Verklaring over proces tegen Nederlanders j Luns had werkgesprek met Oetoyo Ramlan J Overheid en particulier bouwbedrijf INDONESIËRS KONDIGEN AAN: Brazilianen bevreesd voor een militaire dictatuur Vrachtauto met bieten ramt tram: één dode. 25 gewonden Australische verklaring in kwestie Nieuw-Guinea stichtte verwarring Zij scheelden 100 jaar Aan vijfdaagse werkweek valt voorlopig niet te denken BAGDAD-LANDEN VERSTERKEN HUN SAMENWERKING Waar blijven de gevangenen? Britse regering beschuldigt Boelganin Vreemd ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN NICOSIA OP CYPRUS Weeroverzicht OP HAAR DE f 2000.- WOENSDAG 23 NOVEMBER 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3238 Weerbericht Steun de vluchtelingen Ernstig ongeval bij Mijnsheerenland Geen verandering in Cafe kwam er niet aan te pas Staatssecretaris vraagt advies aan S.E.R politieke koers Liberiaans schip met man en muis vergaan? B Geen bezwaar tegen Ned. advocaten Nederlander gedood Ouders van Ger Lozie kunnen naar Canada Bedrijf en school geven voorbeeld s- V- IN. Duitsland leven nog hon derdduizenden vluchtelingen in kampen. Mensen, die geen vaste woonplaats, geen eigen huis en geen bezit hebben. Hebt u ai eens iets roor deze on ge lukkigen gedaan? - .-""A Met een zware klap heeft gis termiddag omstreeks half vijf on der de gemeente Mijnsheerenland (Hoekse Waard) op een onbe waakte overweg een zware met suikerbieten geladen vrachtauto BONIS VRAAGT: Vliegtuig stortte neer Het geld is er Verloving in Luxemburgs vorstenhuis V Boitexdami Witte de Withstraet 30 Telef 11570O u i Postbus 1112 - Postgiro No 421513 4 U KJacntendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 1718 uur; Telefoon 115700 ■«.Gravenhage; Huygensplein 1 - Postgiro 424867 Redactie. Tel. 11 892 Adm. Tel, 114402 Klachtendienst 18.30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon. 67882 Abormementspni» 52 cent per week. 2.26 per maand. e./s per Kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks THah Directie: C. A. KEUNEfG en Mr. K. VAN HOUTEN O Geldig tot Donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur, VEEU WIND. Veranderlijke bewolking met enkele buien, matige tot krachtige en vooral langs de Waddenkust nu en dan harde tot stormachtige Wes>elljke tot Noord- vvestelyke wind. Iets kouder. 24 November: zon op 8.15. onder 16 41; maan op 13.48. onder 1.31. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT T S artikel 24a van het Woningbe- 1 sluit een goed artikel geweest? Uit het oogpunt van verruiming der woningproductie zeggen wij hierop volmondig ja, omdat de woningnood de inspanning van alle krachten eist, en dus ook het instrument van de wo- ningwetbouw diende te worden ge bruikt. Nu is het ons bekend, dat het particulier bouwbedrijf op dit punt ook geen critiek heeft. Het maakt echter wel overwegend bezwaar, dat voor de woningwetbouw nadat het terrein voor deze woningbouw werd verruimd over de gehele lijn belangrijk gun stiger financiële voorwaarden dan voor de particuliere bouw bleven gei den. De regering heeft hiermede de concurrentie-verhoudingen volkomen scheef getrokken en het particulier bouwbedrijf op deze wijze in een hoek gedrukt. Bij de beoordeling van deze verhou dingen mogen wij het doel van de Wo ningwet, namelijk sociale woning bouw, niet uit het oog verliezen. Deze is altijd nodig. Ook nu. Dat voor de sociale woningbouw (woningen vooi minder draagkrachtigen) door de overheid meer financiële steun wordt gegeven dan voor de normale parti culiere bouw achten wij volkomen verantwoord. De situatie is thans ech ter ontstaan, dat de woningwetbouw zich niet meer beperkt tot deze socia le woningbouw, doch als concurrent van de particuliere bouw optreedt. Deze concurrentie is in onze ogen aantrekkelijk, maar dan moet zij ge schieden met gelijke kansen. Nu de overheid voor de woningwetbouw fi nancieel belangrijk meer bijdraagt dan voor de particuliere bouw heeft zij In deze concurrentie partij geko zen en naar onze mening ten onrech te. Het particulier bouwbedrijf heeft in da jaren na de eerste wereldoorlog op overtuigende wijze aangetoond, het als zijn taak te zien te voorzien in de huisvesting van onze bevolking en het heeft bewezen goede prestaties te kun nen verrichten. Wij willen dan ook niet nalaten met klem te betogen, dat de financiële regelingen voor de nieuwbouw herziening behoeven, op dat voor de particuliere bouw de mo gelijkheden worden geschapen waar, naar recht aanspraak op kan worden' gemaakt Indien dit niet geschiedt' worden de overheidsbouw en ook de bouw door woningbouwverenigingen, waarvoor de overheid de financiële risico's draagt, stelselmatig bevoor deeld boven de particuliere bouw. WIJ willen ons daartegen verzetten. Niet omdat wij onrust willen ver wekken, maar wel om het Nederland se volk te laten zien in welke richting men van bepaalde zijde het volkshuis vestingsbeleid ia Nederland wil stu ren, Dat wij op dit punt niet gerust zijn behoeft niet te verwonderen, in dien wij letten op het program voor volkshuisvesting van de Partij van de Arbeid. Volgens dit program moet rijkssteun ingevolge de woningwet in zo ruime mate beschikbaar worden gesteld, dat het grootste deel der nieu we woningen wordt gebouwd voor re kening van woningbouwverenigingen en van gemeenten. Hier valt een dui delijke afkeer van het particuliere bouwbedrijf te constateren, hetgeen van de P.v.d.A, niet anders te ver wachten is, gezien het feit dat zij uit eindelijk op socialisatie van de wo ningbouw uit is. Wij willen tegenover het voormelde program van de Partij van de Arbeid wijzen op hetgeen het ontwerp pro gram van actie van de A.-R. partij met betrekking tot de taak der over heid stelt. Het A.-R. richtsnoer voor het beleid der overheid is op vrijheid gericht. Het stelt zich duidelijk tegenover een dogmatisch georiënteerde voorkeur voor overheidsingrijpen en voor over heidsbedrijven. Maar het gaat i -ge- lijkertijd uit van de erkenning van de noodzakelijkheid van overheidsingrij pen in onze tijd. Met betrekking tol de woningbouw stemmen wij er dus wel mede in, dat de woningwetbouw wordt gebruikt ter bestrijding van de woningnood. Zulks mag echter niet lei den tot uitschakeling van het particu lier initiatief, en in het door ons be doelde geval het oarticulier bouwbe drijf. Neen. bezoek dan de wedstrijd van het Bondselftal van de Kon. Ned. Voetbal Bond (het sterk ste, dat momenteel op te stellen s) tegen de Duitse kampioens club Roth Wetsz op Woensdag 14 December a.s. U hebt wellicht onze beste voetballers nog nooit aan het werk gezien. Nu krijgt u de ge legenheid. Maar niet dat moet het voornaamste zijn. U verleent tegelijk steun aan de actie van de Rotterdamse Lions Club om 100.000 bijeen te brengen voor de vluchtelingen. De prijzen zijn ais volgt: zit plaatsen eretribune 3.50, zit plaatsen Maastribunc f 2.50, zit plaatsen zijvakken 2.staan plaatsen lange en korte zijde f 1—. U kunt vanaf Woensdag aan ons kantoor in Rotterdam (Witte de Whhstraat 30) kaarten be stellen. Wij unllen ze u ook toe zen den, doch dan moet u per be stelling 0.50 extra betaleri (porto). Mocht u ons giften willen sturen, dan stellen wij ook daar voor gaarne ons gironummer beschikbaar (424519). Wacht niet te lang met het bentellen van uw kaarten. Er zal voor deze wedstrijd onge twijfeld grote belangstelling be staan N AAR van Indonesische zijde wordt vernomen, kan binnen afzienbare tijd 1 van de regering in Djakarta een verklaring worden verwacht over de kwestie van dc processen tegen de Nederlandse arrestanten. Overigens stelt men zich van Indonesische zijde op het standpunt, dat met deze kwestie evenals die van dc destijds uit Nieuw-Guinea ontvoerde Nederlander Van Krieken geen „koehandel" kan worden gedreven voor de komende Ne derlands-Indonesische besprekingen. Aan deze kwesties zo zeide men wordt in Djakarta hard gewerkt. Zo zal bv. de lijst van verdachten opnieuw worden bezien. Men legde er hierbij de nadruk op. dat de verklaring van de Indonesische regering over deze kwesties ook zou zijn gekomen, indien er geen besprekingen met Nederland op handen zouden zijn geweest. Intussen heeft het eerste „werkge sprek", dat de Indonesische ambassa deur met speciale missie, mr. Oetoyo Ramlan. gistermiddag ter voorbereiding van een NederlandsIndonesische con (erentie op ministerieel niveau op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gehad met minister Luns een algeme-n karakter gehad. Aan dit gesprek hebben ook deelge nomen de Indonesische zaakgelastigde, de heer Kwee Djie Hoo. en de rege ringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. Tijdons dit gesprek zijn geen details ter sprake gekomen. Ook de plaats, waar de ministeriële besprekingen zulien worden gehouden, zou niet besproken zijn. Vandaag zouden de besprekingen worden voortgezet met mr. Blom. Don derdag zal mr. Ramlan een tweede ont moeting met minister Luns hebben. Over het Indonesische standpunt, dat de besprekingen op ministerieel niveau dienen te worden gehouden, voordat de kwestie Nieuw-Gumea opnieuw in de Verenigde Naties aan de orde komt. werd van Indonesische zijde verklaard, dat men hiermee wil voorkomen, dat eventuele ..schermutselingen" tussen beide landen over deze kwestie in de V.N. het moeilijk zullen maken, dat een gezonde sfeer wordt geschapen voor suc cesvolle onderhandelingen. Hoewel nog niet' vaststaat, welke onderwerpen op de ministeriële bespre- kingen aan de orde zullen komen en op welke wijze deze onderwerpen zullen worden behandeld, heeft men van Indo nesische zijde in ieder geval de volgen de drie punten op het oog: opheflirg van de Unie (de overeenkomst van het vorige jaar hierover is immers niet door de wederzijdse parlementen geratifi ceerd), herziening van de financieel- economische overeenkomst en de kwes tie Nieuw-Guinea Wat het tweede punt betreft, mr. Indra Kasoema, lid van de directie van de Bank Indonesia, is Maandagavond uit Djakarta in ons land aangekomen ter toelichting van de Indonesische wensen voor de finaneieel-economische verhou dingen tussen beide landen. •V.Ï'TO*»1,, fwf-wsj VST. - De lage waterstand op de IUjn neemt zo langzamerhand onrustbarende vormen aan: was de stand vorig jaar 12 mele IWA.P.y gisteren bedroeg de waterstand <5J4 meter IWA.P. In de rivier staat het water met een hoogte van slechts 1.70 meter. Pol geladen schepen kunnen niet meer varen en moeten hun lading over dragen aan de auto en de treinDc foto loont een aantal woonschepen aan de Rijnkade te Arnhem: Kan men hier nog spreken xan een schip op de Rijn Na. een mislukte poging van Joao Cafe Ftlho om weer als president op te treden Is Brazilië gisteren door een nieuwe politieke crisis getroffen. Belde huizen van het Congres hebben Maandagavond zijn betoog verworpen. Opn Korte ring te Drljl tierde gi-leren zijn 104e verjaardag, uaurhij het niet aan belangstelling ontbiak. Ineke l'eeinan jongste achterkleinkind scheelt precies 100 j/tar. zijn De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de Sociaal Economische Raad verzocht het vraagstuk van de werktijd verkorting aan een nader onderzoek te willen onderwerpen. Zoals bekend is heeft de Stichting van de Arbeid onlangs by de regering op een zodanige studie aangedrongen. De staatssecretaris vijst er op, dat men zich m verschillende landen met deze aangelegenheid bezig houdt, terwijl ook het internationaal arbeidsbureau dit vraagstuk in studie heeft genomen. Het komt de regering echter voor, dat er op dit ogenblik nog zodanige bezwaren tegen een verkorting van de arbeidstijd zijn.aan te voeren, dat daaraan in de eerste jaren nog niet kan worden ge dacht, met name wegens de verwezen lijking van andere, meer urgente deside rata, die op de toeneming van het natio nale inkomen beslag zullen leggen. De bestudering van dit gecompliceerde vraagstuk zal ongetwijfeld zeer veel tijd vergen, zodat alle aanleiding bestaat, reeds thans met het onderzoek aan te vangen. De Stichting van de Arbeid heeft in haar bovenbedoeld schrijven een aantal punten opgesomd, welke m het onder zoek kunnen worden betrokken, zoals invloed der mechanisatie, sociaal pre ferentieschema van het bedrijfsleven, sociaal- en bedrijfseconomische reper cussies de vorm der arbeidsduurverkor ting. vrijetijdsbesteding, ploegenstelsels en dergelijke, gewenste conjunctuur- phase bij invoering, al dan niet wette lijke regeling. Aan deze punten van on derzoek dient naar de mening van de Staatssecretaris van Sociale Zaken bij het sociaal preferentieschema onder andere nog toegevoegdte worden de wens van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid. dat hij dc functie van staatshoofd weer zou kunnen opnemen. Beide huizen keur den een resolutie goed, waarin ver klaard werd, dat zijn ziekteverlof zou voortduren, tenzij het congres anders besloot. Tezelfdertijd nam het leger vastbe raden maatregelen om de regering van de voorlopige president Ne reu Ramos, die op 10 November na een bloedeloze staatsgreep geïnstalleerd werd. in het zadel te houden. De leden van het congres volgden het voorbeeld van het leger om Cafe's terugkeer te verwerpen zo vastbesloten, dat vele mensen in de hoofdstad reke ning hielden met de mogelijkheid, dat het land in de richting van een mili taire dictatuur ging. De officieren, die thans de macht bekleden, zo redene ren zij. zouden hun toevlucht tot ge weld kunnen nemen om die macht te behouden. Cafe zit geïnterneerd in zijn woning in de luxueuze Copacabanawijk, waar heen hij eerst gisteren uit het zieken huis terugkeerde. Troepen hebben het pand omsingeld en laten niemand toe. Telefoongesprekken worden verbroken. Cafe's lijfarts dr. Raymundo de Brito begaf zich gisteren naar diens woning. Hij werd gevolgd door een ziekenauto, die vermoedelijk instrumenten e.d. ver voerde. Sindsdien wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat Cafe weer ingestort is. Op 8 November heeft hij na een hartaanval de macht over gedragen. Naar Keuter in diplomatieke kringen te Washlnton verneemt, worden in Was hington pogingen in het werk gesteld om de verwarring, die ontstaan Is over de gemeenschappelijke verklaring van Australië en Indonesië over Nederlands- Nieuw-Gulnea op te helderen. In deze verklaring, die op 2 Novem ber door de Australische minister van Buitenlandse zaken, Richard Casey en de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung, aan het einde van het bezoek van Casey aan Indonesië is uitgegeven, wordt ge zegd, dat het geschil tussen Nederlagd en Indonesië over Westelijk Nieuw-Gui nea, door middel van vreedzame be sprekingen behandeld moet worden. Dit heeft bij de Nederlanders beroering ge wekt en Nederland heeft Australië om opheldering gevraagd, aldus genoemde diplomatieke kringen. Ook andere Wes terse landen beginnen zich af te vra gen. of Australië haar lang gevolgde po litiek van het steunen van het Neder landse standpunt, dat met gesproken kan worden over het overdragen van Nederlands-Nieuw-Guinea aan Indonesië, aan het veranderen is. Leden van de Australische ambassade in Washington weigerden commentaar te geven, maar gewoonlijk welingelich te kringen zeiden, dat de Australische diplomaten zich beijverden de verzeke ring te geven, dat de politiek van Can berra onveranderd is gebleven. Volgens een andere bron zouden Aus tralische vertegnwoordigers de belang hebbende regeringen er van op de hoog te hebben gesteld, dat de gezamenlijke verklaring geen wijziging inhoudt van de krachtige Australische steun voor de Nederlandse souvereiniteit. Politieke waarnemers achtten de tekst van dc verklaring van Nederlands stand punt bezien „ongelukkig", omdat hier mede Indonesië nuttige argumenten heeft verkregen voor het komende de bat over de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. Ook achtten deze DE landen van het Bagdad-pact zijn twee dagen in Bagdad bijeen geweest. De premier van Irak Noeri el Said, noemde na afloop de confe rentie een groot succes. De vijf landen besloten tot oprich ting van een permanente organisatie, die militair en economisch verbonden zal zijn mei de Verenigde Staten. De organisatie heeft de vorm van een permanent subcomité van afge vaardigden. De hoofdzetel zal in Bag dad gevestigd zijn. Aan de organisatie zal een secretariaat en een permanent militair comité verbonden zijn. De raad van het pact besloot tevens bin nen een maand een economisch sub comité op te richten. Ter conferentie heeft de Turkse pre mier Adnan Menderes gisteren een beroep gedaan op de nieuwe defensie organisatie voor het Midden-Oosten om al het mogelijke te doen een recht vaardige oplossing te vinden voor het Arabisch-Israëlisch geschil. Menderes drong er bii de Arabische landen op aan het voorbeeld van Irak Gevreesd wordt, dat het Liberiaanse schip Daytona, dat 3344 ton meet, Zon dag bij de Amerikaanse oostkust met man en muis is vergaan. Het schip had een bemanning van 48 man. Zondagmiddag werden van de Day tona, noodseinen ontvangen. Er stond op dat ogenblik een ruwe zee, Na dit noodsein is niets meer van het schip, dat zich toen op ongeveer 100 km van Gloucester bevond, vernomen. Na speuringen vart de Amerikaanse kust wacht zün vruchteloos gebleven. te volgen en zich bij het pact van Bag dad aan te sluiten. De Turkse premier drong er op aan, dat de landen van het Bagdad-pact de middelen zouden verschaffen om aan de Russische expansie in het Midden oosten een halt toe te roepen. De Russen, aldus Menderes, richten hun aandacht op het Midden-Oosten, om dat de NAVO en de SEATO hen in Europa en in het Verre Oosten tot stilstand hebben gebracht. Om die re den is het gebiedend, dat het Midden- Oosten zich zijn eigen veiligheid ver schaft. zodat de Russische expansie kan worden afgeweerd. Do Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, noemde de confe rentie „zeer vruchtbaar". Hij zei dat twee zaken nagestreefd dienen te wor den: beveiliging tegen een aanval en wederzijdse hulpverlening op econo misch en maatschappelijk gebied. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, von Brentano, heeft op een persconferentie te Bonn meegedeeld dat West-Duitsland Via diplomatieke ka nalen te Parijs de Sowjet-Uaie zal vra gen, waarom de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen tot stilstand is gekomen. Tijdens het bezoek van bondskanselier Adenauer verklaarden de Sowjets-leiders zich bereid 9.626 gevangenen vrij te laten. Tot dusver zijn slechts 5.900 gevangenen teruggekeerd. waarnemers de verklaring „pijnlijk" voor Nederland in verband met de be sprekingen met mr. Utoyo Ramelan. (In de gemeenschappelijke verklaring werd ook gezegd, dat Australië en In donesië hun wederzijdse standpunten ten aanzien van Westelijk Nieuw-G-uinea zul len handhaven. Uit het standpunt, dat Australië bn de jongste behandeliqg van de kwestie Nieuw-Guinea in"de Verenig de Naties onverkort heeft ingenomen is gebleken, dat er geen sprake kan zijn van overdracht van de souvereini teit over dit gebidsdel.) De Britse regering heeft de Russische premier Boelganin beschuldigd van grote huichelarij in zijn jongste verkla ring over de hereniging van Duitsland, Bij wijze van grote uitzondering heeft het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring uitgegeven, waarin een tegenaanval wordt gedaan op de in houd van een redevoering, die maar schalk Boelganin Maandag in het Indi sche parlement heeft uitgesproken. In die redevoering verklaarde Boel ganin. dat het Duitse vraagstuk slechts door het Duitse volk zelf kon worden opgelost en dat de Russische politiek was gebaseerd op het zich niet bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van andere staten. de uit zeven wagens samenge stelde tram van de RTM (Rotter damse Tramweg Maatschappij) ge ramd. Bij dit ongeluk viel een dode te betreuren. Vijf en twintig personen werden gewond, waarvan vier ernstig. Op het moment van de botsing was de locomotief al voorbij. Van de eerste wagon, die de volle klap kreeg, werd de gehele bovenbouw finaal vernield en van de wagen geslagen. De 25 pas sagiers werden uit de wagon geslin gerd en onder glas. hout en pieten bedolven. Een van de passagiers, de 40-jarige Chr. de Korver uit Numans- dorp. die van zijn werk op weg was naar zijn huis. werd op slag gedood. De lichtgewonden werden onmiddel lijk door een juist passerende autobus van de RTM opgenomen en naar enige artsen in Oud-Beijerland gebracht. Artsen uit de omgeving verleenden eerste hulp aan de ernstig gewonden, die werden vervoerd naar het Zuider ziekenhuis in Rotterdam. De bestuur der van de bietenauto mankeerde niets, maar was totaal overstuur. Door de schok van de botsing kwamen drie wagons op een ander spoor te staan. LiJKENS een verslag in ons blad en ook in andere bladen heeft prof, Romme in een rede te Amster dam gezegd: „De tijd, dat de grondtoon van ons gemeenschapsleven louter prot. chris telijk was, is bepaald voorbij, al is hy nog niet verdwenen". Er Is over deze grondtoon wel het een en ander op te merken, maar ons ontgaat het hoe een tijd voorbij kan zijn en toch niet verdwenen. Graag een nadere toelichting. De Indonesische autoriteiten hebben Dinsdag verklaard geen bezwaren te zien tegen de komst van Nederlandse advocaten naar Indonesië om de Nederlanders Schmidt en Jungschlaeger te ver dedigen. Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen zijn op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag tot nu toe geen berichten ontvangen over de toelating van Nederlandse advocaten in Indonesië ter verdediging van de Neder landers Schmidt en Jungschlrfger. De 23-jarige leerling-vlieger N. Schil der, een naar Canada geëmigreerde Ne derlander, is Maandag om hei leven ge komen loen zijn vliegtuig neerstortte op het Lulu-eiland bij de monding van de Fraser-rivier in Canada. Het vliegtuig kwam tussen twee huizen terecht en explodeerde. De huizen stonden leeg. Schilder, die drie maanden vlieglessen had gevolgd, was in dienst van de British Columbia Coast Steamships. Een uur voor het ongeval was hij gestart van de internationale luchthaven van Vancou ver. (U.P.5. De ouders van Ger Lozie, de uit Dordrecht afkomstige vlieger, die enige tijd geleden met een vliegtuig in het noorden van. Canada veronge lukte en nog steeds in een ziekenhuis te Edmonton verblijft, kunnen hun zoon bezoeken. Het comité Lozie te Dordrecht, dat geld voor de reis van het echtpaar Lozie naar Canada inzamelde, deelt mede, dat het benodigde bedrag bij een is. Het werd gecompleteerd door enkele grote schenkingen. T?EN betoging van scholieren te Een Blitse sergeant die op een JLv Nicosia heeft zich Dinsdag ont- vrachtauto reed op zes kilometer van wikkeld tot anti-Britse ongeregeldheden. Britse vrouwen vluchtten uit de Cy- priaanse hoofdstad, waar militairen de oproerlingen met traangas, en knuppels te lijf gingen, In de Griekse wijken van de stad begaven de ontevredenen zich van wijk naar wijk. Als de orde in dc ene wijk was hersteld begonnen de wan ordelijkheden weer in een andere. De oproerlingen bekogelden politie- en andere auto's en regeringsgebouwen met stenen. Britse militairen bespoten de wanordelijke elementen met gekleurd water om deze als zodanig te kunnen herkennen. De scholieren betoogden tegen de slui ting van twee middelbare scholen op last van de gouverneur Harding. Vol gens de gouverneur was er op beide scholen sprake van massale verzuimen. Gemaskerde opstandelingen hebben in de vroege ochtenduren van Dinsdag een aanval ondernomen op een springstof- depot 70 kilometer ten Zuidwesten van Nicosia. De verzetslieden vielen een Britse stelling met geweervuur en hand granaten aan, ïn "deze stelling lagen twaalf militairen, die het vuur beant woordden, Volgens de eerste berichten zouden er slachtoffers gevallen zijn. De opperhofmaarschalk van Luxem burg heeft vandaag officieel de verlo ving bekendgemaakt van prinses Elisa- i beth van Luxemburg met de Oosten rijkse prins Francois Ferdinand Hohen- berg. De huwelijksdatum is nog niet vastgesteld. Prinses Elisabeth is de oudste doch ter van Groot-Hertogin Charlotte van Luxemburg en prins "Felix van Luxem burg. Zij aanschouwde op 22 Decem ber 1922 in de stad Luxemburg het le venslicht. Prins Francois Ferdinand Hohen- berg .s de kleinzoon van aartshertog Francois Ferdinand van Oostenrijk en gravin Chotek. Hij werd op 13 Septem ber 1927 tc Arsletten in Oostenrijk gebo ren. Het verlovingsfeest is Dinsdag in strikt besloten kring gevierd op het bergkasteel te Luxemburg. Op een der straathoeken m Wenen staat deze bijzondere klok: rechthoekigzonder wij zerplaat en zonder wijzers. Het apparaat is er nog maar kort geleden geplaatst, maar het is al erg populair bij de inwo ners van Wenen. Men kan er de tijd op de minuut af op lezen, als men tenminste niet te veel moeite heeft met het omrekenen hoe laat precies 20.58 of 18.41 is Voor geroutineerde trein reizigers geeft het echter, dunkt onstotaal geen moeite. DE BILT, Woensdag 19 uur: Het omvangrijke hogedrukgebied, dat al geruime tijd het weer in onze om geving bepaalde, verwijderde zich iets verder van het continent. Daardoor kunnen de depressies, die ei omheen bewegen, hun invloed meer naar ons land uitbreiden. Een van deze depres sies trok over de Noorse bergen naar de Bothniscbe GoJf. Een krachtig wind veld verplaatst zich naar de Noordzee en onze omgeving. Bij IJsland is een nieuwe storing verschenen, die ver moedelijk met de Noordwesteliike stro ming naar de Noordzee zal koersen. Het is in dit stadium onzeker, of de storing zich tot een stormdepressie zal ontwikkelen. De lucht, die wordt aan gevoerd is wat droger maar er kun nen hierin nog buien voorkomen. De temperaturen komen op een iets lager niveau te liggen. Dhekelia op Cyprus waar zich een le gerkamp bevindt, is gisteren doodge schoten door opstandelingen. Het is de tweede maal in vier dagen, dat een ser geant werd vermoord. Ér zijn nu reeds zes leden van de Britse strijdmacht, die op Cyprus gestatiormeerd is. om het leven gebracht door verzetslieden. „Het personeel van onze vennoot schap Philips Nederland on derhoudt een z.%. „Dubbeltjesronds", dat in stand wordt gehouden door wekelijkse bijdragen van tien cent. Uw artikeltje „Voor het andere kind", in uw blad. trok onze aan dacht cn geeft ons aanleiding een bedrag van 50.— op uw girore kening no. 412Ï39 te laten overma ken. WU verzoeken U dit bedtng te beschouwen als een bijdrage van het gezamenlijk personeel van PHI LIPS NEDERLAND ti.V. Hoogachtend, Namens do Commissie van Be heer v h. „Dubbeltjesronds" w.g. J. de Boer. HAT is een bemoedigend voor- beeld, vrienden in den lan. de. Welke bedrijven, verenigin gen, scholen volgen Wat de scholen betreft, daar ts weer het prachtige voorbeeld van de leerlingen der zesde klasse van de „Bos en Hoven- school", Adriann Pauwlaan. te Heemstede. Zjj allen maken een pakje voor het andere kind. Er zijn nog héél wat pakjes nodig. Warht met tot vlak voor Sint Nicolaos met het renden van een gescken k voor .DUIZEND KINDEREN maar doe het per omgaande aan ons hoofdkantoor: [rouw, Nieuwe Zij ds Vaorburg- ital 225, Amsterdam onder ver melding van inhoud. Denkt U vooral ook aan oudere •i nderen? En wat de giro-rekening van trouw betreft speciaal ter be schikking gesteld voor de Sint die heeft de f 1.000.— over schreden. Het motto is nu: Op naar de tweeduizend gulden! Ge kimt storten met mede deling „Voor duizend kinderen" (ïrenieente) girorekening T 500 of 4X2739 (postgiro).

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1