Gecapituleerd Griekse ambassadeur uit Londen teruggeroepen i overstag te gaan Krediet onder staatsgarantie voor middenstanders W.-Duitsland wil één van „de 7 van Breda" uitleveren Minister Von Brentano: zaak gaat alleen de rechter aan Mel Trouw op mars WEGENS STEUN AAN TERREUR: Grote beroering Zestien militairen te water, één verdronken Kreet om recht Griekse koningin in ons land ONTVLUCHTE OORLOGSMISDADIGERS Gebouwen van V*S. in Tunis geplunderd Britse vliegtuigen niet naar Athene W eeroverzicht ZATERDAG 10 MAART 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3330 Weerbericht PREMIER VOORSPELT GROOT NIEUWS Beschikking gepubliceerd Japans pleidooi voor staken van atoom- proeven Influenza in Nederland kan nog een maand duren Franse gemechaniseerde divisie naar Algerië r O k 'ië%W\ GEVECHT OP CERAM De deportatie is bevolen in het kader van de noodmaatregelen, die zijn genomen in verband met de op Cyprus heersende terreur tegen de Britten en hun aanhangers. Onderhandelingen om de vrede op het eiland te herstellen zijn maandag mislukt. Het is nog niet bekend waar of wanneer de vier geestelijken in hechtenis zijn genomen Wel staat vast, dat aartsbisschop Makarics op het vliegveld van Nicosia is verdwenen, toen hij op het punt stond naar Athene te vertrekken voor het plegen van overleg met de Griekse regering. i 't CENSUUR Hl Zie verder pagina 3 Kustvaarder aan de grond Wapens uit Amerikaans depot niet naar Algerije Rubberboot sloeg om Canadese vliegtuigen voor Egypte met Ned. schip (Van onze Haagse redacteur) Er bestaat nog grote kans dat één van de zeven uit Breda ont vluchte oorlogsmisdadigers door West-Duitsland aan Nederland zal worden uitgeleverd. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, deelde gistermiddag in een persconferentie mede, dat de Duitse rechter in één geval beslist heeft, dat de betrokkene niet de Duitse nationaliteit heeft en zich in hechtenis bevindt met het doel om uitgeleverd te worden. .Bij nadere informatie blijkt dit de ontvluchte Borgers te zijn, wiens zaak in laatste instantie door het Oberliandesgericht te Olden burg is behandeld. De ambassade van West-Duitsland in Den Haag ontving gistermiddag om vijf uur een telegram, waarin de beslissing van het Oberlandesgericht werd medegedeeld. Het staat echter nog niet vast dat tot uitlevering zal worden overgegaan. Dit hangt af van de vraag of de in de Duitse wetgeving voorkomende bepaling omtrent het verlenen van politiek asyl in dit geval al dan niet van toepassing wordt verklaard. Amerkaanse vlag verbrand Niet dramatiseren Kirkbride naar Londen Beter begrip Reeds nu kunt u per briefkaart het wandel boekje „MET TROUW OP MARS" aanvragen, waarin bijzonderheden zijn vermeld over de beide Trouwmarsen. V*— Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks V5kV Directeur: H. DE RUIG WAT de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, in Ka- ratsji tegenover zijn Britse en Ameri kaanse ambtgenoten ten beste heeft gegeven, grenst aan het ongelofeiijke. Men moet zich realiseren dat Frank rijk, politiek gezien, een van de zwak ste staten ter wereld is. In Frankrijk is momenteel een minderheidsrege ring aan het bewind om de eenvoudige reden dat een meerderheidsregering niet te vormen is. Dat betekent dat de regering voor verschillende beslissin gen op steeds wisselende meerderhe den een beroep moet doen. Éen dergelijke regering is bepaald niet gekwalificeerd om een hoge toon aan te slaan en de pretentie te heb ben om aan de rest van de wereld nu eens te vertellen dat zij het allemaal verkeerd doen en dat Frankrijk nu eens zal zeggen hoe het wel moet. MAAR dat doet Pineau wel. En niet aUeen dat hij dat doet, maar wat hij doet, wat hij zegt dat gedaan moet worden is helemaal ontstellend. Het verhaal komt hier op neer: Wij moeten vriendelijke betrekkingen aan knopen met Sovjet-Rusland, commu nistisch China en de andere commu nistische landen. Het ijzeren gordijn moet omhoog. Dat moet, want er zijn in Frankrijk vijf miljoen mensen die communis tisch stemmen en in Italië is het ists dergelijks en daar moet mee gerekend worden. Vorige regeringen hebben die mensen niet tot andere gedachten kun nen brengen. Daarom moet er zoveel mogelijk contact zijn tussen de communistische landen en het Westen, En als klap op de vuurpijl wordt dan vermeld dat het socialisme (Pineau is socialist) het beste ant woord op het communisme is, omdat het de grootste vijand van het com munisme is. PINEAU denkt derhalve blijkbaar dat als hij aan de Franse com munisten toegeeft, die communisten wel weer socialist zullen worden. Welk een even naïeve als fatale ver gissing. De communisten zullen van zulk een politiek geen socialisten worden. Ze zullen alleen maar juichen, dat de so cialisten door de knieën gaan! En ze zullen de socialisten uiteindelijk weg- bezemen. PineatT vólgt de politiek van vóh Papen tegen Hitier, de politiek van de( Girondijnen, die de weg bereidden voor de Jaeobijnen. Het is een typisch' revolutionaire dwaling om steeds? weer de lessen der historie te verge ten.-, EN wat denkt Pineau bij Rusland te bereiken? Denkt hij, door vriendelijk en toegevend tegenover Rusland te zijn, de Russische macht te breken of Rusland van zijn uitein delijke doelstellingen af te houden? Of zou het niet zo rijn dat Rusland door een dergelijke Franse politiek in het - najagen van die doelstellingen wordt versterkt? Het is immers duidelijk dat Pineau's politiek uitgaat van twee gegevens. Ten eerste: Rusland is zo machtig dat wij ons tegenover Rusland niet op onze macht moeten laten voorstaan. Ten tweede: Ik heb een Russische vijfde colonne in mijn land tegenover wie ik vriendelijk moet zijn. Het verhaal verschilt bepaald niet veel van een onvoorwaardelijke capi tulatie. Dat is nu de eerste bijdrage die de Franse socialisten, voor het eerst na jaren aan de macht (of wat er in Frankrijk dan voor macht doorgaat), aan de zaak der vrijheid van het Westen leveren. Dat is het gevolg van het verbond der socialisten met iemand als Mendés-France, ook al een man die sinds jaren innerlijk voor het commu nisme gecapituleerd heeft. Het is een trieste en tragische ge schiedenis. Aartsbisschop Makarios van Cyprus verwijderd Van bevoegde instanties vernam P.I.A., dat wederom activiteit van de „RMS" is gesignaleerd op Ceram, waar distrikten onveilig worden ge maakt door een gewapende groep onder leiding van een zekere Sa- lakhory, In een gevecht met de bende in Noord Ceram sneuvelde een officier van de TNI. Wat betreft de bewapening van de „RMS"-aanhangers verklaarden deze instanties, dat, gezien het feit, dat de „RMS"-groepen zich reeds vijf jaar geleden uit Ambon hebben terugge trokken, hun toen meegevoerde mu nitie-voorraad reeds lang uitgeput had moeten zijn. De jongste praktijk be wijst echter, dat zij nog behoorlijk gewapend moeten zijn. Vermoed wordt, dat zij bij gevech ten met instellingen van leger en po litie munitie en wapens hebben we ten buit te maken, maar het is ook niet uitgesloten, dat zij wapens ge smokkeld krijgen. AARTSBISSCHOP MAKARIOS, leider van de beweging op Cyprus voor aansluiting van het eiland bij Griekenland, is gisteren gedepor teerd. Ook drie andere geestelijken zijn van het eiland verwijderd. De Britse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de vier mannen per vlieg tuig werden overgebracht naar een bestemming, die pas later zou worden bekendgemaakt. Vermoedelijk zijn zij naar de Seychelles-eilanden in de Indische Oceaan gebracht. Het nieuws van Makario's verban ning verspreidde zich snel door Nicosia. De klokken van de Griekse kerken be gonnen te luiden en spoedig verzamel de zich een menigte voor het palels van de aartsbisschop. Britse troepen zijn begonnen het paleis te doorzoeken. Makarios is leider van de Grieks- Orthodoxe kerk op Cyprus. De drie andere gedeporteerden zijn bisschop Kyriakides van Kyronia een van de oudste drie bisschappen ap het eiland, Polycanpos Ioannides, secreta ris van de bisschop van Kyronia, en de priester Papastavros Papaaganthan- gelou. Men verwacht dat deze arrestaties grote beroering op het eiland zullen te weegbrengen, alsmede een crisis in de betrekkingen tussen Engeland en Grie kenland. die beide bij de NAVO zijn aangesloten. De Britse gouverneur-generaal, Sir John Harding, heeft het hele Interlo- cale telefoonverkeer toet Griekenland verboden. De maatregel is onmiddellijk ingegaan', maar geldt niet voor de rege ring en het veiligheidsapparaat. Tot na der order- zijn alle binnenlandse tele grammen en alle telegrammen naar en van Griekenland aan censuur onder worpen. In een officiële verklaring van Sir John Harding heet het, dat de aarts bisschop - een belangrijke belemmering is voor. een terugkeer naar vreedzame omstandigheden. Een geheimzinnige uitlating van de premier Nourï El Said van Irak heeft nieuw voedsel gegeven aan de spanning in het Midden-Oosten, De premier verklaarde, dat er binnen tien dagen „belangrijke gebeurtenissen'' zullen plaatsvinden, welke de Arabieren hun geschillen zullen doen vergeten om hun gelederen te sluiten. De premier wilde niet zeggen wat voor gebeurtenis sen dit zouden zijn. In Londen doen geruchten de ronde dat Irak het voorbeeld van Jordanië zou willen volgen en nauwere betrekkingen met Egypte zou willen aangaan. El Said begroette gisteren de voorzitter van de Turkse nationale vergade ring. Refik Koraltan, die gisteren aan het hoofd van een 25 man sterke parlementaire delegatie in Bagdad aankwam. Irak en Turkije sloten als eersten het pact van Bagdad, waarbij zich later Engeland, Pakistan en Perzië aansloten en dat de gramschap van verscheidene Arabische staten, zoals Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië, opwekte. T) E Syrische premier. Said Ghassi, is per vliegtuig in de Jordaanse hoofdstad Amman aangekomen als afgezant van de „grote drie" in het Midden-Oosten Egypte, Saoedi- Arabië en Syrië - wier hoogste lei ders momenteel te Kaïro confereren over verdedigingsplannen die beogen het hoofd te bieden aan een eventueel „lente-offensief" van Israël. De drie leiders, de Egyptische pre mier Nasser, de Syrische president Sjoekri el Kwaili en koning Saoed, be spraken ook hoe zij hun beleid op economisch en politiek gebied kunnen coördineren. Volgens berichten uit Amman bracht hun boodschapper, premier Said, een aanbod mee, waarbij Jordanië een grote som in uitzicht werd gesteld ter vervanging van het subsidie van 12 De middenstandskredietbeschikking - regeling, van de mogelijkheid van kre dietverlening onder staatsgarantie aan middenstanders en samenvatting van de uitvoeringsvoorschriften en de richt lijnen, die tot dusverre voor deze kre dietverlening golden is in de Staats- conrant van gisteren gepubliceerd. .De beschikking bestaat uit een alge meen gedeelte, waarin de voor alle kredietvormen geldende voorschriften zijn opgenomen, zoals de voonvaarden voor de kredietverlening en de weige- ringsgronden, de algemene voorschrif ten' voor de kredietnemer en de krediet gever, de garantie van de staat, het recht om in beroep te gaan bij afwij zing .van aanvragen om bepaalde kre dieten e,d. Daarnaast zijn de voor iedere krediet vorm afzonderlijk geldende bepalingen opgenomen in zeven bijlagen. - Deze mogelijkheid van kredietverle ning géldt voor middenstanders, die niet-op andere wijze ia hun kredietbe hoefte kunnen voorzien. Ten-Noorden van Goeree is gister middag de Nederlandse kustvaarder „Bonaire" aan de grond gelopen. Er is geen gevaar voor schip of beman ning. De volgende kredietvormen worden onderscheidenbedrijfsuitrustingskre- diet, bijzonder krediet, krediet voor eco nomische samenwerking, overncmings- krediet, inrichtings-, hypothecair en bongstellingsfondskrediet. Functionarissen van de Franse en de Amerikaanse veiligheidsdienst hebben geen bewijzen gevonden, dat munitie, gestolen uit een Amerikaans legerdepot bij Reims, in Noord-Afrika terecht zou zijn gekomen, zo heeft generaal Gallagher, het hoofd van de verbindingszone van het Amerikaanse leger in Frankrijk, te Parijs verklaard. In de Franse pers waren besehuldi gingen geuit, dat wapens en munitie uit het depot te Trois-Fontaines zijn gestolen en in de handen van anti-Franse verzets strijders in Algerije zijn gespeeld. Volgens generaal Gallagher betreffen de diefstallen slechts kleine hoeveelheden munitie. Het depot bevatte geen wapens van welke soort dan ook, naar z|jn zeg gen. Hij deelde mee, dat er op verzoek van de Franse autoriteiten speciale wacht posten zijn geplaatst bij voorraden munitie voor lichte wapens, die van nut voor de opstandelingen zouden kunnen zijn. miljoen pond sterling, dat Engeland jaarlijks in de Jordaanse schatkist stort. Tevens zou koning Hoessein zijn uitgenodigd zich bij de -Arabische „grote drie" in Cairo te voegen. Generaal Glubb, de door koning Hoessein ran Jordanië ontslagen com mandant van het Arabische Legioen, heeft in een brief aan de Times ge waarschuwd tegen een scherpe hou ding jegens Jordanië, daar dit sou betekenen dat koning Hoessein in de armen van vrienden sou worden ge dreven „die hem bijna zeker souden ruïneren". Bij een oefening met rubberboten tweede depot infanterie te Venio op de Maas bij Steijl-Tegeien, is gister morgen een rubberboot met 16 mili tairen uit de Frederik Hendrikkazer ne te Blerick omgeslagen. Alle mili tairen raakten, met zwemvesten aan, te water. Zij werden door de snel- stromende rivier meegevoerd. Twaalf konden door bewoners van Steijl uit het water worden gevist. Vier solda ten dreven verder af. Drie van hen zijn een halve kilome ter stroomafwaarts uit het water ge haald en naar het ziekenhuis te Tege- len gebracht. De vierde, de 20-jarige dienstplichtige soldaat T. J. Krooswijk uit Geertruidenberg. is met de stroom meeeesleurd. Bij Steijl heeft icn K. op het droge gebracht. Men heeft ge tracht bij hem de levensgeesten op te wekken, maar dit gelukte niet. Naar Reuter meldt zouden vandaag negen Canadese Harvard oefenvliegtui gen aan boord van het Nederlandse schip Wonogiri gebracht worden, be stemd voor Egypte. Het laden zou in Halifax geschieden. De vliegtuigen ma ken onderdeel uit van een bestelling van 15 stuks, waarvoor Canada afgelo pen zomer een uitvoervergunning gaf. Drie vliegtuigen werden reeds in janua ri verscheept. De bovengenoemde negen toestellen zijn in kisten verpakt. In de Treveszaal in Den Haag :verd gistermiddag een receptie gehouden ter ere van het bezoek van de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano. Profmr. P. S. G er brandy, minister van Staat, in gesprek met de Duitse minister. Weersverwachting, geldig tot zondagavond. RUSTIG WEER Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Weinig wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZON EN MAAN. 11 maart zon op 7.06, onder 18.39. maan op 6.13, onder 17.52. 12 maart zon op 7.03, onder 18.41. maan op 6.32, rader 19.04 (N.M.). Hoofdredacteur: Dr. J. A, H. J. S. BRUINS SLOT /ELE mensen vragen zich in deze dagen af: Wat kunnen wij, wat kan ik doen om Jungschlaeger te hel pen redden. Wij. kunnen niet veeL Maar we kun nen ervan op aan dat de Nederlandse regering doet en doen zal wat ze kan. We verwachten stellig dat onze rege ring een beroep doet en zal doen op al die instanties, die in dezen mogelijk hulp kunnen bieden. En ook dat de regering voor de toepassing van elk ge- eigend middel het juiste ogenblik zal kiezen. Maar het Nederlandse volk kan nu slechts één ding daarbij doen. Het kan. onze regering helpen door de kreet om recht te onderschrijven die door een aantal Nederlanders, waaronder de heer Aalders, voorzitter van de Expoge en prof. Van der Molen, hoogleraar in het volkenrecht aan de V.U., is geformu leerd. Brieven van instemming kan men richten aan A. Goekoop, Catshuis Sorghvliet, Adriaan Goekooplaan 10, Den Haag. Hoe meer er komen, hoe beter of het is, opdat de wereld versta dat ons volk door deze rechtsschennis in het hart is geraakt. Met de Constellation „Soerabaja" van de K.L.M, is gisteravond omstreeks acht nur koningin Frederika van Grie kenland met haar 17-jarige dochter prinses Sophia voor een kort particulier bezoek aan het koninklijk gezin in Ne derland aangekomen. Ter begroeting waren aanwezig koningin Juliana en prinses Irene. Ook de Griekse ambassadeur ia Ne derland, de heer N. A. Anissas, was met zijn echtgenote op- het vliegveld aanwezig. Mevrouw Anissas bood, nadat koningin Frederika en koningin Juliana elkander hadden begroet, bloemen aan. De koninklijke gasten zullen heden avond het prinsessebal in Amsterdam bijwonen. Zij blijven dan tot zondag middag a.s. in Nederland. Daarna ver trekken zij naar Hannover. De machtige Japanse vakbond van zee lieden heeft president Eisenhower ver zocht de Amerikaanse aioomproeven in de Stille Oceaan te annuleren. De vak bond heeft verder een beroep gedaan op de Internationale Vakbeweging om dit pleidooi te steunen. De vakbond, die 80.000 leden telt, heeft tenslotte aan premier Itsjiro Hatoyama gevraagd er bij de Ver. Staten op aan te dringen om de proeven, die dit voorjaar zullen worden gehouden, af te gelasten. Minister Von Brentano zei met betrek king tot de ontvluchten uit Breda, dat de houding van de Duitse regering te genover deze mensen niets te maken heeft met sympathie of antipathie. West- Duitsland is een rechtsstaat en de rege ring kan noch mag zich mengen in een zaak die tot de competentie van de rechter behoort. Franse demonstranten hebben vrij dag in Tunis een Amerikaanse vlag ver brand, de gebouwen van het Amerikaan se consulaat-generaal en de Amerikaan se Voorlichtingsdienst geplunderd en de auto van de Franse hoge commissaris in Tunesië, Seydoux, met stenen bekogeld. Van het Instituut voor Fraeventieve Geneeskunde en de afdeling van Inter ne Geneeskunde te Leiden vernemen wij het volgende. Omstreeks 10 januari begon in Neder land influenza te heersen, doch deze breidde zich slechts langzaam uit. De eerste week van maart was een alge mene uitbreiding merkbaar met in som-, ongeveer 5 percent. Alje geïsoleerde vi- russtammen behoren tot dezgn. A- groep en zijn verwant met die welke in 1953 werden gevonden. Het merk waardige van deze epidemie is haar weinig explosieve begin en het langzaam toenemen van het aantal ziektegevallen. In Engeland is dit jaar hetzelfde waar genomen, Het aantal longontstekingen is thans vrij groot, doch niet verontrus tend. Verwacht wordt, dat de epidemie nog ongeveer een maand stand zal hou den. Het bureau van Robert Lacoste, de Franse minister met standplaats AI giers, heeft vrijdagavond bekend ge maakt, dat deze maand een gemecha niseerde divisie in Algerië zal aanko men. Deze divisie, de zevende, vormt een onderdeel van de grote versterkingen die met spoed naar Algerië zullen wor den gedirigeerd, aldus de bekendma king. Volgens het Franse militaire hoofd kwartier in Algerië werden vrijdag 63 opstandelingen gedood en 22 gevangen genomen. De ongeregeldheden ontstonden na de begrafenis van twee Fransen, die na bij de Algerijnse grens waren ver moord. Meer dan 10.000 personen woon den de begrafenis bij. Toen Seydoux trachtte een toespraak te houden om uiting te geven aan het medeleven der regering met de slachtoffers, werd hij uitgejouwd en begroet met kreten als „Dood aan Mollet" en „Dood aan Men- dès". Ongeveer duizend betogers gingen van de begraafplaats naar het Amerikaanse consulaat-generaal, waar zij alle meu belen en documenten uit de ramen gooi den. De Amerikaanse vlag werd afge rukt en verbrand. De menigte van Franse kolonisten, ambtenaren en arbeiders had eerder de driekleur van de auto van Seydoux ge rukt en geschreeuwd „Seydou::. geef ons wapens". De betogers plunderden ook de kan toren en de drukkerij van het blad ,.Le Petit Matin", dat eigendom van An dre Barouch. een lid van het comité van de Tunesische Gematigde Nationalisti sche Partij, de nieuwe-grondwetspartij Het State Department heeft verklaard dat Amerika tegenover de Franse re gering officieel uitdrukking heeft ge geven aan zijn bezorgdheid over genoem de anti-Amerikaanse demonstratie. De Engelse luchtvaartmaatschappij British European Airways heeft haar vluchten op Athene tijdelijk gestaakt. Gistermiddag is een lijntoestel van de BEA kort na het vertrek uit Milaan te ruggeroepen. Ook zijn twee vliegtuigen, die uit Rome naar Athene zouden ver trekken, door de maatschappij tegenge houden. Deze maatregelen zijn genomen op ad vies van de Britse ambassadeur in Athene. De vliegtuigen zouden op het vliegveld van Athene zijn aangekomen ongeveer tegen de tijd, toen een grote menige Grieken vergeefs op de aankomst van Makarios wachtte. In de bespreking, die de minister ge had heeft met de ministers Beyen en Luns is geen enkel vraagstuk tot een oplossing gebracht. Dat was ook niet de bedoeling van-het bezoek, aldus minis ter Von Brentano. Er is een inventari satie opgemaakt van de problemen. Ge vraagd welk probleem het dichtst bij een oplossing is gebracht, antwoordde hij lachend: „Alle". Uiteraard is er ook gesproken over de Duitsers die nog in Breda gevangen ritten. „Ik heb hierover niet ambtelijk maar menselijk gesproken, ndet op eisen de, maar op vragende, verzoekende toon en ik heb er op gewezen dat deze men sen ook vrouwen en kinderen hebben", zei de Duitse bewindsman. H|j verklaarde heel goed te weten dat er in Nederland nog gevoelens en herin- Sir Alee Kirkbride. die 30 jaar in Britse diplomatieke dienst in Jordanië heeft vertoefd, is naar Londen gevlogen om als onofficiële bemiddelaar op te reden in de kwestie van" het ontslag van gene raal Glubb als bevelhebber van het Ara. bische Legioen- DE BILT, zaterdag 10 uur. Het hogedrukgebied boven Duitsland, dat al enkele dagen in West-Europa zonnig, maar nog vrij koud weer brengt, verplaatste zich in de afgelopen 24 uur iets naar het Noorden, waardoor de wind in ons land naar richtingen tus sen Zuidoost en Oost draaide. Gedu rende de nacht daalden de temperatu ren bij ons overal beneden het vries punt. De laagste waarde, min vijf graden v/erd gemeld door de stations Volker en Ypenburg. In Duitsland vroor het vannacht min der dan in de nacht van donderdag op vrijdag doordat wolkenschermen binnen dreven die met een kleine, boven de Balkan gelegen storing, samenhangen. Op de oceaan heeft zich ten westen van Ierland uit een oceaandepressie een afzonderlijk lagedrukgebied losgemaakt dat in zuidoostelijke richting naar het Iberisch schiereiland trekt. Dit heeft onder andere tot gevolg, dat door warmtetransport in de hogere luchtlagen de luchtdruk boven.Scandina vië begin te stijgen, zodat het zwaarte punt van bet hogedrukgebied boven de Oostzee komt te liggen. Het weer in ons land wordt door deze verandering van de luchtdrukverdeling in zoverre beïnvloed, dat uit Duitsland enkele wolkenvelden zullen binnen drijven. De kans op neerslag is in het komende etmaal echter nog uitermate gering. neringen leven die het oplossen van sommige vraagstukken bemoeilijken. „Ik wil dat niet bagatelliseren, maar wé moeten, het ook niet dramatiseren", meende hij. De besprekingen xjjn open hartig en «eer vriendschappelijk ge weest. ;JHet doel van mijn bezoek was-' niet om in 48 nur verdragen af te sluiten en te ondertekenen, maar om te inven tariseren. Dat Is gelokt en we zijn een eind op de goede weg", verklaarde mi nister Von Brentano. Dat er een tegenstelling tussen de Duit se en Nederlandse regering bestaat in die zin dat men van Nederlandse kant elk probleem afzonderlijk wil bezien, terwijl Duitsland er de voorkeur aan sou geven de vraagstukken in samen-, hang met elkaar op te lossen, ontkende de minister. Behalve over de problemen die de rechtstreekse betrekkingen tussen Ne derland en West-Duitsland raken is ook gesproken over andere internationale vraagstukken, zoals de totstandkoming van Euratom en de samenwerking in de NAVO. Minister Von Brentano verklaarde het eens te zijn met minister Beyen dat het bij het scheppen van samenwerking op het gebied van de kernenergie niet gaat om het woord „supra-nationaal". Het gaat er om een samenwerking met een effectieve controle in het leven te- roe pen. Als die er is, mogen de geleerden uitmaken of het een supra-nationale samenwerking is of niet. Ten aanzien van de NAVO is gesproken over de mo gelijkheden om in het kader van dit verdrag tot grotere samenwerking op andere gebieden dan de defensie, bijv. op economisch terrein te komen. In een communiqué dat aan het slot van de besprekingen werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de besprekingen tot een beter begrip voor eikaars standr punten hebben bijgedragen. De ministers waren het er over eens dat de beide landen hun welvaart het beste dienen, wanneer zij de verdere ontwikkeling van de vereniging van West-Europa en de Atlantische gemeenschap naar ver mogen bevorderen. Geconstateerd wordt dat de onderhan delingen over een Nederlands-Duits cul tureel verdrag intussen zijn begonnen en dat binnenkort besprekingen zullen beginnen over een luchtvaartverdrag. Minister Von Brentano voegde daaraan tijdens de persconferentie toe een cul tureel verdrag tussen beide landen van net grootste belang te achten en te ho pen dat dit zo spoedig mogelijk in wer king zal kunnen treden. Overeengekomen werd dat binnenkort onderhandeld zal worden over het op nieuw in werking stellen van het steen- «olenverdrag van 1920. De ministers'- waren van mening dat de gedacfatenwis- seling het uitgangspunt moet rijn voor verdere besprekingen in de naaste toe komst die nodig zijn om de vraagstuk ken op te lossen en de banden tussen beide landen te verstevigen. De Amsterdamse wandeltocht van L'rouw door Amstelland wordt gehouden op 26 mei. De Haagse Trouw-mars is vast gesteld op 16 juni. Afstanden: 12, 18, 25 en 30 km. „Met Trouw op mars* kunt aanvragen aan ons hoofdkantoor: Trouw, Nieuwe Zijds Voorburg wal 225, Amsterdam, afdeling wandelmarsen.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1