Raar verhaal NOTA OVERHANDIGD IN DJAKARTA: Geen handelingsvrijheid voor I Indonesische delegatie Boelganin wilde een niet-aanvalsp „Far Wesr is enthousiast voor luclitverbinding met A d am Tegen uitbreiding van verdrag van Bagdad Zonnig maar winters weekeinde sm. Miserabel M Toegezegd visum niet verleend Druk weekeind voor Mollet Kunstmanen niet boven ons land GESPREK WERPT SCHADUWEN VOORUIT Londen verbolgen over publikatie W eer over zicht S.E.R. nam nog geen besluit S™- Egypte daagt Irak voor Liga ZATERDAG 28 JANUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 8294 r Weerbericht Ouders weigerden dokter te halen bij ziek kind ff li DE BRIEF AAN EISENHOWER K.JLM.-directeur terug uit V.S. m r~ O ÏÏM Um ï.r> &>-1 pm Een i-ecente opname van H.M. koningin Juliana met haar oudste dochter, H.K.H. prinses Beatrix, die dinsdag a.s. 18 jaar wordt. Zie verder pragma 2 Terwijl de besprekingen tussen Eisenhower en Eden snel naderden, hebben zich gisteren de volgende ontwikkelingen voor gedaan: 1. Frankrijk heeft Amerika en Engeland gewaarschuwd tegen uitbreiding van het verdrag van Bagdad. Het vreest dat deze uitbrei ding het neutralisme in de Arabische wereld zal bevorderen en de spanning tussen het Westen en Egypte zal vergroten. 2. De Westauitse bondskanselier Adenauer heeft een geheime boodschap van president Eisenhower ontvangen. 3. De bijeenkomst van de „rode Navo" in Praag is geopend met een aanval op de Ver. Staten, rtie er van beschuldigd werden te trachten de koude oorlog te hervatten. Lawines in Oostenrijk „Loonruimte"-rapport f-i Rotterdam: Witte de Wrthstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 42451E Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 m Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 "S-Gravenhage: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand" 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 eeni Verschijnt dagelijks -S Weersverwachting geldig tot zondagavond' Directeur: H. DE RUIG STIJGING TEMPERATUUR. Zwaar bewolkt met in het westen van het land mogelijk wat regen. Overwegend matige zuidelijke wind. Stijging van temperatuur. 29 januari: zon op 8.28 onder 17.23; maan op 2tt3'i onder B 52 30 januari: zon op 8 27. onder 17 24: maan op 2150 onder <i J Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. KRUIN"' C EN paar weken geleden heelt de E-1 Partij van de Arbeid te Heeren veen een agrarisch congres gehouden. Verscheidene vooraanstaande figu ren uit deze partij henben op dit con gres het woord gevoerd Het meest de aandacht heeft getrok ken een scherpe rede van minister Manshoit over de .kliekjespolitiek in de P. B. O." en over de vrijere loon politiek De minister gispte volgens het ver slag in „Het Vrije Volk' de neiging van produkt- en bedrijfschappen om de 2aken m besloten vergaderingen af te doen. ,Men behandelt de vraag stukken binnenskamers en iaat daarna in een openbare schijnverga- dering bekrachtigen' Als voorbeeld haalde de minister aan, dat het advies over de melkprijs garantie achter gesloten deuren is op gesteld, terwij] „het toch van beteke nis is te weten hoe en waarom dit ad vies tot stand is gekomen" De minister zag in deze ontwikke ling een gevaar voor de democratie. KJ AAR onze mening heeft de heer Manshoit in deze rede al te zeer de reserves uit het oog verloren, die hij in acht had te nemen, omdat hij behalve de heer Manshoit ook nog mi nister van Landbouw is En dat spreekt zoveel te meer omdat bij nader onderzoek blijkt dat de kras se beschuldigingen aan het adres van de georganiseerde landbouw op het hoofd van de regering en van de mi nister zelf neerkomen „Ons Platteland", het orgaan van de C. B. T. B„ van deze week maakt dat duidelijk. Het blad wijst erop, dat tot voor kort op uitdrukkelijk verzoek van de minister zelf in 't geheel niets uit de rapporten van het Landbouw Econo misch Instituut (L. E 1.) mocht wor den gepubliceerd. Da' 'moest wachten totdat de melkprijs was vastgesteld. Toen indertijd de Stichting voor de Landbouw een nota had opgesteld vóór de uitvoering van de motie-Groen, moest deze op verzoek van de minis- van maand tot maand onder tafel blij ven. Toen een weekblad er iets over publiceerde, werd dit allerminst ge waardeerd. Ten slotte mag algemeen bekend worden geacht, dat de meeste besloten zittingen van de Sociaal-Economische Raad betrekking hebben op adviezen voor de" regering,- die zelf de' beslissing' in de hand wil houden over de vraag of zij voor publikatie zullen worden vrijgegeven of niet. P het P.v.d.A.-eongres heeft de minister de indruk gevestigd, dat hij met het Landbouwschap zou hebben gediscussieerd over de tot standkoming van de melkprijs. Ook daarover doet. het C.B.T.B.-or- gaan een boekje open Daaruit blijkt, dat van overleg vrijwel geen sprake is geweest. De minister heeft de toe lichting op het voorstel van het Land bouwschap aangehoord Naar het hoe en waarom, dat de minister in Hee renveen zo interesseerde, heeft hij met geen woord gevraagd. Vervolgens werd, aldus het blad, enige tijd daarna de prijs aan het Landbouwschap zonder meer bekend gemaakt en een dag latei via een persconferentie den volke kend ge daan. Toen was de zaak dus voor dis cussie niet meer vatbaar Dit is voor een bewindsman, die in Heerenveen zozeer gevaren voor de democratie ruikt, wel een opmerkelijk democra tische gedragslijn! Vandaar dat vanwege het Land bouwschap bezwaar is gemaakt tegen deze wijze van .overleg", want in we zen is er van werkelijk overleg geen sprake geweest. Uit heel deze gang van zaken blijkt wel, dat de minister in Heereveen een weinig gelukkige rede heeft gehou den en dat het beter ware geweest niet zo in generaliserende zin tegen de landbouw sn de P.B.O uit te pakken. In een brief aan de minister heeft het Landbouwschap thans geprotes teerd tegen diens uitlatingen in Hee renveen. -"TEN SLOTTE nog iets over de vrijere loonvorming Daarvan heeft de minister in Heerenveen ge zegd alweer volgens „Het Vrije Volk" dat er een beslissing door het bedrijfsleven was genomen zon der dat nauwkeurig overwogen was wat de gevolgen zullen zijn. De minister sprak in dit verbana „van een stap die on« op een hel lend vlak brengt Ais men zo'n stap doet. is het noodzakelijk zich schrap te zetten Dit zullen wij, socialisten moeten doen" Men vraagt zich toch waarlijk af, wat deze woorden uit de mond van een verantwoordelijk bewindsman, al zijn zij dan op een partiicongres uitge sproken. te betekenen hebben. Het kabinet heeft eer beslissing ge nomen Wij verstaan daarbij, daf men van socialistische zijde innerlij ke weerstanden heeft te overwinnen om op een nieuw loonpolitiek stelsel over te stappen Maar als dan eenmaal de beslis- •ing genomen is. mag men zich te recht afvragen of het juist is, dat een lid van het Kabinet m bet openbaar mededeling doet van zijn persoonlij ke opvattingen en er zelfs toe over gaat een dergelijke beslissing m het openbaar te kritiseren. Vanuit de kamer zijn hierover thans schriftelijke vragen aan de minister gesteld. Wij zijn benieuwd hoe het èntwoord daarop zal luiden. N ederland wenst besprekingen uit te stellen (Van onze parlementaire redacteur) N de nota, die de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta dezer dagen aan premier Harahap heeft overhandigd, wordt het Indonesische kabinet geadviseerd om, gezien de misverstanden die vooral in het Indonesische kamp zijn gerezen, voorlopig de voortzetting van de Nederlands—Indonesische besprekingen uif te stellen. De Nederlandse regering wenst inlichtingen over de betekenis, die aan de uitlatingen van de Indonesische autoriteiten in. Djakarta moet worden toegekend, alvorens zij kan beslissen over het verzoek van de Indonesische delegatie om de conferentie voort te zetten. Uit de uitlating van de Indonesische minister van voorlichting, dat op de „slotbijeenkomst" het vierde agendapunt („enige punten, die de delegaties nog ter tafel kunnen brengen") niet meer behandeld mocht worden, blijkt verder, dat de Indonesische delegatie, in strijd met de afspraak, die op 7 januari werd gemaakt, geen vrijheid van handelen meer had om het overleg over de nog hangende punten voort te zetten, aldus de nota. Het vierde agendapunt was het enige, dat de Nederlandse delegatie had voorgesteld. regering staat er op, dat in de zaken tegen Juisgschlaeger en Schmidt een normale verdediging wordt geaccepteerd en dat de twaalf Nederlandse gevan genen, tegen wie nog geen proces be gonnen is, hoewel zy reeds jaren gevan gen zitten, worden vrijgelaten. Een Frans hof heeft een lichte boete en voorwaardelijke gevangenisstraf op gelegd aan een echtpaar, dat geweigerd had een dokter te roepen bij hun zeer ernstig zieke kind. Het echtpaar, de 26- jarige Laurent Debray en zijn 24-jarige vrouw Jacqueline, is aangesloten bij een godsdienstige sekte, die gelooft ge nezing tot stand te kunnen brengen door handoplegging. Het echtpaar liet na een dokter te raadplegen toen hun drie maanden oude dochtertje ziek werd en stierf. De straf bedroeg 10.000 francs boete en elk een jaar voorwaardelijk. Het gevai heeft in Frankrijk grote ver ontwaardiging gewekt. SPANJE is lid van de Verenigde Naties gewerden Nederland heeft er voor gestemd Nu vernemen wij. dai de cuigi nog bestaande proiestaniw schooi in Spanje, die te Madrid uooi tu- Spaan se overheid is gesloten Er gingen vijftig leerlingen op. Dit geeft ons een jiterd onbehaag lijk gevoel. Ook ove1 dat stemmen vóór Spanje. We weten dat ei ook com munistische landen m de Verenigde Naties zijn. We weten wei dat er in de Verenigde Naties landen zi1>*-h waar het erger toegaat dan m Spanje. Maar een miserabele zaak blijft het. t£ËÊ (Van een onzer verslaggevers) Generaal G. A. Aler, president-direc teur van de KX.M., keerde vanmorgen met een buitengewoon goed humeur op Schiphol terug uit Amerika. In de ste den Los Angeles en Houston heeft hü met de plaatselijke autoriteiten bespre kingen gevoerd over het instellen van een directe Iuchtverbinding met Amster dam. De K.L.M.-directeur werd steeds zeer enthousiast ontvangen en had wel de indruk, dat ook Washington zijn toe stemming zal geven. „Ik heb toegezegd, dat wij zes weken na het afkomen van de toestemming de eerste vlucht zullen maken", aldus de heer Aler. „Op Los Angeles zal de dienst twee maal per week gevlogen worden met een super Constellation, op Houston in Texas éénmaal per week met een DC-6 B". Vooral in Los Angeles verliepen de besprekingen in een gesmeerd tempo. De Kamer van Koophandel had een resolutie aangenomen, dat de K.L M.- lijn er in elk geval moet komen en ook de burgemeester en andere hoogwaar digheidsbekleders waren geestdriftig voor het plan. De heer Aler heeft daar ook nog moeten spreken voor 150 voorzitters van vrouwenorganisaties. 'Die damesclubs zijn er zeer belangrijk, zo vertelde de heer Aler. en hebben wel 100 vragen •gesteld. Maar ook dat is gelukkig goed afgelopen. Ook in Houston waren alle dagen vol komen bezet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Ook in deze stad warer. de bungemeester. de Kamer van Koop handel en de industriëlen voor de rechtstreekse Iuchtverbinding met het 'nart van Europa. De heer Aler, die reeds ere-burger van Houston was, is ditmaal benoemd tot ere-sheriff van het district Harris. ..Dat is zo'n beetje as sistent van Kaasjager" commentarieer de de neer Aler, die nog opmerkte, dat men in Amerika graag flink overdrijft, ook tijdens zaken doen. Over liet bezoek van Prins Bernhard merkte de heer Aler op. dat dit onge looflijk bevorderlijk was voor de goede zaak. maar dat zijn ontmoetingen met de Prins geen enkele maal te maker hadden met het commerciële doe waarvoor hij naar de U.S.A. was gereisd. Het bezoek aan de vliegtuigfabrieken Kabinetsformateur Guy Mollet is gis teren aan het werk gegaan aan het coa litie-programma, dat hij -volgende week aan de Nationale Vergadering wil voor leggen. Het grootste deel van de dag confereerde hij met zijn voornaamste bondgenoot, Pierre Mendcs-France vai. de radicale partij, met leden van zijn eigen socialistische groeperingen en met financiële deskundigen van de re gering. Zondag zal hij de meest kritieke pun ten van zijn programma, zoals de Al gerijnse kwestie, gaan bespreken, zo vertelde hij aan verslaggevers. Algemeen gelooft men. dat Mendès- France vice-premier zal worden, zonde portefeuille, zodat hij zich vrijelijk aai de Algerijnse kwestie en de buitenland se politiek zou kunnen wijden. De MR1 verzet zich ertegen, dat Mendès-France minister van Buitenlandse Zaken wordt. Vermoed wordt, dat de socialist Christian Pineau minister van Buiten landse Zaken zal worden, de socialist Robert Lacoste minister van Economi sche Zaken en de radicaal Vincent de Moro-Giafferri minister van Justitie, noemde de heer Aler nogal kort. Hij •Was daar alleen mam .belangstellend wezen kijken, wel heeft de K.L.M. thans een optie op 4 toestellen van het type DC 8 (straalvliegtuigen) en 10 Lockheed Electra's. De eerste in Amerika vervaardigde kunstmanen' zal men in ons land niet te zien krijgen. De aardsatellieten zul len een schuine ellipsvormige baan be schrijven tussen 40 graden noorder breedte en 40 graden zuiderbreedte, zo dat zij in Europa alleen in het uiter ste zuiden te zien zullen zijn. Later zullen de satellieten misschien andere banen beschrijven zodat zij waar te nemen zullen zijn in alle 42 landen, die aan het internationale geofysische jaarprogramma zullen deelnemen. De grootte van de1 eerste satelliet (de V.S. hopen er ongeveer tiery tijdens het pro gramma af te schieten; is vergroot van de oorspronkelijke 30 cm tot ongeveer 45 cm. ofschoon het gewicht ongeveer 10 kg blijft. Bij de schorsing van de conferentie op 7 januari werd afgesproken, dat de conferentie or 14 januari zou worden hervat. De „etegaties verklaarden, dat naar "mate over meer punten overeen stemming was bereikt, de moeilijkheden over de resterende punten groter bleken te tvorden. Op 14 januari kon echter de conferentie niet worden hervat, omdat van. Indonesische zijde werd medege deeld, dat men nog niet gereed was. Ondertussen werden in Djakarta aller lei verklaringen afgelegd, o.a. dat de Indonesische delegatie vrijheid krijgt om één slotzijeenkomst met de Neder landers te houden, waarin slechts tot parafering mocht worden overgegaan van de zaken, waarover overeenstemming bestond. Hierbij werd kennelijk gedoeld op het protocol tot opheffing 'van de NederlandsIndonesische Unie en op de fi na n c i e el - <föorjomi ache „iovereen komsten.-' 5 In de Nederlandse nota wordt er verder op gewezen, dat de Neder landse delegatie in Genève nog eens uitdrukkelijk verklaarde, dat zij de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw-Guinea niet disputabel wil stel len. Ook werd er in de nota aan herinnerd, dat de Nederlandse dele gatie steeds heeft gezegd, dat zij zich de parafering van mogelijke over eenkomsten zou voorbehouden indien van Indonesische zijde geen verbe tering in de rechtsgang tegen de Nederlandse arrestanten werd aan gebracht. Daarbfj werd er aan herinnerd, dat minister Roem in Genève beloofd had, dat aan de Nederlandse advocaat rar, Van Emoe! een visum zou worden ver strekt, welke belofte echter nog steeds niet is ingewilligd. De Nederlandse Boelganin heeft, naar verluidt, in zijn boodschap aan president Eisenho wer een tweezijdig niet-aanvalsverdrag voorgesteld, waarin de beide landen zich verplichten geen geweld jegens elkaar te gebruiken. De eerste reacties van westelijke di plomaten in Washington waren onguns tig. Men had liever gezien, dat meer landen aan.het verdrag hadden kunnen deelnemen. Sommigen noemen het een onhandige poging om verdeeldheid tussen Amerika en Engeland te zaaien. Volgens de New York Times zou het voorstel zó zijn geredigeerd, dat een verwerping of aanvaarding niet onmid dellijk vereist is. Een afschrift van de brief, die de Russische premier Boelganin aan pre sident Eisenhower heeft doen overhan digen, is gisteren aan de Quai d'Orsay afgeleverd. Het was daarheen gezonden door de Franse ambassadeur in Wash ington, Couvé de Murville. Zonder machtiging van de regeringen der Ver. Staten en de Sowjet-Unie mag de inhoud volgens een officiële woord voerder niet worden bekendgemaakt. De enige aanduiding omtrent de inhoud die men gaf was, dat het „inderdaad mo gelijk was dat een of andere soort van bilaterale overeenkomst werd voor gesteld". In welingelichte kringen verklaarde men te Parijs, dat Frankrijk het denk beeld van bilaterale overeenstemming tussen de Ver. Staten en Rusland zou toejuichen, indien dit tot verlichting van de spanning zou bijdragen. Frankrijk verwacht op de hoogte te worden gehou den en zou met grote ongerustheid zien, dat de Ver., Staten en de Sowjetunie in het geheim én over het hoofd van Frank rijk heen onderhandelden. Een commissie van de Raad van Europa heeft een „klein Marshallplan" voorgesteld, dat beoogt onderontwikkel de gebieden in Griekenland, Turkije en Italië te hulp te komen. Parijs waarschuwt Eden en Eisenhower - - Frankrijk heeft aan de Ver. Staten en Engeland nota's gezonden, waar in het" zich uitspreekt voor een eco nomisch hulpprogram >n hel Midden- Oosten. buiten het verdrag van Bag dad om. Verder moet gestreefd wor- cen naar een regeling voor het Israë- üsch-Arabische geschil. Daarbij mo gen echter niet alleen \an Israëlische zijde consessies gevraagd worden. De Koningin Elizabeth tun Engeland en //rins l'hilip, de hertog tun Edinburgh, zijl vrijdag ran London Airportde grote luchthaven t an de Engelse IwojdstntI, pc, vliegtuig naar Nigeria vertrokken om aan dit land een officieel bezoek te brengen Op deze telefoto ziet men koningin en prins afscheid nemen van de achlerlilijt enrlm op kat vliegveld alvorens zich aan boord vau het vliegtuig te begeven. DE BILT 28 1, Boven Scandinavië heeft zich tn het afgelopen etmaal een hogedrukgebied ontwikkeld, waarvan het zwaartepunt zich in ongeveer zuid oostelijke richting verplaatst Onder invloed ervan nam vannacht de bewolking af, terwijl de naar ooste lijke richtingen gedraaide wind. koude, jonunentale lucht aanvoelde. Het heeft daardoor vooral in het oosten van het land gevroren. De laagste temperaturen werden uit Groningen gemeld, waar nog wat sneeuw lag. Min. 6 graden. In Noordwest-Duitsland. waar nog een dikkere laag verse sneeuw lag, heeft net vannacht zelfs 12 graden gevroren. Onder invloed van drukstijgmgen in Zuid-Duitsland en diukdalingcn op de Britse Eilanden draait de wind in ons iand naar het zuiden. Daardoor krijgt ooven Frankrijk de aanwezige zachte jceaanlucht de gelegenheid naar ons and toe te stiomen, daarbij zal hel uidvvesten van het land eerdei be- ieikt worden dan het noodoosten. Bo ven de Britse Eilanden bevindt zien net front van een diepe ooeaandepres- sie, waarvan het centrum tussen IJs- 1 land en Groenland ligt Dit front wordt begeleid door een neerslagzone, aie langzaam in onze richting opdringt iet Oostenrijkse weerkundige rasti- ,it heeft waarschuwingen voor lawi- gevaar m de Oostenrijkse bergpro- icies omgeroepen. Het sneeuwt in het iele land zwaar, terwijl de tempera- ir stijgt. Je politie heeft gemeld, dat de Arl- rg bergpas door lawines geblokkeerd Andere wegen in Tyrol moesten af gesloten worden in verband met het gevaar van sneeuwverschuivingen of omdat zij onbegaanbaar geworden wa ren door lawines. Het weerkundig station in Innsbruck heeft gemeld, dat in de afgelopen nacht 80 cm sneeuw is gevallen. Franse regering is bereid met Londen e:: Washington concrete voorstellen uit tewerken. De Franse regering maakt zich vooral ongerust, omdat zij vreest, dat de ontwikkeling in het Midden oosten ernstige gevolgen kan heb ben in de order Frans bestuur staan de gebieden in Afrika, zei een offi ciële woordvoerder. In officiëfe kringen te Londen •was.^ men verbolgen over' de--pubHkatk^ea»^i^. bet Franse memorandum. Het sterie van Buitenlandse Zaken rea-v geerde met een in krachtige bewóór- digen gestelde verklaring, waarin het, verdrag van Bagdad wordt verdedigd- De verklaring ontkent, dal op andere landen druk zou worden uitgeoefend om tegen hun wil tot deze organisatie toe te treden. Het Franse besluit om bet stuk be kend f te maken, wordt Parijs zeer. kwalijk genomen. Officiële kringen in Londen zijn van oordeel, dat hierdoor de argumenten van de Arabische staten, die zoals Egypte, sterk tegen het verdrag van Bagdad zijn gekant, zullen worden versterkt. Bovendien komt nu een- kloof tussen de westelijke mogendhe den aan hel daglicht, waarover Moskou zich zal verheugen. Over de boodschap van Eisenhower aan Adenauer is van officiële zijde meegedeeld, dat de president zijn persoonlijke groeten aan Adenauer zond en dat zijn boodschap betrek king heeft op zaken die van gemeen schappelijk belang zijn voor beide landen. Adenauer heeft via zijn gezanten i.n Washington en Londen aan Eisen hower en Eden verzocht een nieuw diplomatiek offensief te openen óm te komen tot de Duitse eenheid. (Van on ze medewerker). TTOEWEL januari tot nog toe gemfl- deld te De Bilt nog een halve graan garmer dan normaal is mag verwacht oorden dat deze maand toch nog een vin tors staartje krijgt. De depressies, lie behalve regen ook sneeuw brach- 'en, welke grotendeels is weggedonid naar gisteravond in GroningenF'ries- 'and en Drente nog 5 tot 8 cm dik lag. rokken gisteren over Hn»norer en Leipzig in de richting van Wenen weg. Er stak een krachtige noordelijke wind op. waarmee veel drogere en koudere lucht werd aangevoerd. In het noorden van Nederland, waar het 's middags helder werd. schommel' de de temperatuur de gehele dag on der het vriespunt. Gisteravond kwam, daar nl iiclite rorst voor. In het zui den van ons land daalde het kwik m rle loop van de dag van 8 graden tot dicht bij het vriespunt. i Wij verwachten een vrij zonnig mam lomifirs weekeinde. De temperatuur zal nog iets lager worden doordat nog koudere lucht uit Scandinavië loordt aangevoerd. De necrslnqkansen, ook die van sneeuw blijven klein. Vooral doordat zich boven Zuid-Srandina'vië een hogedrukgebied ontwikkelt waar door ook de barometer in ons land sterk is gaan stijgen, mag een zwakke "ot matige ivind tussen noord cv oost oorden verwacht, waarbij nok or er- prijzen voorbereide ontwerp- I 'aq cle temperatuur maar nauwelijks ver rle nrnnnmkphr cihiatin ÖOUen het CffespUMt kOïHt. De Sociaal-Economische Raad is gis teren niet gereedgekomen met de vast stelling van het door de commissie vooi lonen en rapport over de economische situatie van Nederland, dat op verzoek van de regering ingesteld was met het oog op wensen op loongebied. Er konden geen beslissingen men worden ten gevolge van de wikkeldhe:d van hel vraagstuk. Tevens wilde men klaarheid hebben omtrent punten waarover m dc commissie van voorbereiding nog onenigheid bestond, alvorens daarover uitspraken te doen. Het rapport waarin op verzoek van de regering werden betrokken de zes procent loonsverhoging van oktober 1954. de verwachte economische ontwik keling in 1956. de toegestane ruimere mogelijkheden terzake van secundaii, arbeidsvoorwaarden, de geprojecteerde ouderdomsveizekering per januari 1956 en een verdere verhoging van de huren met circa 25 pet. heeft tol uitvoe rige beraadslagingen aanleiding gege ven. Het werd in besloten zitting be handeld. Over een week komt de raad weer bijeen. Premier Nasser van Egypte heeft meegedeeld dat zijn regering om een spoedbijeenkomst van de Arabische Li ga zal vragen ter bespreking van de beschuldigingen, die de regering van Irak jegens Egypte heeft geuit. Deze „beschuldigingen" hadden vol gens Nasser ten doel Egypte de diplo matieke betrekkingen met Irak te doen verbreken. Maar Egypte zal hef Iraak- se volk nooit in de steek laten, wat zijtf regering ook doet, zei Nasser.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1