pPJTTJl Geen garanties tegen bedreigingen I Russen verstoren het zeer Ministers Beyen en Luns over arrestanten Nieuwe moeilijkheden rondom de RenateLeonhardt" Resolutie over N.-Guinea door politieke commissie aanvaard Waardering voor mevr. Bonman Ex-hongerstaker op weg naar Indonesië Brutaal Europese eenheid stapje verder Ned.-Indonesische conferentie naar Genève m Dulles sprak met Regen of ijzel DINSDAG 13 DECEMBER 1955 r DERTIENDE JAARGANG No. 3255 Christelijke vrijheid en politieke partijkeuze Nodigde Ben Goerion Nasser nit Vliegtuig neergestort Het is niet alles goud wat er blinkt.... Staat bestuur voor faillissement RODE BETOGERS IN WEST-BERLIJN Lagerhuisdebat over M.-Oosten V- Advertentie De bergingstoren van de coöpe ratieve Vereniging „Renate Leon hardt", die nog steeds bij de Noordersluis in het IJmuidense Noordzeekanaal ligt, zal hoogst waarschijnlijk nimmer uitvaren. Enige bestuursleden hebben na melijk medegedeeld, dat het Be stuur zelf een faillissement van de vereniging verwacht. saSSSSMi! IN het door Labour gevraagde debat over het Midden-Oosten heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Harold Mac- millan, verklaard dat de Sowjet- Unie pogingen aanwendt om het ArabischIsraëlische geschil on oplosbaar te maken. Hij noemde de door de Russische wapenleve ranties aan Egypte ontstane toe stand gevaarlijk, maar zei dat de Sowjet-Unie niet alle kaarten in handen heeft. Misschien raakte zij wel in een val van eigen makelij. Gouverneur-generaal van Soedan neemt ontslag Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 KiaehtendJenst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 11570D ■j.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424887 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtendienst 18.30-19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per weck. 2,26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: STIJGING TEMPERATUUR Toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen of ijzel. Vannacht over het algemeen nog lichte vorst, morgen van het Zuid-Westen uit invallende dooi. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 14 December: zon op 842, onder 16.20; maan op 8.49 onder 16.45 n.m. Directie: C. A. KEüNEfG en Mr. K. VAX HOTJTEX O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT l-j ROF. Herman Ridderbos heeft ons R de laatste tijd in onze politieke strijd zeer geholpen door de theolo gische ondergrond van het principiële politieke debat dat in deze tijd aan de gang is ons te schetsen en or.s daarbij belangrijke bijdragen te leveren voor de fundering van ons eigen standpunt. Wij denken daarbij aan zijn artike len onder „Van week tot week" in het Gereformeerd Weekblad" van 25 November en 2 December jl„ maar niet minder aan het zeer belangrijke artikel „Christelijke vrijheid en poli tieke partijkeuze" in het Novem bernummer van „Antirevolutionaire Staatkunde." f _„.IJ willen enkele belangrijke ge- W dachten uit dit artikel samenvat ten. Allereerst iets over het begrip „christelijke vrijheid". Voor velen is christelijke vrijheid niet veel anders dan dat een christen mens aan niemand verantwoording verschuldigd is dan aan God en dat daarom de eerbiediging van de per soonlijke keuze als het hoogste begin sel moet gelden. Maar zo is het niet. Want daarmee lijn wij dichter bij de wijsgeer Kant dan bij Paulus en Calvijn. Als Paulus over de vrijheid in Christus spreekt, bedoelt hij twee din gen: Allereerst dat de gelovige door het bloed van Christus verlost is van de verdoemende kracht van de wet. Hij heeft een vrije, d.i. een gereinig de consciëntie. En het slavenjuk dat we ons daarom niet meer moeten la ten opleggen volgens Galaten 5:11, be tekent niet dat we in zedelijke vragen geen ander gezag erkennen dan dat van het eigen geweten, maar dat we ons niet meer de wet laten opdringen als fundament om de zaligheid op te bouwen. En vervolgens betekent christelijke vrijheid dat een gelovige door de Geest van God vrijgemaakt Wordt om de wil van God te doen. Daaruit concludeert prof. Ridder bos met betrekking tot politieke par tijkeuze niet dat het een christen vrij staat de partij te kiezen die hij wil, maar dat hij gerechtigd en geroepen is als christen te kiezen. Hoe hij dit moet doen is niet een zaak van zijn vrijheid, maar van zijn christenzijn, d.w.z. van de christe lijke norm, van de wet van Christus waarnaar hij heeft te leven. Vrijheid ia ook hier de gewilligheid om uit een waar geloof naar de wet Gods en Hem ter ere te handelen. Partijkeuze is dan ook niet een bij uitstek persoonlijke zaak. En het is daarom „pure willekeur a priori de christelijke gemeenschap of de chris telijke kerk het recht te ontzeggen, zich met deze politieke keuze van haar leden te bemoeien, daarover te oordelen of deze te veroordelen, als ware deze keus een zaak, die niemand aangaat dan de betrokkene alleen". PROF. Ridderbos gaat vervol gens in op de hedendaagse cri- Üek op de christelijke partijformatie. Men is, zo zegt hij, zeer sceptisch ten aanzien van christelijke program ma's en principes, zoals men die bij christelijke partijen aantreft. Dit houdt verband met het irratio- nalistisch karakter van onze tijd. Christenzijn acht men een zaak van actuele beslissingen. Uit het belijden Vloeien wel overtuigingen voort, maar tij zijn van ondergeschikte beteke nis, Het gaat meer om geloofsinzich ten en geloofsgedragingen, die niet algemeen geldend zijn, die dan ook on- .derling tegenstrijdig kunnen zijn en toch toepassing zijn van een en de zelfde belijdenis dat Christus de Heer is. Daartegen merkt prof. Ridderbos op dat men op het gebied van begin selen wel eens wat te massief en al t» naïef gesproken heeft over „eeu wige beginselen", maar dat dit aller minst betekent dat een ieder zich voor zijn beslissingen eenvoudig zou kun nen legitimeren met een beroep op hetgeen hij hier en nu aangaande de wil van zijn Heer meent te verstaan en waardoor zelfs tegenstrijdige op vattingen beide zouden kunnen wor den goedgepraat. Dit is een spiritua listische opvatting van de zin van het Woord en de Geest Gods, die met de kanonieke betekenis van het in de Schrift gegeven Woord Gods in strijd is. Een tweede oorzaak van critiek op de christelijke partij formatie is gele gen in wat men noemt „de objectivi teit van het heil in Christus". „Hier onder wordt verstaan dat Christus' overwinning in de wereld zich ook los van de bedoelingen der mensen, ehristelijke of niet christelijke, door zet." En daarom zouden christelijke Partijen overbodig zijn. In deze opvatting ziet prof. Ridder bos een waarheidselement, dat ook in de christelijke partijen erkend wordt, maar dan onder de betere benaming van algemene genade. Toch is het duidelijk dat ook en juist zij die de algemene genade aan vaarden en de vruchten daarvan in verband brengen met de voortgaan de openbaring Gods en met het vol brachte werk van Christus „nooit zul- lan kunnen rusten in een politiek, die als politiek dit verband buiten be schouwing Iaat". TEN slotte bespreekt prof. Ridder bos de redenen waarom voor christelijke partijformatie gekozeD moet worden. De eerste reden is van negatieve aard. Aansluiting bij een niet-chris- telijke partij betekent dat in de partij als zodanig Gods Woord niet als richtsnoer is aanvaard. Aansluiting tidonesië steeds in gebreke Volgens dc correspondent van het New- "Yorkse blad „World Telegram and Sun" te Jeruzalem, Longgood, heeft de Israëlische eerste-minister, Ben Goerion, zijn Egyptische collega, Nasser, voorgesteld on de Eerste Kerstdag tussen de Israëlische en Egyptische linies of te Genève bijeen te komen om te spreken over vrede tus sen beide landen. Een vier-motorig Amerikaans toe stel is gisteren in het Riff-gebergte neergestort en alle acht inzittenden zijn om het leven gekomen, zo heb ben de Spaanse autoriteiten meege deeld. De stoffelijke resten zijn on herkenbaar verbrand. Het ongeluk vond plaats bij de grens met Frans Marokko. Het toestel was van Texas naar Tripoli onderweg. Het toestel is tegen een 1200 m met sneeuw bedekte bergtop gevlogen, niet ver van de Tisiguins Berg, welke met zijn 2500 m de hoogste in Ma rokko is. ONttfTOKTtCAXAMTS HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN HERHAALDE malen werd door de Indonesische regering' in uitzicht gesteld, dat zij geen bezwaar zou maken tegen uitzending van een Nederlandse advocaat om rechtsbijstand te verlenen aan de Neder landse arrestanten in Indonesië, maar op een definitief antwoord op de daartoe ingediende schriftelijke verzoeken wordt nog steeds gewacht. Dit schrijven de ministers Beyen en Luns in de' Memorie Van Antwoord over de begroting van Buitenlandse Zaken, die gisteravond verschenen is. Aan de Indonesische regering is te kennen gegeven, aldus de ministers, dat met het toelaten van een Nederlandse advocaat, het onrecht, dat aan de Nederlandse arrestanten nog steeds wordt aangedaan, niet geacht kan wor den te zijn hersteld. Velen van deze arrestanten, die als getuigen worden gebruikt, weten nog steeds niet of zij ook wegens verdenking van een straf baar feit zijn aangehouden. De Nederlandse regering heeft geen enkele zekerheid, 'dat niet nog steeds bedreigingen plaatsvinden en aan ver schillende verdachten wordt consulaire bijstand nog onthouden. Hierop is telken male bij de Indonesische regering ge wezen. Wannneer behalve de aanhangige zaken tegen Schmidt en Jungschlaeger nog andere zaken voor de rechter worden gebracht, zou dit. in plaats van tot li quidatie van deze processen, juist tot voortzetting en uitbreiding ervan leiden. Hiertegen heeft de Nederlandse regering meermalen ernstig gewaarschuwd. Schriftelijk en mondeling maar zonder succes is bij herhaling ge wezen op het internationaal gebruike lijke en voor de hand liggende middel om in ons land verblijvende getuigen in deze processen bij wijze van rogatoire commissie in Nederland te doen verho ren. Hiervoor is medewerking aangebo den. Voordat de inleidende besprekingen met de bijzondere Indonesische .ambas sadeur begonnen, heeft de Hoge Com missaris in Djarkarta~nogr eens nadruk kelijk uitdrukking gegeven aan de hoop Volgend jaar Februari is een vonnis over vorderingen te verwachten van de firma's Genius en Hoogeveen, 8.0UU resn. 7.000 groot. Wanneer deze vor deringen worden toegewezen, zouden er geen kasmiddelen meer zijn. Bovendien zou er nog een pakket onbetaalde reke ningen liggen tot ongeveer 23.000. Er is veel op crediet gekocht, al heeft de heer P. Visser nog voor 13.100 aan delen weten te plaatsen, in September en October van dit jaar. hoewel de sta tuten van de vereniging dit niet zouden hebben toegelaten. De voorzitter van de vereniging, een Rotterdamse dumphan delaar. heeft onlangs een rondschrijven aan het bestuur gezonden. Hierin merk te hij op. dat „sinds 18 Augustus door de heer Visser fout na fout is gemaakt". .De toestand van de bergingstoren zelf is deplorabel. Men verwacht, dat de to ren onder waler, ten tijde van de voor genomen uitvaart (Mei 1956) totaal zal zijn verroest. De toren is in- en uitwen dig onbeschilderd. De slijtage van het beton is zo groot, dat grote kans be- -«-uwiiiuer is aauvaaiu. bij zulk een partij betekent derhalve voorgelicht. voor de christen een beknotting van zijn christelijke vrijheid en een ver korting van zijn christelijke verant woordelijkheid. De tweede reden is van positieve aard: De christelijke verantwoorde lijkheid en de christelijke vrijheid zijn een gemeenschappelijke opdracht en een gemeenschappelijk geschenk. Alles wat uit het werk en de Geest van Christus voortvloeit diaagt een primair-gemeenschappelijk karakter. „Daarom is de christelijke poli tieke partij als uitdrukking van de gemeenschappelijke christelijke vrij heid en verantwoordelijkheid, niet alleen uit politiek, maar ook uit christelijk oogpunt het „geschikte" aangewezen middel". Wij hebben slechts enkele hoofd gedachten hier verkort kunnen weer geven. En wij hopen dat velen naar het artikel zelf zullen grijpen. Het zou goed zijn als het artikel op ruimer schaal verspreid werd, met name onder de christelijke intellec tuelen, die op dit gebied eenzijdig door de doorbraak-theologie worden staat, dat bij het onder komen van het bolder-platform hele stukken beton zul len wegspoelen. Tijdens het transport zal de kans op scheuren niet gering zijn. De vertrekvergunning zal zeer waarschijnlijk volgend jaar niet worden verleend, omdat de toren levensgevaar voor de runners kan opleveren". Tenslotte bestaat er nog steeds tussen de heer Visser en de overige bestuurs leden een diepgaand versihil van me ning over de plaats van het wrak. De ene partij meent, dat het wrak 414 kilo meter noordelijk ligt van de positie zo als die door het loodswezen is vastge steld, de andere partij houdt vol dat deze positie de juiste is. CVan een onzer verslaggevers) De oud-K.N.I.L.-militair P. H. Tui- nenburg, die in de afgelopen zomer van zich liet spreken, doordat hij in zijn pensionkamer te Den Haag een hongerstaking begon, heeft thans Ne derland verlaten, op weg naar zijn geboorteland Indonesië. Dit heeft hij medegedeeld in een schrijven, dat naar onze redactie verzonden werd. „Het doet mij goed mijn motieven uiteen te zetten", zo zegt hij in de brief, „welke geleid hebben tot het plan van een groep Nederlanders uit de tropen, die wil trachten langs le gale weg een vorm van goodwill te kweken tussen deze groep en natio naal denkende Indonesiërs, die samen de overtuiging hebben dat een gees telijke en materiële ontwikkeling slechts mogelijk is, indien deze afge stemd zijn op het Westen". De oud-K.N.I.L.-militair zegt, dat zijn zending, die hij meent te moeten vervullen, volkomen afwijkt van de taak en de methoden, welke de ex- K.N.I.L.-kapitéin R. P. P. Westerling zich meent te moeten stellen. „Niet langs de weg van cocktailparties en conferenties, maar door een kweken van vertrouwen zullen de onderlinge betrekkingen tussen de volkeren van Indonesië en Nederland verbeterd kunnen worden.", aidus de heer Tui- nenburg. De Westberlijnse politie heeft Maan dagavond 260 van ongeveer 1400 com munistische betogers gearresteerd, die de Franse sector van Berlijn waren binnengedrongen om te protesteren legen wat genoemd werd, een bij eenkomst van de rechtse oudstrijders- organisatie Stahlhelm, aldus is van de zijde van het hoofdbureau van politie vernomen. De meeste arrestanten zijn jonge lingen uit de Sowjetsector van Ber lijn. van de Nederlandse regering om op korte termijn een definitief antwoord tegemoet te mogen zien op de vraag welke concre te maatregelen de Indonesische regering denkt te nemen om het arrestantenpro bleem tijdig en afdoende tot een oplos sing te brengen. Tastbare resultaten zijn slechts ge weest. dat twee arrestanten in vrijheid werden gesteld en dat Indonesië zich bereid verklaarde Nederlandse getuigen overeenkomstig de geldende wetten, in de processen goed te ontvangen en. waarborgen te geven voor htm welzijn en voor een onbelemmerd vertrek uit Indonesië. De regering'deelt de teleurstelling van vele Kamerleden, dat de Indonesische regering nog zo weinig concrete daden heeft laten volgen. De ministers spreken hnn bewondering uit voor de wijze waar op mevrouw Bonman de beklaagden Schmidt en Jungschlaeger bijstaat. Wat verder de verhouding tot Indo nesië betreft, zeggen de bewindslieden, dat ever de zetelverdeling in de Indone sische volksvertegenwoordiging en over de samenstelling van het daarna optre dende kabinet nag niets te voorspellen is. Het is mogelijk, dat een regering zal worden gevormd met een sterkere positie dan vroegere kabinetten hadden, maar hieruit' kaïr op zfchzeif nog niet - worden afgeleid welke de aard van het beleid ten opzichte van Nederland zal zijn De Nederlandse regering heeft zich gaarne bereid verklaard reeds thans in gezamenlijk overleg te zoeken naar een basis voor een betere verhouding, omdat het steeds een doelstelling van de Nederlandse politiek geweest is goede betrekkingen met Indonesië te onderhou den. Nu van. Indonesische zijde een zelfde wens werd geuit, was er alle aanleiding de mogelijkheden daartoe in vriendschap pelijk overleg te onderzoeken. Aan nuch tere zakelijkheid en bedachtzaamheid zal het bij dat overleg niet ontbreken, zo verzekerden de ministers. t Ten aanzien van dc Zuid-Moltikken wordt het standpunt herhaald, dat gef-n enkel belang zou worden gediend met een poging om deze kwestie internatio naal aan de orde te stellen, mede omdat internationaal generlei belangstelling be staat voor de positie van het gebied der Zuid-Moluhken. De opvatting, dat die belangstelling door volhardend pogen wel zou kunnen worden gewekt. Is in feite een miskenning van de intemationaal- politieke realiteit. Met betrekking tot de repatriëring van Ambonezen zeggen de ministers, dat ten onrechte gesproken wordt van onder handelingen, die hierover met Indonesië gevoerd zijn. Er is slechts een eenzijdig aanbod der Indonesische regering, die daarmee voldoet aan een reeds jaren geleden aanvaarde verplichting. Aan de uitvoering daarvan zal do Nederlandse regering uit welbegrepen belang der betrokkenen haar medewer king gaarne verlenen, indien en- voor zover dit door de Ambonezen zelf op prijs wordt gesteld. Een verlegen man, zichtbaar ver moeid, doch in goede welstand stapte de vorige week op Biak, een eiland bij Nieuw-Guinea, uit een KLM-vüeg- tuig: Louis vanKrieken, in October 1954 bij ie Etnabaai ontvoerd door Indonesische infiltranten en kortgele den in vrijheid gesteld door de Indo nesische regering. Onze correspondent op Nieuw- Guinea verraste hem daar met zijn fototoestel toen hij het KLM-vliegtuig verliet. Een interview werd niet toe gestaan, aangezien Van Krieken eerst rapport over zijn bevindingen moest uitbrengen aan de autoriteiten in Hollandia. Na de tussenlanding op Biak vloog Van Krieken met hetzelf de toestel naar Hollandia. De gezonden wapens waren van ver ouderd type. maar verstoorden toch het machtsevenwicht, in het Midden-Oosten. Het zou dwaas zijn als de Westelijke mogendheden in dit stadium aan de bewapeningswedloop deelnamen door wapens aan Israël te zenden om zodoende het evenwicht te herstellen. De minister gelooft niet, dat de volken van het Midden-Oosten uit vrije wil of zonder strijd aan het communisme ten prooi zullen vallen, want de beginselen van het communisme waren te veel in strijd met de tradities en de levenswijze daar. Het kon de Egyptenaren niet al te kwalijk worden genomen, dat zij de Rus sische wapens hadden aanvaard. Het aanbod was te verleidelijk. Het was trouwens een zaak, waarin Egypte zelf te beslissen had. Het zou echter wel eens kunnen gebeuren dat de voorwaarden, die altijd aan zo'n transactie verbonden waren, Egypte duur te staan zouden komen. Maemülan zei er niet van overtuigd te zijn, dat de Verenigde Naties op het ogenblik het juiste instrument vormden om te trachten van het bestand in Palestina een echte vrede te maken. In het Arabisch-Israëlische geschil moest men van beide zijden concessies doen. De serieuze Arabische leiders begonnen al in te zien, dat zij op de een of andere wijze met Israël zouden moeten samen leven. Het was duidelijk, dat de Sowjet-Unie haar activiteit in het Midden-Oosten lang durig voorbereid had. Het pact van Bag dad was juist op tijd gekomen. Sir Winston Churchill was naar het debat komen luisteren. Het was na zijn aftreden het derde bezoek aan het Lagerhuis. Herbert Morrison oogstte bijval van Labour toen hij zei, dat de regerings- politiek ten aanzien van het Midden- Oosten „een volkomen mislukking was". Hij zei dat de regering Israël „isoleerde". De overeenkomsten met Arabische staten waren op zichzelf goed. maar Labour had bezwaar tegen de uitsluiting van Israël. I N Duitsland blijft men doorzeu- 1 ren over de vonnissen der in Bred? opgesloten Duitse oorlogsmisda digers. Een liberaal Bondsdaglid, Erich Mende, heeft herziening bepleit en om een gratie-commissie gevraagd, bestaande uit drie Nederlanders en drie Duitsers, te benoemen door de respectieve regeringen. Deze bemoeizucht is verregaand brutaal. Als op Nederlands gebied misda den gepleegd worden, worden de da ders berecht, naar Nederlands recht, door Nederlandse rechters. En als er van gratie sprake zal zijn, dan is dat een recht van de Nederlandse Kroon. Daar heeft geen Duitser wat mee te maken. De heer Mende meent dat hij door zijn voorstel „politiek ongewenste dis cussies" voorkomt, „die niet dienstig zijn voor het bondgenootschap der buurlanden in de Westelijke Unie en de Navo." Het komt ons voor dat dit voorstel dergelijke ongewenste discussies al leen maar kan bevorderen. Vijftien Europese ministers van Buitenlandse Zaken zetten vandaag hun handtekening onder een multi lateraal accoord, dat de burgers van hun landen recht geeft op behande ling als meestbegunstigde. Het is de eerste keer in de geschiedenis van het internationale recht dat zulk een soort multilateraal verdrag is gesloten. De gedachte van een verenigd Europa is er weer een stapje verder mee ge komen. Het eerste deel van de conventie behandelt de toelating, het verblijf en, indien nodig, de uitwijzing van onderdanen van de landen ,die bij de conventie zijn aangesloten. Hun bur gerrechten en de wettelijke bescher ming van hun persoon, alsmede van hun bezittingen en belangen, worden er in geregeld. Het tweede deel betreft hun econo mische bezigheden. Een permanente commissie zal wa ken over de toepassing van de con ventie, welke van kracht wordt wan neer zij door vijf landen geratifi ceerd is. De conventie geldt alleen voor in dividuen. Een soortgelijke conventie voor maatschappijen is in voorberei ding. De conventie is tot stand gekomen op initiatief van wijlen Carlo Sforza, toen hij Italiaans minister van Bui tenlandse Zaken was. Daaraan was voorafgegaan een plan om een Euro pees burgerschap in te stellen, maar dit is nooit ernstig genomen. Minister Luns heeft heden medegedeeld, dat de Nederlands Indonesische besprekingen Vrij dag in Genève zullen worden voortgezet. De gouverneur-generaal van Soedan, Sir Knox Helm, heeft om persoonlijke redenen ontslag gevraagd en gekregen. De politieke commissie der V.N. heeft Maandag een onomstreden resolutie aan vaard. waarin de hoop wordt uitgespro ken, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame \vüze zal worden opgelost. De resolutie werd zonder debat een stemmig goedgekeurd. De algemene vergadering der V.N. moet zich er nog over uitspreken. In de resolutie wordt nota genomen van het feit. dat tussen Nederland en Indonesië onderhandelingen zijn begon nen en uiting gegeven aan de hoop, dat deze onderhandelingen vruchtbaar zullen zijn. Te Cortina in de Dolomieten in Italië zullen 26 Januari a.s. de grootste Olym pische Winterspelen aanvangen, die ooit hebben plaats gevonden. 1000 athletcn uit 35 landen zullen deelnemen aan deze grootse sportmanifestatie. Op de foto zijn arbeiders bezig de laatste hand te leggen aan de nieuwe Italiaanse spring- toren, 120 meter boven de arena, tmarin 60.000 toeschouwers een plaats kunnen vinden. De toren is gebouwd van beton en staal en is ruim 50 meter hoog. De Amero. ..unister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Duiles, heeft Maandag t.jdens een onderhoud met diplomatieke vertegenwoordigers van acht Arabische landen verklaard, dat de politiek der V.S. gekarakteri seerd blijft door een „vriendschappe lijke onpartijdigheid jegens de Ara bieren en de anderen". De Iraakse ambassadeur, dr. Moessa Al-Sjabandar, die als woordvoerder optrad, verklaarde tot verslaggevers, dat men zich collectief tot Dulles had gewend om onder de aandacht van de Amerikaanse regering te brengen, dat de betrekkingen tussen de V.S. en de Arabische landen nadelig beïnvloed worden door het gedrag van Israël en van de Zionistische groepen in de V.S., die Israël er toe aan zetten te handelen zoals het doet. De diplomaten hadden een uiteenzetting gegeven over de toe stand in het Midden-Oosten, in het bijzonder met betrekking tot Israël. De resolutie was ingediend door Ecua dor namens Ecuador. India. Nieuw-Zee- land, Noorwegen en Syrië. Nederland en Indonesië hadden reeds hun instemming met de resolutie betuigd voordat deze werd ingediend. Bij het indienen van de resolutie ver klaarde de afgevaardigde van Ecuador, Jose Vicente Trujillo: „Ik vertrouw erop dat de commissie ermee accoord gaat deze resolutie eenstemmig en zonder de bat goed te keuren, zonder nader op het probleem in te gaan". De voorzitter van de commissie. Sir Leslie Munro (Nieuw-Zeeland) merkte op dat inzake het probleem een „ge lukkige overeenkomst" schijnt te zijn be reikt en voegde eraan toe dat er tegen de resolutie geen bezwaren schijnen te bestaan. Hij verklaarde de resolutie ver volgens aangenomen. De voorzitter han delde zo snel, dat alle delegaties hun copie van de resolutie nog niet hadden ontvangen toen deze aangenomen werd verklaard. Daarom herhaalde hij zijn verklaring enige tijd later, toen alle dele gaties deze copie wel hadden ontvan gen. DE BILT. Dinsdag 10 uur. 13-12-55. Boven Duitsland ontwikkelde zich een afzonderlijk hogedrukgebied. dat zich in Oostelijke richting beweegt. Gelijktijdig breidde het zeer omvangrijke lage druk- systeem op de oceaan zich uit over de Britse eilanden. Warmere lucht veroor zaakte in Zuid-West-Engeland en in Ier land eon stijging van temperatuur. In de hogere luchtlagen is deze oceanische warme lucht reeds tot onze omgeving doorgedrongen. In de onderste luchtlagen wordt aanvankelijk nog koude lucht uit Duitsland aangevoerd, maar morgen zal ook in ons land de invloed van de oceaan depressie merkbaar worden met toene mende bewolking, langzame stijging van temperatuur en kans op wat regen of Uzel.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1