Van 't Hof naar't Hoofd Hier heerst GetottdheVreugd<> 'ASPRO' ONGERUST OVER HUIDIGE GANG VAN ZAKEN Festiviteiten in Den Haag op verjaardag Prinses Beatrix Eerste atoomproef in 1956 in de V.S. Wethouder ir. Van Lissa Nessel over Haagse woningbouw: Gevangenisstraf voor bokser Bij oversteken aangereden SCHIEDAM Gezellige middag voor Schiedamse huisvrouwen Weekend Lutherse Jongeren in Schiedam L.J.O. maakte reisje naar Amerika Dit jaar geen ïnhabé Ad. den Besten komt dichtkunst spreken over moderne MAASSLUIS Burgerlijke stand van Botterdam Herv. Wijkgemeente V zag „Het witte legioen" Succes voor E.S.S. Woningcartotheek Bejaard echtpaar door gasvergiftiging om het leven gekomen VLAARDINGEN Meer contact met de onderwij skraehten Inbraak in bakkerij toch de hand Vertrek gouverneur naar de West Gecompliceerde botsing in Den Haag Drie processen-verbaal per twee minuten N Meisje in Den Haag aangevallen Mozart-herdenking van Residentie-Orkest Tot 65 km, per uur veroordeeld Nieuw soort centrifu- gaalpomp ontworpen? Times versus Dulles 2 TROUW Donderdag 19 januari 1956 Voor het eerst in het nieuwe jaar was de afdeling Schiedam van de Ned. ver eniging van Huisvrouwen bUeen in de kleine zaal van het gebouw Irene. Op deze middag werden door de Schie damse fotograaf J. Simons een aantal door hem vervaardigde diapositieven vertoond, die bij de dames buitengewoon in de smaak zijn gevallen. Bij afwezigheid-van de presidente heette de vice-voorzitster mevr, M. C. Schroot- Drooglever Fortuyn, de aanwezigen wel kom. Voor de pauze vertoonde de heer Simons platen van een reis door Neder land. daarna werden natuuropnamen ge bracht. Vooral opnamen uit de diergaarde Biijdorp en platen van herfsttinten en paddestoelen waren bijzonder geslaagd. Ook opnamen uit het natuurreservaat „De Beer" en van een tentoonstelling van Schiedams schooltuinen, die enige jaren geleden in de Beurs te Schiedam werd gehouden, oogstten aller bewondering. Het programma werd afgewisseld door pianospel van de dames Plooy-Floot van Amstel en Den Boer-Bijl. De Lutherse Jongeren Organisatie te Schiedam zal op zaterdag 25 en zondag 26 januari de gastvrouw zijn -ran onge veer vijftig jongeren uit Dordrecht, Den Haag, Delft en Rotterdam. Dan zal in Schiedam een streekwekeinde worden gehouden van de N.L.J.B.-afdeling Zuid- Holland zuid. De gasten zullen op zaterdagmiddag wórden ontvangen in de bovenzaal van de kerk, waar zij kennis kunnen maken met de leden van de Lutherse gemeen te, die hen gedurende die dagen in huis zullen nemen. In de avonduren wordt een grote bij eenkomst gehouden in de grote zaai van het gebouw Irene, waar het Luther se toneelgezelschap Lutona een blijspel zal opvoeren „Een zeeman ging passa gieren". Zondagmorgen zal in de kerkdienst, die gezamenlijk zal worden bezocht, ds. Bamullèr uit Hilversum voorgaan, ter wijl zondagmiddag opnieuw in de bo venzaal van de kerk een referaat zal worden gehouden over „Kerk en. jeugd" door een spreker, die nog door het hofd- bestuur van de N.L.J.B. zal worden aangewezen. Voor de Luthers® Jongeren Organisa tie afdeling Schiedam, sprak woensdag avond in tie bovenzaal van de kerk, de heer J. F. J. Burg over zijn ervarin gen tijdens'een reis naar de Verenigde Staten. De avond werd geopend door de voor zitter van de Organisatie de heer J. van Dijk, die behalve een aantal leden van zijn eigen vereniging, ook een groot aantal dames van de Lutherse vrou wenvereniging en andere gemeenteleden welkom kon heten. De heer Brug wiens lezing, met prachtig gekleurde lan taarnplaatjes, met aandacht werd ge volgd sprak in het bijzonder over het kerkelijk leven in de U.S.A. Naar wij vernemen zal dit jaar geen ïnhabé worden gehouden te Schiedam. Hoewel het nog wel in de bedoeling heeft gelegen plannen voor een herha ling van het vorige jaar te maken, kon woensdagavond op een bijeenkomst van de taitiattefnemrs nog geen besluit worden genomen. Dit 'betekent echter, dat van een ïnhabé dit jaar niets meer zal komen, omdat de tijd van voorbe reiding daarvoor te kort wordt. Financiëel is de ïnhabé van vorig jaar zeker een succes geworden. Men zal geen beroep op de borgfond- sea, waarvoor verschillende Instellin gen zich garant stelden, behoeven te doen om de nog lopende financiële ver plichtingen na te komen. Gemeente-avond Herv. kerk te Kethel De Hervormde gemeente te Kethel hield,woensdagavond een goed bezochte gemeenteavond in het zaaltje achter de kerk. Naast de afhandeling van enkele interne zaken luisterden de aanwezigen naar dr. L. J. Cazemier die sprak over „De vernieuwing in de kerk" en daar bij enkele aspecten van het kerkelijk leven behandelden, die wporf^l tw de oorlog een belangrijke- verandering heb ben ondergaan. Een uitvoerige discussie over het behandelde-onderwerp besloot deze' avond, die werd geleid door de predikant ds. P. J. de Bruijn. Korte Sehiedamse berichten DE LASCLUB Schiedam houdt op 25 januari een filmavond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven. Deze filmavond wordt verzorgd door de N.V. Soudometal Electroden- fabriek te 's-Gravenhage. 35 JAAR IN DIENST: Bij de Glasin dustrie Pieterman N.V. te Schiedam, was de heer W. J. Bbert uit Dordrecht, de chef van de slijperij. De directie van het bedrijf heeft dit gëbeuren niet onopgemerkt voorbij la ten gaan en de jubilaris woensdagmor gen thuis opgezocht en hem een enve loppe met inhoud overhandigd. Burgerlijke stand van Schiedam GEBOREN: Elisabeth W. d v H de Koster en it Batenburg: Geertruida M C, d v H C J Tïmmers en C M A Rensman; Willem T. ivJde Gdds en A Kreuk: Johannes H H M, rv J Zoetmulder en M Th Buckers OVERLEDEN: B W van Zonsbeek 91 j. wed. van J M Loch. De gezamenlijke Sahiedamse boek handelaren hebben het initiatief geno men tot het uitnodigen van de moderne dichter Ad. den Besten naar Schiedam. De heer Den Besten zal op 8 februari in -de studieeaal van de openbare lees zaal aan de Lange Haven spreken over moderne poëzie. Aanvang 8 uur. Hij zal daarbij mede voordragen uit experi mentele poëzie terwijl er na afloop ge legenheid bestaat tot discussie. Vele mensen in deze tijd vragen zich name lijk af hoe het nu eigenlijk zit met de moderne dichtkunst. De heer Den Bes ten hoopt het een en ander duidelijk te kunnen maken. Hoewel het doen optre den van schrijvers in Schiedam meest al een succes werd, verschillende ma len was tijdens bijeenkomsten geduren de de boekenweek de zaal van Musiü Sacrum tot de laatste plaats bezet, zijn de boekhandelaren er zich van bewust dat niet voor iedere stroming in de li teratuur een even grote belangstelling bestaat. Plannen om ook in de boeken week (eind februari begin maart) iets in deze geest te organiseren wor den overwogen. ROTTERDAM. Bevallen: H M Korob Wetsteijn, d.; R van Drlel—van Wijk, d.; A WoldaOvergoor, d.: N van der Pligt—- de Man. d.; M Verdijk—Verhuist, d.: M L de Raad—Nolst Trenité, d.: M Hoekstra—ten Hoove, d.; Chr W VerschoorMulkens, z.; J H OldenhofVenneman, z.: M van Heels- bergenDingemans. d.; J A JongenelisHa- namaaijer, d.; L KrookTwigt, d.; J V de Haan—Wamsteeker. d.; W P van Moerker ken—de Waal. z.; L Evers—Pentinga. z.; E de Leeuw—Brouwer, d.C J M TukSie- mons. z.; P H de Frel—van den Hout, d,: M P E de Lange—Degenaar, z.: A Kalt—van Herpen, z.; B van EijkWeijers, z.; G C van der WijngaartMorree. z.; I Rietveld—Ware- man, z.: J Heijser—van Heusden, z.: M de Wit—van der Laan, d.; M B Wilbrink—van Es. A de Zeeuw—Schermer, z.; J van DUk—ten Hoor, z.; H Teunissen—van Lange- veld, dM Versteeg-de Wldt. z.; W M Ver schoor—Fens, z.: F M Buik—Roodenburg, z.; T van RUn—Doorduin, d. Overleden: G van der Starre, man van L Hoffman 62 j.: G J Bruijns, vrouw van M R Mikkelsen 75 U de Xlae. man van v Rakker 80 1,: L Rctz, man van M C Kempfs TS j-l A Meijer, vr.. geh gew met t m Brakke 80 j.: B. 2. Thomsen. ongeh. irouw- 81 jï X van Kranen, ongeh vrouw'21 i.; J H Muurlink, man van H P van Es 73 1 E C van Lis, vr., geh gew met CJ LKuijpers 94 j.: C Moser, man Er Th Simonart 79 j.: G van IJperen, man. «w met A C Hammendorp 70 j.; M f M Moonen. ongeh man 83 j.; A Botbljl. man 6i j.; C Valkoog, vr.. geh gew «ft C bijkerk 89 1-: c M Michels, vrouw met C BiJKento» i w Kramer> m4n vart 70 J.: G van Dorp, man van E UJ Ar gteen èl j.: J Dijkstra, vr., geh S met A de Vries SS J.: J G droos, man van J M Hademaker 70 J. De wijkgemeente V van de Hervorm de Gemeente te Schiedam kwam woens dagavond in de grote zaal van het ge bouw Irene bijeen voor het bijwonen van de opvoering van het toneelstuk „Het witte legioen" door de toneelgroep O.D.G. De zaal was tot de laatste plaats bezet toen ds. J. G. Jansen een wel komstwoord sprak. Hij wekte de aan wezigen op tot grote activiteit voor de actie van het te stichten wijkcentrum en vestigde de aandacht op de grote bazar, die eind april zal worden gehou den ten bate van hetzelfde doel. De to neelspelers, die vervolgens in actie kwa men hebben veel succes gehad. Schaaknieuws De schaakwedstrijd tussen het Schie damse E.S.S. en R.SR. uit Rotterdam heeft een voorlopige uitslag van 32 in het voordeel van de Schiedammers op geleverd. Het begon niet best voor E.S.S. Janssens verloor, zij het na taai verzet, korte tijd later gevolgd door v. Eden. Hierna echter werden winstpunten ge noteerd van Eering, Reitsma en Immer zeel. Van de vijf afgebroken partijen staat er een op winst en een op verlies. Van de overige partijen is weinig te zeggen, hoewel er enkele wat remise achtig aandoen. De uitslagen in de winterwedstrjjd wa ren als volgt: Groep 2: Donkhorstv. Grootveld 10; Groen Jrv. Etten 10; Kleijheeg Malkus !/tVt; AhrensHersbach l0. Groep 3: MarbusKoster 0—1; Smit Slagmolen V*V». Groep 4: Harteveld—Parmet 01. De stand in de groepen ziet er thans als volgt uit, waarbij het aantal gespeelde partijen tussen haakjes is gegeven: Groep 1: Reitsma 71/» (8), v. Eden 6 (8), Eering 5l/i (9), Meijer 5 (7), Janssens 4'/« (9), den Uijl 4. (8). Groen Sr 3 (8). Penning 2 (9), Bjjloo l'/i (7) v. d. Velde 1 (7), A Groep i: Immerzeel 6 (8h Kleijheeg 5(9), Groen Jr 5!/> (9) Donkhorst 5 (5), Hersbach,-4 (7), Brouv er 4 (8), v. Etten 3 (10), v. Grootveld 21/» (8), Ahrens 2'h (9). Groep 3: Slagmolen 7 (8), Smit 5 (7), Koster 4Vi (7), Marbus 3 (8), v. Dijk 2!/t (6), Zonneveld l1/* (6), Slavenburg 1 (5). Groep 4: v. Leerdam 6 (8), Parmet 5 (7), Voogt 4 (6), Smits 3'/j (6), de Boer 3 (6), Timmers 2V* (7), v. Dalen 2 (5), Harteveld 1 (9). Er werd slechts een party voor de per- centagewedstrijd gespeeld: Voorwinden de Boer 0—1. Maassluis leent anderhalf miljoen Ter financiering van de bouw van een aantal openbare werken is het noodza kelijk, dat de gemeente Maassluis geld middelen aantrekt op lange termijn. Burgemeester en wethouders adviseren de raad twee onderhandse geldleningen af te sluiten van in totaal 1.500.000, waarvan 1.000.000 op te nemen met maart a.s. en de resterende 500.000 per 1 juli van dit jaar. De rente van deze leningen bedraagt 3% pet. per jaar, de looptijd 30 jaar en de koers 100 pet. Burgemeester en wethouders van Maas sluis achten de inrichting van een woning- cartotheek van belang voor een juiste bepa ling van Jiet gemeentelijk beleid op het ge bied vanwde volkshuisvesting. Deze cartotheek omvat een register, dat voor elke woning in de gemeente een kaart bevat, waarop een aantal administratieve en technische gegevens zijn vastgelegd over de desbetreffende woning en over het perceel, waarin deze is gelegen. Een deugdelijke ken nis omtrent de aanwezige en beschikbare woningvoorraad, en, in hoofdzaak de aard, de bestemming en de toestand daarvan, waar door behoorlijk onderzoek en een betrouw bare analyse mogelijk wordt, maken deze cartotheek noodzakelijk. Van deze kennis dient te worden uitgegaan bij het opmaken van plannen tot uitbreiding van de gemeente, alsmede tot sanering en verbetering van ge deelten, welke daarvoor in aanmerking ko men. Voorts zal uit de cartotheek met objec tiviteit kunnen worden vastgesteld, aan welk soort woningen op een gegeven ogenblik in de gemeente gebrek heerst en in welke sector van de woningbouw overproduktie dreigt. De inrichting van de cartotheek zal los van de binnenkort te houden algemene woningtelling, worden opgezet, gelet op het bouwtechnisch karakter van de woningcartotheek. De kosten van de inrichting van de wo ningcartotheek worden geraamd op 10.000. De cartotheek zal geen betrekking hebben op de panden, begrepen in het saneringsplan, aangezien deze eerlang toeh zullen verdwij nen. Excelsiornieuws De thuiswedstrijd tegen Die Haghe is voor Excelsior te Maassluis een lastige klip. die zij niet gemakkelijk zal om zeilen. De Kapelpolderbewoners zullen alle zeilen moeten bijzetten om de Ha genaars de baas te blijven. Een span nende strijd, die om 3.15 uur begint, kan verwacht worden. Excelsior 6 speelt te Rotterdam tegen Groen Wit 3. Junioren: H.W.D. a Excelsior a, 3 uur; Excelsior b Scbiedam vb, 3.30 uur; Excelsior cl V.F.C. cl, 2 uur; Excelsior c2 S.V.V. c5, 2.15 uur en V.F.C. c3 Excelsior c3, 2 uur. ONDERHANDSE AANBESTEDINGEN Burgemeester en wethouders van Maassluis stellen de gemeenteraad voor de volgende werken ondershands op te dragen: riolerings- en bestratingswerken aan de G. A. Brederolaan (gedeeltelijk), Henriëtte Roland Holst- en Jan Luijken- straat aan de firm Gebrs. de Jager te Sliedrecbt voor ƒ35.253.; bouw en in richting van een dubbelwandige houten barak achter het pand Govert van Wijn kade 30 in het kader van de uitbrei ding van de gemeentesecretarie aan de firma A. van 't Verlaat te Giessendam voor ƒ20.650; bouw van een brandweer kazerne, annex garage voor de reini gingsdienst en kantoor voor de dienst vangemeentewerken aan de Johan Evertsenlaan aan de heer M. Knop te Maassluis voor ƒ237.775.; bouw van een kademuur langs de haven, liggende tussen de Havenstraat en de in aan bouw zijnde verkeersbrug over de Ha ven, cirka 105 meter aan de Aanne mingsmaatschappij Nedero N.V. te Rot terdam voor ƒ413.750. STRAATVERLICHTING Ten behoeve van enige nieuw aange legde straten en ter vervanging van ver ouderde verlichting in de Kapelpolder wordt de raad van Maassluis een kre diet gevraagd van 13.000. Kunst na Arbeid. Zaterdagavond geeft de harmonievereniging der Verenigde Touwfabrieken te Maaséluis „Kunst na Arbeid" een uitvoering in de grote kan tine van de V. T. Het eerste gedeelte van deze avond verzorgt het muziek- ensemble, na de pauze geeft het Vlaar- dingse „OVU" een opvoering van de klucht in drie bedrijven „Je moet er niet mee spelen" van Hans Nesna. Woensdagmiddag belde een leveran cier aan de woning van het bejaarde echtpaar J. J. BeckerLemmers aan de Leidsevaart te Haarlem. Toen niet werd opengedaan, waarschuwde hij een buurman, die via de achterzijde binnen ging. Hij ontdekte, dat de beide bewoners in de achterkamer levenloos in een stoel zaten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat zij door gas vergiftiging om het leven zijn geko men. De vrouw was 84, de man 75 jaar oud. Alle onderwijzers f en onderwijzeres sen, die in Vlaardingen werkzaam zijn, hebben dezer dagen een vriendelijke uitnodiging van het college van burge meester en wethouders ontvangen voor een samenkomst in de Stadsgehoorzaal op vrijdag 27 januari. In het schrijven, waarin deze "ita- tie was vervat, schrijft de wetL~ der van onderwijs, de heer H. K. van Min nen, dat deze bijeenkomst in de eerste plaats zal worden gehouden ter verste viging van het vaak zwakke contact. Tevens wenst men er elkaar eens bij te bepalen, welke betekenis voor het onderwijs ook de sprongsgewijze ont wikkeling van Vlaardingen heeft. Daar bij spreekt de wethouder de wens uit, dat de jeugd van Vlaardingen nog meer dan tot nu toe op de hoogte wordt ge bracht van de geschiedenis van de eigen stad. Over deze geschiedenis zal gemeente archivaris C. Postma een lezing hou den aan de hand van een aantal dia positieven. Na de pauze ziet men een en ander van de toekomst van Vlaardingen in de plannen, die ook toegelicht zullen wor den. Shell service-station in Vlaardingen-Oost Door de aanleg van een tunnel be hoort het tijdrovende verkeersobstakel, de spoorwegovergang bij het station Vlaardingen-Oost tot het verleden. In de onmiddellijke nabijheid van de ze verkeerstunnel, die thans een snelle verbinding vormt tussen Vlaardingen en Schiedam, heeft Shell Nederland n.v. aan de Van Hogendorplaan een modern service-station doen bouwen. Bij het ontwerpen der plannen is gro te aandacht besteed aan de verkeers veiligheid. Zo werd aan het voorterrein de vorm van een circuit gegeven, waar door motorvoertuigen het station onge hinderd kunnen bereiken en verlaten. Zeven pompen, verdeeld over een drie tal service-eilanden, waarborgen een snelle aflevering van motorbrandstoffen, zowel gewone- en Superbenzine als auto-gasoiie. De opslag van deze produkten ge schiedt in acht ondergrondse tanks met een gezamenlijke capaciteit van 48.000 liter. Het gebouw zelf bevat behalve de zg. verkoopruimte met toilet, een magazijn voor de opslag van smeermiddelen en een ruimte voor de met olie gestook te centrale verwarmingsinstallatie. Een doorsmeerinrichting, welke van de nieuwste technische hulpmiddelen is voorzien, completeert het geheel. Shell Nederland n.v. heeft de exploi tatie van het station in handen gesteld van het autobedrijf de nv. „E.V.A.G." te Vlaardingen. De burgemeester van Vlaardingen, mr J. Heusdens heeft woensdagmorgen het service station door het hijsen van een vlag officieel geopend. Er stond een padvinder op de mr. L. A. Kesperweg.- Alleen dat staan daar was al moedig. Hij stond te kleumen in hagel- en sneeuwbuien en blies zich op de handen om er weer wat leven in te krijgen. Hij stond in het half donker. Plotseling floepten er duizend ge kleurde lichten boven zijn hoofd aan: De Commissaris van de Koningin had met het omdraaien van een schake laar de nieuwe verkeerstunnel van Vlaardingen-Oost officieel voor het verkeer open gesteld. Met een enthou siaste lach nog hees de padvinder de vlag die hij in zijn handen had ge houden omhoog. Het was een tekenend figuurtje voor de omstandigheden, die verken ner. Iets van tragiek, die echter een enthousiaste blijdschap niet kon weg nemen. Zo was het helemaal gisteren. Er was een uitgebreid en ongewoon feestelijk programma ter gelegenheid van de tunnelopening opgesteld. Van dat feestprogramma kwam niet zoveel terecht. Toch was er sfeer en stem ming, gejuich van duizenden samen- gedromden, een glimlach, een spontaan gebaar Dat was alleen mogelijk omdat de gebeurtenis van deze woensdagmiddag inderdaad veelzeg gend was voor Vlaardingen, dat de bevolking vrijwel in zijn geheel een ongewenste omstandigheid definitief een eind zag nemen. Daarom was er ondanks alles die opgewektheid en blijdschap bij allen. Koude, regen, sneeuw, hagel en hevige wind vermochten niet het feestelijke weg te nemen. Zelfs het spookachtige halfduister waarin de eigenlijke plech tigheid zich voltrok en die alleen maar geaccentueerd werd door de grote fafyke'is, die de mensen van film en televisie gebruikten maakte de opgewektheid niet minder. Gisteravond hebben inbrekens een be zoek gebracht aan de woning van de 36-jarige banketbakker J. W„ die boven de bakkerij in de Freerickstraat te Rot terdam is gelegen. Er wordt een geld kistje met ongeveer 150 en enige po lissen vermist. Bovendien is uit een portemonnale een bedrag van ƒ29 verdwenen. De recher che stelt een onderzoek in. Proces-Jungschlaeger Koenders schudde Manoppo Tijdens de 54e zitting zijn het voorma lige hoofd van de Nederlandse militai re missie, generaal-majoor Pereira en leden van deze missie gehoord. Tegenover de verklaringen van kroon getuigen Amiruddin, Manoppo, en Ma- noch over geheime vergaderingen van de militaire missie, waarop zowel Pe reira als Jungschlaeger aanwezig zou den geweest zi njen over illegale acti viteiten van de missie, stelde Pereira dat deze verklaringen zijn gefantaseerd en gelogen. Onder-iuitenant Koenders verklaarde thans, dat hij Manoppo had aangezien voor een oude bekende van een Neder lands bedrijf in Djakarta en hem in die hoedanigheid de hand had geschud. De oud-wethouder van Financiën en Havenbedrijven te Rotterdam, de als gouverneur per „Willemstad" van als gouverneur per „WiUemsfad" van de K.N.S.M. uit Amsterdam vertrok ken naar de hoofdstad der Ned. An tillen. Na een kort verblijf aldaar zal hy zich op een Nederlands oorlogs vaartuig naar Paramaribo begeven. In de waohtkamer van de H.N.S.M. te Amsterdam had zich een uitgebreid gezelschap autoriteiten, familieleden en vrienden van de familie Van Til burg verzameld om de gouverneur en mevrouw Van Tilburg „af te duwen". Onder de autoriteiten waren de mi nister van Overzeese Rijksdelen, prof dr. W. J. A. Kernkamp, minister mr. dr. R. H. Pos en mevrouw Pos, bur gemeester G. van Walsum van Rot terdam en diens echtgenote, de Suri naamse minister van onderwijs, de heer Rens, die in Nederland is, o,a. om leerkrachten aan te werven voor Suriname, prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar te Wageningen en adviseur van de Surinaamse regering, drs. A. Jonkers, directear, chef der afdeling Suriname en Ned. Antillen van het departement van Overzeese Rijksdelen, de heer J. Tabak, directeur van de Surinaamse Bank in Nederland, de directeuren der K.N.S.M., J. P. Kruse- man cn jhr. H. van Lennep, de heren Van Lier, algemeen secretaris, en Of- ferhaus van het Kon. Instituut voor de Tropen, de heer Kok, voorzitter van het Surinaamse Verbond in Nederland en de heer Zaal van het Surinaamse Commissariaat in Nederland. Nadat de bijeenkomst te 11.00 was beëindigd, namen de heer en mevrouw Van Tilburg afscheid van familie, waarna de „Willemstad" te 12.00 is vertrokken. Gisteren om half tien had op de Ge vers Deynootweg te Den Haag, hoek Harteveldstraat een gecompliceerde bot sing plaats. Een personenauto, die ge parkeerd stond achter twee andere per sonenauto's, reed onvoorzichtig weg. Hierdoor kwam de wagen in botsing met een juist passerende H.T.M.-bus, die de wagen tegen de geparkeerd staan de personenauto's drukte. Vervolgens reed de wagen naar links en kwam in aanraking met een op de rijbaan staan de trammast. De bovenleiding van de trammast knapte af, waardoor de bus onder stroom kwam te staan, die echter spoe dig uitgeschakeld werd. Twee inzittenden van de autobus, de 54-jarige E, G. en zijn 52-jarige vrouw M. G.-G. van de Houtrustweg liepen en kele snij- en schaafwonden op. De autobus werd aan de linkerzijde ernstig beschadigd, terwijl ook de drie personenauto's lichte schade 'opliepen. Het tramverkeer had vertraging. In vier uur tijds, dinsdagavond tussen 19 en 23 uur, heeft de Haagse politie wederom een uitgebreide verkeerscon trole gehouden en in die 240 minuten 353. processenverbaal opgemaakt. Van deze 353 processenverbaal waren er 51 voor ondeugdelijke voorverlichting van het langzame verkeer; 226 voor on deugdelijke achterverlichting, waarvan negen aan het snelverkeer en de rest aan het langzame verkeer; drie voor on voldoende kentekenverlichting aan het snelverkeer en 73 voor diverse andere overtredingen, waarvan er elf aan het snelverkeer werden gegeven. Rijwielpad langs Rijksweg Den Haag-Rotterdam De ANWB bericht, dat de herstelwerk zaamheden aan het rijwielpad langs de Rijksweg Den Haag-Rotterdam aan de Westzijde, door tegenslag nog tot het einde van februari zullen voortduren, zodat het rijwiel- en bromfietsverkeer van Den Haag en Delft naar Rotter dam nog van de omleidingsroute ge bruik moet blijven maken. Advertentie Als U cr voor zorgt, dat er altijd een pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoefc U niet bang te zijn voor ver koudheid, griep, hoofdpijn of rhcuma- tische aandoeningen in Uw gezin. ASPRO legen GRIEP - VERKOUDHEID HOOFDPIJN KOORTS - RHEUMATiSCHE AANDOENINGEN - KEELPIJN - KIESPIJN - NERVOSITEIT. Een rilling? Pijn? Een opkomende koorts? Geen nood; Twee 'ASPRO' tabletten, met wat water of melk ingenomen, en de verkoudheid is voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn gestild cn de koorts gezakt. Van een onzer verslaggevers Op. de Boslaan te Den Haag is gis teravond een twintigjarig meisje aange vallen door een onbekend gebleven man. Nadat het meisje begon te gillen, nam de man de vlucht. Van hem ontbreekt ieder spoor. De 20-jarige J. N. reed omstreeks kwart voor acht over de Boslaan met haar fiets. Plotseling sprong uit het struikgewas een man te voorschijn, die riep: „Stap af en geef mij je tas". Toen het meisje hieraan niet voldeed de tas zat in een fietstas en werd kennelijk niet door de aanvaller opgemerkt gaf de man het meisje een paar klap pen in het gelaat en hij liet de band vn het achterwiel leeglopen. Het meisje begon hierna te gillen, waarop de man wegvluchtte. In de woestijn ten noordwesten van Las Vegas in de Amerikaanse staat Ne vada is woensdag de eerste kernproef neming van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in 1956 gedaan. Ver moedelijk is deze eerste proefneming ge daan met een kleine atoomvinding. In een bekendmaking werd gezegd dat de proefneming resulteerde in een kleine ontploffing. Bij de ontploffing ontstond een laaghangende wolk, die kleine hoe veelheden afgewerkte radioactieve stof fen bevatte. Vanuit Las Vegas, op een afstand van ongeveer 120 kilometer kon geen zg. atoomwolk worden waargenomen. Op Woensdagavond 25 januari zal het Residentie-Orkest in het Gebouw van K. en W. te Den Haag van Willem van Otterloo cert van de serie A onder directie het 6e con- verzorgen. Oor- dit concert de spronkelijk was voor pianist George van Renesse als solist geëngageerd, maar Van Renesse is he laas door ziekte verhinderd dit engage ment na te komen. In zijn. plaats zal thans Hans Richter-Haaser als solist optreden in een programma, dat vol ledig ongewijzigd is gebleven. Dit pro gramma is mede in verband met het Mozart jaar geheel gewijd aan wer- ken van Wolfgang Amadeus Mozart. Geopend zal worden met een werk, dat Mozart als kind in Den Haag comDO- neerde, de Symphonic in Bes, K."22. Hierna zal Hans Richter-Haaser het Pianoconcert in d kl, t., K.466 vertol ken en na de pauze zal Willem van Ot terloo de Jupiter Symphonie in C gr. t., K. 551 dirigeren- Merkwaardige straf Voor de politierechter te Groningen heeft gisteren de zaak gediend tegen de vertegenwoordiger D. B. uit Leeuwar den, die in september van het vorige jaar aan de Vismarkt te Groningen met zijn auto een wielrijder had aangere den en nadien was doorgereden. Het slachtoffer werd vrij ernstig gewond. De officier van justitie eiste honderd gulden boete en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter legde de verdachte, die niet was verschenen, een merk waardige straf op. Hij veroordeelde hem tot honderd gulden boete, subs, veertig dagen hechtenis, ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Gedurende de proeftijd mag verdachte niet harder rijden dan 65 km per uur. Een afschrift van de kennisgeving van de voorwaardelijke ontzegging zal moeten worden gehecht aan zijn rijbewijs door middel van een zegel van de Officier van Justitie. Dit afschrift'moet aan het rijbewijs gehecht 'blijven en moet bij elke wettelijke aan houding worden getoond. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens zijn beantwoording van gestelde vragen en opmerkingen bij het woningbouwdebat in de Haagse raadsvergadering heeft de wethouder van Wederopbouw, ir. R. C. A. F. J, van Lissa Nessel enkele opzienbarende mededelin gen gedaan. „Het Rijk", zo zeide hij, „heeft nog geen goedkeuring gehecht aan de contracten, welke afesloten zouden worden in ver band met het door de raad goed gekeurde meerjarig systeembouw plan. De minister, die aandrong op dergelijke contracten, heeft me degedeeld, dat hij niet gerust is over het niveau van de prjjsaan- biedingen." de M. Chauffeur-onder-invloed reed tegen boom Gisteren om half twee wilde op Segbroeklaan de 32-jarige D. E. P, uit de Fahrenheitstraat met zijn perso tienauto een vrachtauto inhalen. Doordat hij met een te grote snelheid over het gladde wegdek reed, slipte hij, waarna hij het trottoir opreed, en een daar staande boom ontwortelde. Vervolgens draaide de auto enige malen om de as en kwam tenslotte aan de linkerzijde van de rijbaan tot stilstand. De inzit tende, die zoals later uit het on derzoek bleek, onder drankinvloed ver keerde, kwam met de schrik vrij. Van de auto werden het rechterspatbord en de treeplank vernield. Behalve de jeugdtoneelvoorstellingen, welke ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van Prinses Beatrix zullen worden gegeven (in Scala en het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen om 2 uur n.m„; in Custodia om 2.30 uur) en de jongerendemonstratie op het Binnen hof, heeft het Algemeen Haags Comité voor de avonduren een stertocht van mu ziekcorpsen naar het Plein in voorberei ding. Een aantal muziekgezelschappen zal van verschillende punten musicerend marcheren naar het aloude regeringscen trum en daar zal, te beginnen om half negen door elk aankomend corps een mu ziekstuk ten gehore worden gebracht. Te circa kwart over negen zal deze muzikale feestuiting worden besloten met geza menlijk spel van de dan aanwezige ge zelschappen. Verscheidene bouwwerken en stand beelden zullen des avonds door middel van floodlight worden verlicht zoals de regeringsgebouwen, de Ridderzaal, het oude stadhuis, de standbeelden van Wil lem I en Willem n, het Plein 1813, het monument van Koningin Emma op het Jozef Israëlsplein, het Vredespaleis als mede de Oude kerk Scheveninen en de toren van de Grote kerk Loosduinen. Verwacht mag worden, dat de kerken zullen medewerken om deze verjaardag van de Prinses, die haar van rechtswege zitting doet verkrijgen in de Raad van State en haar de mogelijkheid opent als Regentes de regering waar te nemen in dien dat onverhoopt nodig mocht worden, met klokkengelui in te zetten. Het spreekt vanzelf, dat de burgerij door ruim vlag vertoon eveneens accent aan deze ver jaardag zal willen verlenen. Voor de demonstratie welke 's avonds op het Binnenhof zal worden gehouden hebben zich reeds tientallen scholende putaties, jongeren- en sportorganisaties aangemeld. Bij deze demonstratie, welke met veel vlaggen en met muziek van de Koninklijke Militaire Kapel in ceremo nieel tenue zal worden opgeluisterd zal een korte flits worden herhaald van de demonstratie welke 18 jaren geleden, na de geboorte van HK.H. Prinses Beatrix werd gehouden en toen op een geluids band werd vastgelegd. Bij de Octrooiraat te 's-Gravenhage is dezer dagen door de heer G. Tegelaar uit Rotterdam een aanvrage tot het verlenen van een octrooi ingediend op een door hem ontworpen centrifugaal- pomp, die, aldus de ontwerper, werkt volgens andere principes dan de tot dus verre in gebruik zijnde centrlfugaal- pompen. Doordat hij een meerwandig systeem wil gaan toepassen zou een hoger nuttig vermogen van de centrifugaalkracht worden verkregen dan bij de tegen woordige. De heer Tegelaar vertelde ons, dat de constructie zodanig is, dat de op te pompen vloeistofkolom gelijktijdig duw en zuigkracht kan uitoefenen. Verder zou het apparaat een hoger arbeidsver mogen hebben en sneller massa-trans port van water mogelijk maken dan an dere dergelijke pompen. Volgens de ontwerper is de pomp bij uitstek als stationaire pomp te ge bruiken, onder meer voor polderbema ling e.d. Hij is bezig geweest een mo del te construeren, doch moest dit we gens ziekte staken. De ontwerper hoopt nu, dat industrieën belangstelling voor zijn idee zullen hebben. De opheldering, welke de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gegeven heeft van zijn vraaggesprek met Life over het ba lanceren aan de rand van de afgrond van een oorlog „kan hem niet onthef fen van de gehele verantwoordelijkheid voor een nieuwe diplomatieke faux pas", zo schreef de New York Times gisteren. Het hoofdartikel in de Times betreurt het, dat Dulles bij zijn bevestiging van de „fundamentele aspecten" van de Amerikaanse buitenlandse politiek zo onhandig is geweest het Amerikaanse beleid „niet slechts in dubbelzinnige maar in misleidende en uitdagende termen uiteen te zettenwaardoor een grote ondienst aan het beleid zelf is bewezen". Jongen startte vrachtauto... In de Lange Houtstraat te Amsterdam wilde dinsdagmiddag een 15-jarlge jon gen een daar geparkeerde vrachlauio enige meters voortduwen. Toen hij daar niet in slaagde, heeft hij erin plaats genomen en de wagen weten te starten. Eenmaal aan het rijden wist hij niet meer wat te doen. In zijn verbouwereerd heid trapte hij op het gaspedaal. De wagen vervolgde met een behoor lijke snelheid, met twee wielen over het trottoir rijdend, zijn weg in de richting van de Zwanenburgwal. Zes langs de kant staande rijwielen werden gekraakt twee bromfietsen vernield, twee hand karren meegesleurd en een deur uit een schutting gelicht. Toen de „chauffeur" ten slotte water voor zich zag opdoemen, leek het hem raadzaam uit de auto te springen, het geen hem, juist voor de auto haar be neden dook, gelukte. De Vrachtauto, die volgens de politie met verzekerd is, liep aanzienlyke schade op. De jongen is, nadat hem op het bu reau een verhoor was afgenomen, door zijn ouders afgehaald. De wethouder deelde mede, dat thani bij het departement aanvragen voor goedkeuringen liggen van 1687 wonin gen. Doordat de bouwprijzen belangrijk boven de curveprijs liggen, onthoudt minister Witte zijn goedkeuring. „Thans evenwel heeft de minister 210 woningen in Vrederust vrijgegeven, welke uitslui tend door de Habo gebouwd mogen wor den met een open-boekhoudng. Dit be tekent, dat maandelijks rapporten ver strekt moeten worden en inzagen, in de boeken gegeven moet worden. „Ik maak mjj ongerust over de hui dige gang van zaken" ao zeide de wet houder en hij doelde hiermede in het bijzonder op het standpunt van de re gering. Het uitblijven van de goedkeu ring van de systeembouwcontracten en het vasthouden aan de curveprijs heb ben een remmende Invloed. Nu de mi nister zijn belangstelling richt op de prijzen van de aannemers en alleen een proef wil nemen met een open- boekhouding, mag de woningbouw toch niet stagneren. „Als wij alleen die 210 systeemwo ningen door de Habo mogen laten bouwen, dan worden de eerste jaren geen andere woningen in uitvoering ge nomen". Ook deelde de wethouder mede, dat getracht zal worden met betrekking tot traditionele bouw aan het systeembouw analoge contracten af te sluiten. „In de ze gedachtengang heeft het college overwogen jaarlijks 400 a 500 woningen aan de Habo op te dragen", zo zeide de wethouder. „Ook met deze contrac ten kon de contingentering bevorderd worden". De gedachte van de heer Van Ha gen, over de satellietsteden wees de wethouder, evenals de heren Smitskamp en De Lint af. „Op dit moment is dit voorstel prematuur en het is nu niet de tijd een gedachtenwisseling over een dergelijk ingewikkeld plan uit te lok ken". Met de heren Hijlkema, Nieuker- ke en Vugts was de heer Van Lissa Nessel het eens, dat ook gebouwd moet worden voor de middenklasse. „Het is gebleken, dat in nieuw te bou wen wijken een ruimere differentiatie mogelijk Is". Onverkort handhaaft het college het streven, zoveel mogelijk woningen voor de verhuur te laten bonwen. Over het plan-Deerenberg om de woningbouwcontlngenten van Den Haag en de randgemeenten samen te voegen, zeide de wethouder, dat eerst dinsdag jl. een nadere uiteenzetting van Gedeputeerde Staten werd ontvangen. Een reeks onderwerpen werd daarna door de wethouder behandeld. Er zul len, zo zeide hij, twee loodsen gebouwd worden ten behoeve van de opleiding van metselaars, in samenwerking met twee technische scholen. Het plan-Wal deck zal over twee maanden aan de raad voorgelegd worden en dan zal het wellicht mogelijk zijn, dat op de niet- tuinbouwgrond onmiddellijk gebouwd kan worden. Aan B. en W. is uitge bracht een rapport over de zalennood en wellicht wordt dit aan de raad ge zonden. Woningbouw te Scheveningen is niet gemakkelijk, in verband met de uitwerking van de plannen voor de om geving van de Keizerstraat en het Ge vers Deynootplein. De woningen te Voor burg, welke van het Haags contingent gebouwd zijn, zijn bestemd voor Haag se ingezetenen. Het huisvestingsbeleid besprekende weea de wethouder op de moeilijke taak van de ambtenaren. Het had spreker verheugd, dat geen ernstige kritiek op het bureau voor de Huisvesting was uit geoefend. Om half één schorste de burgemees ter de vergadering tot vanavond. Het is de verwachting, dat bij de replieken verschillende moties worden ingediend. Tijdens het antwoord van de wethou der werd reeds druk over deze moties gesproken. Tot veertien dagen gevangenisstraf heeft de Rotterdamse Rechtbank ver oordeeld de 48-jarige bokser L. v. K, uit Rotterdam wien, tenlaste was ge legd, dat hij op 1 juni in het Kralinse bos te Rotterdam de Surinamer S. E. vvong-A-Soy zou hebben mishandeld. Het tweede hem ten laste gelegde feit, dat hij op hetzelfde tijdstip eea twaalfjarige knaap tegen de grond zou het/ben geslagen, achtte de Rechtbank niet bewezen en sprak hem daarvan vrij. De 61-jarige weduwe mevrouw E. B.- van I., die te 's-Gravendeel woont, werd gistermiddag laat, toen zij zonder vol doende op het verkeer te letten de Ka- rel Doormanstraat te Rotterdam over stak, aangereden door een bestelauto. Met een hoofdwond en een hersenschud ding moest zij naar het Coolsingelzie- kenhuis worden vervoerd. Doordat zij op onvoorzichte wijze overstak, werd gisteravond de 71-jarige mevrouw H. W. van S.-B. op het Hof plein aangereden door een personenau to. Zij liep een linkeronderbeeniractuur °P, werd eveneens naar het Coolsin- gelziekenhuis vervoerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2