T P. W. J. Steinz sprak over „De moderne kunst en wij" Enorme voorraden in een Rotterdamse woning Charme in de rechtszaal Evangelisatie-arbeid in Hoogvliet is in een schuilkelder geconcentreerd Schuilkelder bleef staan Verkeersongevallen tijdens het weekeinde Tiveetal stal wat los en vast was Tussen koude, betonnen muren wordt zegenrijk werk verricht Henkie de Filistijn Zes arbeidersgewond bij aanrijding op de Wolphaertsbocht SCHIEDAM Bijeenkomst van Museumvrienden Maasland C.J.V.F.- en C.J.M.V.-clubs hielden ouderavond Rotterdammer betaalde zijn hotelrekeningen niet In Haarlem aangehouden VLAARDINGEN Bedorven levensmiddelen verspreidden een ondragelijke stank Expositie schilderskring Argus geopend Burgerlijke stand van Rotterdam Judoclub Vlaardingen demonstreerde In afwachting van een nieuwe kerk: Volgende zaak deurwaarder Wagens slipten'door de gladheid Brand in woonhuis en in meubelfabriek Yoor- en nazorg voor geestelijk gestoorden Jongen nam f 2000 weg Buitenlandse vraag naar kaas nam sterk toe Vermiste jongeman terecht TROUW Maandag 6 februari 1956 ARJOS kwam bijeen Dronken zeelui opgesloten Op achterhoofd gevallen Lek in de waterleiding Schoorsteenbrand Binnenbrandje Burgerlijke stand van Schiedam In een levensmiddelenwinkel in het noordelijk stadsdeel van Rot terdam, werd vorige week een man betrapt bij het wegnemen 'van winkelgoederen. Het was de 62-jarige M. L., die'in gezelschap vertoefde van een vrouw, de 53-jarige A. E. R. Het tweetal werd naar het bureau Bergsingel overgebracht, waar bleek dat beiden in het bezit waren van verscheidene goederen, die zij in andere zaken hadden ontvreemd. t' /is se rij berichten Bedorven J aarvergadering A.R. kiesvereniging Tussen de Rotterdamse oliehavens en de Oude Maas was het tot voor drie jaar een onherbergzame polder uitgestrekt heid, waar in deze tijd van het jaar de koude wind en de natte sneeuw speelden in de schoorsteen van een vervallen boerderij. De verbinding tussen de Vondelingenweg, waar Europa's grootste olie-raffinaderij rusteloos haar machtige installaties laat werken en de Groene Kruisweg, die 's zomeis de dagjesmensen uit de stad naar het strand van Oostvoorne en Hoek van Holland leidt, was het dorpje Hoogvliet. Daarbuiten, in die polderuitgestrektheid, woonden in die jaren slechts enkele gezinnen. Opgericht teken Een nieuwe kerk De schuilkelder aan de Oude Wal is inmiddels veel te klein ge worden en alle hoop is daarom gevestigd op de nieuwe Gerefor meerde kerk, met de bouw waar van men nog dit jaar hoopt te beginnen. Het oude kerkje aan ds Dorpsstraat biedt slechts plaat^ aan 160 personen en dat is lang niet voldoende voor een gemeente van meer dan 700 zielen, die zich nog steeds uitbreidt. Met behulp van de Stichting Steun Kerkbouw zal nu aan de Sorongstraat een nieuw kerkgebouw verrijzen met 600 zitplaatsen. Er komt ook e?n zalencomplex bij en gereformeerd Hoogvliet ziet me: groot verlan gen uit naar de dag, waarop rr.en hier het jeugdwerk in een goed geoutilleerde ruimte zal kunnen voortzetten. Dan zal ook geen gebruik meer behoeven te worden gemaakt van het recreatiegebouw, waarin tegen een geringe vergoeding - ook kerkdiensten worden gehou den. Maar alvorens het zover is zullen nog vele clubavonden in die betonnen schuilkelder zijn ge houden en zullen nog vele zon dagen de gemeenteleden in het recreatiegebouw bijeen zijn ge weest Op de Wolphaertsbocht bjj de Dorpsweg te Rotterdam is zon dagmorgen omstreeks half negen een ernstige aanrijding gebeurd tussen een Volkswagenbusje en een vrachtauto. Het wegdek was door de bevroren neerslag en de sneeuw spiegelglad, waardoor de beide wagens in de bocht slipten en aan de voorzijde op elkaar botsten. Van de acht inzittenden van het busje liepen er zes verwondingen op. Schaken Reële promotiekansen voor H. Chr. S.V. Gisteren heeft de Haagse politie aangehouden een zeventienjarige varensgezel. In de naoht van zater- dag op zondag nam hij, terwijl zijn stiefvader lag te slapen, uit diens jas een bedrag van 2000 weg. Dit geld verstopte hij achter de spiegel va?j ,zyn slaapkamer. Gistermorgen ontdekte de stiefvader, dat het geld we£ wasT, en hij waarschuwde de PóDtie. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de jongen de dader was. EUROPESE STUDENTEN NAAR DE V.S. Burgervliegvelden in V.S. zijn te klein Op uitnodiging' van de Vereniging van vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam sprak zaterdagavond in een van de bovenzalen van het museum de heer F. W. J. Steinz over het onder werp „De modernke kunst en wij". In het bijzonder was deze bijeenkomst, waarvoor een flinke belangstelling be stond, belegd bi verband met de ten toonstellingen Start en Karei Appel, die momenteel in Schiedam worden gehou den. Op bijzonder leerzame en expressie ve wijze heeft de spreker trachten dui delijk te maken dat de kunstenaar een profeet moet zijn, een mens uit zijn tijd, die tot uitdrukking brengt wat in alle mensen leeft en daarbij de toeschou wer vaak een blik in de toekomst laat werpen. Daarom is misschien voor mensen van deze tijd in de kunst van de hedendaag se schilders geen voldoening te vin den, omdat wij in de kunst vaak rust zoeken. In de moderne schilderkunst vin den wij deze rust meestal niet. Wij wor den geconfronteerd met het leven van nu waarbij ieder schilderij als het wa re op zichzelf een atoombom is. Daar kan de schilder als eigentijdse mens niets aan doen, want de kunstenaar ver tegenwoordigt het gehele leven en roept daarbij creatief op wat wij zijn. In deze tijd met de spanning van de nabije dood eist men geen „flauwe kul", zoals spre ker het noemde. Zo geeft de schilder nu koel, recht, volledig en hevig in- De C-J.M.V. club „Westerkwaatler" en de C.J.V.F. club Martha" uit het Westen van Schiedam hielden zaterdag avond in de gezellige zaal van het ge bouw voor Chr. Sociale Belangen een geslaagde ouderavond. Was het tot nu toe gebruikelijk eens in het jaar een familieavond te houden waar leden, ouders en verdere belangstel lenden feestelijk bijeen waren, dit jaar werd daarvan afgezien in verband met de a.s, viering van het 70-jarig be staan van de C.J.M.V. Schiedam. De belangstelling voor deze meer besloten avond was boven verwachting groot. De voorzitster van „Martha", mej. G. Muk, die de avond opende, zag in dit soort avonden voordelen boven de ge bruikelijke bijeenkomsten daar men, doordat men in kleinere kring bijeen was, meer contact met elkaar kon heb ben en elkaar gemakkelijker kon vin den in een gesprek.Dit gesprek werd ingeleid door mej. Magda de Bruin, de secretaresse van de Landelijke C.J.V.F., die een korte inleiding hield over het jeugdwerk in het algemeen en daarmee een prettige discussie uitlokte. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met het optreden van een mondaccordeonclubje onder leiding van ,de heer P. Krabbendam en een guitaar- clubje onder leiding van mej. R. v. d. Most. Gezamenlijk werd nog een vro lijke schets opgevoerd en er werd aan hersengymnastiek gedaan tussen ouders en leden. De voorzitter van de C.J.M.V. club „Westerkwartier", de heer A. Monster hield de dagsluiting. Enige Noorse zeelui, die kennelijk te- .veel aan Bachus geofferd hadden, maakten het gisteravond zo bont in een R.E.T.-bus, dat de conducteur hen op straat zette. Op de B.K.-Iaan vielen ze opnieuw voorbijgangers lastig en de politie achtte het nodig de dronken Noormannen in te sluiten. De 66-jarige mevrouw S.S. viel gis teravond omstreeks twaalf uur door de gladheid op haar achterhoon! en moest met een lichte hersenschudding naar haar woning in de Prof. Keesomstraat worden vervoerd. Zaterdag ontstond er door een lek in de waterleiding een verkeersstremming in de W. de Zwijgerlaan. De straat moest enkele uren worden af- gesoten en het verkeer werd omgelegd; Zaterdagmiddag ontstond er schoor steenbrand bij de familie S. aan de Leeuwenhoekstraat. De brandweer wist het vuur met rammoneurs te doven. Doordat het achtjarig zoontje van de familie M. in de Van 's-Gravenzande- straat zaterdagmiddag met een electri- sche schemerlamp in een slaapkamertje speelde, ontstond kortsluiting en raak te het beddegoed in brand. De heer des huizes wist het brandje met een paar emmers water te doven, zodat de inmiddels gewaarschuwde en ten tone le verschenen brandweer slechts wat nablussingswerk had te verrichten. De schade beloopt ongeveer ƒ500. Geboren: Marcus, z v M van Dijk en A M v d Torn; Johannes, z v C W de Blols en J den Hond; Ronaldus H, z vJ A J v d Hoeven en W .1 Lips; Arend M, z v A M Voshol en H Casteleins; Allda B. M, d v M H A Hulhoven en A J M van Dorp; Constantius A, z v A V Kappelhof en M Seelen Overleden: W P van Rijswijk, 61 J. Gehuwd: J G Rietveld 22 j en A M Faatr 29 j. stinctief de menselijkheid in schreeuwt in de situatie van het gen- blik. Spreker zag het doen en laten van de mens als een experiment in het bij zijn van de dood. In het experimente ren is de schilder ons vooruit. Maar de toeschouwer wenst niet te schrikken van het eigentijdse en stelt een andere eis dan waaraan de kunstenaar kan vol doen. Om de moderne kunstenaar te be grijpen en te aanvaarden missen wij Nederlanders de kennis van het spelen. Wij zijn het spelen verleerd. Over het spelelement waarbij wij steeds weer wat nieuws vinden, steeds weer bouwen, zijn wij in onze snelle harde tijd heenge raakt. En toch verlangen wij er naar. De Amerikanen zijn ons hierbij voor. Ook zij leven snel, maar wanneer zij genoeg hebben verdiend halen zij de kunst in huis en halen daarmee de dro men weer in huis uit het verleden. De elementaire muziekkennis hebben wij allen gehad, al is het- alleen mis schien maar tijdens de zanglessen op school, van muziek begrijpen wij dan ook meestal meer dan van de beelden de kunst. Daarom is het goed om de kinderen onder.de vijftien jaar niet al leen te laten experimenteren met mu ziekinstrumenten maar ook met verf, opdat zij levenslang menselijk blijven in het spel. Dan zyn zij mensen die bouwen. Bij het bouwen blijft men experimen teren en men zal de schilder, die dat ook doet. gaan begrijpen. Aan de hand van een filmstrip over het werk van de schilder Picasso ging spreker nog iets dieper in op het door hem behandelde onderwerp. In een der lokalen van de «Oude School te Maasland hielden de leden van de Maaslandse A. R. Jongeren-studieclub hun maan del ijl se studie-vergadering. Op deze avond sr.ak men over de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. De inlei der was de heer J. Dijkshoorn. In een geanimeerde bespreking werd o.m. de mogelijkheid naar voren gebracht, dat de PBO een staatje zou kunnen vormen ons. cue in de staat vroeg waarom was er nog zo veel tegenstand tegen de PBO en wat zijn de moeilijkheden, die nog moeten worden overwonnen? Ook sprak men over het standpunt van de A.R. tegen dat van de P.v.d.A. en men vroeg zich af: wat zal er van deze standpun ten terecht komen bij een eventuele te rugslag van de conjunctuur? Na de pauze gaf de heer C. v. d. Wei een politiek maandoverzicht. Het feit, dat de vergadering ondanks het koude weer goed bezocht was bewijst, dat de politieke belangstelling bü de Maas landse jongeren nog steeds toeneemt. De Haarlemse recherche heeft zondag de 39-jarige constructeur J. ten H. uit Rotterdam aangehouden. Hij was op 2 februari in het Haarlems hotel aan gekomen. Zondag was de rekening opge lopen tot ruim 70 gulden. Hem werd verzocht te betalen, maar hij deelde mee dat hij geld moest halen in de stad. Als onderpand gat hij een tas met boeken af. De portier vertrouwde de zaak echter niet. Hij vond in de tas boeken waarop een andere naam stond dan de Rotter dammer had opgegeven. De politie werd gewaarschuwd en deze heeft de Rotterdammer aangehouden. Op het bureau deelde de aangehoudene mee dat hij geen geld had om de rekening te betalen. Hij was in het bezit van rekeningen van 345, 123 en 40 gulden van drie hotels in Amsterdam. Die be dragen had hii evenmin betaald. De tas met boeken bleek afkomstig te zijn van een Haarlemse leraar, die verklaarde dat de tas van zijn fiets was gehaald. De Rotterdammer bleef overigens ontkennen zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. In het Vlaardingse expositiezaaltje De Vlsbank is opnieuw een schilderijenten toonstelling ingericht. Ditmaal exposeert daar de Rotterdamse schilderskring ^Irgus. Er zijn een behoorlijk aantal werkjes te zien, die een bezoek aan de tentoonstel ling aantrekkelijk maken. Zaterdag heeft de wethouder voor cul turele zaken, de heer H. K. van Minnen met enkele woorden de tentoonstelling geopend. Hij vroeg zich in zijn toespraak je af of er van de openingen van exposi ties soms niet teveel werk wordt ge maakt. Men dient zich goed voor ogen te houden, dat de tentoonstelling niet valt of staat met een indrukwekkende opening, maar dat ze pas geslaagd mag heten wanneer na de laatste dag een cul tureel en materieel succes te boeken blijkt te zijn geweest. Tijdens de openingsbijeenkomst, die door een groot aantal personen werd bij gewoond, meest Rotterdamse schilders, maar ook bijvoorbeeld leden van de,DQ»t«arV crlmten wpg laardin-vse eemeenteraad werrf door de "aUe" SLUUICU ttcj, Zoiets komt wel meer voor, masr de politie keek vreemd op, toen bleek dat de vrouw behalve haar traditionele kledij ook nog een rok, vijf jumpers en een. onderrok droeg, die alle voorzien waren van inge naaide smokkelzakken. In deze zak ken waren een aantal muntbiljetten gefrommeld, die een totale waarde vertep.mwoordigden van ruim f 186. Ofschoon de vrouw zeer zwijgzaam is omtrent de herkomst van dit geld, neemt de recherche aan dat zij zich ook aan ladelichtingen heeft schuldig gemaakt. Bevallen: T. J. van der Hammen-de Graaf, d.; A. M. van den Bos-Post d.; M. van Klaveren-Slöcker z.: E. Kinck-Hauser d.; M. P. van den Hooven-Sekker d.; M. wit kamp-Walvis z.\ G. Zuiddam-de Jong z.; J. W. Roos-Steijn z.: H. Uitjens-van der Plaat, d.; L. A. Schoonderbeek-van der Loo z.; W. M. Krijgsman-van Gijzen d.: W Bre- vé-van Leeuwen d.; J. van der Ent-Polak z.' E, Spmit-Oudenaarde z.; C. J. van den En^ de-Stoffols z.; A. W. Bakker-van Hoogstrae- ten d.: J. E. Slooter-Haag z.; Ph. M. S. Vaessen-Bernaert z.: H Hofman-Kooman z.; J. B. Lange-Verheij z.; L. Adriaanse-van Kooten z.; H. A. M. van Zwam-de Kok z. E. M. Lindhout-Ligtendag d.; W. Odijk-de Overleden: C. Schook, man van A. T. Schier 66 j.; G. Venstra, man, geh gew. met J. Hannga 56 j.: C. J. van 't Hof, vrouw van W. van der Heijden 75 j.: W. F. van der Loos, man, gehuwd gew. met A. W. Kaude- rer 90 j F. W. H. Hofman, man van T. -van Zaanen, 59 j,: J. Chr. Meeder man van J. A. H. van Toorenenbergen 67 C. M. Oösterwaal, vrouw van A. van Schijndei M. K. Schenau, vrouw van P..A. van Puij- ve'de 69 j.; E. Schouten, zoon 2 mnd.; R. A. van der Oord. vrouw van P. Verver. 35 j.: J. Schuijf. man van F. Konegen 63 j.; J. van der Voorden, man van C. A Meijer, aO j„ C. Sneep, man van B. van der Perk 61 j., a van der Wekke, man van P. Troelja, 72 J. j.; Voorts als levenloos aangegeven: C. de Visser-Rooi. zoon. Voormalig Pemls: A. van der Kemp, n;an van E. Lookhorst 70 J. 's-GRAVENHAGE. 6 febr. Binnen met verse haring de kotters Sch 18 en 65 met 4120,- Prijzen: schelvis groot 22-25; groot middel 23.50-27.50; klein middel 26-27; schel vis een 25.50-26; schelvis twee 26-27.80; alles per 40 kilogram; uitlegkabeljauw groot 25-42; middel 29-32: ijskabeljauw groot 100 kilogram 55-72; ijskabeljauw middel 22-26, kabeljauw een 21-22; twee 19.50-21; drie 31- 14; alles per 40 kilo; laptongen 2.86-3.03; tong groot middel 2.67-2.80, klein middel 2.70-2.84; tong een 3.05-3.60; tong twee 2.96- 3.50; tarbot een 2.55-2.75, twee 1.65-1.80: drie 1-1.16, vier 0.65-0.70, alles per kg; school groot 15.50- 17; school middel 18-21.50; klein middel 23-33.50; middel 26-28; school klem 22-23; schar 20-22; wijting 28-35; verse ha ring 12-14.80, alles per 40 kilogram. i Uit het onderzoek dat door de poli tie werd ingesteld, bleek dat de vrouw een woninkje had in het centrum van de stad. Toen hier een kijkje genomen werd, deinsden de rechercheurs die toch wel het een en ander gewend zijn terug voor onbeschrijfelijke stank, die hun bijna de adem benam. Voor hun voeten schoten bovendien de rat ten weg, die links en rechts in aller ijl een veilig heenkomen zpehten. Er heerste een vreselijke bende. In de kasten en ook elders lagen grote voorraden winkelgoederen, van levens-middelen tot de meest uiteen lopende andere waren toe. Zo werden aangetroffen: lappen stof, schoenen in verscheidene matentvasmiddelen, le verpastei, blikken groenten, haarkam menstukken zeep, flesjes eau de co logne, klokjes, badtassen, zwempak ken, schortenlakens slopen enz. enz. Het mekrwaardigste in deze hele ievensmid- laardingse gemeenteraad, werd door de heer P. A. Begeer, lid van het bestuur van de Rotterdamse kunststichting, een inleiding tot het werk van de Argus- groep gehouden. Hij stelde vast, dat voor het impressi- nisme het „vak" schilderen volgens vaste reigelen werd beoefend. Er mocht in stijl soms wat verandering komen, het vak wjjzigde zich gedurende die drie a vier eeuwen niet. Van zich uitlejven mocht slechts sprake zijn binnen de door het vak gestelde grenzen. De kunstenaar van nu heeft dat oude afgezworen. In de tweede helft van de negentiende eeuw gebeurde er iets in de kunstenaar. Hij ging zichzelf het belang rijkst achten, belangrijker dan de autori teit. Zijn subjectieve bewogenheid werd hoofdzaak, vakkundigheid en tekenvaar digheid werden tot bijfactoren gedegra deerd. Men wordt vrij van de in de ont plooiing benadelende machten, vrij ook van de natuur. Daarmee werd ook de vakkundigheid anders dan voorheen, maar stellig niet eenvoudiger, immers, ieder moet nu de eigen techniek zoeken; dat kan slechts met vallen en opstaan. In alles moet de kunstenaar zich als in dividu onderscheiden. De laatste vüftig stijl gevonden, die het essentiële van een nieuwe cultuur samenvat. In dit kader moet ook het werk van da Argus-groep worden gezien; geen school in oude stijl, maar een groep waarin ieder individueel in persoonlijke stijl worstelt met de be geerte eindelijk vorm te geven aan het eigenlijke bestaan. Het éénjarig bestaan van de judoclub Vlaardingen" ri zaterdagmiddag in zaal Harmonie gevierd met enige interessante judo-demonstraties en de banden-kam pioenschappen. Bij de laatste werden enige opvallende resultaten behaald; de gele band-titel werd gewonnen door de outsider J. v. d. Ende, die de kampioen van vorig jaar H. v. Oosten versloeg. Bij de oranje banden won, na verlenging, H. v. Gorkum van A Mooy, Het kam pioenschap van de groene banders was voor L. A. Rigtera, die met een mooie overname van H. Sterenburg won. Bij de blauwe banders ging de strijd tussen de Neef en Tieleman, waarvan de laat ste won. De strijd om het kampioenschap bruine band ging tussen J. Vink en D. v. d. Lee en werd, tot ieders verrassing, een overwinning voor de laatste. Ongeveer 120 jongens en meisjes na men deel aan de demonstraties jeugdjudo onder leiding van sportleraar J. v. Gor- sél. Er werd ook een wedstrijd gespeeld tussen een team (vijftal) van het Groen Van Prinstereriyceum, een Vlaardings MULO-team en een team van de Rotter damse scholen. Dit werd een overtui gende overwinning voor het Groen van Prinstereriyceum, dat met 50 van het Mulo-team en met 30 van de Rotter dammers won. Tenslotte demonstreerden de heren. J. v. Gorsel en J. Vink de derde kata, een bijzonder moeilijke worp. In de Dr. H. Colijnschool wordt donder dagavond 9 februari de jaarvergadering gehouden van de centrale A.R.-kiesver- eniging te Vlaardingen. De leden van de A.R.-gemeenteraadsfractie zullen een fo rum vormen, om de e.v.t. vragen te be antwoorden. delen bedorven waren, zodat de dief stallen vermoedelijk meer uit „sport" dan uit de behoefte om in het dage lijks levensonderhoud te voorzien, zijn gepleegd. Ook een groot deel van de stoffen was onbruikbaar geworden door het ingrijpen van de ratten, die zich aan tal van nieuwe kledingstuk ken te goed hadden gedaan. Mannen van de Ontsmettingsdienst, die onmiddellijk waren gewaarschuwd, verklaarden zelden zo'n staat van ver- wtling te hebben aanschouwd. Het stcUt wel vast, ofschoon de vrouw vooralsnog in alle toonaarden ontkent, dat al deze goederen van diefstal af komstig zijn. Het signalement van het tweetal, dat nog wel zo verstandig was niet in de rommel te gaan wonen en daarom een huisje in Zuid had gehuurd, luidt als volgt: Man: 1.82 meter lang, zestig jaar oud, flink postuur, ovaal gezicht, grijs haar. blauwe ogen, droeg schippers pet en donkere winterjas, rechte hou ding. Het signalement van de vrouw luidt: 1.65 meter lang, grijzend haar, bruine ogen, grijze hoed, bril met nik kel montuur, droeg blauwe mantel, bruine schoenen en dikke kousen. Ze maakte een armoedige indruk en trad brutaal op. Winkeliers die de man en de vrouw uit deze beschrijving menen te her kennen en na een bezoek hunnerzijds goederen o.f geld vermisten, worden verzocht zich met de recherche van het bureau Bergsingel in verbinding te stellen. De oorlog ging voorbij, maar de schuilkelder bleef staan. Uit este- tjsch oogpunt onbegrijpelijk, uit oog punt van voorzorg misschien nog aan nemelijk, maar in ieder geval een obstakel voor het verkeer. Het polderlandschap evenwel heeft spoedig een ware metamorfose onder gaan en er is een stad verrezen van ruim 6000 inwoners, die zich hier uit alle windstreken van ons land heb ben gevestigd. Er .is een drukke bre de winkelstraat gekomen en aan het begin daarvan staat een schuilkelder, eigendom van de Shell, die deze hier in de oorlogsjaren plaatste ten behoe ve van de gezinnen van enkele func tionarissen, die in Hoogvliet een be drijfswoning hadden. De Hoogvlietse jongens en meisjes die lid zijn van de Schuilkelderclubs, zijn al net zo ondeugend als de jeugd uit de Rotterdamse volkswijken: ze léven als ze de boel kunnen af breken. Het is dan ook geen zeldzaamheid cis er eens een buiten de veilige veste van de schuilkelder wordt gezet. Laatst to05 dat ook het geuat en toen Henkie met harde hand al te genspartelend naar buiten was gewerkt, maakte dat even in druk by de jongens. Toen zag Henk opeens kans zijn gram te halen en nadat hij erin geslaagd was de deur, die zo veel be tekenend achter hem was geslo ten weer open te krijgen, riep hij met een triomfantelijke schreeuw naar binnen: ,J5n ik geloof lekker toch niet! Toch waren ze het boze jon getje niet kwijt, want de vol gende week verscheen hij weer trouw op de club f\P rode schoentjes met naaldhakken en slank van leest, kwam het meisje de rechtszaal binnen. Haar onmisken bare charme werd nog verhoogd door goudblonde krullen die de opstaande kraag van het bontjasje sierlijk gar neerden. Haar oogopslag was eerder guitig dan brutaal en zo had dit meisje niets van het onaangename dat aan het woord „dievegge" kleeft. Maar de politierechter verdreef met één vraag de illusie dat dit charmante meisje met de gekrulde haren en naar het reclasseringsrapport onthul de ook met „gekrulde zinnen" -? geen overtredingen kan begaan. „Dus jü wilde graag eens naar de gevangenis?" vroeg de rechter abrupt. Het was het meisje aan te zien dat deze woorden plotseling innerlijke spanningen opriepen en toen zij hejtig „neen" schudde, repliceerde de politie rechter: ,flaar wat je gedaan hebt, zou ik zeggen van wel Verdachte boog het hoofd. Als kindermeisje in dienstbetrekking in Hilversum had zij ten nadele van een collega, in hetzelfde gezin werk zaam, enkele malen geld gestolen. „Schandelijk," zei de rechter, „hoe heb je dat nu kunnen doen. Dat an dere meisje moet er óók hard voor werken. Zy had wat gespaard voor ae uitverkoop. Wég spaarcentjes, geen blousetje, geen jurkjefoei, foei, wat lelijk. Je weet zelf goed wat het zeg gen wil, netjes gekleed te gaan." Het bestolen meisje kwam als getui ge. Zij had lang geaarzeld haar collega van diefstal te verdenken, maar na een steekproef was alle twijfel verdwenen. De dievegge was ontmaskerd en nu, oog in oog met de politierechter, had zij niets meer te zeggen. Vijf en twintig gulden boete en veer tien dagen voorwaardelijke gevange nisstraf, luidde het vonnis. Het scheen het kindermeisje genoeg mee te val len, want bij het verlaten van de zaal speelde een kinderlijke lach om het rode mondje. Bü de deur liet zjj haar bestolen collega voorgaan. In dit gebaar zag ik een eerste poging om alles goed te ma ken. Omdat beide meisjes nog in het zelfde gezin werkzaam zijn, is de mo gelijkheid tot verzoening niet gering. En wat een mooie kans voor zó'n meisje! Doch hoe het ook zij, sinds het najaar van 1954 is deze schuil kelder aan de Oude Wal een „opgericht teken" voor de gehe le bevolking, omdat hier vijf avonden in de week een groep kinderen hun eigen clubavond houdt. Daar houden ze zich bezig met handenarbeid, sjoelen en wat niet al. Ze Ieren er echter ook zingen en bidden en ook wordt hun verteld van God, die de enig echte Schuilplaats is. Het Gereformeerd Evangelisa tie-Jeugdwerk Hoogvliet, waarvan deze arbeid uitgaat, heeft nu vijf clubs met ruim tachtig kinderen en er is een twintigtal leiders en leidsters. In het begin waren ook gereformeerde kinderen lid van deze clubs, maar de toeloop werd zo groot dat deze laatste catego rie op een andere wijze moest worden opgevangen. Dat zovelen tot deze clubs willen toetreden, behoeft geen verwondering te wekken, wanneer men bedenkt, dat 25 procent van de kinderen de vierjarige leeftijd nog niet heeft bereikt. Een kenmerkend verschijnsel voor de randge meenten, waar de honderden 5» nieuwe woningen door in hoofd- zaak jonge gezinnen worden be- trokken. Deze merkwaardige leeftijdsow bouw schept ta! van problemen, met neme voor r. >t Schuilkelderwerk Maar hoe .n hoe groot het aantal problemen ook mag zijn het Evangelie wordt gebracht, al is het dan ook tussen de muren van beton als een licht onder een korenmaat omdat de kandelaar nu eenmaal ont-' breekt. De zin van dit jeugdwerk u immers dat de jongens en meisjes geleerd wordt dat er maar één och te Schuilkelder is. Cb" Tijdens het afgelopen weekeinde hebben zich in Den Haag verschillende verkeerson gevallen voorgedaan. Glsteres vonden negen ongevallen plaats, hiervan waren zes te wfjten aan de gladheid. Twee van deze laat ste ongevaUen veroorzaakten slachtoffers. Door kortsluiting in een radio is vanmorgen omstreeks vijf uur brand uitgebroken bjj J. H. aan de epe- laarssingel te Rotterdam-Zuid. De brandweer wist in een uur het vnur te bedwingen met emmers water en rubberslangen. De kamer is gedeeltelijk uitgebrand, terwijl verder een naaimachine, een radiotoestel, meubilair en stoffering ernstige schade opliepen. De schade bedraagt ongeveer tweeduizend gulden. Door het zeer actiele optreden van de Rotterdamse vrijwillige -brand weer is in de nacht van zaterdag op zondag de meubelfabriek „Experto" aan de Oudaenstraat gespaard ge- oleven. Hier was brand ontstaan door het te fel opstoken van de kachel. Slechts een gedeelte van het hout- en verfwerk werden door het vuur aangetast en enkele ruiten sprongen. De meubelen en de machines zijn echter gespaard. De brandweer bedwong het vuur ïn korte tijd met drie nevelstra]en. De schade bedraagt ongeveer 500.' De slachtoffers werden naar het Zui derziekenhuis overgebracht. Het waren de 29-jarige expeditie-arbeider W. M. van de Hordijk, die een gebroken enkel opliep; de 29-jarige expedltielarbelder L v. d. M. uit de v. d. Poelstraat met vermoedelijk een hersenschudding; de 30-jarige bestuurder van het busje A. li- uit Vlaardingen met eveneens vermoe delijk een hersenschudding; de 35-jarlge expeditie-arbeider R. G. F. van de Ma- thenesserdjjk, die klaagde over pijn in de linkerschouder; de 50-jarige expe ditie-arbeider J. M. uit de Oranjeboom straat had een vleeswond aan het ge zicht; de 22-jarige expeditie-arbeider Th. N. uit Capelle a.d. Usee! liep een schaafwond aan het gelaat en kneu zingen aan de schouder op. De beide auto's werden aan de voor zijde zwaar beschadigd. Van de vracht auto, een melkauto, vielen bij de bot sing twee melkbussen op straat, waar door ongeveer tachtig liter melk verlo ren ging. Het tramverkeer van lijn 2 ondervond een stagnatie van ongeveer twintig minuten. In de tweede klasse, groep C van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond waarin de Haagse Christelijke Schaak vereniging utkomt werden zaterdag enkele belangrijke wedstrijden gespeeld De gevaarlijkste tegenstander van de H.C.V.S-ers, Rotterdam II, leed een verrassende 54 nederlaag tegen DD- III, waarmede zij praktisch is uitge schakeld. Het RLAC, dat nog moet uit komen tegen de HCSV, boekte in Gouda een forse 8^iy^ zege op Messeme- ker. De situatie voor de HCSV is thans m zoverre verbeterd dat zij niet meer behoeft af te wachten wat andere con currenten doen maar zelf, middels een grote zege op het RLAC, promotie kan bewerkstelligen. Intussen zal dat een moeilijke opgave worden, omdat de RLAC-ers thans niet minder dan vier bordpunten vóór staan. Onmogelijk is het echter niet en indien de Hagen-aars dezelfde vorm behouden waarin zij de laatste wedstrijden hebben gespeeld, wordt de kans op promotie zelfs zeer reeel. hersenschudding. Om 12 uur gistermiddag viel de 28-jarige A. K uit de Stephensonlaan met haar rijwiel In de Populierstraat, Zij liep een hersen schudding en een hoofdwond op. Zaterdagmorgen botsten op de hoek van de Ssheeperaatraat en Schalkburgerstraat twee bromfietsen tegen elkaar. De 34-jarige J, V. uit de Smitsstraat viel en moest met hoofdpijn in het ziekenhuis opgenomen wor den. Op de hoek van de Scheveningseweg en de Arte van der Spuywog botste zaterdag morgen de 7B*Jarige W T. O. uit de Van Die- merutraat met rijn flets tegen een auto. Hij kreeg een hoofdwond en een hersenschud ding Zaterdagmorgen moest door een dok ter van de G.GJX behandeld worden de 50-jarige P. H. uit de Gricndcstraat. De man was in de Herman Costerstraat betrokken geweest b(J een aanrijding. wist zich met meer te herinneren, wat voor voertuig tegen zijn fiets botste. Zondagmorgen in aÜe vroeg- In de laatste Jaren is het Inzicht, dat vele geestelijk gestoorden ondanks hun afwijking toch In de maatschappij kun nen blijven, steeds algemener gewor den de grote maatschappelijke bete kenis van een modern opgezette voor- en nazorg voor geestelijk gestoorden is steeds meer aan het licht getreden. Sommige instellingen op levensbeschou welijke grondslag in Den Haag hebben gemeend, dit belangrijke werk, dat thua uitsluitend door de afdeling Gees telijke Volksgezondheid van de G.G.D. verricht wordt, ook zelf ter hand te moeten nemen. B. en W. van Den Haag zijn van oor deel, zo delen zij thans de gemeente- £aa5 naast de afdeling van de G.G.D. ook voor deze instellingen een belangrijke taak is weggelegd. Daarom pr n®en Rev°ercl over een mo gelijke samenwerking tussen de ge meente enerzijds en anderzijds verte genwoordigers van de Hervormde Stich ting voor de Geestelijke Volksgezond- ..J® Den Haag en Omgeving, de Stichting voor Katholieke Geestelijke Gezondheidszorg te Den Haag en Om geving en de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzie ken. Bij de besprekingen werd volledige overeenstemming bereikt ten aanzien van de samenwerking, waarbij de op dit terrein bestaande outillage van de afdeling geestelijke volksgezondheid van de G.G.D» mede aan deze instellingen ten nutte zal kunnen komen. Het plan gaat er van uit, dat de eigen psychiaters en verpleegsters van de in stellingen op het bureau van de afdeling spreekuur houden. Van alle patiënten wordt door deze afdeling de administra tie bijgehouden. Verder zuilen wekelijks stafbesprekingen worden gehouden met 8 Psychiaters en verpleegsters van de instellingen en de afdeling van de G.G.D., en zal een gesprekscentrum worden ingesteld. De instellingen beschikken evenwel niet over de middelen om een en ander te pnaneieren en zij hebben een gemeen telijke subsidie verzocht. BI en W. stel- I;n de raad voor dit verzoek in te wil ligen. Voor 1956 zal gerekend moeten worden op een bedrag van 40.000. te stapte op de hoek van het Lorentipleia en de Jan van der Heijden»traat de 23-Jarise W. N, uit de Gerard Betjnstraat uit een tuta. Zij liep voor deze auto lanes de rijbaan op en botste tegen een andere personenauto, die Juist naderde Met een pijnlijke rug is zij opgenomen in het ziekenhuis. De buitenlandse vraag nasr kaas. die ge durende de gehele maand januari te wen sen overliet, is vorige week eindelijk opge leefd. met als gevolg een flinke stijging vzn de prijzen. Aan de beurs te Leeuwarden werd de jonge volvette goudse kaas, die twee weken geleden I 2.032.05 opbracht, verkocht voor 2.10ƒ2.12 per kg bij een oplopen de tendens. De Edammers gingen van de hand voor 1.901.93 per kg. terwijl te het twee weken geleden niet verder konden brengen dan 1.83—/ 1.85. De handel werd goed genoemd, iets wat lange tijd niet het geval ls geweest. Nu er wat meer vraag was. bleek de produktle te gering om daaraan te kunnen voldoen. Deze produktle ls ongeveer mini maal. wc staan vlak voor het ogenblik, waarop de melkproduktlc weer beglnj li stijgen. De oplevende vraag, die nog wel even zal aanhouden, was aanleiding voor de speculatie om zich t» (twn grtden waardoor de stijging een verdere stimu lans kreeg. Ook de prijzen van de 5-weekse export kaas lagen aanzienlijk boven die van twee weken geleden. Volvette voor 2.21—2-23 vorige week. Volvette Goudse kaas van dew leeftyd werd verkocht voor 2.21223 per kg (vorige week 2.14), 5-weekse Edammers kostten f 2.02—/ 2.03 per kg (vorige week 1.94) en kwamen daarmee voor het eerst sedert begin december weer boven de 2. De produktle liep nog laatste gegevens van het gende: 15—21 18—22 514 Jan. Jan. jan. '56 56 '56 verder terug. D« CBS zijn de vol- volvet 40 plus 1064 ton töS ton 1012 ton 603 toa 1235 ton 623 toa Vijftig Europese studenten zullen In de Verenigde Staten een leergang voor hogere bedrijfsleiding gaan volgen aan Amerikaanse universiteiten, waardoor zij na hun terugkeer in Europa in staat zullen zjjn les te geven in het vak be drijfsleiding. Deze leergang is georga niseerd door het Europese Produktivi- teitscentrum van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking met steun van de „International Co operation Administration" en de Ame rikaanse Vereniging van Hogere Han delsscholen. Alle deelnemers hebben zich verbon den na hun terugkeer uit de Verenigde Staten tenminste drie jaar les te geven in bedrijfsleiding en bedrijfsadministra tie. De produktiviteltscentra, universi teiten en researchcentra in de landen waar de studenten wonen, hebben op hun beurt toegezegd hen in de gelegen heid te stellen gedurende deze periode les te geven. Het merendeel van de Amerikaanse burgervliegvelden is te klein voor het opstijgen van toekomstige transatlar.- «sfhe passagiersstraalvliegtuigen mé- volledige lading, zo heeft het hoofd van de Amerikaanse dienst voor de Burger luchtvaart, Charles Chven, verklaard. Een dag of veertien geleden verdween ae achttienjarige E. L. uit Den Haag spoorloos. Vrijdagavond meldde hij aich evenwel bij de politie. Hij was intussen in Roosendaal geweest, waar hij werk gevonden had als vertegenwoordiger. De jongen liep van huis weg in verband met moeilijkheden op schooL

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2