Consumenten belang Partijconvent nam belangrijke besluiten Dubbeltallen zonder aanvaard toevoegingen m Tweehonderd werknemers legden werk neer Heftigwoordenduelin proces-Jungschlaeger Felicitaties en -Gadeaus vóór jarige prinses Margriet Indonesische ministers no niet terug naar Djakarta Order van miljoen dollar voor Ned. fabriek Jong Amerika vraagt lichte fietsen in helle kleuren Het te verwachten Dr. W. P. Berghuis voorzitter Vier ministers nemen ontslag Beslissend „Genève" voor Ontslagen bij Wilton Fijenoord Vreemde tonelen tijdens zitting H Gymnastiek in Chr.milieu mmm Rood is voor de jongens, blauw voor meisjes Weer overzicht DONDERDAG 19 JANUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3286 Weerbericht Dodelijke aanrijding te Utrecht 1000ste schip is binnen KAiööd, Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef, 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Klachtcndienst abonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 ■s-Gravenhage: Huygensplem 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adro. Tel. 114402 Klachtcndienst 18 30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2,26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. ONBESTENDIG. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw of regen. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Dezelfde of iets hogere temperaturen. O 20 januari: zon op 8 40 onder 17.07; maan op 10 59. onder 0.41 E.K. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT E laatste tijd is in hoge mate de Ij vraag ictueel, welke positie de consument moet innemen bij de orga nisatie vRn bet sociaal-economisch le ven. Met name Is hierbij de kwestie in het geding, of de consument een plaats kan worden gegeven in bedrijf- en produktschappen volgens de wet op de (publiekrechtelijke) bedrijfsorgani satie. Tijdens de behandeling in de Twee de Kamer van het wetsontwerp tot in stelling van een produktschap voor zuivel, zijn hieraan onlangs nogal uit voerige beschouwingen gewijd. In het produktschap (oude stijl) had den de consumenten gelegenheid via een tweetal consumentencommissies, waarin ook de huisvrouwenorganisa ties vertegenwoordigd waren, van hun zienswijze te doen blijken. Het produktschap (nieuwe stijl) zou iets dergelijks krijgen volgens het wetsontwerp, doch minister De Bruyn moest het desbetreffende artikel voor lopig terugnemen, omdat de Tweede Kamer er In meerderheid de voor keur aan gaf over deze aangelegen heid eerst het advies van de Sociaal Economische Raad te vragen. De SER zal de materie tegelijkertijd in meer algemene zin bekijken. Het advies zal vermoedelijk over enkele maanden gereed zijn. 1 N wezen past een consumenten- I vertegenwoordiging niet binnen het raam van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Oorspronkelijk is dan ook in de des betreffende Raamwet ©en plaats aan de consument in de besturen van be- drijfslichamen niet toegedacht Aan de bedrijfsorganisatie ligt im mers de gedachte ten grondslag, dai het bedrijfsleven zelf. dus onderne mers en arbeiders gezamenlijk, de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de gang van zaken in de bedrijfs- tak. In wezen is de consument geen be- drijfsgenoot, en door hem In te scha kelen in bestuursorganen van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zou hij een verantwoordelijkheid te dragen krijgen, die hem in wezen niet toekomt. Dit neemt intussen niet weg, dat be- drijfslichamen verordeningen kunnen gaan uitvaardigen, die van ingrijpen de betekenis zijn voor de belangen, van de consument. Ook ai houdt men er rekénlng mee dat de Overheid, als hoedster van he; algemeen belang, het recht heeft ver ordeningen te vernietigen die strijdig moeten worden geacht met het consu mentenbelang, toch kan de vraag rij zen of dit belang wel onder alle om standigheden bli de Overheid veilif kan worden geacht. Met andere woorden: het kan ge wenst zijn, dat ook de Overheid onder bepaalde omstandigheden zich gron dig iaat voorlichten over de mening der consumenten wanneer derzelvcr belangen in het geding zijn. HET Tweede-Kamerlid, de heer C. P. Hazenboseh, heeft onlangs aan de vraag, hoe het consumentenbelang veilig ban worden gesteld, een interes sant artikel gewijd In Co-op, het maandblad van de verbruikscoopera- ties. Daarin atelde hij, dat ook de vak» centralen de laatste jaren zich in haar beleid steeds meer hebben laten leiden door de belangen van de con sument. Zijn zijn de aangewezen orga nen om het consumentenbelang in be scherming te nemen. Drs. Hazenboseh deed echter tege lijkertijd uitkomen, dat de vakcentra- leh naar zijn oordeel niet in staat en niet bevoegd zijn exclusief op te tre den ter behartiging van het belang van de Nederlandse consument. Zij zullen hier samenwerking moeten zoe ken met anderen en hij noemde daar bij de Nederlandse Huishoudraad, waarin vrouwenorganisaties zijn ver tegenwoordigd met een ledental van ca. 500.000, en de Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties. UITERAARD valt thans nog weinig of niets te zeggen omtrent het re sultaat, waartoe de S.E.R. bij zijn stu die zal komen. Het is een moeilijk probleem, dat bo vendien voor produkt- en bedrijfschap pen niet steeds dezelfde aspecten heeft. Het lijkt echter niet voor tegen spraak vatbaar, dat onder bepaalde omstandigheden de stem van de con sument in adviserende zin moet kun nen worden gehoord. Hoe dit moet gebeuren, daarover zijn o.a. ook reeds enige tijd bespre kingen gaande tussen de drie vakcen- tralen en de Ned. Huishoudraad, in welk gesprek eveneens de Ned. Con sumentenbond is betrokken. Indien er in Nederland een officieel orgaan zou ontstaan, dat op verant woorde en deskundige wijze de rege ls over vraagstukken, waarbij het consumentenbelang in het geding is, van advies zou kunnen dienen, zou dat stellig zinvol zijn. En een garantie te meer, dat onver hoopt ongunstige effecten van de groepsvorming in onze samenleving tij- ^ig kunnen worden geëlimineerd. Een groep van 40 mannen, die wer den herkend als Indiërs, heeft in Goa een. jeep van de Portugese grenspolitie beschoten en in brand gestoken. Een der inzittenden werd gewond. Dit was «et tweede grensincident op één dag. P. BERGHUIS (Van een onzer verslaggevers) HET PARTIJCONVENT van de A.R. Partij heeft zich in de giste ren in Esplanade te Utrecht gehouden vergadering op zeer vlotte wijze door de belangrijke agenda heengewerkt. Op het Pro gram van Actie waren 315 amendementen ingediend. Het Centraal Comité was op tal van punten aan de wensen van de indieners van amendementen tegemoet gekomen. Ofschoon over tal van punten nog gediscussieerd werd, werd geen enkel amendement meer over genomen. Ten aanzien van enkele punten van het Program van Actie zegde het Centraal Comité nog nadere overweging toe. De laatste paragraaf betreffende de aanvaarding van onze verant woordelijkheid temidden der volken, leverde nog een levendige dis cussie op, waaraan o.m. werd deelgenomen door prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. A. B. Roosjen en dr. J. Schouten, waaruit bleek, dat allen het in principe met elkaar eens zijn, doch dat er verschil van mening bestaat over de vraag, welke mogelijkheden er nu nog zijn om het onrecht, Ambon aangedaan, weer ongedaan te maken. De vastgestelde dubbeltallen voor het presidium van de A.R. Partij wek ken de verwachting, dat door de deputatenvergadering, welke op 25 april a.s. zal worden gehouden, tot voorzitter zal worden gekozen dr. W. P. Berghuis, burgemeester van Kampen en tot tweede voorzitters de heren J. van Eijbergen, voorzitter van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond te Utrecht en J. Smallenbroek, lid van Gedeputeerde Staten van Drente te Assen. Wij moeten niet zeggen, dat zoiets niet meer mogelijk is. Als we stellen dat Jezus Christus alle macht gegeven is, dan hebben wij ons ook in het le ven duidelijk uit te spreken. Het recht der Ambonezen om in 1950 de vrije republiek uit te roepen, wordt door rechtsgeleerden van internationale vermaardheid uit vele landen erkend. Moeten wij nu zeggen, dat zij maar genoegen hadden moeten nemen met autonomie, binnen de Indonesische re publiek? J. SM ALLENBROEK l;'.' Sivs VAN EIJBERGEN Aan de discussie over het Program van Actie werd ook nog deelgenomen door prof. dr. Zijlstra, minister van Economische Zaken, die ten aanzien van enkele aangelegenheden betref fende de economische en de finan ciële paragraaf zijn mening gaf. Zo merkte hü, naar aanleiding van de vraag of in het Program van Actie geen speciale belastingfaciliteiten moe ten worden bepleit voor besparingen, of dat de vraag gesteld moet worden, of: indien een bepaald bedrag beschik baar is voor belastingverlaging, een verlaging der belasting over de gehele linie niet verkozen moet worden bo ven extra faciliteiten op besparingen. De verantwoordelijkheid of men be paalde bedragen wil consumeren dan wel besparen moet aan ieder persoon lijk warden gelaten. Ambon Bij de behandeling van de laatste paragraaf verklaarde prof. mr. P. S. Gerbrandy het te zullen betreuren als deze paragraaf, waarin ook over Am- bon gehandeld wordt, zou worden aanvaard als is voorgesteld. Daarom steunde hij de derde alinea van het amendement van de kiesvereniging te Soestdijk. Willen we waarlijk christelijk en anti-revolutionair zijn, aldus spr.. dan zal dit moeten blijken op het punt van het internationale recht inzake de republiek van de Zuid-Molukken. Wij mogen ons eigen verleden niet ver loochenen. Op 25 April 1950 heeft de republiek der Zuid-Molukken zich on afhankelijk verklaard, zoals wij J-t in 1581 hebben gedaan. 0 Zie verder pagina 3 In de Stadsgehoorzaal te Leiden vond woensdagavond de slotfase plaats ian de landelijke sleutelactie ten bate van de vluchtelingenhulp. Op de foto ziel men de loorzitlcr van de Nederlandse Federatie voor vluchtelingenhulp, de heer M. A. Reinaldadie de laatste sleutel op de weegschaal gooit. Dit flinke exemplaar waarschijnlijk van een oude Leidse stadspoort ontving hij uit handen van brandmeester Klaassen van de Leidse brandweer. T")E PSII en de Nahdatoel Oelama hebben besloten hun ministers uit het Indonesische kabinet terug te trekken. Deze partijen zijn met te zamen vier ministers in de regering-Harahap vertegenwoordigd. Aanleiding tot het besluit van de beide partijen is het regeringsbeleid met betrekking tot de conferentie te Genève. Zoals bekend is, heeft de regering in Djakarta maandag, om aan de bezwa< ren van Nahdatoel Oelama en PSH dat Bij de dok en scheepswerf Wilton Fijenoord te Schiedam zijn gisteren circa zestig arbeiders ontslagen omdat zij weigerden na de schaftijd aan het werk te gaan. Sinds enige weken is op deze werf een actie gaande die geleid wordt door een groep arbeiders, waarvan het merendeel niet is aangesloten bij de bonafide vakorganisaties. Zij eisen herziening van de ionen op korte termijn. De directie stelt zich echte-ï op het standpunt, dat deze kwes tie uitsluitend in overleg kan worden opgelost met de erkende vakorganisa ties Toen gistermorgen bekend werd, dat een van de leden van het actie comité was ontslagen hij had tijdens het werk geld ingezameld voor een te houden protestvergadering wilden ruim tweehonderd arbeiders, bankwer kers van de afdeling reparatie, een proteststaking beginnen. Van de zijde van de directie kwam spoedig de mededeling, dat- iedereen aan het werk diende te blijven. Wie hieraan geen gevolg zou geven, moest er rekening mede houden, dat hij op staande voet was ontslagen. Na qe schaftijd bleek, dat tweehonderd arbei ders het werk haddon neergelegd. Slechts zestig van hen wilden tenslotte De 73-jarige voetgangster W. de B. van W. uit Utrecht is woensdagavond, toen zij bij het overstekeu van de Am sterdamse Straatweg aldaar weifelde, aangereden door een met een snelheid van 70 km. rijdende personenauto die werd bestuuid door de 18-jarige A. B. R. uit Soestcrberg. De autobestuurder heeft nog getracht de voetgangster te ontwijken, maar hij slaagde daarin met. Zij werd meegesleurd en liep o.a. een sc'nedelbasisfractuur op. Zij is overge bracht naar het stads en academisch ziekenhuis waar bleek dat zij was over leden. de staking doorzetten. Hun is medege deeld, dat zjj ontslagen waren. Vanmorgen werd getracht alle op de werf werkzaam zijnde arbeiders te be wegen tot het neerleggen van het werk. Dat gelukte niet. Wel werd op enkele afdelingen een langzaamaan-actie ge voerd. Tjjdens een hernieuwd verhoor van de voor het proces-Jungschlager naar Djakarta overgekomen getuige Hoen ders, welke getuige deze week gewaar schuwd was voor het afleggen van mein edige verklaringen, is het opnieuw tot een heftige woordenwisseling gekomen. Op verzoek van de getuige Manoch verklaarde de heer Tatang gastrawlria, beambte van een der ministeries, dat hij gezien had, dat de getuigen Manoppo en Hoenders elkaar na de eerste zitting de hand schudden. De verdedigster verzocht .deze nieuwe getuige eerst de eed af te leggen en dan pas zijn verklaring, maar de rechter be sliste, dat dit niet de moeite waard was: De zaak waar het om gaat is zo onbelang rijk en ik ken Manoppo al van vóór de oorlog. We moeten onderzoeken of Hoenders liegt, aldus de rechter. De ver dedigster zei, dat een verklaring van Manoppo in ieder geval al voldoende ontzenuwd is. Rechter (op heftige toon): Laat u mij toch uitpraten. U wilt steeds het woord hebben. De bekl. heeft voldoende gele genheid gehad, de verklaringen van Ma noppo te weerleggen, die slechts op drie punten in de hele zaak betrekking had den, U hebt daarvoor de getuigen van de KLM opgeroepen, en ik heb toege staan dat hiervoor bovendien getuigen uit Nederland overkwamen. Het publiek in de zaai was tijdens de laatste heftige woorden opgestaan en drong langzaam naar voren. Er ontstond een voelbare spanning in de rechtszaal. Bekl. bracht in het midden, dat get. Manoppo- vroeger eens verklaard heeft, dat mevr. Nani Razak verdedigster was geworden omdat haar man eens de ad judant van bekl. zou zijn geweest. Bekl. had toen verzocht, hierover enkele ge tuigen te doen horen teneinde de onjuist heid van Manoppo's onder ede afgeleg de verklaring te kunnen aantonen. Ik zou niet begrijpen waarom de heer Koenders. indien hij Manoppo inderdaad een hand heeft gegeven, dit zou ont kennen. aldus bekl. De rechter wond zich hierover op en verweet bekL po gingen aan te wenden om get. te be ïnvloeden door hem de raad te geven, het maar te bekennen, in de hoop dat dit beter zal zijn voor zijn zaak. Bekl. was hierover zeer verwonderd. Rechter Maengkom riep toen uit: Als ik echter merk dat get. Koenders mein edig is dan zal ik hem op staande voet laten oppakken, in uw eigen belang. (Gegrinnik in de zaal). De rechter besloot hierop de zitting voor tien minuten te schorsen, opdat men weer tot rust kon komen. Nadat de zitting was hervat verzocht bekl iets te mogen zeggen: Edelachtbare, dit zijn zeer emotionele dingen voor mij. Als ik iets te veel gezegd heb en u door sommige woorden misschien gekwetst heb, verzoek ik u rekening te houden met-mijn emoties. Het is "niet mijn be doeling geweest iets aan te merken op uw beleid in deze rechtzaak. De rechter antwoordde, dat hij dit al les al heeft afgeklopt en dat men nu rustig verder kon gaan. De verdedigster stelde toen echter voor, mede in verband met het gevor derde uur en de verwarde omstandighe den waarin het laatste gedeelte van cfe zitting verlopen was, het verhoor in een volgende zitting voort te zetten. Rechter Maengkom stemde met dit voorstel in en sloot de zitting. tegemoet te komen, besloten de Indone sische a -legatie uit Genève terug te roepen. Nu deze partijen zich desondanks uit het kabinet terugtrekken, wordt het in regeringskringen In Djakarta mogelijk geacht, dat de terugroeping van de Indonesische delegatie bij de bespre kingen met Nederland wordt uitgesteld. De vier ministers, die hun portefeuille ter beschikking stellen, .zijn de tweede vice-premiep Harsono Tjokroaminito de minister van Sociale Zaken Soedibjo. de..minster.Aan Godsdienstzaken Kiai lyas en dé"miftister van Binnenlandse Zaken Soenarjo, Verwacht wordt dat de PSH en de Nahdatoel Oelama heden morgen een gezamelijke nota aan pre mier Harabap zullen overhandigen. Intussen zijn de Indonesische minis ter van Landbouw, Mohammed Sardjan en de financiële adviseur Indrakasoema uit Djakarta in Genève gearriveerd. Zoals bekend is, had de Indonesische regering het nodig geoordeeld deze beide koeriers naar Genève te zenden teneinde de terugroeping van de dele gatie toe te lichten. Minister Sardjan was kennelijk nog met op de hoogte van de -laatste ont wikkelingen in Djakarta. Hij verklaarde bij zijn aankomst op het vliegveld althans zeer optimistisch te zijn over de toestand in zijn land. Hij voegde daaraan toe, dat de besprekingen met Nederland „op een goede wijze moeten worden beëindigd". ET Nederlands Christelijk Gym- 45 jaar pioniersarbeid. Het tracht be grip te wekken voor de noodzakelijk heid van lichamelijke opvoeding en voor het bestaansrecht van de chr. gymnastiekvereniging. Het betreurt het, dat nog zovelen van chr, huize zich wenden tot de neutrale turnver eniging. Deels ui+ onwetendheid, deels uit laksheid en deels ook, omdat van kerkelijke zijde de waarde van een chr. vereniging niet altijd wordt Inge zien. Nu er in ons land steeds meer gym nastieklokalen in gebruik worden ge nomen, is de vraag van de oprichting van chr. gymnastiekverenigingen ac tueler dan ooit. De praktijk toont aan, dat de tot standkoming van chr. gymnastiekver enigingen veelal een kwestie van geestdriftig initiatief is. Welnu, laat het daaraan dan ook nergens ontbreken. t Om meer dan één reden verdient het streven van het N.C.G.V. daadwerke lijke steun en warme waardering. Drie dagen eerder dan vorig jaar HetNederlandse kustvaartuig „Cin derella" (cargadoor Slavenburg en Huyzer) is gisteren als duizendste schip de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Het schip koos ligplaats in de Spoor weghaven. Vorig jaar kwam het Noorse m.s. „Triton" drie dagen later de Nieuwe Waterweg binnen. Een van Nederlands bekendste torens in de steigers. De welbekende Scheve, Oude Jan" te Delft verkeert in een dusdanige toestand, dat een ingrijpende restauratie nodig blijkt. De steigers ko men nu al tot bijna de wijzerplaat. De jarige prinses Margriet was van morgen al vroeg uit de veren om de felicitaties en cadeautjes van ouders cn zusters in ontvangst te nemen. Verder waren er honderden brieven alt blnnen- en buitenland met gelukwensen aan het palels bezorgd, het merendeel van kin deren en vaak versierd met eigen ge maakte tekeningen. De voorzitter van de Indonesische de legatie voor de besprekingen met Ne derland, minister van Buitenlandse Za ken Anak Agung Gde Agung, heeft don derdagmorgen vroeg na een nachtelijke vergadering van zijn delegatie meege deeld dat het vertrek van de Indone sische ministers uit Geneve naar Dj» karta voorlopig is uitgesteld. De vergadering werd gehouden na aankomst in Geneve van de Indonesische (Van een onzer verslaggevers) IN Amerika neemt de fiets een heel anderé plaats in dan In Nederland het geval is. Bet is vrijwel alleen de jeugd, die naar rijwielen •vraagt, lichte fietsjes in helle kleuren: Irood voor de jongens, blauw voor de I meisjes. Men beschouwt de fiets er meer als een stuk speelgoed Dat vertelde ons de heer Harry C. Fluhr, rijwielimporteur uit Milwaukee (V.S.), nadat hij woensdagmiddag, vergezeld van zijn echtgenote, op Schiphol was aangekomen De heer Fluhr, die agem is van verscheidene gfote Amerikaanse warenhuizen, heeft onlangs bij de Junckei Rijwieienfabriek te Apel doorn een order geplaatst voor 50.000 rijwielen ter waarde van meer dan een miljoen dollar. Gisteren kwam hij naar Nederland om hier enkele besprekingen te voeren en tevens om de Apeldoornse rijwielfa- briek te bezichtigen. De Ver. Staten hebben een eigen rijwielindustrie, maar de fietsen die er worden gemaakt zijn tamelijk zwaar van constructie; de jeugd vraagt lichtere rijwielen, aldus de heer Fluhr. De in Nederland vervaar digde exportfietsen zijn zeer licht van bouw en bovendien vrijwel alle voor zien van een drie-versnellingsnaaf. De volgende week zal bij de Apel doornse fabriek de honderdduizendste na de oorlog vervaardigde exportfiets gereedkomen, zo vernamen wij van de directie. minister van Landbouw Mohammed Sardjan en mr. Indrakasoema, Minis ter Anak Agung deelde verder nog mee dat het in het Indonesische kabi net met ontbreekt aan steun voor de de- legatie. Hij voegde eraan toe dat het opnemen van contact met de Neder landse delegatie „zal Afhangen van de ontwikkelingen". Minister Agung G. deelde na afloop van de vergadering mede, dat minister Sardjan en mr. Indra Kasuma verslag hadden uitgebracht over hetgeen zich de laatste dagen in politiek opzicht in Dja karta heeft afgespeeld en „instructies van de Indonesische regering aan de de legatie hebben overgebracht". Na zijn mededeling, dat is besloten het vertrek van de ministers van de de legatie bij Djakarta vooralsnog uit te stellen, antwoordde minister Anak Agung op een vraag, of er een nieuwe ontwikkeling is opgetreden ten aanzien van de Nederlands-Indonesische confe rentie: „Wij zullen verder moeten zien. hoe de politieke ontwikkelingen zullen zijn". Op een vraag hoe het staat met de politieke steun aan de delegatie zei- de hij „Het ontbreekt hier aan steun in het Indonesische kabinet". Minister Anak Agung voegde hier onmiddellijk aan toe, dat „deze ontwikkeling nog niet het laatste woord ten aanzien van de besprekingen betekent". „Het grootste deel van de regeringspartijen staat ach ter de delegatie" zeide hij verder nog. Antwoorden op de vragen, of het nu zeker is, dat contact zal worden opge nomen met de Nederlandse delegatie, zeide mr, Anak Agung: „De besprekin gen zijn nog niet afgelopen en er zal een bijeenkomst tussen beide delegaties worden gehouden." Hij kon ciiet zeggen, of dit spoedig zal gebeuren: „Dit hangt af van de ont wikkelingen". Op een vraag, welke ont wikkelingen daarmee worden bedoeld, j toenemen. In de temperatuurverdeling zeide hp. „In^ Djakarta, in Den Haag [komt over het algemeen niet veel ver en in Genève. - andering Een vrije dag was deze dertiende verjaardag voor de Prinses echter niet en om negen uur vanmorgen zat ze, zoais elke dag, in de eerste klas van de dépendance van het Baarns Lyceum, waar haar mede-leerlingen voor een hartelijk welkom zorgden. Als petekind van de koopvaardij zal Prinses Margriet vanmiddag om kwart voor vier en om vier uur twee delega ties uit koopvaardijkringen ontvangen. De eerste is een afvaardiging van het opleidingsschip „Pollux" en. bestaat uit de ceommandeur J. F. Viëtor en de kwe-' kelingen P. A. J. Culmans, A. Sterk en B, K. A. Langhoor. Zij zullen een al bum aanbieden, dat de leerlingen van de „Pollux" in hun knutseluurtjes heb ben vervaardigd. De tweede delegatie is die van het Prinses Margrietfonds, de stichting voor oorlogsslachtoffers der Nederland se koopvaardij en hun nagelaten be trekkingen. Van deze delegatie maken deel-uit de heer W. Wijnberg uit Dokkum, zijn dochtertje Annie en mevr. S. Besier von Rath, huisbezoekster van het Mar- grietfonds. Zij zullen de gebruikelijke taart en nog een cadeau aanbieden. De heer Wijnberg heeft tot 1942. ge- va ren als bootsman op het stoomschip „Rarmsen". Zijn schip werd toen ge torpedeerd, waarbij hij werd gered. Doordat hij geruime tijd in het ijskoude water heeft gelegen, zijn toen zyn voeten bevroren geraakt, waarvan hij thans nog veel hinder ondervindt. DE BILT, 19 december, woensdag 10.00 uur. In een krachtige noordweste lijke luchtstroming aan de westflank van een actieve depressie boven de Botnische golf stak langs onze kust een noord- westerstorm op. die echter van korte duur was. Tegelijkertijd stroomde koude lucht uit de poolstreken binnen, waarin op tal van plaatsen sneeuw en hagel buien voorkwamen. Tijdens opklaringen 7 daalde de temperatuur op vele plaatsen in het binnenland tot 1 a 2 graden onder nul. Een nieuwe storing, die bij Groen-' land tot ontwikkeling kwam, 'bereikte vanmorgen de Ierse kust. Het laat zich aanzien, dat de storing niet erg actief is. maar dat zii dicht langs of over ons land zal trekken, wat plaatselijk met, wat regen of sneeuw gepaard gaat. Een - volgende depressie komt midden op de oceaan tot ontwikkeling en koerst ver- moedelijk naar het zeegebied tussen" IJsland en Schotland. De wind zal bij - ons waarschijnlijk niet veel fa kracht toenemen. In de ZON EN MAAN A. R. Program van Actie vastgesteld voo Regeringscrisis in Djakarta .VA 3 4K>1 5 W

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1