Negen maanden geëist wegens die fstal op de E 55 Brug wegdam gereed.... Residentie-Orkest speelde onder Louis Stotijn toeneming verwacht van de wintervisserij Bedrijvigheid langs de havens I Ds. Abma sprak voor Herv. Bond van Inwendige Zending op G.G. Rozen voor jarige Adenauer jacht op ontvoerders in Algerië Ontvlucht tijdens politie-verhoor en heeft rustige periode achter de rug SCHIEDAM Gasvergiftiging in Schiedam Schiedam gaat twee miljoen lenen In December 138 Jaarvergadering „Nuttige ontspanning Schip kantelde bijna Burgerlijke stand van Botterdam Decembernummer van „De S.G." Snelschaak hij E.S.S. 00K HELERS VOOR DE RECHTBANK VLAARDINGEN US Korte Vlaardingse berichten Bejaard echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven gekomen Eerste Oostenrijkse officieren benoemd Drij f netvisserij m 2 TROUW Donderdag 5 januari 1956 Leidingbreuk bijtijds ontdekt Veertigjarig bestaan wordt groots gevierd Muur bezweek Onbeheerde fietsen Burgerlijke stand van Schiedam Aankoop Hofje van Belois" N.V. Pieterman koopt grond Korte Schiedamse berichten Kosten voor B.B. vallen Schiedam mee Opnieuw in erfpacht Feestavond automobiel bedrijf P. van der Kooy Burgerlijke stand van Vlaardingen Jaarvergadering van Zakenstudiekring Loon voor dapperheid Spaarcijfers Uit het „Zwaluwen-nest" „Voor een familiebezoek (Van een onzer verslaggevers) J\Ja DE RUSTPERIODE gedurende de jaarwisseling, veroorzaakt door het beëindigen van de haringvisserij 1955 en het storm achtige weer, waardoor de kustvisserij niet uitgeoefend kon worden, begint er nu weer meer bedrijvigheid te komen langs de Scheve- ningse havens. Wel is waar liggen een zeventig loggers opgelegd tot mei, als het nieuwe haringseizoen begint, maai aan de andere kant is er toch een grotere bedrijvigheid waar te nemen op het gebied van de win tervisserij, Op de werf waar anders om deze tijd weinig helïingwerk is, is het nu druk met het schoonmaken en teren van schepen, want een groter aantal loggers als in vorige jaren wordt klaargemaakt voor de trawlvissery op verse vis. Men verwacht dat ruim vijftig loggers deze winter aan diverse visserijen zullen deelnemen, tegen 31 in het begin 1954. Onder deze 50 loggers zijn er ook een aantal, welke de drijfnetvisserij gaan beoefenen bij Ierland. Bijzondere bestemming Bemanning i I§SSf In de grote zaal van het gebouw „Ire ne" aan de Nieuwe Haven te Schiedam organiseerde de Hervormde Bond van Inwendige Zending op G.G. woensdag avond een bijeenkomst. De correspondent van de bond voor Botterdam en Schiedam, de heer Joh. A. de Waard sprak in zijn welkomstwoord zijn teleurstelling uit over de geringe belangstelling voor deze samenkomst. Voordat de spreker voor deze avond, ds. H. G. Abma. Herv. prekikant te Monster, het woord kreeg, zette de heer .De Waard het deel van de Bond uiteen. Hij sprak van de wil om het Woord des 'Heren op de rechte wijze te doen ver kondigen in die streken waar de vrij zinnigheid sterk heerst. Ds. Abma had zijn toespraa'-. „Vier man sterk" gebaseerd op de tekst in Mattheus 92. Het is de bekende geschiedenis van de geraakte, die door vier vrienden op een bed naar Christus wordt gebracht maar. wanneer de mannen niet door dc mensen menigte kunnen heendringen, het bed door het dak van de woning, waar Chris- Een geval van gasvergiftiging heeft zich in de nacht van woensdag op don derdag voorgedaan in het perceel van de familie B. aan de Simon Stevinstraat te Schiedam. De 58-Jarige mevrouw S. M. B. - P., dé 87-jarige mevrouw B. - K. en de 23-jarig» kostganger W. d. G. bleken reeds in hun slaap te zijn bedwelmd. De G.G. en G.D. bracht de slachtoffers naar het gemeente ziekenhuis. Kun toe stand Is redelijk. De havenbeambte B. die woensdag nacht na zijn diensttijd thuis kwam, be merkte in de gang reeds een gaslucht. Aan deze omstandigheid is het te dan ken. dat het voorval nog betrekkelijk goed is afgelopen. De oorzaak van deze vergiftiging bleek een verzakte gasbuis naar een straat lantaarn buiten het huis te zijn. welke buis binnen de woning was gebroken. B. en W. stellen de Raad van Schiedam voor, twee vaste leningen van ieder 1.000.000 aan te gaan tegen een rente vergoeding van 3W/» met een looptijd van 30 jaar, op te nemen resp. 1 October en 1 december 1956 met gelijkmatige jaar lijkse aflossing. tus vertoeft, voor de voeten van de Hei land laten zakken. Ook bij deze geschiedenis gaat het weer niet ojn de mens in de eerste plaats, aidus ds. Abma, maar het volle licht valt op de Zoon van God. Hij wil het leven verlossen van het verderf. Hij staat in het middelpunt om de zonde uit te branden. Vier vrienden brachten de geraakte, zij werden werkelijk door de nood ge dreven en door het geloof weiden zij vindingrijk .„Het geloof is een vinding rijke genade", aldus spreker. „Een Je zus hun geloof ziende", zo staat in de tekst. Deze woorden drukken het bond genootschap uit. Niet alleen de geraak te wordt hier bedoeld maar ook de vier dragers .Hier zag ds. Abma een aan rakingspunt met het werk van de In wendige zending. Ook daarbij is het een handen ineen slaan o mhet Evangelie te brengen. Hier is echter niet één man, maar er zijn er vier om de zieke te brengen waar hij zijn moet. Zou het niet wen selijk zijn om ook bij het werk van de Inwendige Zending gezamenlijk de han den in een te slaan o mde mens te brengen voor God onder zijn genade? V In de maand december hadden in Schiedam 138 verkeersongevallen plaats. Van de slachtoffers werden er vier swaar en 23 licht gewoond, Eén kind werd zwaar gewond en vier kinderen werden licht gewond. Wat de materiële schade betreft, in 11 gevallen was sprake Tan zware schade en in 112 gevallen werd slechts lichte schade aangericht. Acht en veertig maal werden proces sen verbaal opgemaakt. De G.G.D. moest bij deze ongevallen 22 maal dienst doen. In 6 gevallen werden de slachtoffers naar het ziekenhuis gebracht. Van de gewonden .behoorden er tien tot de voetgangers, tien tct de wielrijders. Er werden 13 brom fietsers, 2 motorrijders en 8 inzittenden van personenauto's gewond. De oorzaken van de ongevallen heeft de Schiedamse politie bovendien statis tisch weergegeven. In 23 gevallen werd 'geen voorrang verleend. In 20 gevallen reden de betrokkenen te dicht achter elkaar. Negentien ongevallen werden ver oorzaakt door onoplettendheid. Twaalf maal was slippen de oorzaak en zes onge lukken waren het gevolg van onvoorzich tig oversteken. Een schip met 200 ton zand geladen, dat. ligplaats had gekozen in dé Wilhel- minahaven te Schiedam en dat reeds bij aankomst daar slagzij vertoonde, is bij de lage waterstand van woensdagnacht in gevaar gekomen. Het kwam aan de grond te. zitten en lag bijna droog. De bemanning ging van boord en kon eerst vanmorgen om half zes aan boord terugkeren, toen het water weer steeg en de havendienst een onderzoek had ingesteld. BU de firma L. aan de Hoofdstraat te Schiedam, waar arbeiders bezig waren met het storten van een hoeveelheid zand, bezweek woensdagmiddag een muur. Zestig ton zand verdween in het water van de Buitenhaven en zal daaruit moeten worden opgebaggerd. In 1955 werden door de politie te Schiedam 524 fietsen onbeheerd aange troffen en naar het Hoofdbureau van politie gebracht. 480 Eigenaren hebben hun rijwiel terug gehaald, ruim 40 zijn nog steeds voor de eigenaars beschikbaar. Geboren: Johanna C. C., d. v. C. J. Schepen en G. E. Jansen: Jan M.. z. v. J. P. Verkerk en J. S. v. d. Velden: Ailda G. C., d. v. D. Bouman en M. Brouwers: Wijnand, z. v. W. Groenendijk en A. Jansen: Johannes P.. z. v. M. Mol en C. M. van Noort. Overleden: A. J. Bemoster, 35 jaar. BEVAT..LEN: A. Meljerhof—Beekhuis z.; D. KalffVan der Wal d.: A. J. C. Rosbergen van der Ende d.; G. Th. Koelma—Moonen d.; Ch. G H. Sterkenburg—Kroeze z: C. E. Hollaardtvan der Veen z: E. M. Hokke Otto d.: M. M BroedersVan Veghel z.: J. M. NabDammers z.: Th. C M. Huizer Jansen z.; M. van BaarlenCastelljns z; E. Chr. PottersKling d.: P. KruidenierLies hout z.; A. Duit—Huls d.: E. LosDe Nijs d: J. DortlandMooij d: H. J van den BergeDe Vries z.; M. C. BolBothoff z.: M. A. C. J Scheerman—Zeelenberg d.: J. Rook—Roos z.: J M F Kiers—Hagenaars z.; Chr. M. OomsKlootwijk d; P. Ton Noordijk z.; H. Wanner—Woltering d: ,A. W. Pons—De Wit z.; J. op den Brouw—Jan sen z.; T. van den Berg—van der Veen z.; A. C. van Rijst—Sterling d.: M van Veen- Lagendijk d.; A. H. Groenenberg—Van der Hoek d. OVERLEDEN: L. de Raat, vrouw van J. Valk 85 j. C. Havenaar, vrouw van A. van Bergen 58 J. J. P. H. van Ast. man van A. P. L Jansen 76 j. P. A de heer. vr. .geh ge met A. J van der Kolk 86 j. A. Verseput, vr.. geh gew. met J. Missel 80 j. J. de Man. zoon 7 J. J. C. van Gilst. vrouw van P. J Govcrs 77 j. J. P van Es. vr. geh. gew met H. van Unnik 67 j J. J. Bos man vrouw van D. van der Lee 84 J. J. J. A. van Dijk, ongeh. vrouw 84 j. A. J. Odijk. man van A. G. K Goes 51 j J van der Velde, vrouw van W. Bregonje 76 j. J. C. Friederich. man van J. C. Koning 76 j. A. van 'Renssen. man van H. A. Kroes 91 j. E. Bónter, ongeh. vrouw 32 j. L. C Vromans, vr. ïeh gew. met L van GUs 49 j. J. J. van «nrunSel vr., geh gew. met A R. van der Veeken 80 j C. A. Roelofs. man. geh gew. P- Burgers 77 I.E. Ruttkamp, man van T. Duvalola 81 J. A. Sprado, ongeh. man 84 J Ons werd toegezonden, het orgaan van de Schiedamse Gemeenschap. Ook het nieuwe nummer is het lezen zeker weer waard. Ty pografisch is het blad zoals gewoonlijk keurig verzorgd, terwijl een groot aantal foto's en tekeningen het geheel prettig leesbaar maken. Uiteraard is het hoofdartikel gewijd aan het overlijden van de secretaris der Ge meenschap. de heer Edw. den Koed, een fi guur die zoveel voor Schiedam en haar cul turele leven heeft betekend. Het leven gaat. hoe onbegrijpelijk soms, verder voor hen die achterbleven en zo is een artikel gewijd aan de Algemene fotokring Schiedam, iets dat dadelijk opvalt in het blad. mede door de prachtige reproducties van een aantal bekroonde foto's op de tentoonstelling „Schiedam in beeld". Het artikel geeft het gesprek weer :iat een van de vaste mede werkers van 'net blad heeft gehad met een van Neerlands beste ajnateurfotografen. de Schiedammer A. Meulstee. Waarom Schie dam geen branderij-vakschool kreeg legt de heer B. Kedde in een artikel uit. Een stuk je over de veelbesproken Vijfsluizenbrug en de onveiligheid op de Schiedamse we ren past zeker in deze tijd in een uitge sproken Schiedams blad. De archivaris van het Gemeente archief, de heer P. Th. J. Kuyer heeft zich verdiept in de oorsprong van de Schiedamse vlag en geeft zijn be vindingen weer. terwijl een bijzonder in teressant artikel is gewijd aan het slulzen- systeem in Schiedam. De heer C. Dirkzwa ger komt hief tot de conclusie dat ook na het voltooien van de nieuwe spuisluis ver versing van het water in de Schiedamse binnenhavens niet mogelijk is. Een artikel over Nieuwland beschrijft hoe in vier jaar een stad in de stad groeide. Wij deden slechts een greep uit de rijke inhoud. Op de dinsdag gehouden contact avond heeft de Schiedamse'schaakver eniging E.S.S. voor haar clubleden een snelschaakwedstrijd georganiseerd vol gens het Zwitserse systeem. Met het oog op de beschikbare tijd werden er acht ronden van tien minuten gespeeld. Sommige van deze tien-minuten-par tijtjes .zijn nog indrukwekkend gewor den, ondanks de moeilijkheid om het hoofd kóel te houden. •Het geheel heeft een prettig verloop gehad en er werd zeer geanimeerd ge speeld.-De indruk werd bevestigd,., aat deze contactavcnd, 'omlijst met gratis consumptie en: vele fraaie prijzen, wel in de smaak, is gevallen. De prijsuitreiking, die tenslotte laat in de avond plaats kon hebben, gaf de volgende winnaars te zien. Groep 1: 1 en kampioen Reitsma, 2 den Uijl, 3 v. Eden, 4 v. d. Velde. Groep 2: 1 Groen Jr., 2 Ahrens, 3 Malkus, 4 Kley- heeg. Groep 3: 1 Smit, 2 v. Dijk, 3 Mar- bus, 4 Halvax. Groep 4: 1 v. Leerdam, 2 Smits, 3 Voogt, 4 Harteveld. Dinsdag a.s. zal het derde tiental van E.S.S. een competitiewedstrijd spe len tegen het tweede tiental van Vlaar- dings Schaakgenootschap te Vlaar- dingen. De onderhandelingen tussen de ge meente Schiedam en de bezitster van 29 woningen met enig erf en een mate- rialenbergplaats aan het Spinhuispad, zijn geslaagd, Dit complex woningen, is het v.m. Hofje van Belois. De eigena resse, mevrouw J. M. H. Metzuy-Hack te Voorburg heeft een koopprijs bedon gen van 35.000.B. en W. stellen ae raad voor tot aankoop tegen de gevraagde prijs van het complex over te gaan. De Glasindustrie Pieterman N.V., waar aan de Raad van Schiedam in erfpacht heeft uitgegeven een perceel grond ten westen van de Jan van Riebeeckweg, ter grootte van 6002 m2, op welke grond het bedrijf reeds een nieuw fabriekspand aan het bouwen is, heeft verzocht een naast dat terrein gelegen perceel, groot onge veer 3500 m2 in erfpacht te mógen ont vangen. LEESLUST IN SCHIEDAM. In de Gemeentelijke Openbare Lees zaal te Schiedam werden in de maand december 1955, 9312 romans, 5302 studie, werken en 4956 kinderboeken uitgeleend. De cijfers in dezelfde periode van het voorafgaande jaar waren respectievelijk 8946, 4659 en 4372. Deze cijfers gelden voor het totaal uitgeleende aantal boe ken bij de Centrale Bibliotheek, de filia len en uitleenposten gezamenlijk. Het boekenbezit verminderde van 51030 bij 51235 boeken in het vorige jaar. Het aantal houders van leeskaarten steeg van 3987 tot 4085. LEZING. In aansluiting op de tentoon stelling „De stille glans der Gouden Eeuw", die tot 16 januari in het Stedelijk Museum te Schiedam te zien is, zal dr. R. van Luttervelt, conservator van het Rijksmuseum te Amsterdam een causerie houden. De avond wordt op 11 januari georganiseerd door de Vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum. WILLEM DE ZWIJGERLAAN. B. en W. stellen de raad van Schiedam voor aan de weg in het Volkspark, waaraan het Gemeentelijk Feestterrein en de byvel- den van de S.S.V. „S.V.V." zijn gelegen, welke weg loopt vanaf de kruising van de Willem de Zwijgerlaan met de Stad houderslaan tot aan de Westfrankenland- sedijk, de naam te geven van Willem de Zwijgerlaan. HOOGSPANNINGSVERBINDING. In verband met de aanleg van een hoog spanningsverbinding tussen Rotterdam en Delft heeft de N.V. Electriciteitsbe- drijf Zuid-Holland aan de gemeente Schiedam verzocht een perceeltje grond ten Westen van de Schie, groot 448 m2, aan haar te verkopen teneinde daarop die werken tot stand te brengen, welke nodig zijn voor de overgang van een ondergrondse kabel naar een boven grondse. In het gebouw voor Christelijke Socia le Belangen aan de Lange Haven te Schiedam waren woensdagavond de le den van de volkstuinen vereniging „Nut tige ontspanning", die het complex bij de Vijfsluizcn beheert, in jaarvergade ring hijeen. Op 12 februari volgend jaar zai deze oudste volkstuinders vereniging in Ne derland 40 jaar bestaan en dit feit zal worden herdacht met een groots opge zette feestavond. Dat was eigenlijk het belangrijkste besluit dat door dc aanwezigen werd ge nomen. Tevoren had de voorzitter van de vereniging, de heer J. Zuidgeest in zijn openingswoord reeds gememoreerd, dat het afgelopen jaar gunstig was ge weest voor de vereniging. Men heeft verder de hoop dat de gemeente Schie dam in het volgend jaar de paden zal voorzien met koolas. Voor meer mede werking van de kant van de gemeente dan tot nu toe werd ondervonden, hiel den de volkstuinders zich overigens aanbevolen. Ook uit het uitstekende jaarverslag van de secretaris en het financieel ver slag van de penningmeester bleek, dat de vereniging kerngezond is. De heer Hogewerf bracht dank voor het finan ciële beleid. In de commissie, die de feestviering voor het veertigjarig bestaan zal voor bereiden hebben de heren Hoedemaker. Wit, Dauma, Hogewerf, Boes en Nieu- wenhuizen zitting genomen. Wegens diefstal met braak heeft voor de Rotterdamse Hechtbank terecht ge staan de 28-jarige' losse werkman P. B uit Rotterdam. Hij zou in de nacht van 28 op 29 Juli op de E. 55, uit een vitrine een aantal gouden en zilveren voorwer pen hebben weggenomen, toebehorende aan de Koninklijke Fabriek voor Gouden Het aandeel van de gemeente Schie dam in het nadelig saldo van de A- kring Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen voor de Dienst Bescherming Bevolking is f 23.029,26. Op de ge meentebegroting was een bedrag groot 25.000 geraamd. De N.V. Metaalbuizenfabriek Mij Ex celsior heeft aan de gemeente Schiedam verzocht het aan haar in erfpacht uit gegeven industrieterrein te Schiedam, waarvan de contracten in 1955 geëindigd zijn. opnieuw in erfpacht uit te geven voor de tijd van 60 jaar. Hetzelfde werd verzocht door de N.V. Oxygenium voor het perceel grond, groot ongeveer 1533 m2 aan de Buitenhaven weg. Dat is pas snel werkDinsdag werd de Spoorhavenbrug te Vlaardingen ge licht, en woensdag liepen er al mensen over de dam, die de brug vervangt. Deze operatie moest zo snel worden voltrokken, omdat dagelijks duizenden werknemers van de olieraffinaderijen iy .Pernis er moeten passeren. Daarom beeft de firma De Jager uit Sliedrecht allés op alles'gezet om deze vitale verbinding in de kortst mogelijke tijd vol te storten met zand. - -Vrachtauto's reden af en aan om het gapende gat tussen beide oevers te dich ten. Endoor dit stugge tempo slaagde men er in het gat binnen een etmaal vol ledig te dichten. Woensdag werden er inderhaast ijze ren rijplaten neergelegd en 's middags toen de grote stroom werknemers van de olieraffinaderijen ariveerde, kon men al met de fiets aan de hand passeren. Vandaag zal de firma De Jager de verbinding voorlopig voltooien en de weg gaan bestraten, zodat binnen de kortst mogelijke tijd in ieder geval het verkeer ongehinderd kan passeren. Het ligt wel in de bedoeling, dat het zware verkeer voorlopig de weg via de overweg aan de ParallelwegWagerstraat wordt geleid. Maar dat zal ook tijdelijk zijn. Uiteraard lag, toen de firma De Jager met dit werk begon, het begin van de dam er al. De afdamming van de Spoor- haven. Daardoor is het werk vanzelf sprekend wel wat vergemakkelijkt, ook al omdat aan de zijde van de Oude Haven een voorlopige dam was opge trokken. De nieuwe dam zal een grote vooruitgang gaan betekenen voor het ver. keer. De Spoorhavenbrug had een breedte van ongeveer vier meter. De dam, die nu gelegd is, krijgt een breedte. In de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen vond woensdag de feestavond plaats, die door het automobielbedrijf P. van der Kooij werd gehouden naar aanleiding van het feit, dat dit bedrijf sinds 1 januari officieel Opel-dealer voor Vlaardingen en enkele kleinere plaatsen uit de omgeving is geworden. Tijdens deze avond werden vanwege een bandenfabriek een aantal films ver toond, waarvan het merendeel bij het publiek zeer in de smaak viel. Jammer was het, dat van het geluid bij de films niet veel terecht kwam. Jan Blazer zorgde met een liedje en een praatje twee keer voor een vrolijke noot in het programma. Aan geestigheid ontbrak het in zijn tek sten niet. De nogal nonchalante manier waarop hij het een en ander voor het voetlicht bracht, bevredigde niet. Een aardig wedstrijdje en een tombola verhoogden de sfeer op deze avond nog. Dit Van der Kooij-feest mag stellig ge slaagd heten. Bedankt. Ds..F. Vroon te Groningen heeft bedankt voor het beroep dat door de Vlaardingse Gereformeerde Kerk op hem was uitgebracht ter vervulling van de zesde predikantsplaats. Collectenopbrengst. Naar wij vernemen hebben de collecten in december van het Leger des Heils te Vlaardingen een bedrag opgebracht van ongeveer ƒ3800. Ondertrouwd: Cornells Droppert, oud 52 Jr en Johanna Borsboom, oud 45 jr; Jan Roodenburg, oud 29 jr en Maria Cornelia van der Waal. oud 22 jr: Jacobus Martthijs de Zeeuw, oud 23 jr en Maria Boon, oud 25 jr: Albertus Johannes Michael Koperberg, oud 32 jr en Maria Susanna Theresia Groot huis. oud 26 jr: Jan Scholte. oud 49 jr en Maaike de Prieëlie. oud 48 jr:"Tiemcn Og- terop. oud 27 jr en Klazina Helena Spruijt, oud 24 jr; Jacobus Westerman, oud 25 jr en Hermina Hartman, oud 22 jr; Picter Sas, oud 26 jr en Jannie van Ekelenburg, oud 2? jr: Klaas Brobbel, oud 27 jr en Johanna de Rooij. oud 24 jr; Jacobus van Saus, oud 22 jr en Philippina Huiberdina Hollaar, oud 20 Jr. Gehuwd: Jacob van der Bend, oud 24 jr en Neeltje Brobbel, oud 23 jr: Leendert Andries Schippers, oud 56 j= en M=ria Adria ns Koenraat. oud 41 jr: Sai'vnon Jacobus Baaima, oud 24 jr en Bettha Pr cm. oud 2i jr. Geboren: Wilhelmina, d. v. A. Baggus en J. Peters; Hermanus, z. v. E. Bosman en J. Braber. die enkele meters meer is. Daardoor heeft Vlaardingen dus afscheid geno men van een lelijk verkeersobstakel, dat ongelukkigerwijs nog net achtep dc spoor wegovergang lag. Zonder twijfel zullen door deze verbreding de mensen gemak kelijker hun trein halen dan tot dusver het geval was. Een definitieve oplossing van het.ver keersprobleem en deafvoer ,-van de werknemers van det,,overkant" is--.dit uiteraard nog niet. "Een afdoend resul-. taat zal pas bereikt kunnen worden door de verkeerstunnel. die wordt gemaakt. Dat er. snel naar de verwezenlijking van dit project wordt gestreefd, mag wel aangenomen worden. Het gemeente bestuur heeft een open oog voor de moei lijkheden, die zich hier voordoen. l—w De Vlaardingse Zakenstudiekring heeft in de zaal Concordia de ledenjaarvergade ring gehouden. Tijdens deze bijeenkomst deed de voorzitter, de heer M. van der Vlis het voorstel tot ere-voorzitter van de kring te benoemen de heer W. Noor degraaf, die vanaf de oprichting in het bestuur van de Zakenstudiekring zitting heeft gehad. Dit voorstel werd met algemene stem men aangenomen. Aan het begin van de vergadering werd de overleden ere-voor zitter M. Wapenaar herdacht. Niet alleen in de rede van de voorzitter, maar ook in het jaarverslag van secretaris J. de Witte nam de nagedachtenis van de heer Wapenaar, die zoveel voor de kring heeft betekend, een ruime plaats in. Uit het verslag van penningmeester N. Lens bleek, dat de kas van de kring bijna tweeduizend gulden bevat. Tijdens de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer Noordegraaf ge kozen de heer L. Noordijk. Tot bestuurs leden werden ook gekozen mejuffrouw J. C. Droppert en de heer C. Kijne. Na de pauze werd het programma op gezellige wijze verzorgd door de heer P. de Goede. Dr. E. J. Linzel heeft tijdens een korte plechtigheid bij het Havenbedrijf Vlaar- dingen-Oost namens de Maatschappij tot redding van drenkelingen de zilveren medaille met oorkonde en gratificatie overhandigd aan de verbandmeester, de lieer L. C. van Ingen. Hij heeft enige tijd geleden een dren keling uit de haven van het bedrijf ge red. De 22-jarige B. Klein had destijds zijn leven te danken aan de (zeer lang durige) kunstmatige ademhaling, die werd toegepast. De Vlaardingse Spaarbank heeft óver 1955 op de tegoeden van de spaarders niet minder dan 353.893,18 aan rente bij geschreven, dat is weer een halve ton meer, dan aan het eind van '54. Het totaal tegoed is dan ook in 1955 toegenomen tot bijna 16'/i miljoen. Aan het begin van het vorig jaar bedroeg het ruim 13'/i mil joen. Zo is 1955 weer een recordjaar gewor den. Weliswaar was 1954 reéds zeer goed, toen kwam er bijna 2 miljoen by bet totaal tegoed, maar zoalsblykt, over treft '55 dit nog met miljoen. Ruim honderdduizend posten werden in het voorbije jaar door de ijverige em ploye's verwerkt. Driekwart van dit aan tal waren de inlegposten. De totaal inleg bedroeg ruim lO'/i miljoen, terwijl ruim acht miljoen werd terugbetaald. 2743 nieuwe spaarboekjes werden gedurende het jaar uitgegeven. Het totaal aantal be draagt nu 29533. Met de spaarzegels op dé scholen kwam een bedrag binnen van 53.000 gulden. In de bekende spaarbusjes werd bijna 180.000 gulden bijeen gebracht. Nu de Vlaardingse Zwaluwen zaterdag nog vrij zijn voor de competitie spelen de Vogels die middag in Delft de oefen wedstrijd tegen C.S.V.D., die ook reeds op 17 december was vastgesteld, doch toen wegens terreinafkeuring geen doorgang vond. De spelersbus vertrekt om kwart voor twee van de Visbank. Zwaluwen 2 speelt die middag om 2.45 uur aan de Kethelweg tegen Excelsior M2 en moet verdacht zijn op energieke tegenstand van de Maassluizers, die de onderste plaats bezetten. en Zilveren voorwerpen, na eerst met een steen een ruit van de vitrine te heb ben verbrljseld. Verdachte bekende. Een gouden arm band had hij zelf verkocht, deze was door de politie in beslag genomen. Verdachte verklaarde door afbetalingsschulden tot het misdrijf te zijn gekomen. Hij was reeds meermalen veroordeeld. De officier van Justitie merkte op, dat verdachte geen onsympathieke indruk maakte en wees er op. dat de gouden voorwerpen als het ware zo voor het grijpen hingen. De eis luidde: negen maanden gevan genisstraf. met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De raadsman, mr. L. G. Eijksman. pleit te verzachtende omstandigheden en drong aan op een algere straf. Wegens heling in deze zaak eiste de officier van Justitie tegen de 28-jarige losse werkman E. v. P. twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Verdachte was niet verschenen. Tegen de 24-jarige isoleerder K. L. die enige gouden Voorwerpen, van dief stal had bewaard en verkocht, eiste de officier zeven maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Uitspraken op 19 Januari. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer viert vandaag zijn tachtigste verjaardag. Uit «Je gehele wereld kwamen gelukwensen voor de kanselier binnen. Paus Plus "de Twaalfde heeft de jarige dc op een na hoogste onder scheiding van het Vaticaan toegekend de orde van de Gouden Sporen. De grote postzak, die vanmorgen ten huize van de bondskanselier werd be zorgd, was versierd met rozen. Aden auer Is een bekend amateurkweker van rozen. De P.T.T. heeft een speciaal stempel, waarop rozen voorkonten, ver vaardigd voor alle brieven, die vandaag uit Bonn worden verzonden. De viering van zijn verjaardag wordt verdeeld over vijf dagen, om al te grote vermoeienis te voorkomen. „Der Alte", zoals Adenauer door de Duit sers wordt genoemd, was gisteravond de eregast aan een diner, dat hem door president Theodor Heuss werd aange boden. President Eisenhower heeft Adenauer persoonlijk een felicitatiebrief geschre ven. De Britse premier Sir Anthony Eden zond de bondskanselier zijn har telijke gelukwensen. Sir Winston Churchill, - die evenals Adenauer 80 jaar is, wenste Adenauer veel geluk en succes en voegde er aan toe: Uw vriendschap heb ik altijd be schouwd als een van de voorrechten van mijn laatste ambtsjaren en ik blijf met bewondering uw belangrijk werk voor de welvaart en eenheid van uw land en Europa volgen. Vanmorgen is Adenauer door een kinderkoor een aubade gebracht. De Nederlandse regering heeft van daag ter gelegenheid van de 80ste ver jaardag van dr. Adenauer een telegram van gelukwens gezonden aan de Duitse Bondskanselier. In een wanhopig gevecht tegen de tijd beklommen tweeduizend Franse soldaten gisteren de heuvels in het zicht van Al giers om ie trachten een Franse oificier en 12 man te redden, die 48 uur geleden door de rebellen zijn ontvoerd. 's Morgens vroeg vonden de Franse militairen drie van de mannen. Zij waren nog in leven, maar hun lichamen waren overdekt met messteken. Officieren wilden niet onmiddellijk meedelen of de geredden behoorden tot de zeven Fransen of de zes Algerijnen die Maandagmorgen in het donker van een post op een heuveltop op slechts 32 kilometer van Algiers ontvoerd werden. Volgens berichten van dorpelingen wor den de ge- "venen door de rebellen op muilezels dieper de bergen in ge bracht. De "Hen houden zich overdag schuil in ..onken in dc bergen en trekken alleen 's nachts verder. Botsing. De 45-jarige H. J. uit Kat wijk aan de Rijn verleende gisteravond met zijn auto op het kruispunt Potgie terlaan-Aart van der Leeuwkade te Voor burg-geen voorrang aan een auto, waar door.een Jbotsing ontstond. J. liep inwen dige kneuzingen op. Te St. Jacobiparochic is het bejaard echtpaar B. door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De heer B. was rustend landbouwer, 81 jaar oud, zijn echtgenote was 78 jaar. Toen de buren vanochtend ongerust werden doordat «ie ramen bij het echt paar zo lang gesloten bleven, verschaf te men zich door een raam toegang tot de woning. Beide mensen waren toen reeds overleden. (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks half zeven gisteravond zag dc 18-jarige J. T. R„ die verhoord werd door de recherche van het politiebureau aan het Buitenhof te Den Haag kans te ontvluchten. Een achtervolging baatte niet. Later op de avond meldde de ar restant zich aan het hoofdbureau van politic. De jongeman, monteur van beroep, werd maandag aangehouden omdat hij verdacht werd van diefstal van motor- onderdelen. Toen hij gisteravond voor een tweede verhoor naar het bureau aan het Buitenhof gebracht werd. zag hij kans plotseling uit de kamer weg te lopen. Via de achteruitgang naar de Hofweg ontvluchtte hij het gebouw. Op de Hofweg bleek hij onvindbaar te zijn, mede doordat het hier om deze tijd vrij druk was met voorbijgangers. Gister avond om 10 uur meldde hij zich aan het hoofdbureau van politie en hij ver telde, dat hij een familiebezoek had af gestoken. De eerste 24 hoge officieren van de nieuwe Oostenrijkse strijdkrachten heb ben van kanselier Raab hun officiële benoemingen ontvangen. AUe 24 officieren hebben in dc twee de wereldoorlog in de „Wehrmacht" ge diend, maar geen van hen had de rang van kolonel of hoger. Volgens een Oos tenrijkse wet mogen officieren, die in het Duitse leger de rang van kolonel of hoger hadden, niet in de strijdkrachten worden opgenomen. WILLEM VAN OTTERLOO is plotse ling ziek geworden en kon derhalve het 4de Serie C-Concert niet dirigeren. Gelukkig was de solo-fagottist van het Residentie Orkest bereid hem te ver vangen en zo stond Louis Stotijn gister avond in het gebouw van K. en W. te Den Haag voor zijn collega's. Wordt het nu werkelijk geen'tijd het dirigentenprobleem in ons land ter hand te nemen? Er zijn jonge dirigenten, die nooit aan bod komen, de dirigentencur sussen leveren candidaten af, die ver der in een hoekje moeten blijven staan toezien. In elk orkest het Concertge bouworkest uitgezonderd kan een der gelijke situatie voorkomen bij een ziek te van de dirigent. Een plaatsvervanger op korte termijn is niot te vinden, om dat de „tweede man", die mee-instu- deert, ontbreekt. Er schijnt overigens ten departemente een plan over deze kwestie ingediend te zijn. maar die ls blijkbaar de weg van vele andere ge gaan, n.l. ergens veilig weggeborgen in een bureaulade! Nu Louis'Stotijn moest zich dus door dit programma heenslaan. En dat deed hij kranig, vooral in het tweede gedeelte, dat alleen werken van Ravel omvatte. Het Residentie Orkest steunde hem krachtdadig, lette nauwkeurig op, vuurde aan, en zo fel ging het in de „Alborada del gracioso" toe, dat- deze „morgengroet van een nar" In een harts tochtelijk, vlammende peroratie omgezet word. Maar het leefde tenminste, er zat kleur en temperament in, al had natuur lijk alles veel meer verfijnd en subtie ler moeten klinken. Aan de „Pavane pour urne infante défunte" werd het sen timent wat overvloedig toebedeeld het is wel een zwak werk. maar toch niet sentimenteel. De verrassing kwam met „La Valse", die Stotijn strak in de maat. strak in het ritme dirigeerde, zonder enig rubato, zonder extra effect. Zo hoort het ook, deze muziek is demonisch genoeg rn zich zelf en kan het gerust zonder enige toevoeging stellen. En als Stotijn nu nog deze „Valse" lichter ge maakt had, er de merkwaardige sfeer van morbiditeit beter van begrepen had, dan was het resultaat nog beter uitge vallen. Nu was dit al door het meesle pende orkestspel werkelijk uitnemend. Het eerste gedeelte van de avond had een kleine verandering ondergaan. Jn de plaats van de Sinfonietta van Otto Ket ting stond Cherubini's Ouverture „Ana- creon", die zonder al te grote ongeluk ken verliep. Als soliste liet zich horen de Argentijnse Pia Sebastiani. Zij speel de Beethoven's 2de Pianoconcert, char mant maar oppervlakkig en ook tech nisch niet al te zeker. Trouwens, ook Louis Stotijn vergiste zich wel eens in de begeleiding. Van Beethoven zelf kwam op deze wijze weinig terecht, maar soelaas daarvoor bood het waar lijk beeldige avondtoilet en de waarlijk schone'verschijning van méjuffroüw Se bastiani. ,'N.K. Engelse vissers als werk- en vrachtschip. De Engelse vissers hebben na het mis lukken van de zg. Engelse walvisserij zich intensief toegelegd op de haringvis serij bij Ierland in de hoop de achter stand iets in te kunnen lopen. Daar de Engelse gewoonte is hun vangsten vers aan te voeren, waarna aan de wal de be werking plaats vindt, doet zich nu bij Waren er gedurende de jaarwisseling maar twee trawlloggers en twee vracht- loggers niet in de thuishaven, nu vertrek ken er weer dagelijks loggers ter visserij naar verschillende visgronden: de „Noor- derkroon"" voor de trawlvisserij naar de 59 en 60 graden noorderbreedte, de „Dirk" met de drijfnetten naar de Ierse kust, en de „Henk" en „Kees" naar het Kanaal om de spanvisserij te beoefenen. Men hoopt vooral op succes bij de dryf- netvissery. Is deze lonend, dan is er ook een mogelijkheid geschapen voor de log gers, welke door htm gering motorver mogen niet aan de trawlvissery deel kun nen nemen, om in de vaart gebracht te worden. Wel is waar is de afstand naar Ierland ook een bezwaar dat meetelt, zo dat de kleinere loggers toch niet alle voor deze visserij in aanmerking komen. De trawlloggers vissen tussen de 54 en 60 graden noorderbreedte naar gelang de sterkte van de motor. De lichtere moto ren vissen op platvis zoals schol, tarbot en tong en de zwaardere motoren gaan noordelijker voor rondvis, zoals kabel jauw en schelvis. Als aan het einde der maand de gehele trawlvloot in zee is, is ook voor Scheve- ningen weer een geregelde aanvoer van verse vis verzekerd. De grote trawlloggers „Helena" SCH 196 en „Oceaan IX" SCH 54 gaan hun geluk nog eens beproeven met de haring- trawl in het Kanaal. Deze twee schepen wisten gedurende december 1955 ieder in drie v/eekreizen, voor een waarde van on geveer 75.000 aan verse en gezouten haring vanuit het Kanaal aan te voeren. Is er in het Kanaal geen voldoende visserij dan zal men doorvaren naar de Ierse kust en als men ook daar niet lo nend kan vissen zullen de twee loggers overschakelen op de verse visvangst tus sen Schotland en Noorwegen. De SCH 64 „Bonefaas" en de SCH 242 „Huibertje" hebben een bijzondere be stemming gekregen. Deze twee loggers van de rederij Frank Vrolijk varen voor Ierland de moeilijkheid voor, dat daar geen verwerkers aanwezig zijn. De Sche- veningse loggers nemen nu de vangsten over, zouten de haring en doen ze in de tonnen. Is de logger vol dan wordt de lading naar Yarmouth Lowestoft aan de Engelse Oostkust gebracht Door al deze werkzaamheden zal de Scheveningse haven deze winter bedrijvi- ger zyn dan voorheen. De ideale toe stand, dat alle schepen geregeld in de vaart zyn, zal evenwel wel nooit bereikt worden. Ook met het bemannen van de vloot verwacht men steeds meer moeilijkhe den. De afgemonsterde bemanningen worden door het tekort op de arbeids markt elders te werk gesteld. De koop vaardij betaalt veelal beter dan de vis serij en het leven is ook heel wat ge riefelijker dan op een vissersvaartuig. De gevolgen zijn, dat heel wat vissers niet op ae vissersschepen terugkomen, zodat vooral de kleinere en verouderde loggers gedoemd zijn om werkeloos in de haven te blijven. Er is dan ook al een plan gerezen, om de verouderde schepen uit de vaart te nemen en door een kleiner aantal mo derne vaartuigen te vervangen.. Men heeft dan drie verbeteringen ineen. Men heeft minder bemanningen no dig. men biedt de mensen aan boord van nieuwe schepen meer gerief en deze schepen kunnen geregeld in de vaart blijven, wat dcvisserman een geregel der verdienste en positie verzekerd. t-im S- In het Haagse Gemeentemuseum, zijn dc Compagnie's meubels en de belangrijke collectie Haags porselein en zilver op nieuwe wyxe opgesteld. Door omstandig heden was het eerst nu mogelijk deze belangrijke collecties, die 15 jaar niet Gijbland OosterhoffNejjs. te zien zijn geweest, op waardige wijze op te stellen. Op de foto ziet men een ijzerhouten Compagnie's bed uit het be gin van dc 18e eeuw, versierd met r(jk snijwerk en met een fraai geborduurde sprei, in 1938 geschonken door mevrouw

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2