Vlaardingen verwelkomde zijn 60.000ste inwoner MOtVERSi Weeft 'AS PRO' té Brutale diefstal in Den Haag Aantal woningzoekenden in Maasland elk jaar groter Drie gewonden bij botsing op de Blijdorpsebrag asrrvgï-s&riSE" V.I.O.S. vierde vijfjarig bestaan met geslaagde feestavond P. J. Schmitt's seheepsoutillage N.V. nam bedrijfspanden in gebruik Nieuw transformatorhuis voor de Nieuwe Matex m Bijzondere vangst van schelvis Stalen brandkast meegenomen Nieuwjaarsrede burgemeester Goud voor Noor wegen en Zwitserland Reders spreiden visaanvoer SCHIEDAM Grotere activiteit Kindermiddag voor Gusto's personeelsvereniging Filmvoorstellingen Herv. Jeugdraad te Kethel Gezellige avond van C.N.V. jongeren Gemengd Koor zong VLAARDINGEN Snelst groeiende gemeente in Nederland Carnegie-heldenfonds beloont moedige daad van Adriaan Kortleven Voorstellen van B. en Waxm de Raad Nieuw collecteplau geslaagd Sch. 236 liep vast in Seheveningse haven Maasland Goede aanvoer van vis 2 i no O W Maandag 30 januari 195$ Jeugd Roode Kruis bezoekt morgen zieken Begroetingsavond van Chr. Metaalbewerkersbon d Burgerlijke stand van Schiedam Oplichterstruc slaagde Buslijn 43 wordt kwartierdienst Keelpijn, verkoudheid en griep zijn 20 echt de kwalen van het koude 'jaargetijde. Bescherm daarom Uw gezin daartegen. Twee 'ASPRO' tabletten, tijdig ingenomen, voor- komen- meestal een dreigende verkoudheid, stillen hoofdpijn en zenuwpijn en bestrijden de koorts. Zorg er daarom voor/ dat U altijd voldoende 'ASPRO' in huis heeft. Vraag vooral de voordelige familieverpakking: 60 tabletten voor slechts f. 1,40 Volle netten scheurden Plannen De winterspelen Meisje verdwenen V isserijberichten Het waren vele belangstellenden die voor de jubileumavond van de Gerefor meerde evangelisatie mondaccordeon vereniging V.I.O.S. te Schiedam zater dagavond in de grote zaal van het ge bouw Irene bijeengekomen waren. De voorzitter J. A. de Swart riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna ds. W, A. Krijger een kort woord sprak. Dat Vois in de eerste vijf jaar van haar bestaan is uitgegroeid tot een ver eniging, die er zijn mag en die ook ar tistiek een behoorlijk eil heeft be reikt. werd tijdens het optreden van de verschillende groepen wel duidelijk. Eerst kreeg het publiek de gelegen heid de oudere leden te beluisteren waarna ook de jongere groep van jon gens en meisjes van 813 jaar haar kunnen toonde. Het is een gezellig programma ge worden dat V.I.O.S. naar publiek heeft voorgezet, gezellig ook door de afwisse ling, die werd geboden. Behalve het op treden van de mondaccordeongroepen, waarbij overigens ook afwisseling ge noeg was door zang en zelfs een num mer rolschaatsen door mej. Corry de Swart, werden er nog verschillende to neelstukjes door de leden opgevoerd en gaf de secretaris van de vereniging, de heer H. ,T. de Wilt een kort overzicht van de afgelopen vijf jaar. Met acht leden werd de vereniging op 5 januari 1051 opgericht. Nu zijn er 44 en het gaat nog steeds crescendo, vooral nu ongeveer een jaar geleden dj- rigent W. Westerhof de muzikale lei ding op zich nam. De oefenavonden worden gehouden in het zaaltje naast de Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk. De jubileumfeestavond werd esloten door ds. Krijger. Tenslotte willen wij nog melding maken van de plannen die de vereniging voor de toekomst heeft. Behalve dat men jaarlijks eer an. tot nu toe gebruikelijk één uitvoering wil geven, zal men ook in de nabije toekomst aan concoursen gaan deelne men. Een waardig nakomen van het verenigingsdevies „Vooruit Is Ons Stre ven", dus. Het Amsterdams jeugdtoneel onder leiding van Paul Ostra heeft zaterdag de kinderen van de leden van de per soneelsvereniging Gusto te Schiedam m Irene een vrolijke middag bezorgd met de opvoering van de avonturen van Bulletje en Bonenstaak. Het was een gezellig programma waarvan de jeugd bijzonder heeft genoten. Eenmaal per jaar wordt een dergelijke kindermiddag door de vereniging georganiseerd. De belangstelling was bijzonder groot, on geveer 360 kinderen waren aanwezig. Een kort woord van welkom werd ge sproken door de secretaris van de ver eniging, de heer J. Th. -Nieuwenhuis. In de pauze en aan het slot van de middag werd de kinderen een aantal versnaperingen en een glas limonade aangeboden. Uitgaande van de Ned. Hervormde jeugdraad te Kethel werden zaterdag twee filmvoorstellingen gegeven in het zaaltje achter de kerk. Zowel voor de kindervoorstelling ln de middaguren als voor de voorstelling *s avonds bestond een grote belangstelling. Een programma van kinderfilms heeft in de middaguren ongeveer 200 jonge ren bezig gehouden, terwijl 's avonds de zaal goed was bezet met belangstel lenden voor de film „Onder moeders vleugels". Het is de film van een gezin dat in 1848 in Amerika leeft. De vader is naar het front en de moeder met vier dochters blijven achter. Het gezin raakt door omstandigheden geld kwijt en daardoor moeten de meisjes zelf in hun onderhoud gaan voorzien. Wanneer zij naar een schatrijke overbuurman kijken hunkeren zij echter naar de tijd die zij in het verleden hebben gekend. Toch weet het gezin, mede door de steun van de rijke overbuurman na veel moeilijkheden en gebeurtenissen, waar bij Verschillende gezinsleden uitzwer men om aan de kost te 'komen, zich tenslotte weer te verenigen onder moe ders vleugels. Een voorfilm gaf een beeld van de hedendaagse industrie. Ia de gezellige grote zaal van het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen aan de Lange Haven te Schiedam werd zater dag een bijeenkomst gehouden door de jengdgToep „Werkende jeugd" van het C.N.V. Voorzitter De Vlaming opende met een kort woord, dat hij had ge baseerd op het woord in Lucas 10:25-37. De avond, die door vele jongeren werd bezocht, is een in de ware zin van het woord ontspanningsavond ge worden Gezellige spelen hebben de le den bezig gehouden, maar daarnaast werd ook de geestelijke sterking niet vergeten. De nieuwe beheerder van het gebouw, de heer A. Ballijns, die reeds eerder, hoewel niet officieel kennis met jonge ren had gemaakt, sprak nu in een kort woord de hoop uit dat er in de toe komst een goede samenwerking tussen de club en het beheer van het gebouw mag ontstaan. Voorzitter H. de Vla ming antwoordde in een kernachtige toespraak, waarin hij constateerde, dat in de korte tijd dat de jeugdclub op de nieuwe leest werd geschoeid, reeds een groote teamgeest onder de leden ontstond. Hij zegde toe, dat deze zomer een kampweek wordt gehouden. Vele plannen staan overigens nog op stapel ,die t.z.t. zullen worden uitgewerkt. Het Jeugd Rode Kruis zal ter gele genheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix morgen bezoeken af leggen bij de zieken, die verleden jaar en andere jaren met het Rode Kruis- schip „Kasteel Staverden" een tocht hebben gemaakt. De leden van het Jeugd Rode Kruis o.m. leerlingen van industrie- en huishoudschool, ambachtsschool, en an dere scholen zullen dan versnaperin gen en kleine verrassingen aanbieden. Het bestuur van de afdeling Schiedam van de Christelijke Metaalbewerkers- bond verzoekt ons te willen mededelen dat zij. die hebben vergeten hun toe gangsbewijzen af te halen voor de te houden begroetingsbijeenkomst. die dinsdag zal worden gehouden in de gro te zaal van het gebouw Irene, dit als nog kunnen doen op de avond zelf aan de zaal. De toegang is gratis en er is ruimte genoeg. Aanvang half acht. De zangvereniging „Gemengd Koor" hield zaterdag een feestavond m het ge bouw Arcade te Schiedam, waarbij het eerste gedeelte van het programma be stond uit operetteklanken in concert- vorm uitgevoerd door de leden. Het .gebodene, dat als proef was be doeld, heeft bijzondere weerklank gevon den bij de vele aanwezigen, die deze in tieme feestavond bezochten. De zang van de leden was van uitstekend gehalte. Verschillende solisten lieten zich horen, waarvan de meesten een goede stem had den, maar waarbij het verschillenden aan volume ontbrak. De aankleding was goed verzorgd. Na de pauze werd door de leden zelf een revue opgevoerd, die in elkaar was gezet door de heer B, Ronteltap. Zij droeg een propagandistisch karakter om leden ie winnen voor de jubileumavond die ter gelegenheid van het 85-jang be staan van de vereniging op 11 oktober zal worden gehouden met een opvoering van „De dochter van de Tamboer Ma joor". Voorzitter M. Osephius heeft aan het begin van de avond een welkomst woord gesproken. Geboren: 27 jan. '56. Adrians M d v Th BI H Bierhuizen en W C van Hutten: Anna C M d v F C de Vette e»AJM Ham: Nico- Jaas z v T P Slingerland en E v d Stelt 28 Jan- Wilhelmina C M d v J L Ham en M "^Overleden? 27 jan. '58. N Mulder 80 j wed vaa F S van Bergen Walraven. A'gn de Jan van Riebeeckweg ie Schiedam werd zaterdag hei nieuwe kantoor van P. J. Schmitt's seheeps outillage N.V. officieel in gebruik ge nomen. De werkplaats, die vlak achter het kantoorgebouw staat kwam in sep tember reeds gereed. Reeds in I860 werd door de heer P. J. Schmilt in de Zwijnensieeg ie Rotterdam de grondslag voor dit fee- drijf gelegd, dat langzaam uitgroeide tot een grote omvang. Nadat in de oorlog het grootste ge deelte van de gebouwen wed ver nietigd, werd aan de Baan 46 een nieuw kantoor en magazijn betrok ken, speciaal voor de afdeling ankers, kettingen en scheepslieren. In deze tijd werden de afdelingen ankers en kettingen en scheepsreparaties gesplitst en werken nu, hoewel nauw met el kaar samen, afzonderlijk onder de naam fa. Schmitt, Anker en kettin gen en P. J. Schcnitt's Seheepsoutil lage N.V. Een deel van het bedrijf was gevestigd aan het Vasteland 12 te Rotterdam. Het werd te klein en moest worden ontruimd in verband met de plannen voor stadsuitbreiding. Na ampele besprekingen werd be sloten .zich in Schiedam te vestigen. Alle medewerking werd hier van B. en W. en andere gemeentelijke in stanties ondervonden. In de werkplaats, die uiterst modern is ingericht, zijn vele aparaten opge steld voor het bewerken van nieuwe ankers, zware luchtkokers, trappen en bordessen van grote schepen, pijp leidingen en het ombouwen van scheepslieren en airconditioning-in stallaties. Een centrale zuurstof- en gasleiding zorgt voor het terplaatse brengen van de gassen, waardoor het sjouwen met flessen overbodig wordt. Een propaan-gastank is aan gebracht voor de bevoorrading. Een eenvoudige cantine biedt plaats aan veertig van de 110 arbeiders, waarvan de rest buiten het bedrijf werkt. Dc Tanker cleaning N.V., die zijn instal laties, tot hel schoonmaken ran tank schepen, aan de Wilhelminahaven te Schiedam bouwtziet momenteel zijn apparatuur dagelijks groeienDe eerste van de vier 30 meter hoge schoorstenen, die op het ketelhuis zullen worden ge plaatst, is zaterdag op zijn plaats ge bracht. Het teas geen gemakkelijk werk uxinnecr men bedenkt, dat het grote gevaarte op een 10 meter hoge staal constructie moest worden aangebracht. In het ketelhuis, waarvan het stalen ge raamte op de foto reeds is te zien, zijn de grote stoomketels reeds geplaatst. Het kantoor is ruim. Het daglicht heeft aan alle kanten vrij toegang, waardoor het werk van kantoorperso neel en technici zeer wordt veraan genaamd. De orderportefeuille van het bedrijf, tenslotte, is goed gevuld. In Schiedam is een oplichter aan het „werk". De winkelier A. P. in de Hoog straat werd zaterdagmorgen door een man opgebeld met de vraag of hij voor hotel „De Krocm" een paar electrische scheerapparaten kon afhalen. Enige tijd later kwam de man en kreeg twee ap paraten mee ter waarde van 150. Hij liet een visitekaartje zien van de direc teur, waar hij kort tevoren op sollici- tatiebezoek was geweest. Het signalement van de man luidt: 1.70 lang, smal, bleek gelaat, blond haar. Hij was gekleed in regenjas en spreekt met een Arnhems accent. Aan-rijding Zaterdagmiddag om ongeveer half vijf is de 9-jarige scholier Anton B., uit Schiedam, op de Rotterdamsedijk-hoek Nieuwe Mathenesserstraat aangereden door een personenauto, die werd be stuurd door de heer F. T. v. d. L„ ui Rotterdam. De jongen stak plotseling de straat over. Hij liep een bloedende wond bo ven het linkeroog op en klaagde ove buikpijn. De G.G. en G.D. bracht hem eerst naar het Gemeenteziekenhuis en vervolgens naar de ouderlijke woning. Binnenbrandje In een winkel aan de Hoogstraat is zaterdagavond omstreeks zes uur een hoeveelheid vlasbaard, houtwol en erin in brand geraakt. De schade ten gevol ge van deze brand is gering en wordt door de verzekering gedekt. De brand weer was spoedig ter plaatse en doofde het vuur met een schuimblusser. Advertentie QVER de stad, die in de mist verborgen lag, klonk vanmorgen om 9.45 uur een feestelijk klokgebeier, dat direct gevolgd werd door een urenlange carillonmuziek. De vlaggen gingen uit: De 60.000ste inwoner was geboren! De gelukkige vader, de 27-jarige ijzerwerker P. G. Broekman uit de Dwarsbleekstraat *9 onderwierp zich te ongeveer tien minuten over half tien aan de bekende formaliteiten op het bureau Burgerlijke Stand, om zijn op zaterdagmiddag geboren dochtertje Berthe officieel ingeschreven te doen krijgen. Toen stadsfceiaairdier Cor Don het Vlaardingse Stedelied op het carillon speelde gingen van alle openbare ge bouwen de vlaggen uit. Later in de mor gen toen het blijde nieuws van de geboor te van de 60.000ste inwoner zich als een lopend vuurtje door de stad ver spreidde, volgden vele particulieren dit voorbeeld. Een prachtige beloning voor een zeer moedige daad heeft, precies op zijn vijf tiende verjaardag^ de Vlaardingse jon geman Adriaan Kortleven in ontvangst mogen nemen. Het was niet zomaar een beloning, maar èèn, die hem was toegedacht door het Carnegie-helden- fonds. Hedenmiddag kreeg Adriaan op het Vlaardingse stadhuis een prachtig armbandhorloge met Inscriptie. Het Is bijna een half jaar geleden, dat de gebeurtenis plaatsvond, waarbij het moedige gedrag van Adriaan aanleiding werd tot de beloning van vanmiddag. De echtgenote van de heer K. van Rosser, bediende wegens ziekte van haar man zijn groentewijk. vergezeld van een 15-jarige bediende. Op die achtste juli bleven paard en wagen een ogenblik zonder toezicht. Door onbekende rede nen sloeg het paard plotseling op hol. Het knechtje ging er even later cp de fiets achteraan. Adriaan Kortleven, leer ling van de ambachtsschool te Vlaardin gen, kwam ,op weg naar school, op de fiets langsrijden. Hij ziet wat er gebeurt en realiseert zich de mogelijkheid van groot onheil. Onmiddelljk gaat hj op de fiets achter paard en wagen aan, die hij inhaalt ter hoogte van de Mahler- straat. Op het ogenblik dat het gespan deze straat binnenzwaait, heeft Adriaan de fiets neergegooid, is hardlopend naast de wagen gekomen en springt op de bok. Een goede honderd meter verder, bij de Van Beethovensingel, op een kritiek punt, weet hij het paard tot stilstand te brengen. Inderdaad een koene daad, waaraan de wat schuchtere knaap op het stad huis plezierig herinnerd werd toen hij vanmiddag om twee uur de prachtige, welverdiende herinnering in ontvangst mocht nemen. Vlaardingen. dat volgens de gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de eerste acht maan den van het afgelopen jaar in 1955 opnieuw de snelst groeiende gemeen te van Nederland was, begroette zo op bijzonder feestelijke wijze, vier jaar en drie maanden nadat de 50.000 ste was ingeschreven, de jonge Vlaar dingse, die bij de geboorte zeven pond en een ons woog. Moeder en dochter maken het uitstekend. Het gehele college van B. en W. ont ving de gelukkige vader. Nadat de ge boorte-akte van Bertha was getekend, heeft de burgemeester, mr. J. Heusdens, in 'n uitvoerige toespraak de gelukwensen van het gemeentebestuur aan het ge zin Broekman overgebracht en uiteen gezet waarom Vlaardingen zo verheugd is over het bereiken van deze mijlpaal. Hij bood namens de gemeente een spaarbankboekje met f 100,aan. Het bestuur van de Spaarbank voegde aan dit bedrag 6 maal f 10,toe. De Vlaar dingse Gemeenschap zond het gezin intussen een fruitmand. De midden standscentrale had vanmorgen nog geen besluit genomen omtrent de aard van het geschenk dat men besloten had aan te bieden. De.directie van de werf I. S. Vigee, waar het hoofd van het gezin, dat eerst vier maanden in Vlaardingen woonachtig is, werkzaam is, stortte vanmorgen op het verstrekte spaarbankboekje ook f 100.—. Met ingang van 1 februari zal de R.E.T.- buslijn 43, welke thans een 20-minuten- dienst met Schiedam onderhoudt, vier maal per uur gaan rijden. Donderdag komt de Vlaardingse ge meenteraad weer bijeen. Naast de voor stellen waarop wU zaterdag reeds de aandacht vestigden, zijn er tussen de 46 punten op de agenda nog een aantal, die belangrijk genoemd mogen worden. B en W vragen voor nieuwe straat- bepianting in 1956 een bedrag van vijf duizend gulden. De gemeentelijke ener gie- en waterleidingbedrijven hebben dringend behoefte aan garageruimte, aangezien verschillende auto's onder een open afdak gestald moeten worden. Aan de raad wordt nu het voorstel gedaan het oude pompgebouw tot garage om te vormen. De kosten hiervan zullen 21o0 zijn. Het oude pompgebouw, zou na de ingebruikneming van de nieuwe water toren evenals de oude watertoren ge sloopt kunnen worden, ware het niet. dat er nog een centrifugaalpomp in^staa^ die nodig is, wanneer de elektriciteit zou uitvallen. Bij de grootverbruikster N.V. de nieu we Matex op de terreinen is de aanslui ting van de stroomvoorziening voor het bedrijf door de uitbreidingen en door de overschakeling op elektrische energie onvoldoende geworden. De te treffen voorzieningen, waaronder de bouw van een nieuw transformatorhuis* zullen een uitgaaf van 58.500 vergen» Dat dit hele bedrag ten laste van de gemeente zou komen achtten B. en w. niet verantwoord. Er is daarom met de vennootschap een overeenkomst aan gegaan, waarbij is bepaald, dat de wer ken voor rekening van haar zullen wor den uitgevoerd, maar dat de gemeente een bijdrage van 18.000 zal geven. Een betreffend voorstel is de raad aangebo- ^Tngevolge de schoolgeldwet van 20 mei 1955 wordt aan de raad voorgesteld het schoolgeld ook op te heffen voor de school voor buitengewoon lager onder wijs (met ingang van 1 september 1953). Om de gronden voor de westwijk bouwrijp te kunnen maken worden di verse voorstellen gedaan voor pachtont- binding gemeentegrond Eén van de boeren, die het „veld n .eten ruimen is de heer L. van Staaldijnen. Hij heeft B en W. meegedeeld een boerderij in Ermelo te kunnen pachten. Tevens heeft hij gevraagd om schadeloostelling, o.ra. voor diverse door hem aangebrach te verbeteringen aan het gepachte. Er wordt voorgesteld hem die schadeloos stelling te geven, "Voor het bouwrijp ma ken van de gronden in de westwijk wordt aanvulling van het crediet ge vraagd. Voor twee van de vier buurten in die wijk, Wetering en Lage Weide, zijn ook de toekomstige jaarlijkse erf- pachtsprijzen in een voorstel verwerkt. Het tarief loopt van 0.75 per vierkan te meter tot 2, al naar gelang men bouwt eensgezinswoningen, of panden met 2, 3, 4, of nog meer bouwlagen. In de bestaande Vlaardingse bouwver ordening worden enkele wijzigingen voorgesteld, in de eerste plaats om te voorkomen dat de bouwverordening cv de inmiddels m werking getreden Alge mene politieverordening op sommgie punten met elkaar zouden concurreren en daarnaast om de verordening aan te passen bij de ontwikkeling, die de woningbouw heeft te zien gegeven. De subsidie aan de Vlaardingse jeugd gemeenschap ten behoeve van het werk voor de ongeorganiseerde jeugd wil men voor 1955 omhmogbrengen met 3.700 tot 10.700 en voor 1956 wil men maximaal j 14.800 voor dit werk uit trekken. Het bedrag dat aan de vereni ging voor ziekenverpleging ten behoe ve van de exploitatie van het Hofsingel ziekenhuis maximaal in rekening-cou rant zal worden verstrekt wil men be palen op 175.000. Naar wij vernemen kan de Hervorm de gemeente te Vlaardingen na de eer ste vier zondrgen. dat het is ingevoerd, goed tevreden zijn over het nieuwe col lecteplan. Het blijkt, dat men niet voor niets een beroep heeft gedaan op de of ferzin van de gemeente. De opbrengsten zijn ondanks het verminderd aantal rondgangen belangrijk hoger dan in 1955 en voordien. Slechts het tweede zakje, dat van de kerkvoogdij, zou nog beter bedacht moeten worden. Wanneer de op brengst daarvan ook nog wat omhoog zou gas zou de proef op alle punten geslaac mogen heten. Doch ook wan neer Ui. jesultaten zich op de hoogte van thans handhaven, zal het systeem wel blijvend worden ingevoerd. ASPRO' beschermt Uw gezin! m (Van een onzer verslaggevers) Zondagmorgen van 8 tot 8.45 uur gaf de Semaphore te Scheveningen het zood- wit-rood-lichtsein ten teken dat de haven versperd was. Dit werd veroorzaakt door het vastlopen van de trawllogger Sch. 236 ..Noordstar'', voor het verbindings kanaal tussen Buitenhaven en Binnen- voorhaven. Geassisteerd door vletterlieden en de tegelijkertijd binnenvarende kustvisser Sch. 126, kwam de logger, die aan de noordkant van het vaarwater vast gelopen was, weer vrij van de grond en kon de reis naar de visafslag vervolgen. (Van een onzer verslaggevers) Een bijzondere vangst boekten Zater dag de noordloggers Sch. 54, 118 en 196. Door deze schepen werd een concentra tie van schelvis ontdekt. Toen men de netten inhaalden, bleken deze zo vol te zitten, dat van de Sch. 118 en Sch. 196 de netten scheurden, met gevolg dat de Sch. 118 alles kwijt was en de Sch. 196 slechts een gedeelte binnen boord kon krijgen. De Sch. 54 had meer geluk en kon na veel moeite de gehele vangst veilig aan boord krijgen. De schipper meldde dat het gehele dek vol lag en schatte de vangst op 400 manden, een vangst, waar men soms een week voor vissen moet. De schip pers hadden nog nooit eerder zoveel vis in een trek gevangen en de volgepropte netten geleken wel op walvissen toen ze aan de oppervlakte kwamen. De log gers worden in de loop van Maandag binnen verwacht. Vanmorgen omstreeks half zes heeft Vroom in de Veenestraat te Den Haag ongewenst bezoek ge had. Een brandkast, die een be drag van 25.000 bevatte, werd in zjjn geheel ontvreemd. Vermoedelijk begaven de daders zich naar de eerste etage van het gebouw, waar het kantoor ge vestigd is. Zü verschaften zich Op de eerste gemeenteraadzitting van Maasland vrijdagavond sprak de burgemeester, de heer F. J. Groot En- zerlnk, traditiegetrouw zijn nieuwjaars rede uit. Spreker behandelde vooral het pro bleem van de woningnood. Ook de ge meente Maasland heeft hiermee te kam pen. Ondanks het feit dat ons woningcon tingent groter is geworden aldus de burgemeester wordt het aantal wo ningzoekenden toch elk jaar meer. Hier bij komt dat er vele samenwoningsge- vallen zijn die om een dringende oplos sing vragen. Het aantal inwoners van deze gemeente steeg in het afgelopen jaar met 108 personen. Het aantal wo ningzoekenden steeg van 105 per 31 de cember 1954 op 117 in 1955. Ofschoon er 36 woningen waaronder 14 bejaarden woningen werden gebouwd vermin derde het aantal woningzoekenden niet aangezien er ruim 40 nieuwe gevallen werden ingeschreven. Door de hoogcon junctuur was er van werkloosheid geen sprake in 1955. In verband met het onderwijs vertel de de burgemeester dat de Chr, Lagere Landbouwschool te Maasland op een zeer goed jaar kan terugzien. De plan nen om deze school met een leslokaal en een grote werkhal uit te breiden zijn in voorbereiding. Het leerlingenaan tal op de drie lagere scholen in deze gemeente neemt nog steeds toe en is in 1955 geklommen tot 540. Het kleuteron derwijs heeft ook aller belangstelling. Spreker zwaaide de brandweer en de B.B. een woord van lof toe.. De Maas- landse vrijwillige brandweer is thans met 28 man sterkte een compleet corps. QP de Bljjdorpsebrug te Rotterdam heeft zich zondagmorgen een aanrijding voorgedaan, waarbij een scooter, een volksbusje en een personenauto betrokken waren. Het volksbusje, dat uit de richting van Den Haag kwam, slipte op het gladde wegdek en kwam dwars over d»e weg te staan. De per sonenauto, die uit de tegenovergestelde richting kwam, botste ten gevolge hiervan tegen het busje. Ondanks krachtig remmen kon de scooterbestuur der niet voorkomen, dat hij met zijn voertuig tegen de achterzijde van de personenauto aanreed. De bestuurder van de scooter, de 29-jarige militair Th. L. A. K., die in de Voorhout woont en zijn duo-passagiere, de 20-jarige cantine-juffrouw A. V. uit het Zwaanhals liepen beiden een rechteronderbeenbreuk op. De chauffeur van het volksbusje kreeg een hoofdwond. Alle slachtoffers wer den naar bet Bergwegziekenhuis vervoerd. De voertuigen werden, zoals op de foto duidelijk te zien is, zwaar be schadigd. De auto's moesten met een takelwagen worden weggesleept Ook de blokploeg van de B.B. is volle dig bezet. Hierna gaf de burgemeester een kort overzicht van de bedrijven." De uitbrei ding van het waterleidingnet is thans bijna geheel gereed. Het leggen van ka bels door het elektriciteitsbedrijf in het uitbreidingsplan achter het raadhuis is bijna voltooid. Verdere uitbreidingen zijn nog aan de gang. Het stroomver bruik^ nam in het af volop en jaar sterk toe. De financiële positie van de ge meente blijft zorgen baren. Ook 1956 vraagt direct al de aan dacht voor de binnen afzienbare tijd klaar komende werkzaamheden aan de bedrijfsgebouwen, 12 rohypwoningen, vaste voetbrug bij de Langetaam, de bouw van het transformatorstation in de Doelstraat. Naast de plannen voor de woning bouw vragen ook de nieuwe plannen de aandacht. Plannen voor de straat- verbetermg Pr. Beatrixlaan en Pr. Ire- nelaan de bouw van de Ned. Herv School, de uitbreiding van de Chr. La gere Landbouwschool, de Landbouwhuis- houdschool, het gebouw der technische diensten, uitbreiding der Geref. Lagere school enz, zijn in voorbereiding. Ook „Aen.„ ra?d de grenswijzigingen, het £6* clgspi een plan voor recrea te, het Streekplan Westland, de bagger- bergmg en het Structuurplan bezig hou- q^dati]letJoud?te ra£>dslid, de heer Sonne veld, de nieuwjaarsrede - van de burgemeester had beantwoord ging de fn?/?2aKdKe Semeenteraad vrijdagavond tot de behandeling van een korte raads- agenda over. Het voorstel van het eolle- op een verzoek van i en muziekvereni gingen, i.z. vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting, te beschikken beviel en kele raadsleden niet. Deze verenigingen helpen het culturele peil van dl Te meente op te voeren.' meende men, «j verdienen dus enige medewerking van de gemeente. De voorzitter meende dat toekenning van vrijstelling van belasting Jln w1twas„met da wettelijke bepalin gen. Het college wilde echter gaarne m overweging nemen of het mogllijk it op e$n ar-dere manier te helpen Nadat enkele voorstellen met een ha- «lUege stelde voor om Geden £l«mteïfeK,S''/voS Jaarvergadering CBTB. De Chr ren- en Tuindersbond hield ziin' secretarii weikomstwoord, kreeg de secretaris, de heer J. Moerman a*. gelegenheid tot het voorlezen van de notulen en het jaarverslag Hperna kreeg de penningmeester het woord Na de jaarverslagen werd er een hf' HeUnUdrSV^kif2ing, §ehouden. De aftre- v'dde bestuursleden voorzitter JaC 7' Vej' 2e voorzitter A. Dijkshoorn Lzn. en de secretaris J. Moerman werden weer herkozen man Jzn' ennj^mnbotiwgebièd!°^enien °P L",d' De sluiting van deze goed bezochte vergadering had eveneens de heer B Havenaar verzorgd. toegang door middel van sleutels, die zü in het sleutelkastje gevon den hadden. De in het kantoor staande brandkast, die een bedrag van 25.000 bevatte, werd in zijn geheel medegenomen. Men verliet het gebouw door de achter ingang, die uitkomt op het Achterom. Vervolgens gooide men de brandkast in de kofferruimte van een gereed staande auto en zonder deze ruimte af te sluiten sprongen de dieven in de wagen en reden met open portieren gierend de bocht om de Kettingstraat in, vervolgens linksaf de Veenestraat in, daarna recht door de Wagenstraat ui en de bocht om naar de Gedempte Gracht, waarna zij verdwenen in de richting van het Spui. Een surveillerende agent zag de auto staan en vermoedde dat hier iets niet in orde was. Hij wilde een onderzoek in stellen, en was nog juist op tijd om te zien, hoe twee knapen de brandkast in d ekofferruimte gooiden en vervolgens met grote snelheid wegreden. De auto had een donkere kleur en was een oud model. De politie verzoekt eventuele getuigen van de diefstal zich zo spoedig mogelijk te melden bij de recherche. De Noorse skiloper Brenden heeft vandaag bij de Olympische Winter spelen te Cortina d'Ampezza een gouden medalje voor zijn land ver overd door als eerste te eindigen in de 15 km ski-wedstrijden. Tweede werd de Zweedse Hemberg en derde de Rus Koltchin. Het Zwitserse meisje Eenée Col- liard won het goud in de speciale slalom voor dames. Tweede werd hier Regina Schopf (Oostenrijk) en derde Evgenia Sidorova (Rusland). In Scheveningen hebben de reders van vissersvaartuigen besloten tot een regeling, waardoor een betere sprei ding van de visaanvoer mogelijk wordt. De situatie is thans zo, dat de vis markt de ene dag overvoerd wordt en een volgende keer van alle aanvoer verstoken is. Door de nieuwe regeling zal de aan voer regelmatiger geschieden en zul len de besommingen van de schepen niet nu eens bijzonder laag en dan extra hoog zijn. Men is namelijk van plan de naar de thuishaven stomende loggers over de gehele week te verde len door een eenvoudig schema van aankomst en vertrek. Het is niet on waarschijnlijk. dat deze regeling m IJmuiden navolging zal vinden. Mo menteel worden er in die havenplaats echter nog geen voorbereidingen voor getroffen. De hoofdmspectnce van politie, chef bu reau kinderpolitie te 's-Gravenhage verzoekt namens de ouders de opsporing, aanhouding en terugbrenging van Kniertje Tetteroo, ge boren te 's-Gravenhage 16 augustus 1936..wo nende te 's-Gravenhage. Zij verliet op 27 ja nuari 1956 in overspannen toestand de wo ning. Signalement: lang 1.55 m. tenger postuur, brand vlekje aan rechtermondhoek. Kleding, grijze regenmantel, zwarte rok en blouse, ge bloemde shawl, grijze sokken, zwarte i**c schoenen. (Van een onzer verslaggevers) Voor de maandagmarkt te Schevenin gen liepen dit weekeinde binnen ztt trawlloggers met verse vis, een logger met zevenduizend kisten verse haring cb een zestal kustvissers met totaal ongeveer 600 kisten verse haring. De trawlloggers zijn z.g. kustloggers met schol- en tongvangsten. Dinsdag en woensdag worden enkele z.g. noordlog gers verwacht met rondvis, zoals kabel jauw, schelvis enz. Deze schepen vissen op afstanden 7» 300 tot 450 zeemijlen van huis en heb ben anderhalf tot twee etmalen nodig om de thuishaven te bereiken. De haring, welke door de Sch. 180 aan gevoerd werd is afkomstig van Iers® vissers, welke dichtbij de kust met zegens de haring vangen. De Seheveningse schepen mogen er niet vissen, omdat het binnen de drie-mijlszóne is. VGRAVENHAGE, 30 januari Met verse vis waren hedenmorgen aan de markt ds Sch 236 met f 8070, Sch 195 met f 7980 Sch 45 met 1 8480, Sch 310 met i 6920. Sch 73 met f 10.600, Scb 223 met i 9870 en een kustvisser met f 200. o ®e*°mmingen spanvlssers verse haring: Sch 13 en Sch 65 met i 3200, Sch 16 en Sch lLm5l 1 144°- s=h «7 en Sch 76 met f 1470. va 5onliiVMSe harin* t 13-50~~14 3051

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2