Waardevol Instituut Maar landleger is nog niet sterk genoeg Min. Staf voor televisie: Gruenther zei wat we al wisten Regering tegen Y erenigde Minister Luns: beroep Naties op gevaar voor interventie m verhouding tot Indonesië Indonesië reageert met een felle beschuldiging Vuurgevecht bij Gaza eist vele doden GENERAAL GRUENTHER VERKLAART: Luchtmacht kan de vijand verslaan W eeroverzicht Contract met drie aannemers voor 10.000 woningen Dat moet anders! Bij dienst op 30 april 1 dag verlof REEDS STAPPEN IN ZAAK-JUNSCHLAEGER Regering verheugd over reacties ZAAK-JUNGSCHLAEGER Moeilijkheden in Palestina m VRIJDAG 6 APRIL 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3351 Achttien gevangenen in Algerije (bij een ontsnapping) gedood O Financiële verbeteringen overheidspersoneel EGYPTISCHE KLACHT BIJ DE V.N. O O DE Navoiroepen zullen hard en moedig vechten voor ieder stuk Navogrondgebied dat door een aanvaller bedreigd wordt. De grondstrijdkrachten van de Navo kunnen een grootscheepse aanval misschien nog niet overai tegenhouden, maar de westelijke lucht macht zou de vijand kunnen verslaan. Over drie of vier jaar, wanneer ook "West-Duitsland zijn bijdrage levert, zullen de grond troepen van de Navo ook een grote aanval te land met succes kunnen keren. Dit heeft generaal Alfred Gruenther, opperbevelhebber van de Navo in Europa, gisteren meegedeeld aan een groep radioverslag gevers die het hoofdkwartier van de Navo in Fontainebleau bezocht. De toespraak van Gruenther werd gisteravond door de NCRV en in het journaal van de Nederlandse Televisie Stichting uitgezonden. Een en ander was een reactie op een artikel in de Duitse Neue Rhein Zeitung. SSPB Geen sprake van Zekerheid o Journalist neemt niets terug Systeembomv in Den Haag Militairen MINISTER LUNS meent, dat Tie Ver. Naties niet het juiste forum voor de zaak-Jungschlaeger vormen. Voorzover een verzoek om Behandeling niet zou worden verworpen, zou dit ertoe kunnen leiden, dat men gaat interveniëren in het geheel der Nederlands Indonesische verhoudingen, ook in de kwestie-Nieuw-Guinea, Mr. Luns verklaarde dit in een rede, die hij gistermiddag in Maastricht hield voor de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De minister verklaarde echter, dat de regering reeds een aantal, thans moeilijk openbaar te maken, stappen gedaan heeft om recht te verkrijgen voor de heer Jungschlaeger en de andere Nederlandse arrestanten. Daarnaast zal de regering op het daarvoor aangewezen ogenblik nog andere maatregelen treffen. VEILIGHEIDSRAAD ALG. VERGADERING Hammarskjoeld Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplcm 1 Postgiro 424867 Redactie; Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—1930 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2<«b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. f 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond: WEER ZWARE NACHTVORST Aanvankelijk opklaringen maar later weer toenemende bewolking. Plaatselijk wat regen of sneeuw. Vannacht op vele- plaatsen zware nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen ais vandaag. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid. 7 april: zon op 6.04, onder 19 26; maan op 4.16, onder 15.34. Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET Economisch Instituut voor de Middenstand heeft gisteren in het Kurhaus^e Scheveningen net feit her dacht, dat het 25 jaar geleden werd opgericht. Er is inderdaad reden voor dit In stituut om bij dit jubileum meer dan anders voor het voetlicht van het Ne derlandse volk te treden. De weg van het Instituut is immers In de kwarteeuw die voorbijging, lang niet altijd over rozen gegaan. Het heeft zelfs nog betrekkelijk kort geleden ernstige financiële zorgen ge had. Gelukkig zijn deze. zij het met wat pijn en moeite, overwonnen, zodat er voor het Instituut mogelijkheden zijn geopend, waardoor het gelegenheid heeft gekregen de vleugels uit te slaan. Dat is verheugend, want wanneer iets in de laatste 25 jaar duidelijk is geworden, dan is het wel dit, dat de middenstand als geheel dit waardevol le Instituut niet kan missen. Binnen het kader van de midden- standspolitiek, zoals die in de jaren na de bevrijding tot ontwikkeling is geko men, is het ontbreken van een re searchinstituut als het E.I.M. eenvou dig ondenkbaar. HET zijn niet alleen financiële zor gen geweest, waarmee het Econo misch Instituut voor de Middenstand in het verleden te worstelen heeft ge had. Slechts geleidelijk zijn bij tal van middenstanders de ogen er voor open gegaan, hoe waardevol de onderzoe kingen van het Instituut moeten wor den geacht en dat hierin tevens een middel aanwezig is om een verheffing van de middenstand als geheel mo gelijk te maken. Als bewijs daarvan gelde thans slechts de aanleiding tot de oprichting van het Instituut 25 jaar geleden. Er werd in 1929 een onderzoek inge steld naar de prijsvorming in het krui- denlersbedrijf en dat bracht deplora bele toestanden aan het licht. Nodig bleek wetenschappelijk ver antwoord cijfermateriaal te verzame len door middel van een onafhanke lijk en op de praktijk afgestemd on derzoek. Maar dat onderzoek liep op niets uit wegens gebrek aan een goede administratie bij de middenstanders telf. - 'Daar i? in de loop der jaren door allerlei maatregelen, die wij nu maar buiten beschouwing laten, heel wat verbetering in gekomen, doch wij her inneren ons toch nog wel voorbeelden van slechts weinige jaren terug, hoe moeilijk het soms voor het E.I.M. was om in bepaalde branches voldoende medewerking te vinden voor "het ver krijgen van verantwoord cijfermate riaal. IN dat alles i3 een kentering ten goede gekomen en in de midden stand zelf is men in brede kringen nu, wel overtuigd van het bestaansrecht van het Instituut, van welks onderzoe kingen de middenstanders in ruime mate profiteren kunnen bij de verbe tering van hun bedrijfsvoering. De prestaties van het Instituut zijn stellig niet gering. Hier zijn enkele ge gevens: Elke maand publiceert het Instituut een overzicht van het omzetverloop in 27 branches, waarvoor elke maand de cijfers van meer dan 4000 zaken wor den verwerkt. Sinds de oprichting hebben op be drijfseconomisch terrein ca. 150 ren- dabiliteits- en kostenonderzoekingen plaatsgevonden en daarnaast een 30- tal onderzoekingen met een speciaal doel. Het Instituut telt thans 100 medewer-, kers, onder wie 25 academisch ge- vormden, die zich sinds 1953 ook bezig houden met da sociografische, sociolo gische en algemeen economische as pecten van de middenstandsvraagstuk-' ken. Dit laatste is van des te meer be lang, nu de laatste jaren ook de over heid zich veel meer dan vroeger is( gaan verdiepen in het wel en wee van- de middenstandsondememingen. De onderzoekingen van het zijn van niet minder belang voor dej georganiseerde middenstand zelf. die! in het overleg in allerlei zaken kan, steunen op verantwoord materiaal, dat! door het Instituut verzameld is. Voortbestaan van het Instituut is een: wezenlijk belang voor de middenstand. Nog een omvangrijke taak Is voor het' Instituut in de toekomst weggelegd. Van de zijde van het Instituut is reeds ter gelegenheid van het jubi leum de .gedachte uitgesproken, dat hierbij veel zal afhangen van de medewerking, die verkregen wordt. Wjj hopen, dat dit beroep niet ver geefs zal zijn gedaan en dat het In stituut in de komende jaren wederom, een belangrijke bijdrage zal mogen leveren tot verdieping van het inzicht en tot de oplossing van de problema-' tiek, waarmee de middenstand in onze! hedendaagse samenleving dagelijks! wordt geconfronteerd. Te Maillot in Algerije zijn woensdag avond 18 gevangenen, die trachtten te ontsnappen tijdens een aanval van op standelingen op de kazerne van de gen darmerie, doodgeschoten, aldus verluidt te Algiers. leder stuk NAYO- wordt verdedigd De Amsterdamse politie heeft de beschikking gekregen over een apparaat, waarmee de licht sterkte van de autokoplampen kan worden gemeten. Het appa raat, waarvan er nog maar twee in ons land voorkomen, bevat een aantal reflectors die de stralenbundel van een koplamp projecteren op een matglas, dat zich aan de bovenkant van het apparaat bevindt en waarnaast een schaal zit, waarop men kan aflezen hoe groot de licht sterkte is. De Amsterdamse politie heeft dit apparaat aangeschaft, omdat er nog te veel ongelukken ge beuren als gevolg van ver blinding. Zelfs het dimlicht van verscheidene auto's is nog tte sterk. „Een verklaring als: Shape (het ge allieerde hoofdkwartier In Europa) is van plan de verdedigingslijn in Zuid west-Frankrijk te trekken, is natuurlijk onzin. Wij hebben geen enkel plan van dien aard", zei generaal Gruenther. „In dit stadium van de technologi sche ontwikkeling heeft de aanvallen' de luchtmacht een geweldige voorsprong op de verdedigende. De B-47 (de Ame rikaanse atoombommenwerper met zes straalmotoren) en de V-bommenwerpers (die nieuwste Britse bommenwerpers met straalmotoren) kunnen zo snel en zo hoog vliegen, dat er op het ogenblik geen defensief antwoord op dit type aanval is," verklaarde generaal Gruen ther. „Dit betekent, dat indien bepaalde de len van Europa onder de voet gelopen zouden worden, onze vergeldingsaanval- len de nederlaag van het Sowjetblok zou verzekeren. Let op, ik zeg niet. NZE vertegenwoordigers, hebben hoord waarop is opgenomen wat gene raal Gruenther heeft gezegd. In de nlteenzettingen van de generaal komt het woord Frankrijk niet voor, noch de bevrijding van West-Duitsland". Dit verklaarde gisteravond de mi nister van. Oorlog, ir. C. Staf, in een interview voor het journaal voor de Ned. Televisie Stichting, over de ver klaringen die generaal Gruenther volgens de Neue Rhein Zeitung zou hebben afgelegd. De generaal heeft niet gesproken over een terugtrekken naar Frankrijk of het weder bevrijden van West-Duits- land, maar over de onmogelijkheid op het ogenblik het hele NAVO-terr:toir te verdedigen. Maar dat, aldus minister Staf, is een zaak die wij wisten en die ik net nog in de Eerste Kamer heb meegedeeld. Wij moeten op het ogenblik nog vast houden aan de Rijn-IJselverdediging, totdat de Duitse divisies gereed zijn en de verdediging ook versterkt is met 'atoomwapens. De minister merkte op dat er geen sprake is van atoomwapens bij Duitse eenheden. Daar is helemaal niet over gesproken. Maar het schild zal ver sterkt worden met Duitse divisies en met atoomwapens. Tot die tijd zijn we aan de Kijn-IJsel gebonden en kunnen we nog niet denken aan de „forward defense". Deze zal pas mogelijk zijn ais de Duitsers in de verdediging zijn op genomen. De opvatting, die generaal Gruen ther in de mond is gelegd, is vroeger ook wel gehoord, zo zei de minister verder, en daar hebben we altijd direct op gereageerd, omdat dit voor Neder land niet alleen onaanvaardbaar zou zijn, maar zo onheilspellend in haar ge volgen, dat we daar eenvoudig niet aan DE BILT, vrijdag 10 uur: De de pressie, die gisteren in ons land re gen en sneeuw bracht, is thans boven Italië aangekomen waar ze vanmor gen regen- en hagelbuien veroorzaak te. plaatselijk vergezeld van onweer en zware windstoten. Achter de de pressie draaide' in onze omgeving de wind naar Noordwest tot Noord waar door regen- sneeuw en hagelbuien van de Noordzee het land binnen dreven, By opklaringen tussen de buien trad een sterke uitstraling op, die de temperatuur de afgelopen nacht op vele plaatsen weer tot beneden het vriespunt deed dalen. De laagste temperaturen in Europa werden geregistreerd in Noordzweden en in Finland waar het vannacht plaatselijk meer dan 20 graden vroor. Ook de komende nacht zullen er in ons land flinke opklaringen voorko kunnen denken. Deze opvatting, aldus de minister, heerst niet meer. Generaal Gruenther heeft tijdens zijn commando nooit deze opvatting gehad en er is nooit in enig plan rekening mee gehouden. Er is een zekerheid dat wij verdedigen aan de Rijn-IJsel, in alie plannen wordt daarmee rekening gehouden. Wij staan daar en wy blijven daar en we hopen dat we zo vlug mogelijk voor uit kunnen gaan. De minister merkte in de loop van het interview nog op, dat er een mis vatting moet zijn geweest bij de cor respondent van het Duitse blad. Het is niet mogelijk, dat generaal Gruenther heeft verklaard, wat hem in de mond Is gelegd. Dat wordt ook verklaard doordat van de 49 andere journalisten, die op de persconferentie aanwezig waren, geen enkele Reactie vernomen is. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan zjjn ambtgenoten en aan de colleges van Burgemeesters en Wethou ders nadtre richtlijnen verstrekt om trent de uitbetaling van de vakantie- uitkering over 1956 alsmede de 3 procent uitkering over 1955. Aan de provinciale, gemeentelijke en watersebapsorganen zal worden ver zocht, zoveel mogelijk dezelfde gedrags lijn te volgen. In deze circulaire ver zoekt de minister de uitbetaling van de verhoogde vakantie-uitkering over 1956 van 4 procent, alsmede van de uitkering ineens over 1955 tegelijk te doen plaats vinden. De vakantie-uitkering, welke in 1956 aal geschieden, bestaat uit 2 procent van salaris en kindertoelage (evenals vorig jaar) alsmede een tijdelijke uitkering van 2 procent tot een gelijk bedrag. Met ingang van 1957 wordt ook de 2 iprocent van de tijdelijke in de pen sioensgrondslag opgenomen en bedraagt de uitkering dus zonder meer 4 procent van salaris en kindertoelage. Betreffende de uitkering ineens van de 3 procent over 1955 wordt opgemerkt, dat deze dient te worden bepaald op 3 procent van de op 1 Mei 1956 gel dende (jaar)-wedde in de zin van de van toepassing zijnde bezoldigingsrege- ling. De minister is van mening, dat het eenvoudigheidshalve aanbeveling ver dient, dal alle op 1 Mei 1,956 in Rijks dienst zijnde werknemers de uitkering ontvangen, ongeacht of zij al dan niet in 1955 in rijksdienst waren. Deze 3 procent uitkering zal 7.0 moge lijk bij wijze van voorschot tegelijk met de vakantie-uitkering, in de eerste week van de maand Mei 1956 uitbetaald vor den. dat wij zouaen winnen, omdat ik ervan overtuigd ben, dat er in een derde we reldoorlog geeri sprake zou zijn van een overwinnaar. Maar in ieder geval zou den de Sowjets verslagen worden. En ik weet zeker, dat deze realiteit een belangrijke rol speelt in de gedachten wereld van de Russisch oorlogsvoorbe reiders". Generaal Gruenther heeft in een gis teren gepubliceerd en door hem zelf on dertekend artikel in het Keulse week blad Rheinischer Merkur verklaard: „Hoewel de Westduitse bijdrage van twaalf divisies en 1300 vliegtuigen nog niet gereed is, verkeren de NAVO-lan- den toch niet in dodelijk gevaar, daar onze verreikende luchtmacht de aanval Ier zou kunnen verslaan". De Duitse journalist Jens Feddersen, correspondent van de Neue Rhein Zei tung, verklaarde gisteren, dat hij zijn weergave van het interview met gene raal Grueftther niet wenste te wijzigen. Met nadruk verklaarde hij dat hij na het globaal overzicht dat Gruenther ge geyen had nog een .persoonlijk onder houd met de generaal had gehad. Dit gebeurde nadat de conferentie was af gelopen en tijdens het diner dat de jour nalisten werd aangeboden. De Neue Rhein Zeitung zou van daag een verklaring publiceren, waarin duidelijk uitkomt dat men geheel ach ter het interview staat, zoals dat door Feddersen is weergegeven. In het Haagse stadhuis zijn donderdag middag dc contracten getekend van de gemeente Den Haag met een drietal systeembouwers, die hierdoor vijf jaar lang in opdracht van de gemeente omstreeks 2000 woningen per jaar in de ivoninguetsector zullen bouwen. De contracten tvorden ondertekend, v.l.n.r, P. A. tan Wijnen van Aannemersbedrijf voorheen P. A. van Wijnen te Dor drecht, D. de Winter, namens Muis en de Winters Bouw- en Aannemings bedrijf te Rotterdam, de ir. R. C. A. F. van Lissa Nesscl, wethouder van de wederopbouw, ir. E. J. A. Corsniit. namens de N.V. Gembouw en ir. H. C. G. Cohen Stuart, directeur van de Woningdienst der gemeente. Staande de heer J. Buis, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Wederopbouw en Volkshuisvesting van dc gemeente. LJ ET bouwbedrijf klaagt steen en been over de trage gang van za ken bii het afkomen van bouwvergun ningen. Had men vroeger vier weken nodig voor het verkrijgen van een vergun ning van een eenvoudig bouwwerk, thans duurt dat minstens zes maanden. De verklaring van het verschijnsel moet gezocht worden in de vele amb telijke instanties die bij het verstrek ken van een bouwvergunning moeten worden ingeschakeld. Ook is er geen vlotte samenwerking tussen de gemeentelijke instanties en Den Haag waar de rijksgoedkeuring voor de premie vandaan moet komen. Ai deze verstarring drukt de produk- tiviteit van het bouwbedrijf. Ons dunkt, daar moet zo spoedig mo gelijk verandering in komen. Ambtelijke inefficiency is bij de hui dige woningnood onverantwoord. Aan militairen, die aangewezen zijn om op maandag 30 april deel te nemen aan een militaire plechtigheid ter ere van de verjaardag van koningin Juliana buiten de standplaats, wordt één dag (24 uur) extra bewegingsvrijheid verleend, aan sluitend aan de eerstvolgende hun toe komende bewegingsvrijheid, met dien verstande, dat deze dag voor 31 mei 1956 dient te zijn opgenomen. "f een te zetten welke de regering tot dit besluit hebben gebracht, aldus mr. Luns. Vandaag zal de commissaris der Koningin in Zuid-Holland de AjX.W.B.- tentoonstelling „Goed Kamp" in de Houtrusthallen openen. Een plaatje dat. voor zichzelf spreekt. Wie de schoen past, trekke hem aan, een zachte trnnk oor hen, die in de natuur graag de rommel laten liggen. Minister Luns die aan de Ver. Na ties wel positieve waarde toekende zei over de zaak-Jungschlaeger: „Het gaat hier om een hoogst ernstige zaak, om dat hetgeen momenteel aan de heer Jungschlaeger wordt voltrokken een zeer flagrante schending der meest ele mentaire mensenrechten is. In binnen- en buitenland heeft het verloop van de ze kwestie vele reacties opgeroepen en de regering verheugt zich daarover. Indien de regering echter van oor deel is dat het brengen van de Jung- schlaeger-zaak voor het forum der VN niet het bewandelen van de juiste weg is ter verkrijging van recht voor de heer Jungschlaeger, dan zou ik gaarne van deze gelegenheid gebruik willen maken om in het kort de redenen uit- men zodat 'opnieuw opzware nacht- vorst moet worden gerekend. Bij IJsland is een nieuwe depressie gelegen, die morgen het weer zal gaan beïnvloeden. DE Indonesische ambassade in Washington heeft in een gisteren uitgegeven verklaring Nederland ervan beschuldigd, in november 1955 na geheime terechtzittingen en zonder dat verdedigers waren toegelaten, acht Indonesiërs ter dood gebracht te hebben. De veroordeelden zouden de kogel gekregen hebben. 16 anderen zouden gevangenisstraf hebben gekregen en omtrent 7 anderen zouden volgens de verklaring alle inlichtingen ontbreken. Men reaüsere zich in de eerste plaats aldus de minister, dat. om een kwestie voor de VN aanhangig te maken, men zulks moet doen op een bepaalde in de procedureregels voorziene wijze en bij organen, van de volkerenorganisatie, die voor de behandeling van een dergelijke kwestie in aanmerking komen. Ik denk dan in de eejrste plaats aan de Veilig heidsraad. Een brengen van de Jung- schlaegeraffaire voor dit orgaan behoort zonder meer niet tot de mogelijkheden. Immers, het handvest stipuleert dat de Veiligheidsraad zich primair inlaat -met kwesties die een schending of bedrei ging van de internationale vrede en vei ligheid betekenen. De kwestie-Jungschlaeger kan niet .als. een zodanige kwestie aangemerkt wor den en de Veiligheidsraad zou uit dien hoofde deze aangelegenheid dan ook niet op haar agenda kunnen, laat staan willen plaatsen. Wel zou de Ned. regering de secreta ris-generaal van de VN kunnen verzoe ken de Jungschlaeger-kwestie op de voorlopige agenda van de alg. vergade ring te brengen. Met een dergelijk ver zoek zal Nederland echter naar mijn overtuiging niets bereiken, integendeel, de belangen van de heer Jungschlaeger en die van het Tand in breder verband slechts schade berokkenen. Immers, öf zal dit verzoek worden afgewezen op grond van het argument dat het hier een zaak betreft welke wezenlijk valt binnen de interne bevoegdheidssfeer van Indonesië, öf zal de alg. vergadering besluiten de Jungschlaeger-zaak toch in behandeling te nemen om zo in het ge heel der Nederlands-Indonesische ver houdingen te kunnen interveniëren, dus eveneens met betrekking tot de Unie- verhouding en de kwestie Nieuw- Guinea." De persattaché van de Indonesische ambassade te Washington verklaarde, dat deze 31 Indonesiërs door „de Ne derlanders ervan zijn beschuldigd, in Nieuw-Guinea een opstand te hebben voorbereid. Er is geen aanwijzing, dat zelfs maar de schijn van een proces werd gehouden". „De behandeling- der Indonesische verdachten in Nieuw-Guinea". zo ver volgde de persattaché. „staat in schrille tegenstelling tot het eerlijke en open bare proces, dat tegen Jungschlaeger gevoerd wordt". Hij vervolgde: „De laatste dagen is de Amerikaanse pers overstroomd door een zondvloed van Nederlandse propa ganda in de vorm van artikelen, inge zonden stukken en zelfs betaalde ad vertenties", „Terwijl duizenden woorden in de pers verschenen zijn over de zaak Jung schlaeger, heeft er een vreemde stilte geheerst over rechtsmisbruik dat in november 1955 in West-Irian is voor gevallen". „In het Westiriaanse geval was het Nederlandse onrecht zeker, snel en ver- schrikkelijk onherstelbaar. Toen de In donesische regering poogde verdedigers te zenden -werden visa geweigerd door de Nederlandse autoriteiten. Zelfs on partijdige waarnemers werden geweerd De persattaché, Harsono, zeide dat de Nederlanders zelfs de -acht geëxecuteer den niet identificeerden, „want zij zijn niet in staat zich los te maken van de vreselijke koloniale vloek, dat zij Indo nesiërs beschouwen als dingen, niet als menselijke wezens die onvervreemdbare rechten hebben". Egypte heeft donderdag aan de Verenigde Naties meegedeeld dat Israëlische strijdkrachten in een aanval in het gebied van Gaza 42 burgers hebben gedood en 112 personen hebben verwond. Deze officiële klacht volgt op berichten uit Cairo waar een woordvoerder van het Egyptische opperbevel donderdagavond meedeelde dat Israëlische artillerie vanmiddag de plaatsen Gaza, Deir el Ballah en Khan Ynis vijf uur lang heeft beschoten. De woordvoerder zei, dat Egyptische artillerie het Israëlische vuur beantwoordde en dat Egyptische en Israëlische troepen thans langs de gehele demarcatielijn slaags zijn geraakt. De strijd werd 18.30 u. pi. tijd gestaakt. De Egyptische klacht was vervat in een brief van de Egyptische gedelegeer de Omar Loufti aan de secretaris-gene raal van de V.N. Dag Hammarskjoeld In de brief werd gezegd dat de Is raëlische aanval om 12 30 uur plaatse lijke tijd was begonnen. Alie slacutof- fers zijn burgers, aidus Omar Loufti. Verder werden 103 burgers en 9 Egyp tische militairen gewond. Onder de do den zijn 11 vrouwen en 2 kinderen. De Egyptische gedelegeerde vroeg zijn brief te willen doorzenden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de ze maand de Amerikaanse gedelegeerde Henry Cabot Lodge. In Jerusalem heeft de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret. de hoofdwaarnemer van de Verenigde Naties in Palestina, generaal majoor Burns bij zich ontboden en de ze gewaarschuwd voor de ..ernstige ge volgen van de onophoudelijke Egypti sche aanvallen, indien daar geen einde aan wordt gemaakt." Hij zei dat Is raël zich geheel het recht voorbehoudt uit zelfverdediging in actie te komen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de minister de Egyptenaren volledig ver antwoordelijk houdt voor de aanval len en de verliezen omdat deze koppig hebben geweigerd een order tot staken van het vuren uit te geven zoals door de Verenigde Naties is bevolen. Het artillerieduel duurde de gehele middag. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder werden drie Israë lische nederzettingen ten Oosten van Gaza door zware Egyptische mortieren beschoten, Israëlische artillerie beschoot toen Egyptische stellingen. Een Syrische militaire woordvoerder heeft donderdag medegedeeld, dat Sy rische troepen een vuurgevecht van twintig minuten met een Israëlische pa trouille, die woensdag Syrisch gebied trachtte binnen te dringen, hebben geleverd. Twee Syrische militairen wer den gewond. Het incident vond plaats in het gebied van Zawija, bij het meer van Galilea. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft donderdag aan de vooravond van zijn vertrek naar het Midden-Oosten verklaard dat hij de opdracht die hij var, de Veiligheidsraad heeft ontvangen niet aanvaard zou heb ben als hij niet van mening was ge weest „dat er iets nuttigs uit voort zou kunnen komen" De Veiligheidsraad heeft hem ver zocht een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop Israël en de Arabische landen bestandsvoorwaarden naleven, en hier binnen een maand rapport over uit te brengen. Op de vraag of hij stappen zou nemen inzake een eventueel wapen-embargo, antwoordde hij dat een dergelijke kwes tie zeer zeker niet bij het mandaat van de Veiligheidsraad inbegrepen Is, maar dat hij als secretaris-generaal van de V.N. het recht heeft bij de desbetref fende regeringen zaken te berde te bren gen die een nadere studie waard zijn. Verder verklaarde hij dat, als hij op andere problemen, zoals dat van de Pa lestijnse vluchtelingen* in zou gaan, de ze problemen niet in zijn rapport aan de Veiligheidsraad behandeld zouden worden

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1