r Amerika denkt er eer der kwaad dan van De „Theron" terug van Zuidpool In Indonesië dreigt een staking bij de Staatsspoorwegen Grote brand in cokes- fabriek Sluiskil Eindelijk het ware ei! S.E.R.-rapport over de vergeten groepen Groep bejaarden zal belangrijk gaan profiteren van ouderdomsverzekering Meer mogelijkheden nodig voor revalidatie en invaliden Twee verdachten vrijgesproken Cyprioten hadden huisarrest Verwijdering door „ongelukkige samenloop van omstandigheden Dulles herhaalde vriendelijkheden Weeroverzicht Arabische diplomaten vragen uitstel bijeenkomst Veiligheidsraad Hoeveel invaliden zijn er? V.S. wijzen Japans verzoek inzake atoomproef af r 3 MAANDAG 26 MAART 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3343 Weerbericht 8. Spoedig overeenstemming organisatie atoomenergie Weer moeilijkheden in Brazilië Gratie voor twee Britse ter dood veroordeelden Gevechten in Deense haven Indonesisch parlement* geopend O INDONESIË Boodschap van Eisenhower aan Israëlische president Libanese overval op Israëlisch dorp Prof. Tinbergen naar New York y m Geldontwaarding Unie Rottordami Witte dWithstraat 80 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •g_{Jravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel 114402 Klachtendienst 18.30—19 30 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting-, geldig1 tot dinsdagavond. RUSTIG WEER. Koudere nacht en plaatselijk mist. Overigens wis selende bewolking en droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. ZON ENT MAAN'. 27 maart zon op 6.29, onder 19.07. ^rnaan op 20.43. onder 6.21. Hoofdredacteur: Dr. A. H. J. S. BRUINS SLOT VOORLOPIG GEEN HULP VOOR LEON JUNSCHLAEGSR De rechter van het Lmdgerecht tc Djakarta heeft de heien H. A. S. Leij- ten en Tjie Suing Tjiang van rechts- vervolging ontslagen. Zij waren op 12 iV^ oktober gearresteerd, verdacht van brandstichting in de pakhuizen van de Borsumij te Makassar. Door deze brand was een schade aangericht van rp. 7 miljoen. Verdachten werden tevens vrij gesproken van diefstal respectievelijk verduistering van bijna rp. 90.000. De officier van Justitie zei. dat de overtuiging, dat brand is gesticht nog bestaat, maar mede omdat enkele ge tuigen hun verklaringen introkken kon het bewijs niet geleverd worden. De rechter ontsloeg verdachten onmiddel lijk uit het voorarrest. Meer dan 160.000 bewoners van Cv- prw hadden zondag huisarrest, doordat d# Britse gouverneur. Sir John Har ding, voor bijna het hele eiland een to taal uitgaansverbod had afgekondigd. Het verbod gold tot vanmorgen 4 uur. I De maatregel was genomen met het - oog op de Griekse onafhankelijkheids- dag, die gisteren gevierd zou worden. Men vreesde voor gewelddadigheden. Vanwege het uitgaansverbod werden geen kerkdiensten gehouden. De radio 1 zond de dienst van een Griekse kprk m Londen uit. - Kleine groepen studenten hebben gis- teren in de Griekse hoofdstad. Athene. een betoging gehouden. Zij etsten wa pens voor de Eoka, de verzetsbeweging op Cyprus, die aansluiting bij Grieken land wenst. De studenten werd"., djor de politie snel uiteengejaagd v -- 'art hen werden licht gewond. De ru.tr r. enkele Britse trolleybussen sn"> Men. Zaterdag is de primaat van G-'eken- land. aartsbisschop Spyridior> lei aar- de besteld. De vlaggen in eche"! Giae- kenland hingen halfstok, Spyndion was l een groot voorvechter van d" yereni- 'r ging van Cyprus en Griekenland. 59 V'OORLOPIG moet niet gerekend worden op interventie der Verenigde Staten in het proces-Jungsehlaeger. Aan de zoon van Jungschiaeger, die onlangs in brieven aan president Eisenhower en aan de democratische senator Allan Ellender, om interventie in het proces tegen zijn vader ver zocht, zai dit spoedig meegedeeld worden. Dit vernam U.P. van een van de naaste medewerkers van senator Ellender. De motivering luidde dat Ame rikaanse tussenkomst op dit ogenblik meer kwaad dan goed zou doen. Het Witte Huis deelde mee dat het verzoek van John Jung is doorge zonden naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Tegenover Reuter verklaarden autoriteiten in Washington dat de huidige verwijdering in de betrekkingen tussen Nederland en de Ver. Staten te wijten was aan een ongelukkige samenloop van om standigheden. Zij legden er de nadruk op, dat er ge^n aanleiding is te veronderstellen, dat het aanzien van Nederlands-^"nea zou veranderen ten gunste van het Indonesische stand *r Voorts zelden zy, dat de Ver. Staten nauwkeurig het proces-J ungsehlaeger volgen, dat, zoals één van hen verklaarde, kennelijk niet wordt gevoerd In overeen stemming met de juiste legale maatstaf. Diplomatieke kringen in Washington twij felen er echter aan of zulke „achter de schermen" gegeven verzekeringen de Nederlandse mening zullen bevredigen. In de toespraak, die minister Dulles voor de Amerikaanse radio en televisie hield, heeft hij vier keer Indonesië ge noemd zonder het Nederlandse protest tegen zijn uitlatingen in Djakarta te ver melden. Hij noemde dc vorming van Indone sië's eerste regering, die gebaseerd is op nationale verkiezingen, „een der belang rijke, boeiende kenmerken" van het vrije Azit- Hij noemde het -betekenisvol", dat p cnaent Soekarno bij de opening van de ronierentie van Bandoeng de Amerikaan se .evolutie had genoemd. De strijd van Amerika vuor zijn onaf- nankelijkheid en het feit dat Amerika een kolome is geweest, achtte Dulles „een voor ons gunstige factor van on schatbare wrarde in Azië". Het schept een band var. sympathie en maakt „een goed begrip mogelijk-tussen Amerika en de 600 miljoen .mensen van. Azië, dit» vroeger onder koloniaal bewind"stonden De Washington Foy A schreef In een hoofdartikel, aav <n- gen van Dalles niet betekenen, dat hü party kiest tegen Nederland. Het moet voor de Ver. Staten zeer ze ker mogelijk zijn met zowel Nederland als Indonesië ojp vriendschappelijke voet te verkeren zonder tegen een van deze landen, partij te kiezen, aldus het blad. De Theron, bet schip dat door enor ms ijsmassa's zich een weg gebaand heeft naar het zuidpoolgebied om daar een basis te vestigen voor de komen- de grote Britse zuidpool expeditie, is weer in Londen aangekomen. Aan boord waren de leider van de ïheronexpedltle, dr. Vivian Fuchs en Sir Edmund Hillary, de beroemde ver overaar van de Mount Everest. De foto toont dr. Vivian Fnchs (links) en Sir Edmund Hillary aan boord van dc Theron bij aankomst in Londen. Op de achtergrond: de brug van de Tower, In Indonesië dreigt een staking bij de spoorwegen. Aanleiding is het feit, dat er tot dusver door de leiding dei- staatsspoorwegen nog niet tegemoet is gekomen aan enige door de SBKA (bij de.Sobsi aangesloten vakbond van het spoorwegpersoneel) gestelde eisen, on der meer betreffende toelagepercenta ges, etc. Op een vraag of de SBKA reeds heeft overwogen, welke consequenties Jdh totale staking bij de spoorwegen kan hebben, werd geantwoord, dat de öond er zich volkomen van bewust is, dat de DKA (staatsspoorwegen) een Mitaal bedrijf is. Derhalve zal de sta dig ook zo geregeld zijn, dat het ver boer ten behoeve van de staatsappara ten en het transport van voor de staat vitale goederen, alsmede voor de dage- J(lkse behoeften der bevolking, voort- Bang zal kunnen vinden zonder enige stagnatie. Naar aanleiding van een vraag, of oet niet beter is te wachten totdat er 6dh nieuw kabinet zal zijn gevormd, verklaarde, aldus de „Javabode", de "dnd, dat zij niet tegen het kabinet staakt, doch dat dit een zuiver sociaal- economische kwestie is. geheel onaf hankelijk van de politieke situatie, en Ujtsluitend tegen de DKA gericht. De SBKA heeft besprekingen ge voerd met de directie der DKA. De besprekingen hadden betrekking op de en van de bond in zake dienstkleding O-zg. bedrijfstoeslag. De DKA kon met de eis van de bond w zake dienstkleding instemmen onder voorwaarde, dat deze eis aan de minis ter van verbindingen wordt doorgege- en aan de DKA een bijzondere Post op de begroting hiervoor wordt {«gewezen. De dienstkledingkwestie Mt al. buiten, de kompeten tie van de "Ka om hierover een besluit te nemen. Ten aanzien van de bedrijfstoeslag deelde de woordvoerder van de vakbond mede, dat er in 1951 een overeenkomst bestond. Deze toeslag werd later door de DKA bij reglement gewijzigd, zoda-' nig. dat reeel vooral bet rijdend perso neel gemiddeld Rp. 66 minder per maand kreeg, wat bij een middeld sala ris van Rp. 200 per maand een gevoe lige vermindering werd geacht. Een Amerikaanse woordvoerder heeft de verwachting uitgesproken, dat er spoedig overeenstemming zal worden bereikt over een internationale organisa tie voor de ontwikkeling van de atoom energie voor vreedzame doeleinden, wanneer de 12 mogendheden-besprekin- gen in Washington op 9 april worden hervat. De woordvoerder, de Amerikaanse ge delegeerde ambassadeur James J. Wads- worth, deelde de pers mee, dat het mis schien maar een paar uur zal duren om de statuten van de organisatie te vol tooien en de tijd en plaats vast te stel len voor een conferentie met andere mogendheden, welke de statuten moeten goedkeuren. Hij maakte bekend, dat Brazilië. Zwit serland en de Ver. Staten de commissie hadden uitgenodigd om de conferentie in hun landen te houden in Rio de Janeiro, Genève en New York. Hij be twijfelde of de conferentie voor de a.s. herfst zou kunnen worden gehouden. De onderhandelingen, die sinds 27 februari aan de gang waren, zijn woensdag on derbroken. Een bende van 200 gewapende man nen, due onder leiding staat van een communist, heeft drie plaatsen in Noord-Oost Brazilië bezet en de politie aldaar verjaagd, zo berichten de dag bladen te Rio de Janeiro. Volgens berichten uit Goiania, de hoofdstad van de staat Goias, zijn ten minste twee personen om het leven ge komen tijdens een botsing tussen de bende en manschappen van rijks- en ge meentepolitie. Vele anderen werden ge wond. Volgens deze berichten werden de klei ne politie-afdelingen te Amarox Leite. Porangatu en Formoso na een kort vuurgevecht gedwongen te vluchten. De bende bezette daarop deze plaatsen. De gouverneur van Goias heeft de rijkspolitie naar de betrokken plaatsjes gezonden, maar hei leger verzocht de orde te herstellen. In -de persberichten wordt verklaard dat de bende onder leiding staat van José Rufino, een bekend communist President Eisenhower der V.S. heeft zijn Israëlische ambtgenoot Ben»Zvi ter gelegenheid van het Joodse Paasfeest een persoonlijke boodschap gezonden, waarin hij Israël verzekert dat de Ver enigde Staten ernstige pogingen in het werk stellen om tot een vreedzame op lossing van de Israëlisch-Arabische vraagstukken te komen. Hij ried Israël onder meer aan geduld te betrachten. Aan twee ter dood veroordeelde En gelsen, de 21-jarige arbeider William C. Edmunds en de 29-jarige Jan Moc- zygemba, een mijnwerker, is door Ko ningin Elizabeth gTatie verleend. Edmunds heeft een 70-jarige vrouw gedood en Moczygemba een 31-jarige moeder van drie kinderen. Beiden krij gen thans gevangenisstraffen, „zolang het de koningin behaagt". In totaal hebben thans vier moorde naars, die ter dood veroordeeld waren, gratie vetrkregen, sinds het Britse la gerhuis de wet op de afschaffing van de doodstraf aannam. De wet is nog niet van kracht Toen Deense havenarbeiders zaterdag een Brits en een Deens schip begonnen te laden met bacon en zuivelprodukten, werden zij door stakende Deense zee lieden aangevallen. De havenarbeiders, die vrijdag reeds geweigerd hadden de ze beide schepen te laden, hadden van huh vakvereniging opdracht gekregen aan het werk te gaan. Na de aanval van de zeelieden legden zij echter da delijk het werk neer. Op drie april zullen de Deense haven arbeiders In alle havens het werk neer leggen. Het huidige arbeidsgeschil is het erg ste dat sedert twintig jaar in Denemar ken is voorgekomen. Een bende uit Libanon heeft zater dagavond een overval gedaan op het dorp Aarabin, dat twee km binnen de Israëlische grens ligt, zo heeft een Is raëlische militaire woordvoerder meege deeld. Een Arabische dorpeling werd gewond. De overvallers konden worden teruggedreven. Syrië en Jordanië hebben een over eenkomst gesloten, die voorziet in „ver eniging" hunner beider grenzen met Is raël, zodat een Israëlische aanval op één der twee'landen zal worden beschouwd als efiy agressie van'beiden, waartegen de Syrische en Jordaanse strijdkrach ten gezamenlijk in het geweer zouden komen, aldus is zaterdag te Damascus van officiële zijde vernomen. Prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Nederlands Economisch Instituut, zal als Nederlands regeringsvertegen woordiger deelnemen aan de conferen tie van de ad hoe commissie ter voor bereiding van het speciale V.N.-fonds voor economische ontwikkeling (Sun- fed>, welke conferentie in mei te New- York zal worden gehouden. ï:A._é Ruim 100 brandweerlieden uit ge heel Oost Zeeuws-Vlaanderen hebben zaterdag ruim acht uur gestreden om de grote uitslaande brand op het ter rein van de Compagnie Neerlandaise de I'Azote te Sluiskil te bedwingen. Hetgeen na een heldhaftige inspan ning gelukte. Met 30 stralen werd praktisch onafgebroken water gege ven. De schade die werd aangericht is ontzaglijk groot. Het juiste bedrag is nog niet bekend. Deze brand was ver in de omtrek waar te nemen door de buitengewoon grote rookont wikkeling, die bij wijlen 40 a 50 me ter hoog steeg. Om circa 10 uur des morgens consta teerde men brand in de afdeling waar benzol en naphtaline wordt gedistilleerd. Op de bovenverdieping van dit gebouw wordt een uiterst brandbare grondstof voor verfbereiding gewonnen. Werklie- Zaterdagavond om zeven uur hebben de twee gebroeders Extejrkate te Zei- dam, post Goor, een kievitsei gevonden en dit bij de burgemeester van Goor, de heer C. P. van Essen, afgeleverd. Burgemeester Van Essen zal dit ei op het paleis Soestdijk aan H. M. de Koningin aanbieden. De twee vinders zullen daarbij tegenwoordig zijn. den die zich in deze afdeling bevonden, konden zich ternauwernood nog in vei ligheid brengen. Bedrijfs-brandweer en gemeentelijke brandweer namen onmiddellijk de strijd ter hand. doch alle brandweercorpsen in Oost Zeeuw-Vla anderen werden ge alarmeerd. Direct na het uitbreken der brand stond vast uat de benzol en naph- talineafdeling niet behouden kon blijven doch in de onmiddellijke nabijheid ston den 12 tanks gevuld met ruim 1000 m3 benzol. Groot gevaar bestond dat deze tanks zouden exploderen en in brand ge raken. Men concentreerde zich op het behoud van deze tanks, hetgeen gelukte, De brandweerlieden liepen door de grote hitte en door de verbranding vrij komende dampen ernstige brandwonden aan gelaat en handen op. Talrijken heb ben zich reeds onder doktersbehandeling moeten stellen. Om 6 uur des avonds konden de nablussingswerkzaamheden aan de bedrijfsbrandweer worden over gelaten. De gehele zondag werd hieraan besteed. Persoonlijke ongevallen met uitzondering van de huidverbrandingen der brandweerlieden hebben zich niet voorgedaan. ?De oorzaqk der brand is tot op heden nóg nfet bekend.' Hét bedrijf werd'*door deze brand niet uitgescha keld. De gasvoorziening aan Zeeland, welke door dit bedrijf wordt verzorgd, heeft normaal doorgang kunnen vinden. Enorme raokmassas ontwikkelden zich tijdens een brand in de cokesfabriek te Sluiskil (Zeemvsch-Vlaanderen) DE BILT, maandag 10 uur. Gedurende het weekeinde narden de luchtdrukverschillen in onze omgeving geleidelijk af als gevolg van het minder diep worden van een depressie, waarvan het centrum dichtbij de Ierse Westkust is gelegen. Een oceaanfront, dat zater dagavond met veel bewolking, maar vrijwel zonder regen uit het Zuidwesten naderde, kwam daardoor boven ons land tot stilstand. De tropische lucht waarin, zaterdag nog op vele plaatsen maximum temperaturen van 20 graden werden ge meten het vliegveld Twente rappor teerde zelfs 21 graden werd_ vervan gen door tamelijk vochtige Oceaan- lucht. In deze lucht ontstond in de nacht van zondag op maandag op enkele plaatsen mist bij"" temperaturen van. slechts 2 tot 4 graden. De depressie bij Ierland vult geheel op terwijl de lucht druk ook in Frankrijk,België en ons land nog stijgt. Het weer blijft daardoor gunstig. Met Geinig wind en temperatu ren dieenkele gradenboven normaal zijn." In dé komende nacht kan plaatse lijk weer wat mist ontstaan. Morgen overdag zijn zonnige perioden te ver wachten. De kans op regen blijft de eerstkomende paar dagen gering. Twee Arabische diplomaten hebben gevraagd om uitstel van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad, die maandag op Amerikaans verzoek wordt gehouden om de Palestijnse crisis te bespreken. Westelijke diplomaten vrezen, dat deze verrassende stap nadelige, gevolgen zal hebben voor het door Amerika geop perde plan om secretaris-generaal Dag Hammarskjold naar bet Midden-Oosten te zenden teneinde daar vrede te stich ten. (Van een. onzer redakteuren) Men mag aannemen dat van de komende wettelijke ouderdomsverzeke ring ruim 300.000 bejaarden zullen profiteren die over eigen inkomsten be schikken en niet op de Noodwet Ouderdomsvoorziening een beroep behoef den te doen of wilden doen. Bovendien zullen ruim 100.000 bejaarden van deze wettelijke maatregel profiteren die een uitkering ontvangen krachtens de Noodwet terwijl tot een beperkt bedrag eigen inkomen aanwezig was. Dit betekent een aanmerkelijke directe verbetering voor deze „vergeten groepen", terwijl ook van groot belang is, dat de koopkracht van het bodem pensioen aan een loonindex zal zijn gebonden. Voor de invaliden en voor de gedeeltelijk invaliden, die niet onder de invaliditeitswet vallen, is aller eerst noodzakelijk een verdere ontwikkeling van de sociale structuur, w.o. begrepen aanvullende voorzieningen op het gebied van de sociale verzekering alsmede een vergroting van de mogelijkheden tot revalidatie. Voor wat de gedeeltelijk invaliden de geestelijk en lichamelijk gehan dicapten betreft constateert de Raad met voldoening, dat voor de in beschut verband werkzame gehandicapten het vraagstuk van de toepassing der sociale verzekeringswetten inmiddels een gedeeltelijke oplossing heeft gevon den. Een uitbreiding van de geestelijke en maatschappelijke zorg voor deze categcrieën is echter alleszins>gewenst. Ziellier enkele conclusies, waartoe de Sociaal Economische Raad is gekomen in het dezer dagen aan de regering uitge brachte advies over de „vergeten groe pen. een advies waarom de minister van Sociale Zaken op 11 oktober 1954 namens de regering heeft gevraagd. In dit advies heeft de SER zeer in het bijzonder aandacht gevraagd voor de ge- pensionneerden, de „spaarders", de niet gepensioneerde ouden van dagen, we duwen en wezen en de door fy sieke of psychische gebreken niet of niet volledig ingeschakelde arbeidskrachten. Wat de weduwen, en wezenvoorziening betreft, deze zaak blijft in dit rapport verder buiten beschouwing omdat hier over een afzonderlijk advies zal worden uitgebracht waarin mede ter sprake zal komen of de eventuele uitkeringen aan een loon- en prijsindex gebonden dienen te worden. Dit geldt eveneens voor het vraagstuk van de invaliditeitsverzekering waarbij mede in het oog dient te worden gehou den dat in de uitkeringen krachtens de bestaande wet reeds belangrijke verbete. ringen zijn aangebracht. Ten aanzien van de ondersteunden krachtens de Armenwet geeft de Raad in overweging bij da voorgenomen her ziening van de Armenwet te doen nagaan of voor een aantal groepen speciale rege lingen getroffen kunnen worden. Met name denkt de Raad hierby aan geschei den en verlaten vrouwen, die kinderen tot hun last hebben en geen of onvol doende recht op inkomen geldend kun nen maken en aan enkele welomschreven categorieën van lichamelijk gehandicap ten. Voorts vestigt de Raad de aandacht op de positie van degenen, die voor hun pensoengerechtigde leeftijd gepensio neerd worden zonder aanspraak te kun nen maken op de kinderbijslagregeling voor loontrekkenden of op die voor in- validiteitsrentetrekkers. Naar het oor deel van de Raad ware te overwegen, of er aanleiding toe bestaat deze cate gorie gelijk te stellen met arbeiders in de zin van de kinderbijslagwet. Tevens heeft de Raad onderzocht enige bijzondere maatregelen t.a.v. de door geldontwaarding getroffen groepen, de „gepensioneerden" en de „spaarders". In verband met het aanhangig zijn van verdere verbeteringen van de positie der door de overheid gepensioneerden in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, heeft de Raad afgezien van een onderzoek ten deze. Voor degenen die aanspraken op be drijfspensioenfondsen kunnen maken, acht de Raad de noodzaak van specifieke maatregelen niet aanwezig. Met betrekking tot de ondernemings pensioenfondsen zou de Raad het toejui chen dat overal waar dit financieel voor de onderneming mogelijk is, een aanpas sing van reeds verleende pensioenen tot stand wordt gebracht. Het blijkt op onoverkomelijke bezwa ren te stuiten aan de moeilijkheden der spaarders tegemoet te komen door een bijstorting op spaarbankboekjes ten laste van de overheid of een herwaardering van overheidsobligaties te doen plaats vinden. Eveneens blijkt het onmogelijk te zijn een schadevergoeding achtera toe te kennen aan bezitters van levensver zekeringpolissen. Bijzondere aandacht heeft de Raad ge schonken aan de vraag in hoeverre met behulp van een beperkte toepassing van het indexprincipe voor beleggers de on zekerheid over de kooppracht van de in de toekomst te ontvangen bedragen zou kunnen worden weggenomen. De Raad meent nadere studie te mogen aanbevelen van een systeem van „ge laagde" ouderdomsvoorziening, waarvan de eerste „laag" zou bestaan uit het bo dempensioen (nieuwe wet Ouderdoms verzekering en waarbij de volgende „la gen" met behulp van het indexprincipe garanties van verschillende betekenis krijgen tegen de waardedaling van het geld. In de inleiding tot het rapport vestigt de Raad er nadrukkelijk de aandacht op. dat er in de eerste plaats naar gestreefd' is bouwstenen aan te dragen voor een verdieping van het inzicht in het vraag stuk der vergeten groepen (beter: achter gebleven groepen). De Raad toont zich er bewust van te zijn dat bii bepaalde groepen, na kennis neming van het advies, een gevoel van teleurstelling zal opkomen omdat een aantal der in openbare discussie en in de hem toegezonden brieven gevraagde maatregelen niet kunnen worden aanbe volen. J^»nbelmgen.,de£ vfrgeten poepen gorden, aldus de Raad, overigens het beste gediend door in de toekomst een inflatoire beweging van de prijzen te voorkomen. Een aantal richtlijnen wordt daarvoor aangegeven. Overigens is dit ?n°wemi,0? re<ids ter sprake gekomen m het enkele weken geleden verschenen rapport van de SER over de economi sche toestand van ons land. Hoewel ook degenen die een inkomen genieten uit huur en pacht aanrakings punten hebben met de vergeten groepen heeft de Raad ook aan dit probleem geen verdere aandacht geschonken omdat zich reeds gedeeltelijk een aanpassingsproces heeft voltrokken en d« raad reeds ad viezen heeft uitgebracht over huren en pachten. Zie verder pagina 3 (Van een onzer redacteuren) In een der bijlagen van het SER-rapport over de vergeten groepen wordt een belangrijke beschouwing gewijd aan de po sitie der invaliden en gedeeltelijk validen in onze samenleving. Alle materiaal ontbreekt dat een inzichtj. kan geven m de inkomenspositie van deze groep. Volgens dr. J. S. Stratingh in zijn' „Samenleving en vermin derde arbeidsgeschiktheid" zijn er naar schatting 314.000 inva liden (maximaal 1/3 arbeids geschiktheid), waarvan 100.000 beneden 17 jaar. De rest trekt voor ongeveer de helft een invaliditeitsrente (104.000) en is voor het overige niet verzekerd op grond van de invaliditeitswet. Van de ruim 200.000 boven- 17-jarige invaliden behoren naar schatting ca 120.000 tot de groep der beneden-65-jangen, waarvan ca 70.000 mvaliditeitsrentetrek- kers zijn en ca 10.000 invalidi- teitspensioentrekkers op grond van overheids-, bedrijfs- en on dernemingspensioenfondsen. Van alle leeftijdsgroepen te zamen, de invaliden inbegrepen de cijfers worden onder voor behoud doorgegeven aangezien het schattingen betreft wordt aangenomen dat in ca 542.000 gevallen sprake is van een arbeidsgeschiktheid van minder dan 2/3 der normale. Verdeeld naar categorieën als volgt: 6000 blinden, ~6000 doof stommen, 3000 ernstige slecht horenden, 12000 burger- en mili taire oorlogsinvaliden, 160.000 lichamelijk gebrekkigen, 40.000 lijders aan epilepsie, 40.000 ex- tbc patiënten (slechts minder validen), 50.000 reumapauënten. 150.000 geestelijk ernstig of min der ernstig gebrekkigen75.000 lijders aan inwendige ziekten. Op grond van bepaalde be rekeningen mag worden aan genomen dat gedurende 1953 ruim 240.000 personen door ge hele of gedeeltelijke invaliditeit niet aan het produktieproces hebben deelgenomen. Het verzoek om uitstel kwam van Rafik Agja, van Syrië, en Edward Riz van de Libanon. Het werd gedaan tijdens informele besprekingen met Sir Pïerson Dixon van Engeland, die deze maand voorzitter van de Veiligheids raad is en met Hammarskjold. De Arabische diplomaten hadden geen andere instructies, zeiden ze, dan om uitstel te vragen. Aangenomen wordt echter, dat hup regeringen van mening zijn dat zy om prestige-redenen uitgenodigd moeten worden om bij de besprekingen van de Veiligheidsraad aanwezig te zijn, ook al kunnen zij er niet aan deelnemen. Noch Israel, noch een van de Ara bische landen is lid van de Raad. Niet- leden mogen op verzoek de besprekin gen bijwonen als deze hen betreffen, doch de Arabische landen hebben dit .verzoek nog niet gedaan. Dc Verenigde Staten hebben een Ja pans verzoek afgewezen om de atoom- proeven in de Pacific, die de Amerika nen dit voorjaar op hun program heb ben staan, uit te stellen. In een nota verklaarde het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Ame rikaanse regering ervan overtuigd is, dat die proeven van vitaal belang zijn voor haar eigen defensie en die van de vrije wereld. Voorts wordt aan Japan de verzekering gegeven, dat de Ver. Staten „een onderzoek zullen instel-' len" naar de gevolgen, welke de aan wijzing van een gevaarlijk gebied, dat 200 00Ö vierkante km groot is, voor de Japanse zeevaart zal hebben. Engeland heeft Japan reeds eerder een dergelijk antwoord gegeven. Het nieuwe Indonesische parlement is vandaag formeel door president Soekarno geopend. De zitting werd bijgewoond door 217 van de 260 afgevaardigden. Voor de opening van het nieuwe parlement ontbond de president het oude vooilopige, dat zes jaar lang in functie is geweest. President Soekarno verklaarde in zijn openingsrede: „Wij hebben onszelf bevrijd van de Nederlandse gedach- tengang". De plechtigheid duurde twee uur. Morgen zal er een voorzitter worden gekozen. De aftredende regering Boerhanoed- din Harahap heeft gisteravond in een verklaring meegedeeld dat het Indo nesische Opperste Gerechtshof, in een advies aan president Soekarno, heeft meegedeeld, dat de wet op de intrek king van de Nederlands-Indonesische Unie geldig is. De verklaring werd gepubliceerd 16 uur voordat de coalitieregering van Ali Sastroamidjojo haar taak aan vaardde.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1