Grondwets herziening KENTERING NA VIER BARRE WEKEN Lan gzaam afnemende vorst verwacht Vuren Vijf ijsbrekers beuken op ijsdam bij Kolentreinen rijden door tijdens het weekeinde m Akkoord over vorming Westduits leger Haag in de hoofdstad herdacht „Siberië" ter assistentie naar de Waal Om te noteren— TROUW-mars in mei en juni Het ambt Westerling thans CDU en socialisten vonden elkaar Weer overzicht Baron Bentinck benoemd bij Navo H.K.H. Prinses Wilhelmina. ivoondè de plechtigheid hij ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3318 Negers in Montgomery plegen lijdelijk verzet Luchtdrukver deling gewijzigd Protest tegen doodstraf Jungschlaeger De*i O Verklaring van Dulles over het Midden-Oosten HOEWEL de wandelwe gen rondom Amsterdam en Den Haag nog hard be vroren zijn en zeker geen belemmering vormen voor een frisse wintertoeht, moet het georganiseerde wandel seizoen nog beginnen. Het is echter verstandig reeds nu de data te reserve ren voor de langzamer hand zeer populair gewor den Amsterdamse en Haagse Trouw-mars. Onderscheidingen voor diplomaten Veerdienst Dintelsas- Ooltgensplaat niet hervat Zie verder pagina 2 mm in Minister Beyen naar Parijs De Christen-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer heeft volledige overeenstemming op alle punten met de socialisti sche oppositie bereikt over de grondwetswijzigingen voor de vorming van een uit 500.000 man bestaande Bundeswehr. Door de overeenkomst schijnt een einde te zijn gekomen aan een langdurig meningsverschil, dat de Westduitse herbewapening dreig- de te^yertragen. Breuk S Voorbeeld Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telet 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •s-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm, Tel, 114402 Klachtendienst 18.3O~19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks v Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zondagavond. WEINIG VERANDERING Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Van nacht strenge tot zeer strenge vorst, morgenmid dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 26 febr. zon op 7.35 uur. zon onder 18.12 uur. maan op 19.18 uur. maan onder 7.12 uur. 27 febr. zon op 7.33 uur. zon onder 18.14 uur. mean op 20.38 uur, maan onder 7.34 uur. <j> Hoofdredacteur:'Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DEZE week neeft de Tweede Ka mer zich beziggehouden met een aantal ontwerpen tot Grondwetsher ziening. Men kan niet zeggen dat deze ont werpen zo bijster belangrijk waren. En dat heeft tot gevolg gehad eer. debat over de vraag hoe het nu eigen lijk moet met dat voortdurend herzier van de grondwet. Na de bevrijding droomden met na me de socialisten van een groot scheepse grondwetsherziening. %Zij wilden iets spectaculairs tot stand brengen, zo in de geest van de grond wetsherziening van JL848. Zoals die de liberale periode in de Nederlandse staatkundige geschiedenis inluidde, zc zou die naoorlogse grondwetsherzie ning de socialistische periode inluiden Maar daar is niets van terechtge komen. Er is een staatscommissie tot her ziening van de grondwet ingesteld, die een rapport heeft uitgebracht. Maar de regering heeft er niet toe kunnen besluiten dat rapport tot grond slag te maken van een voorstel tot algemene grondwetsherziening. Het bleek nl. dat er op tal van punten waaronder punten die voor bepaalde partijen nogal belangrijk waren diepgaand meningsverschil was. Van een herziening tn socialistische zin komt niets. Men kan trouwens ook al lerminst zeggen dat het rapport der staatscommissie een herziening in so cialistische zin voorstelde, maar ook over allerlei andere punten, b.v. de processievrijheid, een z.g inleidend artikel, waarin de grondwet een soort belijdenis aangaande God zou uitspre ken en vele andere zaken bestaat geen eenstemmigheid. De regering neeft dan ook voors hands afgezien van een algemene grondwetsherziening. MAAR het gevolg is geweest dat de regering met een aantal inciden tele ontwerpen tot herziening is geko men. Dat is bij het einde der vorige parlementaire periode het geval ge weest en dat is nu weer gebeurd. En dat is hoe men ook over deze ontwerpen op zichzell oordeelt on bevredigend. Wij kunnen niet voort durend aan het herzien van de grond wet blijven. -De grondwet is' eén document waar niet voortdurend aan geknoeid moet worden. Het is ons meest fundamen tele staatsstuk. En men wil daar een zekere rust omheen hebben. Doordat de algemene herziening op zich laat wachten, blijven echter al lerlei zaken, die eigenlijk wel veran derd moeten worden, maar die op zich zelf de moeite van de ingewikkelde herzieningsprocedure ternauwernood lonen, rusten. En de regering heeft dat nog geac centueerd door een nogal willekeurig aantal van die onderwerpen eruit te kiezen en die tot voorwerp van her ziening te maken. Zo kan men terecht vragen: Waarom nu dit onderwerp wel en dat onderwerp niet behandeld? DAAR komt nog iets bij. In de loop der tijden is hoe langer hoe meer gebleken dat onze grondwet uit een redactioneel en wetstechnisch oogpunt allerlei gebreken vertoont. Er zijn het is deze week bij de behandeling van bet ontwerp tot aan passing van de grondwet aan de nieu we rechtsorde nog weer gebleken fc.v. grote moeilijkheden in terminolo gisch opzicht. Een bepaalde term bete kent nu eens dit en dan weer iets an ders. En daar komt men bij een inci dentele grondwetsherziening nooit uit. ,Wij zouden wel voelen vooi een. technische grondwetsherziening, dié deze gebreken in de grond wet ondervangen zou. Het rap- pbrt der staatscommissie biedt daar een goede grondslag voor. Men zou daar dan ook nog wat „kleingoed" dat nu is blijven rusten en dat meer dan redactionele, maar toch geen gro te principiële betekenis heeft bij aan de orde kunnen stellen. En dan zou men de grotere principiële vragen waarover toch geen algemene overeen stemming bestaat en waartegen van bepaalde zijden grote weerstanden zouden blijken, moeten laten rusten. Ergste kou achter ru nu Duizenden negers in Montgomery heb- vrljdag gehoor gegeven aan een oproep van hun predikanten om zich te voet naar hun werk te begeven, als een ma nifestatie van .Jijdeiyk verzet" tegen da rassendiscriminatie. Zoals bekend boycotten de negers reeds negen weken de plaatselijke autobusdienst als protest tegen de veroordeling van een negerin die geweigerd had, het voor blanken be stemde deel van een bus te verlaten en in de afdeling voor negers plaats te ne men, Tengevolge van de actie van de negers staat de autobnsondememing aan de rand van een faillissement. Tot dusver hebben 89 negers, die naar aanleiding van de boycot zijn gear resteerd, verklaard, dat zij zich niet schuldig hebben gemaakt aan overtre ding van een anti-boycotwet. De pro cessen tegen hen zullen op negentien maart beginnen. Intussen duurt de boycot voort. Vele negers hebben een dienst georganiseerd om per auto naar het werk te komen- De organisatoren van de boycot, die donderdagavond een bïdbijeenkomst hadden belegd, hebben een telegram van dr. Ralphe Bunche, een ondersecretaris- generaal der V.N-, ook een neger, ont vangen, waarin deze hen aanmoedigt, tegen ..intimidatiemethoden" van een politiestaat" stand te houden. Van onze weerkundige medewerker HET ziet er naar uit dat de ergste kou achter de rug is. Tijdens het weekeinde kan de temperatuur hier en daar tot om of iets hoven het vriespunt stijgen, 's Nachts blijft het vriezen, maar over het geheel genomen, neemt de vorst langzaam af. Er is in Europa een kentering in de weerstoestand waar te nemen. De meeste stations meldden gisteren middagtemperaturen, die hoger waren dan de dag daarvoor Vooral in het Middellandse-Zeegebied is het belangrijk warmer geworden. In Midden-Frankrijk kwam in de middag lichte en in Zuid-Frankijk flinke dooi voor Ook in het groot ste deel van Engeland is de temperatuur tot boven het vriespunt gestegen. De laagste temperaturen in West- Europa werden vrijdagmiddag waarge nomen in midden-Duitsiand en In het noorden van Nederland, waar het kwik (Van één onzer verslaggevers) Vier rware Rotterdamse ijsbrekers, die de nacht in Gorkum hebben doorge bracht, zijn vanmorgen vroeg begonnen met een nieuwe aanval op de ijsdam, die zich tussen Vuren en Herwenen heeft gevormd. Vanmiddag zouden de vier versterking kragen van de gro'btste Nederlandse IJsbreker, de „Siberië", die door de Rijkswaterstaat te hulp Is geroepen om de weerstand van het ij* te. breken. z De eerstkomende dagen zal de Rijkswaterstaat haar activiteiten voornamelijk richten op deze dam, waarlangs het drijfijs van de Waal en de Rijn straks moet afvloeien. De dam moet kapot voor de dooi invalt, zo vernamen wij van de directeur van de Directie Beneden Rivieren van de Rijkswaterstaat, Ir. A. H. Fabius.. De toestand is echter nog niet verontrustend, omdat er nog geen temperatuurstijging van enige betekenis heeft plaats gehad en de grote hoeveelheden sneeuw, welke thans nog op do wal liggen, nog niet zijn gesmolten. Het is gelukkig dat de weerberichten spreken van een langzaam invallende dooi. Wanneer het weer plotseling zou omslaan, zouden de rivieren het water Zij zullen en ook dat is een traditie wederom worden ge- honden met technische mede werking - van de Nederlandse Chr. Wandelsport Bond. In Amsterdam op 26 mei. In Den Haag op 16 juni. Medio maart verschijnt het bekende wandetboekje „Met TROUW op mars", waarin na dere bijzonderheden over beide voettochten worden vermeld. De inschrijving voor de mars te Amsterdam wordt 1 april re- opend.' Door moeilijkheden bij de lossing van bevroren kolenwagens en rail'stagnaties is er deze week stagnatie opgetreden in de roulering der kolentreinen van en naar de Limburgse mijnen. Bij de staatsmijnen had men hierdoor reeds ongeveer 8.000 ton industriekolen opge slagen. Ook bij verscheidene particulie re mijnen liggen enige duizenden ton nen industriekolen in afwachting van vervoer. Bij de Nederlandse Spoorwegen ver wacht men dat vandaag, zondag en De afgetreden ambassadeur van Peru, de heer II. F. Davila en de heer F. Q. cfe Oliveira Bastos, gezant van Portugal, die eveneens ons land gaat verlaten, zijn beiden benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje «assau. maandag net kolenvervoer ten volle zal doorgaan door het inlassen van treinen, die onder normale omstandigheden op die dagen niet rijden. Men hoopt, indien bij de lossing wordt medegewerkt, daar door in de loop van de volgende week de achterstand in de roulatie der kolen- wagons weer te hebben ingehaald. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat de veerdienst Dintelsas Ooltgensplaat vandaag zou worden hervat. Met behulp van ijsbrekers zou een ongeregelde dienst worden ge varen. Van deze plannen heeft men echter moeten afzien, omdat de ijs brekers er niet in zijn geslaagd de vaarweg open te houden. Het veer zal dus morgen niet in de vaart kun nen komen. niet kunnen verwerken en dan was een overstroming van de polders langs de Waai m de Betuwe en de Bom meier- waard niet uitgesloten. Als de dam bij Vuren is opgeruimd, kan het drijfijs weer afvloeien en ock het water, dat nu maar langzaam weg stroomt, zal dan na-ar zee kunnen Momenteel verliezen we elke dag on. geveer 20 km terrein. De rivier zet zich naar boven vast met een snelheid van 25 *£m Per dag. De Ijsbrekers knabbelen aan het andere einde van de De Stichting „Staalkundig Nieuw Guinea Verbond Nederland" heeft een telegram gezonden aan minister Luns. Hierin zegt zij diep geschokt ie zijn over het eisen van de doodstraf tegen haar inziens onschuldige Jungschlae ger. De Stichting dringt er op aan, dat een aanklacht wordt ingediend bij de Verenigde Naties wegens verkrachting fl.M. koningin Juliana en Z.K.U. prins Bernhard waren vrijdagavond aanwezig bij de officiële opening run de 21ste boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Op de foto ziet men koningin Juliana in gesprek met de auteur tan het stuk, Cornelis Veth (rechts). Irt het midden de heer Chr. Leef lung, voorzitter van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek. niet hoger opliep dan tot min zeven graden. De veranderingen in de weertoestand hangen samen met vrij belangrijke wij zigingen in de luchtdrukverdeling. Bo ven Duitsland ontstond een nieuw hoge- drukgebied dat zich over de Noordzee uitbreidt. In verband daarmee kunnen depressies nog niet tot onze streken doordringen. Onder invloed van storingen in de bo venlucht stroomt evenwe] op ongeveer 2000 meter hoogte warmere lucht naar West-Europa. Door deze verwarming van de atmosfeer wordt de nachtelijke af koeling getemperd. Gisteravond was de temperatuur in het zuiden van Neder land ongeveer 6 graden hoger dan de avond daarvoor. Vannacht vroor het od sommige pun ten nog flink. In Eindhoven zelfs 16 graden. De zwaarste sneeuwstormen sinds mensenheugenis hebben dwars door Noordelijk Spanje en Portugal een enor me. alles verlammende sneeuwbarrière opgeworpen. Ten gevolge van de winter in Europa zijn thans reeds 835 mensen om het le ven gekomen. De Noordatiantlsche Raad heeft een speciale bijeenkomst gehouden om te overwegen watde Natotroepen kunnen doen tot oplossing van de vraagstukken die ontstaan zijn door de koudegolf ïn Europa- De Raad heeft aanbevolen, dat de 15 regeringen die er lid van zijn onmiddel lijk machtiging geven hun troepen te gebruiken voor speciaal relief werk in geval door de dooi dë Europese rivieren bu'ten hun oevers treden. De raad heeft een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat hij zal voortgaan de toestand te best«deren die gesehaoen is door de koudegolf, met het oos od het gebruik van de Natostri id- krachten wear dit ook nodi?_ moge zijn. om de moeilijkheden te verlichten. De heer Westerling is, na op aanzeg ging van de Belgische autoriteiten we gens het ontbreken van de benodigde napieren België te hebben verlaten, thans in Den Haag. Hij is, zoals wij reeds mededeelden, gisteren bijna drie uur op het parket verhoord. De heer Westerling heeft tot dusverre volledige bewegingsvrijheid. Van het ministerie van Justitie verne men wij, dat tegen Westerling een on derzoek gaande is „ter. aanzien van en kele feiten". Verdere inlichtingen kon den niet worden verstrekt. Wel deelde men mede, dat de „huidige stand van het onderzoek geen reden geeft tot aan houding". Minister Beyen zal op 28 en 29 febru ari a.s. in_ Parijs vertoeven ter bijwo- der fundamentele menselijke rechten, ning van O.E.E.S. vergaderingen. De Bondsdag zal op 6 maart de grond wetswijzigingen in tweede lezing goed keuren. Na de derde lezing op 8 maart zal de Bondsraad (Eerste Kamer) de grondwetswijzigingen nog moeten be handelen. Er zal een parlementaire commissa ris voor defensie-aangelegenheden wor den benoemd, die zich met klachten over de strijdkrachten zal bezighouden. De defensiecommissie van de Bondsdag zal kunnen optreden als commissie van onderzoek, zodat het parlement een ze kere mate van controle over de strijd krachten krügt. De socialistische oppositie heeft haar eis dat de minister van Defensie direct aan het parlement verantwoording schul dig zal zijn en niet aan de bondskanse lier, laten vallen. In plaats daarvan wordt in de grondwet vastgelegd dat het gebruik van de strijdkrachten bij binnenlandse noodtoestanden door de grondwetswijziging moet worden gere geld. Aangezien voor grondwetswijzi gingen een meerderheid van tweederde nodig is. kan de wet die het gebruik van de strijdkrachten bij binnenlandse noodtoestanden regelt, niet met alleen maar de stemmen van Adenauers C-D.U. worden aangenomen, zodat de socialis ten dan riog een vinger in de pap heb ben. De socialisten hebben herhaalde lijk de vrees uitgesproken, dat. het leger gebruikt zou kunnen worden tegen sta kers. De Christen-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer heeft de hoofd groep van de liberale party onder dr- Thomas Dehler uit de regeringscoalitie PROF. Oud neett zich in de Tweede Kamer tegen een Inleidend artikel van „coniessioneel' karakter ver klaard. Zijn argument wns dat als de staat oi de overheid tets doet of zegt. het altijd zo is dat een meerderheid iets doet of zegt. En een artikel van confessioneel ka rakter zou dus betekenen een aantas ting van de geestelijke vrijheid der minderheid. Wij kunnen nat argument niet on derschrijven. y; Hieruit blijkt ni. een staats- en overheidsopvatting die de onze niet is. De staat is hier en wij menen dat dit echt liberaal is veel te indivi dualistisch gedacht. Als de overneiö spreekt, spreekt maar niet een willekeurige meerder heid, maar dan spreekt een eenheid. Een eenheid, die gekarakteriseerd wordt door de ambtsgedachte. Omdat de overheid ambtsdraagster is, een ambt van Godswege heelt, kan zij spreken en moet zij spreken, ook als het moet tegen de opvattingen van burgers in. Het feit dat ons politieke systeem met zich Drengt dat bepaalde meer derheden van invloed zijn bij het be palen van de vraag welke mensen be paalde overheidsambten bekleden, doet aan dit feit niet af. DE BILT, zaterdag 10 uur. Het weer staat onder invloed van een hogedruk- gebied bij Schotland, waarvan een uit loper over de Noordzee in de richting van Polpn wijst. Boven Spanje ligt al enige tijd een lagedrukgebied, dat bijna niet van plaats verandert. Hierdoor staan in een groot deel van West-Europa ooste lijke winden, waarmee een ongeveer eën kilometer dikke laag koude lucht wórdt aangevoerd. De koude lucht bedèkt thans geheel Noord- en Oost-Europa en is-over West-Europa tot over de Britse eilanden uitgevloeid, zodat het bijv. midden oir de Noordzee vriest. In de afgelopen nacht daalde het kwik in ons land weer tot de tegenwoordig gebruikelijke waarden: min 17 in Soester- berg en Volkel. Ook in de komende nacht zal het plaatselijk weer zeer streng vrie zen. Intussen is de koude luchtlaag zo dun geworden, dat de zon ons morgen plaatse- iijk in de middag enkele uren een tempe ratuur van iets boven nul, zal kunnen bezorgen. - j - Op het westen van de Oceaan bevindt zich een reeks actieve depressies, waar van de voorste vanmorgen de barometers^ liberalen, die Adenauer trouw zjjn ge bleven, in de coalitie te houden. Onder de zestien afgevaardigden die zich donderdag van de liberale fractie in de Bondsdag afscheidden, bevinden zich alle vier liberale leden van het kabinet- Aanleiding tot het besluit om de sa menwerking met Dehler en de zijnen op te zéggen is. dat de liberalen het kabi net van Noordrijnland-Westfalen ten val gebracht hebben. Naar van officiële zijde wordt verno men is mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonbeten, thans Nederlands ge zant te Bern, door de secretaris-generaal lót opvolger van jhr. mr. Hi F, L, K. van Vxedenbürch in diens" functie van op Usland snel deed dalen: Dezd storingen van plaatsvervangend secretaris-generaa van de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie te Parijs. Gelijk bekend is, zal laatstgenoemde eerstdaags na een werkzaamheid als zodanig van vier ja ren, zijn functie van plaatsvervanger van Lord Ismay neerleggen. bewegen op het ogeiiblik in de'richting van Midden-Noorwegen. Doordat de aan het begin genoemde uitloper in de komen de 24 uur dicht by ons land komt te liggen, zal de wind afnemen; aan de aan voer van koude uit het oosten komt dus een einde. (Van een onzer verslaggevers) Vanochtend is op het J. D. Meijer- plein in Amsterdam de bekende fe- bruaxi-siaking, welke vijftien jaar ge leden in de hoofdstad uitbrak, her dacht. Tot degenen die zich deze kou de morgen rondom Mari Andriessen's sprekende monument „De Dokwer ker" groepeerden, behoorde ook H.K.H. Prinses Wilhelmina. Zij woonde in haar auto de plechtigheid bij en verliet deze na de toespraak van-burgemees ter mr. Arn, J. d'Ailly, om aan de voet van het beeld een grote kunst margriet, met een lint in de vader landse kleuren, neer te leggen. Op dit plein in de Amsterdamse het gestoten. Besloten werd de afgescheiden binnenstad, dat vroeger toch wel - Mensen werken in de kou... fSkISIi Mm Vooral 'i morgens vroeg is het geen harden, vindt de ijzerwerker II. van Hoorn. Ook al draagt hij twee truien en heeft h(| twee overalls over elkaar aan, het dunrt minstens tot tier- uur voor hfj een beetje op temperatuur is En dan zijn voeten, die lijken soms wel bonken Ijs! Deze arbeider is een van de velen, die au hun brood In de b(jtende kou moeten verdienen en niet zo kunnen jubelen om de ijspret. Nee, wat dat betreft, van hem mag het vandaag nog gaan dooien." Het Is nou meer dan mooi geweest. net jak, plus capuchon, dat melk handelaar Jf. H. Wechen tegen de koude wind (want die doet het vooral) moet beschermen, komt uit Rusland. Tij dens de oorlog rankte een kennis van hem ln dat land verzeild en hij nam dat jak als aandenken mee. Het be wijst de melkslljter voortreffelijke diensten, want zelf heeft hij nn niet zo bar last van de winter. Maar zijn produkten des te meer. Eieren, die pas flink tn prijs zijn opgeslagen, kan h(f al niet meer meenemen op zijn kar en ook met de flessen ls het ho peloos gesteld. Die vriezen bij tien tallen kapot. Stenenlosser W. Thijssen is niet zo gelukkig dat hij zich extra warm kan aankleden. Om balfacht 's morgens staat hjj vaak al bakstenen te stapelen op nog grotere stapels en zo'n karwei kan helaas niet opgeknapt worden met een dikke winterjas aan. Dat gebeurt in overhemd met daar overheen een trui. Gelukkig kan deze stenenlosser vrij goed tegen het poolklimaat, maar het is ook hem meer dan genoeg geweest. Liever vandaag dan morgen, .vindt hfj. Ja natuurlijk, hij bedoelt de dooi! De meeste haringstallen in Amster dam staan leeg met wit bevroren ruiten. De mannen, die het zeebanket van de hand doen, zijn gaan sneeuw ruimen om toch' nog maar wat te verdienen. Twee weken lang is tante Anne Fresa uit haar haringstal weggebleven. Dicht bij de kacbel heeft ze de kou door staan, maar toen vond ze het toch wel letjes. „Wat anderen doen, kan me niks schelen" zei ze energiek en nu staat ze weer de hele dag in haar toch niet al te warme kraam. Haringen wor den niet zo veel verkocht, maar met de warme ballen gehakt loopt het ge smeerd. .voornaamste centrum van de Joden buurt was, waren enkele vuurpotten neergezet. Toch kon de politie-muziek- kapel, met kapelmeester J. K. Pinkse, door de vorst niet spelen. Zy had nu een decoratieve functie en eén gra- mofoonplaat bracht de inleidende mu ziek: een .der schoonste koralen van Bach. Burgemeester d'Ailly wees op de be tekenis van dit jaarlijks herdenken van wat in 1941 gebeurde. De febru- ari-stakmg, zo zeide hij, beduidde het fundament van het georganiseerde ver zet tegen de Duitse bezetter in brede lagen van de Nederlandse bevolking. De ouderen moeten de herinnering hieraan vasthouden; voor de jongeren zij deze staking, waarbij het ging om wezenlijke waarden, een voorbeeld. Nadat mr. d'Ailly uit naam van het dagelijks bestuur der gemeente Am sterdam een krans gelégd had en Prinses Wilhelmina haar hulde be tuigd had. zong het mannenkoor ,Ge- wa". dat bestaat uit personeelsleden van het Gemeentelijk Energie Be drijf. De voordrachtskunstenaar Hans liemeijer heeft gedeclameerd. Later zijn ook van de andere kant Kransen bij het monument gelegd, on der andere van de Stichting l§40-'45 De belangstelling voor de plechtigheid was, gelet op de koude, goed te noe men. We zagen behalve de leden van net college van B. en W. ook de rector- magnificus van de Vrije Universiteit, prof. di". D. Nauta. Voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, vrijdag vèr- klaard, dat president Eisenhower be reid is. overeengekomen grenzen tussen Israël en zyn Arabische buur landen mede door de Verenigde Sta ten te waarborgen. Dulles deelde mede, dat het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zasen een verzoek van Saoedi-Arabië om nog 18 tanks te leveren nog niet had goedgekeurd. Hjj zei de'berich ten, dat de Sowjet-Unie Saoedi-Arabië jvapens aanbood, niet te kunnen be vestigen, doch vermoedde, dat zij juist waren. De Sowjet-Unie wilde haar „geweldige voorraad" veroude rende wapens gebruiken om moeilijk heden te scheppen, aldus Dulles. Bij het officiële onderzoek te Kost! in Soedan, waar 194 arrestanten zijn bezweken, is gebleken, dat 300 mensen inar^ samengeperst in een vertrek van 20 bij 10 meter. De temperatnnr was overdag meer dan honderd graden ëa daalde 's nachts niet ->nder de 95, K

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1