Vrijere loon vorming Loon- en prijspolitiek van nu onmisbaar Von Brentano belooft trouw aan het Westen Halve eeuw kinderwetten in Ridderzaal herdacht Premier Faure uit de partij gestoten Zonder stabilisatie-beleid zou ons volk er slechter aan toe zijn" Vergoeding van kosten aan 26 woningen door dijkverhoging MINISTER ZIJLSTRA IN TWEEDE KAMER: Verklaring in de Bondsdag Prins Bernhard op de thuisreis K' Franse parlement ontbonden E MENDÈS-FRANCE WINT VELD D Weer overzicht VBUDAG 2 DECEMBER 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3246 Aan Nederlandse zijde hoop op spoedig succes Indonesische zaakgelastigde vandaag naar Djakarta Thorlecke verloochend Berlijn niet meer bezet KONINGIN ONDER DE GENODIGDEN TELEGRAFISCHE VERRASSING VOOR BEWONERS TE KRIMPEN A/D. LEK Rijk zal 75 procent uitkeren 1 o f ooroverleg Den Haag (Van onze parlementaire redacteur) DE MINISTER van Economische Zaken heeft gisteravond in de Tweede Kamer in een pittige rede zijn standpunt gegeven ten aanzien van de beste conjunctuurpolitiek, die Nederland op dit ogenblik kan voeren. Nodig is, dat lonen en prijzen zich in evenwicht bevinden en eveneens, dat het monetaire evenwicht wordt gehand haafd. De loon- en prijspolitiek, die de regering thans voert is daarbij onmisbaar. IS iet te snel Zie verder pagina 3 Van Krieken Zondag a.s. in Biak verwacht (Van een onzer verslaggevers) EN telegram van het departement van Verkeer en Waterstaat, dat de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap voor de Krim- penerwaard via de Prov. Waterstaat ontving, heeft de onzekerheid weggenomen, waarin de bewoners van de wijk „De Noord" te Krim pen aan de Lek nu al maanden lang hebben geleefd. Tengevolge van het ophogen van de Maasdijk leed een deel van de bevolking in deze buurtschap ernstige schade aan haar woningen en werd de toegang tot verschillende huizen en bedrijven onmogelijk gemaakt. Enkele woning en verdwenen zelfs voor een groot deel in de dijk. VERSCHIL E leiders van de Franse radicaal-socialistische partij hebben gisteren premier Faure uit de partij gestoten. Het besluit werd genomen op aandrang van Mendès-France, de voorganger van Faure als premier en eens diens vriend. De eerste minister werd er van beticht dat hij in strijd met de wensen en de belangen van de partij heeft gehandeld door de algemene verkiezingen te vervroegen zonder dat eerst het kies stelsel is hervormd. Kort tevoren waren vijf radicale ministers uit het kabinet getreden, omdat zij het ook niet eens waren met de beslissing van Faure. Alleen „De Noord Botterdam! "Witte de Withstreat SO Telef 115700 n 11 Fostbus 1112 PoWnI «4519 KJachtendiepst abonnementen 1830-19 30 v Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 11570C %.Grav«nhage: Huygensplem I Postgiro 424867 "1M2 - Adm! Tel. il4402 Klachtendienst 18 3019.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788" Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maawf 6.75 per kwartaal - Losse 'nul^ep« Verschijnt dagelykj Directie: C. A. KF.UNING en Mr. K. VAX HOUTEN* 'ViXrUM' Geldig: tot Zaterdagavond. MEER WEND Aanvankelijk nog: wat mist. Overigens veel bewol king met later plaatselijk wat regen, voornamelijk in, het Noordwesten van het land. Overwegend matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 3 December: zon op 8 29, onder 16 34; maan op 2121. onder 11,37. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT JN de Memorie van Antwoord op de begroting van Sociale Zaken heeft de regering haar standpunt be kendgemaakt met betrekking tot d» toekomstige ontwikkeling van de loon politiek. Zij blijkt in principe bereid te zijn meer verantwoordelijkheid aan het bedrijfsleven over te dragen. Het College van Rijksbemiddelaars krijgt de bevoegdheid meer dan tot dusver van de richtlijnen af te wijken. Op korte termijn zal de bcdrijfstaks- gewijze loonvorming, waarop met na me door de confessionele Vakcentrn- ]en de laatste jaren krachtig is aan gedrongen, meer relief ontvangen. Bij de loonvorming zullen dus de ren dabiliteit. de productiviteit en de werk gelegenheid in de afzonderlijke be drijfstakken mee gaan spreken. Uiter aard zonder dat d'i gevr'ven heeft voor de prijzen. Dit besluit heei .-ring. De geleide locnpc miers uit de tijd gera n.. „a- ronden en prijsstijgingen ,u.gr n el kaar op en bij dat systeem is zo langzamerhand iedereen zich onbe haaglijk gaan gevoelen. Nog. jl. Woensdag heeft in de Twee de Kamer de A.-R. afgevaardigde drs. C. P. Hazenbosch de bedenkelijke consequenties van dit. centralistisch systeem in het licht gesteld. En daarbij nog eens zeer reëel doen uitkomen hoe de geleide loonpolitiek tot gevolg heeft dat feitelijk de werk nemers in de huidige periode van hoogconjunctuur niet aan hun trek ko men. DE regering heeft verklaard, dat zij bij het overstappen op het nieuwe systeem de nodige voorzichtigheid wil betrachten. Zij beklemtoont, dat bij de doorvoe ring van de bedrijfstaksgewjjze loon vorming de coördinatiegedachte niet uit het oog mag worden verloren. Dat is geen nieuw geluid. Bij herha ling hebben de confessionele Vakeen- tralen en deze week nog de KAB op het te Utrecht gehouden looncon- gres er op gewezen, dat zij in geen geval terug willen naar vooroorlogse toestanden. Een zekere mate van coördinatie, een in het oog houden van het algemene loonpeil, blijft noodzakelijk. Uitwassen, waarbij de een op een sociaal minimum blijft staan en de srider daar ver bovenuit komt, dienen vermeden te worden. De solidariteitsgedachte, zij het ge differentieerd naar de bedrijfstakken, willen C.N.V. en KAB. niet loslaten, zulks in tegenstelling met wat van so cialistische zijde nog al eens beweerd wordt. Vanzelfsprekend vraagt de overscha keling op de nieuwe situatie een grote .mate van zelfbeheersing van de vak beweging. Meer vrijheid gaat altijd gepaard wet het dragen van meer verantwoor delijkheid. Op dat verantwoordelijk heidsbesef doet de regering een be roep want de nieuwe situatie mag niet uit de hand lopen. Zal de vakbeweging deze grotere verantwoordelijkheid kunnen opbren- Sen? Het antwoord lijkt ons niet zo moeilijk. In de jaren na de bevrijding heeft de bona fide vakbeweging in zeer grote mate zelfdiscipline getoond. Waarom zou haar dat nu ineens gaan ontbreken? MINDER enthousiast zijn wij intus sen over v/at de regering mede deelt over de voorlopige handhaving van het College van Rijksbemidde laars. Vrijere loonvorming betekent im mers, dat de verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek weer komt te lig gen waar zij behoort, d.w.z. bij de or ganen van het bedrijfsleven. In 1945 waren die er niet. Vandaar dat toen het College van Rijksbemid delaars verstrekkende bevoegdheden kreeg. Maar sindsdien is er wel het een en ander gewijzigd. Het bedrijfsleven be schikt thans wèl over de organen, die verantwoordelijkheid kunnen dragen. Vandaar dat de Stichting van de Arbeid reeds meer dan twee jaar ge leden het voorstel deed de bevoegd heden van het College van Rijksbemid delaars over te dragen aan een Loon- faad uit de S.E.R. Om dat te bereiken is wetswijziging nodig. De regering staat daar niet afwij zend tegenover. Integendeel, zij wil de ze ontwikkeling zelfs „met kracht be vorderen". Doch tegelijkertijd doet zij de mede deling, dat daarvan in de lopende parlementaire periode niet veel meer terecht zal komen. Het probieem zou te ingewikkeld zijn om op korte termijn wettelijk te rege len. Dat betekent dus op zijn minst een vertraging van anderhalf jaar. Een uitstel, dat ons onder de gege ven omstandigheden minder gewensI voorkomt en de vraag doet rijzen oj er middelen en wegen zijn te vinden die er toe leiden dat deze periode aan merkelijk wordt ingekort. Wellicht dat het komende debat in de Tweede Kamer hier een oplossing zal brengen. Na de ontmoeting tussen de Indo nesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Ram el an en minis ter Luns, is gistermorgen meegedeeld, dat aan Nederlandse zijde de hoop bestaat, dat het vooroverleg over een Nederlands-Indonesische conferentie op ministerieel niveau spoedig met succes zal worden bekroond. Naar wy vernemen, zijn gistermorgen de besprekingen over de formulering van de agendapunten van een minis teriele conferentie tussen beide landen voortgezet. „De zaak is nog zeker niet in kan nen en kruiken, hoewel niet kan worden gesproken van een impasse", dit vernemen wij van Indonesische zijde over de stand van zaken in de voorbesprekingen voor een Neder lands-Indonesische conferentie na het diner, dat de Indonesische ambassa deur met bijzondere missie, mr. Utoyo Ramlan, Donderdagavond op „Wisma Duta" heeft aangeboden en waaraan o.a. de ministers Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Van Thiel hebben aan gezeten. Naar wij vernemen, vertrekt de heer Kwee Djie Hoo, de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag, die de Indonesische ambassadeur in missie, mr. Utoyo Ramlan. steeds heeft vergezeld by* de besprekingen met de Nederlandse regering in Den Haag, vandaag. Vrijdag, naar Dja karta om het Indonesische kabinet in te lichten over de gang van zaken omtrent het vooroverleg. De minister was het eens met een artikel in het Engelse weekblad ,.The Economist", dat vrije loonvorming, volledige werkgelegenheid en vermijding van de inflatie onverenigbaar zijn. De Kamer heeft in de Memorie van Antwoord van minister Suurhoff, aldus prof. Zijlstra, kunnen constateren, dat er nog een tussenweg is tussen vrije loonvorming en hetgeen wij tot dusver hebben gehad. De minister bestreed de stelling van de heer Nederhorst (arb), dat de po litiek van de regering tot te hoge win sten leidt en dat daarom de verdeling van het nationaal inkomen wordt scheef getrokken. Minister Zijlstra weerlegde het verwijt van de heer Nederhorst, dat zijn economisch beleid op sociale gron den moet worden veroordeeld. Wanneer de heer Nederhorst zegt dat aanvaard moet worden de geleidelijke stijging van prijzen en lonen en een beheersing van de investeringen, alsmede dat het ach terblijven van de vergeten groepen op de koop toe moet worden genomen, dan verklaarde minister Zijlstra, dat zowel de critiek van de heer Nederhorst als diens alternatief ten aanzien van de ver geten groepen hem hebben verbijsterd en verbaasd. De minister noemde dit geen sociale politiek. Uitvoerig zette de bewindsman uiteen waarom hij zijn politiek tot stabilisatie van lonen en prijzen noodzakelijk acht te. Na 1 Januari 1954 heeft zich een sterke loonbeweging voltrokken. Wan neer deze niet zou zijn afgeremd, zou deze zich hebben voortgezet tot in 1956 en zon een prijsontwikkeling niet te stuiten zijn geweest. Minister Zijlstra schat de stijging, van de lonen inclusief de sociale lasten in de periode van eind 1953 tot eind 1956. wanneer in 195S geen algemene loons- Tijdens de receptie, na de plechtigheid in de Ridderzaal, bij gelegenheid tan hel 50-jarig bestaan van de kinderwetten, werd aan H. M. de Koningin een boek "aangeboden. Op de joto bekijkt H. M. samen met minister Donker het boek. Italië en Wesl-Duiisland hebben al- Semene overeenstemming bereikt over «en groot plan voor „nauwe en vruchtdragende" samenwerking bij In de Westduitse Bondsdag heeft dr. Hcinrich von Brentano, de Wcst- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Donderdag de Sowjetume gewaar schuwd dat het haar nooit zal gelukken een nieuwe „Ribben trop-overeen- komst"tot stand te brengen, noch met de Bondsrepubliek, noch met een verenigd Duitsland. Brentano sprak de hoop uit, dat de nieuwe diploma tieke betrekkingen met de Sowjetunie het mogelijk zullen maken de Rus-- sen ervan te overtuigen, dat de Bondsregering zich, wat onderhandelingen over de Duitse eenheid betreft, niet „op verschiilende sporen" zal laten rangeren. „Nooit en door mets zullen wij het vertrouwen cn de vriendschap op het spel zetten van hen, die onze belangen volledige steun hebben gegeven", aldus Brentano, die verlangde, dat de betrekkingen met Moskou voor het ogenblik slechts zouden worden beschouwd ais „iets van technische bete kenis." bot oi n van de industrie in situatie In Europa met tot bedaren zai Zuid-IiaJië I kunnen komen zolang Duitsland ver- De minister leidde in de Bondsdag met een uitvoerige regeringsverklaring een buitenlands debat in over de na de Geneefse conferentie ontstane politieke situatie. Bondskanselier Adenauer woon de voor het eerst na zijn ziekte een zit ting van het parlement bij. De minister van Buitenlandse Zaken besteedde het voornaamste deel van zijn anderhalf uur durende rede aan de her nieuwde verklaring, dat de Bondsrege ring er niet aan denkt van haar politiek van nauwe samenwerking met de Wes telijke landen af te wijken. Hij waar schuwde het Duitse volk, dat de Sowjet unie m Genève heeft getoond met langer tevreden te zijn met een simpele neutra lisatie van Duitsland, doch dat zij van geheel Duitsland een volksdemocratie wil maken. Genève had volgens Brentano zeer dui delijk aangetoond, dat de Sowjetunie op het ogenblik geen Duitse eenheid wenste. Dat was een reden voor diepe teleurstel ling, maar Brentano zeide, dat het ver keerd en onverantwoordelijk zou zijn, ais de Duitsers deze situatie passief aan vaardden. Hij zeide. dat de bondsrege ring niet zal ophouden te trachten de we reld ervan te overtuigen, dat de politieke situatie in Europa niet tot bedaren zal deeld blijft. De recente moeilijkheden over de status van Berlijn bewezen vol gens hem opnieuw welke conflictstoffen de Duitse verdeling m zien houdt. Bij het voortzetten van haar ecnhcids- politiek zou de regering de nauwe en vertrouwelijke samenwerking met de Westelijke landen blijven nastreven en alles afwijzen, wat m haar houding te genover het Westen enige onzekerheid zou kunnen brengen. „Wij weten al te goed, clat het lot van het Duitse volk bezegeld zou zijn, wan neer het zou trachten hot vertrouwen en de vriendschap van zijn bondgenoten te verwisselen voor de sympathie der Sowjetunie". aldus Brentano. Hij waar schuwde ook aile stromingen in het buitenland, die eraan dachten Duitsland aan zichzelf over te laten. Dat zou ook voor het Westelijke buitenland volgens Brentano „zelfvernietiging" betekenen. Een aan Duitsland opgelegde neutraliteit blijft de Bondsregering nog altijd als de „slechtste weg" beschouwen. Een sterke en onverbrekelijke integratie van een verenigd Duitsland in de ge meenschap der Europese en Atlantische landen biedt de beste garantie, dat het nooit zijn poltieke en economsohe krach ten zal misbruiken", aldus minister Brentano, verhoging zal plaats hebben, op ruim 22 procent. Daarom heeft de regering gekozen voor een krachtige staöilisatiepolitiek, zowel met het oog op onze export als uit sociale overwegingen. In de eerste plaats heeft daarbij voorgezeten de plaats gevonden hebbende normale loon stijgingen reëel te doen zijn en in de tweede plaats om de vergeten groepen in bescherming nemen. Dat het prijs indexcijfer in October 1955 gelijk was aan dat van October 1954 is een belang rijk .resultaat geweest van deze politiek. Zonder de krachtige stabilisatiepolitiek van 1955 zou het Nederlandse volk er slechter aan toe zijn geweest. Laten de heren Nederhorst en Roemers, aldus vervolgde minister Zijlstra. klare v/ijn schenken. Zouden zij een loonronde in Juli of October 1955 hebben willen be pleiten? Zo ja. dan hadden zij de prijs ontwikkeling op de koop toe moeten ne men en zou medio 1955 iedere doeltref fende prijscontrole illusoir zijn gemaakt. Hun politiek zou alleen mogelijk zijn geweest bij een systeem van prijsbe- heersing uit de jaren van schaarste in 1945 en 1946. Wil de heer Nederhorst dat in deze tijd van hoogconjunctuur?, aldus de minister. Laat het hem dan zeggen. Het alternatief van' de heer Neder horst met betrekking tot de vergeten groepen wees de minister van Econo mische Zaken vierkant af. Hij wilde geen permanente stijging van lonen en prijzen als een noodlot boven zich laten komen en geloofde niet dat alles kan worden afgedaan met het slagwoord, dat wij in de eeuw van de inflatie leven. Natuurlijk is het juist, dat ook na de ze wereldoorlog inflatie valt te consta teren. Maar actueel is thans, dat voor komen moet worden, dat wij te snel omhoog schieten, zoals in 1954 vergele ken met het jaar 1953 het geval is ge weest. In 1955 liep Nederland het le vensgrote risico dat het op de inflatie- golf van 1954 zou doorschieten. De mi nister wilde zich niet laten troosten met de opmerking, dat Nederland statis tisch gesproken sinds 1950 goed heeft geboerd. Het vraagstuk van de verge ten groepen is een groot sociaal pro bleem. Wanneer men over sociale po litiek spreekt, dan kan men niet per de finitie alleen aan de arbeiders denken, doch moet men in de eerste plaats den ken aan de hulpelozen, de kleine zelf standigen en de niet-werkende groepen van ons volk, die niet, zoals de arbei ders, sterk zijn georganiseerd. Tot de heer Roemers (Arb.) zei mi nister Zijlstra dat deze ook eens zijn aandacht moest geven aan het feit, dat het verband tussen de investeringen van vandaag en het reële loon van morgen veel belangrijker is dan dat tussen de investeringen van vandaag en de lonen van vandaag. Prins Bernhard is Vrijdag per Da kota uit Dar-es-Salaam vertrokken, op weg naar huis. De route voert over Juba, in Soedan, op een afstand van ongeveer vijf uur vliegen. Prins Bernhard, die kort geleden land ge pacht heeft in Tanganyika, had zich Donderdag per vliegtuig naar Dar- es-Salaam begeven voor een particu lier bezoek aan de gouverneur, Sir Edward Twining. tiental jongedames uit het jeugdhuis „Don Roscu" ie Scheie- ningen heejt voor HM. de Koningin periode. om. een menuet i an Mozart uit gevoerd. Zij naren gekleed in cosluuums uil de hoepelrokken- DE heer Oud heeft ons Dinsdag In de Tweede Kamer voorgehouden dat de Grondwet van 1848, waarvan de liberale leider Thorbeeke de schepper was, zo ongeveer de enige Grondwet telijke arbeid is geweest die het aan kijken waard is. En die arbeid was liberaal en dus prima! De Grondwet van 1848 zegt dat er één Kamerlid op de 45.000 inwoners moet zijn. Volgens Thorbeeke zouden we dus nu 220 Kamerleden moeten hebben. Maar de heer Oud koos Woensdag tegen de 150 Kamerleden van Beel en voor de 100 Kamerleaen van de Grond wet van de conservatieve Heemskerk, een Grondwet, die de heer Oud het aankijken niet waard vond. En zo verloochende hij Thorbeeke. Want wij geloven niet dat de heer Oud tegenstemde omdat hij 150 te weinig vond! De Nederlandse politieman Van Krie ken, die in October 1S54 uit de Etna- baai op Nieuw-Guinea door Indonesi sche infiltranten is ontvoerd naar In donesië. is naar thans in Den Haag officieel kan. worden bevestigd per vliegtuig op weg van Djakarta naar Bangkok. Vandaar zal hij zo spoedig mogelijk doorreizen naar Nieuw-Guinea, waar hij Zondag wordt verwacht. De vorige week werd van Indonesi sche zijde in Den Haag reeds medege deeld. dat Van Krieken wiens ver blijfplaats lange tijd onbekend is ge veest zich m Djakarta bevond. Daarna deelde de Indonesische pro cureur-generaal, Suprapto, in Djakarta aan. journalisten mede. dat Van Krie ken uit Makassar naar de Indonesische hoofdstad zou worden overgebracht. De communisten hebben vandaag opnieuw beweerd, dat de status van Berlijn als een door de vier mogend heden bezette stad is opgeheven. Dit werd geproclameerd in Neues Deutschland, het officiële orgaan van de Oostduitse communistische partij. Het was de eerste maal, dat ofwel de Russen ofwel de Oostduitsers in dit verband over de vier mogendheden spraken. Tot dusver hebben zij slechts be toogd, dat Oost-Berlijn niet langer be zet gebied is en thans als de „souve- reine" hoofdstad van Oost-Duitsland moet worden gezien. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten in West- Duitsland hebben Donderdag in een nota aan de Sowjet-autoriteiten m Ber lijn geprotesteerd tegen de Sowj et-ver klaring dat Oost-Berlijn een deel is van een souverein Oost-Duitsland, zo is uit goedingeliehte bron in Bonn vernomen. Hedenochtend !s in de Franse staats courant het decreet verschenen ter ont binding van de Nationale Vergadering. (Van onze Haagse redacteur) ONINGIN Juliana heeft gistermid dag in de Ridderzaal met een groot gezelschap autoriteiten en ande re genodigden het feit herdacht dat een halve eenw geleden de kinderwetten in werking traden. In twee redevoerin gen, van de minister van Justitie, mr. L. A. Donker en van de voorzitter van de nationale federatie „De Nederland se Bond tot Kinderbescherming" mr. J Overwater, werd de betekenis van de kinderwetten en van de kinderbe scherming geschetst. Een fleurige afwisseling brachten kinderen van het Haagse jeugdhuis „Don Bosco" met een paar dansjes. De Koningin genoot van het onbevan gen optreden van de meisjesgroepen. Minister Donker zei dat de onge rustheid en de roep om verandering vijftig jaar geleden vooral zijn voort gekomen uit de toepassing van het toen geldende strafrecht. Het werd steeds duidelijker dat de jeugdmisda digheid haar oorsprong vond in de verhoudingen en toestanden in het ouderlijk gezin. Uitvoerig schetste de minister de veranderingen, die de kinderwetten ge- bracht hebben. Na de bevrijding is het met de ontwikkeling van het kinder recht snel verder gegaan, aldus de mi nister, die drie aspecten noemde, die in de justitiële kinderbescherming om beurten een hoofdrol spelen, de wetge ving, de jurisprudentie en de uitvoe ring in de practijk. „Ik meen te kunnen constateren dat thans weer het woord is aan de uit voering in de practijk. De wetten of wetsontwerpen liggen gereed, aan de rechtspraak zal het niet behoeven te liggen. Kansen voor een „up to date" kinderbescherming zijn er te over. Dit betekent een appèl op de kinder bescherming In al haar geledingen, in de eerste plaats en vooral op het par ticulier initiatief, maar ook op de nieuwe raden voor de kinderbescher ming", aldus minister Donker. Ook mr. Overwater riep het verle den in herinnering en wees op het gro te verschil met thans in sociale om standigheden en levenspeil. Het heeft tot in de dertiger jaren geduurd voor dat men ging inzien dat men geen ver antwoord werk kon leveren zonder het kind te kennen. Ook in de kring der voogdijraden heeft men de betekenis daarvan leren inzien. Wat de particuliere kinderbescher ming betreft zei mr. Overwater dat het vaak moeilijk is de juiste perso nen te vinden voor de bestuursfunc ties. De z.g. groepsorganisaties, die gevormd worden naar een gemeen schappelijk doel of geestelijke grond slag, hebben te weinig bevoegdheden ten opzichte van haar leden. Na afloop van de bijeenkomst werd Koningin Juliana door de heer D. G. R. Muloek Houwer, adviseur van de na tionale federatie, een exemplaar van het gedenkboek „50 jaar kinderwet ten" aangeboden. Tijdens een ont vangst onderhield de Koningin zich ge ruime tijd met een groot aantal per sonen, die werkzaam zijn op het ge bied van de kinderbescherming. Het besluit om Faure te royeren werd in de procedure-commissie van de partij genomen met 19 stemmen voor en acht tegen. De beslissing wordt niet onmid dellijk van kracht. Zij moet nog voorge legd worden aan het hoofdbestuur, waarin een tweederde meerderheid nodig is om het besluit goed te keuren. De commissie had Faure ontboden om uitleg te geven van zijn trotseren van de partijpolitiek. Faure woonde een deel van de vergadering bjj en verliet deze om te gaan confereren met de president van de republiek, René Coty, o.a. over de ontslag aanvraag van de vijf ministers. Een comité voerde reeds vóór de uit voering van de plannen tot verhoging van de dijk actie om de bevolking scha deloos te stellen. Minister Algera, bij wie men audiëntie verkreeg, beloofde een locale regeling te zullen treffen. Na lang wachten is men eindelijk aan de wensen van het comité en de be woners van „De Noord" tegemoet ge komen. Het telegram is een bevestiging van een regeling, die tijdens een van de vele besprekingen naar voren is ge bracht en waaraan beide partijen Wa terstaat en overheid enerzijds en ac tie-comité anderzijds destijds goed keuring hebben gehecht. Deze regeling houdt in. dat aan de eigenaren van de 26 woningen, die door de dijkverhoging zijn „getroffen" een vergoeding zal word" - verstrekt. Bij opvijzelen van woningen zal 75 pet. van de kosten worden vergoed. Worden de woningen gesloopt, dan zil een bedrag uitgekeerd worden gelijk aan de volledige taxatiewaarde. Nieu we afritten van woning cn bedrijf naar de dijk vergoedt het Kijk geheel. Dat het actie-comité en niet minder de getroffen dijkbewoners in De Noord" verheugd zijn met dit bevc tigend tele gram behoeft geen betoog. Na moeizaam overleg en vele acties zowel legaal als illegaal - heeft men toch hij de De Bilt, Vrijdag 10.00 uur. Een grote depressie-activiteit op de oceaan, die al enige dagen gaande is, breidt zich geleidelijk naar West- Europa uit. Het frontenstelsel van een diepe depressie tussen Groenland en IJsland naderde Vrijdagmorgen de kusten van Ierland en Schotland. Dit frontenstelsel zal in de loop van Vrijdag en Zaterdag over de Noordzee naar onze omgeving opdringen, waar door de regenkansen groter worden. De wind zal uit westelijke richtingen wat gaan toenemen. Hierdoor wordt zachte lucht van de Atlantische Oceaan aangevoerd. Het gevolg van deze ont wikkeling is, dat de kans op vorst voorlopig klein is gedurende het week einde mag op tamelijk zacht weer voor de tijd van het jaar gerekend worden. instanties een willig oor gevonden voor de gedupeerde bevolking. Voor de vergoeding komen echter al leen nog maar in aanmerking de bewo ners van wijk „De Noord". Voor de woningen, die in de kom der gemeente Krimpen aan de Lek staan en straks mj verdere uitvoering van de dijkver hogingsplannen eveneens gevaar lonen is nog geen regeling getroffen. Het actie-comité verwacht echter, dat de overheid ook voor deze moeilijkhe den cezt open oog zal hebben. Men hoopt dan, dat regelingen voor deze woningen spoediger zullen afkomen dan voor de 26 in de buurtschap „De Noord".

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1