Frans en Duits Soencirjo in zijn requisitoir: Telegram van „Kerk en Vrede" aan Hoge Commissariaat Tweede Kamer behandelt aanpassing Grondwet aan Statuut v.h. Koninkrijk Aarde gebombardeerd met kosmische stralen De zaak-Jungschlaeger PROTEST-TELEGRAMMEN AAN DE NEDERLANDSE REGERING Britse duikboot over tijd De zoveelste tong Westerling weer in Nederland V erkeersdiscipline W eeroverzicht Enorme explosie op de zon Kolenpositie geen noodtoestand; wel moeilijk Koninklijke giften V.N. ingelicht over „Genève" ^ÈÊSE-é:'ÊsÈiM VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 331T Weerbericht "N Molen uitgebrand te Raamdonksveer i mêmm Kamer kreeg afschrift nota aan Djakarta Wilt! BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR HANDARBEIDERS S~ Botterdam; Witte de Withstraat 30 Telet 115700 (4 IJ Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •s-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie; Tel. 111892 Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18.3019.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse mimmers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG O O Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Hier en daar overdrijvende wolkenvelden. Geen neerslag. Vannacht overwegend strenge vorst, mor genmiddag matige tot lichte vorst. Matige en later af en toe vrij krachtige oostelijke wind. ZON EN MAAN 25 febr. zon op 7.38 uur, zon onder 18.10 uur. maan op 17.56 uur, maan onder 6.50 uur. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT M AAR aanleiding van ons hoofdar- tikel van gisteren werd ons de vraag gesteld; Hoe kunt u er zo de na druk op leggen, dat de zaak-Soekamc veel meer met de Duitse dan met de Franse revolutie te maken heeft. Zijn die revoluties in de grond der zaak niet één pot nat en is de Duitse re volutie in wezen niet een bepaalde toepassing van de beginselen van de Franse revolutie? IN antwoord daarop zouden wij willen stellen dat Groen van Prin- sterer de revolutie en daarbij had hij de Franse revolutie op het oog gekarakteriseerd heeft als een omke ring van de ordeningen Gods. Revolu tie betekent letterlijk omkering. Maai de revolutie die Groen bestreed was niet maar een simpele omkering van een bestaand regime. Als het niet meer geweest was dan dat, dan zou Groen de revolutie nimmer zo hebben kunnen bestrijden Want er waren ook revoluties, die Groen en wij volgen hem daarin toejuichte. De revolu tie tegen Philips II b.v. en de „Glo rious Revolution", de opstand der En gelsen tegen het regime van Jacobus II onder leiding van onze stadhouder Willem HI. Wat Groen deed strijden tegen de revolutie van zijn dagen, was het feit dat die revolutie haar oorsprong vond In een anti-christelijk uitgangspunt. Vandaar dat hij de revolutie ten diep ste niet karakteriseert als een omke ring van de gevestigde staatsorde, maar als een omkering van de orde ningen Gods. De revolutiegeest, zegt Groen ergens, is gesystematiseerd ongeloof. En ln zoverre is er tussen de Fran se revolutie en de Duitse revolutie, tus sen de revolutie van 1789 en die van 193S geen verschil. Beide zijn in hun' wezen te karakteriseren als omkering van de ordeningen Gods.. De Franse revolutie la ook ln zo verre de basis van de latere Duitse re- volutie, dat door de Franse revolutie en de Franse revolutiegeest,, de secu larisering, de verwereldlijking van het staatsleven baar beslag kreeg in Europa. De autonome mens, de mens, die zichzelf tot wet is en die niet ge bonden is aan buiten hem bcetaande voorschriften beslist over de samen leving. Dat is de mens, die over eigen vre ten, elgeh rede en eigen innerlijk licht beschikt. D EZE grondopvatting, die dus de Openbaring ter zijde schuift, heeft zich in de periode van de Fran se revolutie verbonden met wijsgerige en politieke systemen, die wij door de woorden rationalisme, volkssoeverei niteit en moderne democratie kunnen aanduiden. Uit haar zijn de grote be wegingen eerst van liberalisme en so- caal-democratie ln de vorige eeuw voortgekomen. Maar de Duitse revolutie heeft de grondopvatting van de revolutie ver bonden met andere gedachtengangen. In de Duitse revolutie komt het irra tionalisme aan bod. De Duitse revolu tie verbindt de gedachte van de auto nome mens niet aan een politiek» sys teem van moderne democratie, maar aan een Führer-staat. De Soeverei niteit der Rede leidde bij de Franse revolutie tot het politieke beginsel der volkssoevereiniteit. Bij de Duitse re volutie staat een mythisch natie-be grip op de voorgrond. Niet de Rede, maar dé Natie wordt vergoddelijkt En de Führer als belichaming der na tie dankt zijn bestaan niet aan een ra- tioneel-politieke verkiezingsmethode. Hij poneert zichzelf door een uit hemzelf voortkomend gezag en een uit hemzelf voortkomende macht. In zoverre is. dus de Duitse revolu tie totaal Iets anders dan de Franse. Die Duitse revolutie Is eigenlijk reeds in de vorige eeuw begonnen. Groen van Prinsterer, die het groot ste deel van zijn leven besteed heeft aan het bestrijden van de Franse re volutie, heeft de laatste jaren van zijn leven praktisch uitsluitend besteed aan het bestrijden van de Duitse po litiek en de ontwikkeling der dingen in Duitsland. Hij heeft begrepen dati in zijn dagen het zwaartepunt der re volutiegeest zich had verlegd van Pa rijs naar Berlijn. De totalitaire leidersstaat, niet ge bonden aan objectieve, zedelijke be ginselen kondigde zich in de politiek van Bismarck aan. Groen heeft Napoleon III sterk be streden als belichaming van de Fran se revolutie. Zo was hij bij het begin van de Frans-Duitse" oorlog, anti- Frans, anti-Napoleon. Maar aan het eind van die oorlog was hij anti- Duits, anti-BIsmarck. Wij menen, dat net regime van Soe- karno zich meer bij de Duitse dan bij de Franse revolutie aansluit, al zijn er in de Indonesische revolutie ook wel tendenties en figuren geweest, die meer bij de Franse aansluiten. Maar op het ogenblik overheerst dit „Duitse" element. IT is geen theoretisch verhaal bul- ten de werkelijkheid van vandaag om. Dé politieke ontwikkeling heeft de zwakheid van de onder invloed der Franse revolutie staande „moderne democratie" aangetoond. En dan gaan wijsgeren en politici, die zich niet aan de Schrift gebonden weten, maar wat anders zoeken. Zo heeft de Duitse revo lutie voor het eerst een absolutistisch en totalitair staatssysteem geschapen. Ia de Russische revolutie is een soort- NA EEN REQUISITOIR, dat enige uren duurde en waarin de Indonesische openbare aanklager, Soenarjo, voor het landge- recht gisteren, zoais wij reeds meldden, de doodstraf eiste tegen de Nederlander L. H. N. Jungschlaeger, wiens proces reeds meer dan een jaar geduurd heeft, hieven velen uit het publiek een luid ge juich aan. Jungschlaeger, die tegen het einde van het requisitoir wat zenuw achtig scheen te worden, was tijdens het uitspreken van de eis zeer kalm. De rechter hamerde om stilte en de officier van justitie ver zocht het publiek kalm te blijven. Jungschlaeger werd onder zware politiebewaking naar de gevange nis teruggevoerd. Drie op elkaar gelijkende jeeps werden daarbij ge bruikt om het publiek, waarvan men vreesde dat-bet Jungschlaeger zou herkennen, te misleiden. Jungschlaeger Soenarjo achtte Jungschlager schuldig aan de volgende misdrijven: 1.. Opstand in oorlogstijd. 2. Steun aan de vijand in oorlogstijd door hem goederen te verschaffen. De legen de heer Jungschlaeger te Djakarta geëiste doodstraf heeft het dagelijks bestuur van de Nederland se Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen uit de bezettingstijd aanlei ding gegeven aan de raad van minis ters het volgende telegram te zenden: „Diep geschokt door politieke straf vervolging van de onschuldige Neder landers Jungschlaeger en Schmidt, meent ons bestuur dat na het respect vol ontreden van Zijne Excellentie minister Luns, thans spoedig een klacht moet worden ingediend bij de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, belast cnet het toezicht op de handhaving der fundamentele men selijke rechten ingevolge het Unie statuut. Is verder van mening dat de volop gepleegde rechtsschending te Djakarta het thans wenselijk maakt, dat deze rechtsschending bij het Inter nationaal Gerechtshof aanhangig wordt gemaakt". Het telegram was ondertekend door de voorzitter van de N.V.E.P.G.. mr. G. Aalders, en door de secretaris, de heer K. van Staal. De Haagse afdeling van het Vete- Omstreeks half twee gistermiddag is brand uitgebroken in de eeuwenoude molen „Zeldenrust" te Raamsdonks- veer. De brandweren van Raarosdonksveer en Geertruldenberg hebben samen ge probeerd de molen nog voor algehele vernietiging te vrijwaren. Dat is even wel niet gelukt. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat aan blussen niet viel te denken. Om kwart over twee stortte het binnen werk van de molen in. Alleen de zwart geblakerde stenen muren, met de er op hangende wieken, staan nog overeind. Over de oorzaak van de brand is nog niets békend. De molen, die gebruikt werd voor het malen van .graan, was de laatste molen die Raamsdonksveer nog rijk was. Hij was omstreeks 1800 gebotrwd. gelijk systeem, maar weer anders ge fundeerd tot ontwikkeling gebracht. Wij blijven te maken hebben met dit totalitaire systeem in de wereld. Het is niet voor niets dat Soekamo, „Duits" georiënteerd, zo goed met de commu nisten op kan schieten. De zwakheid van de moderne demo cratie, roept dergelijke systemen op. En de geschiedenis van deze systemen en het begrijpen van deze systemen is daar om, zeer nuttig. ranen Legioen Nederland heeft het volgende telegram gezonden aan mi nister Luns: „De afdeling 's-Gravenhage van het Veteranenlegioen Nederland dringt, er bij Uwe Excellentie op aan onmiddel lijk stappen te doen tot invrijheidstel ling van Jungschlaeger c.s. en de no dige tegenmaatregelen te nemen ten opzichte van de Indonesische vijan dige houding. Verzoeken ook de hier te lande in opleiding zijnde Indonesi sche cadetten en .adelborsten het land uit te wijzen". De Britse onderzeeër „Acheron" heeft zijn gewone melding niet uit gezonden, zo meldt het pritse minis terie van marine. Het vaartuig had zich om elf uur vjjf Nederlandse tijd moeten melden. Het heeft een waterverplaatsing van ongeveer 1.500 ton; de voltallige bemanning bestaat uit 60 koppen. Het uitblijven van öe melding is zeer wel mogelijkerwijze te wijten aan cosmische storingen. Brugivachters ..startklaar" „Pang" daar zit er weer een vast. En de brugwachter van de Berlagebrug, „startklaar" komt al aan lopen met zijn kannetje-waf më.'thee 'of koffie. Vandaag was hët'wartn water, waarmee hij de tong van de 12-jarige G. Wijnen „die aog steeds niet kon geloven" van de ijze ren brugleuning losweekte. Met een ont velling aan zijn tong is de jongen door de G.G. en G.D. voor onderzoek naar die ene ochtend, ongeveer twee weken geleden, toen een klein meisje „echt per ongeluk" .met haar 'tongetje aan de brug vastvroor, is het voor de brugwachters een welhaast dagelijkse bezigheid ge worden vastgevroren tongen van „expe rimentele" te begieten. Hij hoopt dat het gauw zal gaan dooien. Bij een normale controle in Brussel werd gisternacht door de Belgische recherche gearresteerd de Nederlan der R. P. P, Westerling, oud-kapitein van het KNIL. Daar hij werd aange troffen zonder geldige papieren, werd hij door de politie naar de Neder landse grens geleid, waar hij door de marechaussee werd overgenomen. Deze bracht hem over naar Amsterdam. Het is nog niet bekend of er te gen Westerling, van wie de laatste maanden meermalen beweerd werd, dat hij in Indonesië vertoefde, een vervolging zal worden ingesteld we gens illigale grensoverschrijding. Enkele uren vóór zijn arrestatie had Westerling een. onderhoud met een Engelse journalist. In dit onderhoud deelde hij mede, dat hij een internatio naal korps van legerinstructeurs had gevormd, dat spoedig naar Indonesië zou vertrekken. Wat van deze verhalen waar is, zal vermoedelijk wel nooit aan het licht komen, omdat door Westerlings arres tatie het „hoofdkwartier" van zijn or ganisatie, dat in België was gevestigd, uitgeschakeld is. Naar wij nader vernemen Is de heer Westerling thans in Den Haag. Hij is vanochtend ontboden op het parket voor een verhoor. De heer Westerling heeft tot dusverre volledige be wegingsvrijheid. Het verhoor is om kwart over tien begonnen. In Assen is door de gemeentepolitie aangehouden de 34-jarige landarbeider Hermannus R., afkomstig uit Veeden, die zich gedurende de laatste jaren aan tal van inbraken ln het gehele land zou hebben schuldig gemaakt. •jVjTNISTER Algera heeft bij de t'-t opening van de R.A.I.-expositie terecht gewaarschuwd tegen de „nutte loze en in- ieder geval gevaarlijke opvoering van het motorvermogen". En tegelijkertijd heeft hij nog eens beklemtoond de waarde van de zelf discipline die elke automobilist in het huidige verkeer moet opbrengen. Een bewijs dat dit laatste mogelijk is, levert de hoofdstad gedurende de laatste weken. Sinds 29 januari is tijdens de koude- periode geen dode in het verkeer ge vallen en zijn de vlaggen niet halfstok gegaan. Dit moge zo blijven ook als van ongerief door vorst en sneeuw straks geen sprake meer zal zijn. Minister Algera opende gistermiddag in het R A .1 .-gebouw te Amsterdam de autotentoonstelling. Tijdens de rondgang probeerde de beivindsman een model uit den jare 1H96. 3. Bezit, ontvangst en verzending van wapens en munitie. Lidmaatschap van een illegale orga nisatie. Hjj vroeg daarvoor de beklaagde met de doodstraf te straffen en hem tevoren te veroordelen in de kosten van het ge ding. Tijdens het requisitoir bleef het pu bliek over het algemeen rustig, slechts een enkele keer vernam men geroep. Beklaagde en zijn verdedigster, benevens enige leden van de directie van de KPM, die de zitting bijwoonden, bleven aan het einfde op verzoek van de rechter wachten tot het publiek, dat het hele ge bouw vulde, was heengegaan. De officier zei alle getuigen a décharge onbetrouwbaar te achten. Hij -weidde uit voerig uit over de rol, die mr. Bouman in het proces heeft gespeeld en legde verband tussen de Daroel Islam en de wens van „Nederlandse reactionairen, kapitalisten en militairen" om Indonesië weer onder Nederlandse overheersing te brengen. Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede", geloofsgemeenschap van christen-anti-mi- litairisten, heeft aan het Hoge Commissa riaat van Indonesië te 's-Gravenhage het volgende telegram gezonden: --g-, .Der gëloofsgemeenscap-- -Kerk en -Vre de, Ned. Afd, van dé International Fel lowship of Reconciliation, vernomen heb bende de eis tot doodstraf tegen Jung- sdhiager, niet tredend in een beoordeling van het al of niet schuldig zijn aan het ten laste gelegde, verzoekt u alle pogin gen aan te wenden om eventuele terdood veroordeling en executie te voorkomen omdat naar haar oordeel het leven van de mens gezien en gewaardeerd moet wor den als een leven, dat in God zijn oor sprong en bestemming vindt, Gods eigen dom is en derhalve niet door mensen mag worden aangetast of vernietigd." Soekamo President Soekarno heeft verklaard, dat het vaststellen van de schuld van Jxmg- schlager en Schmidt uitsluitend berust bij de rechter. Hij zeide dit, toen een uit negen leden bestaande delegatie van het „Anti-Van. Empel-comité" hem. een re solutie overhandigde, die woensdagavond tijdens een bijeenkomst op het Merdeka- plein in Djakarta was aangenomen. Volgens de leden van de delegatie, waartoe de kroongetuige in het proces- J-ungschlager. Manoppo, behoorde, zeide Soekarno, dat de actie van het comité „het recht der jongeren is". Hij voegde hieraan toe: „De Indonesische revolutie was een massarevoiutie en de bijeen komst van het „Anti-Van Empel-comité" bewijst, dat de revolutionaire geest nog levendig is". Soekarno verklaarde voorts het eens te zijn met he,t besluit van rechter Maeng- kom om mr. Van Empel te weigeren als verdediger op te treden. (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp Rijkswet in behandeling genomen, waarbij uit de Grondwet de bepalingen worden geschrapt, die betrekking hebben op de gewjjzide verhouding met de voormalige koloniën, met Indonesië en waarbij de Grondwet wordt aangepast aan het nieuwe statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden. In dit ontwerp van Rijkswet wordt o.a. een nieuw artikel 1 van de Grondwet voorgesteld,/waarbij bepaald wordt, dat het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat Neder land, Suriname, de Ned. Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea. In artikel 2 wordt gezegd, dat de staatsinrichting van Nederlands Nieuw-Guinea bij de wet wordt geregeld. Aan hét debat in eerste termijn namen deel de heren Oud (wd), De Graaf (kvp), Gerbrandy (a.r), v. d. Wetering (ch), Lemaire (ex-knp), Van der Goes van Naters (arb), Haken (cpn) en dr. Bruins Slot (a.r). Minister Beel antwoordde eri' bestreed een -aanta amendementen van de heren Oud, De Graaf en Van der Goes van Naters. Na de replieken zullen vandaag de ingediende amendementen worden behandeld. DE BILT, Vrijdag 10.00 uur: Sinds gisteren is de luchtdruk bo ven Midden-Europa geleidelijk geste gen. Daardoor ontwikkelde zich boven Duitsland een nieuw hogedrukgebied waarin de temperaturen vannacht bij heldere hemel en weinig wind daalde tot 25 27 gr. onder nul. In ons land varieerden de minimum temperaturen tussen min 15 en min 18 graden. Alleen hier en daar lang de kust vroor het wat minder. Door de aanwezigheid van het nieu we hogedrukgebied boven Duitsland zal het weer in onze omgeving nog maar weinig verandering ondergaan. De komende nacht zal het weder om op vele plaatsen streng vriezen. Het is evenwel mogelijk, dat wolken velden die samenhangen met een sto ring in de bovenlucht, de nachtelijke afkoeling hier en daar wat temperen. .P2^er. invloed van een depressie bij Spanje wordt thans warmere lucht uit Afrika in de richting van Italië getransporteerd. Ver westelijk op de Oceaan komen thans een serie de pressies voor. die het hogedrukgebied ten zuiden van IJsland geleidelijk aantasten. Deze ontwikkelingen heb ben echter nog geen directe invloed op het weer in Europa. Prof. Oud (vvd) was van mening dat het door de regering voorgestelde arti kei 1 niet in de Grondwet thuishoort, maar in het statuut van het Koninkrijk der Nederlanden. Het wonderlijke is dat het statuut echter niet spreekt over Ne- derlands-Nieuw-Guinea als behorende tot het grondgebied van het Koninkrijk. Prof. Oud was van mening, dat men beter de bepaling van. het grondgebied inclusief 'Nieuw-Guinea uit de Grond wet kan weglaten. De regering geeft immers een omschrijving van het ter ritoir, die volgens het statuut, dat bo ven de Grondwet staat, niet bestaat. Volgens prof. Oud staat het als een paal boven water, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan het Koninkrijk der Nederlanden behoort, maar het maakt geen deel uit van bet grondgebied. In deze moeilijkheden zijn wij geraakt ten gevolge van de overgang naar de nieu we rechtsorde ten aanzien van Indo nesië, waarbij ten slotte Nieuw-Guinea buiten de souvereiniteitsoverdracht werd gehouden. Staatsrechtelijk is er echter volgens de heer Oud geen bezwaar tegen geen geografische beschrijving van het koninkrijk in de Grondwet op te nemen. Doen wij dat, aldus de heer Oud, dan zou de regering haar voor stel om de artikelen 69, 70 en Tl van de Grondwet te schrappen, moeten intrek ken, want het bestuur van Nieuw-Gui- Doordat zich op de zon een explo sie ter sterkte van een miljoen wa terstofbommen heeft voorgedaan, werd de aarde gisteren op verbazingwek kende wijze met kosmische stralen ge bombardeerd. Dr. Thomas Gold van het Konink lijke Observatorium te Greenwich heeft in een communiqué over deze opmerkelijke gebeurtenis verklaard, dat de gestegen intensiteit van de kos mische stralen om 0.4.45 uur (Ned. tijd) begon en bijna twee uur duurde. Toen het bombardement zijn hoogte punt bereikte, kreeg de aarde bijna het dubbele van de normale hoeveel heid kosmische stralen te verwerken. Deze stijging is groter dan ooit tevo ren geweest. Gold, de plaatsvervanger van de koninklijke sterrekundige, beschreef de explosie op de zon als een flits. Zij had plaats in een gebied, dat groter was dan de hele aarde. De kracht van de explosie was groter dan het men selijke verstand kan omvatten. Op het ogenblik, dat de apparaten van Gold deze stijging in de kosmische straling registreerden, ontving het menselijk lichaam tweemaal de nor male hoeveelheid stralen. „Deze uitstraling, die in sommige opzichten van die van een kernwa pen verschilt, heeft op het menselijke lichaam in grote trekken dezelfde reactie", aldus Gold, „maar deze uit straling van de zon was natuurlijk niet voldoende om letsel te berokke nen". Hij zei, dat het vermakelijk was om te beseffen, dat iedereen onver schillig of hij nu sliep, werkte, at of speelde onbewust reageerde door meer stralen dan (gewoonlijk op te rvemen. De reactie «verviel iedereen op het zelfde ogenblik. In Londen en ook in Nederland was dat in de vroege morgen, toen iedereen nog sliep. Ge durende 26 uur zullen magnetische storingen het radio en télevisieverkeer onmogelijk maken en de telegraaf dienst storen, aldus Gold. Hierdoor was het gisteren vrijwel onmogelijk een radio-telefonisch ge sprek van Engeland met de Verenigde Staten of Canada te voeren. Een woordvoerder voor de Britse PTT noemde de moeilijkheden groter dan gewoonlijk. Klachten op grote schaal over kolen- gebrek zijn nog niet binnengekomen. De situatie is hier en daar wel krap en de positie is landelijk moeilijk, maar van een noodtoestand kan volgens de federatie van Ned. brandstoffenhande- laren niet worden gesproken. De kolenaanvoer door het gehele land gaat nog vrü regelmatig door, zij het dan ook stroef. Wanneer de kolenpositie nog moei lijker zou worden en wegtransport zou moeten worden ingeschakeld, dan zou den de kolen aanzienlijk duurder wor den aangezien dergelijk transport veel kostbaarder is. De spoorwegen versnellen de loop der wagons zoveel mogelijk waardoor de transportcapaciteit wordt vergroot. Om tot oen w> billijk mogeMJi» ver deling te kornen wordt bij de afleve ring van kolen in zekere zin distributie toegepast. nea zou daarin kunnen worden vastge legd. Deze artikelen passen bijzonder bij een gebied dat nog niet zelfbestu- rend is. Tegen schrapping van het 14e hoofdstuk, waarin de overgang naar de nieuwe rechtsorde ten aanzien van In donesië en Suriname en de Nederland se Antillen is geregeld had prof. Oud geen bezwaar, omdat deze overgang is geschied, zij het met betrekking tot In donesië met zo'n teleurstellend resul taat. Prof. Gerbrandy {a.r.) was 't met de regering en prof. Oud niet eens, dat hoofdstuk 14 kon worden geschrapt, omdat het fs uitgewerkt. ïn hoofdstuk 14 worden de burger lijke vryheden gewaarborgd. Dat is een norm die de nieuwe rechisorde moet beheersen. De regering zegt: hoofdstuk 14 was recht voor eenmaal. Daarna is het uitgewerkt. Maar de Grondwet kent meer bepalingen, waarbij codificatie wordt voorgeschreven. Zie verder pagina 3 Behalve door H. M. de. Koningin is ook door Z.K.H. prins Bemhard en H. K.H. prinses Beatrix een gift gedaan aan het Comité Wintervoedering van vogels. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de gemeentebesturen geschreven goed te keuren dat de lonen, ingevolge de gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling, voor handarbeiders over de week van 20 tot en met 25 februari worden verhoogd met een brandstoffen- bijslag. Deze bijslag bedraagt ƒ4,10 voor kostwinners en aileenwonenden en ƒ2,05 voor de overige geplaatste hand arbeiders. De Franse premier, Guy Mollet, heeft het bestaan van zijn drie weken oude kabinet op het spel gezet door de vertrouwenskwestie te stellen met betrekking tot het regeringsvoorstel voor een betaalde vakantie van drie weken voor aile Franse werknemers. (Van onze Haagse redacteur) Minister Luns heeft een afschrift van de nota, die door de Indonesische rege ring aan de Nederlandse Hoge Commis saris in Djakarta.is overhandigd; aan de Tweede Kamer gezonden. Deze nota luidt als volgt: „De regering van de Republiek Indo nesië besloot in de vergadering van haar kabinet op maandag 13 februari 1956 jL om zich terug te trekken uit de Neder lands-Indonesische unie. Wat de motieven aangaat voor deze kabinetsbeslissing, deze zijn o.a., de rë- sültaten van de onderhandelingen, die tussen de beide.landen zijn gevoerd met het doel de unie bilateraal op te heffen. De onderhandelingen die zojuist in de maanden december 1955 en januari 1956 zijn gehouden en die zijn beëindigd in de maand februari 1956 bewijzen dat de situatie thans tot in haar grondslagen is veranderd, indien zij wordt vergeleken met de toestand op het moment van de instelling van de unie in het jaar 1949. Deze opheffing van de unie betekent, dat het uiteraard noodzakelijk is nieuwe betrekkingen tussen de beide landen te scheppen. De regering van de Republiek Indone sië heeft tevens besloten aan de regering van het Koninkrijk der Nederlanden voor te stellen om de diplomatieke be trekkingen voort te zetten niet meer door de uitwisseling van hoge commissarissen maar door de uitwisseling van ambassa deurs. De Indonesische regering zal verheugd zijn wanneer dit voorstel door de Neder landse regering kan worden aanvaard en wanneer zij spoedig antwoord kan krijgen." Tevens is een nota aan de Kamer overgelegd, die door de zaakgelastigde van de Republiek Indonesië werd inge diend bij het ministerie van Buitenland se Zaken. De Nederlandse delegatie heeft bij de V.N. een gedocumenteerd verslag van de onderhandelingen met de In donesiërs aan de secretaris-generaal van de wereldorganisatie doen toeko men ter verspreiding onder de leden. Vertegenwoordigers van de 23 Aziatische en Afrikaanse staten in de V.N. zijn donderdag in besloten zit ting bijeengeweest om een veorslag van Indonesische zijde over de mis lukte besprekingen te Genève met Nederland aan te horen. De voorzitter, Thanat Chocnan uit Thailand, verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat men niet tot een be sluit was gekomen over de vraag, of er stappen ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea moeten worden geno men, en zo ja welke dat moeten zijn. Het verslag werd uitgebracht door de Indonesische ambassadeur bij de V.N., mr. Tjondronegoro Sudjarwo. Daar gaat het! De heer Meyer van de Rijkswaterstaat werpt voedsel uit voor de vogels. Bij de actie ter leniging van de Noord onder Alblasserdam. de nood onder de gevleugelde tcater. bewoners zijn ook de ijsbrekers inge schakeld. De foto werd genomen op Jungschlaeger schuldi in oorlo aan o pstand HMg "X."

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1