Onderdoorgang in spoordijk bij Laanslootseweg Hoek v. Holland kreeg 25 jaar geleden voor het eerst gas Zal Vlaardingen over 25 jaar 140.000 inwoners hebben? Twee Rademakers laten raden naar de maker M Grote feestelijkheden bij- opening viaduct bij Vlaardingen-Oost Expositie geopend van geschenken uit de West Drang om Poujade opzij te zetten? mC m SCHIEDAM Goede wegverbinding met Spaansepolder Personeel van Yegla keek naar Othello Wilton-koren vierden jaarfeest Feestavond ROMI Burgerlijke stand van Rotterdam Vlaardingerstraat krijgt breedte van 20 meter MAASSLUIS VLAARDINGEN Eerste officiële daad van mr. Klaasesz Zwaluwen-Hoogvliet 2-3 Bij eenkomst in het „Jagershuis" Lezing voor A.R. jongerenkring Heidi en Peter voor de Ceaf Vluchtelingen worden Vlaardingse inwoners Generaal Carpentier in Den Haag Fles vergif verdwenen Inbrekers in Den Haag maakten kabaal Uitreiking M. Nijhof- prij s KORT GEDING OVER HAAGSE HOPJE TROUW Maandag 16 januari 1956 Tentoonstelling „De stille ms der Gouden Eeuw" glai gesloten Burgerlijke stand van Schiedam Portefeuille vermist Inbraak Algemene verkeerscontrole Excelsiornieuws Oppositie in beweging' •£.<^1 -n m -u-A M Kostbaas stak zijn kost ganger neer NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT M ais term ijnnotering V isserijberichten De Nederlandsche Spoorwegen hadden aanvankelijk het voornemen om in het kader van het beperkte spoorwegplan voor Rotterdam en omgeving het sta tionsemplacement te Schiedam slechts ten dele op te hogen, n.l. uitsluitend ten behoeve van de lijn Rotterdam-Delft. Ook de spoordijk tussen het station Schiedam en de Delfhavense Schie zou gedeeltelijk op hoger peil worden ge bracht. Tot dat doel zou op het dijklichaam aan de zuidkant van de bestaande spoor baan een nieuwe baan worden opgewor pen. Ter besparing van kosten zou te gelijk met de aanleg van deze nieuwe baan de onderdoorgang, welke voor de ontsluiting van de Spaansepolder onder De personeelsvereniging van de Ver enigde Glasfabrieken te Schiedam had zaterdag in het gebouw Irene een film avond georganiseerd, waar de film Othello, mar, het toneelspel van Shake speare, met Orson Welles In de titel rol, de hoofdschotel vormde. Ongetwijfeld hebben degenen, die daartoe het gevoel konden opbrengen, een avond van hoogstaand kunstgenot beleefd. Alleen was het jammer, dat de onderschriften op de füm soms wat onduidelijk waren en het geluid niet, van zulk een kwaliteit was, dat men het gesprokene gemakkelijk kon volgen. Aan het begin van de avond sprak de voorzitter van de personeelsvereni ging "Vegla, de heer A. C. de JRaaij. een kort openingswoord, waarin hij memo reerde. dat in deze nieuwjaarsserie van bijeenkomsten, op 21 januari de film „Dr. Knox" zal worden gedraaid, ter wijl op 24 januari Bert Brugman zal koenen met zijn poppentheater. De bar bier van Sevilla, naar de opera van Verdi staat dan op het programma. De vereniging telt momenteel 400 le den, terwijl 900 personen de drie uitvoe ringen, die aan het begin van het nieuwe jaar worden gehouden, zullen 1}£Z06K€11* Het accordeon orkest van Vegla speelde bij de aanvang van de avond verschillende melodiën terwijl een voor film over de Amerikaanse voorlichting werd vertoond. De laatste serie voorstellingen ia dit seizoen zal in April worden gegeven. Het Dames- en het Mannenkoor van Wilton Fijenoord hebben, evenals vorig jaar het jaarfeest gezamenlijk gevierd. De toneelzaal van het geboufw Arcade was zaterdagavond dan ookgeheel ge vuld met belangstellenden. Dat is niet zo verwonderlijk wan neer men weet, dat het Mannenkoor dat nu 17 jaar toestaat, 65 leden heeft en het Dameskoor, dat nog maar 2 jaar •geleden werd opgericht, een ledenaantal •heeft van 115. Beide koren hebben bo vendien een groot aantal donateurs. Op dit jaarfeest traden de koren niet zelf op, zij hadden de uitvoering van het .programma aan anderen overge laten. Bij de nummers, die ten beste werden -gegeven' door een aantal uit stekende amateurs, waren uitteraaTd vele, die op muzikaal -gebied lagen. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van het Mannenkoor, de heer F. W. Friedel. De organisatie van deze avond was in handen van de heer G. Visser. Van de medewerkenden noemen wij het orkest de Melody mixers, The North Stars, 'twee gitaristen, The Roco's. •een Russisch duet Marua en Nadjg, Ankie Hulsthof met haar accordeon, de in klederdracht zingende Jossie en Co de illusionist Twiggo, de humorist Gijs je, en de parterre acrobaten, de Etona's De Rotterdamse Margarine Industrie uit Vlaardingen belegde voor haar personeel in het gebouw Musis Sacrum te Schiedam een feestavond waarvoor een groot aantal artisten naar Schiedam was gekomen. Het geheel stond onder leiding van het bureau Truxini Compagny uit Haarlem terwijl men aan het gebo- dene de titel „Achter klaar.... draaien 'maar", had gegeven. De Vlaardingers -waren naar Schie dam gekomen omdat in Vlaardingen geep geschikte zaal beschikbaar was. De Stadsgehoorzaal is voor dergelijke avonden te groot en andere zalen zijn te klein. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer G. P. de Blois, opende de avond en heette o.a. de directie van het bedrijf hartelijk wel kom. De tentoonstelling, „De stille glans der Gouden Eeuw", die in het Stedelijk Stedelijk museum te Schiedam geduren de enige weken geopend is geweest en waarvan gisteren de deuren werden ge sloten, heeft 1469 bezoekers getrokken. Dacht men aanvankelijk dat vele scho lieren in klasse verband een bezoek aan de tentoonstelling zouden brengen, dat bezoek is tegengevallen. Wel hebben enkele scholen in Schiedam van hun be langstelling blijk gegeven, vooral de Huishoud- en industrieschool en de scholen voor middelbaar onderwijs, maar het bezoek van leerlingen van de lagere scholen was zeer minimaal. De tentoonstelling is vanmorgen af gebroken en zal nu naar Gouda gaan, waar zij op 23 januari zal worden ge opend. Ih de expositiezaal worden voorlopig werken uit eigen bezit van het Stede lijk Museum geplaatst. Aangifte van 14 jan. BEVALLEN: A de Weerd—Hoogeveen, z; M C Poiesz—de Groot, d; A G T Vervat— Stomph, d; C M Willebrand—Kreft, z; J C Nelemans—-Burghout, d; I, H van Zanten— Henning, d; G M van der Blom—Desaing. z; F vaa der Waardvan der Meer, z; J W Heijna—Horsten, z; M H van der Meer— Pennings, d; G- *t Hart—-Hulshofz; E E Dentro—Henkens, z; D Sengers—WUdeboer, 2. E H LouwesRobertson, z; N T de Jong— Verhoeff 2d; W S B de Regt—Christiaansen, z; H W SomverdeKruijs, d: J H W Stassen deoVERLEDEN: R. D. van Zwieten, man van j R Treffers, 5? j.; C H van Gelderen, vr„ geh gevv met W van Beeuwljk, 80 J.; F S M H Tiessellnck, vr., geh gew met B Th Kraawaneer, 8 lj-t A J Meerman, man van AMMVerbakei. 42 j.; n Hemstra, man van P E Rlede. 73 j.;-J J KJoen. man van J van der Bilt, 59 U J G BoUemeijer. zoon 17 daeerr Voormalig Pemls: G Leensvaar, grii gew met A Lagendijk, 87 j. de spoorlijnen ter hoogte van de Laan slootseweg -geprojecteerd was, voor reke ning van de gemeente Rotterdam worden uitgevoerd. De kosten zijn indertijd be groot op 1.970.000. Daar ook de Spoorwegen van deze on derdoorgang gebruik zullen maken voor een verbinding met het emplacement- Hudsonstraat, verklaarden zij zich be reid een bijdrage van 225.000 in deze kosten te verlenen. Voor rekening van de gemeente Rotterdam dus een uit gave van 1.745.000. Intussen hebben de Spoorwegen nader besloten het emplacement te Schiedam geheel, d.w.z. ook ten behoeve van de lijn Rotterdam-Hoek van Holland, op ho ger niveau te brengen. Als gevolg hier van zal de nieuwe baan met aan de zuidzijde van de spoorlijn, maar aan de noordzijde daarvan worden gelegd. Daar bij de wijziging van dit plan geen belangen van de gemeente Rotter dam zijn betrokken, hebben de Spoor wegen zich verbonden het kostenverschil voor hun rekening te nemen, zü het uiteraard op basis van de thans geldende begroting. De oorspronke lijke raming van het gemeentelijk aandec' moet nl. wegens de in tussen opgetreden loon- en prijsverho gingen van 1.745.000 op 1.937.000 wor den gebracht. Door de verwezenlijking van dit plan zal het industriegebied in de Spaanse polder een uitstekende wegverbinding krijgen. Geboren: Johannes M, z v F C M v d Klink en H Daalman; Benjamin, z v W A E Kramer Freher en J C E van Builtenen. Overleden: S Rosman, 87 j. Aan de Gemeenteraad van Schiedam werd door B. en W. een plan voorge legd tot het onteigenen van een aantal ongebouwde en gebouwde eigendommen aan de Vlaardingerstraat, Keihelstraat cn Vellevcst in verband met de vast stelling van de voorgevelrooilijn voor de Vlaardingerstraat. Deze onteigening is noodzakelijk om de bebouwing van de noordwestzijde van de Vlaardingerstraat te verbeteren en tevens om te kunnen komen tot de aan leg van de laatste schakel in de ver keersweg, welke de binnenstad van Schiedam zal verbinden met de in uit voering zijnde bebouwing van het Uit breidingsplan Nieuwland, het in aanleg zijnde Tuindorp Kethel. de Provincia- leweg Den Haag (west) Schiedam en de Rijksweg 20 (Rotterdam Hoek van Holland). De Vlaardingerstraat zal een rij- breedte krijgen van 12 meter, met trot toirs langs beide zijden elk van 4 me ter. Om de nieuwe weg te kunnen aan leggen, zullen de langs de noordwest zijde van de Vlaardingerstraat en en kele langs de Vellevest en Kethelstraat gelegen panden gesloopt moeten wor den. IHt de hut van de derde machinist A. D. op het Liberiaanse stoomschip „Santa Elena", dat momenteel bij de werf Wilton Fijenoord te Schiedam ligt werd een portefeuille met 300 dollar ge stolen. Uit het dressoir van de familie v.d. K„ wonende aan de Dirk van Wasse naarstraat te Schiedam werden zondag avond enkele sieraden, twee horloges en een portemonnee gestolen. De familie v.d. K. kwam zondagavond om half elf van visite thuis en bemerkte, dat tijdens haar afwezigheid inbrekers zich toegang tot de woning hadden verschaft. Nadat de dieven over de tuinschutting waren geklommen hadden zij de deur gefor ceerd. Een beeld van voortdurende ergernis verdwijnt definitief. Wij doelen op de lange ritsen trieste wachtenden voor de spoorbomen bij de overgang Vlaardingen-Oost Het is heel begrijpelijk, dat de opening van de nieuwe tunnel öp woensdagmiddag 18 januari met enige plechtigheden en feestelijk heden plaats vindt. Speciaal het feit, dat de georganiseerde wegvervoerders hier aanleiding hebben gevonden om met een défilé voor den dag te komen is wel iets, dat de belangrijkheid van dat ogenblik woensdagmiddag nog eens extra onderstreept De opening van de tunnel zal geschie den door de nieuwe commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, die eerst heden geïnstalleerd wordt. Waarschijnlijk is de opening van deze tunnel dus de eerste officiële daad in zijn nieuwe func tie van mr. J. Klaasesz. Ook zal de voor ganger van mr. Klaasesz als commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper aanwezig zijn. Hij zal de naar hem genoemde weg, die op de tun nel aansluiting geeft openstellen door het naambord te onthullen. Onder de gasten bevindt zich voorts de president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen N.V., de beer dr. ir. F. Q. den Hollander. Het officieel programma van deze voor "Vlaardingen zo belangrijke gebeurtenis luidt als volgt: 15.45 pür: Ontvangst van de genodigden in de recratiezaal van het Sheü-sportpark De Vijfsluizen. Hierop aansluitend zullen enige toespraken worden gehouden. 17.00 uur: Onthulling van de naam „mr. L. A. Kesperweg" door de oud-commis saris van de Koningin. 17.05 uur: Officiële ingebruikstelling van de nieuwe verkeerstumiel door mr. J. Klaasesz. 17.20 uur: Symbolische huiten gebruik- stelling van de oude spoorwegovergang door dr. ir. F. Q. den Hollander. 17.40 uur: Défilé op de Markt door de nationale organisatie van beroepsgoede- renvervoerders op de weg. 17.45 uur: Receptie van het gemeente bestuur van Vlaardingen op het stadhuis. De gemeente ziet de 18e januari als een feestrag voor Vlaardingen. Daarom zullen om 12 uur de vlaggen van de open bare gebouwen worden gestoken. Na de aankomst van mr. L. A. Kesper, die gisteren uit Libanon kwam vliegen, begeeft het gezelschap zich naar de nieu we weg, waar mr. L. A. Kesper de naam van de „mr. L. A. Kesperweg" onthult. Door het indrukken van een knop stelt vervolgens de nieuwe commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz de nieuwe verkeerstunnel en de nieuwe weg in gebruik. Tegelijkertijd gaat de straatverlichting branden, als mede de aangebrachte feestverlichting. Bovendien de diepstralers bij de veertig vlaggenstokken, waarbij veertig padvin ders opgesteld staan die in het licht van de aanstralers de vlaggen zullen hijsen. Op hetzelfde ogenblik gaat men over tot het afsteken van het vuunverk bij de tunnel. Op vier plaatsen wordt een Ben gaals vuurwerk ontstoken. Terwijl van de ene kant vervolgens het gezelschap genodigden door de tun nel wandelt bij ongunstig weer zachtjes rijdt zal van de andere kant een grote stoet door de tunnel gaan, voorafgegaan door leden van de nationale organisatie van beroepsgoederenvervoerders in Ne derland. Op een zwaar, maar goed bespeelbaar ter- rem werd de strijd aangebonden tuss»n twee ploegen, die beide drie invallers tn de gelederen hadden. Bij het Vlaardingse Zwaluwen ontbraken Stouthandel, Bergwerf en Keizerwaard op het appèl. Hoogvliet liep direkt hard van stapel en het Zwaluwendoel werd herhaaldelijk be dreigd. Het ingrijpen van de zwart-witte verdediging was voortdurend zeer onzeker. De aktiviteit van de gasten werd na een kwartier beloond met een goed doelpunt. Zwaluwen trachtte tevergeefs het spel te verplaatsen en weldra bracht Hoogvliet de stand op 02, toen de bal uit een hoekschop onberispelijk werd ingeschoten. Aan de an dere zijde gingen enkele opgelegde kansen door slecht schieten verloren. De roodhem- den hadden daarna opnieuw succes, toen Lammers over het schot van een der Hoog- vliet-voorwaartsen heen dook. Een vierde doelpunt van de bezoekers werd wegens buitenspel niet toegekend. Zwaluwen, dat voor de rust wel heel erg onder de maat was gebleven, heeft in de tweede helft getoond nog wel tot iets be ters in staat te zijn. De zwart-wltten ga ven nu bijna voortdurend de toon aan, maar ook in deze periode werd veel te weinig geschoten, waardoor het overwicht lang niet voldoende werd uitgebuit. Het duifrde dan ook geruime tijd voordat Vogler bij een algemene aanval met een schitterende kop bal de achterstand verkleinde. Snelle tegen aanvallen van Hoogvliet berokkenden De Neef cs. vaak grote moeilijkheden. Circa 10 minuten voor tijd veroorzaakte een ach- terspeler van Hoogvliet een strafschop, die door v. d. Weyden in 'n doelpunt werd om gezet (2—3). De laatste minuten gaven vol op spanning, maar de gasten lieten de winst met meer schieten. Scheidsrechter v. d. Eerg was de beste man van het veld. Hef publiek d.w.z. de bezitters van een gemotoriseerd voertuig mogen zich hier bij aansluiten. Daartoe moet men zich op stellen op de Parkweg, aanrijden via de Julianasingel te uiterlijk 4.30 uur. Eerst op het laatste moment zal het verkeer worden stopgezet. Onmiddellijk na de opening kan het verkeer gebruik maken van de nieuwe verbinding tussen de brug over de vijf sluizen en Vlaardin gen. Terwijl de beroepsgoederenvervoerders zich naar Schiedam begeven, begeeft het gezlschap genodigden zich in de richting van het koffehuis van de heer Zonne, waar een vreugde vuur zal worden ont stoken, waarbij de spoorbomen zullen worden verbrand. Dit zal de symbolische sluiting van de zo druk bekrittiseere spoorwegovergang Vlaardingen-Oost be tekenen. Het publiek, dat een en ander wil vol gen wordt uitgenodigd zich op te stellen langs de oude weg tegenover de uitgang van het Sportpark „De vijf sluizen" of op het noordelijke voetpad langs de nieu we weg. Om het geheel een feestelijk aanzien te geven worden vervolgens de bewoners langs de route, die de stoet zal volgen, verzocht de vlaggen uit te steken. Dat zjjn dus de bewoners rond Vlaardingen- Oost en voorts van de Parkweg, de Bin nensingel, de Schiedamseweg, richting Stadhuis langs de Waal. De beroepsgoederenvervoerders komen na een rit rond het Rubensplein in Schie dam terug naar Vlardingen en rijden via de Pruissingel en Mozartlaan naar de Markt, waar het défilé zal worden afge nomen. Automobilisten kunnen zich eventueel op de Mozartlaan aansluiten. Het muziekkorps H.V.O. zal voor pas sende muzikale begeleiding zorg dragen. Het zal opgesteld staan nabij de nieuwe tunnel en bij het doortrekken van de genodigden hen voorafgaan. Vanaf vijf uur wordt het Oranje carillon bespeeld. In het kader van de landelijke ver- keersactie, werd vrijdag door de politie te Maassluis controle gehouden. Hieruit bleek, dat er nog steeds weggebruikers zijn, die het ook tot schade van zich zelf, zo nauw niet nemen met de ver- keersvoorschriften. Vier en twintig per sonen zijn geverbaliseerd, hieronder wa ren vier fietsers, die geen richting aan gaven; tien reden zonder achterlicht en eén zonder bel. Eveneens reden vier bromfietsers zonder achterlicht. Eén autobestuurder het onnodig de richting wijzer uitstaan: twee auto's reden zon der achterverlichting: één met kop lampen van verschillende sterkte en één met één brandende koplamp. Op een zwaar terrein behaalde Ex celsior een ruime 5—1 overwinning op de Schiedammers, die in alle opzichten de minderen waren van hun gasten. Na 10 minuten opende Vermeer voor Ex celsior de score (01) en hoewel P.P. S.C. tot tegenaanvallen kwam, was haar voorhoede onmachtig om hiervan enig profijt te kunnen trekken. Vermeer bracht in de eerste speelhelft de stand op 02. Na de hervatting verrichtte Vermeer spoedig de hattrick door de Schiedam- se doelman voor de derde maal te pas seren (0—3). Door een misverstand m de Excelsior-achterhoede kreeg Kune- man gelegenheid de eer voor zijn club te redden (13). Daarna werd een Ex- celsior-offensief ingeluid, waardoor P.P. S.C. slechts een verdedigende taak kreeg. Hartog en Van 't Hoff verhoog den da score voor Excelsior tot 1—5. Geslaagd. Voor het praktijk-diploma boekhouden „Associatie" slaagde de heer M. G. Luijten te Maassluis. Ter gelegenheid van het feit, dat 25 jaar geleden voor de eerste maal in Hoek van Holland gas werd geleverd, werd vanmorgen in het „Jagerhuis" in de Hoek een offinieéle bijeenkomst ge houden. Aanwezig waren o.a. de Rot terdamse wethouder van Bedrijven, de heer H. E. v.d. Brule en de directeur van het Maasstedelük G. E. B., ir C. F Ruter. De heer Ruter schetste in het kort de ontwikkeling van het gasbedrijf in Hoek van Holland. De onderhandelin gen miet de Noorse Gas Maatschappij over gaslevering werden onderbroken coor de eerste wereldoorlog. Men vroeg zich daarna af, of het niet mogelijk zou zijn een leiding vanuit Rotterdam aan te leggen. De uitslag van het on derzoek was negatief. De hiernavolgende onderhandelingen met de Haagse Gas maatschappij hadden rcsultat en op 15 januari 1931 trad de gasvoorziening in werking. Spr. gewaagde vaci de goede ver standhouding tussen de Haagse en de Hoekse autoriteiten, ank werd gebracht aan de heren dr. D. A. Heynsius, toen malig adjunct-directeur van het Ge meentelijk Gasbedrijf te Rotterdam en J. C. Mulder, die 25 jaar geleden direc teur was van de Hamag. Beide heren hebben zich bijzonder beijverd voor de plaatselijke gasvoorziening. Het filiaal-gasbedrijf, dat aanvankelijk met verlies werkte, is op het ogenblik De heer Weststrate, die zaterdag voor de Antirevolutionaire Jongeren Kring te Vlaardingen sprak, achtte het In het geheel niet uitgesloten, dat Vlaardingen in 1980 uitgegroeid zal zjjn tot een stad van ca, 140.090 inwoners. De ontwikke ling sinds 1945 jieeft reeds tn sterke mate de zelfs optimistische (schatting van het gemeentebestuur overtroffen. Dat deze snelle ontwikkeling zware financiële eisen stelt aan de gemeente is duidelijk. Denken we alleen reeds aan het 'aanleggen van rioleringen en stra ten in de nieuwe westwijk. dan zijn daarmee alleen reeds miljoenen ge moeid. Vandaar,, dat spreker een vurig pleidooi hield voor een ruimere rijksbij drage aan snel groeiende gemeenten. Aan de hand van fraaie lichtbeelden schetste de wethouder hoe Vlaardingen er in de toekomst uit zou zien en inder daad. wanneer de plannen van het ge meentebestuur werkelijkheid worden, zal er niemand zijn die onze stad nog zou willen verlaten. Of men van oost of zuid of west Vlaardingen binnenkomt, overal zal men het uitzicht krijgen op een woonwijk, waarin op harmonieuze wijze flats van tien verdiepingen en éénge zinswoningen elkaar afwisselen. Eén van de mooiste kanten aan deze plan nen is wel, dat voor het overgrote deel door particulieren zal worden gebouwd en de overheid slechts daar ingrijpt, waar dat noodzakelijk is. Aardige bij zonderheden zijn, dat in de sanering van de binnenstad reeds rekening is ge houden met de mogelijkheid, dat het nieuwe stadhuis alweer te klein zal zijn, en dat langs de. Vaart wellicht een groot recreatiecentrum zal ontstaan met een nieuw te graven meer om te zeilen en een roeibaan. Het spreekt vanzelf, dat op het boeien de betoog een zeer geanimeerde discus sie volgde, waarbij de financiële aspec- Eett moderne flat zal aan het Verploegh Chasséplein te Vlaardingen verrijzen. De foto van de perspectieftekening geeft een goed beeld zoals het er in de toekomst uit zal gaan zien. Hedenmiddag om on geveer 2.15 uur is de eerste paal voor het geboutc geslagen. Dat zou reeds enige dagen terug zijn gebeurd, wanneer de sneeuwval het begin van de boute toen niet onmogelijk had gemaakt. De Christelijke filmactie Vlaardingen hoopt de filmvertoningen in 1956 te be ginnen met de vertoning van de prach tige kleurenfilm Heidi en Peter. Heidi en Peter is een vervolg op de film Heidi, waarvan de leden van de Vlaardingse afdeling van de Cefa vorig jaar konden genieten. De avonturen van de nu wat oudere Heidi met het vriend je geitenpeter en het vriendinnetje Kla- ra zullen stellig opnieuw de belangstel ling van zeer velen hebben. Die grote belangstelling heeft de Ce- fa ook wel nodig. Zoals we enige tijd geleden reeds schreven is het door de grote toevloed van leden namelijk no dig geworden tweemaal eenzelfde film achtereen in de Stadsgehoorzaal te draaien. Zodoende zijn er nu voorstel lingen op woensdag 18 én donderdag 19 ianuari. Intussen betekent dit een be langrijk risico voor Cefa Vlaardingen. Grote tegenvallers kan de jonge orga nisatie eigenlijk nog niet hebben. Van daar dat men voorlopig met de twee avonden een proef neemt. De opkomst van de leden zal moeten bewijzen dat een dubbele vertoning der films inder daad nodig is. ten mede de aandacht trokken. Dit ont lokte de heer Weststrate de verzuchting: „Het leven is mooi, maar duur. Je kunt het ook goedkoper hebben, maar dan is het niet zo mooi". De voorzitter, die de vergadering sloot, deelde nog mee, dat in de loop van februari een gecombineerde verga dering zal worden belegd met de Christ. Hist. Jongeren, waar een hoofdbestuurs- lid van de Christelijke Volkspartij zal komen spreken. Met de trein, die ongeveer kwart vóór twaalf stopte op het station Vlaardin gen-Oost is in Vlaardingen hedenmor gen aangekomen het gezin Jovic. be staande uit man, vrouw en drie kinde ren, alle Kroatiërs. Het betreft hier het eerste van een aantal gezinnen uit vluchtelingenkampen, dat in Vlaardin gen huisvesting krijgt. Na vele jaren ontbering kunnen deze gezinnen hier eindelijk weer in een normale samen leving worden opgenomen. Reeds vori ge week hebben enkele van deze men sen met Vlaardingen kennis gemaakt. Het gezin Jovic wordt gehuisvest in één van de semi-permanente woningen in de Babberspolder in de Benthcim- straat, op no. 10. Deze woning vond het gezin Jovic van morgen nadat men van de trein naar de Bentheimstraat was gebracht, keurig ingericht. De gemeentelijke dienst voor sociale zaken had hiervoor zorg ge dragen. De inrichting werd tevens mogelijk gemaakt door een bijdrage van 1200.— van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp. Tot het interieur behoort o.m. een radiotoestel, dat daar speciaal in ge- plaats wordt opdat deze mensen het contact met hun eigen land niet zullen verliezen. De heer en mevrouw Jovic en hun drie kinderen Petrack Peter (7 jaar),, Botso (drie jaar) en Slieper van drie maanden voelden zich direct voortref felijk thuis. De wethouder voor sociale zaken, da heer Walstra, heette deze nieuwe inwo ners van Vlaardingen hartelijk welkom. In titaal neemt Nederland 250 vluch telingengezinnen op en Vlaaardingen i3 een van de 27 gemeenten, die dit samen doen en nam zelf 25 gezinnen voor haar rekening. De eerste 35 gezinnen worden in de loop van deze maand onderge bracht. Vand'aag komen ook in Deven ter en Enschede vluchtelingengezinnen aan, Vlaardingen was de eerste gemeente in het westen des lands waar men tot een dergelijke opname overging. In de komende dagen zullen ook nog gezinnen worden gehuisvesd in de Kei zerstraat, de Kemperstraat, de Willem Barendszstraat en de Com. Houtman straat. Als alle woningen er zo uitste kend uitzien als die van het gezin Jovic, waar we vanmorgen even op bezoek waren, zal het stellig tot grote tevreden heid van de nieuwe inwoners aanleiding geven. rendabel. Het aantal verbruikers vas in 1931 520 en thans 1100, Het ver bruik is gestegen van 170.000 m3 tot 1.147.00 m3 per jaar. Namens het gemeentebestuur van Den Haag bood de directeur van het Haagse Gasoedrijf ir, E. H. Berbuyzen zyn ge lukwensen aan, waarna de heer V. d. Brule het woord voerde. „Hoek van Holland is in zekere zin altijd een probleem geweest en dat is het nog. De port van de Rijn, toege voegd aan Rotterdam beloofde voor de toekomst iets groots. Het is anders ge lopen. Niettemin -is de plaats uitge groeid ot een recreatieoord van belang", aldus zeide de wethonder. Deze sprak de hoop uit, dat een bestaand plan aan gaande de gasvoorziening op grote af- stand, venvei kelijkt zal worden in het belang van de economie en de nationa le welvaart De voor.: 'te- van de wijkraad de heer D. v.d Burg drong in zijn toe spraak aan op de gelijkstelling van d" waterleidingtarieven. Wat betreft de gastarieven in Hoek van Holland is deze gelijkselling er al. Op het Hollandse Spoor Station te Den Haag arriveerde vanmorgen om 9.15 uur de Franse generaal (M. Car pentier. bevelhebber van de NAVO- landstrijdkrachten in centraal-Europa. De generaal, die binnenkort de mili taire dienst verlaat wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, brengt een afscheidsbezoek aan Neder land en zal in verband hiermede de mi nister van oorlog, de chef van de ge nerale staf, de Franse ambassadeur en de staatssecretaris van oorlog ontmoe ten. Dit zal geschieden aan een lunch, die de chef van de generale staf hem vandaag aanbiedt. Hij werd aan het sta tion. waar een erewacht van een bat terij luchtdoelartillerie van de 901e luchtverdediging en de Koninklijke Mi litaire Kapel stonden opgesteld, be groet door generaal Hasselman, gen. maj. C. J. Valk pl.vervangend chef-staf van generaal Carpentier, en door de garnizoenscommandant kolonel G. J. v. Buuren. 1 In een volkstuin in de Starrevaartpol- der te Leidschenöam had de heer Lebbin in de grond een fles bespuitingsvergif verstopt. De fles was afgedekt met een emmer, met wat aarde erover heen. Vanmiddag bleek, dat de emmer en de fles met vergif verdwenen waren. Men vreest dat de jeugd de fles heeft meegeonomen. In de nacht van vorige vrijdag op zaterdag hoorden verschillende bewo ners van woningen aan de Van Hogen- houcklaan te Den Haag kabaal in hun tuinen. Dat kunnen geen inbrekers zijn. zo dachten zij, want die maken niet zoveel lawaai. Zaterdagmorgen evenwel bleek ingebroken te zijn in een fotozaak aan deze laan en vijf fototoestellen en een bedrag, tot een waarde van 800 werden gestolen. Voordat de inbrekers in de winkel kwamen, moesten zij over vijf schuttingen klauteren en door vijf tuinen lopen. Dit maakte zoveel herrie, dat omwonenden het hoorden, maar zij sloegen er verder geen acht op. Burgemeester Schokking van Den Haag opende vanmorgen in het paleis aan het Noordeinde de tentoonstelling van geschenken, die aangeboden zijn door de bevolking van Suriname en de Nederlandse Antillen tijdens het konink lijk bezoek aan de West. De burgemeester deelde mede, dat de opbrengst van deze tentoonstelling, even als die welke in Amsterdam is gehou den, ten goede zal komen aan een soci aal doei in de West. De heren dr. R. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname en W. F. M. Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, legden er in een kort woord de nadruk op, dat de ko ninklijke reis een grote gebeurtenis voor de West is geweest en dat men de ten toongestelde geschenken niet zo zeer moet beoordelen op hun materieelwaar- de, maar veeleer naar hun symbolische betekenis. Uit de geschenken, die een uiting zijn van spontane gevoelens, spreekt liefde voor het koninklyk huis terwijl ze tevens het symbool zijn van de hechte band tussen Nederland en de West cn van de aanhankelijkheid van de bevolking aldaar aan het huis van Oranje. Bij de opening waren tevens aan wezig de oud-gouverneur van Suriname, thans Commissaris der Koningin In Zuid-Holland, de heer J. Klaasesz en zijn opvolger in Suriname, de heer J. van Tilburg. 's-GRAVENHAGE, 16 jan. In de ont vangsthal van het Ministerie van On- derwsjs, Kunsten en Wetenschappen zal op donderdagavond 26 januari om half negen de M. Nijhoff-pnjs. ten bedrage van 2000 worden uitgereikt. Vooraf zal de voorzitter van de jury, de heer An- toon Coolen het algemeen juryrapport bekend maken. Na de uitreiking zal mejuffrouw Aleida G. Schot een refe raat houden over „De kunst van ver talen". Na afloop van de bijeenkomst, die onder leiding staat van de voorzitter van het Prins Bernhardfonds, prof. mr. G. J. Wiarda, zal de minister van On- derwijs, Kunsten en Wetenschappen eea receptie aanbieden. Volgen* het orgaan ran de Franso socialistische partij. Le Populaire, streeft een groep poujadlslen er naar, hun leider af ie zetten, omdat „deze avonturier de anli-bslastingbeweging .heeft verwron-, gen". De leiders van deze groep, Jean Rauzy en Jean Pujol, hadden zich bij het socia listische hoofdkwartier vervoegd voor overleg. Zij wilden niet uit de beweging treden, maar ijverden slechts voor her stel van het oorspronkelijke karakter van de beweging en verwijdering van Pou jade en zijn naaste medewerkers, aldus het socialistische blad. Voor een Parijse rechtbank is zaterdag een proces tegen Poujade begonnen. Aan Poujade wordt ten laste gelegd, dat hij in verkiezingsredevoeringen de president van de Nationale Vergadering, Schneiter, heeft beledigd. Nadat Poujade was onder vraagd, werd de zitting verdaagd. BIJEENKOMST VLAARDINGSE CHR. MIDDENSTANDSVER. Op dinsdag 24 januari hoopt de Vlaar dingse Christelijke Middenstandsvereni- ging een ledenvergadering te houden waar een spreker het onderwerp „Het winkelen in de toekomst" zal inleiden. -V—.w tt 6 M r/rWr De N.V. Rademaker'n Koninklijke Ca cao- en chocoladefabriek te 's-Graven- hage en P. Nieuwerkerk en Zn. N.V., dochtermaatschappij van de Rotterdam se N.V. Frank Rademaker hebben za terdag juridisch flink geruzied over het Haagse hopje. Aanleiding voor de onenigheid was een circulaire, weike In een oplage van 200 stuks, in Duitsland was verspreid door de Nieuwerkerk N.V., althans door de Rotterdamse Rademaker N.V. In de ze circulaire staat dat deze Nleuwer- kerk-firma de enige echte hopjes fabri ceert cn dat alie andere hopjes maar namaak zijn. De Haagse Rademaker N.V., die in 1940 het recept voor de be reiding van deze snoep had gekocht, vond de circulaire maar een kwalijk stuk, vol onjuiste voorspiegelingen en maakte er een kort geding over aan hangig. Dit geding diende zaterdagmorgen voor de waarnemende president van de recht bank te 's-Gravenhage, mr. R. Prins. Voor de eisende partij trad op mr, J. W. M. Peek en voor de gedaagde partij mr. E. A. van Nieuwenhoven Hel bach. Mr. Peek zeide o.m. dat de N.V. Nieuwerkerk in 1922 werd opgericht en in 1933 failliet ging. De curator ver kocht enige potten en pannen en de re cepten aan de heer Jacob Brand, die op zijn beurt op 9 mei 1940 de recepten verkocht aan de Koninklijke N.V. Ra demaker. In 1934 werd middelerwijl een nieuwe N.V. Nieuwerkerk opgericht, welker fandelen thans allemaal in het bezit zijn van de Rotterdamse N. V. Frank Rademaker. Maar de nieuwe N.V. In de naehi van vrijdag op saterdag is te Helmend de 47-jarige ongehuwde grondwerker Van de L. neergestoken door zijn kostbaas, de 53-jarige gehuwde textielarbeider S. Toen Van de L. in de nacht beschon ken thuiskwam in zijn kosthuis iian de Micrlosewcg kreeg hij woorden met S. Bij het hierbij ontstane handgemeen Verwondde Van de L. met een bierflesje S, aan het hoofd, S, greep toen een broodmes en stak Van de L. neer. Het slachtoffer moet onmiddellijk dood zijn geweest. Kort na het gebeurde werd S. gearres teerd. Hy legde een volledige beken tenis af. Strafwerk. De Amerikaan Leon Peach, die schuldig was bevonden aan het overhevelen van benzine uit de tank van een hem niet toebehorende auto naar de zijne, werd door dc rechter van Yarnmond, in de Amerikaanse staat In diana, veroordeeld om in het rechtbank- gebouw duizendmaal de zin „ik zal niet stelen" te schrijven. Getrouwd C, W, HOOGENDIJK en COCKY POT Overschl* 14 Januari 1066 Viaardlngen mocht allerlei lekkernijen bereiden, behalve Haagse Hopjes, zeide mr. Peek. Deze N.V. maakte nu „genie"-hopjes. Omdat de circulaire in Duitsland een onjuiste indruk zou wekken bij de klan ten, eist nu de Haagse Rademaker N.V. onmiddellijk stopzetting van de versprei ding van de circulaire en rectificatie van de inhoud, zulks op straffe van een dwangsom van ƒ5.000 voor elke dag, waarop dit niet gebeurt. De pleiter van de gedaagde partij, mr. Van Nieuwenhoven Heibaeh stelde primair dat eiseres niet ontvankelijk kon zijn in haar vordering, omdat zij niet P. Nieuwerkerk N.V. had moeten dagvaarden, maar de Rotterdamse N.V. Frank Rademaker. Voorts zeide pleiter, dat in 1951 reeds deze circulaires naar Duitsland werden gezonden. De vorde ring kan dus niet spoedeisend zijn, ter wijl bovendien de materie te ingewik keld is om in kort geding te kunnen worden behandeld. Voorts stelde pleiter dat zijn cliënte het grootste deel van de failliet gegane firma heeft gekocht met daarbij toet be drijf aan de Lange Voorhout te 's-Gra venhage, met handelsnaam en oude boeken. De directeur van de N.V. Nieu werkerk, de heer G. Nieuwerkerk had de kennis van de recepten en had, vol gens pleiter tevens het recht deze toe te passen. Tenslotte meende pleiter dat eiseres geen recht (meer) heeft op de handelsmerken, omdat de heer Brand nooit ingeschreven is geweest in het handelsregister. Tijdens de discussies kwam steeds het „Candide"-handels merk van de hopjes ter sprake. Het recht tot voeren van dit merk werd, zo wel door eiseres als gedaagde betwist. De waarnemende president van de rechtbank besloot ten leste dat hij zo spoedig mogelijk uitspraak zal doen. De waarnemende president van de rechtbank willigde vanmorgen de eis in en gelastte gedaagde onverwijld de pu- blikatie, de verspreiding, het doen ver spreiden en het ter lezing geven van de circulaire stop te zetten. Zulks op straf fe van verbeurdverklaring van een dwangsom van 5.000 voor elke dag, waarop dit nog niet is geschied. De gedaagde werd voorts veroordeeld tot betaling van de kosten van het ge ding, begroot op 200. ROTTERDAMSE TERMIJNMARKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO. Slot notering (in gids. per 100 kg), medege deeld door de N.V. commissiehandel v.h. Julius van Roosendaal: Jan. 115.75, maart 115.80, mei 115.», juli 114.30. Aantal contracten 13 jan. defenltief 9. Voorlopige apgave vandaag: 6. ROTTERDAM. 16 januari. Medege deeld door de firma A Makkreel, makelaar in granen): vor. slot s.k. Januari 25.10 25.50 Maart 24 67*i 24.67',i Me1 24.55 24.67*i JuU 24.55 24.57*3 «..frp^^ENHAGE, -16 jan. Met verse e t A warZn aan de markt de spanvissers fcSch 71 met f 2940. Sch 1 en £H ™et f 5440, notering verse haring f 17AO- I9.0O per kist van 50 kilo. Met verse via y^iïin88!? de loggers Sch 55 met f 5280 mCt t 6900 01 Sch 305

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2