OM ARABIEREN TE WINNEN Processen tegen Joden in Moskou verwacht Empel H.K.H. Prinses Beatrix ontving delegaties m /JmsÈ» Britse militairen openden het vuur op betogers Haagse jeugd bracht Prinses een onverwachte ovatie Plechtige herdenking van mr, L. A. Donker Delegaties besluiten tot van Genèv voortzettm Nuchtere politiek? Titoïst blijkt nu Mr. Van woonde zitting niet bij Amerika zal KSG blijven steunen ,Hij ging op in zijn werk en is in zijn iverk ondergegaan Na lang openhartig gesprek" Weer overzicht WOENsüAG 8 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3302 zionist Staking in Australië afgelast Duits-Italiaans vriendschapsverdrag Moskou blijft zuiveren T OOK DAT BETER! Nederlands schip in moeiïij kheden Weer wanordelijkheden op Cyprus STUDENT GEDOOD Botsing op de Schelde mM i V O O 11 11 Zaak-Jungschlaeger POLEIS TEGEN Door trein gegrepen O Politicus en tacticus Onvervangbaar Do voorzitter van de Tweede Kamer fractie van do P.v.d.A,, mr JAW Burger, merkte op, dat eerst na Don kers ministerschap zijn gaven en capa citeiten overtuigend tot uiting kwamen. In het publieke leven heeft hij in toe nemende mate een rol van betekenis gespeeld. Hij was een zeer uitzonder lijke persoonlijkheid, die opviel door zijn aanpak en energie. En al is nie mand in de volstrekte zin van het woord onmisbaar, zo is Donker toch onver vangbaar door zijn geheel eigene per soonlijkheid. Vooral bestuurder Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 ■ï-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—1950 u.: TeL 362560 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. OPNIEUW VORST Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist, later ook opklaringen. Geleidelijk daling van temperatuur en morgen overal weer lichte tot matige vorst. Tijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind ruimend naar richtingen tussen noord en oost. ZON EN MAAN 9 febr. zon op 8 09 uur. onder 17.41 uur, maan op 6 33 uur. onder 15.29 uur. Directeur: K. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. II. <J- S. BRUINS SLOT IN Nederland, zegt prof. Banning, bestaat op dit ogenblik geen en- fcel politiek en sociaal vraagstuk, dat langs de lijnen van confessioneel den ken wordt opgelost. Of andere gezegd, de politieke organisatie op confessio nele grondslag slaat niet meer op de huidige actuele vraagstukken. Daar zouden we, om te beginnen dit van willen zeggen dat voorzover er in Nederland thans politieke en sociale vraagstukken worden opgelost, zulks geschiedt als resultaat van een sa menwerking, van een discussie, waar aan principieel zeer ver uiteenliggen- de partners deelnemen. Wat er op het ogenblik op dit ge bied in Nederland gebeurt is niet het resultaat van één bepaald soort den ken alleen, maar het is het resultaat van de confrontatie van velerlei soort denken. Wanneer we dit in het oog houden, kunnen wij met evenveel recht als waarmee prof. Banning zijn stelling poneert zeggen: In Nederland bestaat op dit ogenblik geen enkel politiek en sociaal vraag stuk dat langs de lijnen van socialis tisch denken wordt opgelost. Of an ders gezegd, de politieke organisatie op socialistische grondslag slaat niet meer op de huidige actuele vraag stukken. MISSCHIEN vindt Iemand dat we zo Banning'» bedoeling misver staan. Bedoelt Banning niet te zeggen dat in de discussie over de politieke en sociale vraagstukken van deze tijd het confessionele denken niet aan de orde komt. Net zo min bij antirevolu tionairen als bij socialisten? Bedoelt hij dat niet? Het antwoord moet dan luiden dat deze opvatting dan, misschien, bij Banning en de socialisten en ook de liberalen bestaat, maar dat dit ten aanzien van b.v. de antirevolutionai ren niet het geval is. En als we even zien hoe Banning en zijn vrienden dat „confessionele denken" in de politiek menen te kun nen uitschakelen dan zien we aller eerst dat hij in dit oude liedje van be paalde kwesties die in de Tweede Ka mer behandeld zijn, zegt dat zij de schijn aan zich hebben van godsdien stig te zijn. M.a.w. ze zijn niet gods dienstig, ze hebben dus met confessio neel denken niet te maken: Het schijnt alleen maar zo. Het komt ons voor dat men om dit aannemelijk te maken, tneer moet doen dan te zeggen dat het maar schijn is. Men moet bewijzen dat het schijn is. i N de tweede plaats moet gecon- stateerd worden dat de verwijde ring van het confessioneel denken uit de politiek van de zijde van de door braak geschiedt op twee manieren, die zelf beide van confessionele aard zijn. De eerste manier beeft schijnbaar betrekking op de waardering der po litieke feiten. Men vindt bij de door braak de politiek In zeer belangrijke mate in de sfeer der „zakelijkheid" liggen. Wij menen dat dit oordeel veel minder zegt over de politieke feiten dan wel over de confessionele gezind heid, het confessionele denken dat daar achter ligt. De stelling dat poli tiek zakelijk is, is nl. een confessio neel waarderingsoordeel, het is een stelling van een bepaald soort confes sie. Dat is de confessie b.v. van prof. Banning. De tweede manier heeft betrekking op de appreciatie van het Woord Gods met betrekking tot de politiek en tot het Overheidsbeleid. En dan herhalen we weer de zinj die de heer Stufkens bij het debati over de zondagswet uitsprak: „Eeni rechtlijnige toepassing op de samenle-1 ving van wat in het persoonlij keieven. als een goddelijke gave is ontvangen, is principieel onaanvaardbaar en praktisch onuitvoerbaar". We zien niet voorbij dat het woerd „rechtlijnige" een zekere reserve in deze zin brengt. Maar het is niet dui delijk welke reserve. In de praktijk kwam de houding van de P. v. d. A. neer op het onaanvaardbaar achten van iedere toepassing. Want de P. v. d. A. wilde niet aan de vraag be ginnen of het goddelijk gebod in dezen iets voor de Overheid had te zeggen. .En al weer moeten wij zeggen dat hier aan de zijde van de P. v. d. A. de politieke houding dus bepaald werd door een stelling van hoog confessio neel gehalte. Men kan zo wel zeggen dat het.con fessioneel denken niet bij de oplossing van actuele vraagstukken betrokken is, maar men kan dat alleen zeggen door een confessionele krachttoer uit te halen, waarbij men op grond van zijn confessie aan iedere andere con fessie in dezen het zwijgen oplegt. HET nuchtere politieke woord van prof. Banning is dus helemaal geen nuchter politiek woord. Het is in wezen een zeer emotionele uitlating van een bepaalde theologische signa tuur.' Het constateert geen feit, het geeft een wens weer. De wens dat men re ligie en politiek zal scheiden. En die wens, die socialistische wens hier, is zo oud als het liberalisme oud is. Een wens, die niet slechts in de dagen van Banning en de huidige antirevolutio nairen maar reeds in die van Chante- pie de la Saussaye en Groen van Prin- sterer door bepaalde theologen werd ondersteund. Het is dus wel een heel oud liedje. ÏN Rusland en andere communistische landen worden zuiverings processen tegen Joden voorbereid, is van Oosteuropese woord voerders in Berlijn vernomen. Honderden Joden zitten in Moskou en Praag in de gevangenis. Het doel van de processen zou zijn het aanzien van Rusland in de Arabische wereld te verhogen, door de personen die Israël gunstig gezind zijn binnen de communistische rijen in opspraak te brengen. De campagne zou een tweede stap zijn om de Sowjet-invloed in het Midden-Oosten te vergroten. De eerste stap was de verkoop van Tsjechische wapens aan de Egyptenaren in de afgelopen zomer. De processen zullen volgende maand In Moskou en kort daarna ook in Praag beginnen. De Russische gerechtshoven zuilen trachten te bewijzen dat zekere Joden, Mr. A. C. van Empel, de Nederlandse advocaat die met een bezoekersvisum toe gang tot Indonesië heeft gekregen, heeft de dinsdag gehouden zitting van het pro- ces-Jungschlacger niet btigewoond. Ge hoord werd de heer R. J. Darmawan. een der autoriteiten van het vliegveld Kama- oran. Het proces zal donderdag worden her vat met het horen van twee nieuwe ge tuigen a charge. Alamsjah en Van der Slijs. die volgens de openbare aanklager verdere gegevens zullen verschaffen over het uitwerpen van de wapens. Soenarjo zei. dat deze getuigen de laatsten zullen zyn. Het bestuur van het algemene Austra lische vakverbond heeft de stakende ha venarbeiders opgedragen het werk te hervatten. De staking beeft zestien dagen geduurd. - De vakorganisaties der havenarbeiders kreeg de raad het Australische hof voor arbeidsgeschillen een scheidsrechterlijke uitspraak te vragen. De staking heeft ten gevolge gehad, dat op bijna 200 - schepen in Australische havens met kan worden gewerkt Zij heeft de havenarbeiders totnu toe ongeveer een miljoen Australische ponden gekost aan gederfde lonen, terwijl de rederijen ongeveer 1.750.000 pond verloren doordat schepen niet konden worden gelost en geladen. De Westduitse kanselier Konrad Adenauer is uitgenodigd om m Rome een Duits-Italiaans vriendschap-ver drag te komen ondertekenen. Dit is gisteren in Bonn door de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Gae- tano Martino meegedeeld. De tekst van het verdrag zal van daag door de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Heinrich von Bren- tano aan de Italiaanse prpmier Anto nio Segni en Martino worden voorge legd, Martino en- Segni brengen een bezoek aan Bonn. misschien zelfs sommige hoog geplaats ten In de Sowjct-Unic, gewerkt hebben voor het in het leven roepen van de slaat Israël tegen de communistische belan gen In. De algemene beschuldiging ls zionisme. De kwestie :n Praag wordt beschouwd als een nasieen van het proces en de executie vari Rudolf Slansky m 1952 Slansky. een Jood, was secretaris-gene raal van de Tsjechische communistische partij en werd beschuldigd van Titoisme In Tsjechische kringen zegt men, dat het nieuwe proces aan het daglicht zal brengen dat Slansky ..geen Titoïst .was, maar dat hij werkte ten gunste van het Zionisme". Een Israëliër uit Praag zei: ,,In Praag wonen 6000 Joden en de helft van hen zit in de gevangenis". De politie van Aleppo heeft gisteren met de gummistok een menigte van 1500 arbeiders uiteengeslagen, die het regeringsgebouw trachtten te bestor men. Naar verluidt werden 20 personen gewond. Soortgelijke anti-Joodse processen zouden worden voorbereid In Hongarije en Roemenie. Polen heeft zich verzet tegen de campagne en zou Moskou via Rominform-kanaien hebben doen weten dat de hele eampagne een misgreep ls. Anna Pauker. dc afgezette mimtstcr van Buitenlandse Zaken van Roemenie die nu :n het verborgene leeft, is als Jodin kwetsbaar, omdat haar vader ver kozen heeft te gaan wonen in de nieuwe staat Israël. Met enkele plechtige woorden heeft!ving prinses Beatrix omstreeks halfvljf H.M. de Koningin gistermiddag de bij- enkele deputaties. Van links naar rechts: dr. A. A. L. Rutgers, H.K.H. prinses BeatrixZ.K.H. prins Bernhard, H.M. koningin Juliana en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Zes hoge functionarissen der Karelisch Finse Sowjetrepubliek zijn afgetreden, aldus een officiële mededeling In Mos kou. Een van hen was een vrouw. zondere zitting van de Raad van State, waarin H.K.H. Prinses Beatrix werd ge ïnstalleerd, gesloten. Builen op het Binnenhof, hadden zich reeds vroeg in de middag honderden belangstellenden verzameld om getuige te zijn van hei betreden van het „stad houderlijk gedeelte" van het Binnenhof door Koningin, Prins en Prinses. Tijdens dc installatie waren op het Binnenhof nog meer toeschouwers sa mengestroomd en bij het vertrek viel Koningin, Prins en Prinses een luid ge juich ten deel. palels Lange Voorhout ont- Namens het corps diplomatique wa ren kolonel P. I. Hoogenhout ambassa deur van Zuid-Afrika en mevrouw Hoo genhout. Thomas A. Stone, ambassa deur van Canada en mevrouw Stone en mgr. P. Giobbe, oudste gezant, aposto lisch internuntius, aanwezig. Deze depu tatie bood een gouden poederdoos en een gouden hppenstifthouder aan. Mejuffrouw mr. M. A. Tellegen, direc teur van het kabinet maakte eveneens haar opwachting, evenals mr. F. M. A. Schokking, die namens de gemeente Den Haag kwam en een beeldje in brons schonk. Namens het Nederlands padvind- stersgilde kwam mejuffrouw W, van den Bosch, mejuffrouw A. Panne vis en me juffrouw A. Dieleman, die een gebor duurde zeiljopper overhandigden. Deze jopper werd vervaardigd door padvind- siers, kabouters en leidsters in verschei dene plaatsen van Nederland.' De Raad van State schonk een zilve ren vaas aan de Prinses en deze vaas. met oranjekleurige euphorbia's, was tij dens de buitengewone vergadering ge plaatst op tafel voor de zetel van de Prinses. Dit geschenk, een zilveren vaas werd speciaal voor deze gelegenheid ge smeed bij de n.v. Kon. Ned. Fabriek van gouden en zilveren werken Gerritsen en Van Kempen te Zeist, door de 67-jarige zilversmid Jan Duyndam. Chef-ontwer per was G. J. Beran (17 dienstjaren) en graveur J. K. E. van Peppel (42 dienst jaren). Op de vaas staat'bet rijkswapen. Zij is versierd met lijnen en de twee he raldische figuren, voorkomend in de standaard van H.K-H. prinses Beatrix, nl.- de jachthoorn uit het wapen van 'oranje en de roos uit het wapen van Lippe. Op de onderzijde staat: Raad van State 4 februari 1956. IJDENS de treinvertragingen ver» leden week heeft het op de sta tions wel enigszins geschort aan een goede voorlichting van het publiek. De leiding van het spoorwegbedrijf heeft begrip voor die klacht. Het spoorwegpersoneel werkte echter zo danig onder hoogspanning, dat men aan de voorlichting van i\et publiek te weinig kon toekomen. De spoorwegen zullen trachten in de toekomst hierin verbetering te brengen. Niet alleen op de stations, maar ook in de treinen zelf. Voor het laatste moeten echter nog bepaalde techni sche moeilijkheden worden overwon nen. 4 Dat aan een betere voorlichting van het reizigerspubliek straks meer zal worden gedaan, is verblijdend. Niets irriteert immers zo dan te moeten wachten en niet te weten waarom. Gisteravond is de 47-jarige J. H. Vrug- gink. wonende te Winterswijk, die langs de spoorbaan Winterswijk-Aalten fietste, gegrepen door de diesel-elektrische trein, die om 19.19 uur uit Winterswijk was ver trokken. De man werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij vanmorgen is overleden. !\'a van de Raad i<m State te zijn teruggekeerd brachten schoolkinderen voor het paleis Lange Voorhout de prinses en haar ouders een zattgfiulde. De koninklijke familie op het balkon. Het 490 ton metende Nederlandse vaartuig „Spoorhaven" bevond zich door machinestoring in moeilijkheden op de Middellandse Zee ongeveer 40 kilome ter ten Westen van Oran. Het schip, dat eigendom is van de n.v. Scheepvaart maatschappij ,,Ida" te Rotterdam, vroeg aanvankelijk om sleepboothulp, doch meldde later, dat assistentie niet langer nodig was. Britse troepen hebben dinsdagochtend, na aanhoudende wanordelijkheden, te Famagusta op voortdurend met stenen gooiende betogers gevuurd. Een aantal personen werd hierdoor gewond. Een der gewonden, een student, is later overleden. De wanordelijkheden waren maandag begonnen, toen scholieren betoogden te gen een vonnis van vijf jaar gevange nisstraf, opgelegd aan een hunner. Bril- se militairen wingsschoten hadden toen moeten lossen. waarschn- (Van een onzer verslaggevers) TJONDERDER Haagse scholieren hebben gis termiddag koningin Ju liana en prins Bernhard maar prinses Beatrix in koor van de Dr. H. Ba- vinckschool. Onmiddellijk nadat het koninklijk gezelschap het paleis betreden had. verbrak de schooljeugd de afzetting en in wilde het bijzonder, onverwacht een ovatie gebracht. Du bofdes s [i(j gebeurde op het Lange Voorhout, voor het wit te paleisje, toen de drie leden van de koninklijke familie op het balkon verschenen, onmiddellijk na hun terugkeer van de buitengewone vergade ring van de Raad van State. De gedachte aan een zanghulde was te elfder ure opgekomen en voor het brengen van deze hulde werden uitgeno digd leerlingen van de Eerste Christelijke Huis houdschool, de Rooms- Katholieke Huishoud school en de 's-Graven- haagse Vakschool voor Meisjes en het kinder- openden ztch de deuren van het balkon en de Koningin, de Prins en prinses Beatrix betraden het balkon. Na luid gejuich van de meisjes en jongens was het voor de dirigent van deze geïmproviseerd? hulde moeilijk om een begin te maken met hef zingen. Toch gelukte hem dit en spontaan zong de jeugd enkele liedjes, om daarmede op eigen wijze hulde te bewijzen aan prinses Beatrix, die op deze middag zitting nam in de Raad van State. De vrieskoude maakte, dat de vorstelijke perso nen niet et lang op het balkon verbleven en de jeugd begreep dit. Zij bleef niet, zoals vaak op Prinsjesdag het geval is, luide aandringen op een langer verblijf op het balkon Trouwens, dit kon op deze middag ook niet, want omstreeks halfvijf naderden reeds de autos van de afgevaardigden van het corps diploma tique, die hun opwach ting bij de Prinses kwa men maken en haar te vens geschenken aanbo den. Na de leden van het corps diplomatique arri veerden de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, en de loco burgemeester de heer C. H. P. W. van den Oever Ook vertegenwoordigers van de Nederlandse pad- vindsters kwamen ten palelze. Dinsdagochtend war ra de betogers op nieuw op het pad en er ontspon zich een fel gevecht met Britse troepen. Een Britse soldaat werd door de onafgebro ken met stenen gooiende demonstranten aan het hoofd gewond. Ruitra van mi litaire auto's werden ingesmeten. Alle winkels langs het marktplein van Fa magusta, waar de hoofdstrijd plaats vond, sloten. Na het bekend worden van de dood van de scholier sloten alle zaken in Fa magusta als bewijs van medeleven. Britse huisvrouwen werd aangeraden zich niet m de stad te vertonen. Dinsdag zijn twee Cyprische Grieken, op wier 'hoofden een prijs van vijfdui zend pond sterling was gesteld, gearres teerd. Ook werd de hand gelegd op gro te hoeveelheden wapens en ammunitie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles heeft nadrukke'ijk verklaard dat de Verenigde Staten de Europese Kolen en Staalge meenschap beschouwen als een eerste stap op de weg naar Europese intregatie. In antwoord op vragen, welke hem gis-- teren tijdens een persconferentie ge steld werden, preciseerde Dulles wat de Verenigde Staten ter bevordering van dit concept gc-daan hadden. Hij zei, dat de besprekingen, welke hij op het ogenblik voert met Rene Mayer, president van de KSG. voornamelijk ten doel hebben uiting te geven aan Ameri- ka's grote belangstelling voor de gemeen schap, die beschouwd wordt als een eer ste stap naar Europese intregatie. Verder zei hij, hebben de Verenigde Staten blijk gegeven van hun belangstel ling door de verstrekking van een le ning van 100.000 000 dollar via de Export- Tmport Bank, het zenden van een missie op ambassadeursniveau en de hoge di plomatieke status, welke aan Mayer's bezoek toegekend is. In een plechtige bijeenkomst in de Rotterdamse Schouwburg is de zaterdag overleden minister van Justitie, mr. L. A. Donker herdacht. Het stoffelijk over schot stond op het toneel opgebaard. De kist was met de partijvlag bedekt. Het podium was sober versierd met groen en tal van kransen. Dc bijeenkomst werd behalve door dc familie, bijgewoond door een aantal mi nisters, o.w. ook de minister-president dr. W. Drecs en staatssecretarissen en het College van B. en W. van Rotter dam De voorzitter van het Federatiebe stuur Rotterdam van de Partij van de Arbeid, mr. H. Willemse, schetste mr. Donker als een intelligent, verstande lijk en eenzaam man, -die van merk waardige -eenvoud en bescheidenheid was. Het tragische is, dat de liefde tot deze eenzame man eerst openbaar komt, na dat hij gestorven is. Donker moge in zijn persoonlijk leven tekortgeschoten zijn, hij is onnoemelijk veel meer te kort gekomen. Hoe hoeft hij gehunkerd naar persoonlijk contact, dat minder be langrijke mensen zo veel gemakkelijker krijgen in plaats van waardering en ont zag. Na een informele vergadering van de Indonesische delegaties ter conferenitc te Genève, is gisteravond een gezamenlijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat „belde delegaties thans gereed zün de besprekingen van de agendapunten der Nederlands-Indonesische conferentie voort te zetten". De conferentie zal van daag worden hervat. Gistermiddag was de Nederlandse de legatie ter Nederlands-Indonesische con ferentie per vliegtuig in Genève aange komen. De delegatie bestaat uit dc minis ters Luns, v. d. Kicft en Zijlstra en de raad-adviseur in algemene dienst bü het ministerie van Justitie, mr. P. Eijssen, Het Nederlandse motorschip „Van Lin- schoten" (4780 ton) en de Nederlandse motor,praam „Johannes van Pijl" zijn vandaag op de Schelde met elkaar in botsing gekomen. „De „Johannes van Pijl" is vrijwel onmiddellijk gezonken. De eigenaar van de praam en zijn ge zin zijn door dc bemanning van de „Van Linschoten" uit het ijskoude water ge red. Zij zullen later op de dag in Ter- neuzen aan wal worden gebracht. De „Van Linschoten", die eigendom is van de K.P.M. in Amsterdam, heeft geen lekkage en vervolgt zijn reis naar Vlissmgen. Te krap Zes weken geleden werd in Barby (Engeland) een volkomen onbe haard kalf geboren. Volgens de veearts zou het dier de winter niet overleven, maar mevr. Cecil Haddon maakte een warme wollen overjas voor het kalf en het dier maakt het uitstekend. Alleen groeit het uit zijn jasje! Mr. Blom, de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden was ten gevolge van verplichtingen van particu liere aard verhinderd verhinderd reeds gisteren te vertrekken. Het is de bedoe ling, dat de heer Blom donderdag naar Genève vertrekt. De Indori. zaakgelastigde Kweedjiehoo vertrok met zijn echtgenote per KLM- lijnvliegtuig van Schiphol. Voor zijn ver trek zei hij verheugd te zijn. dat de Ne derlandse regering alsnog besloten heeft in Genève de - afgebroken onderhande lingen met de Indonesische delegatie van daag voort te zetten. Nauwelijks een uur na de aankomst van de Nederlandse ministers heeft mi nister Luns tijdens een lunch een afzon derlijk onderhoud gehad met de voor zitter van de Indonesische delegatie, mi nister Anak Agoeng, dat werd gekarakte riseerd als een „langdurig en zeer open hartig gesprek". Gisteravond kwamen de ministerleden van de delegaties in informele verga dering bijeen in een van de zalen van het hotel, waar de delegaties logeren. Na deze bijeenkomst werd het geza menlijke communiqué uitgegeven. In de Rotterdamse Schouwburg is vanmorgen ern plechtige bijeenkomst gehouden ter herdenking van mr. L. A. Donker. jVla afloop hiervan trok de stoet langs het raadhuis aan de Coolsingel. '4' Een bezoek aan Donker was een les, een college, een wijze raad, een woord van bemoediging, en openbaring van eigen voornemens. Deze man giïig in zijn werk op, deze man is in zijn werk ondergegaan. Hij was een perfecte po liticus, diede politiek heeft bedreven, ais een vak, een wetenschap, een kunst en een deugd. De minister van Sociale Zaken, de heer J. Suurhoff, merkte op, dat Don ker herdenken betekent spreken over zijn werk. De arbeid was voor hem le vensvervulling. Hij was een man van grote onverzettelijkheid. Hij was politi cus en tacticus. Hij heeft een onuitwis baar merkteken gezei op het terren van het recht. Schending van recht én menselijkheid, kon hij niet verdragen. Zo is hij ons een voorbeeld van trouw, toewijding en offervaardigheid tot het einde toe. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, herinnerde er aan, dat Rotterdam in het leven van Donker een grote plaats heeft ingenomen. Zon der reserve kan worden gezegd, dat in Donker een belangrijke Rotterdamse fi guur is heengegaan. De politieke taktiek had voor Donker grote bekoring. Hij was op dat terrein ais een schaker, die na nauwgezette, overweging zijn zetten doet.* Hij was meer dan wetenschapsman vooral bestuurder. Deze nuchtere, be heerste, verstandelijke man is niet te begrijpen en zeker niet in zijn besliste keuze voor het socialisme, als er niet ergens m hem een vuur had gebrand, ais hij de hunkering naar menselijkheid, gerechtigheid en liefde met had gekend. Hij heeft zich gegeven aan de partij, aan de stad en aan het land. Hij heeft thans de grens tussen tijd en ééuwig heid overschreden. En omdat dit voor spr. met slechts symboliek,, maar het m het geloof realiteit is, besloot spre ker: dat hij ruste van zijn moeiten, want zijn werken volgen hem. Leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest zorgden voor de muzikale omlijsting van de bijeenkomst. Bij de aanvang werd gespeeld de ouverture Eroica van Beethoven, na de toespraak van minister Suurhoff het slotkoor van de Matthaeus Passion. Tot slot werd een parafrase over de socialistenmars ten gehore gebracht. Hierna werd de baar uitgedragen en trok de stoet naar de Coolsingel, al waar voor het Stadhuis de burgemees ter namens het gemeentebestuur een krans aan de baar hechtte. Vervolgens reed de stoet naar Wes- terveld. Tal van Kamerleden woonden de bij eenkomst bij, o.w. de fractievoorzitters prof. Romme, dr. J. Schouten en proL Oud. DE BILT. woensdag 10 uur. In de af gelopen 24 uur vormde zich boven Noor wegen een afzonderlijke depressie, die zich in de richting van Duitsland be weegt en nog in diepte toeneemt. Onder invloed van deze depressie nam in ons land de wind toe uit zuidweste lijke richting en draaide daarna lang zaam naar het noordwesten. Door ze ontwikkeling stroomde oceaanlucht via de Noordzee vanmorgen het land bin nen, met enige sneeuw of regen en een stijging van temperatuur. Plaatselijk ontstond mist. Boven Scandinavië stijgt de luchtdruk weer, daardoor zal de wind weer naar het noordwesten draaien. Koude lucht uit Zweden en Duitsland dringt dan op nieuw het land 'binnen, hetgeen de te rugkeer van de vorst betekent I»

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1