Gevaarlijke kout MINISTER LUNS IN EERSTE KAMER: Normaal diplomatiek contact is nodig Caïro weigert K.L.M.- toe te Vrienden van El Glawi op een gruwelijke wijze vermoord TWEE STRAALJAGERS IN BOTSING BIJ DELDEN Atoomonderzeeër trok vissers bijna naar de diepte PROTEST GASONTPLOFFING IN BUSSUM DONDERDAG 3 MEI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3373 Weerbericht Haatcampagne maakt schrille indruk Na vrijlating door Israël Slachting te Marrakesj Serre vernield door benzinetank Samen Weer overzicht MOLLET KREEG HET VERTROUWEN Voorstel-Oud aanvaard Ned. pers vijandig Minister Luns neemt rust in buitenland Indonesië niet meer bereid tot uitwisselen van ambassadeurs? Iüf tr •Jeen merkbare invloed van atoomwapens op het weer "N O O (Van onze Haagse redacteur) TVT ORMAAL diplomatiek contact met Indonesië moet er zijn en J-T daarom stemt de Nederlandse regering in met de behartiging van de feitelijke betrekkingen en lopende zaken. Derhalve zal het H.C. vervangen worden door een ambassade en zullen Neder landse consulaten in Indonesië gevestigd worden! De regering van Indonesië zal nog van een en ander op de hoogte worden gesteld. Dit deelde minister Luns woensdagmiddag in de Eerste Kamer mede tijdens zijn beantwoording van de algemene beschouwingen die aanvaarding van de begroting van buitenlandse zaken inleidde. Met klem verklaarde de bewindsman dat het zenden van een ambassadeur etc. beslist geschiedt zonder dat Nederland daarbij zijn rechtsstandpunt prijs geeft. NIEUW-GUINEA MIDDEN-OOSTEN Wï-mm wm KABEL VERNIELD Stroom viel uit 1 Zie verder pagina 3 DE Ne.d. Chr. Beambten boni DRIE GEWONDEN PROTEST IN CAIRO Herdenking op 4 mei: Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RCIG Geldig: tot vrijdagavond. VRIJ ZACHT Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Tijdelijk, vooral Janga de kust, hier en daar mist. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 4 mei: son op 5.07, onder 30.12; maan op 2.19, onder 13.17. Hoofdredacteur: Dr. J. A. BL J. S. BRUINS SLOT HET Eerste-Kamerdebat over de begroting van Buitenlandse Za ken heeft enkele merkwaardige din gen opgeleverd. Allereerst het feit dat de liberale volksvertegenwoordiger de heer Wen- delaar, op bepaald verrassende wijze gecharmeerd bleek te zijn van de he ren Chroestsjew en Boelganin. Wij vrezen dat de heer Wendelaar rich hier te buiten is gegaan aan een hoogst bedenkelijke wensdroom. Dat is zeer gevaarlijk. De heer Wendelaar heeft precies zo gepraat als de heren Boelganin en Chroestsjew wensen dat iedereen in het Westen zal denken en praten. Zij zijn er nl. met hun ontwapenen de glimlach en ontwapenende praatjes op uit getogen om het Westen inder daad echt te ontwapenen. En daartegen moet men zijn gemoed pantseren. Het gemoed van de heer Wendelaar bleek onvoldoende gepantserd. Dan helpt het niet of men al spreekt over het geweer bij de voet te hebben, want dan loopt men politiek met geweer en al achter de Russen aan. Dan zit men in het schuitje van de vreedzame coëxistentie en daar ligt er gens het volksfront achter. Wij vinden zulk een redevoering zeer gevaarlijk. De heer Wendelaar heeft daar ons land en zijn partij, de V.V.D., bepaald geen dienst mee bewezen. j *ET tweede feit dat een verrassing I"1 genoemd moet worden is de re devoering van de heer Schermerhorn. Deze heeft zich weer eens op ouder wetse de hem eigene, wijze laten gaan. D« heer Schermerhorn heeft, anders dan de heer Wendelaar, scherpe kri tiek op het Russische communisme en het beginsel der communisten uitge bracht, om daar in één adem aan toe te voegen, dat beginselen in de buiten landse politiek slechts van geringe waarde zijn. Dergelijke opmerkingen zijn behal ve paradoxaal ook uitermate destruc tief. Waar de wereld behoefte aan heeft dat is juist aan beginselen en aan zich bewust zijn. van beginselen. Het relativisme van de heer Schermerhorn, maakt dat men altijd alle kanten uit kan. Dat schijnt ons zeer gevaarlijk. De kritiek van de heer Schermerhorn op het communisme ging tweede paradox gepaard met «én batoog dat het Westen economische maatre gelen zal moeten nemen, die aan die van het Russische communisme ver want zijn. Moeten wij aannemen dat deze ka rakterisering van de economische po litiek, die men wenst, niet slechts èen privé-opvatting van de heer Schermer horn is, maar dat zij de P.v.d-A.-op- vattlng Is? Denkt men dat het economisch stel sel van het communisme ooit los te maken zal zijn van de dwangstaat, die dat communisme heeft gebracht? Het komt ons tweeslachtig voor om de ene helft van dit stelsel te ver foeien en de andere helfi aan te prij zen. Als de heer Schermerhorn wat meer aan beginselen zou doen, zou hij dat> waarschijnlijk ook "wel gaan vinden. I N de derde plaats heeft de heer' Schermerhorn de Nederlandse re-1 gering nog weer eens een dolkstoot in de rug gegeven door te bepleiten een opgeven door Nederland van de soe vereiniteit over Nieuw-Guinea en daar voor een beheerschap van de Verenig de Naties te zoeken. Er-zijn nu drie soorten socialisten. Sommigen willen overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, anderen willen een beheerschap van de Ver enigde Naties derden willen dat Ne derland de soevereiniteit behoudt. Dergelijke suggesties verzwakken' de positie van Nederland, dat in de in ternationale wereld voortdurend moet vechten voor zijn positie in Nieuw-Guinea. Het is een ver zwakken van het thuisfront. Dat geeft de aanvallers nieuwe moed.. 2ij_ ontdekken dat zij de grond slag van het Nederlandse stand punt kunnen splijten. Het gevolg is al leen maar een versterking van de In donesische politiek en de Indonesische pretenties. Wij menen dat dit een on verantwoordelijk bedrijf is. .Neen, de liberalen en de socialisten hadden in de Eerste Kamer bepaald Seen gelukkige dag. - H.C in Djakarta wordt omgezet in ambassade De minister zonder .portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. zal met ingang van vandaag op doktersadvies enige weken rust nemen. Hij zal naar het buitenland gaan. Gezagvoerder l.. f'h. Reijntjex ran de'KJ..M.-dakota, die door Israëlische jagers werd opgebracht. Wel zeer duidelijk nam minister Luns stelling tegen de gebeurtenissen van de laatste weken en hij somde de maat regelen op welke de regering genomen heeft in het proces Jungschlaeger. We zullen er rekening mee moeten houden, aldus spreker, dat de betrekkingen zul len vergiftigd bleven zolang dergelijke processen voortduren. De Dakota van de K.L.M., die dinsdag 'door Israëlische vliegtuigen gedwongen werd op het vliegveld van Lydda te landen, is gistermiddag vrijgegeven. Toen de bemanning voorbereidingen trof om naar Caïro te vertrekken, kwam het verzoek echter om het vertrek uit te stellen, aldus meldt A.P. uit Jeruzalem. Volgens officiële Israëlische woorvoerders heeft Egypte de K.L.M. laten weten, dat het toestel niet in Egypte zal worden toegelaten, zonder de sergeant van de Egyptische luchtmacht, die nog steeds in Lydda wordt vastgehouden. Het toestel bevond zich gisteravond nog in Lydda, waar de 5 Nederlandse bemanningsleden op verdere instructies wachten. De sergeant was door de Egypti sche autoriteiten aan de K.L.M.- bemanning ter beschikking gesteld, omdat hij bekend was met het gebied, dat gefotografeerd en in kaart moest worden gebracht. Hij is, behalve door een waarnemer van de Ver. Naties, Het aanbod van Indonesië om met Nederland ambassadeurs uit te wisse len, vervat in een nota van drie maart aan de Nederlandse regering, moet nu als „verlopen" worden^ beschouwd, al dus heeft de correspondent van het A.N.P. vandaag uit gezaghebbende bron In Djakarta vernomen. Het aanbod was door de vorige rege ring gedaan, na de eenzijdige opheffing door Indonesië van de Nederlands-Indo nesische Unie, waaronder de beide lan den hoge commissarissen uitwisselden. Nu het parlement het wetsontwerp tot opheffing van alle R.T.C.-overeenkom- sten heeft aangenomen, wordt het uit wisselen van zaakgelastigden meer ge schikt geacht, aldus voegde men in re geringskringen hieraan toe. Naar wij vernemen, is de Indonesische zaakgelastigde in Nederland, de heer Kwecdjiehoo, voor dringende consulta ties door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Rusian Abdulgani, naar Djakarta ontboden. Donderdagmorgen zijn 22 voormalige volgelingen van de overleden Pasja van Marrakesj, de befaamde „El Glawln". op gruwelijke wijze door een duizendtal Marokkaanse nationalisten om het leven rebracht. Acht der vermoorden waren bedienden "Van vrienden van El Glawi. De moordpartij begon, toen een me- °igte Arabieren de auto aanhield, waar- Mede een vroegere medewerker van dé" overleden Pasja van Marrakesj, Si Dris Omar Sektani, de stad verliet. Do Arabieren beledigden en bespuwden sektani en een Marokkaanse geleerde. fl'e zich ook in de auto bevond. Vervol gens werden beiden uit het voertuig gesleurd, geslagen en doodgestoken. Overwinningskreten slakend overgoten de moordenaars de auto en de twee bjken met benzine en staken ze in hrandv Inmiddels was de moordzuchtige ben- de tot een duizendtal personen aange groeid, die werden aangevoerd door gil lende en met hun messen zwaaiende Arabieren. Het volgende doelwit was het huis van Si El Beb Mekki, een ande re gewezen medewerker van El Glawi. Si Mekki wist de deuren van zijn huis te sluiten, voordat de bende het bereik te. Daarop schoot hij op de aanvallers. Hij wist er twee te doden en tenminste vijf te verwonden, voordat de bloeddor stige menigte hem in handen kreeg. Si Mekki werd geslagen, vertrapt en doorstoken. Zijn lijk werd met een bijl verminkt en verbrand. Daarop trokken de moordenaars, die met kleine, met bloed doortrokken stuk jes van Si Mekki's kleren zwaaiden, weer naar de brandende auto van hun eerste "slachtoffer. Andere moordlustigen hadden inmid dels El Man Soer, een voormalige lijf wacht van de overleden Pasja van Mar rakesj, in handen gekregen. El Man Soer verhoord door officieren van de Isra ëlische veiligheidsdienst en zou heb ben geweigerd op de vragen die hem werden gesteld te antwoorden. Egypte heeft intussen naar aanlei ding van het incident een protestneta Ingediend bij de gemengde Egyptisch- Israëlische wapenstilstandscommissie. Israël had reeds eerder geprotesteerd. De vijf Nederlanders kregen gister avond van de Israëlische autoriteiten toestemming een rondrit te maken door Tel Aviv. Volgens U.P. zou een van hen over het incident o.m. het volgende hebben gezegd: „Slechts een moment was ik bang. Toen maakte ik mijn parachute vast en juist keek ik uit het raam, toen ik een Israëlische jager zag naderen. Ik wuifde naar de piloot, die glimlachte en terugwuifde. Toen wist ik dat alles goed zou aflopen." Hier is geen sprake van normale rechtspleging en de Indonesische rege ring heeft een einde gemaakt aan alle twijfel die daarover nog zou bestaan. Immers de beschuldiging is geuit dat Nederland de hand zou hebben gehad in opstanden. De regering heeft zich hierdoor vereenzelvigd met de doelstel ling van het vervolgingsapparaat. Ook wordt geïnsinueerd dat deze processen tegen Nederland zijn gericht. Dó Neder landse regering aldus de minister, pro testeert met klem tegen de wijze waar op ten koste van onschuldige Neder landers een politiek doel wordt nage streefd. Ik weet niet, zei minister Luns, hoe de bevolking in Indonesië reageert op de haatcampagne, maar wel wist spre ker dat deze in het buitenland geen indruk maakt. De politieke opzet is duidelijk in het licht getreden. Wat betreft Nieuw-Guinea merkte mi nister Luns op dat internationale aspec ten aan dat probleem kleven. Een trust- verhouding vond spreker niet de enige oplossing. Nog vele jaren zal Nieuw- Guinea in een zgn. koloniale verhou ding rope ton .verkeren tpaasi de Neder' landse/'regerfng streeft ernaar .doelbe wust een geleidelijke emancipatie van het gebied te bewerkstelligen. Ook bij een trustverhouding zullen de problemen dezelfde blijven. Ten aanzien van de problemen met Indonesië heeft de minister ook nog opgemerkt dat een beroep op de alge mene vergadering der V.N. denkbaar is, maar hierover mag men zich geen enkele illusie maken. Vreemde en grote onzekerheden zitten aan deze zaak vast en spreker betreur de het ten zeerste dat de situatie thans zo slecht is en. verward. Sprekende over de nieuwe Russische politiek merkte minister Luns op, dat men voorzichtig moet zijn om iedere uitgestoken hand te grijpen. Men kan ook een hand uitsteken om Iemand te vangen en gaarne onder zoekt spreker eerst waartoe de hand wordt uitgestoken. Het IJzeren Gor dijn is een Russische Instelling en In Genëve is maar al te duidelijk ge bleken hoe benauwd de Russen zijn dat de openingen van het Westen uit te groot worden gemaakt. De toestand in het Midden-Oosten noemde spreker zorgwekkend. De be windsman deelde onder meer mede dat de Nederlandse gezant tegenwoordig is geweest 'bij de ondervraging van de bemanning van het aangehouden K.L.M.- toestei. Later, tegen het einde van de vergadering kon minister Luns het be richt doorgeven, dat het toestel zou worden vrijgegeven. Ten aanzien van de. Benelux waar schuwde de minister voor pessimisme. Men moet de ontwikkeling in de Bene- y.si» c.hfcSTj**"- ***yt W. aty i Z.K.H. Prins Bernhard heeft woensdag hel nieuice zeegangslaboratorium van het Nederlands scheepsbouwkundig proefstation te ageningen officieel in gebruik gesteld. De foto toont de Prins op de sleepivagen waaronder een miniatuur scheepje is bevestigd, dat door de kunstmatig opgewekte golven vaart.' De tverking van de meetapparatuur werd de Prins uiteengezet door ir. G. Vosser leider van het teegaiigslaboraloriitm. (Van onze correspondent) TWEE STRAALJAGERS zijn gistermiddag omstreeks een -uur boven, de buurtschap Wiene, tussen Delden en Goor, met elkaar in botsing gekomen. Eén van de toestellen stortte, zoals wij reeds in een deel onzer edities meldden, bij de zijtak van het Twente-kanaal, op enkele honderden meters afstand van de Rijksweg DeldenGoor, in een weiland neer. De piloot, de 24-jarige gehuwde eerste luitenant vlieger F. W. Hoogsteden uit Enschede, kwam om het leven. Het tweede toestel, dat werd bescha digd, kon de vliegbasis Twente berei ken. Beide toestellen van het type Glos ter Meteor Mark 8 waren van. deze vliegbasis afkomstig. De botsing moet zijn geschied toen de toestellen metgrote snelheid vlo gen. In een omtrek van vele kilometers zijn de brokstukken neergekomen. - Een -grote.benxlnetenk viel tegen" de achterzijde van percceVDeldenerstraat 111 in Hengelo en sloeg vervolgens te gen de serre van perceel no. 109, be woond door de familie Wilmink. De serre werd geheel vernield en de schade aan meubilair Is groot. De fami lie, die juist aan tafel zat, kwam met de schrik vrij. Het toestel had bij 2ijn val de draden van een hoogsppanningskabel vernield. In de wijde omtrek lagen de wrak stukken. in de resten van, de straaljager ontstond brand, terwijl zich vele ont ploffingen voordeden. Velen spoedden zich naar de plaats des onheils en auto mobilisten lieten op de weg hun wa gens in de steek om in het bouwland naar de piloot te zoeken. Men dacht nl. eerst, dat deze zich met de schiet stoel had kunnen redden. Toen de mi litaire politie korte tijd daarna arri veerde, bleek bij een vluchtig onderzoek reeds, dat de piloot zich niet had weten te redden en spoedig vond men de res ten van het ontzielde lichaam. Het feit dat brokstukken van de ver ongelukte straaljager terecht kwamen op de bovengrondse hoogspanningslei ding heeft tot gevolg gehad dat in een groot deel van Tvente de stroom uit viel. Eerst een uur later kwam het net in Enschede, waar over de gehele stad de stroom was uitgevallen, weer onder stroom te staan. Vooral verschillende industrieën in Enschede hebben van deze storing nadelen ondervonden. Voor een aantal plaatsen o.a. voor Hengelo, Almelo en Goor was de stag natie van korte duur. COMMUNISTEN en socialisten heb ben In Noorwegen gezamenlijk de 1 mei-dag gevierd. Zo gaat het, als men zich door de Russische glimlach laat paaien. Zo gaat toet als men vindt dat het Westen economische maatregelen moet nemen die verwant zijn aan het Rus sische communisme. De P.v.dA. denkt er niet over In Ne derland samen met de communisten 1 mei te vieren. De heer Wendelaar was daar meer aan toe! Maar toespraken als die van de heer Schermerhorn relativeren bet ver schil tussen socialisten en communis ten, zoals trouwens het manifest van de P.v.d.A. aan de communistische kiezer dit deed. En van een dergelijke relativering is het Noorse geval een uitvloeisel. De Bilt, donderdag 10 uur. Ons land bevindt zich nu in de zachte en betrekkelijk vochtige Oceaanlucht waarin de afgejppen nacht tengevolge van de sterke afkoeling op tal van plaat sen mist ontstond. Ook dreef in de kust strook tijdelijk mist binnen die in de warme lucht boven het koude Noordzee water was ontstaan. De mist loste echter in de ochtend weer vrij spoedig op; Het weer in West-Europa wordt verder be paald door een gordel van hoge lucht druk die zich uitstrekt van de Azoren tot Noord-Rusland. Langs zijn Noordwest flank trekken over de Britse eilanden enkele frontale storingen die evenwel niet erg actief zyrv Ook de komende 24 uur blijven we in een zwakke Zuidwes telijke luchtstroming zodat het- fraaie lenteweer voortduurt. De temperaturen lopen daarbij overdag plaatselijk, tot ongeveer 20 graden op. De komende nacht kan hier en daar weer mist ont staan of kan weer mist uit zee binnen drijven. De kans op regen is'de komende 24 uur gering. De Franse Nationale Vergadering heeft" met 350 tegen 68 stemmen een conser vatieve motie verworpen om-het. debat: over een verhoging van., de ouderdoms pensioenen uit te stellen totdat over: alle; nieuwe uitgaven gezamenlijk kan. wor den gesproken. Premier Mollet, -die geen uitstel van het debat" wenste, had' aan déze stemming de vertrouwenskwestie verbonden. John Jung bij aankomst gistermid dag op Schiphol. Naast-hem zijn oom de heer W. Jungschlaeger. lux niet te somber inzien, zei hij. Er is sinds 1952 toch- wel veel tot stand ge komen. Maar ook hier geldt, de laatste loodjes wegen het zwaarst. De Nautilus med Ben Moelay Arafa, sultan tijdens de ballingschap var. de huidige vorst, wilde vermoorden, neergeschoten. El Man Soer werd achter een auto gebonden, die hem vervolgens langzaam door de overvolle Arabische wijk sleur de. Tierende Arabieren wierpen zich op El Man Soer, sloegen en martelden hem, en brachten hem ten slotte om het le ven. Ook zijn, verschrikkelijk verminkt, lijk werd op een vuilnishoop geworpen en verbrand. Nog vier voormalige aan hangers van El Glawi werden afge slacht. voordat de gouverneur van Mar rakesj de orde kon herstellen. Het is nog niet bekend, wat de aan leiding tot deze orgie van geweld was. Volgens sommige berichten is zij voort gevloeid uit een betoging, uitgeschreven om te protesteren tegen het vermoorden, twee dagen geleden, van een nationa- heeft indertijd een. man, die Si Moham- listische winkeleigenaar. een T\E Nauulus, de atoomemderzeeër van de Ver. Staten, blijkt op 22 april avontuur te hebben gehaddat aan het verhaal van Jules Verne over het gelijknamige schip dc.ct denkenDe Nautilus is namelijk in het net van een Amerikaanse trawler gevaren en het had maar weinig gescheeld of de onder zeeboot had de vissers naar de diepte getrokken. 2~- april. ,v*ste ae denny, een twintigmeter lange trawlerongeveer 200- km ten zuidoosten van New York op bot. Plotseling voelde men aan boord dat het sclup met geweldige kracht achteruit werd gesleept en dat de achter steven onder water gelrokken werd. Op het ogenblik dat'het dek met het wateroppervlak gelijk wast brak gelukkig de trawlkabeh Thans blijkt dat de Nautilus voor dit avontuur de verantiooordtng draagt. De Nautilus voer op ongeveer 50 meter diepte, toen hij zijn neus in het net stak. Blijkbaar sneed'de duikboot betrekkelijk gemakkelijk door het net heen. Hij verloor althans alleen maar een van zijn zijlichten. De eigenaar van de Jenny rekent uit, dat hij 13.000 dollar schade aan net en vangst heeft. De marine heeft hem aangeraden schadevergoeding te eisen. heeft gistermiddag in de alge- - mene vergadering ma brede be-" - spreking een resolutie aangeno men met betrekking, tot de sa lariëring van de beambten. Hierin wordt ernstig geprotes- teerd tegen de jongste regerings beslissing inzake de beperking van de loonsverhoging, tot maximaal 6 procent, waardoor er een verantwoorde differ en-, tiatie en denivellering' van de beambtensalarissen onmogelijk wordt gemaakt. Ook daar waar er reeds bereidwilligheid toe- bestaat. De resolutie spreekt ,uit dat- het op peil brengen, vande in salarisregelingen vastgelegde sa larissen dringend noodzakelijk is en dat alle wettige middelen om dit te bereiken dienen te worden- gebruikt, voorts' dat de totstand koming van CAO's sterk dierit te worden bevorderd en dat niets mag worden nagelaten om-■ de vorming van bedrijfschappen te stimuleren. Op de werkgevers wordt een dringend beroep gedaan hun tijd te verstaan en er aan - mee te merken dat de beambten in- rechtspositie nietbij andere werknemers worden achterge steld. Zie ook pagina 3. Gistermiddag omstreeks een uur heeft zich een ernstige gasontploffing voorgedaan in een boekhandel met woning aan de Nassaulaan in het cen trum van Bussum. Drie personen, de twee zoons van de eigenares én een arbeider, raakten hierbij gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. <Van onze Haagse redacteur) De^ Eerste Kamer heeft gistermiddag na nieuwe uitvoerige discussies, het ver beterde initiatief-voorstel-Oud, waarin bepaald is dat om de drie jaar de helft van de leden van de Eerste Kamer in nieuwe samenstelling {75 leden) af treedt, met 21 tegen 12 stemmen aan vaard. Tevoren was aangenomen een voor stel van de voorzitter mr. Jonkman om intrekking van het eerste voorstel te aanvaarden. Dit geschiedde met 26 tegen 7 stem men. Er is geen reden om aan te nemen dat proefontploffingen van atoomwa pens enige merkbare invloed op het weer hebben gehad. Dit heeft het be stuur van de in Genève gevestigde in ternationale organisatie voor weerkun de meegedeeld na bestudering'van alle gegevens, waarop zijn secretariaat de hand had kunnen leggen. In de winkel met woning werden ver bouwingswerkzaamheden uitgevoerd. Reeds de gehele morgen had men een gaslueht waargenomen. Een der zoons van de eigenares, mevr. K. stelde een onderzoek in door met een brandende lucifer langs de gasbuizen te gaan en hij vond in een daarvan een lek. Zijn lucifer floepte echter uit en zijn broer stak daarop een tweede de fatale lucifer aan. Onmiddellijk volgde eèn hevige ontploffing,- vermoedelijk van onder de vloer opgehoopt gas. Met enorme kracht werd de vloer, die in stukken brak, omhoog gedrukt.Bal ken en planken vlogen naar alle rich tingen. De trap werd vernield, muren ontzet en ruiten verbrijzeld. Aan- het meubilair werd door de rondvliegende brokstukken ernstige schade toege bracht. De directie voorlichting van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag bij de Nederland se ambassade te Cairo een protest in gediend tegen de „vijandige houding" van de Nederlandse pers tegenover Egypte. Naar aanleiding van vele bij de-Com missie Nationale Herdenking ingeko men verzoeken om inHchtihgen, ver- band houdende met de herdenking" op mJïi: deelt de commissie mede, dat de stille tochten en de kerkdiensten-op de avond van de vierde mei op gelijke wijze zullen plaats hebben' als zulks in de voorafgaande jaren is geschied. De commissie hoopt en verwacht .dat ve len in den lande wederom van medele ven blijk zullen geven.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1