Matiging van industriebouw? Eerst terreur staken dan verkiezingen D u zich herkiesbaar Nieuw rapport van zijn artsen: Toestand beter dan ooit" Infame aanklacht in zaak-Jungschlaeger Turks schip na aanvaring op Westerschelde gezonken Indonesisch parlement akkoord met opzegging van de Unie Moeilijkheden in bouwbedrijf over de verbetering der arbeidsvoorwaarden OPROEP VAN FRANSE PREMIER Stok achter deur: te m Beklaagde „hoe dan ook schuldig" Duizenden daklozen op Celebes Alle opvarenden (35) gered Inkomensgrens Weerover zicht WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3321 Weerbericht Mollet kreeg vertrouwen van Franse Kamer Laatste ijsdammen worden opgeruimd Dodelijk ongeval bij de R.D.M. wmwm: GENERAAL-MAJOOR Fracties van oppositie verlieten de zaal Indonesische regering treedt niet af Duitse ambassadeur gaat morgen naar Moskou O' Niettegenstaande dit gun stige vooruitzicht voor de woning bouw willen wij ook letten op de ac tiviteiten in de overige sectoren van da bouwnijverheid. Wij roepen hierbij in herinnering de door de minister in de zomer van 1955 genomen maatre gelen- met betrekking tot de goedkeu ring van bouwwerken. Zowel de toe stand op de arbeidsmarkt als de ma teriaalvoorziening was toen zodanig, dat verdere opvoering van de bouw activiteit tot voor ieder onaanvaard bare consequenties zou leiden. MEER TROEPEN BEN BELLA William Winter, commentator van de American Broadcasting Company, heeft dinsdag verklaard over niet mis te verstane inlich tingen te beschikken, volgens wel ke president Eisenhower naar een nieuwe ambtstermijn als president der Verenigde Staten zal streven mits zijn partij hem daartoe aan zoekt. Volgens Winter heeft de presi dent de leiders van de republi keinse partij in alle delen van het land reeds doen weten, dat hij voornemens is een verklaring af te leggen over zijn bereidheid om opnieuw vier jaar het president schap te bekleden. Niet definitief NIEUWE UITBARSTING VAN DE ETNA Japanse vissers vermist t N het bouwbedrijf zijn moeilijk- I heden gerezen in verband met de realisering van de uitbreiding der secundaire arbeidsvoorwaar den, in de loop van dit jaar. Het betreft hier de uitbreiding van de vakantierechten enz., waarvan de kosten ongeveer 3 pet. van het loon zullen bedragen. Rotterdam; Witte de Withstraat 30 Telef, 115700 (4 l) Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Klaehtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur; Telefoon 115700 •S-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. TeL 114402 Klaehtendienst 18.30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. NU EN DAN* REGEN. Overwegend zwaar bewolkt niet nu en dan regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. ZON EN MAAN. 1 maart zon op 7.28, onder 18.22. maan op 0. onder 8.45. Directeur: H. DE RCIG Hoofdredacteur: Dr. J. A.' H. J. S. BRUEVS SLOT i (Van een medewerker) IN een vorig artikel hebben wij geconstateerd, dat de naoorlogse xoningproduktie zeker niet zulk een ongunstig beeld vertoont als velen vaak doen voorkomen. In de periode 1950-1955 werden resp. ca. 58.600, 54.600, 59.600, 68.500 en 60.800 wonin gen voltooid. Uit'deze cijfers blijkt jchter wel dat de opgaande lijn in 1955 ernstig is verstoord. De vorstpe riode in 1955 is hieraan in belangrijke mate debet en wij meenden dan ook tn het bijzonder nog eens onder de aandacht te moeten brengen het uiter mate grote belang van doorwerken tijdens vorst. Hoe is nu de verwachting omtrent het aantal in 1956 gereedkomende wo ningen? Niettegenstaande de huidige vorstperiode zijn wij niet pessimistisch en naar ons gevoelen op goede gron den, De mate, waarin woningen ge reedkomen is enerzijds afhankelijk van het tijdstip, waarop men de bouw ter hand heeft genomen, anderzijds van de bouwtijd, welke voor het bou wen van de woning nodig is. Mollet stelt Algerijnse rebellen voor keus ET door het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting ver strekte gegevens blijkt dat in 1954 met de bouw van ca. 612200 woningen een aanvang is gemaakt, terwijl dit aantal ca. 76.400 bedroeg in 1955, Het totaal in uitvoering zijnde woningen bedroeg per 31 december jl. ca 75.600, Deze cijfers wettigen ue verwachting dat de produktie in 1956 zeker niet onder die van 1955 zal blijven. Het is zeer moeilijk een juiste pro gnose te maken omtrent het. aantal woningen, dat dit jaar gereed zal ko men, omdat hiervoor de bouwtijd in belangrijke mate medebepalend is. Blijkens de publikatie van het minis terie voor Wederopbouw en Volkshuis vesting (nov. 1955, no. 74) is de bouw tijd naar de grootte van het woning complex zeer verschillend In he- tweede kwartaal in 1955 bedroeg dt bouwtijd voor een afzonderlijk ge bouwde woning bijna 5 maanden, ter wijl deze voor een complex van 12J woningen gemiddeld 18 maanden was. Hoeveel woningen precies zullen klaarkomen is dan ook in grote mate afhankelijk van het aantal onderhan den grote complexen. Gezien echter het hiervoor vermelde aantal woningen dat per 31 december 1955 in uitvoering was (ca. 76.000) ver geleken met het aantal per 31 decem ber 1953 (ca. 68.000) mag op basis van het gereedgekomen aantal woningen in 1954 (ca. 68.000) worden aangeno men, dat het aantal gereedkomende woningen in 1956 ook ongeveer op dit niveau van 1954 zal liggen. Misschien zelfs iets hoger, maar rekening moet worden gehouden met het produktie- verlies in deze winter. Da daarna toegepaste afremming heeft inderdaad tot gevolg gehad, dat het totaal der afgegeven bouwvergun ningen in het 4e kwartaal 1955 ver geleken met het 3e kwartaal is ge daald van 573 miljoen tot ƒ486 mil joen. Bij nadere beschouwing blijkt nu echter dat het bedrag van verleende bouwvergunningen in de sector voor de nijverheid steeg van ƒ89 tot ƒ99 miljoen tegenover een daling in alle andere sectoren. De bouwvergunnin gen in de woningbouw daalden van ƒ300 miljoen tot ƒ260 miljoen. Deze ontwikkeling achten wij niet bevredigend. De noodzaak tot indus trialisatie willen wij ten einde ook In de toekomst volledige werkgelegen heid te hebben niet ontkennen. De vmg rijst echter of het in bijkans alle takken van nijverheid thans aan wezige tekort aan arbeiders ook nlei lot enige matiging bij de industrie bouw moet leiden. Indien het tempo van het 4e kwartaal in deze sector ook wordt aangehouden voor 1956, zou di1 leiden tot een afgifte van ca. 400 mil joen aan bouwvergunningen voor in dustriebouw, terwijl in het bouwpro gramma voor 1956 hiervoor is uitge trokken 240 miljoen. Met te meer vrijmoedigheid willen wij dit stellen, omdat van een vermin dering van de gesignaleerde spannin gen niet blijkt. Dé sterk oplopende aanbestedingsprijzen zijn hier een te ken aan de wand. Wij willen niet ver helen, dat de positie van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, in dit opzicht niet te benijden is. Al is de aandrang van zijn verschil lende ambtgenoten groot (wij denken bierbij ook aan de scholenbouw) de minister blijft echter voor de nog steeds aanwezige overspanning ver antwoordelijk. «Cn in deze overspan ning schuilen ook voor de woningbouw grote gevaren, niettegenstaande het gnnstige perspectief voor 1956 met be- tsrkking tot een aantal te leveren wo ningen. Wij noemden reeds de vorstperio de, welke, gelukkig thans ten einde is. E FRANSE PREMIER, Guy Mollet, heeft gisteren de nationalistische rebellen in Algerije voor de keus gesteld. Indien zij de strijd staken, zullen binnen drie maanden vrije verkiezingen worden gehouden. Indien zij doorvechten, zal Frankrijk tot grootscheepse militaire operaties overgaan. In een rede beloofde Mollet dat de verkiezingen gevolgd zullen worden door onderhandelingen over een regeling van de Algerijnse kwestie. Aan de andere kant verzekerde hij de Franse bewoners van Algerije, dat dit gebied „onverbrekelijk" verbonden zal blijven met Frankrijk en dat hun levens en bezittingen beschermd zullen worden. Mollet sprak met de instemming van de hoogste Franse militaire adviseurs, de Nationale Veiligheidsraad. Maar hy maakte geen bepaalde militaire stappen bekend. Ki} deelde ook geen bijzonder heden mee over de economische, sociale en bestuursplannen van de regering voor Algerije. Premier Mollet heeft gisteren de eer ste 3 van de vier stemmingen om de vertrouwenskwestie gewonnen, die was verboaden aan zijn wetsvoorstel voor drie weken betaalde vakantie voor alle Franse arbeiders. De stemverhouding was bij de eerste stemming 499 tegen 0, bij de tweede stemming 487 tegen 1 en bij de derde 372 tegen 108. Ook de vierde en laatste stemming, waaraan de vertrouwenskwestie ver bonden was het wetsontwerp als ge heel is door de regering gewonnen en wel met 452 stemmen tegen één. (Van een onzer verslaggevers) De IJsbrekers, welke op de Waal opereren, zijn vanmorgen aan het op ruimen van de laatste ijsdammen begonnen. De eerste kilometers wer den in een snel tempo afgelegd, maar enkele honderden meters beneden de bruggen bij Zaltbommel kwam men op een zware vaste ijslaag terecht. Dit ijsveld strekt zich uit tot even boven Opijnen en het is de laatste hindernis, die de ijsbrekers moeten nemen. Ir. H. A. Fabius zou vanmiddag in Den Haag enkele mededelingen doen over de wijze, waarop bet ijs op de grote rivieren is opgeruimd. Alles ziet er naar uit, dat ijsbre kers het pleit hebben gewonnen. Van daag en misschien morgen nog de laatste restanten opruimen en dan is de vaart naar boven weer geheel vrij. Aan boord van het in aanbouw zijn de cn.s. E. J. Mc. Clanahan bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij is gistermorgen de 51-jarige lasser A. P. Kalkman, die in de Disselstraat ge woond heeft, bij een explosie op slag gedood. Bii het verrichten van werk zaamheden in de machinekamer had het slachtoffer een stuk afgebrande pijp op de bovenzijde van een tank gelegd. Plotseling ontstond er een ex plosie 'in de tank en werd de lasser door het eraf springende deksel aan het hoofd getroffen. De Franse premier deed zijn beroep in een plotselinge rechtstreekse uit zending van radio en televisie, die door Algerijnse stations werd overgenomen. Frankrijk, zo vertelde Mollet de mohammedanen, biedt „rechtvaardig heid en gelijkheid". Met stemverheging voegde hij hieraan toe: „Indien u deze van de hand wijst, zal Frankrijk verplicht zijn al zijn hulpmiddelen te mobiliseren om de veiligheid van de bevolking op alle mogelijke manieren te vnrzekzren". U hebt op het ogenblik de middelen om uw wensen kenbaar te maken en vrijelijk uw vertegenwoordigers te kiezen. De Franse regering biedt u plechtig dit aan en zij waarborgt de inlossing van de beloften." Mollet vroeg de Europese inwoners van Algerije met de regering samen te werken voor een „billijke verdeling van de hulpmiddelen, het werk en de verantwoordelijkheid" in Algerije. Vandaag zal de regering aan het pariensent speciale bevoegdheden vragen om onmlddeliyk een reeks economische, sociale en bestuurswyzigingen in te voeren. Volgens een onbevestigd bericht wi! Robert Lacoste, de minister voor Alge rijnse zaken, per jaar 200 tot 250 miljard francs besteden aan economische en socicale verbeteringen. Van een medewerker van Mollet wordt vernomen, dat het militaire plan beoogt onmiddellijk nog 50.000 militairen naar Algerije te sturen, onder wie 30.000 militairen, die nu in West-Duitsland gelegerd zijn. Van andere zijde zegt men dat het de be doeling zou zijn de huidige sterkte van ongeveer 320.000 man te vergroten tot 350.000 man. Er is niets officieel meegedeeld over het gemelde plan om alle Franse dienst plichtigen dit jaar de helft van hun eerste oefening bij detachementen in Algerije te laten doorbrengen. Mohammed Ben Bella, leider van het AlgerUnse bevrydingsleger, heeft dins dag gewaarschuwd, dat zijn beweging gedwongen 2ou kunnen worden wapens van het Russische blok te betrekken als Frankryk het plan uitvoert om op grote schaal versterkingen naar Algerije over te brengen. Ben Bella weigerde te zeggen, of zijn leger reeds wapens koopt of dat het Sowjet-blok reeds een aanbod gedaan heeft. HU verklaarde mei nadruk dat vrijwel de enige bron de tot dusver op de Franse troepen buitgemaakte wapens waren geweest. Winter verklaarde inzage gehad te hebben van een eerste ontwerp van de verklaring van de president. Win ter zei: de president zal zeggen, dat hij gaarne zal dienen als het volk hem wil, hoewel hij van mening is, dat. geen mens onmisbaar ïs. Verder zei hijdat in de verklaring van de president eenoverzicht gege ven zou. worden van zijn staat van dienst op het Witte Huis en van zijn lichamelijketoestand. Bovendien zal de verklaring een nieuw rapport van zijn artsen bevatten, waarin gezegd wordtdat zijn toestand beter dan ooit is. Hij voegde hieraan toe, dat de president in zijn verklaring echter nergens definitief zegt of hij zich al dan niet voor een nieuwe ambts termijn kandidaat zal stellen, hoe wel hij waarschuwt, dat hij om gezondheidsredenen niet in staat zal zijn een vurige' campagne te voerèn. De inlichtingen, die in zijn uitzen dingen opgenomen waren, aldus Winter, zijn door het Witte Huis reeds ter kennis gebracht van de republikeinse leiders in den lande. De wijnhandelaar Jcan Zunchi uit de Zwitserse stad Lausanne had alle reden om zich met zijn vrouw zo opgewekt te laten fotograferen bij de buste van de Griekse godin Atropos. die in de hand de schaar houdt voor het doorknippen van de draad des levens. De heer Zanchi kocht het beeld in een Parijse antiquiteitenhandel voor een vrij klein bedrag en hoorde kort geleden, dat het een werkstuk is van Michelangelo, die het zou hebben gehouwen tussen 1512 en 1521. Het beeld heeft deel uitgemaakt van de kunstverzameling van kardinaal Mocenni van Siena. HET requisitoir van Soenarjo, zoals dit in de Nederlandse pers is gepubliceerd, getuigt naar mijn persoonlijk oordeel van armzalig dilettantisme, dat erop gericht is om, alle logica ten spijt, de heer Jung- schlaeger hoe dan ook schuldig te kun nen verklaren". Dit verklaarde generaal-majoor A. J. A. Pereira, hoofd van de vroegere Nederlandse Militaire Missie in Dja karta. Zoals bekend verklaarde de of ficier van Justitie in zijn requisitoir dat de missie had deelgenomen aan illegale activiteiten. „Zelfs al zou de rechter deze infame aanklacht ongegrond verklaren, dan zou toch de ernstige schuldig-verkla ring van de leiding van de missie door de formele én officiële bewaker van dé Enige duizenden mensen zijn dakloos geworden ten gevolge van brandschat tingen door opstandelingen op Zuid- Celebes. De opstandelingen hebben 1.256 huizen, vier scholen en zes moskeeën in brand gestoken. Vrouwen werden ontvoerd en twee dessabewoners von den de dood. taWSHMj Ten einde de spanning niet extra ts vergroten hopen wy dat de minister in de vorstperiode de goedkeurings kraan heeft dichtgehouden. Opdat de spanning niet groter worde, dan zij al is. By Ortona in Italië ontspoorde dezer dagen een trein. Locomotief en tender stevenden van de. spoorbaan regelrecht de Adriatische Zee in. Machinist en stoker zagen kans uit de machine te springen op het mommt dat deze begon te kantelen en de tender in haar val meesleepte. Omstreeks kwart voor vyf gistermid dag heeft het van Antwerpen komende 3903 b.r.t. metende Turkse stoomschip „Sapanca" een s.o.s.-sein uitgezonden waarin het meedeelde dat het op de Westerschelde ter hoogte van de zg. West Kegel in het nauw van Bath was aangevaren door het 6855 b.r.t, metende s.s. „Blommersdyk" van de Holland Amerika Lijn uit Rotterdam, dat even eens van Antwerpen kwam. De „Sapan ca" verkeerde na de aanvaring in zin kende toestand. Het schip was circa veertig minuten later in de üsschotsen verdwenen. Alleen de masten, het hek werk van de brug, een stuk van de schoorsteen en van het achterschip sta ken nog hoven het ys uit. De aanvaring is ontstaan, nadat de „Sapanca" uit het roer was gelopen en de „Blommersdyk" de Turk ramde. Behalve de kapitein en de eerste stuurman van de „Sapanca" werden alle opvarenden twee vrouwen, een kind en dertig man gered door de „Blommersdijk". De kapitein en de eer ste stuurman werden door het Neder landse schip „Osiris" aan boord geno men en later overgezet op de „Blom mersdijk". Dit laatste schip heeft ter hoogte van Hansweert alle opvarenden van de „Sapanca" overgegeven aan de Belgische sleepboot „Scaldis", die ze in Hansweert aan land heeft gezet. Aangezien het varen by donker op de Westerschelde thans niet verantwoord is, omdat de boeien met het oog op de ijsgang zijn opgenomen zal de „Blom mersdijk" morgen naar Vlissingen door varen. Het Nederlandse schip kreeg schade aan de voorsteven. De „Sapanca" was o.a. geladen met kalk en ijzer en met vijf ton machine rieën. Kapitein van het schip is de heer Resat Erkurt. Het schip is eigendom van de Armatörler Briligi uit Istanboel. De schipbreukelingen, op een vrouw van Belgische nationaliteit na allen Tur ken, zijn in Hansweert in het na de watersnoodramp van 1953 door Noor wegen aan de gemeente Kruiningen ge schonken vererrigingshuis „Kaj Munk" ontvangen en gelaafd. Negentien leden der bemanning hebben de nacht door' gebracht in het dorp Kruiningen; de rest heeft in Hansweert overnacht. Al len werden van gemeentewege verzorgd. Vanmorgen zou het gezelschap Tur ken per auto naar Antwerpen worden gebracht waar het in het zeemanshuis onderdak zal krijgen. rechtsorde in een democratische staat daardoor niet teniet worden gedaan", aldus de generaal. Generaal-majoor Pereira herinner de er verder aan dat de Indonesische regering begin 1954, toen de missie haar taak vrijwel had beëindigd, haai bijzondere dank en waardering heefl betuigd aan de Nederlandse regering voor de ernst en de opoffering, waar mee de missie drie jaar lang heeft meegewerkt aan de opbouw van het Indonesische leger. Verder gewaagde de Indonesische regering met grote voldoening over het begrip en de sa menwerking tussen de missie en de Indon. strijdkrachten. Kort na deze loftuitingen werd de heer Jungschlaeger gearresteerd op grond van verklaringen van een stel Indonesische psychopaten uit de eigen gevangenis en een aantal dnistere fi guren zoals Manoppo, Amiroeddin, Manoch enz. Soenarjo zegt o.a., dat het onder zoek niet is begonnen met Manoch, maar met de Indo-Xurópeaan Baden," die sinds 1952 dus toen de Nedér- landse militaire missie nog in Indone sië werkzaam was verklaringen heeft afgelegd en op wiens arrestatie die van anderen zijn gevolgd. Merk-; waardig genoeg is in die periode dei Nederlandse Militaire Missie nimmer j iets van illegaal werk verweten, ter wijl kennelijk ook de Indonesische re gering hiervan onkundig is gehouden", aldus de generaal. „De vooraanstaande en weldenkende Indonesische militaire autoriteiten, die nauw met de leiding van de missie hebben samengewerkt weten ongetwij feld beter dan de officier het publiek wenst in te prenten. Ik realiseer mij evenwel, dat zij als militair niet in een positie verkeren om hieraan in het openbaar uitdrukking te geven, ook al is dit proces in feite niets anders dan een slecht toneelstuk, geschreven, op gevoerd en geregisseerd door een groep waardeloze individuen", zo be-> sloot generaal Pereira. Aan de Mexicaanse minister van: Financiën, Antonio Carillo Flores, zijn door de Nederlandse ambassadeur dr. H. R. van Houten de versierselen uit gereikt van het grootkruis van de Orde van Oranje-Nassau. Hei voorlopige parlement van Indo nesië heeft vanochtend bij acclamatie hei door de regering ingediende wets ontwerp inzake de opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie aan vaard. De fracties van de oppositie hadden de zaal verlaten voordat het debat begon. Tevoren had het parlement besloten, aan het bespreken van het wetsont werp voorrang ie geven boven een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen. Dit besluit had tot gevolg, dat de voorzitter van het parlement, dr. Sar- tono, van de in oppositie zijnde P.N.I., en zijn tweede plaatsvervanger, Arudji Kartawinata van de Mohammedaanse oppositiepartij P.S.I.I., hun functie neerlegden. Dr. Sartono verklaarde, dat het be sluit een schending van de parlemen taire beginselen was. volgens welke eerder ingediende moties het eerst moeten worden behandeld. De motie van wantrouwen was in gediend, voordat de regering haar wetsontwerp inzake de opzegging van de Unie aanhangig maakte. Het parlement verleende echter met 108 tegen tachtig stemmen voorrang aan het wetsvoorstel van de regering. Oppositieleiders verklaarden van ochtend, dat er nu nauwelijks enige kans is overgebleven voor samenwer king in de komende regering tussen de nationalisten en de orthodoxe Nahdatul Ulama, die thans in de op positie zijn, en de Mohammedaanse Masjumi, die de voornaamste pijler van het huidige kabinet vormt. Het nationalistische ochtendblad „Su- luh Indonesia" schreef onder grote koppen, dat nu de deur voor samen werking tussen de Masjumi, de natio nalisten en de Nahdatul Ulama ge sloten is. DE inkomensgrens voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering zal worden verhoogd van 13750.- tot ƒ6000.-. Vertegenwoordigers van die zieken fondsorganisaties en van de huisart sen, de specialisten en de tandartsen zijn het daarover eens geworden. Dit betekent dus dat voortaan de vrij willig verzekerden niet meer in een on gunstiger positie zuilen verkeren dan de verplicht verzekerden Er schuilt echter nog een klein ad dertje onder het gras Reeds maanden geleden is de overeenstemming be reikt, maar de uitvoering van het be sluit laat op zien wachten. De oorzaak daarvan schijnt te zijn, dat partijen het niet eens kunnen wor den over een systeem van doelmatige controle op het Inkomen. Men wil namvlijk voorkomen, dat personen met een inkomen hoger dan de vastgestelde grens toch In bet zie kenfonds blijven, iets wat tot dusver vrij veel voorkwam. Met dat al is deze trage gang van zaken toch onbevredigend. Zij heeft immers tot gevolg dat veel zelfstan digen nodeloos lang moeten wachten met het sluiten van een ziekenfonds verzekering. Wij menen daarom op spoed te moe ten aandringen. Hoe eerder de ziekenfondsraad een beslissing kan nemen, hoe beter. De Bilt, Woensdag. De depressieactiviteit op de Oceaan is in de afgelopen 24 uur verder toe genomen. Diepe depressies bewegen in een baan die zich van New Found- land via IJsland naar Noord Scandina vië uitstrekt. Tussen deze depressies en een vrijwel stationair hogedrükg'e- bied ten westen van Frankrijk waaien krachtige westelijke winden die zachte luchtmassa's van de Oceaan West- Europa binnenvoeren. De dooi drong over geheel Duitsland en een - groot deel van Frankrijk door. Restanten van het vorstgebied troffen we vanmorgen neg slechts aan- in Zuid- en Oost- Frankrijk en rond de Alpen, In Polen, de Balkan en Oost-Europa heerst ech ter nog overal vorst. In Engeland 'was het tot vanmorgen nog vrijwel nergens boven de vijf graden gekomen omdat het koude zeewater en 'dé dooiende sneeuw de zachte lucht afkoelen. In de westelijke luchtstroom" komen enkele fronten naderbij die de komen-. ae 24 uur met regen over ons land zullen trekken. In de temperaturen wordt "niet veel verandering verwacht. De tijdelijke regering van Indonesië heeft gisteren de eis voor een onmiddel lijk aftreden van de hand kunnen, wij zen en van het parlement de toezegging verkregen dat zo spoedig mogelijk een beslissing genomen zal worden ter za ke van een wetsontwerp over de opzeg ging van de Nederlands-Indonesische verdragen. Het gevolg van dit besluit is, dat bet- parlement het wetsontwerp zal afhan delen, voordat de uitslagen van Indone- siës algemene verkiezingen definitief zijn verklaard en een nieuwe regering gevormd is. De oppositiepartijen hadden gehoopt de opzeggingswet zelf aan het nieuwe parlement te kunnen voorleggen, om zo doende de eer voor het verbreken van de financiële en economische overeen komsten met Nederland voor zich te kunnen opeisen. Het zakenkabinet van de pro-wester se Masjoemi heeft een theoretische meerderheid van circa 40 zetels in het parlement. Het was dit parlement, dat gisteren met 106 tegen 80 stemmen geweigerd heeft te beraadslagen over een motie van de oppositie, waarin de regering verzocht werd onmiddellijk,af te treden Vervolgens besloot het parlement met 108 tegen 80 stemmen de opzeggingswet in behandeling te nemen. R. M, Sartono van de tot de opposi tie behorende Nationalistische Pairtij heeft onmiddellijk ontslag genomen als voorzitter van het voorlopige parle ment. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de oppositie het debat over het wets» ontwerp over het algemeen zal boy cotten. Door een zware nieuwe eruptie van de Etna is dinsdagavond een grote mas sa gesmolten lava uit de krater gesto ten. Vulkanologen van het Etna-observato- rium houden rekening met de mogelijk heid, dat door de kokende lava een. nieuwe opening in de noordoostelijke krater ontstaan is. Deze krater werkt thans reeds meer dan 12 uur. De grootste actieve vulkaan van Euro pa spuwde een onheilspellende kolom zwarte rook uit. De nieuwe Westduitse ambassadeur in de Sovjet-Unie, 'dr. Wilhelm Haas, vertrekt morgen per vliegtuig naar Moskou. Ten gevolge van eer. storm, die sinds zondag langs de oostkust van Japan woedt, hebben zes tonijntreilers schip breuk geleden. Gevreesd wordt dat de 45 opvarenden om het leven zijn geko men. In talrijke streken op de eilanden Honsjoe en Hokkaido is het verkeer als gevolg van sneeuwstormen gestremd. Een deel van de werkgevers meent dat deze verbetering alleen kan worden doorgevoerd als zy in de prijzen mag worden doorberekend. By een bespre king hierover met het college van rijks- bemiddelaars heeft dit echter op dit punt een men. afwyzend standpunt ingeno- Gisteren beeft over deze kwestie - te Amsterdam de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven een bijzondere ledenvergadering ge houden, tijdens welke met algemene stemmen een motie is aangenomen waarvan de strekking is dat de verbete ring niiet kan doorgaan als er geen doorberekening kan plaatsvinden. Van daag zal de Chr. Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond te Utrecht zijn stand punt in deze kwestie bepalen. De Nederlandse katholieke Aanne mers-en Patroonsbond heeft zich tij-: deïis een spoedvergadering uitgesproken voor de toegestane, verbetering .van maximaal drie procent.-

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1