Zal S.IJ.V. volgend jaar over ijsbaan in Kethel beschikken? Oesters 1 IJsclub Vlaardingen gaat baan Soenda" exploiteren Grootscheepse actie vraagt aller medewerking Utrechts Stedelijk Orkest speelde onder leiding van Paul Hupperts Grenswijzigingen in het Westland Wintervoedering van vogels SCHIEDAM Plaii voor rolschaats-ijsbacin Onbeschaafd optreden van Schiedamse jeugd propaganda-avond Jaarvergadering Chr. Bond van Overheidspersoneel Na het concert. VLAARDINGEN ln Stadsgehoorzaal te Vlaardingen Openbare vergadering van Gedeputeerde Staten Buitengewone vangst van kabeljauw op Sch 54 Collecte voor bijzondere noden Schiedamse dames keken in Indische keuken Het ijs in de Nieuwe Merwede Derde fase Vlaardingse stadhuis bijna gereed Man betaalt met oude bankjes van honderd MAASSLUIS Propaganda-avond voor dierenbescherming b Kistenfabriek koopt een gedeelte van Noordseer Maasland Laatste nieuws Tijdelijke verhoging kostwinnersvergoeding voor militairen BETOGINGEN IN ZUID-ITALIË Veilingvereniging viert gouden jubileum TKOUW Woensdag 22 februari 1956 De Schiedairse IJsvereniging „S.IJ.V." heeft sinds september van het vorige jaar niet de beschikking over een eigen ijsbaan. Daardoor is het bestuur voor grote problemen gesteld, problemen die waarschijnlijk in de meer dan vijftig jaar van haar bestaan nog nooit zo groot zijn geweest. In 1916 kreeg de ijsvereniging de beschikking over het terrein aan de Spierïnghoek, dat de gemeente in september van het vorige 'jaar opvorderde omdat het bestemd was voor de bouw van een torenflat. In november daaropvolgend deelde B. en W. van Schiedam het bestuur van de S.IJ.V. mede dat zij de beschikking konden krijgen over een terrein ten westen van het nieuwe zwembad in Kethel aan de Laan van Bolnes. Geen lening Vernielingen aan woonark Ghr. Bond v. Huispersoneel Geen belangstelling voor Tentoonstelling Karei Appel verlengd Burgerlijke stand van Schiedam Aan JuUanalaan Vier silveren jubilarissen Advertentie IJsfeest met lampions Visserijberichten Korte Vlaardingse berichten Weer diploma zwemmen in Kolpa-bad Vrachtauto reed tegen spoorweg Wie helpt Pomp voor waterboot Nacr alle richtingen Melkauto op het ijs r Het bestuur van de IJsvereniging zal i er ongeveer 700 leden welk aantal in nu voorstellen aan B. en W. moeten doen inzake de mogelijkheden, die zij zien' voor exploitatie van dat terrein. Daarna zullen B. en W. een beslissing nemen. Het bestuur van S.IJ.V. ziet echter grote moeilijkheden wanneer de gemeente niet verder financieel wil steu nen of een gedeelte van het grondwerk bij de aanleg van deze baan op zich wil nemen. Het is namelijk zo dat voor zieningen, die aan het terrein zullen moe ten worden getroffen een som van 24.000 zullen belopen. Dit bedrag is noodza kelijk om het terrein dat een lengte van 200 en een breedte van 100 meter heeft, binnenkort gaat hier een strook van 25 bij 200 meter af voor woningbouw, van een dijk te voorzien, een behoorlijk club buis te bouwen met loketten, een af deling voor E.H.B.O. en een gelegenheid voor de schaatsenrijders om uit te rus ten. Verder zal een pompinstallatie moe ten worden aangebracht en een scherm- beplanting rond het gehele terrein moe ten worden gelant. Wanneer men nu weet dat het •antal leden van de IJsvereniging zeer varieert, in het hoogseizoen zijn -Baldadige jeugd stelde dinsdagmiddag pogingen in het werk. de loopbrug van een woonark aan de Nieuwe Haven te Schiedam te vernielen. De eigenaresse, mevrouw C. W. M. K., wist echter een van de daders te grijpen maar werd door zijn vrienden bedreigd. Tijdens de worsteling, die toen volgde, sneuvelde een grote ruit van honderd gulden. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd, wist de namen van drie van de tien bij deze zaak betrokken kna pen te noteren. "De ouders zullen er wel meer van horen. Voor de propaganda-bijeenkomst die de Ned. Chr. Bond van Huispersoneel m het gebouw voor Chr. Belangen aan de Lange Haven' te Schiedam dinsdag avond had belegd, hadden de initiatief nemers -reeds bij - voorbaat een kleine zaal gereserveerd. Wie er dinsdag ech ter kwamen, geen leden van de Bond of andere belangstellenden, zodat de se cretaris van de Bond-, de heer W. van den Hof, die voor het houden van een inleiding op deze avond speciaal uit Utrecht was gekomen, onverrichterza- ke kon terugkeren. Het was de bedoe ling op deze avond uiteen te zetten, wat het doel en het werk van de Bond is.opdat de betrokkenen weten wat er gedaan wordt en dat het lidmaatschap van het C.N.V. van de vader voor hen niet voldoende is om de organisatie achter zich te hebben wanneer dat eens mocht voorkomen. ,Het is in de laatste tijd reeds meer voorgekomen, dat bijeenkomsten uitge schreven door verschillende organisa ties, die de belangstelling volkomen waard waren, uiterst -slecht werden be zocht, de resultaten van de propagan da bijeenkomst, die gisteren gehouden zou worden, geeft echter te denzen. De tentoonstelling van werken van Karei Appel, die momenteel in het Ste delijk Museum te Schiedam wordt ge houden, zal worden verlengd tot en met 4. maart. GEBOREN": Johanna A Th. d v A M Schuurman* en A A M Wij zenbroek; Wil liam A, z v W C A M Heeze en J A Koog je. Bernadette M,ivJP KoodboV en M W Al- dtjkdijk; Christina J E, d V C Slagmoolen en T I.uztenburg. OVERLEDEN: E Verschoor 62 j, vr. van F M Jansen; M Zuidema 9 mnd.. M S v d Ham men 61 i. N Keverkamp, 39 j, vr. v P Beets andere jaren wel kan dalen tot 300, dan begrijpt men ook dat men nooit een vaste basis kan scheppen voor rente en aflossing van een leing, die men eventueel aan zou willen gaan Wel beschikt de verenigingnog over een clubhuis, dat aan de Spieringhoek staat, maar dit huis heeft een betonnen vloer en bij eventuele verplaatsing zou er zoveel moeten worden gebroken d-at er niet veel van zou overblijven. De bestuursleden zitten echter nie: stil en naar een oplossing voor de pro blemen, die vooral in deze ijstijd zo worden gevoeld, wordt naarstig gezocht. De gedachten gaan onder andere uit naar een gecombineerde „rolschaats-ijs- baan." 's Zomers zou de jeugd dan van de baan gebruik kunnen maken terwijl in de winter de schaatsliefheb bers zich er zouden kunnen vermaken. Toch is het terrein aan de Laan van Bolnes, dat zeker nu nog wel wat erg ver uit het centrum van de srtad ligt niet de enige uitkomst, die S.IJ.V. ziet Aan de Julianalaan bevindt zich nog een tennispark waar een goede sproei- ijsbaan van te maken zou zijn en die ook verder nog voor uitbreiding vatbaar is. De moeilijkheid hier is echter de heer Blaisse met de sproeiijsbaan aan «e Spieringhoek het alleenrecht wat oe- treft het exploiteren van een sproeujs- baan heeft. B. en W. van Schiedam zijn S.IJ.V. echter zeer welwillend gezind, zodat ook hier misschien wel een op lossing voor te vinden zal zijn. Hoe het ook zij, momenteel heeft i>. IJ.V. nog geen eigen baan. Zij heeft de mogelijkheid ki dit seizoen aangegrepen die zich plotseling voordeed, de sproei- ijsba-an van de heer Blaisse te pachten. Op deze baan leven de bestuursleden mo menteel al hun energie uit, iets wat de Schiedamse schaatsenliefhebbers zeker ten goede komt. Toch bestaat alle hoop d'a-t volgend jaar de vereniging over een eigen baan zal beschikken, zoals zij dat meer dan vijftig jaar eerst op de Wil helm rna haven, la-ter aan de Spiering hoek gewoon is geweest. De Ned. Chr. Bond van Overheids personeel afdeling Schiedam heeft dins dagavond onder leiding van de voorzit ter, mr. Joh. Knape, zijn jaarverga dering gehouden in hetgebouw voor Chr. Soc.-Belangen aan de Lange Haven, De bondapenningjneesfer, de heer 3. H. ten Heuvelhof, Weeft daarbij gesproken over de kolmende ouflerdosnsvoorzie- ning, een onderwerp, waarvoor uiter aard grote belangstelling bestond en waarop een uitvoerige discussie volgde. Door de heer Ten Heuvelhof werden op deze avond voorts vier gouden C.N.V. insignes uitgereikt wegens het feit, dat de betreffende leden 25 jaar onafgebroken lid van een der bij het C.N.V. aangesloten organisaties zijn geweest. Met enkele hartelijke woorden werden mej. C. A. van Eyk, zuster C. Kok en de heren P. v. d. Hoeven en P. Landman in het bezit van het betref fende onderscheidingsteken gesteld. Hierbij bracht de heer Ten Heuvel hof hun dank voor het doorzettingsver mogen dat zij in dit opzicht hebben laten zien. In het bijzonder voor de ver- plegenden is deze periode soms moei- In de buitenlucht trilt de spanning uit de zaal nog even na. „Kom" zegt U „laten we niet naar huis gaan, maar nog even (culinair) nagenieten; met als ouverture Zelf3 een huif doztin ie» smakelijk ftstillt. In 1879 werd in Vlaardingen een ijsclub opgericht, die de vrij logische naam „Be Vlaardingse IJsclub" verwierf. Deze ver eniging heeft een taai bestaan geleid. Verschillende malen werden ijsbanen ge ëxploiteerd. Telkens moest men verhui. zen, maar steeds vond men weer een goede plaats voor de baan terug. Een jaar of tien, vüftien geleden evenwel, is die ijsclub min of meer in slaap gesukkeld; de laatst gebruikte baan aan de Broek- weg was onbruikbaar geworden en tot een nieuwe kon het vooralsnog niet komen. Sinds drie jaren heeft Vlaardingen echter wèl weer een ijsbaan en wel een van uitstekend gehalte. Wanneer er maar een kleinigheid vorst is. ligt er een ijsvloer, die alle schaatsliefhebbers kan doen watertanden. Dat is de ijsbaan, die op het tennispark Soenda wordt gemaakt onder leiding van de heer Van der Torre, die het geheel in particuliere exploitatie heeft. De heer Van der Torre is een ijs- kunstenaar: hij ziet telkens opnieuw kans van zijn ijsbaan iets bijzonders te maken. Veel geluk heeft hij daarbij echter niet gehad. Door omstandigheden kwam het maar zelden tot een enigszins lonende exploitatie, waarbij kwam, dat de Vlaar- dingers dermate onbekend waren met dit ijsjuweel, dat zij niet zeer talrijk van hun belangstelling blijk gaven. Na enige jaren moeilijkheden heeft dat de heer Van der Torre maandag aanleiding ge geven om zijn baan te sluiten. Inderdaad was er maandagavond „op Soenda" niets te doen. Gisteravond was de-ijsbaan echter weer geopend en dat blijft zo, zolang het In all* contreien ven de muzieklite ratuur bevinden zich werken, die zeker tot de serieuze muziek behoren doch zich door de grote populairiteit, die zij zich hebben verworven, enigszin* ven het klassieke genre hebben gedistan tieerd zonder evenwel tot d# semfklat- sieke werken te mogen worden gere kend. Dit soort composities is vooral in trek, wanneer een orkest een concert (Van een onzer verslaggevers) "Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland komt op zaterdagmor gen 25 februari in openbare vergadering bijeen in bet provinciegebouw aan het Korte Voorhout in Den Haag. Tijdens deze vergadering worden belanghebben den gefcoord met betrekking tot de voor genomen herziening van de grenzen der gemeenten "s-Gravenhage, Wateringen, Monster, *s-Gravenzande, Naaldwijk, De lier en Maasland. Gisteren is in de Scheveningse haven bin nenlopen de Sch. 54 „Oceaan IX" van oe rederij N.V. A. van der Zwan. Hoewel oe logger slechts een zevendaagse reis achter de - rue had. waarvan er twee dagen was gevist bracht de Sch 54 behalve de norma- le vangst van schelvis en kooivis, een bui tengewone vangst van 3600 kabeljauwen a - 1 WOok de Sch. 55 ..Noorderkroon" van de rederij N.V. Verre Vissenjmaatschappn. keerde na een achtdaagse reis met een rui me vangst terug in de Scheveningse haten D» eommis«ie van samenwerking voor bijzondere noden heeft dezer dagen een circulaire doen uitgaan in Vlaardingen, waarin de eevt» co'Wte wordt aange kondigd. Deze *al niet elk jaar een beroep doen op de offervaardigheid van de burgerij, maar één keer per drie jaar. Op deze commissie wordt een beroep gedaan, door hen. die een bijdrage nodig hebben voor de aanschaffing van een in validewagen, een prothese, een gehoor apparaat, een beenbeugel etc.. of die in aanmerking dienen te komen voor de verstrekking van lesgelden etc. Dank zij de hulp van de commissie konden reeds velen daadwerkelijk worden ge holpen. Voor de zegenrijke arbeid die mag worden verricht is de commissie dankbaar, maar, vooral nu de, laatste jaren de prijzen van vele zaken juist in deze sektor belangrijk gestegen zijn, ziet men geen kans meer alles te finan cieren. Men heeft financiële steun van de burgerij nodig en deze denkt men in vo'doende mate met een driejaarlijkse collecte te verkrijgen. Giften kunnen gestort worden op het gironummer van de commissie 432833 te Vlaardingen. Een zogenaamde lijstcollecte vindt plaats tussen 20 februari en 2 maart, terwijl op zaterdag 3 maart een speld jesdag wordt gehouden. Het collecte bureau is op die dag vanaf acht uur gevestigd Ln de zaal Excelsior aan de Oosthavenkade. Collectanten en collec- trices kunnen zich nu reeds opgeven aan het bureau der commissie: kamer vier van het Handelsgebouw, telefoon 2182. De circulaire was ondertekend door de voorzitter-perm-ingmeester van de commissie, de heer F. van Leeuwen, administrateur van de plaatselijke Her vormde gemeente en de secretaris de - .heer C. M. de Jongh. secretaris van de lijk geweest, omdat het moeilijk was gemeentelijke dienst voor sociale zaken, lid van de bond te zijn, daar zij jaren lang een eigen organisatie hadden, die niet bjj het C.N.V. was aangesloten. Bij het huishoudelijk gedeelte werden alle aftredende bestuursleden herkozen, alleen in de plaats van de aftredende penningmeester, de heer P. N. A. van Est, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd de heer A. van Steensel gekozen. Uit de jaarverslagen van penning meester en secretaris bleek, dat de af deling een gunstig jaar heeft gehad. Er is een batig saldo, terwijl het aan tal leden 361 bedraagt. Binnenkort zullen op vele Scntedanise tafels uitstekende rijsttafels en schote,s met Nasi goreng verschuren. Dat komt. umdet dinsdagmiddag voor de leden van ae Ned. Vereniging van Huisvrouwen te Schiedam een tipje van de sluier is gelicht, isn de sluier, die over de Indische keuken nangt. Verschillende geheimen heeft een impor teur van rijsttafel-Ingrediënten namelijk op een bijeenkomst in Maison Westhuis voor de dames prijsgegeven. De bijeenkomst vau de vereniging is dan ook uitstekend geslaagd. De zaal waarin vele dames bijeen waren gekomen was in Indische stijl aangekleed en in een echte Indische warong heeft een van de medewerksters van de demonstre rende firma nasi goreng en rijsttafel be reid. die de dames na afloop hebben ge proefd Mevrouw M. StapeleMcnitoort heeft de bijeenkomst met enkele woorden geopend. Donderdagavond zal op de sproei-ijs- baan aan de Spieringhoek te Schiedam door de Schiedamse IJsvereniging een gecostumeerd ijsfeest worden gehouden. Aanvang 8 uur. De baan wordt met lampions verlicht. r-T? aVENHAGE, 22 febr. Met vei se vis «Si» «nde niarkt d fonderbroken reis Morfef woSeiTaln marlft gebr^cht dc trawler SCH 54 met een vangst van ongeveer 3500 kabeljauwen en v.er kusüoggers. Het tijdstip, waarop de ebstroom in de Nieuw# Merwede inzet. ligt op het ogenblik niet gunstig voor de ijsbre- keis van de Rijkswaterstaat, die hier het pakijs in beweging moeten hou den. De sleepboten moeten nu met het breken tot de middaguren wach ten, want dan pas staat ar voldoen de ebstroom om het gebroken ijs af te voeren. Vanmorgen hebben de boten zich even boven Moerdijk opgehouden en daar het ijs losgewerkt. de mid daguren zou koers worden gezet in de richting Werkendam. Tot nu toe verloopt het werk naar wens, afge zien van het ongunstig getü en. en kele mistbanken, die boven de rivier hangen. Het is de ijsbrekers elke dag nog gelukt door het ijs heen te komen, zodat geen enkele ijsdam van bete kenis is ontstaan. De derde fase van hei nieuwe Vlaar dingse stadhuis is deser dagen ongeveer gereed gekomen, dat wil seggtn dat de bouw ervan vrijwel voltooid is. Thans kan een aanvang gemaakt wordan mat da inrichting van des» darda vleugel, die bijna gtheel langs de Schoolstraat is galegen. Met de gehele afwerking sal wallicht esn half jaar gemoeid sijn. Over enkele maanden reeds verwacht men dat de afdelingen die in deze vleugel gehuisvest zullen worden hun intrek kunnen nemen. Dit geldt in de eerste plaats de afdeling Eigendommen en Bezittingen. De inrichting van bij voorbeeld de kamer van de burgemeester en het appartement voor het kabinet van de burgemeester, die ook in deze vleu gel zijn gebouwd zal wel wat meer tijd in beslag nemen. Wij waren in de ge legenheid in de vleugel zoals die thans ruwweg praktisch is voltooid een kijkje te nemen. Uiteraard was er nog wat verbeeldingskracht voor nodig om te zien hoe alles straks zal zijn. Ook al omdat we bij deze beschouwing uitste kend werden terzijde gestaan doorde heer Both, clief van de afdeling stads uitbreiding, hebben we zeer goed kun nen zien, dat deze ruime derde fase straks een belangrijke en fraaie uit breiding zal geven aan de beide bouw fasen, die reeds in gebruik konden wor den genomen. Na dit derde gedeelte rest nog slechts de vierde fase. Die zal echter pas kun nen worden begonnen wannneer de bouwstop voor dergelijke gebouwen is opgeheven en wanneer het pand van de politie gesloopt is. Zoals op dit ogenblik de plannen liggen dient men met de bouw van het vierde gedeelte van het stadhuis inderdaad te wachten tot het nieuwe politiebureau aan de Delftse' veenveg voltooid is» VOORDRACHT GEMEENTEONTVANGER VAN 's-GRAVENHAGE B. en Vi. van 's-Gravenhage hebben ter benoeming van een gemeente-ontvanger een voordracht aan de raad gezonden. Hierop zijn geplaatst de heer A. M. Dijk. adjunct-administrateur, belast met de dagelijkse leiding van de afdeling belas tingen der gemeentesecretarie van Rotter dam en de heer Th. H. Reinders, referen daris A, chef van de afdeling financiën en belastingen der gemeentesecretarie van Vlaardingen. Nieuw» ««cr»lmrii Fri»s» r»r»niging. De vereniging van Friese Vlaardingers Lyts Bigjin raakt haar secretaris kwijt. De heer D. J. Talman immers was ad- junkt-commies bij de Vlaardingse secre tarie afdeling algemene zaken cn hij wordt nu adjunkt-commies eerste klasse in Oost Stellingwerf en moet dus Vlaar dingen verlaten. mei een pedagogisch lintje wil geven en daar was hel blijkbaar het Utrechts Ste delijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts dinsdagavond in de Stads- gehoorsaal te Vlaardingen om te doen. Van de mondelinge uitleg kwam wel iswaar uiet veel terecht. Johan de Moo- lenaar beperkte zich zozeer, dat hij eigenlijk helemaal niet» meer zei, maar inderdaad, een programma ais dit preekt ook eigenlijk wel voor zichzelf, svanneer 't met zwier wordt uitgevoerd. En over zwier beschikt Paul Hupperts in zo ruime mate, dat de vertolkingen van het U.S.O. In levendigheid beslist nooit tekort schieten. De negatieve kant van al deze vlotheid kwam gelukkig alleen even in de ouverture Cyrano de Bergerac van dr. Johan Wagenaar om de iioek kijken. Dit openingsstuk van het programma kwam namelijk niet ge heel zonder ruwheid over het voetlicht. Of men zich door het daarop volgen de weik van Mozart zozeer heeft laten intomen, dat alles wat naar grofheid zweemt ook daarna gemakkelijk kon worden geweerd is niet na te gaan, maar een feit is het, dat alle overige romantische werken de spontaneïteit in de uitvoering kregen, die zij zozeer be hoeven en toch een correcte weergave genoten. Dat waren dan de Oud-Neder- la.ndse danswijzen. geïnstrumenteerd door dr. Peter v. Anrooy, wiens jaren, lange orkestroutine ook uit dit stuk weer duidelijk blijkt, de altijd boeiende Notenkrakersuite van Tschaikowsky en Smetana's „Die Moldau". Tussen dit alles in stond Mozart een beetje verloren met de Symphonic con certante voor viool, altviool en orkest. Men heeft kennelijk in dit Mozartjaar geen verstek willen laten gaan in dit opzicht en de keus is ten slotte wel bij zonder goed geweest. Werken met alt als solo-instrument zijn er toch al niet veel en dit concertante stuk is van een orachtige evenwichtigheid tussen de beide soli en het begeleidende orkest. In Frits Knol, viool en Erno Steler, alt viool. vond het buitengewoon goede en begripvolle vertolkers, die terecht een zeer dankbaar applaus van bet de Stads gehoorzaal niet geheel maar toch be- -»orlijk vullende publiek in ontvangst haddén te nemen. In het Vlaardingse Kolpabad zal za terdag weer diploma worden gezwom men. De zwemmerij neemt de gehele ochtend in beslag, hetgeen niet behoeft te verwonderen, wanneer men weet, dat het om niet minder dan 360 diploma's gaat. lang niet alle voorbereidende di ploma's. Eerst komen er 160 jongens van de technische school aan de beurt. Daarna 200 leerlingen van ulo en vglo-scholen. De hoofdconsulent voor de lichame lijke opvoeding bij het technisch on derwijs, de heer J. M. Berrevoets en de rijksconsulent voor de lichamelijke op voeding bij het lager onderwijs, de heer ,1. Smorenburg hebben het voornemen bij deze gebeurtenissen aanwezig te zijn. vriest. Een groep Vlaardingse schaats- enthousiasten kon het namelijk niet ver kroppen. dat de sublieme gelegenheid voor Vlaardingen verloren zou gaan en heeft de exploitatie van de baan van de heer Van der Torre overgenomen. Deze laatste blijft echter zijn zorgen aan het ijs wijden, zodat men van een uitstekende kwaliteit bij voortduring verzekerd kan zijn. De initiatiefnemers konden deze ge hele zaak evenwel niet voor persoonlijk risico doen aan de exploitatie zijn hoge kosten verbonden en wilden wel graag een vereniging achter zich hebben. Men stond eigenlijk op het punt een nieuwe schaatsenrijdersvereniging op le richten, toen men de ontdekking deed, dat de ijs club weliswaar ingesluimerd was. maar nooit was geliquideerd. Inderdaad, de vereniging bestond nog en de president 11. Groeneveld en de secretaris-penning meester J. Dorsman bleken in het geheel niet zonder plannen voor de toekomst te zijn. Er is thans een levendig contact ont staan tussen de initiatiefnemers en het bestuur van de ijsclub. De initiatief nemers hadden vele adhaesiebetuigingen voor het stichten van een vereniging ontvangen. De gang van zaken zal waar schijnlijk zo zijn, dat die mensen, die van een nieuw te stichten vereniging lid zou den zijn geworden, toe zullen treden tot de oude ijsclub. die voor vrijdagavond 9 uur in het park Soenda een buiten gewone algemene ledenvergadering heeft belegd om te gaan spreken over exploi tatie van een ijsbaan.... Nader vernemen wij nog, dat onder degenen, die hun instemming betuigden met het nieuw leven inblazen van een ijsclub met baan in Vlaardingen was bur gemeester mr. J. Heusdens, voorzitter (tevens) van het gewest Zuid-Holland van de K.N.S.B. Een aantal van de meest vooraanstaanden in Vlaardingens sport leven heeft zich achter het streven ge plaatst en medewerking toegezegd. Plan nen zouden overwogen om eventueel in een volgend seizoen aan „Soenda" nog een belangrijke uitbreiding te geven, waardoor het een baan van wedstrijd- formaat zou kunnen worden. De initiatiefnemers voor de instand houding van de baan hebben voor vrijdag schaatswedstrijden op de korle baan ge organiseerd om het kampioenschap van Vlaardingen in twee categorieën. De V.B.L.O. zou voor dit gebeuren een wis- sclbeker ter beschikking willen stellen. In Rotterdam-Zuid opereert op het ogenblik een man. die winkets binnen stapt. kleine bestellingen doet en dan met een verlopen bankbiljet van J 100. betaalt, 's Mans zelfbewuste optreden en zijn effen gezicht geven geen reden tot wantrouwen, zodat de ♦winkeliers gul en grif het volle pond terugbetalen, om bij nader inzien evenwel tot de nare Gistermiddag reed een vrachtauto waarop een vorkheftruck was geladen m de Steven Hoogonrijkstraat te Rotterdam Alles ging goed. totdat de auto het via. duct van de N.S. naderde. De truck stak 3.70 m. boven de straat uit en aangezien hel viaduct slechts 3,45 m. hoog is kwam het gevaarte met een harde klap tegen de ii/eren spoorbrug en schoof daarna - I -• L-f»mr>n heoteenomen te i met een nog hardere klap op straat. De rijn De man fs Tm. 32 jaar oud. heeft vorkhcftruck w^d ^rnriig beschadigd, een blozend gezicht, donkerblond haar is flink en gezet van postuur en droeg een bruine leren jas.De bankbiljetten zijn uit het jaar 1939. doch het viaduct en het wegdek k\v<o men ei' ongedeerd af- Hel verkeer door de Steven Hoogenrlijksti aat moest IJ. uur omgelegd worden. ROTTERDAMSE TERMIJ N.MARKT RL'WE LIJNOLIE IN TRANSITO. ROTTERDAM, 22 februari. Sloinotermg dn gids. per 100 kg), medegedeeld door de N.V. Commissiehandel, v.h, Julius van Roo sendaal: maart 131.75, mei 131.43. juli 130.30. scpl. 126.65. Aantal contracten gisteren def, 15: vandaag voorlopige opgave 11. Ten bate van de Dierenbescherming gaf de toneelvereniging „Eensgezindheid' dinsdagavond In Luxor te Maassluis een weldadigheidsuitvoering, die leer druk bezocht was. De heer Visser, hoord-inspecteur van de Dierenbescherming sprak een Inlei dend woord. H(j deed een beroep op de aanwezigen in deze barre tijd aan de dieren te denken. Het is een mensenpiicht de dieren te helpen. Hij constateerde, dat er op het ogenblik zeer veel voor de dieren wordt gedaan en de heer Visser was blij. dat er een organisatie bestaat om de dieren te beschermen. Spr. gaf toe. dat het moeite kost, zelfs zeer veel moeite om voedsel naar tal van plaatsen te brengen. Zo zijn er vijf helikopters naar de Biesbos gezon den om de nood van de dieren te lenigen. De heer Visser gaf nog een toelichting over de wijze waarop men de dieren moet behandelen. Zij moeten vooral niet bij de kachel gezet worden, doch op een vorst- vrije plaats. Het gaat vanavond niet om de mens. zei de heer Visser, maar ditmaal moet het dier in het middelpunt van de belangstelling staan. Spreker bracht dank en hulde aan de politie en de organisaties van de natuurbescherming, die alles doen wat mogelijk is om de nood voor de die ren te lenigen. De gedachten aan dieren bescherming dringt nu overal door en men kan de helpende hand bieden door zich bij de plaatselijke afdelingen als lid op te geven. Met de .wens. dat velen iets zullen gaan doen ook wanneer deze winter achter de rug is om het werk van de dierenbescherming te blijven steu nen, besloot de heer Visser zijn vlotte speech. Het verdere gedeelte van deze avond zoals reeds gemeld werd verzorgd door „Eensgezindheid", dat de klucht Ir. drie bedrijven ,JEen schoonmoeder uit duizend" opvoerde. Een stuk. dat de zor gen voor de dieren even deed vergeten, want de inhoud werkte op de lachspieren van het publiek, dat het gezelschap met een gul applaus beloonde voor de goede vertolking van deze klucht. Wijdvertakt ls momenteel het ar beidsterrein van het comité Winter- voedering van vogels". Twee jaren geleden werd dit comité opgericht, dank zij de samenwerking van de Bond van Politieambtenaren in Ne derland ter Bescherming van Dieren, het D ierenrampenfonds, het Federa tief Comitc voor Vogelbescherming in Nederland „Covavo", de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, de Nederlands Vereniging tot bescherming van Vogels en de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland. Het werk is thans zeer moeilijk geworden. In de eerste plaats wil het comité hnlp verlenen aan lijder.de vogels, maar daarnaast wordt getracht de instandhouding van bepaalde soorten vogels te be werkstelligen. Bij het nastreven van dit doel wordt het comité voor vier vraagstukken gesteld: Hoe wordt het geschikte voedsel inge zameld, hoe kan het getranspor teerd worden naar de plaatsen, waar de vogels zich ophouden, hoe moet het voedsel gestrooid wor den, zodat de vogels, voor wie het bestemd is, het krijgen en hoe wordt dit alles gefinancierd. De Julianabrug te Vlaardingen, nu een* tan boven bekeken. Deze foto werd gemaakt vanuit de toren van hel Handelsgebouw. Deze brug zal bin nenkort zeer zwaar belast worden, tijdens de bouw van de „nieuwe' Oude Havenbrug. Vrijwel alle ver keer, dat thans over de Oude Haven- brug wordt geleid, zal dan zijn weg moeten kiezen over de Julianabrug. Automatisch zal dit verkeer voor een groot deel de. smalle fuik van de Van Leijden Gnelsliaat inschieten. Op de foto i.s duidelijk te zien de smal heid van deze stront tegenover het ruime karakter van de brug. Men mag daarom aannemen, dat men zal trach ten het verkeer in de richting Vlaar dingen Oost niet allemaal door de Van Levden Gaehtraat te leiden, maar door spreiding via Oosthavenkade richting Koningin Wilhelminahaven en richting Schiedamxeweg een rede lijke splitsing van de verkeersstroom te bewerkstelligen. de rijkspolitie, waarvan de manschap pen bij het werk zijn ingeschakeld, van het departement van Landbouw, dat de meelfabriekejG benaderde en van vele andere instanties kan de verzending en het uitstrooien vlot ter hand genomen worden. „Maar niet altijd is het mogelijk on middellijk hulp te bieden" aldus de heer Visser", Gisteren verzonden wij drie ton voedsel voor de scholeksters op Terschelling, omdat vandaag uit Den Helder een boot zou vertrekken. Gister avond laat belde men van Vlieland om drie ton gemalen vis voor de vogels op dat eiland. Wij lieten onmiddellijk een auto naar Den Helder, vertrekken. Maar daar bleek, dat wellicht niet alles op de boot geladen zou kunnen worden." - De uitgebreide actie van het comité vereist veel geld en men schat, dat onge veer 2500 tot 3000 per dag noodzake lijk zal moeten worden uitgegeven, om de voedering te doen plaats vinden. De benodigde gelden moeten door partieu- Heren bijeengebracht worden. Tot nu toe kwam binnen een bedrag v»n 14.000 en hieronder bevond zich een belangrijke gift van de Koningin en een bijdrage van 1000 van het ministerie van o., k. en w. Op girorekening 65.05.00 van de penning meester van het comité „Wintervoede- ring van vogels" te Amersfoort kunnen giften gestort worden. Aanvragen om hulp en toezegging van voedsel moeten gericht worden tot de secretaris, Prinses O Cv De N.V. Vaten- en Kistenfabriek C. van Toor Czn. te Maassluis verzocht het gp. meentebesiuur haar te verkopen het ge deelte van de Noordgeei. dat wordt be grensd door de bestaande cisendornsgrens èn de buitenzijde van de aan te leggen beschoeiing. Burgemeester en wethouders achten verkoop van dit gedeelte vati de Noord- geer met bezwaarlijk, omdat het water tct plaatse voldoende breed is. De strook heeft een totale oppervlakte van circa 243 ca, bij een lengte van circa 140 meter en is wegens ondiepte van het vaarwater voor het scheepvaartverkeer van weinig betekenis. Mede gelet op de verbetering ter plaatse komt het het college redelijk voor de verkoopsprijs te bepalen op f2 per m,J. Ter vervanging van de bestaande me thode aandrijving door de hoofdmotor van de waterboot vragen burgemeester en wethouders aan de raad van Maassluis een crcdiet van f8.500,voor aanschaf fing van een Deutz-motor. Deze pomp zal het water vanuit de boot naar het bassin van het waterbedrijf persen, waarmede een technische cn eco nomische verbetering tot stand komt. De bestaande aandrijving kan geheel Intact blijven en eventueel als reserve dienst doen. IJSBAAN GESLOTEN* De baan-commissarissen van de Maas- sluise IJsclub hebben zich genoodzaakt gezien, de onder auspiciën van de Maaj- siuise Gemeenschap geopende ijsbaan aan de Zuidvliet, in verband met de toestand van de baan en gebrek aan belangstellinj. te sluiten. Diploma's behaald. Voor Stenografie- Engels deden examen: mcj. M. de Bruin, mej. N. Dercksen en mej. E. Schonacker. Allen slaagden. Het examen Nederlandse Handelscor respondentie (Ned, Associatiever, van Leraren) werd afgelegd door de dames: M. Baatenburg de Jong, N. Bakker, T. La- graauw, L. Schouten. L. Vermast en C. van Vliet. Ook voor dit examen zijn *Uen geslaagd. Het diploma Kantoor-typist (e) behaal den: de dames B. van Arkolen. A. de Bruyn. T. Doelman. H. v. Dijk, N. Hof man, G. de Jong, C. v. d. Pol, T. Vare kamp, E. de Visser. K. van Veen, I. Wil- kesp A. de Zwaard; en de heren P. de Groot, J. van de Meeberg, H. Uleman en Adr. Wijnands. Zij werden opgeleid door de heer Ze venhuizen. Kerkdienst Voor de Geref. Gemeent» (oJi. Kr.) hoopt te Maassluis in het Ge bouw Sursum Corda, Fenacoliuslaan 8 op donderdag 1 maart om 8 uur voor t» gaan candidaat K. Chr. Hoekstein. T 2 Uit een uiteenzetting, welke de heerjx 170011.27.55. K. Visser te Den Haag, secretaris van het comité ons gaf, bleek, dat alom in den lande de medewerking van het co mité gevraagd wordt. Er zijn vele plaat sen in Nederland, waar zich thans uit gebreide concentraties van vogels op houden. Bij Kampen in de Ketelmond zijn 4000 zwanen, 10.000 eenden en dui zenden meerkoeten gesignaleerd, bij Noordwijk aan Zee bevinden zich even eens 10.000 eenden, in de omtrek van Numansdorp houden zich 6000 tot 8000 ganzen op, bij Nederhorst den Berg worden honderden meerkoeten bedreigd, in de Haarlemmermeer zijn vrij veel blauwe reigers neergestreken, op de Waddeneilanden zijn duizenden schol eksters in de ban van sneeuw en ijs gevangen en in de Braakman lopen 50.000 tot 60.000 vogels gevaar. Deze plaatsen zijn niet alle plaatsen, vanwaar hulp en medewerking gevraagd wordt. Op het Paterwoldsemeer, in het merengebied bij Giethoorn, op Goeree- Overflakkee, nabij Brielle, in de Noord oost-Polder bij Zwolle, in het Merwe dekanaal, tussen Loenen en Utrecht, na bij Zoetermeer, in de Biesbosch, op de Nieuwkoopse Plassen, bij Klundert en in de omtrek van Sassenneim moet voe dering plaats vinden. Het comité „Wintervoedering van Vo gels" richtte zich in de maand decem ber van hel vorig jaar mei een oproep tot alle" burgemeesters in het land. Ver zocht werd zoveel mogelijk plaatselijke hulpacties voor de vogelvoedering in her leven te roepen. In 300 gemeenten bleek dit mogelijk te zijn. Nu de vorst en sneeuwperiode van veel langere duur blijkt te zijn dan iemand gedacht had. komen int talrijke plaatsen, meestal kleinere, aanvragen om bijstand van het comité binnen. Vanuit verschillende ge meenten kan de voedering van de vogels dank zij het plaatselijk initiatief plaats vinden, maar daar, waar grotere con centraties vogels zijn, is de medewer king van de bevolking niet toereikend. Het comité moet dan ook op omvang rijke wijze helpen. „Voor Kampen", al dus de heer Viser, „proberen wij dage lijks voedseltransporten gereed te ma ken. Zo is zaterdag nog tien ton voed sel weggezonden, maar bet blijkt moei lijk het voer te verkrijgen, de brood fabrieken worden van velerlei zijden .benaderd en de hoeveelheden, welke ge strooid moeten worden, zijn uiteraard •groot. Wil men de vogels in de Braak man helpen, dan moet 600 kg graan der dag aanwezig zijn." Naar alle richtingen gaat het voedsel, dat het comité aankoopt of gratis krijgt aangeboden. Dank zij de medewerking van de militaire autriteiten, waardoor helicopters ter beschikking kwamen, van het departement van Binnenlandse Za ken, dat vier vrachtwagens afstond, van De minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters een rondschrijven doen toekomen waarin o.a. het volgende wordt verklaard; De langdurige hevige koude, welke thans heerst, geeft mü aanleiding te bepalen, dat de toegekende kostwin nersvergoeding met inachtneming van de volgende punten kan worden ver hoogd. 1. Voor verhoging komt in aanmer king een kostwinnersvergoeding die is toegekend omdat de militair als hoofdkostwinner voor echtgenote, kin deren of andere personen'optreedt. 2. De verhoging wordt van kracht met ingang van 5 febr. 1956 en geldt voorlopig tot en met 25 febr. 1956. 3. De verhoging bedraagt 60 cent per dag met dien verstande, dat deze slechts wordt uitgekeerd indien en voorzoverre het gezinsmaximum niet wordt overschreden. Door hot arm» Zuid-Ilali», dat nu ook van h»t barre winterweer te lijden heeft, gaat een golf van door commu nisten geïnspireerde betogingen van werklozen. De Italiaans» minister van Binnen landse Zaken Tambroni heeft zaterdag j.l. gewaarschuwd dat krachtig zou wor den opgetreden tegen het voor politieke doeleinden uitbuiten van de moeilijk heden, die de voor Italië zeer ongewone periode van drie weken felle koude beeft meegebracht. Volgens het communistische dagblad „Umta hebben duizenden werklozen vn de afgelopen 48 uur in tenminste 38 cioor hevige koude en sneeuwval getrof- gen gebieden betoogd voor contante uit betaling van extra-bulpverleningsgel den. de afgelopen twee dagen hebben zieb te Rome. Comiso én Foggia botsin gen tussen betogers en politie voorge daan. Op 19 februari 1Ö56 werd te Maasland door een vijftal tuinders een vergade ring belegd om te komen tot -het op richten van een veilingvereniging. Deze oprichtingsvergadering werd gehouden in het toenmalige café van de heer C. de Leeds genaamd „Ons Genoegen". Reeds ln de eerste vergadering werd tot oprichten besloten en er traden 26 leden tot de vereniging toe. De eerste veiling werd gehouden in bovengenoemd Café en later langs de weg. De verkopers voerden hun product per schuit aan en,op de schuiten cn de wal stonden de afslager en kopers. De omzet bedroeg in het eerste jaar 13.817.60, de provisie bedroeg 462,66 cn de uitgaven 451,60. Enige jaren na de oprichting werd een overkapping ge bouwd, naast het café van de heer D? Leede, welke zegge' en schrijve 569,— kostte. De omzet in 1955 bedroeg meer dan 3,5 miljoen, wel een groot verschil met de eerste jaren. In 1926 had de omzet een dergelijke vlucht genomen dat naar andere gebouwen moest worden om gezien. Een perceel grond werd aan het Huis ter Lucht aangekocht en reeds in hetzelfde jaar werd de eerste steen ge; legd voor een nieuwe veiling. Ook werd gelijkertijd een afmijntoestel aangeschaft. Ook trad men in hetzelfde jaar toe tot de Bond van Westlandse veilingen (nu „Bond Westland"). In 1924 werd overgegaan tot het aan schaffen van verenigingsfust; in later jaren tot de bouw van een koelhuis en nieuw kantoor met bestuurskamer. Op 22 october 1943 werd voor het eerst een omzet geboekt van 1.000.000. In 1948 steeg de omzet tot 2.000.000. De grote vlucht welke de vereniging in de loop der jaren genomen heeft mag zeker een reden ziin om dit 50-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Volgende week dinsdag en woensdag is er voor de leden feest in het „Trefpunt en later zal nog een feestavond voor de kooplieden gehouden worden. Namens de leden zal aan de vereniging iets blij vends worden aangeboden. Dinsdagmorgen kwamen ten gevolge van de zware mist in de Zuidbuurt ter hoogte van Schinkelshogk een tweetal vrachtauto's van de melkrijder.A. y. d. A. en de heer J. B„ beiden uit Maas land met elkaar in botsing. De rnelK- auto belandde in de sloot maar bleet oo het ijs hangen. Deze liep zware averij op en is met een kraanwagen van de firma Boekestijn opgehaald en weggesleept. Jaarfeest. Donderdagavond zal door de Geref. M.V. „Wees een zegen" en de J.V. „Hebt de waarheid en de vrede lief" een gezamelijk jaarfeest vieren m de grote zaal van „Het Trefpunt Er zal deze avond een bespreking gehou den worden over: „De toenemende on kerkelijkheid". Na de pauze is er mast- klimmen. Jubileumavond. Uitgaande van de stichtingen voor vallende ziekten Haar lem en Heemstede werd door „De macm van het kleine" dinsdagavond in het „Trefpunt" te Maasland een jubileum avond gehouden, zulks in verband met het feit das in Maasland vijftig jaar voor deze stichting gecollecteerd werd. Des middags was er een filmvoor stelling voor de jeugd en vooral de tekenfilm „De verjaardagstaart" werd met aandacht gevolgd. Door ds. Keijzer werd de bijeenkomst geopend. De heer Smit vertelde een en ander over het vele werk der inrich tingen, de verpleging en de nazorg Hierna werden enige kleurenfilms ver toond.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2