Menselijke verhoudingen Wijdraaien in een kringetje 1 m Negentien Griekse kinderen op weg naar hun ouders Vlaandag beslissing in de ministerraad K/ie- fe* ik? Heden verdaagd m GROTE MENINGSVERSCHILLEN OVER N-GUINEA EN NEDERLANDSE ARRESTANTEN Communisten willen samen met P.M.F. Conferentie onder hoogspanning M Nasser binnenkort naar Tito H Toekomstmuziek f Staat van Beleg Chili Autobotsing: dode en twee gewonden Formosa ontleent vredesgesprek Impasse in Genève Weeroverzicht ZATERDAG 7 JANUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3 "S Weerbericht in NOG GEEN VISUM Prins Bernhard naar de Ver. Staten Bonn vraagt Moskou opheldering over 100.000 gevangenen O 1 (Van onze speciale verslaggever) ISTERAVOND om negen uur, nadat zij de gehele uur, nadat zij de geneie dag reeds met besprekingen en een informele zitting gevuld hadden, zijn de Nederlandse en Indonesische ministers in Genève opnieuw in vergadering bijeengekomen om te trachten de conferentie voor een mislukking te behoeden. Het zag er gisteravond, voordat de ministers hun laatste bespreking van deze week begonnen, naar uit dat beide partijen de oplossing van de belangrijkste principiële vraagstukken naar een later tijdstip wensten te verschuiven, omdat dc tyd nog niet rijp is voor een definitieve oplossing. Minister Luns gebruikte gisteravond voor deze conferentie het beeld van de „pirouette". De leiaer van de Nederlandse delegatie wilde blijkbaar zeggen: wij draaien in een kringetje rond. Van Indonesische kant is gisteren, naar wij uit Indon. bron verna men een toegeven op het punt ven de financieel-economische kwes ties 'min of meer afhankelijk gesteld van de bereidheid van de Ne derlandse delegatie om Indonesië ten aanzien van zijn eisen met betrekking tot Nieuw-Guinea tegemoet te komen, Verschoven ppsra&mg - Instemming Geschillen ti J Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L> Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •S-Gravenhage: Huygenspiein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.3019.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummeis 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE BUIG Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk mist. Enkele verspreide buien. Over het algemeen weinig wind. Vannacht plaatselijk temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON ES MAAN 8 Januari: zon op 8.49. onder 16.49; maan op 4.53, onder-13.12. 9 januari: zon op 8 48, onder 16.50; maan op 5.53, onder-13.52. V-1- Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE titel van dit r "tikel is die van een verrassend boek, tot stand gekomen door "de niet zo verrassende samenwerking van een groot panta. r.k. geleerden en vakkundigen, in eer stichting met de wél weer verrassende naam van De Nationale Stichting Mens en Samenleving. Aan het verrassende van die naam zou meer dan één kolom te wijden zijn. We beginnen daar nu niet aan. Wij wijzen er slechts op, dat voor een stichting, waarin een groot aantal uit sluitend r.k. organen en instellingen samenwerken (van Kath. Arbeiders Beweging tot R.K. Universiteit, van Nederlandse R.K. Schoolraad tot Kath. Sociaal-Geneeskundig Onderzoek Cen trum) de naam Nationaal minstens be vreemdend is. Hier wordt wel zeer duidelijk en opzettelijk en langs de weg van een grote activiteit ten aan zien van een brandend modern pro bleem gepoogd, de gedachte dat Ne derland een protestantse natie is, te ondermijnen. Door deze bundeling van krachten onder de naam nationaal wordt niet eens gepoogd naast de christelijk-nationaïe gedachte een roomse of katholieke nationale ge dachte te helpen aan uitingsmogelijk heden. Hier worden zonder meer roomt en nationaal vereenzelvigd. Doch thans genoeg hierover. Want het onderwerp van het boek ij ook interessant. Het handelt over dc human relations zoals de Amerikaner het zijn gaan noemen, over de men selijke verhoudingen in de hele mo- deme' samenleving. Om het geschre ven te krijgen heeft onder de radactie van prof. Rutten een groot aantal mensen, eenentwintig bij elkaar, van Anton van Duin.kerken tot de lt.-kol. aalmoezenier Groenendijk, samenge werkt Dit is op zichzelf een goede zaak. Het onderhavige probleem kan alleen worden begrepen wanneer het van allerlei kanten wordt belicht In dit boek hebben we dan ook zeker een gewichtige bijdrage op goed niveau tot een breder, een waarlijk nationaal gesprek over deze zaak. Soms wat zou men anders verwachten - is er spanning tussen de opvatting der di verse auteurs; de één hecht meei waarde aan Aristoteles en Thomas en de ander aan Scheler en Heidegger; wit zij schrijven overlapt elkéar bok wal eens. Toch is-het wel'een eenheid geworden, die ons toont hoe thans is' ons land in r.k. kring over het - pren: bloem der menselijke verhoudingen wordt gedacht MEN verstaat daaronder, dat dt hele ontwikkeling van onze we reld vooral onder invloed van de tech niek de menselijkheid van de mens in gedrang brengt Wie human relations nastreeft, wil de tussenmenselijke ver houdingen vermenselijken. Er is een afkeer bespeurbaar tegen het ontmoe ten van de medemens, enkel in een zekere functie of rol, zoals die van vader, leraar, patiënt, arts, klant, baas. Iemand gaat een sigarenwinkel binnen; hij weet dat achter de toon bank een vriendelijke, spraakzame man staat en hij zegt: Tien sigaren van 22 en het weer kan me niet sche len! Hij wil op dat moment alleen maar te maken hebben met de verko per, de functionaris, en niet met een,' medemens. Daar deugt dan iets niet; de persoonlijke factor wordt onderge schikt gemaakt ran de functionele. Belangrijkste kwesties in Genève uitgesteld De NederlandsIndonesische ministers conferentie is vanmorgen vresg verdaagd zonder op een van de betwiste punten overeenstemming te hebben opgeleverd. In een gemeenschappelijk communiqué van beide delegaties wordt medegedeeld, dat de partijen zijn overeengekomen, de conferentie te verdagen teneinde hun respectievelijke regeringen te kunnen raadplegen. Er is geen datum voor hervatting van rle conferentie bepaald, maar men ver wacht niet. dat de verdaging langer dan tien dagen zal duren. Inmiddels zal de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Anak Agoeng Gde Agoeng ver gezeld van andere Indonesische ministers bU de delegatie een officieel bezoek aan Londen brengen. derland en Indonesië. Deze onrierwer- WELNU, dit rooms-katholieke boek pleit voor nieuwe waardering voor de persoonlijke factor. Uiteindelijk doet het dit onder de klem van het grote gebod der naastenliefde. Zake lijk is het geschreven onder de invloed van bepaalde stromingen in de mo derne wijsbegeerte en psychologie. Dat Is te begrijpen en ook wel heil zaam, Want het r.k. denken, geleid door Aristoteles en Thomas met hun aandacht voor het natuurrecht, heeft daar intern altijd behoefte aan. Wat nog sterker wordt door het sacramen teel fungeren van het kerkelijke ambt. Intussen is het de vraag of ook an deren deze behoefte hebben. En verder of de benadering van het vraagstuk van de menselijke verhou dingen ons verder brengt, wanneer men de spanning tussen persoon en ambt, persoon en functionaris als uit gangspunt kiest. Dit is de grondtoon van dit boek. Het heeft een bepaald mensbeeld. Dit is gebouwd met zoveel verschillende bouwstenen, dat er altijd wel iets goeds van te zeggen valt. Intussen be vredigt het ook nooit helemaal. Ernstiger wórdt onze kritiek wan-j neer wij letten op zijn wereldbeeld. Het weet niet goed weg met het mechani sche wereldbeeld van de moderne tijd. Het komt in hoofdzaak uit het verbale milieu, uit het milieu van hen die met praten hun brood verdienen. Daar leeft men geestelijk uit een combinatie van elementen aie in een vroeger tijd perk een grootse cultuur schiepen op het grondpatroon van de klassieke be schaving. Naar de opvattingen in dit milieu dient de rest van de wereld een hssis te verschaffen voor het aan de praat blijven met de problemen. Soms is wat in deze rest voorvalt, zeer be nauwend; maar cultureel is het niet wezenlijk. In dit wereldbeeld zijn de moderne natuurwetenschap en de technische ontplooiing niet verwerkt.: Wie dagelijks in de sfeer van dit milieu verkeert, wordt gehandicapt by zijn pogingen tot het sympathieke verstaan van de ander die dc ganse dag in een andere, in de moderne wereld van de techniek, leeft. j-JOmdat de kring van zijn auteurs 'Dt medewerkster van,het hoofdbe stuur van hét, Néd. Roode Kruis mej. G. J. Veeger uit Nijmegen is gister middag met het KLM-ligntóestel van Schiphol naar Teheran vertrokken. Mej. Veeger zal in Perrif? een Jeugd. Rode Kruii-organisatie opbouwen. Perzië had het int. Rode Kruis voor dit werk een leidende figuur gevraagd. Uiteindelijk titel toen de keuze op onze landgenote, diein Nieuw-Guinea ook al op dit terrein heeft gewerkt. Hei centrale comité Tan de Franse communistische party, die in de jongste algemene verkiezingen 150 zetels behaald beeft, heeft een officiële oproep tot de socialisten en de' pro-Mendès-France- gezinde radicalen gericht om te zamen met hen een regering van de linkervleu gel te vormen. Van Nederlandse zijde vernamen we daarentegen dat de Nederlandse dele gatie elk* koppeling van de financieel- economische vraagstukken aan de kwestie Nieuw-Guinea afwijst. Neder land is niet bereid ten aanzien van het vraagstuk van de status van Nieuw- Guinea aan Indonesië concessies te doen in ruil voor Indonesische conces sies op financieel-economisch gebied. De Nederlandse soevereiniteit over Nieuw-Guinea staat nergens en ook niet op deze conferentie ter discussie. In dc avondvergadering waren het Nieuw-Guinea "en de Nederlandse arrestanten, waarqver de menings verschillen zeer groot bleken te zijn. Is de kwestie Nieuw-Guineavoor Indonesië politiek bijzonder be.'ang rijk, voor Nederland geldt dit in ge lijke mate ten aanzien van de behan deling van de Nederlandse arrestan ten mIndonesië. Toen wij dit be richt uit Genève telefoneerden, wa ren de ministers over beide vraag stukken nog in diepgaande discussie gewikkeld. Op het financieel-economische vlak heeft het de schün dat de definitieve oplossing van de voornaamste princi- —T" v - Ai>An<snr\>. noiw aan hebben voorgesteld een aantal aange legenheden, die in de financieel-eco nomische overeenkomsten van de RTC zijn geregeld, (bepaalde rechten, con cessies en vergunningen) over te laten aan de nationale wetgeving van Indo nesië. Van deze onderwerpen is een bepaalde lijst opgesteld. Er is echter van Nederlandse kant ook een lijst van andere rechtencon cessies en vergunningen uit de finan cieel-economische overeenkomsten ge maakt, die, volgens de Nederlandse de legatie, onderdeel dienen te blijven uitmaken van een nieuwe financieel- economische overeenkomst tussen Ne- M-sbm*.-» ft&RbslSSA niet klaar is met het mechanische wereldbeeld komt dit boek met zijn beschouwingen en adviezen niet ver der dan hef klimaat van mensen; die hun best willen doen aan de hand van resultaten van wetenschappelijk onderzoek en van overdenking van het gebod der naastenliefde. TNE sterkste kant van dit boek is de kritische Intussen blijft merk waardig dat men, werkend vanuit een stichting met deze naam en wèl schrijvend over het ziekenhuis en de strijdkrachten, geen bijdrage geeft over de menselijke verhoudingen in de samenleving met de mens van de andere kerk, partij, en vakbeweging, kortom over de menselijke verhoudin gen en het nationale leven. Dat een dergelijke bijdrage ontbreekt is toch weer typerend. Rutten zegt ergens: wij hebben nog een, oude bril op. Men heeft blijkbaar ooknog geen bril voor het bekijken van dit stuk moderne werkelijkheid, dat inderdaad bij Thomas en-Aristoteles niet past. R„ SCHIPPERS. Binnenkort zal Nederland weer eert nieuwe export hebben: pierementen in zakformaat". De heer H. Borger tc k'riezeteen, die een echt miniatuur- draaiorgel heeft geconstrueerd, begint over enkele weken met de productie aan de lopende band. President Tito van Joegoslavië en premier -Nasser van Egypte hebben te Cairo internationale «vraagstukken be sproken, waaronder die van Israël, het Midden-Oosten en het Verre Oosten. Na afloop werd officieel medegedeeld, dat er geen sprake was van Joegoslavische bemiddeling in de Israëlische kwestie. Kolonel Nasser zal binnenkort een tegenbezoek aan Joegoslavië brengen. In een communiqué werd verklaard, dat Tito en Nasser, het'er over eens zijn, dat het vasthouden aan een politiek van militaire blokken en verdragen „on vermijdelijk een moordende bewape ningswedloop tot gevolg heeft, wanbe grip tussen de landen schept en de spannning in de wereld vergroot". en - pen dienen dus volgens Nederland bui ten de nationale wetgeving van Indo nesië te blijven. Over de eerstgenoemde lijst moet van Nederlandse kant gezegd zijn dat Nederland bereid is over de werking van de daarin genoemde rechten en concessies met Indonesië overleg te plegen, zodra de nieuwe Indonesische wetgeving op de buitenlandse investe ringen tot stand zal zijn gebracht. De tweede lijst van concessies, rechten en vergunningen, die naar Nederlandse opvatting in eennieuwe internationale overeenkomst vastgelegd moeten wor den, wenst Nederland echter van dit overleg uit te sluiten. De voorstellen van minister Zijlstra moeten, naar verluidt, in grote trekken de instemming hebben van de belang hebbenden. De ^Nederlandse Ondeme- mersraéd. heeft "zich, naarwy verne men, over de fihancièekeconómische overeenkomsten in' een adres tot dé Nederlandse regering' gewend, waarin hij zün 'opvattingen heeft kenbaar ge maakt. De Indonesische delegatie moet, naar 'wy uit Indonesische bron verne men, op het standpunt staan dat, zodra de nationale wetgeving in haar land tot stand zal zijn gekomen, de rechten, concessies en vergunningen van beide door Nederland gemaakte lijsten op de helling moeten komen. De oplossing van de tegenstelling schijnt gevonden te worden in een compromis dat op schorting van het verder overleg over deze vraagstukken inhoudt, totdat de Indonesische wetgeving ten aanzien van de buitenlandse investeringen tot stand is gebracht. Ook voor da geschillenregeling blijkt nog geen oplossing mogelijk te zijn. De Indonesiërs houden vast aan hun standpunt dat de geschillenrége ling, die in het protocol van augustus 1954 is opgenomen, onaanvaardbaar is. Van Nederlandse kant schijnt men be reid op dit punt concessies te doen en deie geschillen te willen vervangen door een normaal volkenrechtelijk arbitrageverdrag. Maar Indonesië wenst helemaal geen geschillenregeling en wanneer het al bereid mocht zijn in de toekomst over de afsluiting van een door Neder land gewenst arbitrageverdrag te spreken dan zal 't toch geen overgangs regeling tot stand brengen die Neder land noodzakelijk acht. Volgende week vrijdag en saterdag zal de conferentie waarschijnlijk wor den voortgezet. De Indonesische delegatie heeft gis teravond voorgesteld de behandeling van agendapunt III: (enige practische Tengevolge van tie staking van de schaarste aan rondvis in de vishallen. op de pier een '.raidervissers te IJmuiden is er grote Amateur- en beroepsvissers pogen nu botje te vangen. (Van een onzer verslaggevers) Van de duizenden Griekse kin deren, die lijd ens de burgeroorlog in Griekenland achter het IJzeren Gor dijn verdwenen stonden er gister avond 19 op het mistige - Schiphol. H jongens en 5 meisjesdie tamelijk nieuwe kleren aan hadden en er goed verzorgd en gezond uitzagen. Bijna lOjadrhebbcn zij in tehuizen in het nu communistische Roemenië gewoond, en zijn nu eindelijk op weg naar hun ouders, die inmiddels in Canada wonen. Dr. Stanbury de directeur van het Canadese Rode Kruis zou aanvanke lijk meekomen maar hij bleek in Praag gebleven te zijn. Hij heeft de kinderen op het vliegtuig gezet. Al eerder mochten Griekse kinderen dank zijde inspanningen van het Canadese Rode Kruis uit landen ach ter het IJzeren Gordijn naar hun ouders die naar Canada emigreren vertrekken. De 20-jarige Lazaros Vodius ver telde ons gisteravond op Schiphol dat hij regelmatig brieven had ontvan gen van zijn ouders en ze heus nog wel zal kennen. Hij had het in Roe menië niet slecht gehad, zei hij. Maar voor dg kinderen die nog maar net 11 jaar zijn zullen hun ouders in het begin nog vreemde mensen zijn. Het lag in de bedoeling dat de „Griekjes" direkt naar Londen zou den doorvliegen maar de verrader lijke mist heeft een luchtreis naar Engeland onmogelijk gemaakt. De directeur van het Nederlands Rode Kruis, de heer A. van Emden, die op Schiphol ter begroeting aan wezig was, hoopt maar dat zij van daag verder kunnen reizen. De afge lopen nacht.„hebben, de kinderen geslapen ih. het Centraal Hotel te Amsterdam. ET is de mens niet gegeven in de Centraal Planbureau opgestelde ver kenning van de economische toe komstmogelijkheden van Nederland tot 1970 kan dan ook niet anders dan op veronderstellingen zijn gebaseerd. Toch geloven wij. dat het Centraal Planbureau goed, wetenschappelijk verantwoord werk heeft gedaan. Men kan eruit leren, dat ons volk zich nog grote inspanningen moet getroosten om een behoorlijk levenspeil ook voor het nageslacht te verzekeren. Dat emigratie noodzakelijk blijft ook al duidt de huidige stand van de arbeidsmarkt op het tegendeel staat vast, omdat anders vóór 1970 nog grotere bedragen dan de door het Centraal Planbureau genoemde 93.- railjard geïnvesteerd moeten worden. De schouders moeten eronder om de toekomstmuziek van een consump tiestijging met 40 pet. bij een verkor ting van de arbeidstijd te realiseren. President Carlos Ibanez' van .ChQi heeft onverwacht het congres met re ces gezonden. Regeringswoordvoerders hebben meegedeeld, dat in het land de staat van beleg zal worden afgekondigd. Het optreden van de president vormt het antwoord op een oproep van de cen trale bond van vakverenigingen (C.U.T.) om op 9 januari een algemene staking te houden, teneinde de regering te dwin gen een plan voor het bevriezen van de lonen, prijzen en pensioenen van ambtenaren te laten varen. Het congres heeft dit plan woensdag jl. goedgekeurd. Het Chileense ministerie van Defensie' heeft alle verloven van de strijdkrach ten ingetrokken. Grote groepen betogers - trekken door de straten van Santiago on der het roepen van schimpscheuten aan het adres van de regering. De voorzitter van de C.U.T, heeft'ge zegd, dat de staking alle industrieën én openbare diensten zou betreffen.- Later werd bekendgemaakt, dat de staat van beleg is uitgevaardigd ;.vöor twintig provincies. De enige uitzonderin gen zijn Antofogasta, Ohiggins en Con- cepcion. Deze drie provincies echter, waar de grote kopermijnen, eigendom van dochtermaatschappijen v-an de Ana. condaen Kennecott, zijn gevestigd, staan reeds drie weken lang, sinds het uitbreken van een ihijnwërkéisstaking,V onder militair toezicht. Inmiddels beeft de politie een begin gemaakt met de arrestatie van promi nente vakbondsleiders.'- ReèdsNitiJn 81 van hen. in hechtenis.genomjatjjnder wio Clotarlo CAJ.T. (Van onze correspondent) De zware mist, die donderdag óver midden-Nederland hing, is op de rijks weg nr. 12 tussen Vecnendaai en Drie bergen, onder de gemeente Wouden berg, oorzaak geweest van een ernstig verkeersongeval, waarbij een dode te betreuren valt. Twee personen werden zwaar gewond. met behoud van beiderlei siandpuni t.a«v. de scuveremiteit in de toekomst voorl le zeiten. De Indonesiërs menen dat men van Nederlandse kant hier tegen geen bezwaar kan maken om dat de Nederlandse regering ook voor deze conferentie met de formulering van agendapunt III akkoord is gegaan. Verwacht wordt dat in dekabinets zitting van maandag in Den Haag be slist zal worden of dit Indonesische kwesties aangaande Nieuw Guinea) voorstel aanvaardbaar is. „De Chinese communisten versprei den met opzet geruchten over vredes besprekingen, die tussen Peking en For mosa gaande zouden zijn, om zo het prestige van het nationalistisch-Chinesc bewind te ondermijnen." Deze beschul diging Is geuit in officiële nationalisti sche kringen op Formosa. Een zeer betrouwbare regeringsbron noemde de geruchten over vredesbe sprekingen rondweg belachelijk en zei ..Dergelijke besprekingen zouden onze eigen positie ondermijnen. Volgens hem wilden de communisten vooral de mensen in Zuidoost-Azië de overtuiging schenken, dat nu zelfs „Formosa voor het bewind van Peking buigt". (Van onze speciale verslaggever) NU de besprekingen op de ministers, conferentie te Genève Ln een kritiek stadium zijn gekomen is bet noodzake lijk geworden, dat de Nederlandse en Indonesische ministers ruggespraak houden met hun regeringen. Dit zal waarschijnlijk dit .weekeinde gebeuren. Vermoedelijk zal van Nederlandse zijde over de geschilpunten in een maandag te houden kabinetszitting een beslissing worden genomen. De geschilpunten zijn: 1. Nieuw-Guinea. Dc Neder landse delegatie wijst elke koppeling van de financieel-economische vraag stukken aan de kwestie Nieuw-Guinea af. Nederland is niet bereid ten aan zien van het vraagstuk van de status van Nieuw-Guinea aan Indonesië con. cessies te doen in ruil voor Indone sische concessies op financieel-econo- mïsch gebied. 2. De Nederlandse arres tanten in Indonesië De Ne derlandse delegatie heeft geëist, dat de Indonesische delegatie een schnf. telijke verklaring aflegt over de ogen blikkelijke vrijlating of verbetering van de behandeling van deze Neder landers. Reeds voordat de conferentie begon is van Nederlandse kant ge zegd, dal er geen resultaten zouden kunnen worden bereikt, wanner de Indonesische regering ten aanzien van deze Nederlanders geen maatregelen neemt ter verbetering van hun lot. De Nederlandse ministers hebben dit -.--•nacht opnieuw zo gesteld. De Nederlandse en Indonesische minis, ters hebben overeenstemming bereikt over de financieel-economische kwesties. De moeilijkheid hierbij is echter, dat de Indonesische delegatie het akkoord op dit punt afhankelijk heeft gesteld van de bereidheid van de Nederlandse delega tie om Indonesië ten aanzien van :ijn eisen met betrekking tot Nieuw-Guinea tegemoet te komen. Het hangt dus van de beslissingen van de Nederlandse en Indonesische kabinetten over Nieuw. Guinea af. of de conferentie zal worden voortgezet. De beide delegaties hebben echter afgesproken elkaar in ieder geval volgende week zaterdag in een slot- bespreking te ontmoeten. Aan de Amsterdamse advocaat mr. A. C. van Empel, die zich bereid verklaarde in samenwerking met mevrouw M. Bouman de verdediging van Jungschlaeger c.s. op zich te ne men, was hedenmorgen nog geen visum verstrekt. Djakarta heeft na melijk nog geen beslissing genomen en het Indonesisch Hoge Commissa riaat in Den Haag kan het visum eerst verlenen wanneer het opdracht uit Djakarta heeft ontvangen. Ware dit reeds geschied, dan zou mr. van Empel vanmiddag half vier van Schiphol vertrokken zijn. Prins Bernhard zal op 10 januari voor korte tijd naar de Verenigde Staten ver trekken. Na een verblijf van enkele dagen in New York, voor besprekingen met Amerikaanse deelnemer? aan dc onder zijn presidium gehouden confe renties. zal de Prins in Los Angeles de Douglas- en Lockheed vliegtuigfabrieken bezoeken, om vervolgens enige dagen in Texas door te brengen. Via Washington keert prins Bernhard tegen het einde van de maand naar Nederland terug. BOVENSTAANDE vraag kunt U beantwoorden, waar de lezer, als U de tekeningen op pag. 5 aandachtig bekijkt. „Wie ben ik?" is de titel van onze grote Winteravond- prijsvraag, uitgeschreven voor de Trouw-abonné's. Het vinden van het antwoord is al een voldoening, maar het zal een nog grotere stimulans zijn als U weet, dat meer dan duizend prijzen be schikbaar worden gesteld. Kunt U, trots alle moeite, een der vro- geen niet beantwoor den? Laat dat U niet ontmoedigen. Wy hebben niet de els gesteld, dat óile vra ger beantwoord moe ten zy'n om voor een pry3 in aanmerking te komen De chauffeur van een personenauto, de heer I. üit Oegstgeest wilde een met bomen ;beladen vrachtauto inhalen.- Van de andere kant kwamen op dat moment een vrachtauto en een personenauto, die bestuurd werd door mevr. M. uit Zeist. Het gelukte I. nog tussende beide vrachtauto's door te laveren, waarbij hij de vrachtauto's beurtelings raakte. De personenauto kon hij echter niet; meer ontwijken. Een hevige botsing was het gevolg. De heer I. (41 jaar) overleed ter. plaatse. Twee andere inzittenden wér den zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Mevr.'M. bleef vrijwel onge deerd, evenals vijf-kinderen dri zij in haar wagen had. De Westduitse regering beeft de be schuldiging uitgesproken dat meer dan 100.000 Duitse krijgsgevangenen zijn verdwenen In Russische slavenkampen. Zij verklaarde onderhandelingen met Moskou te zullen beginnen over deze kwestie zodra de uitwisseling van am bassadeurs tussen de twee landen zal zijn voltooid. De minister voor Vluchtelingenzaken, Theodor Oberlaender, zei op een pers conferentie dat de Russen de laatste drie maanden ongeveer 8000 vroegere krijgsgevangenen hebben gerepatrieerd. Er worden er nog 1626 verwacht vol gens de overeenkomst, die kanselier Adenauer de afgelopen zomer in Mos kou gesloten heeft. Oberlaender verklaarde echter dat nog ten minste 100.000 Duitsers aan het einde van de tweede werldoorlog- in Russische gevangenkampen zijn te rechtgekomen, maar dat er van hen nog geen spoor is gevonden, „Het zou een zaak van .menselijkheid zijn om de archieven te openen en het lot van de ze mensen openbaar te maken", meeat Oberlaender. DE BILT. ZATERDAG 10 UUR: Een lange beug van hoge luchtdruk, die zich van Rusland over de Oostzee en de Britse eilanden naar de Atlantische Oceaan uitstrekte, en die het weer in ons land enkele dagen bepaald heeft, ver liest snel zijn betekenis. Tussen IJsland en Noorwegen bevond zich zaterdag morgen nl. een lage drukgebied, dat zich in zuidelijke richting uitbreidde en daar bij de genoemde brug aantastte. De aan voer van vochtige lucht, die ons enkele dagen somber weer bezorgde, loopt ten einde. Uit het zuidoosten begint drogere lucht ons land binnen te stromen, waarin op-, klaringen mogelijk zijn. In de nacht van zaterdag op zondag zal het plaatselijk licht kunnen vriezen. Doordat het nog moeilijk te beoordelen is, hoever de de pressie-invloed zich zal uitstrekken, zijn de neerslagkansen enigszins moeilijk te bepalen, groot lijken ze vooralsnog niet. De luchtdrukverschillen in onze omgeving blijven voorlopig vrij klein, zodat er dit- weekeinde geen belangrijke toeneming van de wind te verwachten is. F. W. G. LEEMAN ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk besluit is benoemd' tot ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau de heer F. W. G, Leeman, te Rot terdam. hoofd van de afdeling algemens zaken van de firma Wm. Ruys en Zonen. 1

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1