De liberalen en wij Ontwerp technisch hoger onderwijs aanvaard „Groot feest in Delft A.R. bezwaren tegen te grote zelfstandigheid Boelganin pleit voor samenwerking Indonesische woordvoerder over uitspraak van min. Luns JMijnenveger Steenwilde niet van de helling m Schrijf in voor Troutü-mars v I N Het overlijden van Jungschlaeger Geen uitspraak in het proces-Jungschlager Zwarte lonen Amerika hecht met Pact van Bagdad verbonden Loonsverhoging in sociale uitwerking doorwerken Weer overzicht Meer tamboers! 8 1 m I I ff is? 1 w. ZATERDAG 21 APRIL 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 5564 SOWJETLEIDERS IN LONDEN <#i 19 fi I Weerbericht Nog geen beslissing over begrafenis Jungschlaeger REE SIN K Vandaag nieuwe pogingen sa I'M |ii lil lil m m fit m 'il O O Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer he^it gisl-ii middag zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp goedgekeurd tot wijziging van. de Hoger- onderwijswet voor het temnisch hoger onderwijs, waarbij tevens besloten werd tot oprichtirg van de tweede Technische Hogeschool te Eindhoven. Alleen de Anti-Revolutionaire fractie en ds. Zandt (s.g.p.) wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Dr. Bruins Slot (a.r.) verklaarde dat de a.r.-fraclie overwegend bezwaar had tegen het toekennen van te grote zelfstandigheid aan de technische hogescholen, zolang de algemene herzienirig van het hoger onderwijs niet tot stand is gebracht. De Kamer sprak zich uit tegen artikel 61 bis van de wet, waarin de minister voorstelde de studievrijheid aan de Technische Hoge school te beperken. Het ditikel werd met 63 stemmen tegen en 11 stemmen voor verworpen. Vijf socialisten en zes rooms-katholieken stemden voor bet artikel. Premier Boelganin venvacht een geleidelijke verbetering in de betrekkingen tussen het oosten en westen. Boelganin sprak deze verwachting uit tjjdens een lunch in Mansion House, de officiële ambtswoning van de burgemeester van Londen. H|j en Chroesfsjew gingen daarheen na een conferentie van twee uur met premier Eden in Downingstreet 10. De twee Sowjetleider* verlieten* de conferentie, waarop het Midden-Oosten het belangrijkste punt was, zonder htm gewone gebaren te maken om de aandacht van de menigte te trekken. Zie verder pagina 3 Advertentie PET ROUEUMGASKACH EU NAAM Voorstel vakcentralen Chauffeur aangehouden is® Wetsontwerp opzegging Unie aanvaard De Trouwboekjes, dat zijn dit ter verduidelijking de wandelgidsen met alle gegevens over onze Trouw- marsen op 26 méi in Am sterdam en 16 juni in Den Haag, verlaten in vrij hoog tempo ons secretariaat. In de afgelopen weken zijn reeds meer dan vijfdui zend exemplaren van „Met Trouw op mars naar alle delen van Nederland ver zonden. 4 ff. *#1 iff li ftf mi v it fl l-l -4 l{| i Jiiii --.ffr'atfffftasaa "Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telet 115700 (4 Jji Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 10.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •s.Gravenhage: Huygenspieir 1 Postgiro 424887 Redactie: TeL 111892 Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18.30—1930 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,28 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Voorlopige verwachting, medegedeeld door het K.NJMLI. in De Bilt, tot zondagavond (opgemaakt te 10 uur): Geleidelik meer opklaringen. Matige oostelijke wind. Hogere mlddagtempcraturen. zon en maan 22 april: Zon op 5.31, onder 19 52. Maan op 17.14, onder 4 03. 23 april: Zon op 5.29, onder 1933. Maan op 18.29, onder 4.24. N aansluiting aan ons hoofdarti- I kei van verleden zaterdag lijkt het ons van belang de tegenstellingen te schetsen tussen ons en andere par tijen. En daarbij gaat het dan uiteraard niet om allerlei op zichzelf belangrijke verschillen in onderdelen, maar om de tegenstelling in algemene gerichtheid. Wij wilen daarbij beginnen met on ze tegenstelling tot de liberalen. Waar is de tegenstelling tussen ons en de liberalen in hoofdzaak in gele gen? AAR onze overtuiging is dat ver- schil gelegen in de tegenstelling die er tussen de liberalen en ons be staat inzake het begrip „vrijheid" en in samenhang daarmee inzake de inhoud van het begrip „nationaal". Wij hebben de overtuiging dat de li beralen het daarmee eens zijn. dat het knelpunt tussen hen en ons gelegen is in het vrijheidsbegrip. De heer Oud heeft in zijn jongste rtde ter algemene vergadering van de V.VD, bet liberale vrijheidsbegrip dan ook in het middelpunt geplaatst en in verband daarmee er op gewe zen dat onze geschiedenis niet alleen rooms-kathotiekc, maar ook calvinis tische tyrnnnie gekend heeft. En in de afgelopen parlementaire periode zijn de tegenstellingen tussen hen en ons inzake de vrijheid ook dui delijk openbaar geworden. Dat is ge beurd bij de behandeling van de zon dagswet, van de crematie, van de hu manistische geestelijke verzorging in de weermacht en Jn het debat over radio en televisie. En we zouden wil len zeggen dat in de discussie over de toekomstige structuur van ons Hoger Onderwijs, dit verschil ook een rol heeft gespeeld. Wij zullen daar in dit artikel niet over uitweiden ,maar ho pen dat later nog wel eens te doen. DE kern van het verschil tussen de liberalen en ons is dit dat de li beralen een geestelijke vrijheid voor staan, die naar ons gevoelen vrijwel normloos is. Wij haasten ons eraan toe te voegen dat dit naar liberaal ge voelen niet zo is. Zij vinden de norm en de grens der vrijheid in het be grip .Algemene beschaving", die ons au volk eigen is. Wij ontkennen niet dat «r «en alge mene beschaving is, die ons als volk eigen is, maar wij vinden dat niet een duidelijk normatief gegeven. De alge mene beschaving is een vloeiend be grip dat weinig houvast biedt. Wan neer men het begrip bovendien con creet wil maken komt men voor de keus te staan om hetzij daar een soort grootste gemene deler van opvattin gen, sentimenten en levenshouding van te maken, hetzij er een soort van elite-opvatting, elite-sentiment en eli te-houding uit te distilleren. In het eerste geval is de norm na genoeg leeg, in het tweede geval zo hebben de liberalen het in de vorige eeuw toegepast wordt het een ty- rannieke norm, die anderen oplegt wat zij niet aanvaarden kunnen. AANGEZIEN ook bij de liberalen, die dan een zo groot mogelijke vrijheid voorstaan, het gezag een nor matief uitgangspunt moet hebben, zoe ken zij dat daarvoor eveneens in de eisen, die het begrip „algemene be schaving" stelt. Aangezien dat een uitermate subjectief begrip is, ontko men de liberalen er nooit aan al zijn ze in het hanteren daarvan, door ervaring geleerd, voorzichtiger gewor den dan hun negentiende eeuwse voor vaderen los te komen van die elite- opvatting, dat elite-sentiment en die elite-houding. Dat is bij de parlemen taire debatten, die wij hiervoor aan duidden, duidelijk gebleken. Bij de Zondagswet werd een vrij heid geëist, die overeenkomt met wat liberalen op zondag believen te doen at te laten. Bij de crematie was be slissend dat liberalen geen principieel verschil tussen begraving en crematie hen, bij de geestelijke verzorging dat de liberalen het verschil tussen hu manisme en christendom voor de overheid niet relevant achten, terwijl hj bij radio en televisie vanuit de ge- tagskant redenerend, te voorschijn kwamen mét het voorstaan van een dwang op omroepgebied, die geba ard was op en genormeerd werd door wat zij „nationaal" en „alge- ween beschaafd" achten te zijn. Lj ST laat zich verstaan dat deze opvattingen de deur openzetten 7an willekeur over het ganse veld van het openbare leven. Wat de overheid doen moet, wordt beheerst door de liberale subjectiviteit en Wat de overheid laten moet even zeer. De structuurwijziging van de poli ce ec maatschappelijke samenle- Vl"8> die de liberalen voorstaan en gullen blijken voor te staan, wordt 'oor die willekeur beheerst. Daartegenover stellen wij dat zowel Sozag als de vrijheid alleen genor- hword zijn en kunnen zijn vanuit de Wst Gods, Onze stelling is dat wij bij de vraag wat de overheid te laten heeft en wat ï!5 als nationale regeling op kan leg- hebben te beantwoorden de vraag de wet Gods van ons en van de jc-rheid eist in de omstandigheden waarin wij verkeren, ns.i wij bet antwoord op die vraag «et op een briefje kant en klaar heb- 3.?at die vraag in wisselende om- •wQeugheden tot een verschillend con- Geen beperking van de studievrijheid Op de sociëteiten te Delft was gistermiddzt: het verwerpen van het omstreden artikel 61bis van de Hoger-onderwUswet spoedig bekend en er heerste daarom grote vreufde. Aan de gevel van de studentensociëteit Phoenix gingen onmiddellijk de vlaggen in top. Een woordvoerder van het Delftse studentencorps deelde mee, dat plannen worden be raamd om allen, die de studenten in de actie hebben gesteund, zo als de leden van de wetenschap pelijke staf der Technische Ho geschool, in de feestvreugde te laten delen. Gisteravond zou er groot feest 2ijn in alle sociëteitsgebouwen. Ook zal de blijdschap van de studenten naar buiten worden uitgedragen. Bij de replieken kwamen geen nieuwe gezichtspunten naar voren. De heren j Posthumus (arb.). Stokman (k.v.p.), dr. Bruins Slot (a.r.), mevrouw ForUnier- It.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bcrnhnrd, gefotografeerd in de „Cacao- hoek" np de Amsterdamse Koopmans beurs, die zij vrijdagmiddag bezochten. De indruk wint veld, dat de reis van dc Russen zal neerkomen op een duel van scherpzinnigheden, waarbij Eden vastbesloten schijnt tc zijn de Russen met hun neus op de wereldvraagstuk ken te blijven drukken. Hij schijnt zich voorgenomen te hebben alle propagan- dafantares te voorkomen. Deze interpretatie wordt versterkt on der waarnemers door de toon van ra dio Moskou, waarin tot uiting kwam dat de koele ontvangst die de leiders in Londen te beurt is gevallen, nogal er gernis gewekt heeft Boelganin, die antwoordde op toosts De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft vandaag verklaard, het te betreuren, dat Leon Jungschlae ger xo onverwacht gestorven is, omdat dit feit de Indonesische rechtspleging de kans ontneemt het proces te voltooien met een uitspraak. Soeprapto sei, dat de beschuldigingen tegen wijlen de beklaagde door zijn dood vervallen en dat rechter Maeng- kom aanstaande vrijdag verklaren zai, dat het proces beëindigd Is zonder uit spraak. In Djakarata is ook vandaag de ge heimhouding 'over de verblijfplaats van het stoffelijk overschot van de heer Jungschlaeger gehandhaafd. Aangenomen wordt, dat de familieleden van de overledene nog geen beslissing hebben genomen, of het stoffelijk over schot naar Nederland zal worden over gebracht of in Indonesië zal worden be graven. De Amerikaanse Senaat heeft zich woensdag met 59 tegen 27 stemmen uit gesproken tegen een voorstel om een speciale congrescommissie in te stel len, die toezicht zou moeten houden op de zeer geheime Centrale Inlichtingen dienst. 1 tijdens de lunch, zinspeelde er op geen spectaculaire snelle ontwikkelingen te verwachten, die een einde zullen ma ken aan de spanning in de wereld. ..Natuurlijk kan niet alles meens ge-, daan worden", zei hij. Een Russisch SDreekwoord dienaangaande zegt, dat Moskou niet op een dag gebouwd werd. Wij hopen, dat ons bezoek aan Enge land een goede basis zal leggen voor vriendschap en samenwerking tussen Engeland en de Sowjet-Unie, gebaseerd op het grote principe van de vreedza me coëxistentie." Op het diner, dat premier Eden de avond tevoren de Russen had aangebo den zaten o.m. aan Sir Winston Church ill, Lord Atüee, ieden van de conserva tieve regering en Labour-oppositie, mi litaire stafchefs, een vertegenwoordiger van de Britse werkgeversbond en een van de vakbonden. Tien minuten voordat Boelganin en Chroestsjew aankwamen, arriveerde de 81-jarige Churchill bi een grote limousi ne. Hij zag er somber uit en liep zon der op of om te kijken naar binnen. Attlee kwam met de underground en ging verder te voet. Pas in de verlich te deuropening herkende de menigte hem en bracht hem een ovatie waar voor hij wuivend dankte. Churchill zag aan het diner de grote wens van zijn laatste jaren als premier in vervulling gaan: hij beeft, zij bet niet meer als premier, met de Russi sche leiders persoonlijk kunnen spre ken over de moeilijkheden in de huidi ge wereld. Tijdens een lunch in de Russische ambassade heeft Chroestjew een tafel rede gehouden waarin hij zei, dat Boelganin en hij met oprechte harten naar Engeland waren gekomen. „Gij houdt niet van het communisme", zei hij, „en wij verbergen niet dat wij niet van het kapitalisme houden. Wij moe ten echter in vrede met elkaar leven. Wij kunnen natuurlijk geen bijzondere liefde van u voor ons opeisen, doch ge zult moeten erkennen dat de Sowjet- Unie bestaat en dat land wenst vrede en geen oorlog. Het spreekwoord zegt: men moet niet alleen leven met de bu ren die men kiest, doch met de buren die God geeft. Als wij de regeling van internationale vraagstukken van dit standpunt uit benaderen, is overeen stemming altijd mogelijk." de Wit (v.v.d.), de heren Tilanus (cJi.5, Lemaire (ex-kjo.p.1 en Gortzak. (e.pJo.) hielden vast aan hun afwijzing van de door de minister voorgestelde studeer' vrjjheid. Men had algemeen waardering, ja zelfs bewondering voor het betoog in eerste terrrujn van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, maar zij waren door de minister niet overtuigd. Dr. Bruins Slot (a.r.) merkte op, dat m dit wetsontwerp een breuk wordt gemaakt in het systeem van, het hoger onderwijs. Er komen thans drie soor ten universiteiten: bijzondere univer siteiten. rijksuniversiteiten en universi teiten met een 2 slachtig jcarakter. Juist het feit dat aan de toegekende auto nomie zo'n vloeiend karakter wordt gegeven, stuitte bij dr. Bruins Slot op verzet. Hij zou precies willen weten wat deze autonomie is. Voor de Rijks universiteiten dragen do regering en de Staten-Generaal de volle verant woordelijkheid. Bij <de bijzondere uni versiteiten zijn dut- de verenigingen, waarvan de universiteit uitgaat Bij de Technische Hogeschool verandert de zaak. Daar krijgt een gezelschap hoog- lerarèn het geval in handen binnen het kader van een bepaalde rijksbij drage. De universitaire gemeenschap gaat ver boven interne autonomie uit. De heer Bruins Slot gaf veruit de voor keur geen. breuk te slaan in het sy steem van het hoger onderwijs. Bij de beantwoording in tweede ter mijn trachtte de bewindsman van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen de heer Bruins Slot nog te overtuigen door er op te wijzen dat het karakter van Rijksuniversiteit bij de Techni sche Hogescholen blijft gehandhaafd Er verandert alleen iets in de juridi sche constructie, omdat san deze hoge scholen rechtspersoonlijkheid wordt verleend. Naar aanleiding van een in de pers gepubliceerde verklaring, afgelegd in 's-Hertogenbosch door minister Luns bij het overlijden van de heer Jungschlaeger, heeft de woordvoerder van de diploma tieke vertegenwoordiging van de Repu bliek Indonesië in Den Haag medege deeld dat hjj deze verklaring In dit stadium ten zeerste betreurt. termijn, welke hem door de Indonesische immigratiedienst was gesteld. Hij heeft daaraan niet kunnen voldoen, aangezien hij, voordat de termijn verstreken was, op 30 januari 1954 werd gearresteerd. IN het orgaan van het CNV be» spreekt deze week drs. W. Albe- da het euvel van de zwarte lonen. Terecht concludeert de schrijver, dat het handhaven van een systeem, dat tot wetsovertreding leidt op grote schaal, onjuist is te achten. Volgens drs. Albeda moet het moge lijk zijn de nodige soepelheid in da loonvorming per onderneming te com bineren met het handhaven van de bij de huidige overspanning, onontbeerlij ke remmen, opdat de toonbeweging niet uit de hand loopt. Een verantwoorde uitwerking van deze gedachte kan naast morele winst ook een verdere stijging van de pro- duktiviteit opleveren en daarmee ook een verdere toeneming van de wel vaart De Verenigde Staten zijn thans ook toegetreden tot de commissie ter be strijding van ondermijnende activitei ten, een van de organisaties van het Pact van Bagdad, Twee dagen geleden trad Amerika toe tot de economische commissie. Het voornaamste doel van de commis sie ter bestrijding van ondermijnende activiteiten is communistische propagan da. De commissie krijgt een centraal bureau in Bagdad, dat zal zijn verhon den aan het permanente secretariaat van het Pact. Het overlijden van Jungschlaeger voordat de rechter een vonnis heeft uitgesproken is een betreurenswaardige gebeurtenis. Maar het is onjuist dat minister Luns hierin aanleiding heeft gevonden cm beschuldigingen te uiten jegens de organen van de regering van de Republiek Indonesië. Had men in 1953 de raadgevingen van Indonesische autoriteiten dat de heer Jungschlaeger Indonesië zou verlaten ter harte genomen, dan zou er nooit een zaak-Jungschlaeger zijn geweest. Tot zover de mededeling van de woord voerder van de diplomatieke vertegen woordiging der Republiek Indonesië. >Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide desgevraagd, de voorgaande mededeling van J-Jor.esische zijde te betreuren en daarc zeer ongaarne te reageren. Het is immers algemeen bekend, aldus deze woordvoerder, dat de Nederlandse rege ring sedert jaar en dag heeft geprotes teerd tegen de methoden, die zijn gebezigd bij de tegen de heer Jungschlaeger inge stelde vervolging, zodat minister Luns in dit opzicht niets nieuws heeft gezegd. Wat betreft de raadgevingen van Indonesische autoriteiten aan de heer Jungschlaeger om Indonesië te verlaten, werd verwezen naar de dupliek van me vrouw Bouman, die daarbij uitvoerig de feiten heeft uiteengezet. Deze feiten kwamen hierop neer, dat aan Jungschlaeger in december 1953 officieel is medegedeeld, dat hij Indonesië moest verlaten. Hij heeft getracht, aan deze lastgeving gevolg te geven en ge tracht, zijn vertrek te regelen per m.s. „Oranje" voor eind februari 1954, de ONGEVAARLIJK ZUINIG Z UT PH E N.:AM STERDAM-ROTTERDAM: De drie vakqentralen, NVV, KAB en CNV, hebben een plan uitgewerkt, dat beoogt met Ingang van 1 oktober a.s. de loonsverhogingen te laten doorwer ken in de sociale uitkeringen. Zij stellen o.a, voor omstreeks okto ber een uitkering ineens te geven aan allen, die onder de Noodwet-Drees val len. Aan gehuwden dient dan honderd gulden te worden uitbetaald, aan onge- huwden zestig gulden. Voorts willen de vakcentralen de reeds lopende renten van de Ongevallenwetten en van de In validiteitswet verhoogd zien met circa tien percent. Voor de uitkeringen krachtens de Kin derbijslagwet wordt voorgesteld: 1ste kind 5 cent verhoging per dag, 2de creet antwoord leiden kan, doet niets af aan de onafwijsbare plicht om tel kens weer in deze gehoorzame luiste rende houding tegenover Gods Woord en Wet te gaan staan en aan de overheid de plicht voor te houden zulks harerzijds ook te doen. Het is duidelijk, dat dit een zeer fun damenteel verschillend uitgangspunt is, dat herhaaldelijk tot verschillende con clusies zal zeiden bij de liberalen en bij ons. Het is ook duidelijk, dat in een pe riode, gelijk wij die beleven, waarin juist de structuren en de beginselen van ons samenleven in beweging en in ge ding zijn dit verschil tussen de libera len en ons in toenemende mate van kar dinale betekenis wordt. Wij moeten staande voor een keuze in politieke zin, als waarvoor wij bin nenkort komen te staan dit fundamen tele vraagstuk goed doorhebben. Want onze keuze moet zijn een keuze in dit vraagstuk. En daaruit zien wij, dat die keuze wezenlijk van religieuze aard is. In de Russische ambassade boden Boelganin en Chroestsjew hun Britse gastheren een lunch aan. Van links naar rechts: premier Eden, premier Boel ganin, een tolkde Britse minister van Financiën MacMillanen de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. en 3de kind 6 cent, 4de en 5de kind 8 cent, 6de en volgende kinderen 9 ct. Een. (verhoging van circa 10 pet. zal ook moeien worden toegepast op de kinderbijslagen van rentetrekkers en kleine zelfstandigen. De dagloongrens (het maximumbe drag waarnaar de uitkeringen worden berekend) dient volgens de vakcentra len te worden verhoogd van 16 tot 18 gulden. De vakbeweging acht het niet wense, lijk thans de loongrens van de sociale verzekeringen ƒ6000.te verhogen, omdat deze toch bij de invoering van de algemene ouderdomsverzekering in 1957 moet worden herzien. De voorstellen van de drie vakcentra len zullen worden besproken in de Stich ting van de Arbeid, die een advies aan de regering zal uitbrengen. Een 52-jarige chauffeur uit Sliedrecht is donderdag aangehouden, omdat hij verdacht werd van diefstal van goede ren, ter waarde van 500. ten nadele van een Dordtse scheepswerf. De man heeft bekend. (Van een onzer verslaggevers) De kustmijnenveger Steenwtjk van de Koninklijke Marine die vrijdag middag door de echtgenote nan de Steenwijkse burgemeester' mevr. A Voetelink-Riemersma te water zou worden gelaten, staat nog hoog, droog en onwillig op de helling van de N.V. Haarlemse Scheepsbouwerij ie Haar lem, want ondanks het feit dat drie sleepboten met een gezamenlijk ver mogen van 550 pk en een aantal dom mekrachten die circa 30 ton druk uit oefenden tegelijk aan het halsstarrige schip trokken en duwden, kwam er in het oorlogsvaartuig geen beweging. Toen het zwoegen van de scheeps bouwers en de slepers na twee uur nog geen resultaat had opgeleverd zijn de verdere feestelijkheden ver bonden aan de stapelloop afgelast. Het Indonesische parlement heeft met algemene stemmen het wetsontwerp tot opzegging van de Nederlands-Indonesi sche unie aanvaard. De regering vulde het wetsontwerp aan met een nieuwe paragraaf, waarin het handvest van de souvereiniteitsover- draebt en de briefwisseling met Neder land ten aanzien van de status-quo van Nieuw-Guinca ongedaan worden ge maakt. In de toelichting wordt gezegd, dat Indonesië zichzelf als een souvereine natie beschouwd sinds 17 augustus 1945, toen President Soekarno en vice-presi dent Katta de Indonesische onafhanke lijkheid uitriepen. De Bilt, zaterdag 10 uur. Hogedrukgebieden beheersen nog steeds het weer in grote gebieden van West- en Noord-Europa. Een vlakke depressie, welke geheel gevuld is met koude lucht, bevindt zich echter reeds enkele dagen in de buurt van Polen. Deze veroorzaakt in die omge ving op verschillende plaatsen enige sneeuw bij temperaturen om het vriespunt. Een andere depressie, wel de nu in betekenis afneemt, trok langs IJsland langzaam naar het Oosten. Deze deed op de Britse eilanden de luchtdruk dalen en ver oorzaakte in Ierland en Schotland enige regen. Verwacht wordt echter dat deze depressie zich niet veel ver der in Oostelijke richting zal uitbrei den en geen noemenswaardige invloed op het weer in ons land zal kunnen uitoefenen. Een andere lagedrukge bied bevindt zich al enkele dagen voor de kust van Portugal. Dit breidt zich iets in Noordoostelijke richting uit en doet de luchtdruk in Frank rijk wat lager worden, hetgeen tot gevolg zal hebben dat in onze omge ving de wind uit Oostelijke richting gaat waaien. Er zullen daarbij ge leidelijk meer opklaringen voor komen, waarby -de middagtempera turen tot iets hogere waarden kunnen oplopen. Vandaag zou men trachten door mid del van-.de gecombineerde kracht van, een batterij takels.het schip te dwingen zijn element op le zoeken. Toen Steen rijks eerste burgeres dë champagnefles tegen de hoge steven van de mijnenve ger had laten vallen en de doop was verricht, wenste zij het schip een voor-,' spoedig en vooral vredige vaart. Daar mee bleek de Steenwijk helemaal niet in te stommen, want toen zij daarop, het touw doorhakte en de-laatste beletselen werden weggenomen, weigerde het .nuk kige scbip van de helling te glijden. Aanvankelijk vond niemand het erg omdat dit de spanning nog iets ver grootte, maar toen. het schip onder de druk van een hydraulische krik ook geen aanstalten maakte om het ruime sop te kiezen en er geen beweging ia te krijgen was, werd het benauwend stil op de tribune en rond de helling, waar een groot aantal marine-autoritei ten en genodigden van de scheepswerf tevergeefs op het grote moment wachtte. Naarmate steeds weer nieuwe pogingen om door licht en kracht de Steenwijk te vermurwen faalden, verdwenen, stil letjes meer toeschouwers van de tribune. Ten slotte zwoegde het werfpersoneel alleen en met vereende krachten om de stapelloop van bet 425 ton waterver plaatsing metende schip toch nog te doen gelukken. Om even zeven uur moest de directie van de werf echter tot uitstel van de tewaterlating beslui ten. Ook met de inschrijvingen loopt het al best. De eerste school is er ook weer. Het is de Dr. J. Woltjerschool uit de Hil- ligaersstraat te Amsterdam, die met twee groepen (32 man) op de 12 km zal starten. Bij de vele aanmeldingen is traditiegetrouw ook weer (voor de zesde maal) het Chr. Blinden instituut Bartimeus uit Zeist, dit jaar met maar liefst drie groepen. Het percentage tamboers en pijpers voor de mars in de hoofdstad ste.eg wéér. Nu door de medewerking van het korps van de C.J.M.V. „Excelsior" (Amsterdam). Mocht u nog niet hebben inge schreven, dan kunt u dit alsnog doen bij: Secretariaat Trouwmar- sen, Dagblad Trouw, Nieuwe Zijds Voorburgwal 225 A'dam. i li fl ijl O t» ttol iilË jiir liiS wv,« V>1. 151 -.ij 'fial V. j 1 jly ■i jo

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1