Grondtoon C.N.V. betreurt uitstel vrijere loonvorming Eden gaat in Januari naar Eisenhower Nog geen accoord over agenda .Franse socialisten samen met Mendès-France Afdamming van Haringvliet het eerst aan de orde Malenkow maakt promotie Instemming met besluit, doch: Moet bezoek van de Russen doorg aan? De komende ministersconferentie Eenzijdige Indonesische verklaring over Nieuw-Guinea Druiven Nederlander mee op vlot over de Oceaan Weeroverzicht DINSDAG 6 DECEMBER 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3249 Weerbericht „Praclische betekenis worrit beperkt" GEiUICH IN HET LAGERHUIS MacMillan over Cyprus „REPUBLIKEINS FRONT" Vijfde interim-rapport Nieuwe slachtoffers op Cyprus J Premier Grotewohl naar Azië li W8Ê r 9 Zie verder pagina 3 In de Biesbosch verdronken Kiachtendienst abonnementen 18 30-19 an u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115701) ^.Gravenhage: Huygaispleln 1 - Postgiro 424867 Redactie, Tel. 111892 Adm. Te!. 114402 Kiachtendienst 18 30—1930 u.: Tei." 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788" Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand"; 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig' tot Woensdagavond. WEINIG VERANDERING. Over liet algemeen veel bewolking met plaatselijk wat motregen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid west en West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 7 December: zon op 8 34, onder 16 32; maan op 1.15, onder 33 04. Directie: C. A. KEENING en Mr. K. VAN HOLTEN O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT \vJIJ hebben onlangs aan prof. Rom W me een nadere toelichting ge i vtaagd over een uitdrukking, die hij - v0]gens krantenverslagen had gebe- jjgd in een rede over de grondtoon van ons gemeenschapsleven. prof. Homme heeft daarop terstond ju dg Volkskrant gereageerd als volgt: Het gaat om deze zin: „De tijd, dat de grondtoon van ons gemeen schapsleven louter protestants-christe lijk was, is bepaald voorbij, al is zij 1 oog niet verdwenen". Trouw" noemt deze zin „vreemd", en" terecht: hoe kan een tijd voorbij zijn en toch niet verdwenen?! Daar- «iboven vind ik mijnerzijds de zin ook nog onaangenaam, in zoverre cr in staat, dat de protestants-christelijke f grondtoon uit ons volksleven „nog" l niet is verdwenen. Wat ik heb gezegd, in het verband yao een betoog voor versteviging van de Katholieke grondtoon in ons volks leven is tlit: ,De tijd, dat de grondtoon van ons gemeenschapsleven louter protestants- christelijk was is bepaald voorbij, al is de2e grondtoon zeker niet er uit merits enen"." Wij zijn prof. Romme erkentelijk voor het geven van de juiste lezing van het citaat. Wij schreven destijds dat er over deze grondtoon wel het «en en ander op to merken valt en wij willen dit nu gaarne doen. DE door prof. Romme gebezigde uitdrukking „de grondtoon van ons gemeenschapsleven" is kennelijk een heenwijzing naar art. 1 van het A.-R. program van beginselen, al is prof. Rom me's formulering iets an ders. In art. 1 van het A.-R. program slaat: „De A.-R. of C.-H. richting ver tegenwoordigt, voor zoveel ons land aangaat, den grondtoon van ons volks karakter, gelijk dit. door Oranje ge leid, onder invloed der Hervorming omstreeks 1572, zijn stempel ontving; en wenst dit, overeenkomstig den ge- wijzigden volkstoestand, in een vorm, die aan de behoefte van onzen tijd vol doet, te ontwikkelen". Op het ogenblik is In de A.-R. partij aanhangig een voorstel tot wijziging van dit artikel. Als dat aangenomen wordt zou het ala volgt komen te lui den: „De A.-R. of C.-H. richting verte genwoordigt, voor zoveel ons land aan gaat, den grondtoon van ons volkska rakter, gelijk dit, door Oranje ge leid, onder invloed der Hervormini omstreeks 1572 zijn stempel ontving en wenst mitsdien onder ons volk, met inachtneming van de omstandighe den van den tijd, den strijd te voeren voor het behoud en de versterking van het beslag van Gods Woord op het openbare leven." IN geen enkel ander program wordt gewaagd van zulk een „grond toon", zodat het aannemelijk is, dat prof. Romme zijn positief betoog „voor versteviging van de Katholieke grondtoon in ons volksleven" heeft ge voerd tegen de achtergrond van wat het A.-R. program over die grondtoon zegt en zo moeten we aannemen dat hier een tegenstelling openbaar wordt tassen het streven van de KVP en de ART. Die tegenstelling is trouwens niet minder duidelijk tussen de KVP en de CHU. Want in art. 4 van het beginselprogram van de CHU wordt gezegd: „In overeenstemming met de historische ontwikkeling van het Chris tendom op Nederlandse bodem moet Nederland bestuurd worden als een Christelijke Staat in Protestantse zin." Nu prof. Romme evenwel de beeld- ipraak van de grondtoon uit het A.<-R. program heeft overgenomen is het van belang op de betekenis daarvan «ven In te gaan. AAN de goede zorgen van de direc teur der Doctor Abraham Kuyper- stichting, mr. K. Groen, danken wij enkele gegevens over de voorgeschie denis van dit artikel, die wij hier al lereerst korteljjk willen vermelden. Van een door dr. Kuyper, volgens «en door de heer Colijn op het stuk geplaatste aantekening: vermoedelijk in 1875, ontworpen en volgens dezelfde aantekening ten huize van Van Was senaar van Catwijck in een vergade ring der Kamerclub besproken pro gram luidt de aanhef (onderstrepingen Van Kuyper): „Doel en streven der Antirevolu tionaire richting moeten zijn, in conse quente ontwikkeling van de historische beginselen, onzer in 1572 gevormde Na tionaliteit, te geraken tot een politieke «iaatsontwikkeling, die...." enz. Het eerst geschreven ontwerp voor het program van 1878 heeft een onge nummerde preambule, welke luidt als volgt: „De Christelijk-historische richting,, de eigenaardigheid onzer nationaliteit vertegenwoordigende, gelijk die on der leiding van Oranje en Gerefor meerden invloed in 1572 is ontstaan en wensend die, overeenkomstig de be hoeften van onzen tijd en den gewij- rigden volkstoestand te ontwikkelen, gaat daarbij uit van de volgende be ginselen." In de eerste gedrukte tekst van het ontwerp luidt het overeenkomstige gedeelte, thans wel genummerd: »,De Anti-revolutionaire of Chris- telijk-historische richting vertegen woordigt voor zoveel ons land aan-; fast, den grondtoon onzer nationaliteit I gelijk die, door Oranje geleid, onder Calvinistische invloed in 1572 is ont staan; en wenst die, overeenkomstig de gewijzigde volkstoestand, in een CEORGl MALENKOW Blijkens een uitzending van radio- Moskou heeft Georgi Malenkow pro motie gemaakt. Hij Is van „plaats vervangend minister-president" tot ,-erste plaatsve.vangende minister president" bevorderd. Deze mededeling kwam nadat men drie weken lang niets van Malenkow had gehoord en zich was gaan afvra gen of hij wellicht in ongenade was gevallen. Bhjkens de radio-uitzending is Ma lenkow in de Oeral geweest, waar hij een partij vergadering heeft bijge woond. Malenkow trad op 8 Februari van dit jaar als minister-president af wegens „onvoldoende ervaring" en „fouten, die een gevolg van zijn schuld waren". Hij werd toen als premier op gevolgd door Boelganin. HET ve rhondï. bestuur van het CNV heeft er niet instem ming kennis van genomen dat dc regering in beginsel bereid is te gaan in de richting van over dracht van bevoegdheden ter zake van de loonpolitiek aan het ge organiseerde bedrijfsleven. De practische betekenis van deze principe-uitspraak wordt echter in belangrijke mate bepcikt door dc mededeling der regering, dat nog uitvoerig beraad moest plaats hebben over dc vraag of de voor stellen van de meerderheid van de SER in alle opzichten kunnen worden gevolgd. De regering is reeds langer dan een jaar m het bezit van hot lapport van de Stichting van de Arbeid, terwijl, aldus het CNV., het rapport van de S E.R. ook reeds meer dan twee en een halve maand geleden aan de regering is uitgebracht. Het verbondsbestuur ziet daarom niet m. waarom hot wets ontwerp niet nog in de lopende parle mentaire periode zou kunnen worden ingediend on behandeld In de tweede plaats heeft het ver bondsbestuur er met instemming van kennis genomen, dat de regering be- De Britse premier Sir Anthony Eden zal op 30 Januari In Washington aan komen voor een bezoek van enkeie da gen aan de Ver. Staten op uitnodiging van president Eisenhower. Eden zal vergezeld worden door de minister van Buitenlandse Zaken, Ha rold MacMIHan. Na hun bezoek aan Washington zullen zij zich naar Ottawa begeven op uitnodiging van dc premier van Canada. Toen Eden dit gisteren in het Britse Lagerhuis bekendmaakte, werd hij har telijk toegejuicht. Men beschouwt de reis van Eden als een voorbereiding voor het gesprek met de Sowjet-leiders Boelganin "en Chroest- sjew die in het voorjaar een bezoek aan Engeland zullen brc-ngen. Eden hoopt dat de Engels-Russische besprekingen m Londen een kans zullen bieden voor ondei handelingen over enke le van de kwesties die op de conferentie van Gcnêve zijn vastgelopen. Daaron der bevinden zich de toekomst van Duitsland, ontwapenmgskwesties, de toe stand in het Midden-Oosten en Aziatische aangelegenheden. President Eisenhower heeft Eden on geveer een week geleden uitgenodigd. De Britse premier heeft deze uitnodiging te gen het einde van de vorige week aan vaard. Met het oog op de critiek die Boelga nin en Chroestsjew tijdens hun Aziati sche reis op het Westen hebben geuit, zai Eden volgens Reuter ongetwijfeld De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Harold Macmillan, heeft Maan dag in het Lagerhuis verklaard dat Engeland niet bereid is een nederlaag te aanvaarden in zijn streven naar een „rechtvaardige en eervolle politieke op lossing van de kwestie Cyprtis." De minister zcide dit bij het openen van een debat over deze kwestie op ver zoek van de Labourpartij. De minister zeide dat op het ogenblik onderhande lingen worden gevoerd om te trachten dc kloof tussen de standpunten van de beide regeringen en volkeren te over bruggen. De minister verklaarde er zeker van te zijn dat het Lagerhuis niet zou wensen, dat hij iets zou zeggen, dat deze besprekingen zou kunnen be moeilijken. „Zoals de Britse regering herhaaldelijk heeft duidelijk gemaakt is de enige goede oplossing van het probleem-Cyprus een politieke. Daar mee bedoel ik een oplossing die recht vaardig en eervoj is voor alle betrokken regeringen en volkeren", aldus minister Macmillan. vorm die aan de behoefte van onze tijd voldoet, te ontwikkelen." In een in November 3877 door dr, Kuyper rondgezonden ontwerp luidt het artikel dan zoals het ook nu nog luidt. Eerst is er dus gesproken van „ont wikkeling van de historische beginse len onzer in 1572 gevormde nationali teit." Daarna van het vertegenwoor digen van „de eigenaardigheid onzer nationaliteit, gelijk die onder leiding van Oranje cn gereformeerden invloed in 1572 is ontstaan''. Daarna van het vertegenwoordiger, van „den grond toon onzer nationaliteit, gelijk die door Oranje geleid, onder Calvinisti sche invloed in 1572 is ontstaan" en tenslotte van het vertegenwoordigen van de grondtoon van ons volkska rakter, gelijk die door Oranje geleid, onder invloed der Hervorming om streeks 1572 zijn stempel ontving. Wij hebben hier de voornaamste woorden die wijziging hebben onder gaan cursief gedrukt, omdat daaruit min of meer belangrijke nuances blij ken die misschien voor de hedendaag se discussie over „grondtonen" van betekenis kunnen zijn. het standpunt van Eisenhower wilien, weten over de wenselijkheid om de ont vangst van de Russische leiders te laten doorgaan. Sommige politieke kringen in. Engeland en een groot deel van de con servatief gezinde pers oefenen reeds» druk op Eden uit om de uitnodiging aanl de Russische leiders in te trekken. reïd is bedrijfstaksgewijze afwijkin gen van de richtlijnen „toe te iaten" narjr gelang werkgelegenheid, produc tiviteit en rentabiliteit van de onder- ha vige bedrijfstak daartoe aanleiding ge-ren. een en ander uiteraard met m- ac.Ttnemmg van het beginsel der coór- dit ïaïie. !3et Verbondsbestuur deelt voorts de mening der regering, dat bij de toe- pa rung van de/e mogelijkheid van be- dr'{jfstaksgewij/e differentiatie in de lo< invormms zowel van leiding en le de n der afzonderlijke werkgevers- en wtirknemersorganisaties als van de be sturen der vakcentralen veel zelfbe heersing en discipline zal worden ge ve i-gd. liet Verbondsbestuur betreurt echter ze,er, dat de regering over de datum va si invoering van deze bedrjjfslaksge- vv (ize loonvorming in het vage blijft. Zij verklaart weliswaar, dat deze in- tiering eerder kan plaats hebben dan ele indiening van het vorengenoemde wetsontwerp In de volgende parlemen taire periode, doch laat zich overigens over liet tjjdstip van invoering niet uit. Het Verbondsbestuur acht dit in hoge mate onbevredigend. Het is van oordeel, dat onmiddellijk aan het col- fvge van rijksbemiddelaars aanwijzing Megeven dient te worden, dat bedrijfs- nksgewijze afwijkingen van de richt- (jnon bij vernieuwing van collectieve ocntraclcn mogelijk zyn. Er is, zo meent het C.N.V., geen enkele reden, waarom 'hiermede nog langer getalmd zou mo gen worden. Verder uitstel betekent volgens het C N.V., dat in verschillende bedrijfstakken aan de werknemers het hur. toekomende loon nog langer wordt onthouden. Het Verbondsbestuur van het C.N.V. geeft daarom uitdrukking aan de ern stige wens. dat de Tweede Kamer by de behandeling van de begroting van jüociale Zaken en Volksgezondheid de regering zal kunnen bewegen. haar uitsxelpolitiek, die volgens het bestuur lot schade van loon- en salaristrekken- den is, te laten varen. Een Oostduitse regering.'delegatie on der leiding van premier Otto Grotewohl is Maandag per vliegtuig vertrokken voor bezoeken aan communistisch Chi na, Noord-Korea en Mongolië. Volgens het Oostduitse persbureau A. D.N. bevinden zich onder de 11 leden van de delegatie minister van buitenland- :se Zaken dr. Lothar Bolz en de rector Ivan de universiteit van Oost-Berlijn «professor Walter Neye. Mini.ster Altera kreeg gisteren op zn departement bezoek 1 an Sinterklaas, die de minister een taart aanbood, timrtan Rijksuat er staat, ir, A. G. Maris, het hoi en stuk het in marsepein uitge beelde el la plan t oor stelde. Narist mi nister Al ge ra de directeur-generaal tan Een woordvoerder van de Nederlandse regering heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet heeft ingestemd met de agenda voor de ministersconferentie zoals deze bij het overleg tussen mr. Oetoyo Ramlan en minister Luns was opgesteld. In verband hiermede had mr. Ramlan, de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Indonesië, Maandagmid dag een ontmoeting met de regeringscommissaris voor Indonesische aange legenheden, mr. N. S. Blom, Mr. Oetoyo moet thans weer contact met zijn regering opnemen. Dit bericht werd gepubliceerd na- aanspraken op Westelijk Niemv-Gui- dat het Indonesische persbureau PIA gisteren een bericht verspreidde, vol gens hetwelk het Indonesische kabi net de agenda wèl goedgekeurd zou hebben. In deze agenda zou, aldus het genoemde persbureau, de kwestie Nieuw-Guinea opgenomen zijn. De Indonesische minister van Voor lichting, Soetan Makmoer, verklaarde volgens P.I.A. dat de „Indonesische v. \v«vx v -w; Zeven en een half maal zo hang als het onderstel tan deze lengen is de vraclil, die hij draagt. Titer Rmierdmnse trans- pnrlrmdrnirniinpcn, de firma's Hencoop rn jYijmiiri, toerden gisteren gezinnen- lijk dit merkwaardige transport uit opt il el terrein van de HA'.C.K. te Vlartr-1 dingen. Het ging om een bijna 9 meter j hoge com er Ier, die oter een afstand ran 500 nieter verplaatst moest worden j t an de tad. traar hel gel mirte aas mm— getoerd, r.mtr een nieuw terrein. „Centi vrachtje om mee naar de Maastunnel (e'j rijden", zei de. chauffeur laconiek, foert^ hij de kalos van 26.000 kg. monsterde.I MET het oog op de algemene verkiezingen, die op 2 Jan. in Frankrijk worden gehouden, izal wellicht een links georiënteerd „republikeins front" worden ge vormd tegen de regeringscoalitie van rechts en centrum onder pre mier Faure. Dit hebben aanhan gers van P'erre Mendès-France bekendgemaakt. Dit front zou worden gevormd door de linkse radicalen van Mendès-France, de socialistische party, een radicaal gezinde groep onder leiding van Fran cois Mitterrand en een Gaullistische groepering onder Jacques Chaban- Delmas. De leiders van de vier groepen hebben reeds in een gezamenlijk pro test verklaard, dat er druk wordt uit geoefend op radio en televisie, die staatseigendom zijn, om hel nieuws te behandelen op een wijze, die gunstig is voor premier Faure. De nationale raad van de socialis tische partij komt vandaag bijeen om te besluiten of de partij zich zal aan sluiten bij het republikeinse front, dat waarschijnlijk rekenen kan op de steun van 200 van de 627 afgevaardigden derl ontbonden Nationale Vergadering. De communisten hebben echter ook' reeds een beroep op de socialisten gedaan om met hen samen te gaan. Gezien hst feit, dat de communisten en socialis ten. als zij bij de verkiezingen van 19-51 verbonden waren geweest, in 27 van de 103 kiesdistricten met meer dan een zetel alle zetels behaald zouden heb ben omdat zij daar bij elkaar meer dan 51 pincent van de stemmen kre- 'gen lijkt het communistische aan bod voor de socialisten wel verleide lijk. Daar komt nog bij. dat het cen trum en rechts aanhangers van Faure in de radicale parlij, de katho lieke volksrepublikeinen cn de conser vatieven waarschijnlijk ook verkie- zingsverbintemssen zullen aangaan. Vermoedelijk zal de socialistische par tijraad de plaatselijke afdelingen vrij laten om zich te verbinden met wie zij willen. Men gelooft, dat de datum van de verkiezingen, daags na Nieuwjaars dag. gunstig is voor de communisten, aangezien hun aanhangers de meest gedisciplineerde stemmers zijn. In 1951 was de opkomst circa 78 procent, maar nu 2 Januari geen werkdag is. vermoedt men, dat de opkomst nog minder zal zijn. omdat veel Fransen van het lange weekeinde gebruik zullen maken voor extra-familie bezoek. 4 h -z-è.-'jr De „Aegir", een schip tan de IJslandse kustwacht, gefotografeerd bjj het pa.tse- ren t an een enorme ijsberg. Somm ïge van deze ijsbergen bereiken boven tea.Ier een hoogte van wel 30 meter, hetgeen inhoudt, dat er onder het wateroppervlak een ijsmassa van honderden meters ver scholen is. Welk gevaar dit voor de scheepvaart oplevert Iaat zich gemakke lijk raden. Het is dan ook een van de laken tan schepen als de „Aegir" de positie tan dergelijke ijsbergen aan de scheepvaart op te geven. nea op de agenda van de conferentie zullen worden geplaatst". „Alles wat West-Irian betreft zal worden hespro- ken", aldus de minister. De minister van Voorlichting ver klaarde volgens P.I.A. ook, dat de Indonesische regering er de voorkeur aan geeft dat de conferentie in een land buiten Nederland en Indonesië wordt gehouden, doch dit is geen vereiste. Makmoer noemde de sfeer rondom de besprekingen „zeer goed", zodat optimis me t.a.v. de onderhandelingen gerecht vaardigd is. Vermoedelijk bij het vastmaken van de boot is in de Biesbosch verdronken de 74-jarige F. van Puijenbroek, een bekend fabrikant uit Goirle. die met een familielid ging jagen in de Bies bosch. Bij dit ongeluk was niemand aanwezig. De volgende dag is het stof felijk overschot gevonden." DE socialisten kunnen slecht neder lagen verstouwen. Dat blijkt weer uit de manier waar op „Het Vrije Volk" de mededeling van minister Suurhofl heeft verwerkt dat de regering voor vrijere loonvor ming heeft gekozen. Het blad probeert deze overwinning van een door de christelijke partijen en de christelijke vakbeweging be pleite gedachte voor zijn lezers te ver zachten door te schrijven dat ons uit de Memorie van Antwoord in dezen „me* veel warmte tegenstraalt". Voorts heeft het blad „de indruk dat de regering, nou ja. bereid Is na alle adviezen een nieuwe koers In te slaan, maar dat de ware geestdrift ont breekt." Nou ja, wij begrijpen dat de drui ven zuur zijn. Maar dat moet je niet zo laten mer ken! We hebben een veel betere oplos sing: Noem de vrijere loonvorming het plan-Suurhoff! Dat verzoet alles! De 27-jarige A. Ross. Nederlander van geboorte, heeft met drie andere mannen en een vrouw op het vlot „Cantata del Peru" zee gekozen om evenals de Kon-Tiki een tocht over de Stille Oceaan naar Polynesië te maken. Honderden nieuwsgierigen wuifden en juichten op de kade van Talara in Peru, toen de „John MorriU", een Amerikaanse vissersboot, het vlot naar open zee sleepte. Alle schepen in de haven lieten hun sirenes loeien. De expeditie staat onder leiding van EduardoIngis, 45 jaar, Tsjech van ge boorte. De anderen zijn: Natalia Mazuelos, een 30-jarige Peruaanse. Mirko Gurecky, een 29 jarige filmer die ook Tsjech van geboorte is. en Joaquin Guerrero, een 30- jarige Argentijn. Gurecky zal een film van de expeditie maken en Guerrero zal de radio bedie nen. DE BILT. Woensdag 10 uur: Een storing, die ten Zuiden van IJs land belangrijk begon uit te diepen, ont wikkelde zich tot een stormdepressie met een minimumwaarde in de kern van ongeveer 960 mb. Aan zijn Zuid flank breidde het stormveld zich onder andere over de Noordzee uit. Het kou front dat koude arctische lucht van war me tropische lucht scheidt, begon nadat de depressie, bij de Noorse kust was aan gekomen. over de Noordzee naar het Zuiden te bewegen. Bij ons drong de warme en vochtige lucht met veel be wolking en plaatselijk met wat .lichte t regen of motregen het land binnen. Bo-' vendien begon de wind op tal van plaat sen tot krachtig en langs de kust tot hard aan te wakkeren. Op de oceaan beweegt een nieuwe de pressie zich in de richting van Schotland. Het koufront boven de Noordzee kan. zich door deze ontwikkeling niet ver meer naar het Zuiden verplaatsen, zodat we ook morgen in de warme lucht blij ven. Het weerbeeld zal morgen dan ook niet veel verschil vertonen met dat van Dinsdag. (Van onze Haagse redacteur) In het vandaag verschenen vijfde interim-advies van de Delta commissie adviseert deze aan de minister van Verkeer en Waterstaat niet spoed te doen beginnen aan de afsluiting van het Haringvliet, naast de uitvoering van de werken in de Hollandse IJssel en van het zgn. Drie-Eilanden-Plan. De uitvoering van de dam in Greve- lingen moet zodanig plaats vinden, dat deze ongeveer tegelijk met de afsluiting van het Haringvliet gereed zal zijn. Van de afsluitingen in de Oosterschelde en het Brouwershavense Gat verdient die in de Oosterschelde, uit een oogpunt van storm-1 vloedsheveiliging, voorrang. De bouw van deze dam zal daarom in een zo vroeg mogelijk stadium van de uitvoering der werken krachtig moeten worden aangevat. De noodzakelijke versterking langs de Rotterdamse Waterweg en de AVesterschelde dient zo spoedig mogelijk en onafhankelijk van de uitvoering der overige werken ter hand worden genomen. De bouw van de waterkering in de Benedonmond van de Oude Maas kan „eschieden, zodra de belangen van de zoetwaterhuishoudmg daarmede worden gediend. Het tijdstip, waarop de dam in het Volkerak gebouwd moet worden is afhankelijk van verschillende facto ren, die nog zeer tijdrovende studie zul len vergen, alvorens dienaangaande een definitieve uitspraak kan worden ge daan. De beslissing omtrent de uitvoe ring van het Deltaplan mag echter niet worden uitgesteld tot deze studie vol tooid is. De btjkomende werken moeten met de voortgang van afsluitingen en Een Britse commando, een op het eiland geboren politieambtenaar en een burger xi]n Maandag op Cyprus om het ievcn gekomen, doordat opstandelin gen een voertuig, waarmede militairen cn politieambtenaren onderweg waren, bij het mijndorpje Amiandos in een hinderlaag lieten lopen. De rebelien openden het vuur en de Britse soldaten beantwoordden dit. Een der commando's werd gewond en ver moedelijk is een der rebellen er even min heelhuids afgekomen. Eerder op de dag werden te Fama- gusta twee handgranaten naar leger voertuigen geworpen. Er werd geen schade aangericht en er vielen geen slachtoffers. Te Grenade werd een handgranaat in een ezelkarretje gewor pen. Deze handgranaat ontplofte echtei niet. In het dorpje Athienou hebben de autoriteiten een lagere meisjesschool gesloten, nadat de Griekse vlag op het gebouw gehesen was en oude pamflet ten van de Eoka op de muren waren geplakt. dijkversterkingen gelijke tred houden, teneinde schade aan bestaande belan gen te voorkomen of te beperken. Dat reeds tijdens de uitvoering van de Haringvlietdam de afdamming van andere zeegaten krachtig ter hand ge nomen rvordt, acht de commissie moge lijk en, met het oog op het snel berei ken van een zo groot mogelijke vei ligheid, gewenst. De commissie Is van oordcel, dat hierdoor geen overmatige spanningen in het bedrijfsleven zullen ontstaan. Afsluiting van het Haringvliet verdient voorrang omdat deze op zichzelf reeds een belangrijke vergroting van de veiligheid geeft. Er zal een stormvloedsverlaging van verscheidene decimeters in een uit gestrekt gebied van Zuid-Holland en Brabant mee worden bereikt. De afdam ming van de Grevehngert zal de invloed, die afdamming van het Haringvliet op de stormvlocdstanden heeft, zodanig verster ken, dat m het Noordelijk deel van het Deltagebied een verdere verlaging ver kregen zal worden tot ongeveer de helft van de verlaging, die na volledige vol tooiing van alle werken bereikt zal worden. Het advies over de volgorde der werken, is door de Deltacommissie eenstemmig uitgebracht. De commissie zegt door haar nadere studies gesterkt te zijn in haar overtuiging, dat de afdamming van de zeearmen tussen Rotterdamse Waterweg en Westerschelde de enig aanvaardbare oplossing biedt voor de beveiliging tegen stormvloeden. Deze werken vormen te zamen écn onverbrekelijk geheel.. Op grond hiervan adviseert de commissie te besluiten tot de uitvoering van het door baar aanbevolen plan, ook al zou daar door blijvende schade aan de visserij en de schaal- en schelpdierkwekerij worden toegebracht. Het onderzoek naar de moge lijkheden, die binnen het kader van dit plan tot beperking of opheffing van dez* schade zouden kunnen leiden, moet met kracht worden voortgezet.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1