Vergeten groepen NU OOK IN SOF VA EN PRAAG: Russische druk op de Bulgaarse partij Moeilijkheden opgehelderd Dulles vraagt beter Neder lands begrip H. W. Tïlanus op vergadering der C.H.U. Nog voor de verkiezingen een verscherping der verhoudingen „Wij willen - met behoud van eigen beginsel - samenwerken" Bezwaren tegen fixatie van de defensie-uitgaven Nationale Rerserve in geding i) Wijs besluit Vrijlatingen m de|;«>^ zaak-Slansky Geen commentaar zaak-Jungschlager Indonesië betaalt geen rente I&i Dulles over Stalin en Midden-Oosten OORLOG EN MARINE IN EERSTE KAMER Ontwapeningsplan van de Ver. Staten W eeroverzicht WOENSDAG 4 APRIL 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3349 Weerbericht •w Franse premier wil weer naar Algerije O ff OK in Bulgarije en 1 Isjechoslowakye worden nu slachtoffers van de zuiveringsprocessi Sn ten tijde van Stalin in ere hersteld. Het centraal comité - van de Bulgaarse communistische partij heeft eerherstel verleend! aan de voormalige vice-premier Traitsjo Kostow, die in 1949 wegons „titoïsme" is opgehangen. Tevens heeft het comité de huidige premier, Tsjervenkovv, scherp aangevallen wegens „afwijkingen van het beginsel van het gemeenschappelijk leiderschap", zo wordt i n Sofia vernomen. Men verwacht dat de premier zal aftreden of o ntslag zal krijgen. Dit alles is gebeurd onder sterke druk van Russische zijde, vermoedelijk omdat Tsjeirvenkow nauwe persoonlijke betrekkingen met Stalin en Beria heed it onderhouden. De meerderheid van het Bulgaarse politieke bureaUfstaat echter nog steeds achter de premier, zegt men. WLADIMIR CLEMENTIS n w -» <>T RUDOLF SLAN SKY ZELFKRITIEK JOHN FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Buit en- landse Zaken, heeft gisteren op zijn tvekelykse persconferentie verklaard dat „de moeilijkheden zijn opgehelderd" tijdens het ond er- houd dat hij maandag heeft gehad met dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Washington. Hij voegde daar aan ti>e, te hopen, dat het resultaat zal zijn een beter begrip in Nederla nd voor wat hij in Djakarta had gezegd en gedaan. „De verklaringttn die ik in Indonesië heb afgelegd waren grotendeels ingegeven doe ir de belangen van de Verenigde Staten en de vrije wereld",, aldi is minister Dulles. Strikt neutraal Advertentie ST/f - Beleefdheidsbezoek III1IIIIIIIIIII (Van onze parlementaire redacteur) BIJ de behandeling van de begioflting van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer maakte de heer :\lgra (a.r.) gistermiddag bezwaar tegen het feit dat de regering hef -niveau van de rijksuitgaven voor defensie wil fixeren op een bepaalcl bedrag, omdat naar het oordeel van de minister van Ootlog, ir. !§taf, de militaire eisen en ver langens plegen uit te gaan boven hetgeen sociaal en economisch mogelyk is. Een dergelijke lixatie passen wij ook niet toe op de andere staatsuitgaven, aldus de beur Algra. Iedereen weet, dat het Delta-plan nodig is, maar niemand denkt cr aan van te voren te zeggen: meer dan een bepaald bedrug mag het niet kosten. De ver schillende staatszaken dienen tegeno-jer elkaar afgewogen te worden. De militaire staatszaak moet op verantwoorde wijze worden ver vuld. De heer Algra vroeg minister Staf om opheldering. De Navo (Ns Zie verder pagina 3 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 .Telef. 315700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No 424539 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—39.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2<>b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, f 2.26 per maand. 675 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks /- Geldig tot donderdagavond. AANHOUDEND KOUD Morgen vrij veel bewolking met wat regen, hagel of sneeuw. Overwegend matige wind, aanvankelijk krimpend naar Zuidelijke richtingen. Later draaiend naar Noordelijke richtingen. Koud. Plaatselijk zware nachtvorst. 5 april: zon op 5.08, onder 19 23: Vmaan op 3 34, onder 13 17. Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET verleden week gepubliceerde rapport van de Sociaal Economi sche Raad over de vergeten groepen men kan hen langzamerhand beter de „misdeelde groepen" noemen heeft opnieuw onderlijnd, hoe moeilijk het i» deze groepen afdoende te hulp te komen. Afgezien van de grote groep bejaar den (880.000), over de samenstelling waarvan verantwoord cijfermateriaal beschikbaar is en die in belangrijke mate zal profiteren van de komende ouderdomswet, is het niet mogelijk ge bleken een algemeen overzicht samen te stellen van de groep dergenen, die de 65-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt. Op dit terrein blijven wij'dus min of meer in de mist verkeren. Dat is te leurstellend. Zolang immers deze leemte voortbestaat, kan geen dia- - ose worden gesteld en blijft men dus eneens in het duister tasten over uat voor deze groepen concreet kan worden gedaan. Er ligt hier nog een terrein braak voor de statistiek. Het moge spoedig worden ontgonnen! DE groep beneden-65-jarigen moge statistisch in haar geheel voorals nog niet goed grijpbaar zijn, de S.E.R. heeft in de bijlagen tot het rapport toch nog even in 't bijzonder de aan dacht gevestigd op de positie der we duwen er, gescheiden vrouwen. Onder deze groep heerst bittere nood, gelijk uit de cijfers blijkt. Op een to taal van 163.000 personen hebben er 72.000 een inkomen van minder dan j 800 per jaar, 35.000 hebben een in komen van 800 tot 1600 per jaar en 22.000 van 1600 tot 2400 per jaar. Ruim 40 pet. van deze groep heeft nog kinderen tot haar last. Over dit probleem zal de S.E.R. een afzonderlijk advies aan de regering uitbrengen. Vermoedelijk reeds in mei of juni. Dat is hard nodig. Onze samenleving mag aan het recht der weduwen en wezen niet achteloos voor bijgaan. Zij moeten getrokken worden uit de sfeer van de armenzorg en op genomen in die van de sociale verze kering. Naast een wettelijke weduwen- en wezenvoorziening zai de S.EJt. ook af zonderlijk adviseren over een herzie ning van de Invaliditeitswet, Voor de omvangrijke groep der invaliden en gedeeltelijk invaliden, acht de Raad een vergroting van de mogelijkheden tot revalidatie en een uitbreiding van.de maatschappelijke zorg noodzakelijk. Voor ondersteunden krachtens de Armenwet moet worden nagegaan of er voor een aantal groepen nog spe ciale regelingen getroffen kunnen wor den. H ET gehele vraagstuk van de ver geten groepen hangt in belangrij ke mate samen met de geldontwaar ding die na de tweede wereldoorlog heeft plaatsgevonden. De S.E.R. meent, dat de belangen der vergeten groepen in de toekomst het best gediend zullen zijn met net voorkomen van een inflatoire ontwik keling van de prijzen. Wat daarover in het S.EJFt.-rapport wordt gezegd, heeft onze instemming. Sinds jaar en dag heeft ons dag blad, met name in de financieel-econo- mische rubriek, gepleit voor een ge zonde monetaire politiek, waarmee niet alleen de vergeten groepen, maar ens volk als geheel het best gediend is. Het is nu zo langzamerhand wel tot brede kringen van ons volk doorge drongen, dat het systeem van de ouder wetse, algemene loonronden met auto matische doorberekening in de prijzen ons volk als geheel geen baat brengt. Integendeel, deze politiek leidt er toe, dat regelmatig nieuwe groepen uit de actieve generatie, zodra zij buiten het arbeidsproces vallen, zélf tot de vergeten groepen gaan behoren. Op die manier komen wij nooit van het probleem af. Met waardering mag daarom gewag worden gemaakt van de krachtige eco- homische politiek van minister Zijl stra, die met succes de laatste jaren streeft naar stabilisatie van het prijs niveau. Sinds oktober 1954 is het prijsniveau praktisch gelijk gebleven. Van socialis tische zijde moge men dat blijkens di verse uitlatingen van de laatste tijd een mager resultaat vinden, in een pe riode van hoogconjunctuur met op waartse druk op de prijzen, is dat stel lig geen geringe prestatie. De politiek van minister Zijlstra is van het grootste belang voor de ver geten groepen. Daartegenover moet die der socialisten, die zich tijdens de jongste begrotingsdebatten in de Twee de Kamer uitspraken vóór een beperkt, in toom gehouden, geleidelijk proces van inflatoir karakter, met kracht worden afgewezen. Vandaar, dat wij de grootste waarde hechten aan voortzetting van het be leid van minister Zijlstra. De belan gen van ons volk, en die van de ver geten groepen in het bijzonder, zijn daar het best mee gediend. TOT slot nog een woord over de „spaarders". Dat zijn degenen, die obligaties bezitten of andere rentedra gende papieren, eigenaars van verze keringspolissen e.d. De S.E.R. heeft onderzocht of ook deze groep in de een of andere vorm kan worden schadeloos gesteld voor de geldontwaarding, die heeft plaatsge vonden. Dit onderzoek is op niets uitgelopen, wel heeft de Raad aanbevolen nader te bestuderen de vraag of beperkte toe- Passing van het indexprincipe voor be leggers uitkomst zou kunnen bieden. Evenals dus het komende wettelijke Slachtoffer van Stalin in eer hersteld Tsjechische communistische partij vast gesteld. dat „alle partijfunctionarissen van hoog tot laag. zonder uitzondering, niet slechts aan de persoonlijkheidsver heerlijking meegedaan hebben, maar deze zelfs ontwikkeld hebben". Er werd aangemaand tot ,,de grootst mogelijke democratisering in de partij, opdat de stem van de arbeiders ook gehoord zou worden" en tot beperking van het apparaat van partij en rege ring. De voormalige Hongaarse socialisti sche leiders Arpad Szakasits en Goergyi Marosan zijn onlangs ramen met een groep van ongeveer dertig andere Hon gaarse sociaaï-demoeraten uit Hongaar- Se gevangenissen ontslagen, hebben be trouwbare bronnen meegedeeld. Volgens deze bronnen zijn Szakasits en Marosan waarschijnlijk de laatste vooraanstaande socialisten, die vrijge laten zijn. Tal van andere socialistische leiders zijn reeds eerder door de Hon gaarse autoriteiten in vrijheid gesteld. i JN de buitenhaven van Den Helder ligt Neerlands „M ottenballenvloot" afgemeerd. Tientallen mijnenvegers van verschillende klasse liggen hier in „conservatie". Tussen deze opgelegde schepen in. hgt als een kloek tussen haar kuikens Hr. Ms. „Tromp" aan boord waarvan zich een onderhouds- en wachtdetachement bevindt. De leden van dit detachement, houden de wacht biij de rustende oorlogsschepen en zorgen ook zoveel mogelijk voor het onderhoud. Generaal Alfred M. Gruenther, opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa heeft de grote westelijke vlootmogendheden aanbevolen een deel van hun opge legde oorlogsbodems over te dragen aan Noorwegen, Denemarken en Tur kije, daar deze landen twee belang rijke zeestraten, nl. het Skagerrak en de Dardanellen bewaken. In geval van oorlog zouden Russische onderzeeërs deze zeestraten moeten passeren. ENKELE dagen geleden schreven wij over net rapport van het Con vent van Chr. Sociale Organisaties in zake het kopen of afbetaling. Met opzet heoben wij toen het con junctureel aspect buiten beschouwing gelaten en uitsluitend de voor- en na delen van het stelsel als zodanig in het licht gesteld. Intussen kan het afbetalingsstelsel een hoogconjunctuur stimuleren en een daarop volgende terugslag verer geren. In dit licht moet men het wetsont werp bezien, dat minister Zijlstra de zer dagen heeft ingediend en waarbij aan de minister van Economische Za ken bevoegdheden in handen worden gegeven om de afbetaling te remmen Deze bevoegdheden zullen een tijde lijk karakter dragen, want er komt t.z.t. een definitieve wet, die de afbe taling zal regelen. Het ligt voorlopig in de bedoeling met name de z.g. eerste betaling en de duur van hei afbetalingscontract te regelen. Gezien de hoogconjunctuur die wij thans beleven moet de indiening van het wetsontwerp worden toegejuicht opdat aan allerlei uitwassen, die bin nen het huidige afbetalingsstelsel nog mogelijk zijn, paal en perk kan wor den gesteld. tt «ii T iTsjechi Volgens officieuze berichi en uit Praag zijn drie beklaagden uit het proces Slansky-Clementis, die tot le venslange gevangenisstraf ver bordeeld waren, vrijgelaten. Het zijn de voorma lige Tsjechische onderministers ran Bui tenlandse Zaken Arthur London en Va- vro Hajdo en de vroegere c udermi- nister voor Buitenlandse Handel, t Eugen Loebel. :Dit waren medebeklaagdun Ru- dolf Siansky, de voormalige tecreta- ris-generaal van de Tsjechische i com munistische partij, en Wladimir ?iemen- tis, de vroegere minister van Buiten landse Zaken. Siansky en Cl ementis werden in 1952 met negen r, osdebe- klaagden terechtgesteld wegens hriogver- raad. spionage en Hajdo werden tot le venslang veroordeeld, nadat zij hekend hadden en bezwarende verkil urmgeo voor de andere beklaagden hadtien af gelegd. Volgens een uitzending van xadio- Praag heeft het centrale comité vtan de Antwoordende op de kritiek die van Nederlandse zijde is geleverd op het feit, dat hij niet zijn invloed heeft aan gewend in de zaak-Jungschlaeger, zei Dulles, dat het in de V.S. de gewoon te is geen commentaar te geven op za ken, die nog bij de justitie in behan deling zijn. Er zijn zeer veel rechts zaken in de wereld en de V.S. in be handeling en de regering geeft geen commentaar voordat een beslissing ge vallen is, zo verklaarde hij. Wat betreft de Indonesische beschul digingen, dat Jungschlaeger een vlieg tuig van de Amerikaanse ambassade ge bruikt zou hebben om wapens te ver voeren en propagandavlugschriften uit te strooien, zei Dulles, dat dit door de Amerikaanse ambassade in Djakarta tegengesproken is. Dulles bevestigde, dat de V.S. strikt neutraal zijn in het meningsverschil tus sen Nederland en Indonesië over Wes telijk NieuwGuinea. De Amerikaanse regering is van plan in dit geschil neu traal te blijven, zoals zij dit, ook gei- weest is in soortgelijke menmgsverschi V- len tussen twee bevriende landen. In antwoord op vragen, zei hij, difit de V.S. met het verlangen hebben die Nederlandse economische invloed in In donesië over te nemen en ook streeft dit' regering er niet naar particuliere zakeni- lieden aan te moedigen zich in een eco nomisch vacuum te vestigen. Dulles vroeg evenwel de aandacht voor de Amerikaanse economische hulp! in het bijzonder de ongeveer 95 mil - joen dollar aan surplusgoederen wel-j Het ministerie van Financiën deelt ons het volgend^ mede: Vtl betaalkantoren- in Nederland voor de 3 procent Neder- landsch-Indische lening 1937a hebben van de regering van Indonesië op de vervaldatum geen gelden ontvangen voor het verrichten van betaling van de op 1 april jl. verschenen rente der even- genoemde lening. De Nederlandse regering stelt zidh terzake met de regering van Indonesië in verbinding. De Nederlandse regering zal met het oog op de nakoming van de door haar gegeven garantie op korte termijn andere mededelingen doen om trent betaling van de vervallen coupons. De Franse premier, Guy Mollet, over weegt een tweede bezoek aan Algerije. Het eerste bezoek bracht hij in februari, kort nadat hij premier was geworden. Mollet werd toen met stenen en rotte vruchten bekogeld. f 'V> Vifk ke tegen roepias aan Indonesië verstrekt wordt. Hij zei. dat de Amerikaanse re gering welwillend zal staan tegenover eventuele verdere Indonesische verzoe ken om hulp. Gisteren bracht de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta een bezoek van een uur aan het Indonesische ministerie met het hoofd vatv de afdeling voor Amerikaanse aangelegenheden van het ministerie, Monohoetoe, de vroegere ambassadeur van Indonesië in Peking. De Amerikaanse ambassadeur wei gerde mee te delen of zijn onderhoud in verband stond met de zaak-Jung schlaeger. Hij noemde zijn bezoek een „beleefdheidsbezoek". In zjjn rede ter opening van de algemene vergadering der ChristeliJk- Historische Unie vandaag in gebouw Bellevue te Amsterdam gehouden heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus vanochtend voornamelijk gesproken over dé principiële en praktisch-politieke punten van het ontwerp-verkiezings- manifest dezer party, dat in deze vergadering werd behandeld. De heer Tilanus zei, sprekend over de principiële inleiding, dat hij voor de verkiezingen op 13 juni a.s. een verscherping van de verhoudingen in ons volksleven verwacht, met name tussen de K.V.P. en de F.v.d.A. Spr. achtte dit op zichzelf geen winst voor het Nederlandse volk als geheel, omdat' men naar zijn mening hier te lande moet komen tot enigerlei vorm van samenwerk king. „De C.H.U. staat open voor samenwerking in het belang van heel het' volksleven, doch daarbij uitgaande van eigen beginsel.,Dit is steeds de, politieke, Ijjn geweest, zowel vóór ais na de oorlog", zo zei de heer Tilanus. President Eisenhower is van plan goen Amerikaanse troepen naar het Midden- Oosten. ie sturen zonder eerst toestem ming van het Congres te hebben gekre gen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie meegedeeld. Dulles liet ech ter doorschemeren dat het vragen van toestemming niet mogelijk zou zijn in dien daardoor het Amerikaanse nationale belang in gevaar zou komen. De minister zei dat het verzoek van Israël om Amerikaanse wapens ter waar de van vijftig tot zeventig miljoen dollar te mogen kopen nog niet is afgewezen, maar ook nog niet is ingewilligd. Over de ontluistering van Stalins na gedachtenis zei Dulles o.a., dat dit feit hoop voor een keer ten goede heeft doen ontstaan. Dit feit op zichzelf houdt echter nog geen fundamentele verandering in. Waar het nu om gaat is: willen de hui dige Russische heersers inderdaad de grondoorzaken van de ontevredenheid in de Sowjet-Unie zelf en het wantrouwen, dat het buitenland koestert, wegnemen? Of zijn zij er slechts op uit deze onte vredenheid en dit wantrouwen te doen afnemen, door de leiders uit het verleden er voor aansprakelijk te stellen?", zei Dulles. I ONBEPERKTE CARANTJfi ►P DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN ouderdomspensioen waardevast zal zijn, wil men ook met behulp van een index bepaalde beleggingen vrijwaren voor een waardedaling van het g'dd. De gedachte is sympathiek, doch de ervaring in binnen- en buitenland - met een dergelijk stelsel opgedaan, is nog gering. Voortgezette studie is ongetwij feld zinvol, doch resultaten op korte ter mijn moet men hier stellig niet ver wachten. De eerste spreker van gistermiddag, de heer De Dreu (arb.), vond dat de Nederlandse regering op het punt van de internationale ontwapening eigen initiatief moet ontplooien. Hoe zij dat zou moeten doen, vertelde de heer De Dreu niet. Er was volgens hem geea reden om alle Russische ontwapenings voorstellen bü voorbaat als onbetrouw baar te classificeren. De socialistische af pevaardigde liet eveneens na deze «tt tiling te verduidelijken. 'De aandrang, die van sommige zijden wcirdt geuit om het defensieplafond te ye rhogen, achtte de heer De Dreu niet ge pnotiveerd. Hij vond het moment hier voor zeer ongunstig nu nog niet bekend is fcioe de aanpassing aan de nieuwe vorbuen van defensie zal plaats hebben. Wij unoeten voorkomen dat te veel van het huidige materieel als oud roest moet ■worden weggeworpen. De heer De Dreu vond het onjuist te blijven voortsukkelen met de Natio nale Reserve. Burgemeesters, dominees, cabarettiers, filmoperateurs enz. zijn nu al jaren bezig met de werving, echter zonder resultaat. De socialis tische afgevaardigde vond het dan maar beter met de Nationale Reserve op te houden en de vrijwilligers over te hevelen naar de reservepolitie en bedrijfsbewaking. Hij opperde het idee een nieuw instituut op te richten met beperkte dienstplicht als aanvulling voor de territoriale verdediging. De heer Wendelaar (vvd) was slecht te spreken over de parate kracht van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie. Verschillende landen voldoen niet aan hun verplichtingen. De liberale woordvoerder had waardering voor de voorstelllen van Nederland om de lucht verdediging te financieren uit de ge meenschappelijke pot. Hij stond hier echter huiverig tegenover, omdat hij vreesde, dat dit alles duurder zou maken. Hoe groter de organisatie, des te groter de kosten, aldus de heer Wendelaar. De verlaging van het defen sieplafond van 1500 miljoen tot 1350 miljoen betreurde de heer Wendelaar. „De geest van ons volk de za kelijke instelling van het volk is er een vsn samenwerking, en het ligt zeker in de lijn van het Chris- telyk-Historisch denken, in die geest in het midden van het volk onze arbeid te verrichten. Zulk een vorm van brede samenwerking zal des te gemakkelijker worden verkregen, wanneer in de politieke partijen zelf de spanningen niet te hoog worden opgevoerd en er voor de individuele leden op de basis van hun beginse len. een zekere vrijheid van oordelen en handelen wordt gelaten, te meer daar ons hoogste ideaal (het optre den van een kabinet, dat zich geheel naar Christelijk-Kistorisch inzicht en beginsel zou gedragen) vooralsnog niet bereikbaar is". Het valt volgens spr. niet te ont kennen dat de samenwerking de laatste tijden moeilijker ging. In te genstelling tot de jaren kort na de oorlog, toen het meer om noodmaat regelen ging, gaat het nu om blij vende maatregelen, waarbij de kans op politieke botsingen groter is. „Dit is te meer begrijpelijk, wanneer men met aandacht luistert naar wat een der sprekers bij het tienjarig bestaan van de Partij van de Arbeid, nl. mi nister Mansholt, zei. „Laten we niet vergeten, dat radicalisme geen kwaad is" en de spreker blijkbaar daarnaar terug verlangt, zo zei de heer Ti lanus. Ons volk houdt in het alge meen niet van die scherpe tegenstel lingen en spr. weesin dit verband op twee wetsontwerpen, die tot stand zijn gekomen door samenwerking, nl. de Lageronderwijswet van 1920 en de Wet op de Algemene Ouder domsvoorziening in 1956 (indien de Eerste Kamer deze ook goedkeurt). Sprekend over enkele praktisch- politieke punten van het verkiezings manifest zei spr., dat de C.H.U. ten aanzien van Nieuw-Guinea nadruk kelijk zegt, dat de soevereiniteit bij Nederland berust. Spr, uitte een woord van eerbied en bewondering voor mevr. Bouman, die op voortref felijke wijze de taak van haar man als verdediger van Jungschlaeger heeft overgenomen en die de dank van het Nederlandse volk verdient. Ook sprak de heer Tilanus over een motie van de C.H. kiesvereniging uit Oosterbierum, waarin krachtig stel ling wordt genomen tegen de huidige landbouwpolitiek van de regering, omdat deze de oorzaak is van de ver arming en ontvolking van het platte land en waarin wordt gezegd dat deze politiek in „flagrante strijd" is De Ver. Staten hebben aan de Sow jet-Unie nieuwe ontwapeningsvoorstellen gedaan. Amerika wenst een telling van de kernwapens in alle staten, die de ontwerp-ovcreenkomst tekenen. Deze staten zouden zich verplichten inlichtin gen tc verschaffen over: het bezit en de produktie van splijtbare stoffen, het bezit van kernwapens en plannen om proeven met kernwapens te «emen. De voorstellen zijn als een werkvoor- dracht voorgelegd aan de V.N.-subcom- missie voor de ontwapening in Londen waarin de Ver. Staten, Gr.-Brittanië, Frankrijk, Rusland en Canada zitting hebben. met het landbouwprogramma der C.H.U. en het ontwerp-verkiezings- manifest en waarin wordt vertrouwd, „dat de C.H.-Kamerleden overtuigd van het rechtvaardig verlangen der agrarische bevolking naar een mens waardig bestaan, in overeenstemming met dat der andere bevolkingsgroe pen, zich in een sterkere mate tegen een dergelijke landbouwpolitiek zul len verzetten dan tot dusver het ge val was". De heer Tilanus gaf de verzekering dat „de' Christelijk-Histo- rische Unie alle aandacht aan de ge-' ulte klachten hier en elders in" den lande, zal geven en er naar zal stre ven om te komen tot betere toe standen op het platteland". De heer Tilanus eindigde zyn rede met een oproep tot het Nederlandse volk „om steun en vertrouwen ten einde in het licht van Christendom en historie voqrt te bouwen aan maat schappij en staat en te streven naar eeri evenwichtige samenleving, waar sociale gerechtigheid heerst". Prinses Christina van Hesse, een 23-jarige nicht van de hertog van Edinburgh, heeft haar verloving aan gekondigd met de 26-jarige prins Andrcj, de jongste broer van ex-koning Peter van Joegoslavië. De Prins heeft een flinke boerderij in Engeland, tvaar het paar later sal werken en wonen. DE BELT, woensdag 10 uur. Het koufront van een depressie, die over de Oostzee naar Rusland trekt, is ons de afgelopen nacht met wat regen gepasseerd. Achter het koufront drong koude pool- iucht over ons land door, waarin regen-, hagel- en sneeuwbuitjes voorkwamen. Deze pooollucht wordt langs een korte weg van Spitsbergen langs de Noorse kust naar ons land gevoerd. Bij IJsland bevond zich hedenmorgen een depressie, die in betekenis toenemend naar het Zuidoosten trekt. Deze zai in het komende etmaal het weer in ons land gaan bepalen, zodat op regen, hagel of sneeuw moet worden gerekend. Voor de depressie uit beweegt zich een zwakke rug van hoge druk, welke van avond en vannacht in ons land voor lang durige opklaringen zal zorgen. Daarbij zal op vele plaatsen zware nachtvorst optreden.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1