„Vodje papier" IJsbrekers houden het nog vol Bij Werkendam was gisteren geen doorkomen aan H Ontwikkeling motorverkeer schept ernstige problemen Wintermode 1956 voor paarden! Uittreden uit Unie enige mogelijkheid na Genève Koningin bij padvindsters te Zeist op Baden Poivell-dag Doodstraf geëist tegen Jungschlaeger OOK IN DE HAVENS NU VEEL Stichting v. d. Arbeid hervat overleg MEER MOEILIJKHEDEN Pakijs tot een hoogte van 8 meter VERENIGDE STATEN STELLEN URANIUM BESCHIKBAAR Minister Algera opende de R.A.I. Nederlanders nu „gelijkgeschakeld' Gehandicapten üi lil DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3316 Weerbericht Westerling in Brussel aangehouden MR. OETOYO RAMELAN: VOORLOPIG GEEN MAATREGELEN VAN DE REGERING Sterke toeneming van verkeersintensiteit Burgerlijke autoriteiten kunnen beroep doen op militair apparaat I II 5 m M lil i| o o (Van een onzer verslaggevers) allo Sleepdienst, Hallo Sleepdienst, hier de „Luxemburg", hier de „Luxemburg". Wij hebben tot Lekkerkerk gebroken en keren nu terug naar Rotterdam. Het konvooi van de Shell is ons zo juist gepasseerd en probeert vandaag nog zo ver mogelijk te komen. Binnen een half uur zijn wij voor de wal. Over". Vanmorgen brachten wij een bezoek aan het bestelkantoor van de N.V. Ned. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr., te Rotterdam, waar de ijsbrekers, die nu al dagenlang in touw zijn om de vaarweg naar Amsterdam en de beneden rivieren open te houden, zich regelmatig melden. President Eisenhower heeft woensdag opdracht gegeven om 40.000 kilogram uranium 235 be schikbaar te stellen voor de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie. De waarde van het uranium bedraagt 1 miljard dollar. Uranium 235 wordt gebruikt als brandstof in kernreactors. SNELHEID DE Indonesische regering verwacht van de Nederlandse regering zoveel realiteitszin, dat zij begrijpt, dat het uittreden van Indo nesië uit de NederlandsIndonesische Unie de enige uitkomst kan zijn van de mislukte besprekingen in Genève. - Dit verklaarde de scheidende Indonesische ambassadeur in bijzondere missie in ons land, mr. Oetoyo Kamelan, tijdens een persconferentie in Den Haag. HULP IN DE KOU ZELFDISCIPLINE llifiiis mmm f"' ISTEREN op de Baden Powell- dag, heeft H.M. de Koningin vertoefd temidden van de „Blau we vogels" van de Bartimeüs- groep te Zeist, bestaande uit blinde en slechtziende padvind sters (11 tot 16 jaar) en kabouters (8 tot 11 jaar). Het was gisteren namelijk de geboortedag van de oprichter van de padvinderij, wij len Lord Baden Powell en tevens de geboortedag van zijn echtge note, Lady Baden Powell, de hoofdgids van de meisjespadvin derij in de gehele wereld. Om vier uur 's middags kwam H.M. de Koningin, vergezeld door haar particuliere secretaresse, me vrouw N. Smitt-Avis, met prin ses Marrijke aan in het paviljoen van de Bartimeüsstichting Prins Bernhard bezocht K.M.A. De Indonesische openbare aan klager Soenarjo heeft vandaag de doodstraf geëist voor beklaagde L. N. H. Jungschlaeger. Het proces tegen Jungschlaeger heeft iets meer dan een jaar ge duurd. Hij wordt er van beschul digd een samen7\vering tegen de Indonesische regering op touw te hebben gezet. Hij werd 30 jaunari 1955 gearresteerd. Jungschlager verbleekte zichtbaar, toen Soenarjo, na een requisitoir van 107 pagina's, de eis liet horen. Er was bijzonder veel publieke be langstelling voor de dramatische zit ting, Vla luidsprekers werden Soe- narjo's woorden overgebracht aan de ongeveer 150 mensen, die voor het gerechtshof aan de drukke hoofd straat van Djakarta stonden samen- gegroept. Het publiek juichte nadat Soenarjo gezegd had: „Ik verzoek het land- gerecht de beklaagde schuldig te ver klarenen oordelen." hem ter dood te ver- Gemeenteraad St. Oeden- rode vergaderde weer tm -M M 5?I m r Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendsenst abonnementen 13 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •s-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—1930 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2,26 per maand. 6 75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks N Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting geldig tot vrijdagavond. AANHOUDEND KOUD Enkele overdrijvende wolkenvelden. Geen sneeuw van betekenis. Vannacht op vele plaatsen strenge vorst, morgen overdag matige tot lichte vorst. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. ZON EN MAAN 24 febr. zon op 7 40 uur. ron onder 18 03 uur. maan óp 1G.32 uur. maan onder 6 24 uur. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE Indonesische regering is voort gevaren op de weg van het ver scheuren van traktaten. Na het Unie verdrag zijn nu ook de eeonomisch- financiele overeenkomsten eenzijdig verboken. Dit is zonder precedent in het inter nationale verkeer in vredestijd, zo is van de zijde van ons departement van Buitenlandse Zaken gezegd. In oorlogstijd is het trouwens al erg genoeg. Het was in de eerste wereld oorlog een Duitse rijkskanselier, die over een door Duitsland plechtig on dertekend traktaat, dat de neutraliteit van België garandeerde, sprak als van een „vodje papier". De Indonesische regering heeft dit Illustere voorbeeld, waarvan Hitler- Duitsland ook al vele herhalingen heeft opgeleverd, nagevolgd. Onwillekeurig is men geneigd om een verband te zoeken tussen de re publiek Indonesië, die deze dingen be drijft en de staat, waarvan men het voorbeeld naaapt. En dat verband is niet ver te zoeken. De Indonesische revolutie is een pro- dukt van de totalitaire staatsmacht, die wij in de tweede wereldoorlog hebben bestreden. Nog onlangs verklaarde Soekamo dat voor Indonesië een lei derschap wenselijk was, in de geest van het Duitse ten tijde van Hitier. IAE Westelijke mogendheden, die de zaak van Soekarno en de zijnen zo hebben bevorderd, hebben te wei nig oog gehad voor het feit, dat z(j daarmee een staat op poten hielpen zetten al kan men helaas niet zeg gen dat die poten nog veel zaaks zijn die in zijn strekking overeenkwam xnet de machten, die zy zojuist met inspanning van alle krachten hadden terneer geveld. En de Nederlandse socialisten heb ben zich evenzeer misrekend. Zij meenden in de Indonesische revolutie een aan hun idealen van revolutie verwant geval te zien. En daarop was hun politiek afgestemd. Nu zien zij hoe zij zich vergist hebben. De zaak- Soekarno heeft veel meer met de Duitse dan met de Franse revolutie te maken. De heren socialisten zien hun ver gissing wel in. Dat kan men gemak kelijk bewijzen als men mensen als de heer De Kadt en de heer Goedhart uit 1946 stelt naast mensen als de heer Do Kadt en de heer Goedhart uit 1956. Het is alleen jammer dat het inzien van een vergissing hen niet tot beke ring brengt. C* N zo krijgt Nederland daarvoor nu de rekening gepresenteerd. De In donesische regering reageert haar hu meurigheid af door te trachten Neder landse zakelijke belangen te treffen. Want daarom verscheurt zij de gelden de verdragen. Het is duidelijk dat de Indonesiërs in Genève daarmqe hebben gedreigd. Zij hebben gehoopt de Nederlanders door dergelijke dreigementen klein te krijgen. Het feit dat Indonesië niet in enige arbitrageregeling wilde bewilli gen bewijst dat, wat zij nu eigenmach tig aan willekeur ten toon spreiden, een willekeur is, die zij in Genève door de Nederlanders gesanctioneerd hadden willen zien! Wat Is het goed geweest dat de Ne derlanders dat in Genève geweigerd hebben. Want het is toch altijd beter gewoon bestolen te worden dan van te voren maar goed te vinden dat men bestolen wordt. De Indonesiërs kunnen ona schade berokkenen. En wij kunnen daar wei nig tegen doen. Tegen onfatsoen is nu eenmaal bitter weinig te doen. Men kan het aan de kaak stellen. Meer niet. En men kan zeggen dat men in de hou ding, die men zelf aanneemt, fatsoen lijk blijft en het recht blijft dienen. Dan komt in de wereldopinie Neder land er door deze zaak beter af dan Indonesië. En dan is het geen vraag, wie hiervan op den duur meer schade lijdt, Nederland of Indonesië. Zonder enige twijfel Indonesië, Als de heren in Djakarta eens goed geslapen hebben over hun slechte hu meur sullen ze dat misschien zelf ook nog eens gaan Inzien. Maar dan moeten ze opschieten. De regering in Djakar ta doet haar best haar gezicht niet te verliezen tegenover haar eigen volk. Dat laat zich misschien misleiden. Maar die regering heeft haar gezicht door dit gedrag in de internationale wereld geheel verloren. Want die laat zich niet misleiden. Die weet nu wat het woord van de Indonesische rege ring waard is. Hedenmorgen is een bespreking gehouden tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid en de mi nisters De Bruijn, Suurhoff, Zijlstra en staatssecretaris Van Rhijn. Tijdens deze bespreking werd besloten het overleg in de Stichting van de Ar beid te hervatten en te trachten als nog een oplossing voor de gerezen moeilijkheden te bereiken. Naar Reuter uit Brussel meldt is Westerling in Brussel aangehouden. Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen is van de Belgische autoriteiten bericht ontvangen, dat Westerling zonder geldige papieren is aangetroffen. Westerling is aan gezegd België zo spoedig mogelijk te verlaten. Al heel vroeg was de „Luxemburg" in vijftien tankers, dat op weg naar de gezelschap van de ..Merula" en de „Rembrandt" vertrokken om het zich steeds vaster zettende ijs op de Nieuwe Maas en de Noord te breken. Even na de Maasbruggen begon een grote vaste ijslaag en het leek er veel op. dat de schepen vandaag onverrichterzake zou den moeten terugkeren. Doch met telkens hernieuwde aanlopen en op topsnelheid draaiende schroeven slaagde men erin ook vandaag nog de ijsbarrieres te doorbreken, daarmede een weg banend voor een konvooi van ®r>- •S". 'Yl f - De veerboot baant zich slechts moeizaam een teeg door het ztvare pakijs op het Haringiliet, De veerboot bevindt zich hier in de havenmonding van Middelharnis. In een verklaring, welke van uit het vakantieverblijf van de president be kendgemaakt werd, wordt gezegd, dat de Verenigde Staten hiermede hun ver T\E tijd, dat de personenauto als een luxe vervoermiddel werd beschouwd *- en voor de meeste Nederlanders het bezit daarvan een onbereikbaar ideaal was, ligt reeds lang achter ons. Weliswaar is in verhouding tot het aantal inwoners het aantal personenauto's in ons land nog lager dan in som mige andere landen, doch ook in Nederland wordt meer en meer de personen auto een economisch onmisbaar vervoermiddel en de term „luxe-auto", welke stamt uit de tijd, dat de auto slechts door een aantal materieel bevoor rechten in hoofdzaak voor recreatieve en sportieve doeleinden werd ge bruikt, is geheel In onbruik geraakt, aldus de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera in een rede, die hij uitsprak ter gelegenheid van de 36ste K.A.I.-tcntoonstelling in het R.AJ.-gebouw te Amsterdam. geen invloed kan uitoefenen ik denk aan het gebrek aan zelfdiscipline en verantwoordelijkheidsbesef bij vele weg gebruikers toch zullen verdergaande overheidsmaatregelen dan de thans al bestaande ter beteugeling van de onvei ligheid op de weg moeilijk achterwe gen kunnen blijven. Er zijn reeds stem men opgegaan, het toenemende be zwaar van geparkeerde auto's in de binnenstad drastisch tegen te gaan ep zelfs om de nauwe stadskernen geheel voor het motorisch verkeer te sluiten. Bij de beoordeling van deze en der gelijke suggesties zullen uiteraard nauw keurig tegen elkaar moeten worden af gewogen enerzijds de gewenste vrijheid van beweging voor het motorverkeer en anderzijds de ten behoeve van de verkeersveiligheid noodzakelijke inper king van die bewegingsvrijheid. Dat ook van de zijde van de auto- mobïelconstrueteurs aan de veilig heid aandacht wordt geschonken, blijkt wei uit het streven, de automo biel zelf ingeval van bptsingen voor de inzittenden veiliger te maken." Verder sprak de minister over de aanpassing van het wegennet aan de behoeften van het verkeer. Het valt niet te ontkennen, dat het tempo van de uitbreiding van het wegennet ach tergebleven is bij de ontwikkeling van het verkeer. De neiging het motorvermogen hoger op te voeren vervult mij met enige zorg en doet de vraag rijzen, of men zich wel voldoende realiseert, dat met deze grote vermogens, naast de voordelen van snelle acceleratie en minder nood zaak tot overschakelen zeer hoge snel heden kunnen wordcr. bereikt, waarme de in ons huidige verkeersbeeld prae- tisch nauwelijks. althans niet op ver antwoorde wijze, kan worden gereden. Met de wens, dat deze tentoonstelling ten volle het resultaat zal opleveren, dat ervan verwacht wordt, verklaarde de minister de 36ste RAI-tentoonstelling voor geopend. hoofdstad vanmorgen Rotterdam ver liet. Ook de tankers waren vergezeld van ijsbrekers, zodat de harde ijslaag, welke zich onder Krallngseveer had vastgezet deze keer nog het onderspit moest delven. Vanmiddag zou de „Luxemburg" on- nleuw een poging ondernemen Vreeswijk te bereiken, Het Shell-konvooi was over Vanmiddag zou de „Luxemburg" op eigen kracht wel in de richting van het Merwede-kanaal varen. De ijsbrekers in de buurt van de Mer- wede hebben het nog zwaarder te ver antwoorden. Even nadat het contact met de „Luxemburg" verbroken was, meldde de „Spanje" zich. Met de „Turkije" en de „Nederland" opereert dit schip in de buurt van Werkendam. In vier uur, zo berichtte de kapitein, was men slechts twee kilometer gevorderd. Ook gisteren was men er niet in geslaagd de ijslaag bij Werkendam en dé Kop van 't Land te doorbreken, zodat de vaart naar boven nu geheel gestremd is. Ir; A. H. Fabius, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat bij de directie Bene den Rivieren, die het bevel voert over de ijsbrekersvloot in zijn district, deel de ons mede, dat het vormen van een vaste ijslaag bij Werkendam een tegen slag is, omdat bij het invallen van de dooi het watei dan niet snel genoeg zal kunnen afvloe en. Ook in de Rotterdamse haven opereren de ijsbrekers van Piet Smit. Meen niet, dat de schepen het hier zo gemakkelijk hebben. Het uitbrengen van een schip uit de Waalhaven bv. vergde gisteren verschillende uren, omdat deze haven, de grootste van Rotterdam vol zit met dryfüs. De ijsbrekerbemanningen hebben een hard bestaan in deze strenge vorst periode. Hun schepen moeten zich door yslagen heenworstelen. welke een dikte hebirm^.'an. 10 cm., tot 2 m. Vooral de schepen, die uitgerust zijn met z.g.n. ijs- ploegen kunnen van het ijs veel last onder vinden. Het gebeurt heel vaak, dat en kele tonnen ijs zich op de ploeg vast zetten en dan wordt het varen natuurlijk veel moeilijker. Maar de mannen verliezen de moed niet. Ze vertellen elkander verhalen uit winters, die nog strenger waren dan de huidige en dat houdt de stemming er wel in, want als alle goede varensge zellen weten ook de slepers hun verhaal op een smakelijke manier te vertellen, waarbij het vaak moeilijk is waarheid van fantasie te onderscheiden. Toen de „Luxemourg". nadat hij door de bestelkamer was opgeroepen, aanvan kelijk geen antwoord gaf, opperde men de veronderstelling, dat de bemanning aan het eenden vangen was. Ganzen en eenden worden vaak door" de bemanningen opgepikt, wanneer ze uitgeput op het ijs worden aangetroffen. In de stuurhutten van de schepen komen ze dan spoedig, dank zij de goede zorgen van de opvarenden weer op verhaal. De laatste dagen worden met de ijs brekers ook hoeveelheden voedsel voor de in nood verkerende vogels meegeno men. Een dankbare taak is dit voor de bemanningen, die zelf van nabij weten, hoe groot de nood onder de vogels is. p Oan pnvarmers ioor mijn paardheeft deze melkboer gedacht, zijn goed in deze kou, maar mooi moet het ook zijnEn hij maakte een paar pluimen, op elk oor een en nog een voorop. HET ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een kleine brochure uitgegeven, waarin aandacht gevraagd wordt voor het probleem van de plaatsing van ge handicapten in het bedrijfsleven. In veel gevallen is het mogelijk voor mensen, die lichamelijk of geestelijk gehandicapt zijn, een functie te vin den, waarin zij zich als volwaardige ar- oeidskracht kunnen handhaven. Gedurende 1954 plaatsten de ar beidsbureaus 10276 mannelijke gehan dicapten. Meer dan de helft hiervan kreeg vast werk. Ook de revaliderende werking van de sociale werkplaatsen is opmerkelijk. Cijfers over 1953 tonen aan dat binnen twaalf maanden 40% was „doorge stroomd" naar het vrije bedrijf. Door vasthoudendheid kunnen dus veel gehandicapten, dank zij het sa menspel »an velen, weer de voet in de maatschappelijke stijgbeugel krijgen. Dit is een verheugend verschijnsel want het betekent de verwerving van nieuw levensgeluk. De regering zal vooralsnog geen ver dere maatregelen nemen voor bijzonde re hulpverlening in verband met de aan houdende felle koude. Bij steekproeven in een aantal ge meenten In het gehele land is name lijk gebleken, dat de gemeenten bij het Invallen van de felle koude bijzondere maatregelen hebben getroffen. I Dit heeft de minister van Maatschap pelijk Werk aan de Tweede Kamer me degedeeld in vervolg op inlichtingen, die hij reeds aan de Kamer had verstrekt bij de behandeling van de interpellatie Gortzak, betreffende bijzondere hulpver lening ïn verband met de kou. Na deze interpellatie is nog een nader onderzoek ingesteld, waarbij is geble ken, dat de gemeenten, niet alleen brandstoffentoeslagen hebben verdub beld. maar ook warme maaltijden be schikbaar hebben gesteld, kleding- en dekking hebben verstrekt etc. Ook velen, die niet regelmatig wor den ondersteund, maar het onder de hui dige omstandigheden moeilijk hebben, worden geholpen. Het is de minister gebleken dat het kerkelijk en particulier initiatief te de zen eveneens een verheugende activiteit ontplooit. „Ik geloof niet, dat internationaal dit besluit een slechte indruk zal ma ken omdat de wereld verwachtte, dat Indonesië als gevolg van de misluk king van de Nederlands-Indonesische besprekingen afsluitende maatregelen zou nemen", antwoordde mr. Oetoyo op een vraag. Mr. Ramelan zei, dat tijdens de con ferentie in Genève formeel van Indo nesische zijde de vrees was geuit, dat een eenzijdige opzegging van de Unie band bij een mislukking van de be sprekingen dichterbij tou komen. ..De Nederlandse reactie hierop was echter koel, blijkbaar in de veronderstelling, dat de soep niet zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend". Volgens mr. Oetoyo is nu een perio- Deze sterk toegenomen inschakeling van de personenauto in het economi sche bestel, waarin een weerspiegeling kan worden gezien van de huidige wel vaart, gtemt enerzijds tot voldoening, doch maakt anderzijds door de uiter aard daarmede gepaard gaande toene ming van dc verkeersintensiteit het vraagstuk van de verkeersonveiligheid des te benauwender. Als men zich realiseert, dat het mo torverkeer zich op zo verrassend snel le wijze ontwikkelt, dat in een tijdsver loop van ongeveer vijf jaren het auto park in Nederland zich heeft verdub beld. dan stelt dit ons voor zeer ernsti ge problemen, zowel wat de veiligheid als wat de ruimte op de weg betreft. Het is algemeen bekend, dat het on- gevallencijfer in ons land de laatste jaren sterk is gestegen, al heeft dit maar dit is slechts een schrale troost geen gelijke tred gehouden met de toeneming van de verkeersintensiteit. Al is_de ernst van dit probleem voor een belangrijk deel te wijten aan oor zaken, waarop de overheid rechtstreeks trouwen te kennen geven in de mogelijk heid van ontwikkeling van de kernener gie voor niet-militaire doeleinden, Wj vertrouwen ernstig, dat het atoom een machtg instrument ter bevordering van de weieldvrede kan worden," aldus de verklaring. Het ts volgens president Eisenhower niet de bedoeling, dat landen, welke op het ogenblik uranium 235 produceren, of de Sowjet-Unie en de van haar afhan kelijke "landen, een deel van de voor andere landen dan de Verenigde Staten beschikbare hoeveelheid van 20.000 kilo gram zullen krijgen. Deze 20.000 kilo gram zullen verdeeld worden door ver koop of verpachting en ten gebruike voor vreedzame doeleinden, hoofdzake lijk voor de opwekking van stroom en voor gebruik in onderzockreactors. De totale hoeveelheid van 40 000 kg zal over een aantal jaren verdeeld worden en op door de Amerikaanse regering vast te stellen voorwaarden, hetzij ge kocht of gepacht kunnen worden. Bin nen de Verenigde Staten zullen daarvan 20.000 kg beschikbaar worden gesteld door verpachting en ten gebruike voor alle toegestane niet-militaire doeleinden. V x WW Een padvindster en een kabouter geleidden Movavedo naar haar plaats temidden van een in een hoefij/er- vorm opgestelde groep padvindsters en kabouters, waarbij zij door een spreekkoor verwelkomd werd. Aan de dcnkdag-kaarsen-ceremome, de sym- botlische handeling van de versprei ding van het licht, de padvindsters en kabouters m alle landen denken op deze dag aan elkander nam de Koningin actief deel door, staande voor een grote verlichte wereldbol, ais eerste het kaarslicht te ontsteken, waarna op haar beurt de leidsters, assistent-leidsters en anderen hun kaarsen aanstaken. Daarna werd door alle aanwezigen de padvindsters-of ka bouterbelofte hernieuwd, zoals dit ieder jaar op deze dag gebeurt. Na deze ernstige inleiding volgde een lichter programma van zang en spel door de kabouters en padvindsters Temidden van de „Blauwe Vogels" gebruikte Movavedo de thee en zij onderhield zich geruime tijd met de leidsters, padvindsters en kabouters. Zij vertrok door een haag vrolijk zingende en juichende padvindsters en kabouters. de van afwachten ingetreden. Voor nieuwe onderhandelingen achtte hij de tijd „niet zo rijp". De nieuwe politiek sluit het verle nen van voorrechten uit. Het gevolg daarvan zal zijn. dat de Nederlanders in Indonesië niet beter, maar ook niet slechter zullen worden behandeld dan andere buitenlanders. „Er is door de historie voor de Ne derlanders een zekere positie in Indo nesië ontstaan, die door Indonesië wordt gevoeld als een belemmering van onze nationale politiek en een koloniale inzet heeft. Wij konden geen normale levenslijn uitstippelen". Mr. Ramelan zei dat het niet de be doeling is het de Nederlanders in In donesië onaangenaam te maken. Zo zullen niet onmiddellijk de rechten op hei overmaken van gelden naar Ne derland verdwijnen. „De regering zal voorts zeker maatregelen treffen, dal geen wraaknemingen jegens de Neder landers worden getroffen". In dit verband noemde hij de de monstraties bij de processen tegen de Nederlandse arrestanten in Indonesië incidenten, die ook in andere landen voorkomen. 'Over de kwestie van de Nederland se arrestanten zei mr. Oetoyo zich te kunnen voorstellen, dat in de ontstane moeilijke sfeer moeilijk prioriteit kan worden gegeven aan deze kwestie, nu zoveel andere moeilijke kwesties moe ten worden opgelost. Het zou echter niet juist zijn hieruit te concluderen, dat de kwestie op de lange baan zal worden geschoven. Door het uittreden, uit de Unie is het Indonesische Hoge ommissariaat in Den Haag thans in liquidatie. De status van de Nederlandse Hoge Com missaris in Djakarta blijft officiële vertegenwoordiger van de Nederland se regering. (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, heeft hedenmiddag In de Tweede Kamer op vragen van de heer Vermeer (Arb.) medegedeeld dat de burgerlijke autoriteiten, wanneer een stagnatie dreigt in de kolenvoorziening of anderszins een beroep kunnen doen op het militaire apparaat. Er bestaan bij zondere voorschriften voor het ruimen van sneeuw ten behoeve van de Spoor wegen, welke voorschriften in de afge lopen dagen reeds werden toegepast. Voorts worden door de Koninklijke Luchtmacht vluchten uitgevoerd naar de eilanden en is militaire bijstand aan Waterstaat in voorbereiding voor het geval het ijs op de rivieren gaat dooien. De staatssecretaris deed een beroep op de burgerautoriteiten om niet lichtvaar dig bijstand te vragen, omdat anders de militaire capaciteit versnipperd dreigt te worden en niet kan worden ingezet wanneer een centraal optreden tot af wending van een dreigende ramp nood zakelijk" wordt. Het normale spoor- en. wegvervoer moet tot het uiterste in gebruik zijn, voordat een beroep op militaire bijstand kan worden gedaan. Als de noodzaak voor centraal optreden er is, zal de mili taire hulpverlening worden gecoördi neerd in samenwerking met de departe menten van Economische Zaken en Bin nenlandse Zaken.' Enkele incidentele ko- lenvervoeren hebben reeds plaats ge vonden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft van daag in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke Landmacht een officieel bezoek gebracht aan de Koninklijke Militaire Akademie in Breda. De verdedigster mevrouw M. Bouman werd rood. toen Soenarjo zijn eis stelde. De vertegenwoordiger van de Neder landse ambassade Bonn staarde voor zich uit. Er deden zich geen incidenten voor. Het Gerechtsgebouw werd 'streng be waakt door zwaar bewapende politie agenten. die zowel in als buiten het ge bouw hadden postgevat. De verdediging zal op 8 maart haar' slotpleidooi houden. De gemeenteraad van St Oedenrode is gis teravond voor het eerst sinds het conflict met de burgemeester weer in een officiële vergadering bijeen geweest. De vergadering werd geleld door de waarnemende burge meester dr. M. A. M. van Heivoort, burge meester van Boxtel. De raad besloot aan- da waarnemende burgemeester weer bepaalde bevoegdheden te delegeren. Deze delegatie van bevoegdheden had de raad ten tijde vaa het conflict met dc burgemeester ingetrokken. H o MS ifj ■*64,

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1