maakte een halve siag om. Met een enorme klap kwam alles met el kaar in botsing. Dc botsing veroor zaakte een enorme ravage. Te midden ren worden onder de vleugels in gondels gemonteerd. De DC 8 zal kruisen op een hoogte ■van 10.000 a 12 000 meter, zodat het toestel „boven het weer" kan vliegen. Niettemin zal het vliegtuig bovendien worden uitgerust met een zg „slecht- weer-radar-installatie". waardoor de be manning reeds op grote afstand attent wordt gemaakt od eventueel slecht weer op de route, zodat dit ten gerieve van de passagiers tijdig kan worden ver meden. Het sta rtgewicht van de DC8 is De KLM is de eerste «iet-Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die een derge lijke order lieelt geplaatst en zij is de enige maatschappij, die tot heden alle types verkeersvliegtuigen van Douglas, te beginnen met dc DC2 in 1931, in gebruik heeft gehad. Na uitgebreide voorbereidingen gedu rende enkele jaien hebben de Dougias- fabneken thans de plannen voor de DC —8 geheel uitgewerkt. Het is een geheel metalen laagdekker met een pijlvormige vleugel. Het is dc bedoeling dat het toestel woidt uitgerust met vier Pratt and Whitney turbinemotoren. De moto- ET P.v,d.A.-Kan erlid de heer tin imer, heeft op een P.v.d A.- congres over volkshuisvesting de sug gestie gedaan om een nationaal bouw bedrijf te stichten me' grote rege- ringsinvloed. De reden daarvan Is, dat de heer Bommer concurrentie wil scheppen tegenover de grote bouwfirma's, die wanneer zij voor jaren v* n werk ver zekerd zijn misschien haar prijzen niet meer al te scherp zouden bere kenen. Wij gevoelen uiteraard niets voor een derge'ijk soort van gesociali seerd bouwbedrijf, maar de gedach te om het in het 1 .ven te roepen als concurrentiefactor tegen het particu lier bedrijf, waardoor zuinigheid en efficiency voorop zullen moeten staan, is na het Polynonn-drama vrijwel verbijsterend. Gistermiddag om kwart over vijf zouden twee classificeerders werk zaamheden gaan verrichten op het in het Gemeentedok nr. 3 te Rotterdam liggende Noorse stoomschip „Gud- veig". Terwijl de een zich onmiddel lijk naar de plaats begaf waar hij moest arbeiden, ging de ander nog even een bus verf halen. Toen deze laatste zijn maat weer kwam opzoe ken, zag hij hem zwaar ademhalend en buiten kennis op de bodem van het schip op de rug liggen, met beide benen op de voet van de electrische lamp waarbij gewerkt moest worden. Het bleek dat de iamp onder stroom stond. Het slachtofer, de 23-jarige P. V. uit Gouda, werd zo spoedig moge lijk naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, maar het was reeds te laat, de electrische stroom had hem reeds gedood. 116 678 kg het vliegtuig kan maximum 15.000 kg nuttig lading vervoeren. Op de grond, staande heeft het toestel een hoogte van 1290 meter. De DC—8 heeft ech lengte van 42,48 meter en de afstand tussen de beide vleugeltips is 4107 meter. Het vieugeloppervlak be draagt 241 vierkante meter in het leeg- gewiebt van het vliegtuig is 50.722 kg. De KLM is reeds enige tijd geleden intensief begonnen met voorbereidin gen voor dè overgang naar de turbi ne-voortstuwing. Sinds begin 1954 wor den een antalvliegtuigbestuurders ver trouwd gemaakt met de hieraan ver bonden eisen en mogelijkheden, door het minutieus „op papier" uitvoeren van straalvliegtuigen van Amsterdam naar New York. Door het technisch bedrijf van de KLM op de luchthaven Schiphol worden smds 1952 straalmotoren voor NATO- ianden gerevideerd in een werkplaats, die een der modernste van die aard ge noemd mag worden. Ten behoeve van de vloot „Vliegende Hollanders" die momenteel ruim 80 me rendeels zeer moderne twee- en vier motorige vliegtuigen omvat, waarmee een luchtnet van 240.000 km lengte wordt onderhouden naar 106 steden in 68 lan den. zijn reeds "eerder door de KLM be stellingen geplaatst voor de aankoop van vier Lockheed Sper Constellation 1049 C (aflevering 1956"). tien douglas DC7C toestellen (1957) negen Vickcrs Viscount 303 turboproptoestellen (1958). Naar later is gebleken heeft de boer- derijbrand te Wijtgaarü het leven gekost van 't vierjarige zoontje van de familie Roorda. Het zoontje, Doeke, was met het middageten niet thuisgekomen, maar daarover maakte het gezin zich met on gerust. omdat dit wel vaker gebeurde. Toen het knaapje echter na de brand ook met kwam opdagen, rezen bange ver moedens. Niemand bleek de jongen die middag te hebben gezien. Bij het nazoe ken van de puinhopen werd omstreeks negen uur gisteravond het geheel ver koolde lijkje midden in de schuur achtpr een schutting gevonden. De plaats doet vermoeden, dat Doeke daar beschutting tegen de laaiende viammen heeft ge zocht. van de ravage lagen de zeer zwaar gewonde motorrijder en vier gewon de inzittenden nlt de twee Fordauto's. Volgens een getuige is er nog een vierde auto bij de botsing betrokken geweest, die echter is weggereden. In het Wiihelminagasthuis te Am sterdam zijn opgenomen: de 58-jarige bestuurder der uit Amsterdam komen de auto, G. S. uit Haarlem, die een hersenschudding, gebroken arm en kaakfractuur opliep; de 21-jarige mo torrijder G. M. uit de hoofdstad, die een schedelbasisfractuur en gebroken ledematen bekwam. Voor zijn leven wordt gevreesd. Voorts de 37-jarige A. B. uit Utrecht, een der vier inzit tenden van de uit Haarlem komende Taunus, die een schedelbasisfractuur kreeg. De bestuurder van deze laatste wagen, de 33-jarige J. de H. uit Bus- sum werd met een hersenschudding en enige gebroken ribben naar de Majei- lastichting in zijn woonplaats vervoerd. De vrouwelijke inzittende, de 37-jn- rige A. van W. uit de hoofdstad, is met een hersenschudding in een rusthuis opgenomen, de vierde inzittende, de 35-jarige J. van A uit Amsterdam, werd aan de kin verwond, doch kon na behandeld te zijn naar zijn woning terugkeren. Het voorlopige parlement heeft gis teren de regering Harahap de gelegen heid gegeven in functie te blijven, tot dat een nieuw parlement en regering bet volgend voorjaar gevormd zijn. Een boycot door de nationalisten cn de communisten van de parlements- zittmg kon niet verhinderen, dat het regeringsprogramma van Harahap met grote meerderheid werd goedgekeurd Harahap had hieraan de vertrouwens kwestie verbonden. OoK in tiidiv Abohn, de hoofdstad i«« fficiimè, gaal dr Opening inn dr mt'tmi' Ziltmcip ertiidc mn hot jeirirtih nt grfutrxrd nu't cc/1 serie !uislerrijf,e plrfhu .*/i rdrrl, imanimr, ei nulls in 5 rdrrllinil mor i'rin-ijrvlaz. bij ile beiolhmg i rel belangstelling bestaat. Op deze foto sicl men hor d" Keizer mn A h rssmir. Z.K.M. Undo Selassie l, mol Keizerin Manen op hot punt staat liet parlements- gebouw in Addis Abeba binnen te gaan loot de officiële plechtigheid. De regering van generaal-majoor Pe dro Aramburu heeft „onverantwoorde lijke autoriteiten" in de Argentijnse vakbonden er van beschuldigd de sta king te bevorderen om persoonlijke of politieke motieven. De regeringsradio heeft de hele dag op dat thema gehamerd. De meeste industrieën in Rosano. de tweede stad van Argentinië, kwamen tol stilstand Rosano was vroeger een bohveik van de Peronistische beweging. Een aantal vakveromgingleiders zijn er gearresteerd. In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires werden in de buitenwijken tram rails beschadigd Ongeveer 80 procent van de arbeiders in de vlees-m-bbkfa- brieken, de metaal- en de textielindus trie varen hier tegen de middag in sta king evenals kleinere percentages in ta baks- en bierindustrie. De regermg-Aramburu heeft bekend gemaakt. dat zij niet zou dulden, dat „arbeiders worden gebruikt om het stre- I ven van eeizuchtige ordeverstoorders te bevorderen". Zij dreigde strenge maat- regelen te zullen nemen tegen vakbonds leider en asbesders. die tot staking zou den aanzetten De regering heeft een zuivering m het leger uitgevoerd door 21 genet aals. vijf luitenant-kolonels, twee kolonels en een majoor met pensioen te sturen. Sidi Mohammed Ben Joessef, de 46- jarige Sultan van Marokko, is Woens dag, na twee jaar ballingschap, in zijn hoofdstad Rabat teruggekeerd. De sultan en zijn gevolg reisden in twee vliegtuigen. Voor het vertrek gaf hij een verklaring ml, waarin ge zegd werd dat hij tijdens zijn korte verblijf in Frankrijk in de gelegenheid is geweest nuttig werk voor Marokko en de toekomstige betrekkingen tus sen zijn land en Frankrijk te verrich ten. Hij dankte de regering en het Franse volk voor de hartelijke belang stelling tijdens zijn korte verblijf in Frankrijk. T/-4N een „opa en een opoe" uit Rhenen kreeg Sint Nicolaas tien gulden, van een Amsterdam mer, die onbekend wil blijven, een polshorloge. Deze geschen ken, en de velen, die hopelijk nog zullen komen, bewaren wij voor de grote kindervriend, die Zaterdag in Nederland zal aankomen en dan speciale aan. dacht zal besteden aan de actie „Voor 1 000 kinder e n". Duizend jongens en meisjes in vijf Protestants Christelijke Centra voor kinderbescherming in Nederland, kinderen, die veel missen, straks ook de echt- huiselijke sfeer van de Sinter klaas-avond, „Helpt gtj mij wéér, le zeressen en lezers van Trouw om deze kinderen onvergetelij ke uren te bereiden?", heeft Sint ge vraagd. Dat betekent een adoptie op grote schaal! Vrouwenvereni gingen, scholen, jeugdclubs, ge zinnen, bedrijven, individuelen laat de goed-geefse oude heer met in de steek. Zend een pakje voor het andere kind, opdat Sint dank zü Trouw in de week, die aan zijn verjaar dag vooraf gaat, een daverend bezoek kan brengen aan vijf kindertehuizen. Stuur uw attentie aan ons hoofdkantoor: Nieuwe Zijds Voorburgwal 225, Amsterdam-C. Vindt ge het bezwaarlijk een pakje te maken, welnu een bij drage via de giro is niet minder welkom: Gemeente Giro T 500 of Postgiro 412739. onder ver melding: Voor 1000 kinderen. In de paketten s.v.p.: sterk speelgoed en nuttige zaken voor de leeftijd van 2 tot 18 jaar. Sint rékent op U!

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1