Nieuw plan voor ontwapening verwacht Amerikaans vakverbond: geef Israël wapens Met het oude schip zou dit een goede reis zijn geweest Stakingsgolf in Spanje neemt in kracht af Ned. meisje voor operatie van Australië naar Zweden KRUISER WOENSDAG IN PORTSMOUTH Vier gewonden bij gecompliceerde aanrijding Grapje over reis van Malenkow Maarschalk Juin naar Nederland Denen vandaag weer aan de slag? Nederlandse nota aan Djakarta Nederland weerlegt Indonesische beschuldigingen Weer overzicht MAANDAG 16 APRIL 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 5559 Weerbericht FRANSE MYSTÈRES AANGEKOMEN Dag Hammerskjoeld in Libanon Pakistan tegen Nehroe's plan voor Kasjmir Geen Duits gesprek met Moskou Leider van Hoa Hoa gearresteerd Hulpvaardigheid op de proef gesteld Echtpaar en twee kinderen gewond bij auto-ongeluk Met traetor naar het Westen gevlucht Jongetje vermist O <0> Door trein gegrepen PREMIER BOELGANIN en partyleider Chroestsjew van de Sow- jet-Unie zyn gistermiddag aan boord van een Russische kruiser naar Engeland vertrokken. Zij worden woensdag in de Britse haven Portsmouth verwacht. Dit is de eerste maal sinds de revolutie van 1917 dat de hoogste leiders van de voornaamste communistische staat ter wereld een staatsiehe/oek brengen aan een westelijke grote mo gendheid. Boelganin en Chroestsjevv reizen met de 12.800 ton metende kruiser Ordjonikidze. Zij vertrokken uit Baltisk, de zeehaven van Kalinin grad het voormalige Koenigsberg waar zij enkele uren tevoren per trein uit Moskou waren aangekomen. Op weg naar de kruiser' werden „B en C." door duizenden toegejuicht. EDEN NAAR MOSKOU PïmMY/ «w stil® 'M. OET MACHTIGE Amerikaanse vakverbond A.F.L.C.I.O. heeft •*--* aanbevolen dat de Ver Staten wapens gaan leveren voor de ver dediging van Israël. Deze aanbeveling is gisteren door de voorzitter van het vijftien miljoen leden tellende vakverbond, George Meany, gedaan in een radiorede ter gelegenheid van de achtste onafhanke lijkheidsdag van Israël. Acht van de twaalf Mystère-straaljagers, die Israël in Frankrijk had besteld, zijn intussen cp de piaats van bestemming aangekomen. Israël is van plan er nog twaalf te kopen. Men beschouwt de Mys- tère als het enige straalvliegtuig dat in staat is de Russische Mig te weerstaan die Egypte onlangs heeft aangekocht. Chinezen voerden luchtgevecht (Van epn onzer verslaggevers) LONEN MET RUIM 20 PCT. VERHOOGD JUNGSCHLAGER IN ZIEKENHUIS Geen topopbrengst Ongevallen Passagiers De verblijven en andere ac commodatie voor het personeel noemde men belangrijk beter dan op het oude schip dat echter belangrijk minder slingerde dan zijn opvolger. IN DON. PENSIOENEN „Geen executies MARIEKE VAN DIJK OP SCHIPHOL r 2l> Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 D Postbus 1112 -Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage; Huygensplein l Postgiro 424857 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Geldig tot dinsdagavond AANHOUDEND KOUD Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolkenvelden, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Vannacht hier en daar nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 17 april: Zon op 5.41. onder 19.43. Maan op 10 44, onder 1.51. Russische leiders naar Engeland vertrokken Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Zaterdagmiddag kwart over vier had op de Biltstraat bij de Wittevrouwen- singel te Utrecht een ingewikkeld ver keersongeval plaats waarbij drie auto's en een fietser met duozittende waren betrokken. Vier personen werden hier bij gewond. Een in de ..vluchthaven voor auto's' geparkeerde Morris zette zich in bewe ging juist op het moment dat op dit drukke punt een wielrijder van links-ach ter passeerde. De fietser week naar links uit op het ogenblik dat hij door een Opel werd achterop gereden. Deze Opel was op zijn beurt ook weer ge noodzaakt verder naar links uit te wij ken en kwam hierbij in aanrijding met een Jaguar, die ust de tegenovergestel de richting (uit de stad) naderde. Het ge volg was, dat de drie wagens op elkaar kwamen te zitten met de 17-jarige fiet ser, die nog een vriend op de bagage drager had, er tussen in. Beide laatsten liepen een hersenschudding op. Twee vrouwelijke passagiers van de Opel, die uit Bhenen afkomstig waren, werden eveneens gewond. Het ergste is de 47- jarige mevrouw C. A. Swenke uit De Bilt eraan toe. Zij moest met een zwa re hersenschudding, een bekkenfractuur en een hoofdwond worden opgenomen, Twee van de auto's werden vrij ern stig beschadigd. Zaterdagmiddag is onder de ge meente Waddinxveen een vrouwelijke passagier uit de trein gevallen, d»e om 12.02 uur uit Gouda in de richting Den Haag vertrokken was. Het slacht offer werd gegrepen door een juist uit de tegenovergestelde richting aan komende trein en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het van Itersonziekenhuis te Gou da. Het treinverkeer ondervond door dit ongeval enige vertraging. een Engelse uitzending van radio' Moskou zei een commentator: Wij zijn er zeker van dat het bezoek van dej sovjetleiders ertoe zal bijdragen dej impasse in de huidigs ontwnpeningsbe- sprekingen in Londen te rbreken. Het is verder te ver en, dat de Russische bezoekers z wijzen op het belang van een toeneming van de handel tussen Oost en West. Dat zou by de Britten in goede aarde val len. In Londen zijn reeds twee tweemo- torige Russische lijnvliegtuigen aange komen met oen „voorhoede" van 12 personen. Leonid F. Ilychew. perschef van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, deelde mee, dat Stefan Mikojan, de zoon van vice-pre mier Mikojan, „in Moskou ziek ligt" en daarom niet een der vliegtuigen als piloot had bestuurd. Bü het vertrek uit Moskou waren vele hoge sow'et-functionarissen en diplomaten aanwezig. Op het perron verwekte Chroetsjew hilariteit toen ■hij tegen de Britse zaagelastigde, Ce cil Parrott, zei dat Malenkow bijna besloten had in Engeland te blijven. „Hij houdt erg vaö Engeland en is er nog vol van sinds hij is terugge keerd. Hoe hebt u dat klaargespeeld?" Het antwoord van Parrot luidde: Dat is een Brits geheim. Wij kennen het en Malenkow kent het nu mis schien ook, maar u waarschijnlijk niet." In Moskou verwacht men dat Boel ganin prémier Eden aal uitnodigen voor een tegenbezoek aan Moskou in de a.s. zomer. Deze uitnodiging zal Eden waarschijnlijk aanvaarden. Van Russische zijde is erop gezin speeld dat Boelganin en Chroestsjew in Engeland een nieuw opzienbarend ontwapeningsvoorstel zullen doen. In V* v> "Wa- w -VA-; 4 ra** Bij het maken van een noodlanding in de haven van Genua, verloor deze Engelse »Solent"-vliegbaot de linker drijver. Onmiddellijk werd om assistentie gevraagd, en in afwachting van die hulp gingen bemanning en passagiers, 39 man sterk, op de rechtervleugel zitten, zodat de machine in evenwicht zou blijven. De hulp kwam na tien minuten en allen konden zonder letsel, doch een spannende ervaring rijker, gered worden. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammerskjoeld, is uit Egypte in Libanon aangekomen. On derweg heeft hij Gaza bezocht en in Dydda met Israëlische leiders ge sproken. Hammarskjoeld heeft verklaard, In Cairo datgene gedaan te hebben, waarvoor hij gekomen was. Volgens waarnemers betekent dit dat hij zijn «erste doel: een onmiddellijk onvoor waardelijk staken van het vuren aan de grens tussen Egypte- en Israël, be- teikt heeft. Naby Rez, in het gebied van Gaza, hebben Israëlische en Egyptische voorposten elkaar echter zaterdagmid dag een uur lang met automatische wapens beschoten. Aan Israëlische zijde slachtoffers. vielen geen Zeven personen zijn in Libanon om het leven gekomen toen hun woning in het dorp Yareem, dat ongeveer anderhalve kilometer van de Israëli sche grens ligt, door onbekenden met dynamiet werd opgeblazen. „Een belachelijk voorstel", zo noemde premier Mohammed Ali van Pakistan zaterdag in Karatsji het voorstel van premier Nehroe van India om de kwes- tie-Kasjmir op te lossen door het land langs de huidige bestandslijn te ver delen. De Pakistaanse premier zei, dat het volk van Kasjmir zelf door een vrije volksstemming moet beslissen bij welke staat het zich zal aansluiten. Maarschalk Juin, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Centraal Europa, zal op 18 en 19 april Nederland bezoeken, waarbij hij vertrouwelijke be sprekingen zal voeren_met minister Staf en met de chef van- "de Generale Staf, B. R. P. F. Hasselman. Sir aal jagers van communistische en nationalistisch China zijn zaterdag bij het door de nationalisten bezette eiland Maisoe slaags geraakt. Aan beide zijden namen vier toestellen aan hei gevecht deel. Volgens de nationalisten is een com munistische Mig neergeschoten en vol gens de communisten een nationalisti sche F 84 Thunderjet. het oude schip zou het 'n goede reis geweest zijn. Nu is de vangst nog al tegengevallen." Dit vertelde ons de eerste stuurman van de „Willem Barendsz", die zaterdag van zijn eerste reis naar het vanggebied bij de Zuidpool terugkeerde. Het nieuwe schip zal, onmiddellijk nadat de produkten gelost zijn, teruggaan naar de werf Wilton Fijenoord te Schiedam, waar het werd gebouwd, voor het ondergaan van belangrijke verbeteringen Zestienhonderd walvissen en een groot aantal potvissen die samen de grondstof leverde voor de -eventien en een half duizend ton traan en spermolie waarvan een gedeelte reeds eerder door de tankers Bloemendael en Scberpendrecht naar het vaderland werd gebracht, en 1700 ton vlees meel zijn voor onze begripoen enoime hoeveelheden, maar toch is deze eerste reis van dit, vorige laar in dienst gestelde, schip geen onverdeeld succes geworden. Dat bleek ons uit de gesprekken van de bemanningsleden die wij in de eetzaal van de fabrieksarbeiders hadden, toen zij daar wacht ten op het afdoen van de douaneformaliteiten .Weliswaar .'-zijn het 7000 tonnen iragn meer dan de oude Willem Barendsz vo rig jaa'r van zijn laatste tocht mee terugbracht, maar daartegenover staat het grotere produktievermogen van het nieuwe schip. Twee oorzaken zijn voor dit minder- goede resultaat aan te voeren. In de eerste plaats viel de hoeveelheid gevan gen vis, vooral in de beginperiode van het vangseizoen erg tegen. In de twee de plaats was het produktievermogen van het schip te hoog geschat. Op 20 februari, toen het grootste gedeelte van het" vangseizoen reeds achter de rug was, had men nog maar 54.000 vaten De grootste stakingen sinds de Spaan se burgeroorlog vertoonden gisteren tekenen van afneming in de drie grootste centra Pamplona. San Sebastian en Barcelona maar men vreest dat de slakingen zich naar Bilbao zullen uit breiden. Volgens officiële berichten heeft de meerderheid der arbeider-- in Pamplona zich weer op het werk gemeld en is 60 procent van de stakers naar de fa brieken teruggekeerd. In Barcelona, waar slechts drie fabrieken bij de sta king betrokken zijn, verwachtte men dat de arbeiders het werk vandaag zou den hervatten. In vele gevallen hebben werkgevers hun arbeiders meer dan de verplichte loonsverhoging van 20 procent aangebo den. In totaal zijn 40.000 arbeiders in staking hetgeen de regering ertoe ge bracht heeft in Pamplona, Barcelona en San Sebastian 50 fabrieken te sluiten. In Denemarken hebben zaterdag on geveer 250.000 arbeiders het werk neer gelegd uit protest tegen de beslissing van het parlement van vrijdag, waarbij de staking van ongeveer 60.000 arbeiders onwettig werd verklaard. Men ver- verwachtte dat de meesten van de pro teststakers vandaag weer aan het werk zouden gaan. In Odensee op hei eiland Funen wer- Jungschlaeger is ter observatie opge nomen in het Koningin Emma zieken huis (Tjikini) te Djakarta. Hij lijdt aan verhoogde bloeddruk. Het was hem in verband met zijn klachten daarom trent toegestaan zaterdag j.l. een dok ter te bezoeken. Jungschlaeger is thans voorlopig voor vier dagen ter observa tie in het ziekenhuis opgenomen. Het paviljoen, waar Jungschlaeger is onder gebracht, wordt dag en nacht zwaar door de politie bewaakt. D» Wsstduifse regering heeft zaterdag in een special» verklaring de westelijke geallieerden verzekerd dat zij geen af zonderlijke onderhandelingen met Rus land over de Duitse eenheid zal be ginnen. De regering zegt enkel voornemens t» zijn het Kremlin het Duitse standpunt ten aanzien van dit vraagstuk uiteen, te zetten. den zondag bij stakingsrelletjes verschei dene personen gewond en enige tiental len anderen gearresteerd. Stakers die protesteerden tegen het besluit van het Deense parlement van vrijdag hielden bussen aan op het stadhuisplein, joegen de passagiers eruit en gaven de chauf feurs bevel, de bussen naar de garages te rijden. De politie greep in cn er ontstond een fel gevecht. Later probeerden jongelui taxi's aan te houden en omver te gooien. De politie joeg ze met politiehonden uit een. De fanatieke leider van de opstandige Hoa Hoa-sekte, generaal Le Quang Vinh, beter bekend als Bacut, is in Zuidwest-Vietnam door de Vietnamese regeringstroepen gevangen genomen, te zamen met zijn zeven man sterke lijf wacht; Generaal Bacut heeft zijn haar tot op zijn schouders iaten groeien en zich een vinger afgehakt uit protest tegen de ondertekening van de overeenkomst van Genève in 1954, waardoor Vietnam in tweeën werd gesplitst. De politie te München heeft door een ongeluk op een hoofd verkeersweg te ensceneren, wil len onderzoeken hoe het gesteU} is met de hulpvaardigheid van automobilisten. Van de 51 Duitse automobilisten, die de plaats van het „ongeluk" passeerden, hebben slechts 14 gestopt. Daar entegen stopten bijna alle Ame rikaanse automobilisten, die op de weg reden en boden hun hulp aan. Bij een dergelijke proef in Zwitserland stopten 25 van de 26 auto's. In Italië was slechts één van de 54 op de proef ge stelde automobilisten bereid tot hulpverlening. Bij de Duitse proe| bleek de bereidheid tot hulpverlening bij de automobilisten omgekeerd evenredig te zijn aan de grootte van de wagen. van..een zesde Ion ieder,--bij elkaar» Toen kwam er een tijd dat het beter ging. Op 4 maart, toen de vangst offi cieel werd stopgezet, had men 99.000 vaten traan geproduceerd, waarna nog enige weken op potvissen jacht werd gemaakt, die de totaal opbrengst ten slotte op 103.000 vaten hadden gebracht toen men op 18 maart het poolgebied verliet. Het geschatte produktievermogen be droeg 167.000 vaten en 3000 ton vis meel. maar ook bij een aanhoudend goe de vangst was deze topopbrengst niet bereikt. Door dit alles heeft de dek- en fabrieks- bemanning op-deze reis gemiddeld ƒ1000 minder per man verdiend, dan tot nu toe op reizen met de oude Willem Barendsz, want de bonus wordt berekend naar de quota gevangen vis t.o.v. het produktie vermogen. Het is dus begrijpelijk dat men niet bijster tevreden was. Hoewel de fabriek zeer goed heeft vol daan werd de verwerking vertraagd doordat o.a. winches en kaapstanders aan dek verkeerd waren geplaatst. De dekploeg bestond uit 300 man, 150 man in de dag- en 150 man in de nachtploeg. De ervaring heeft geleerd, dat deze ploegen met minstens 25 man zullen moeten, worden uitgebreid. Bo vendien was er veel ondeskundig perso neel aan boord. Veel arbeidsmoeilijkhe- den zijn aan boord tijdens de reis ge rezen, o.a. over de overwerkverdeling. Doordat de jagers, die gedurende de rustperiode in Zuid-Afrika blijven, daar slecht worden onderhouden, werd een goede vangst niet bevorderd. Het was voor de eerste keer in de geschiedenis van de Hederlandse wal visvaart dat het moederschip het Zuidpoolijs helemaal had rondgevaren en daarbij had men het vaak minder koud gehad dan de verwanten in het vaderland. Hoewel zich op de jagers nog enkele buitenlanders bevonden, waaronder No ren, bestond de bemanning van de Wil lem Barendsz ze'f uitsluitend uit Neder landers. Op de heenreis waren in Kaap stad echter tachtig Zd. Afrikaanders aan boord gekomen, die op de terugreis in Kaapstad weer hadden afgemonsterd. De verhouding met deze mensen, die het zeer naar hun zin hadden omdat zij aan boord in tegenstelling tot in hun eigen land een volwaardige behandeling kregen, was zeer goed. Het dekpersoneel bestaat in meerder heid uit Friezen. Het was een Fries, die dodelijk werd gewond toen een sluiting uit elkaar getrokken werd waarmee via een staaldraad de bek van een potvis tijdens het slachten werd opgehouden. De bek klapte dicht, waardoor het slachtoffer bekneld werd. Het was het eerste dodelijke bedrijfsongeval, dat sinds de .oprichting van de Maatschappij voor de Walvisvaart, gebeurde. De dokter kreeg het nog even druk, toen na het vertrek uit Kaapstad op 27 maart een lichte influenza-epedemlc aan boord uitbrak. De ziekenboeg werd toen. te .klein en moest met een .aantal bedden worden uitgebreid, maar bij aankomst in Vlaardingen was bijna iedereen hersteld. Zo is dan de Willem Barendsz in het vaderland teruggekeerd, met een be manning gedeeltelijk teleurgesteld door de tegenslagen, door kinderziekten ver oorzaakt. Maar ten slotte is het ook weer zo, dat de oude Willem Barendsz eveneens enkele reizen heeft moeten maken voor men over de resultaten tevreden kon zijn. Behalve de ruim 450 leden Van de vaste bemanning bevon den zich nog bemanningsleden van de jagers, die in Kaapstad waren achter gebleven, aan boord en enkele passa giers onder wie de familie L. Metselaar- Schouten uit Badhoevedorp, die ook de heenreis met de Barendsz maakte, in Zd. Afrika kinderen bezocht er nu weer terugkeerde. De bemanning is later bij het Vlaar- dingse hoofd met Spidoboten aan land gebracht, waar f milieleden eindelijk beloond werden voor het lange wachten, dat veroorzaakt werd door de vertra ging die het schip ondervond bij het los sen vati het kruit buiten de pieren van Hoek van Holland. In Djakarta is vernomen dat aan de Indonesische regering een aide-mémoire van de Nederlandse regering is over handigd, waarin wordt betreurd, dat In donesië in gebreke is gebleven de af lossing van de rente van de Neder- landsch-Indisehe lening van 1937 te vol doen. Bij het in ontvangst nemen van deze aide-mémoire is mondeling aan de Ne derlandse vertegenwoordiger medege deeld, dat in afwachting van de goed keuring door het parlement van de opheffing van de RTC-overeenkomsten geen beslissing over deze kwestie kan worden genomen, aidus is nog van In donesische zijde medegedeeld. (Van onze correspondent) De heer en mevr. De V. uit Dordrecht en twee van hun kinderen zijn zaterdag gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de Zoombrug te Bergen op Zoom. De heer De V. botste met een ge huurde auto, waarin ook zijn echtgenote en drie kinderen zaten, tegen een bus. De auto werd vernield. De heer en mevr. De V. liepen min o f meer ernstige verwondingen op. evenals één van hun kinderen. Zij wer den naar het Alg. Burger Gasthuis in Bergen op Zoom gebracht. Een tweede kind werd licht gewond en een derde kwam met de schrik vrij. De voorlichlingsdiensi der Ned. rege ring in Washington heeft de Indonesi sche beschuldigingen, dat in november 1955 acht Indonesische infiltranten dood- geschoten zijn na een geheim proces, weerlegd. De z,g. Indonesische „burgers", aldus de voorlichtingsdienst, werden gevangen genomen toen zij bezig waren Neder- lands-Nieuw-Guinea „met geweld van wa penen te infiltreren of binnen te drin gen" in oktober 1954. De leider J. A. Dimara, werd in november 1955 tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, de overigen kregen straffen van 3 tot6 jaar. Geen hunner werd terechtgesteld. De voorlichtingsdienst voegt eraan toe, dat de Indonesische regering van deze werkelijke toedracht op de hoogte is, zowel door een nota, die de Ned. rege ring in maart 1955 daarover heeft doen overhandigen als uit de afschriften der vonnissen, die na openbare terechtzittin gen zijn geveld. Een Oostduitse boer is met zijn trae tor en beladen oplegger door het ijze ren gordijn gereden en heeft om poli tiek asyl gevraagd. Zijn vrouw en hun dochtertje van twee jaar waren bij hem. Hij kwam in de buurt van Koburg over de grens. De oplegger was beladen met huis houdelijke artikelen, een motorfiets en kunstmest. De boer vertelde de politie, dat hij onenigheid had gehad met een commu- nitische functionaris en vergeldings maatregelen vreesde. Namens de ouders verzoekt de com missaris van politie, de chef afd. ze den- en kinderpolitie te Rotterdam, de opsporing, aanhouding en terugbren ging van de minderjarige Johannes Florie, geboren te Wieckede aan de Ruhr (Duitsland), 24 jan. 1947, wonen de te Rotterdam. Hij is op zaterdag 14 april 1956 te 14.00 uur van huis gegaan en niet meer teruggekeerd. De jongen rijdt graag met auto's mee. Signalement: klein postuur, gezonde gelaatskleur, donkerbruin haar, bloots hoofds, draagt een bril. Op zyn onder lip is aan de linkerkant een kleine verdikking. Gekleed in beige jack met bontkraag, lange zwarte spijkerbroek, zwarte kaplaarzen. DE BILT, maandag 10 uur. Tijdens het weekeinde bevond zich boven ons land een uitgebreid wolkendek, dat sa menhangt met een front, dat de be grenzing vormt van koude continentale lucht en zachte van oorsprong oceanische lucht. In de nacht van zondag op maan dag begon een gebied met opklaringen zich uit het Noordwesten over onze om geving uit te breiden. In de nacht van zondag op maandag daalde tijdens opkla ringen de temperatuur in het Noorden cn Westen plaatselijk tot om het vries punt. Het vliegveld Eelde meldde zelfs een minimumtemperatuur van mm twee graden, zodat zware nachtvorst is opge treden. Intussen is bij de Afrikaanse kust een depressie verschenen die een sirocco doet opsteken. Tegen de Zuidelijke berg hellingen van de Italiaanse Alpen wordt warme lucht gedwongen op te stijgen en dit heeft overvloedige regens in de Po- vlakte tot gevolg. Mede onder invloed van het warmtetransport uit het Zuiden beginnen de barometers in West-Europa flink te stijgen. Dit betekent voor het weer bij ons, dat de Noordoostelijke wind koude lucht uit Noord-Duitsland blijft aanvoeren, tegjvijl ook wolkenvelden zullen binnendrijven. In de komende nacht zal op plaatsen waar nog opkla ringen voorkomen opnieuw nachtvorst optreden. De regenkansen zijn voor mor gen gering en in de temperatuurverdeling komt weinig verandering. g CHUCHTER lachend bü het weer zien van twee oma's, een opa, tan tes en ooms, kwam de acht-jarige Ma rieke van Dijk nit Croydon (bü Mel bourne in Australië) met haar moeder op Schiphol aan. Na een kort verblüf bü haar grootmoeder in Amsterdam, zal Marieke naar Zweden gaan, waar de beroemde hersen-chirurg dr. Her- bert Olivecrona haar zal opeeren aan een gevaarlüke hersentumor. Een operatie van Australische chi rurgen slaagde slechts gedeeltelijk en juist in die tyd las ik het verhaal van een Australisch meisje dat met goed resultaat in Zweden was behandeld. Toen hadden mijn man en ik het be sluit spoedig genomen", vertelde de 34-jarige moeder van Marieke, mevr. Van Dijk-Varekamp, die in 1950 naar Australië emigreerde. „De kosten van de reis naar Zwe den (2200 Australische ponden of 18000 guiden) konden we echter niet dragen en toen besloten we ons huis te ver kopen. Dat hoefde echter niet want op initiatief van buren werd een inzame lingsactie ontketend, en binnen drie weken was al 2000 pond bijeenge bracht. De Australiërs zjjn geweldig geweest, maar ook de Nederlandse ko lonies hebben prachtig geholpen" ver telde Marieke's moeder. Marieke is niet bang voor de opera tie. Ze is door haar ouders volledig in gelicht, Ze wil graag gauw genezen vant de hersentumor bezorgt haar vaak hoofdpijn en ookis ze gauw ver moeid en heeft ze last van evenwichta- stoornissen. Op 4 mei gaat ze met haar moeder en haar vierjarig broerVe Lodi naar Stockholm. De Spaanse regering heeft vrijdag avond onder voorzitterschap van gene raal Franco de toestand besproken, die is ontstaan door de stakingen in de pro vincies Navarra, Gulpuzcóa en Bart®, lona.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1