V uurhaard Indonesiërs in Genève nerveus gestemd Agenda-voorstel in eerste werkbijeenkomst Nog I Geleide projectielen voor Navo-landen N. V. V.wenst algemene loonronde Ui» Wie. Un. D r Door onzekere toestand Djakarta geen overeenstemming over zetel Veiligheidsraad DERTIENDE JAARGANG No. 3259 Prinses Astrid aan de Dulles bemiddelaar in geschil Griekenland-T urkije Bevan graaft de strijdbijl op V erkeersdiscipline Zqnder enige vorm van differentiatie Weeroverzicht Idttotecamndpcifsvcaag, ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 Weerbericht C „Beatrix 18 jaar" aan prinses overhandigd uini leidt Ook 35ste stemming geen beslissing Vermist Nederlands tankschip terecht ENGELAND GEEFT INLICHTINGEN V- Directie: C, A. KEDXLXG en Mr. K, VAN' HOUTEN Geldig tot Zondagavond KOUDER Enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien maar ook opklaringen. Overwegend matige wind uit Noorde lijke richtingen. Lagere temperaturen. o Hoofdredacteur; Dr. J. A. H, J. SBRUINS SLOT MET EEN TUSSENPOOS VAN EEN HALF UUR landden gister middag op het vliegveld Cointrin te Genève eerst de Neder landse en daarna de Indonesische ministers voor de voortzetting van de ministersconferentie op door Indonesië gewenst „neutraal" terrein. Op deze conferentie zijn zoals bekend is, aan de orde: de opheffing van het Statuut inzake de Nederlands-Indonesische Unie, de herziening van de financieel-economische overeenkomsten tussen beide landen, bepaalde kwesties betreffende Nieuw-Guinea en andere onderwerpen. Aan verwondingen overleden Advertentie 't Worstemveer houdt aan! ANTON HUNÏNK -j-, NGELAND zal inlichtingen over bestuurbare projectielen ter X|j beschikking stellen aan de Navolanden. Dit heeft de Nederlandse minister van Defensie, ir. C. Staf, gisteren op een persconferentie in Parijs meegedeeld. De Britse regering is ook bereid deskundigen aan te bieden aan landen die technisch leiding nodig hebben bij het gebruik van zulke wapens. Later zal zij misschien ook de bestuurbare projectielen zelf ter beschikking vari de Navolanden stellen. Het aanbod is tijdens de zitting van de Noordatlantische Raad in Parijs gedaan door de Britse minister van Defensie, Selwyn Lloyd. Vergeten groepen ''W&wmr rSSfev. ,.i: c mszr" E GROTE WINTERAVONDPRIJSVRAAG VAN „TROUW", waaraan u de komende winteravonden uw kennis kunt toetsen, is begonnen! Het gehele gezin kan er aan meedoen, want als uw geheugen u in de steek laat, kan uw zoon of uw dochter u misschien helpen. Smaak het genoegen van het oplossen en probeer een van de DUIZEND PRIJZEN te winnen. Op pag. 7 van deze editie vindt u de eerste opgave en nadere bijzonderheden ever deze grote prijsvraag. gratis tot 31 December Naam Straat Woonplaats wenst het dagblad Trouw tot 31 December 1955 gratis te ontvangen en zich te abonneren. Betaling kam geschieden per week (52 cent)/per kwartaal 6.75). Doorhalen wat niet gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan: Administratie „Trouw", Witte de Withstraat 30, Rotterdam. Botterdam: Witte de Withstraat 39 Telef. 115700 (4 n Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klacn tend lenst abonnementen 18.30-lQ^n u Zaterdags 1718 uur; Telefoon 115700 «S-Gravenhage: Htiygeasplein 1 - Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm. Tel 114402 Klachtcndienst 18.30—19.30 Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 6788" Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand* f 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 e"nt' Verschijnt dagelijks Tuxum- 18 December: zon op 8.46, onder 16.31; maan op 10.56, onder 20.58. 19 December: zon op 8.45, onder 16.31; maan op 11.36, onder 22.06. HET Nabije Oosten, gevormd dooi de landen in het grensgebied van Azië en Afrika, is meer dan ooit op het ogenblik een onrustige we reld. Die onrust heeft externe en interne redenen. De externe reden is gelegen in het feit, dat deze landen liggen op de Zuid-flank van Rusland. In dit gebied proberen de Russen zich invloed te verschaffen. Zij willen die invloed daar niet alleen om de zaak zelf, om daar de Westelijke invloed te breken en zo in het Westelijk front een bres te slaan, maar zij zien dit Nabije Oosten ook als de brug naar Afrika. Afrika is in de grote wereldtegen- stelling van vandaag betwist gebied. Overal in Afrika gist het. En het is de grote vraag of dit donkere wereld deel straks uit de Westerse koloniale sfeer zal overgaan in de status van een Russisch satellietengebied, dan wel of het zich in de sfeer der vrije naties zal gaan voegen. Vandaar dan ook de belangstelling van Rusland voor de Arabische we reld. DE Russen hebben voor hun acti viteit een weltoebereide voe dingsbodem gevonden. Immers, zij doen zich steeds voor dat is hun vaste tactiek geweest van de Russische re volutie af als de beschermers van het anti-koloniale rationalisme. Ook al is dit nationalisme op zichzelf zo feodaal en anti-communistisch als het maar zijn kan, dit is de vaste Russische tactiek. Want dit nationalisme is anti- Westers. En de eerste stap op de weg naar het communisme is het breken van de Westerse invloed. Die bodem is bovendien door de Russische activiteit wel toebereid om dat dit gebied om interne redenen toch ai onrustig is. De Arabische wereld is namelijk hef tig gekant tegen de nieuwe staat Israël. De Arabieren zien de doelbewuste verjoodsiag van Palestina en de vesti ging van de staat Israël, als een in breuk op hun territoir. Zij duchten bo vendien op den duur de macht en de invloed van Israël. En zij zien de vestiging van deze staat als een onvriendelijke daad van het Westen. En de Russen speculeren op deze anti-Joodse en anti-Westerse, itêrtiming der Arabische landen "en wakkeren het vuurtje aan door aan bepaalde Arabische landen, Egypte vooral, wapenen te zenden. OM aan het Zuidwaarts dringen van de Russen een halt toe te roepen is het zg. Bagdad-pact gesloten. Daaraan nemen deel Engeland, Tur kije, Irak, Iran en Pakistan. Zo ligt daar als het ware een eerste barrière. Maar in de landen ten Zuiden daar van viert de Russische invloed juisl hoogtij. En in die meer Zuidelijkt Arabische landen is het probleem Is raël juist het brandende vraagstuk. Het is dus voor de Britten, want zij zijn hier nog altijd de invloedrijke Westelijke macht, de grote kunst om hier als tegenspelers van de Russen op te treden. Die zaak ligt uitermate moeilijk. Het gaat hier om Syrië, de Libanon, Jordanië, Saoedisch Arabië en Egypte. Vier van deze landen gren zen aan Israël. Van deze landen is Egypte het grootste. Het is ook het felst anti-Brits en het is sinds de re volutie, die Faroek van de troon stootte, het lichtend voorbeeld en de drager van de Arabische nationale aspiratie. In Egypte kan Engeland op het ogenblik niets bereiken. En Syrië en de Libanon en op een afstand en daarom is het in dit verband iets min der belangrijk Saoedisch Arabië volgen Egypte's leiding. TT'ET zwakke punt van deze coali- tie onder Egypte is Jordanië. Want Jordanië en Egypte zijn con currenten. Jordanië heeft speciale ban den met Irak in tegenstelling tot an dere Arabische landen, waarbij interne tegenstellingen in het Mohammeda nisme ook weer een rol spelen. En wat Israël betreft, het naaste doel van Egypte is het verleggen van de grens in de Negeb (het Zuiderland Uit de Bijbel) zodanig, dat Israël van een haven in de golf van Akaba. die tot de Rode Zee toegang geeft beroofd wordt. Maar Jordanië zou aan Egypte dat gebied even heftig betwisten als aan Israël. Van alle Arabische landen is Jor danië het land waarin de Britten de meeste invloed hebben. De kern van het leger van Jordanië wordt gevormd door het Arabisch legioen, een mili taire formatie, die gecommandeerd wordt door een Engelsman en met verscheidene Britse officieren. In Jordanië heerst thans een kabi netscrisis. De Britse stafchef Templer is in het land aanwezig. En nu gaat het er om, de Jordaniërs te winnen voor het Bagdad-pact. j~N E situatie aan de grenzen van Is- raël is zeer gevaarlijk. De inci denten zijn niet van de lucht. Een inschakeling van Jordanië in het Bagdad-pact zou ook voor Israël gun stig zijn. Dat zou voorkomen, dat er een gesloten Arabisch front komt langs de grenzen van Israël. De Britten en Amerikanen zijn er °P uit om de vuurhaard om Israël te doven. Daarom geven zij aan Israel geen meerdere wapenen, hoewel de Gistermiddag is op Paleis Soestdijk aan H. K. H. prinses Beatrix het eer ste exemplaar aangeboden van het ter gelegenheid van haar achttiende ver jaardag bij de uitgeverij ,,De Bezige Bij verschijnende boekwerk, .Bea trix 18 jaar- Aanwezig waren de heer W. Schouten namens de uilgevers, mevrouw Hella Haasse namens de auteurs en dr. J. A. ae Koning namens de redactieraad. Volgens de eerste uitslagen van de Donderdag in Indonesië gehouden alge mene verkiezingen voor een grondwet gevende vergadering heeft de Masjumi de leiding, gevolgd door de P.N.I., de Nahdatul Islam en de communistische partij. Dit is dc onofficiële uitslag van de helft van de stembureau's van Groot- Djakarta. De Nederlandse ministers dr. Luns, prof. Zijlstra, mi. Donker en de heer Van der Kieft met hun adviseurs, maak ten de vlucht met een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht. Zij werden ver welkomd door dc chef van het proto col van het Zwitserse ministerie van Prinses Astrid van Luxemburgdie thans 22 maanden oud is, heeft de telefoon ingeschakeld om haar verlangens kenbaar te maken voor het naderende Kerstfeest. Dat het een zaak van hoge ernst is, toont dc foto. De algemene vergadering der V.N. heeft Vrijdagavond een formule om de niet-permanente zetel in de Veiligheids raad die door het verstrijken van de ambtstermijn van Turkije was vrijge komen, tussen de candidaten Zuid-Slavië en de Fhilippijnen te verdelen, verwor pen. Geen van beide landen verkreeg de vereiste twee derde meerderheid. Na een scherp debat werd een geheime stemming gehouden, ivelke het volgen de resultaat had: Zuid-Slavië 34 stem men, de Philippijnen 19, Spanje twee, Bulgarije een, Italië een, Zweden een en Jemen een. Afgevaardigden van vele landen had den krachtig" geprotesteerd tegen een plan. ontworpen door de voorzitter van de Algemene Vergadering, dr. José Ma- za. om de impasse te verbreken door het lot te laten beslissen. Zuid-Slavië en de Philippijnen trokken loten en Zuid- Slavië won. Dit betekende, dat het in het eerste jaar zitting zou hebben en daarna zou uittreden ten behoeve van de Philippijnen, die het tweede (en laatste) jaar in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigd zouden zijn. Een groot aantal leden, waaronder de Sowjet-Unic, Australië. Nieuw-Zeeland. Mexico en Turkije verklaarde, dat dc gevolgde procedure niet tot de metho den van de Algemene Vergadering be hoorde. Engeland, Frankrijk en de V.S. steunden het voorstel van Maza. Dit was de 35ste stemming. Tenslotte besloot de Algemene Vergade ring na een debat over de procedure tot Maandag uiteen tc gaan en haar zit ting tot Dinsdag middernacht te verlen gen. Het besluit hiertoe werd genomen met 49 tegen 12 stemmen bij vier ont houdingen. De Algemene Vergadering zou eerst Vrijdag te middernacht haar zitting hebben beëindigd. Zij zal de be handeling van omstreden kwestie tijdens de verlenging voortzetten. De 22-jarige timmerman A. Aarisen van de Molenwei, die gisteren met zijn bromfiets aangereden werd door een vrachtauto, is gistermiddag in het Wes*- terziekenhuis overleden. Dc Nederlandse trawler tJ\V/hV\ die voor enige tijd vast li eft op de Franse kust bij Andresselles, is weer vlotTwee sleepboten slaagden er na een moeilijke strijd in, het onvrijwillige verblijf van hel scheepje op Franse bodem op te heffen, bovenstaande foto geeft een beeld van de „tewaterlating". De Griekse minister van Buitenland se Zaken, Spyros Theotokis. heeft zijn Amerikaanse collega, John Foster Dulles, gisteren verzocht zijn bemid deling te verlenen om te helpen de verwijdering tussen de NAVO-leden Griekenland en Turkije (naar aanlei ding van de kwestie-Cyprus) weg te nemen. Theotokis en Dulles hadden gisteren voor de aanvang van een besloten zitting van de NAVO-raad van minis ters een bespreking in het Palais Chaillot. de Het 476 ton metende Nederlandse tankschip ..Oleum", eigendom van de N.V, Rederij Muron te Rotterdam, dat van Kopenhagen was vertrokken naar Mariagcr (Jutland) is vanochtend daar aangekomen. Er bestond ongerustheid over het lot van schip en bemanning, omdat het reeds Donderdagochtend in Mariager had moeten aankomen. Dc reden van de vertraging is in Rotter dam bij de rederij niet bekend, doch vermoed wordt, dat het schip beschut ting heeft gezocht tegen zware sneeuw stormen. Alles is wel aan boord. Buitenlandse Zaken in Bern en door de kanselier van de republiek Genève. Daarna werden zij per auto naar Hotel des Bergues gereden. De Indonesische ministers, met aan het hoofd de minister van Buitenland se Zaken de heer Anak Agoeng, kwa men met een lijntoestel van de Belgi sche Luchtvaart Maatschappij Sabena naar Genève. Alle Indonesische minis ters zijn echter nog niet gearriveerd. Maandag zal o.a. de minister van Eco nomische Zaken, dr. Soemiro in Genè ve aankomen. Minister Luns sprak bij de aankomst in Genève de verwachting uit dat de conferentie wellicht langer dan twee weken zal duren. Minister Anak Agoeng verklaarde op het vlieg veld dat de duur van de conferentie bepaald wordt door de vraag of er re sultaten kunnen worden bereikt. Een uur na aankomst, om vijf uur, vond in hel verkiezingsgebouw aan de Place Neuve dat tijdens de conferen tie der Grote Vier als pershuis was in gericht een eerste bijeenkomst plaats van de politieke werkcommissies, waar in van Nederlandse kant dr. Blom, de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden en van Indonesische zijde de minister van Staat, de heer Mohammed Roem, resp. als hoofd van de Nederlandse en van de Indonesische politieke werkgroepen optraden. Deze bijeenkomst duurde drie kwartier. Minister-Roem- deed daarin het voor stel om als punt één van de agenda de door Indonesië gevraagde herziening van het protocol van 10 Augustus 1954, dat, zoals bekend, niet de goedkeuring van het Indonesische parlement kan verkrijgen, de bepalingen inzake de op heffing van de Nederlands-Indonesische Unie los te maken van de bepalingen in, dit zelfde protocol die handelen over de financieel-economische overeenkom sten en andere vraagstukken. Zoals on ze parlementaire redacteur de vorige week reeds uit Den Haag meldde was te verwachten dat de Indonesiërs van meet af aan zouden trachten de ophef fing van het Uniestatuut en de herzie ning van de financieel-economische overeenkomsten die voortvloeiden uit de Ronde Tafel Conferentie van 1949, wel ke vraagstukken door Nederland in 1954 aan elkaar gekoppeld werden, los te weken. De Nederlandse politieke werk groep kon over dit voorstel uiteraard geen beslissing nemen. Mr. Blom vroeg de Indonesische deskundigen een voor stel op schrift te stellen en het mor gen officieel in te dienen. Men mag aannemen dat van Nederlandse kant de oude bezwaren tegen de ontkoppeling van deze vraagstukken zullen worden ingebracht. Wellicht za! men er geen bezwaar tegen maken dit maal verschil lende protocollen op te stellen, mits vaststaat dat men het op deze minis tersconferentie over do vraagstukken, die in deze protocollen moeteri worden geregeld, eens wordt. We verwachten, dat de Nederlandse ministers niet met de opheffing van de Unie accoord zul len gaan. wanneer ook over de andere vraagstukken, met name do herziening van de financieel-economische overeen komsten geen overeenstemming kan worden bereikt. Gisteravond hebben de Nederlandse en Indonesische ministers die allen in hotel „Des Bergues" logeren, elkaar ontmoet om af te spreken hoe vandaag de bespreking zullen worden gevoerd. Er heerst in het Indonesische kamp wel enige nervositeit over de ontwikke ling van de gebeurtenissen in Djakarta. Met name de bijeenroeping van het Indonesische'parlement, dat"een duide Iijke poging inhoudt om het huidige ka binet ten val te brengen, dreigt de voortzetting van de Nederlands-Indone sische ministersconferentie in gevaar te brengen. Het fiasco van de Indone sische delegatie zou wel bijzonder groot zijn wanneer dit gebeurde. Aneurin Bevan, de leider van de lin kervleugel der Britse Labourparty heeft besloten de partij-discipline te trotseren en eigen rapporten uit te gaan brengen over negen politieke punten van het partijprogramma, nog voordat de par tijleiding zelf zich daarover zal hebben uitgesproken. Deze rapporten, die waarschijnlijk veel critiek op de rechts-socialistische leiders, waartoe Gaitskell behoort, zul len bevatten, zullen in het begin van het nieuwe jaar gepubliceerd worden. Gisteren heeft Bevan in een artikel in het linkse tijdschrift „Tribune" zijn eerste commentaar gegeven op de ver kiezing van Attlee's opvolger, waarin hij de nederlaag leed tegen Hugh Gaits kell. Zonder de naam Gaitskell te noe men zinspeelde hij op de nieuwe leider (die vroeger lector aan een universiteit was) door op te merken dat de intuïtie van een leider niet verkregen kan wor den door studie of intellectuele oplei ding. Vfeer om gezellig thuis te blijven en te genieten van een voortreffelijke pikante Gel derse rookworst van Anton Hunïnk. Die smaakt u aJtijd naar méér! Let op het loodje aan de worst. Hoe verser - bot lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER JAARLIJKS verliezen ongeveer 400 fietsers bij verkeersongelukken het leven. Ook wielrijden is dus een bezigheid met risico. Leeftijdsverschil en snelheid spelen hier intussen niet zo'n sterke rol als bij de bromfiets. Doordat fietsen een nogal automa tisch verlopende bezigheid is, loopt de wielrijder gevaar zich aan dagdrome- rijen over te geven. De wendbaarheid van zijn vervoer middel maakt bovendien dat de fiet ser soms wei eens wat te veel waagt. Wettelijke maatregelen kunnen hier niet helpen. De wielrijder zelf zal te allen tijde de nodige verkeersdiscipline moeten opbrengen. Het hoge dodencijfer zij een aanspo ring ook hierin belangrijke verbete- i ring te brengen. Ir. Staf zei, dat ook de Ver. Staten er in toegestemd hebben inlichtingen over nieuwe wapens te geven. Maar hij zei niet welke nieuwe wapens dit zfin. De minister zei dat de luchtverdedi ging het grootste gedeelte van de tijd van de ministers fit beslag heeft geno men. Hij meende dat in de toekomst de defensie-inspanning van de Navo groter dan nu zal zijn. Nieuwe wapens beteke nen een herwaardering van program- (Van een onzer verslaggevers) Er is een achterstand in loonver- hoging in Nederland. Alle werknemers hebben er recht op. dal die achter stand door een algemene loonmaat regel wordt gecompenseerd. Daarbij is geen plaats voor enige vorm van dif ferentiatie. maar dienen de thans geldende richtlijnen een verhoging te ondergaan. Moefti deze algemene loon maatregel niet tot stand komen, dan zal alles in het werk worden gezel om er voor ie zorgen, dat de werknemers hun aandeel in de gestegen welvaart ioch zullen krijgen. Dit zeide de heer. C. W. van Win gerden, tweede voorzitter van het NW tijdens het vandaag in Bellevue te Amsterdam gehouden buitengewoon congres van ae ze vakcentrale over de loonpolitiek. De heer Van Wingerden voegde hieraan toe, dat het NW er niet aan denkt afstand te doen van datgene waar de arbeiders op dit mo ment recht op hebben en dit in handen te iaten van de ondernemers, omdat er in 1957 bepaalde gebeurtenissen te verwachten zijn (invoering ouderdoms wet en huurverhoging). Op het ogenblik heeft de SER de vraag in studie in hoeverre er eon achterstand is in de lonen (het zgn. ruimteonderzoek), aldus de heer Van Wingerden. Dit rapport dient nu op korte termijn gereed te komen, zodat zo spoedig mogelijk gesproken kan worden over de achterstand; die er op dit moment is. Drs. Roemers, secretaris van hel NW. heeft in een uitvoerig betoog de geleide loonpolitiek verdedigd, die hier te lande na de bevrijding is gevoerd, waarbij hij o.a. betoogde, overigen: zonder dit duidelijk te motiveren dat door deze politiek de vergeten groepen minder diep in de put zijn gekomen dan zij toch al reeds zaten. Hij stelde zich hier lijnrecht tegenover de door drs. Hazenbosch in de Twee de Kamer verdedigde opvatting, dat deze groenen juist het slachtoffer zou den worden van de tot dusver ge voerde loonpolitiek. Vervolgens wees de heer Roemers er op. dat het systeem van de geleide loonpolitiek steeds verder is onder graven, zowel door de industriële werkgevers, als door de beide confes sionele vakcentralen en door het zwarte loonpeil. Het NW slaat deze ontwikkeling met bezorgdheid gade voor de werkgelegenheid, voor de doorzetting van de prijsstijgingen en voor de positie van de arbeidersgroe pen, die "in een differentiatiepolitiek achter zullen blijven. Het NVV wenst vandaag de verantwoordelijkheid daar voor duidelijk te leggen, waar zij behoort. Hef NVV heeft intussen zin voor realiteit. De heer Oosterhuis zei reeds eerder, aldus de heer Roemers, dat wij wel idealisten, maar geen idioten zijn. Ook bij het gewijzigde systeem van loonpolitiek, waartoe de regering thans besloten heeft, zal het NVV er voor op de bres staan, dat de werk nemers hun rechtvaardig aandeel in de gestegen welvaart krijgen. Het congres heeft na uitvoerige dis cussie zijn zienswijze in een resolutie vastgelegd. ma's. De strijdkrachten zullen niet klei ner, maar anders zijn. Het geld zal ge vonden moeten worden door op andere posten te bezuinigen in plaats van de militaire begrotingen te verhogen, zei minister Staf. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. VI. Beyen, heeft tijdens de NAVO- vergaderingen aangedrongen op een ge zamenlijke poging van de NAVO-la11 den hun hulpbronnen aan te boren en elkaar te helpen bij de economische ontwikke ling. De heer Beyen onderstreepte dat het militaire bondgenootschap aanzien lijke uitgaven vergt en dat niet alle leden in staat zijn de kosten te dragen. De minister zei, dat het misschien nuttig kon zijn de band tussen, de NAVO en de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te versterken. Bij steun aan onvoldoende ontwikkelde landen buu ten de NAVO moet er voor gezorgd worden dat deze landen als gelijkge rechtigde partners aan zo'n vorm van samenwerking kunnen deelnemen. De ministers hebben met algemene stemmen een Italiaanse resolutie aan genomen, waarin de vaste afgevaardig den bij de NAVO opdracht krijgen voor stellen te doen over de kwestie hoe de NAVO kan antwoorden op een vernieuw de koude oorlog op de economische flank. De NAVO-raad besloot voorts tot de instelling van een vast comité op hoog niveau voor het ontwerpen van plan nen voor de burgerbescherming, ver bindingen. vervoer en bevoorrading met levensmiddelen in geval van oorlog. Dit comité zal op 26 Februari in Parijs zijn eerste zitting houden. In Noord-ïtalië zullen nieuwe, tac tische luchtstrijdkrachten worden opge steld. bestaande uit Amerikaanse en Italiaanse eenheden. De NAVO-raad heeft zijn twee daagse conferentie beëindigd met een verklaring waarin wordt gezegd, dat de jongste Russische tactiek in het Midden-Oosten en Azië. gepaard met de groei van de militaire macht der Sowjets. een nieuwe uitdaging voor de vrije wereld vormt. Aangedrongen wordt op hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen. De vrijheid van "VVest-Berlijn zal verdedigd worden. De raad herhaalt dat hij de West- duitse regering erkent als de enige die vrij kan spreken voor heel Duitsland. (Volgens gezaghebbende broneen is be sloten dat geen van de NAVO-Ianden di plomatieke o£ consulaire betrekkingen met Oosi-Duitsland zal aanknopen). Met voldoening maakt de verklaring gewag van „aanzienlijke vooruitgang" bij het uitrusten van de NAVO-strijd- krachten met de modernste wapens. De Bilt Zaterdag 10.00 uur Geduren de de laatste dagen trokken verschillende storingen iangs of over ons land naar het Oosten. Aan de Zuidzijde hiervan voerden krachtige Zuidwestelijke winden zeer zachte lucht tot ver in Midden Europa. Het overgangsgebied tussen vorst en dooi bevond zich boven het Zuidelijke deel van de Oostzee. Denemarken en de Noordzee. Aan de achterzijde van een depressie die Zaterdagmorgen over Denemer- ken naar het Oosten trok, breidt de kou dere lucht zich over het Noordzeegebied verder naar het Zuiden uit. Verwacht mag worden dat ons land in het ovbrgangsgebied tussen vorst en dooi komt te liggen waarbij de temperauren lager zuilen worden en de neerslagkansen groot blijven. Russen Israels vijanden daarvan voor zien. Dat zullen de Westelijke mogend heden echter alleen vol kunnen hou den, indien zij een politieke situatie tot stand weten te brengen, die Is raels positie versterkt. Want aan de medeverantwoordelijk heid voor het bestaan van Israël zal het Westen zich niet kunnen onttrek ken. f -■ - -• 'i-'i. -fc, ngj sjsS/ÈV J

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1