Maasstadspelers traden op voor personeel van „Gusto" voot V, ASPR0 Chr. jonge boeren, tuinders en plattelandsvrouwen bijeen Haringtreiler „Burgemeester Heusdens" overgedragen Grote belangstelling voor inleiding over hedendaagse poëzie beschermt Uw gezin Jaarvergadering in Rotterdam Aanwinst voor Vlaardingse vloot m S Acht mille gestolen uit bakkerskar SCHIEDAM In Stadsgehoorzaal te Vlaardingen voor 2de begroetingsavond Contactavond „Singel- kwartier" CJ.M.V. club in Nieuwland opgericht A. den Besten in Openbare leeszaal Schipper van Urker kotter verdronk maandenlang bescherming mei zo'n voordelige FAMILIE-VERPAKKING 60 tabletten voor slechts 1.1.40 Beschadiging Marie Sophie voor Raad van Scheepvaart Hoek van Holland Maasland VLAARDINGEN Moeilijkheden met Ned. Bioscoopbond Laatste Nieuws Indonesisch kabinet nog in beraad Premieverhoging Haags ziekenfonds Gaat rederij IJzermans zich opnieuw in Vlaardingen vestigen TKOUW Donderdag 9 februari 1956 C.M.B. bijeen in Irene Ook weinig belangstelling Spaarbank Anno 1820 vSpaarcijfers over januari Examen „hulp van de zwemonderwijzer" Inbraak in Westerkerk Korte Schiedamse berichten s. Burgerlijke stand van Schiedam Raad voor de Scheepvaart Advertentie Met 'ASPRO' in huis kan iedere huismoeder zo veel van die dagelijks voorkomende aandoeningen bestrijden. Een dreigende verkoudheid, een opkomen- J- griep of koorts, hoofdpijn of keel- pijn vlug twee 'ASPRO* tabletten ingenomen met wat water of met een hete drank en weldra is de pijn verdwe nen, of de koorts gezakt. Zorg daarom, dat U altijd 'ASPRO' in huis heeft. Filmvoorstelling van Bijbelkioskvereniging Laatste getuige gehoord in proces-Jungschlaeger Dordtse agent werd schaatskampioen Stand mstrumentenfonds Uit geheel Zuid-Holland zijn vandaag de leden van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en van de Chr. Bond van Platte landsvrouwen en -meisjes in de concertzaal van „Lommerrijk" te Rotterdam bijeengeweest voor het houden van de jaarvergade ring. Uitslag melkers wedstrijd (Van onze correspondent) Ondanks de nevel, die woensdag op de rivier nogal sterk was, is de proefvaart van de trawler Vlaardingen 27, de „Burgemeester Heusdens" uitstekend geslaagd. Er waren een groot aantal gasten aan boord van het fraaie schip, die er enkele uren gezellig op hebben doorgebracht. Onder de gasten, in merendeel reders en vertegen woordigers van aan scheepvaart en visserij verwante industrieën zagen wij ook de burgemeester van Vlaardingen mr. Heusdens en de wethouder, de heer G. Walstra. De reis begon om kwart over elf aan het Vlaardingse havenhoofd. On dat tijdstip voer de rijk-gepavoiseerde „Burgemeester Heusdens" met alle gasten aan boord af. Vlot verliep de tocht vervolgens naar Hoek van Holland. Buitengaats is men niet geweest. In de eerste plaats waren de omstandigheden niet ideaal, maar ook sprak het feit, dat voor een zeereisje hoe beperkt ook men met een dergelijk groot aantal personen aan boord bijzondere maatregelen voor de veiligheid van te voren moet nemen. Uit het „Zwaluwen^-nest r I Het salenprobieem In Schiedam heeft ook woensdag de personeelsvereniging Gosto weer parten gespeeld .De opvoe ring van de Maasstadspelers werd na melijk voor de Schiedammers in de Stadsgehoorzaal te V laardlngen gegeven. Het was een toneelavond, die door een amateurgezelschap werd verzorgd. Dat verzorgen gebeurde op buitengewo ne manier. Een compliment voor het aardige toneelstuk en het goede spel is stellig op zijn plaats. De „Maasstadspelers" brachten een blijspel van Somerset Maugham, „The Noble Saniard". Een edele Spaanse ede le stelt heftige pogingen in het werk het hart te winnen van een jonge En gelse, die om van attenties bevrijd te worden voorgeeft een echtgenoot te heb ben. De ve-schillende mannelijke huls genoten .alsmede een ook al adelijke be zoeker worden door de vurige Don Fer dinand voor de echtgenoot in kwestie aangezien en met evenveel vuur voor een duel uitgedaagd. De uitdagingen, die de nietsvermoedende heren om het hoofd vliegen worden verschillend opgenomen, maar vinden tenslotte toch niet plaats, omdat na veel bijzonder grappige ver wikkelingen het spel tot een goed einde Voor de tweede begroetingsavond die de afdeling Schiedam van de Christelij ke Metaalbedrijfsbond woensdagavond in het gebouw Irene hield bestond meer belangstelling dan voor de eerste, die een week geleden werd gehouden. Toch was de saai lang niet geheel gevuld, zodat het voor het bestuur ongetwijfeld op nieuw een teleurstelling ls geworden. Ook deze avond werd geopend door de voorzitter van de afdeling Schiedam van de de heer J. C. Verkade. De bondsbestuurder van het C.M.B. van de metaalgroep D. Sprong en de bestuurder van de landelijke beambten- groep A. v. Hove spraken een kort woord Het programma werd evenals de vori ge keer verder verzorgd door de voor drachtkunstenaar Anne Holtrop en de organist Bert Woelderink, welke laatste behalve zijn klavioline ook een electro- nisch orgel had meegebracht waaruit hi. bijzonder mooie klanken wist te halen, Voor de vereniging Singelkwartier sprak woensdagavond in de grote zaal van het gebouw voor Chr. Sociale Be langen tnej. De Witte, de secretaresse van de afdeling Schiedam van Pro Ju ventute, over de jeugd. Tevoren had voorzitter A. Teerds zijn openingswoord de medewerking van de leden gevraagd voor de organi satie van de 5 mei viering, die voor het oosten van Schiedam is opgedragen aan deze vereniging. In hoofdzaak geldt het hier het organiseren van spelsa voor de jeugd. Na de inleiding van me}. De Witte traden leden van Singelkwartier op het toneel"voor het voetlicht met een korte tragedie getiteld „Als plicht gebiedt". De regie was in handen van mevrouw S. v. Hossen—Van Eïjk. De volgende bijeenkomst van Singelkwartier zal wor den gehouden op 29 februari. Dan zal de Diergaarde Blijdorp een filmavond organiseren. Op 20 maart zullen de le den weer voor een gezellig programma bijeen komen. komt. In de slotscène staat het bekende aantal gelukkige paren op de planken. Voor het echter zover is hebben de kij kenden en luisterenden heel wat te ge nieten gekregen, in het bijzonder van de kostelijke humor, die in de verta ling van mr. J. Huijts zeer goed is be waard gebleven. Hoe aardig het stuk ook in elkaar zit, het zou zonder meer een draak ge weest zijn, wanneer niet voor zulk een puntige vertolking was gezorgd. We heb ben alle respect voor regisseur Gerard Waar, die met zijn lang niet slechte spelersmateriaal zulke goede prestaties heeft weten te bereiken. De dialoog in het tweede bedrijf tussen Lucy (Jeanne- Marie Lagrange), de zuster van de zo fel begeerde en de krijgshaftige kapi tein Chalford (Ben Sehmitz) verried zo. naast goede spelkwaliteiten een knap stuk regie. Dat het tijdstip van hande ling 1850 was maakte alles er niet een voudiger op, maar ook dat kwam er wel ..uit". In diverse rollen zagen wij e n goede rechter van Gerard Mallant. Zijn echtgenote werd charmant vertolkt door Ans Loedeman-Bosschaert. Miep den Hollander speelde de hoofdrol, die voor haar niet veel problemen bleek op te leveren. De Don Ferdinand van Bob van Duiken was al zeer overtuigend. Ciska Lievaart, Dick de Wilde en Lidy Spijk- man-Visser zorgden ervoor, dat ook in de overige rollen goed spel geleverd werd. De decors waren van Dick de Wilde. De costuums en de grime, respektie- velijk van Henri Schippers en Henri van Veen waren goed in orde. In januari 1656 overtroffen bij de Spaarbank Anno 1820 te Schiedam, evenals bij de meeste andere spaarban ken, de inlagen verre de terugbetalin gen. De cijfers bij deze spaarbank zijn echter wel bijzonder gunstig (januari 1956 meer ingelegd dan terugbetaald f 550-373.84). Deels is dit echter toe te schrijven aan het feit dat per 1 januari 1956 het maximum rentegevend tegoed werd verhoogd van f 5000 tot f 10.000. Het totale tegoed van inleggers be droeg per 31 januari 1956 f 17.755.538,48, verdeeld over 41.264 rekeningen. Hierin zijn begrepen 6389 rekeningen van jeug dige spaarders met een ogezamenlijk te goed van f 101.302,35 (31 januari 1955 6,043 rekeningen met een tegoed van f. 81.834.29). In de 'bedrijven werd gespaard f 9.020,50 (januari 1955 f 7.634.25), door de Afhaaï- d;enst werd aan huis ontvangen f 54.895,(januari 1955 f 47.410,—), met spaarbusjes werd gespaard f 13.615.-Ö) (januari 1955 f H 987,43). Aan pasgeborenen werden 46 nieuwe boekjes uitgereikt. Het spaartegoed was ultimo januari 1956 als volgt belegd: effecten f 10.093.251.41; onderhandse leningen f 6.263.679,43; hypotheken f 2 636.065, De beschikbare middelen bedroegen per 31 januari 1956 f 1.436.046.13, In een lokaal van een directiekeet aan de Grethelaan te Schiedam werd woensdagavond door het C. J. M. V. junior- en jongenswerk een afdeling op gericht in Nieuwland. De jeugd van 816 jaar was per brief van dit voornemen op de hoogte ge steld. De opkomst overtrof de verwach ting zeer en stelde de leiders al dade lijk voor problemen. Binnenkort zullen deze echter wel worden opgelost door de vorming van een tweede club. in Door het verstrekken van rijkssubsi di* is het de Koninklijke Nederlandse Zwembond mogelijk gemaakt in diver se plaatsen van ons land cursussen te organiseren ter opleiding van wat men noemt, hulp van de zwemonderwijzer. Hst doel hiervan is, leden van zwem verenigingen, waar elementair zwemon derwijs wordt gegeven, praktische en theoretische ondergrond bij te brengen, De cursus duurt drie maanden. Het eer ste' examen van dien aard in Nederland is dinsdagavond in het sportfondsenbad te Schiedam afgenomen. Acht Candida- ten slaagden, terwijl er drie werden af gewezen. Door het indrukken van een ruit wist een onverlaat zich woensdag toegang te verschaffen tot de Westerkerk in de Aleidastraat te Schiedam. Enkele kistjes werden opengebroken. Een bedrag van enkele tientallen gul dens wordt vermist. UITSLAGEN E.S.8. De uitslagen voor de winterwedstrijd van het Schiedamse E S.S, waren: Groep 1: Ite.tt- ma—v d. Velde V2—V2'. v. Eden—Meijer 01. den Uljl—Groen Sr. 1—0. Groep 2: Kleijhecg Hersbach 1—0: Groen Jr. Immerzeel li- v GrootveldDonkhorst 01; Mal kus—v. Etten 0—1. Groep 3: Slagmolen— Koster 01. Groep 4: v. LeerdamTimmers 10; Harte veldVoogt 10. Er werd slechts één partij voor de per centagewedstrijd gespeeld: Marbus—v Zan- ten 01 Vrijdagavond zal de competitiewed strijd plaats hebben tussen Barendrecht cn E.S.S. De wedstrijd wordt gespeeid te Baren drecht VERLICHTINGSCONTROLE. Bij een contróle op de verlichting die de Schie damse politie woensdagavond hield wer den 45 processen verbaal opgemaakt. SCHOORSTEENBRAND. Woensdag werd de Schiedamse brandweer gealar meerd voor een schoorsteenbrand in de Paulus Potterstraat tenhuize van P. T. Met een ramoneur werden de vlam men gedoofd. De oorzaak was een ver vuilde schoorsteen door aanslag van eierkolen. Er werd geen schade aangericht. AANRIJDING. Om halfzeven woens dagavond werd bij de oversteekplaats bij de Hema aan de Koemarkt te Schie dam de 61-jarige mevrouw M. W. mt Vlaardingen aangereden door haar stad genoot W. C. S. die een bromfiets be- ref)e dame kwam er zonder kleeiscneu- ran at maar de bromfietser werd ter observatie door de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis te Vlaardingen gebracht. Het slachtoffer klaagde over pijn in de linkerschouder. KAPPERSDEMONSTRATIE. De af deling Schiedam van de Nederlandse Kappersbond houdt op maandag 13 fe bruari in de benedenzaal van de Am- stelbroa opnieuw een demonstratie- aVDezê keer zal de demonstratie worden gegeven door Indola. De avond is toe gankelijk voor leden en personeel. Aan vang 8.15 uur. Geboren: Hettdricus L, z v C J H van Zón en C H Vlasveld: Cornelia, d v H van VliatenEC Martij me :14ari a J, d v A G H0Kvirteede|: C Groenheiden". 83 j vr van tft j van Dijk: T v d Ven. 47 J w«d van xr,A UT 1 (Van een onzer verslaggevers.) De Raad voor de Scheepvaart heeft heden uitspraak gedaan Inzake de merk waardige scheepsramp van de motorkot- ter „NeeUje", BK 60, op 7 oktober 1954 op de Noordzee. Tijdens een storm Is de kotter gekenterd door een zware grond- zee. Na enige tijd richtte het schip zich weer op, maar de schipper verloor het leven. Uit het na de ramp ingestelde onder zoek door het laboratorium voor seheeps- bouwkunde te Delft is gebleken, dat de ..Neeltje" een goed zeeschip is en aan alle eisen voldoet. Dat desondanks het schip is omgeslagen moet volgens de Raad dan ook worden toegeschreven aan de zeer bijzondere weersomstandigheden. Er heeft in de Noordzee zeer zwaar stormweer geheerst, dat zeer onverwacht is gekomen. De „Neeltje" moest voor uit blijven draaien om niet op de Ter- schellingerbanken te geraken. Zij is blijk baar in de dooreenlopende grondzeeën geraakt en o"J,mks haar goede eigen schappen var. biliteit bij normaal stormweer op *n enen omgeslagen. De Raad bei _.t, dat de schipper het leven verloor. Hoewel de „Neeltje" ook met de kiel naar boven zeer stabiel moet zijn ge weest, is zij na korte tijd toch weer recht gekomen. Wonderlijk noemt de Raad het, dat de „Neeltje" daarna recht is blijven drijven. De Raad geeft in over weging om, bij het afrijden van storm weer, indien dit niet kan gebeuren met gestopte machine het schip beter te doen liggen door een ankerketting. Het mij- aen van ondiep water is allereerst aan te bevelen. De Raad spreekt een woord van lof uit voor de overlevenden die niet hun schip wilden verlaten toen zij Konden overstappen op de Noorse tanker „Congo" en erin slaagden hun schip naar IJmuiden te doen slepen door de Belgi sche kotter „O 183". (Van een onzer verslaggevers.) Van zeer grote nalatigheid bescfauldigd- de hedenmorgen de inspecteur voor de scheepvaart de stuurman van het m.s. „Mane Sophie", dat op 16 november 1955 bjj Blackhalien (oostkust van Zweden) op de stenen gestoten is en werd zij net licht beschadigd. De Raad voor de Scheepvaart toonde zich enigszins ver baasd over de .gang van zaken en vroeg zich af, of de kapitein wel goed had over gegeven aan de stuurman. Laatstgenoem de zou geen enkele navigatiehandeling hebben verricht doch alles hebben „ge schat". Een droevig geval, constateerde de Raad. De inspecteur achtte de kapi tein, die niet ter zitting kon verschijnen, mede verantwoordelijk en merkte op, dat er in het algemeen te weinig con trole op de stuurman wondt uitgeoefend bij de kustvaart. Op vele van onze kust vaartuigen, aldus de inspecteur, staat de navigatie op losse schroeven. Spreker stelde de Raad voor, de stuurman te straffen met inhouding van zijn diploma voor de tijd van twee maanden en de kapitein zijn bevoegdheid te ontzeggen voor de duur van twee weken. De uit spraak volgt later. Onverwacht groot was de opkomst in de Openbare Leeszaal te Schiedam, waar Ad den Besten woensdagavond een le zing gaf over de hedendaagse poëzie De opkomst was zelfs zo groot dat ver scheidene personen teleurgesteld moes ten worden, hetgeen in Schiedam niet al te vaak is voorgekomen. De twintigste eeuw is eigenlijk (de eeuw van de poëtische revolutie. Een gehele verandering van de verschillen de standen, die geconcentreerdwas rond de muze is ingetreden. De dichter is toonaangevend geworden, terwijl de muze is onttroond. Op deze wijze schetste de heer Den Besten oen beeld van het wezen en het karakter van de moderne poëzie. Ad den Besten illustreerde zijn betoog met diverse gedichten, o.a. van de elf vijftigers, Paul Rodehko, Lucebert de keizer der experimentelen Guil- laume van der Graft Jan Elburg, Hans Andreüs en Leo Vroman. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vra gen. 'De avond werd met een kort woord ingeleid door de heer Van Zanten van Van Leeuwens Boekhandel, die op zijn beurt het woord gaf aan de wethouder van culturele zaken, mr. M. J. M. van Kinderen, die het experiment van deze a voed een ware stap vond in de goede richting. De eeuwen door is de mens bezig ge weest met het zoeken naar schatten. Daarvoor heeft hij de zeeën bevaren in vaak. broze vaartuigjes, is hij neerge daald in de diepte van de oceaan, heeft hij duizenden meters in de grond ge graven, heeft hij de uiterste delen van de aarde doorzocht in onbekende woes tijnen en bergen, in de hoop verborgen schatten te vinden. Van dit alles laat de film „Verborgen Schatten" genoemd, zien. Een film die donderdagavond in gebouw „Irene" te Hoek van Holland vertoond en verzorgd wordt door de Bijbel-Kiosk-vereniging te Amsterdam. De tweede film die ook op deze avond van de 9de februari ver toond wordt, gaat over het levenbren gend Woord. Deze film wilt ons brengen tot de lof zegging „Hoe groot zijn, O Here Uw werken, hoe vrijs Uw beleid." In prachtige kleurenbeelden, aange vuld met muziek, wordt door het ge sproken woord een duidelijke toelichting gegeven op wat men ziet. De film avond vangt a'an te 8 uur. Ad,den Besten (rechts) in gesprek met de nestor van de Schiedamse boek handelaren, de heer S. van Leeuwen, Gecombineerde bijeenkomst. Voor de te Maasland gehouden gecombineerde vergadering der C.J.B.T.B. en C.B.T.B. bestond een flinke belangstelling. Na een openingswoord door de heer S. v. d. Kopij waarin hij de aanwezigen har telijk welkom heette, werd het woord gegeven aan de heer A. E. Wubderink, landbouwkundig medewerker, van de stichting Nederlandsch landbouw kalk- bureau, welke sprak over „Moderne kalkbemesting". Feestavond korfbalclub. Evenals het vorige jaar geeft de Chr. Korfbalclub .Ontspanning door oefening" ook dit maal een feestavond in het „Trefpunt" te Maasland. De toneelgroep uit de club heeft reeds vele weken ijverig gestu deerd op een klucht in drie bedrijven getiteld „Pension perikelen". De opvoe ring zal plaats vinden donderdag 16 fe bruari te 7.30 uur. Muzikale medewer king verlenen de „Muzanda's". Gymnastiekuitvoering uitgesteld. We gens ziekte van de leider is de jaarlijkse uitvoering van de Chr. Gymnastiekver eniging N.I.C., welke hedenavond (don derdag) in het „Trefpunt" te Maasland gehouden zal worden, uitgesteld tot 9 maart. Muziekuitvoering. De muziekvereni ging „Euterpe" geeft zaterdagavond om 7.15 uur haar jaarlijkse uitvoering in het „Trefpunt" te Maasdijk. Ook het jeugdkorps van deze vereniging zal enige nummers ten gehore brengen. Na de pauze zal door het toneelgezelschap „We verskade" opgevoerd worden, 'o kluchtig spel in drie bedrijven „De houten ham". Het proces Jungschlaeger naderde vandaag zyn eind met het verhoor van de laatste getuige. Het proces werd op 17 februari van het vorige jaar geopend. Sinds dien hebben 77 getuigen verklaringen afgelegd. In totaal zijn er 60 zitfingen geweest. De laatste getuige was de Indo nesiër D. van der Sluis, die in een Nederlandse legerkeuken werkzaam is geweest Hij zei, dat hij Jungschlaeger drie maal had ontmoet in een grot die als opslagplaats voor wapens, welke voor subversieve doeleinden werden gebruikt, dienst deed. Jungschlaeger zei de getuige niet te kennen. Op 23 februari zal de openbare aanklager zijn requisitoir houden en zyn eis stellen. De Dordtse agent van politie A. Sie- bers heeft woensdag te Emmeloord het Nederlands Politiekampioenschap op de schaats gewonnen. Hij werd eerste in de 500 en 1500 m en tweede op de 5000 m. Zodoende bezette hij de eerste plaats. Aan de wedstrijd namen vijftig leden van Rijks- en Gemeentepolitie en Kon. Marechaussee deel. Het werkcomité van het instrumenten- en uniformfonds, ten behoeve van de Harmonievereniging „R'dam aan Zee" heeft in de maand januari aan extra giften een bedrag van 65.ontvangen. Deze giften gevoegd bij de maandelijk se bijdrage verhogen het saldo over deze maand met een bedrag van ƒ276. De totale stand is nu ƒ3.281.Het parool is nog „Doet allen mee, aan het fonds voor R'dam aan Zee", Vua Horasen, A M< Burgerlijke stand Hoek van Holland. Geboren: Pieter zn. van P. v. Oosten en H. C. Warnaar; Dirk Jan, zn. van C. Hoving en J. v. Grevenbroek; Dirk- e C. J. J. dr. van A. C. v. d. Kmjff en J. de Bloois; Johanna A. dr. van H. v. Alst en H. M. van Berkel. Overleden: J. H. v. d. Berg, oud 76 jaar. Over uitwisseling arrestanten Het Indonesische kabinet heeft nog niet haar .standpunt bepaald ten aan zien van het uitwisselen van arrestan ten tussen Indonesië en Nederland, aldus heeft de Indonesische vice- premier, Djanuismadi, heden ver klaard. De kwestie zal waarschijnlijk in de volgende kabinetsvergadering worden besproken. Deze kwestie moet volgens Indo nesië langs normale diplomatieke kanalen worden behandeld en niet worden verhonden aan de besprekin gen in Genève. Het voorstel tot uit wisselen van arrestanten is door Nederland gedaan, aldus zei Djano Ismadi tenslotte. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op 4 februari mede gedeeld, dat de voorgestelde uitwis seling een reeds geruime tijd geleden gedane suggestie betreft van de Indo nesische regering, waarop eveneens geruime tyd geleden in positieve zin door de Nederlandse regering is ge reageerd. De Nederlandse regering is bereid op het 'voorstel in te gaan, aldus de Nederlandse woordvoerder. In de morgenvergadering is het woord gevoerd door de heeT G. H. Hoek, programmaleider van de N.C R.V ter wijl des middags mevrouw M. E. de WitVan Bgmond, vice-presidente van de C.B.P.B. een toespraak gehouden heeft over „Vrije tijdook voor u". De voorzitter van de C.J.B.T.B. de heer C. M. Vogelaar heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat op 20 en 21 februn in het conferentieoord „De Tempel" te Rot- terdam-Overschie een kaderconferentie gehouden zal worden, Dit is de eerste provinciale conferentie. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal leden met ongeveer honderd en het aantal afdelingen met vijf is toege nomen. De afdeling Hillegersberg-Nieu- werk-erk a. d. IJssel moest wegens het teruglopen van het ledental opgeheven worden. Voor 1956 staat een aantal wedstrij- ien op het programma en wel een natio nale vee-beoordelingswedstrijd, een ploeg- en een voordrachtwedstrijd In het financieel overzicht werd ge waagd van een batig saldo. Hierna was het woord aan de heer Hoek, die, vlot causeur als hij is het een en ander vertelde over de reis van Koningin Juliana naar de West, die hij meegemaakt heeft. Tijdens de reis was hij verbonden aan de voorlichtings dienst van de Koningin. Het nas aanvankelijk de bedoeling ge weest, dat hierbij de kleurenfilm over de reis vertoond zou worden. Wederom zijn er echter moeilijkheden gerezen tus sen de Cefa en de Ned. Bioscoopbond, welke laatste de film nog niet heeft willen afstaan. „Het wordt tijd," zo zei- de spr. „dat wij ons niet meer tevreden moeten stellen met de krulmkens van de tafel van de Bioscoopbond." De teleurstelling werd echter opgevan gen door het vertonen van een aantal lichtbeelden in kleuren, die door dc heef Hoek destijds zijn opgenomen. De heer Hoek was ervan vertuigd, dat het bezoek van de Koningin aan Su riname en de Antillen voor de inheemse bevolking dé gebeurtenis van de eeuw is geweest. Het middagprogramma vermeldde voorts nog de opvoering van het toneel stuk „De Privé-verpleegster" door de Reciteerclub „Ons Genoegen" uit Lei derdorp. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft op desbetreffen de vragen van het Tweede Kamerlid, mevrouw Lins—Odinot, geantwoord, dat het hem bekend is, dat bij het Alge- meen Ziekenfonds St. Joannes de Deo, in het Bisdom Haarlem, te 's-Graven- hage, een premieverhoging is ingevoerd welke groter is dan de premiestijging bij de andere Haagse ziekenfondsen. Genoemd ziekenfonds zal nl. een afzon derlijke premie van 30 cent per week voor kinderen beneden 16 jaar gaan heften. De minister is van mening, dat dit premietarief voor vele gezinnen moei- lijk zal zijn op te brengen, al acht hij het bezwaarlijk te beoordelen of de premie thans ondraaglijk genoemd mag worden. De minister wijst er verder op, dat de vaststelling van de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering be hoort tot de taak van de volgens de sta tuten der ziekenfondsen daartoe bevoeg de organen dier fondsen, behoudens goedkeuring door de Ziekenfondsraad, welke in dit geval inmiddels is verleend Uit een en ander volgt, dat het onder havige besluit van genoemd fonds de minister geen aanleiding geeft, maatre gelen te nemen. In de middagvergadering van de van daag in Lommerijk gehouden bijeen komst van de C.J.B.T.B. en de CB.P.B. zijn de uitslagen van de provinciale mel- kerswedstryd bekend gemaakt, die in de zomer van het jaar 1955 te Zoeter- ivoude is gehouden. De wisselbeker ging naar H. Stapper uit Alphen aan de Ryn, die bovendien een medalje in ont vangst mocht nemen. Een medalje kre- 'Ben ook de winnaars van de tweede, derde en vierde prijs, J, v. d. Vis uit Bodegraven Corn. Brouwer uit Hei en Boeicop en H. Koetsier. Nadat men bij Hoek van Holland ge draaid was werd de terugreis aanvaard. Nog onder de rook van „Den Hoek" vond de zogenaamde vlagwisseling plaats. De vlag van de werf I. S. Fi- gee te Vlaardingen, die het fraaie schip heeft gebouwd werd gestreken cn de vlag van de nieuwe Vlaardingse visse rijmaatschappij „De Nieuwe Mercu- rius" ging omhoog, evenals de wimpel met het opschrift „Burgemeester Heus dens." Bij het hijsen van deze eerste wimpel was Vlaardingens eerste burger zelf behulpzaam. Namens de werf werd het woord ge voerd door de heer J. Figee. Deze richt te zich in het bijzonder tot de heer J, van Heïjst van „De Niouwe Mercurius." Ongevee» twee. jaar .geleden -hadden de beide heren elkaar namelijk ontmoet en daarbij was door de heer Van' Hciisl de vraag gesteld of er eigenlijk bij Figee nog wel eens vissersschepen voor Vlaar dingen werden gebouwd, waarop de heer Figee had geantwoord, dat men dat stel lig zou willen doen, wanneer er opdrach ten werden verstrekt. Die opdracht is korte tijd later officieel verstrekt door de heer Van Heijst zelf namens de nieuw opgerichte maatschappij. Nu is het schip dan voltooid en het is een goed schip aldus de heer Figee, die de hoop uitsprak, dat het zijn naam eer aan zou doen. Aan de heer Van Heijst overhandigde hij het certificaat van be trouwbaarheid, dat door de scheepvaart inspectie voor de „Burgemeester Heus-* dens' werd afgegeven. De heren Heus dens en Van Heijst ontvingen tenslotte van hem nog een foto van het schip. Schpppghd In zijn antwoord zeide de heer Van He'jst trots te zijn op dit nieuwe schip. Hij bracht dank aan de firma's Figee, Werkspoor. Kreber en Pietersen, die zulk een belangrijk aandeel hebben gehad in de bouw en inrichting van het schip. Ook aan mr. Heusdens bracht hij dank, me de voor het geschenk, dat men van hem had mogen ontvangen, een scheepsbel met de inscriptie: „Wie waagt die wint, wie zoekt, die vindt" De heer Van Heijst hoopte op een goede visserij. „Dat de onontbeerlijke zegen Gods moge rusten op dit schip en zijn vaart," aldus be sloot hij. De Hervormde predikant ds. P. van der Vloed sprak aan boord van de Vlaardingen 27 ook nog een woord. Ik De t lagwisseling op de nieuwe trawl- logger burgemeester Heusdens". Reder J, tan Heyst heeft het schip van scheepsbouwer J, Figee in ont vangst genomen. De vlag van de rederij ,JDe Nieuwe. Mercurius" wordt gehesenDe naamvlag met ,JBurge- meester Heusdens" gaat ook de hoogte in. Dit gebeurde woensdag omstreeks twee uur op. de Nieuwe Itaterweg bij Hoek van Holland tijdens Je proefvaart van het nieuwe schip. Een Amsterdamse broodbezor ger kreeg dinsdagmorgen van zijn werk gever een geldkistje met 8250 mee, met hes verzoek dit even naar de bank te brengen, die aan de bezorgroute ligt. De bezorger zecte het kistje tussen zijn wtt- l?.s bruintjes en ging op weg. Toen hij bij de bank kwam was het kistje verdwenen. De politie heeft onderzocht, of de be zorger misschien de hand had in deze ver dwijning. De man is*al 33 jaar bij de bakker in dienst en nog nooit werd hij op oneerlijkheid betrapt. De politie achtte geen termen aanwezig de man van diefstal te verdenken. Vermoedelijk kistje in een „onbewaakt ogen blik uit de kar ontvreemd. De recherche heeft de zaak nog in on derzoek. uat ae Larl oi wooawick nu en aan „schillen- bit" genoemd werd, vond Terry niet erg. Maar om het dier achter elkaar voor dromedil, krokedaris en geitebok te horen uitmaken, dat werd hem te gortig. En alsof het paard van hemzelf was, blafte fay het tweetal af: „Als u werkelijk verstand van paarden had, zou u hier direct een van de be roemdste Engelse volbloeds in herkend hebben!" Een lachsalvo was het gevolg van deze opmerking nLSrC^aurena vera wenen de neren met nun paard elkaar!" SiJWam Tekko teruS- "Voor i? 5#- ,,We mogen trainen. Kom SÏÏuiiE0* °,pplrde voorzichtig; „Zouden we het niftr »ro« TrtS ur' o3t r1Uden?" -Waarom u ïf° ?a k "^oe kom je daar nu '"eens "Nu Ja, legde Terry uit. „Er waren een dat malbfyhnnMr f lachten zo' toen ze alleen aat malle hoofd van jouw paard zagen, zie je!" weet niet of het wel gebruikelijk is, dat een dominee bij dergelijke gelegen heden wat zegt, atdus spr., maar Ut wil ook even bij deze gelegenheid het geluid van de kerk laten horen en na mens die kerk het schip Iets meegeven, waarop onder alle omstandigheden een beroep kan worden gedaan. Schipper Punt overhandigde hij een Bijbel. Intussen was men al weer aanmer kelijk dichter bij Vlaardingen gekomen. Om kwart voor drie werd aan. het Wei- terhoofd weer aangelegd, waarna de gas ten het schip, waarop ze de geslaagde proefvaart hadden meegemaakt, verhe ten. Heden vaart de „burgemeester Heus dens" uit ter haringvisserij. Uit welingelichte bron vernemen wij, dat de verbintenis tussen de Schevenlng- se rederij Van der Toorn en de van oorsprong Vlaardingse reder IJzermans ls verbroken. Momenteel zou de heer IJzermans op zoek zijn naar nieuwe kantoorruimte. Een nieuwe vestiging ts Vlaardingen zou waarschijnlijk geacht kunnen worden. De rederij IJzermans is sinds eeuwen in Vlaardingen gevestigd geweest. Het was in Vlaardingen echt een vissersbe- drijf-van-oudsher. Onder de Vlaardin- gors, vooral onder de ouderen, die zeu actief bij de haringvisserij betrokken zijn geweest, ontstond vorig jaar nogal enige opschudding, toen bekend werd, dat de rederij IJzermans zich in Sche* veningen zou gaan vestigen. Inderdaad werden de percelen aan de Oosthaven- kade verkocht en later in gebruik ge nomen door een chemische fabriek uit Maassluis en vertrok het bedrijf Yier- mans naar Seheveningen. Thans zou een terugkeer naar Vlaardingen dus w«er overwogen worden. Stellig een appre- cieerbare gedachte, want hoewel de vis serij in Vlaardingen zeer duidelijk op het zoveelste plan is komen te staan, toch strijdt men er voor het behoud van de haringvisserij en niet zonder succes, want hier en daar ontluikt zelfs nieuw leven. Ten opzichte van het doorgaan van het voor zaterdag vastgestelde program ma zijn we allerminst optimistisch. Wij zullen daarom volstaan met vermelding van de wedstrijden der hoogste elftal len: R. C. L.Zwaluwen, 4 uur. Gem. sport park Leiderdorp; Jodan Boys 2Zwa luwen 2, 4 uur, Nieuwe Vaart Gouda; Zwaluwen 3Spijkenisse 2 en Zwaluwen 4—S.H.O. 2 beide 3.45 uur Kethelweg. Ir

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2