De huwelijks eenheid PLASTIC ZEILEN VALLEN WEG.:.. Ontroerende plechtigheid hij een historisch decor D-trein grijpt auto: 4 doden „Last Post" verbreekt de stilte Hoge commissariaat in Djakarta thans ambassade Ontwapening parallel met Duitse eenheid Hammarskjoeld bericht positieve resultaten NIET GELUKKIG StraaL ager in zee gestort Einde van mislukte conferentie over ontwapening W eeroverzicht Herdenkingsstonde VRIJDAG 4 MEI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3374 Weerbericht B Dodelijk ongeval in Den Haag m WESTELIJK AKKOORD IN PARIJS RAPPORT AAN VEILIGHEIDSRAAD Canadees Lester Pearson secretaris-generaal van de NAVO Kandidaatstelling verkiezing beide Kamers Soekamo naar Italië, West- Duitsland en Zwitserland Schipper redt piloot Directeur Technische School Sneek in Duitsland verongelukt (Van een onzer verslaggevers) |^EN RITSELING gaat over de aloude Dam. -A-J Zeilen van plastic glijden langs de beelden, die geplaatst zijn in het hart van Nederland. Het Nationale Monument staat thans temidden van ons volk, in Amsterdam. Hare Majesteit de Koningin heeft even tevoren aan een touw, dat m een klem voor haar zitplaats was aangebracht, getr -k' i zijn weggevallen en duk Matste beletselen in dit histo- .e^ping van de Radecker. in dit uur van rische uur het oog op o grote Nederlandse beel_. Vorstenhuis en regering z-jn herdenking. Hoog boven de hoofden van allen, die dit ogenblik van diepe ernst beleven, wordt thans de grote nationale vlag gehesen. Drie matrozen hijsen langzaam het dundoek. Het ere-peloton van de voormalige Binnenlandse Strijdkrachten heeft de wacht betrokken. "C1 EN [WONDERLIJKE STILTE heeft zich over dit -*-i deel van de binnenstad gelegd. Elk verkeers- gerucht is verstomd. Het licht van de middag is klaar. Een enkele baan van zonlicht strijkt langs het verlaten paleis. De schaduw van de zonnewijzer hoog boven de ingang van de nieuwe kerk wordt langer. Blauw, met een enkel vaag patroon van wolken flarden, is de hemel. Een Westenwind waait over de stad. Zo nu en dan verbreekt het getjilp van een stads- mus de stilte. Straf wappert het rood-wit-blauw op deze plaats, het telkens hernieuwde teken van de bevrijding, voor de majestueuze herinnering in natuursteen, welke terugwijst naar de lange nacht, maar ook naar de helden. Zie verder pagina 5 Autoriteiten 4 MERIKA, Engeland, Frank- jjk rijk en West-Duitsland zijn - het gisteren eens geworden over een parallel lopend plan voor wereldontwapening en Duitse hereniging, dat de Franse leiders mee naar Moskou zullen nemen. Vervuld van trots DE onderhandelingen met Is raël en zijn Arabische buren over het staken van het vuren zijn in alle gevallen afgesloten met positieve resultaten. Dit zegt de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, in een voorlopig rapport aap de Veiligheidsraad over zijn vredes pogingen in het Midden-Oosten. Tito maandag in Frankrijk ONRUST IN JORDANIË Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 KIdclaendienst abonnementen 18 30-19 30 u. Zateidags 17—18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhar1' Huvgensplem 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm Tel, 114402 Klaebtendienst 18 30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam- Lange Kerkstraat 2-*b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand 6 75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijksj Directeur: II. DE RUIG Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. ZONNIG WEER Droog en over het algemeen zonnig weer met wei nig wind. Aan de kust plaatselijk mistbanken bij wind van zee. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN S mei: zon op 5 05. onder 20,13; maan op 2.38, onder 14.26. j O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid der gehuwde vtouw is dooi de Tweede Ka mer aanvaard. Het feit van die opheffing kan op zichzelf slechts woiden toegejuicht. Het feit. dat een gehuwde vrouw wat haar handelingsbekwaamheid betreft, op een lijn stond mot kindeten en on der-curatele gestelden le te «orden te met gedaan Dat ts dan ook al vele jaien »n de pen geweest. De moeilijkheid zat in de wijze waarop dit gebeuren moest, want een huwelijk is een twee-eenheid En als het erop aankomst moeten daarin de twee als een optiedcn. Het probleem heeft iets weg van Scylla en Charybdts Om de vrouw recht te doen loopt men gevaar de eenheid des huwelijks aan te tasten. Dat is wel sterk aan het licht getre den bij de wijzigingen die minister Van Oven heeft aangebracht in het ontwerp-Donker. Het huwclijksgocderenrceht. zoals minister Van Oven dat wilde en de meerderheid van de Tweede Kamer dat nu aanvaard heeft, brengt in feite twee kapiteins op een schip. Althans met betrekking tot de gemeenschap pelijke boedel. Wij geloven dat men de vrouw recht had kunnen doen, zonder m dit euvêi te vervallen. Maar de Kamer wilde met anders. Koningin Juliana onthult het Nationaal Monument op de Dam IJ amendement is de in het oude B W. aanwezige bepaling, dat de man het hoofd der echtvereniging is, neder in het ontwerp gebracht. 1 Dat heeft, met name m de kringen van de P.v.d.A heftige verontwaardi ging gewekt. Mejuffrouw Tendeloo trachtte ener zijds de bepaling bespottelijk te ma ken, aan de andere kant trachtte zij de bepaling voor te stcilen als beledi gend voor de vrouw. Noch het een, noch het ander is ge rechtvaardigd. Van andere zijde werdt aangetoond dat dit hoofdschap in het' geheel van onze wetgeving een juridi sche realiteit is, die men niet over het, hoofd kan zien. Maar bovendien borat de bepaling een rechtsbeginsel, dat het principe) van de eenheid dfs huwelijks buiten] kijf stelt. Een dergelijke bepaling is te meer nodig, nu in het onderhavige ontwerp in bepaalde opzichten eeni onmiskenbare huwelyksontbindende strekking is gekomen. H Dan is het van belang dat er een dergelijke bepaling in de wet aanwe-f zig blijft, die voor de rechter een richtsnoer bevat, dat in sommige! voorkomende gevallen niet zonder be tekenis zal kunnen blijken. De stemming over dit amendement' geschiedde rechts tegen links. j Ook deze geschiedenis bevat een' aanwijzing, die men bij de komende] verkiezingen niet uit het oog moet ver liezen. hoofdsteden, alsmede de burgemeester van Rotterdam Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de enige vrouwe lijke burgemeester van ons land, mevrouw G. C. Th. M. Smulders-Wellien, van de gemeente Oost West Middelbeers de plechtigheid heeft bijgewoond. Namens het corps diplomatique merkten we op de heer P. I. Hoogenhout, gezant van Zuid-Afrika. Uit iedere provincie was een deputatie aanwezig. Bij het monument zijn aan het Konink lijk Paar voorgesteld: mevr. G. J. A. Radecker-Ten Herkei, de weduwe van de beeldhouwer, diens zoon J. W. Radec ker, met wie hij de afgelopen jaren sa menwerkte en die ook de laatste hand aan het monument heeft gelegd, dr. J. J. P. Oud, de architect, belast met de archi tectonische verzorging van het monument en diens echtgenote, alsmede de heer A. Roland Holst. Voor het vertrek van Koningin en Prins werden nog enkele leden van de Nationale Monumenten-commissie voor gesteld. Gisteravond legen half zeven is op een onbewaakte overweg tussen Maas tricht en Eijsden een personenauto op een passerende D-trein gebotst. Van de passagiers in de auto zijn er vier ge dood. De D-trein. die om 18.16 uur uit Maas tricht vertrokken was naar Luxemburg, had twintig minuten vertraging. Om het leven zijn gekomen de dames Jacquelme Meijer-Michels <31 jaar), Jo sephine Kohl (58) en Henriëtte Engel (48), echtgenote van H. Peiffer. Allen waren afkomstig uit Walfer- dange in Luxemburg. De heer Albert Meyer (41) werd vrij zwaar gewond. Hij bestuurde de wagen. Zijn zoontje Jóhnny Meijer (7 jaar) werd zwaar ge wond en is later aan de verwondingen overleden. De auto bevond zich op een binnen weg en men vermoedt dat de bestuur der de weg is kwijtgeraakt. Door de onbekendheid ter plaatse, zo wordt ver der aangenomen was men ook niet op de hoogte van het feit dat een onbe waakte overweg moest worden overge stoken. De twee gewonden en de stoffelijke overschotten van de drie dames zijn naar een ziekenhuis te Maastricht over gebracht. ■v ,..v" V;V'vW-A -l-1 v 4S< •A/ 7?- 'li- Tijdens hei werkbezoek dut H. M. de Koningin heeft gebracht nnn het Gelderse ril icrcngebied gebruikte zij de lunch in de. boerderij tan de familie Ver- bruggen tc Dreumel, Achter H. SI. staat dc commissaris der Koningin in Gelder land jhr. C. G. C. Quarlcs tan Ufjord. De Nederlandse waarnemende' door haar voor een voldongen feit te Hoee Cftmmisisiric in Dink-ma de' zetten. Nederland behoort te weten, dat - se commissaris in Djakarta, ae, het vesügen van eon ambassade of het wijzigen van de status van het Hoge Commissariaat in een ambassade, moet worden voorafgegaan door besprekin gen" zo voegde hij hieraan toe. heer H. Hagenaar, heeft" donderdag het vestigen van ecn ambassade o_f_h« de secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, op de hoogte Sesteld van het besluit van de •Nederlandse regering de status .van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta te wij zigen in die van een ambassade.De heer Hagenaar is benoemd tot tijde lijk zaakgelastigde. Tegelijkertijd hebben de zes com missariaten van het Koninkrijk der •Jede-landcn in Bandung, Semarang, Soerabaja, Makassar, Bandjermasin ?n Medan de status gekregen van sonnale consulaten. Dc woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Z t- jen, Suwito Kusumowidagdo, heeft he- •eamiddag tegenover journalisten ver vaard, dat de wijze, waarop Nederland *e Indonesische regering op de hoogte !ad gesteld van het besluit de diploma- Jeke vertegenwoordiging in Djakarta tc Mlzigen, ,,in strijd is met het diploma- «ke gebruik". ,,De Nederlandse hou- nag wekt de indruk, dat Nederland de ■adonesische regering wil overdonderen De ontwapeningsbesprekingen in Lon den, die op nieis zijn uitgelopen, zullen vandaag worden beëindigd. Dit besluit is genomen door dc subcommissie der Ver, Naties voor ontwapening, waarin de Ver. Staten, Rusland, Groot-Brittan- niè. Frankrijk en Canada zitting hebben. Na vijf weken achter gesloten deuren gevoerde besprekingen bleef Rusland weigeren het ..open lueht"-conüoleplan van president Eisenhower te aanvaarden. Volgens welingelichte zegslieden werd het besluit om de huidige reeks van be sprekingen te beëindigen, eenstemmig ge nomen. Daar klinkt de stem van een vrouw. Mevrouw Charlotte Kohier zegt het ontroerende gedicht van Nijhoff, dat tot titel draagt: Bij het graf van den Nederlandschen Onbekenden Soldaat, gevallen in de meidagen 1940. ,.Di£ graf is al wat er aan Nederlandschen grond Ons nog gebleven is om Nederland te noemen. Alleen hier waait de vlag en ademt vrij de mond Alleen hier schept het voorjaar Nederlandsche bloemen. en tot slot: Beklim het duin, of zet op bronzen heide u neer Of waar wolken diep in spieg'lend water hangen En sla u, zingende, 't kleed om van 't wijd azuur. Minister-president dr. W. Drees treedt naar voren hij zegt onder meer dit: Hier, op de Dam, zijn urnen samenge bracht met grond van een gedenkwaar dige plek m elk der provincies, er is ook een urn geplaatst met grond uit Indonesië, waar zovelen zijn gevallen, die hoopten op een toekomst, waarin, nadat ook daar de macht der asmogendheden zou zijn gebroken, Nederland en Indonesië zouden samengaan in een nieuwe, vrijwillige samenwerking. Hun en onze verwachtingen «in dit op zicht zijn niet verwezenlijkt, maar dat vermindert de waarde niet van hun daden en offers. De aanwezigheid ook van deze grond is een herinnering aan een histo rische verbondenheid, die hier niet mocht worden gemist. En dr. Drees vervolgt: „Zo vindt men in dit nationale gedenk teken met, als in andere landen, een onbe kende gevallene. Men vindt er grond uit de gewesten, waar zij die vielen hebben geleefd, waar velen van hen zijn begra ven, de vaderlandse grond, die zij hebben geheiligd door de offervaardigheid, waar mede zy hem hebben verdedigd. En als wij naar dit m-onument zien, denken wij niet alleen aan hen, die hun leven hebben geofferd, maar ook aan degenen, die voor goed de herinnering in zich meedragen aan een met te herstellen verlies. Dit monument zij hun een getuigenis, dat ook het Nederlandse volk niet ver geet, dat het de offers blijft gedenken, die gebracht zijn om de vrijheid te herwin nen en om bedreigden en vervolgden te beschutten." De minister-president eindigt met deze woorden: „Moge het monument in de toekomst er toe bijdragen ons volk te herinneren aan een eenheid, die ons op beslissende ogenblikken moet kunnen verbinden on danks alles wat scheidt, en het te be< zielen met het besef van welke waarde is een vastheid van karakter, die niet vraagt naar eigen belang eigen welzijn eigen veiligheid, als de hoogste waarden op het spel staan". antwoordelijkheid voor dit symbool van onze strijd ra de jaren 19401945, de zorg voor dit gedenkteken op zich neemt, ten eeuwige dage". De eerste krans, aan de voet van het Nationale Monument wordt gelegd. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid, de Prins der Ne derlanden treden naar voren. De bloemenhulde contrasteert met het wit van de Italiaanse natuursteen. De vertegenwoordigster van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, mejuffrouw C. M. M. Geldens. legt ver volgens een krans. De stille aandacht wordt dan verbroken door de Amsterdamse politiemuziekkapel, die de nationale hymne inzet. Het Wilhelmus klinkt over het voor malige Damplantsoen. Autoriteiten, be langstellenden, atl?n zingen tafet lied," dat terug gaat tot de dagen van onderdruk' king en strijd. Dan. omstreeks drie uur, is de plechtig heid ten einde. Beide speciale tribunes waren bezet met vele genodigden. Het Koninklijk Paar was vergezeld van de prinsessen Irene, Margriet en Marijke. Nagenoeg alle ministers waren aan wezig. Minister Luns was afwezig wegens verblijf in het buitenland. Tot de aan wezigen behoorden voorts de staatssecre tarissen. alle commissarissen der Konin gin, de burgemeesters der provinciale Op de Loosduinsekade bij de Heel- sumstraat te Den Haag wilde gister avond omstreeks half acht de 48-jarige J. Stolk uit de "Brueghelstraat met zijn bromfiets de kade oprijden. Doordat hij met te grote snelheid reed, verloor hij de macht over het stuur en kwam hij in botsing met een andere bromfietser, die in tegenovergestelde richting reed. S. werd met ernstig letsel naar het zie kenhuis Zuidwal vervoerd en vanmor gen vroeg overleed hij. Donderdagmorgen werd op de werf tan t'. Smit jr. te Rotterdam hel motor- vrachtschip Batjangebouwd voor de Maatschappij „Nederland" te water ge laten. Hel schip, dat een draagvermogen heeft tan J0.000 ton, glijdt de helling af. In Bolnes is gisteren Hr. Ms. mijnen- i eger „Aalsmeer" door commandant W. Dop op de scheepswerf tan dc Gebroeders Pot te water gelaten. i x De Duitse minister van Buitenland se Zaken, Heinrkh von Brentano, deel de in Parys mee dat de overeenstem ming over het Franse plan is bereikt in een reeks van bijeenkomsten van ministers van Buitenlandse Zaken aan de vooravond van de zitting van de Navo-raad. Vervolgens aanvaardt burgemeester d'Ailly voor de stad Amsterdam de zorg voor het Nationaal Monument. De eerste burger van de hoofdstad zegt: .Vervuld van trots op dit schone monu ment, dat door samenwerking van alle ingezetenen van uw Rijk, Majesteit, is tot stand gebracht, verklaar ik als bur gemeester van de hoofdstad van zijn ver- DE BILT, vrijdag 10 uur. In West- Europa wordt het weer beheerst door een gebied met hoge barometerstanden, dat boven Engeland een versterking onder ging en dat zich ook over het Europese vasteland nog verder uitbreidt. Boven de oceaan lopen enkele randstonngen van een tamelijk diepe depressie langs Ier land naar het noorden. Deze hebben geen invloed op het weer bij ons. Een oud occaanfront wist tot dicht bij de Waddeneilanden door te dringen, wat tot gevolg had, dat vooral in de noorde lijke helft van het land wolkenvelden binnendreven. Door de sterke zonne straling lossen deze voor een groot deel op. Door de boven beschreven ontwikke lingen in het luchtdrukveld behoudt het weer in vrijwel geheel Europa een stand vastig karakter, zodat het komende weekeinde droog en over het algemeen zonnig zal zijn, waarbij de temperaturen geleidelijk tot boven de 20 graden kun nen oplonen Wel bestaat er een kans dat dc ze^-i '->ngs de kust tijdelijk een •- - -ira* Hammarskjoeld merkt op dat hi zyn eerste succes boekte toen hij een staken-van-bet-vuren tussen Israël en Egypte bewerkstelligde dat 18 april zou Ingaan. Over soortgelijke weder zijdse toezeggingen dat men zich on voorwaardelijk van vuren zal onthou den, onder het voorbehoud van zelf verdediging heeft Hammarskjoeld on derhandeld met de partijen van de andere drie bestandsovereenkomsten (Israël met Syrië, Libanon en Jorda nië). Deze onderhandelingen zijn in al le gevallen met positief resultaat af gesloten. Over plaatselijke schikkingen bin nen het raam van de bestandsovereen- Volgens de „Times" zal de Canadees Lester Pearson lord Ismay opvolgen als secretaris-generaal van Navo. Pearson zou zich hiertoe bereid hebben ver klaard. Lord Ismay, die sinds april 1952 in functie is, zal de post tot april 1957 blijven vervullen. Lord Ismay heeft gisteravond op een persconferentie in Parijs bevestigd dat hij zich volgend jaar uit zijn functie wil terugtrekken. komst en de resoluties van de Veilig heidsraad, is in belangrijke gevallen overeenstemming bereikt. In andere gevallen duren de onderhandelingen nog voort. In nog andere gevallen die nen de definitieve beslissingen te wor den uitgesteld. Men verwacht dat Hammarskjoeld dit weekeinde naar New York zal te rugkeren en volgende week een defi nitief rapport aan de Veiligheidsraad zal uitbrengen. Diplomatieke waarne mers zijn van oordeel dat hij er in derdaad in is geslaagd de spanningen in het Midden-Oosten te verminderen, maar zij vermoeden, dat hem ver zocht zal worden er in juni opnieuw heen te gaan om te trachten de be standsovereenkomsten op een hechte re basis te plaatsen. Dag Hammarskjoeld, is vrijdagoch tend uit Cairo in Rome aangekomen. Hü zal waarschijnlijk een paar dagen in Rome blijven alvorens door te rei zen naar New York. Het Franse plan is naar voren ge bracht, nadat in Westerse hoofdste den kritiek was geleverd op redevoe ringen van Mollet en Pineau, waar in erop werd aangedrongen aan de ontwapening voorrang te geven boven de hereniging van Duitsland. De eerste stap van het Franse plan beoogt een overeenstemming over de ontwapening en de instelling van con trole-organisaties. De tweede stap zou zijn algemene ontwapening parallel met de herenr ging van Duitsland De heieniging en misschien ook wel de regeling van andere wereldproblemen zouden de voorwaarden zijn voor de ontwape ning. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Navo, heeft op een persconfe rentie ongeveer 100 verslaggevers ge waarschuwd niets .spectaculairs of revolutionairs" te verwachten van de tweedaagse Navo-conferentie. Lord Ismay waarschuwde verder voor „de gevaarlijke misvatting", dat het militaire karakter van de Navo niet meer actueel is als gevolg van de wijziging in de sowjettactiek. Maarschalk Tito, de president van Zuidslavië, komt maandag in Frankrijk voor een officieel bezoek. Hij en zyn echtgenote zullen de gasten zijn van president Coty. Minister van Buiten landse Zaken Popovic komt ook mee. Hy zal samen met zijn president besprekin gen voeren met premier Mollet en mi nister van Buitenlandse Zaken Pineau. VANDAAG en in het bijzonder vanavond worden wij bepaald bij bet ontzettende leed dat de laatste wereldoorlog over ons volk bracht. Wij staan, midden in de drukte des levens, een ogenblik stil. En we zwijgen. Het gedenken van de doden Is een moeilijk ding. Er zijn mensen te over in Nederland, die nog dag m dag uit bepaald wor den bij het verlies, dat zij door de oorlog leden. Waar de man, de vrouw, de vader of moeder, of de broeder, de zuster uit het gezin werd wegge rukt en waar dat de levens der nabe staanden duurzaam en vaak defini tief in de neergang boog. Op deze dag voelen wij onze soli dariteit met hen allen. Het oorlogsge weld heeft ongelijk gedrukt en het is het minste wat we kunnen doen de ergst getroffenen zich bewust te doen zijn van ons aller meeleven. En voorts herdenken wij de geval lenen onze vrienden, ook wat ons speciaax betreft de gevallenen in de ondergrondse strijd voor ons blad. Deze dag confronteert ons m het bij zonder met de herinnering aan hen, aan hun trouw en vriendschap, aan on ze gemeenschappelijke strijd van toen. Het is een confrontatie die pijn doet. Want het is sindsdien met alles ge gaan, zoals het wel had moeten gaat in Nederland. Maar het is toch een confrontatie, waarbij de dankbaarheid overheerst en overheersen moet. Want zij vielen in de goede strijd. Wij zijn niet erg gelukkig met de verklaring van minister Luns dat eerlang ambassadeurs met Indonesië zullen worden uitgewisseld. Het was dunkt ons, niet nodig deze aangelegenheid nu reeds aan- de orde te stellen. De verhoudingen zijn zodanig, dat op dit ogenblik diplomatieke be trekkingen op minimaal niveau het meest gewenst zijn. De minister wil dat ook, maar waar om dan nu reeds gewag gemaakt van wat er eventueel later moet komenT Indonesië heeft er .terstond zijn kans in gezien. Het zag dht Nederland hem zijn wang aanbood en het heeft ons aanstonds een onhebbelijke kaakslag gegeven door te zeggen, dat het op een ambassadeur van ons geen prijs stelt. Dit had voorkomen kunnen worden. In het Staatsblad van heden is opge nomen het Koninklijk Besluit van 4 mei 1956 betreffende de sluiting van de zitting der Staten-Generaal en de ont binding van de beide Kamers. In dit besluit wordt de dag der kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden van de Tweede en de Eerste Kamer gesteld op respectievelijk 8 en 22 mei a.s. De verkiezingen zullen wor den gehouden op 13 juni voor de Tweede Kamer en op 14 juni voor de Eerste Kamer De Staten-Generaal zullen worden ont bonden met ingang van 2 juli, waaraan voorafgaat de sluiting van de huidige zitting, welke zal geschiedden in een ver enigde vergadering der beide Kamers op 30 juni, des namiddags te drie uur. Deze sluiting zal namens H. M. de Koningin door de minister van Binnenlandse Zaken worden verricht. De eerste samen komst van de nieuw samengestelde Kamers zal plaats hebben in verenigde vergadering op 3 juli a.s. President Soekamo zal volgende maand Italië, West-Duitsland en Zwit serland bezoeken, aldus verneemt het A.N.P. te Djakarta van .gezaghebbende zijde. Hij zal deze landen bezoeken op do terugreis van zijn bezoeken aan de Verenigde Staten en Canada. Zoals be kend zal Soekamo 14 mei naar de Verenigde Staten vertrekken. Het bezoek van Soekarno aan Italië zal zeven dagen en aan West-Duits land vijf dagen duren. Hoe lang Soe karno in Zwitserland zal blijven wordt nog besproken. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat hij een bezoek zal brengen aan Enge land, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. Soekarno heeft officiëel een uitnodi ging van de Chinese Volksrepubliek om dat land te bezoeken, aanvaard. Volgens de plannen zal de Indonesi sche president eind september van dit jaar naar de Chinese Volksrepubliek gaan, na zijn bezoek aan de Sowjet- Unie. Woensdagmiddag is op de weg tussen Geldern en Wezel in Duitsland de heer A. J. Schutte, directeur der Technische School te Sneek, tijdens een autobotsing verongelukt. De heer Schutte was met zijn echtgenote en de heer A. Zijlstra uit Joure onderweg naar een jaarbeurs in Duitsland en kwam met zijn auto in botsing met een tegenligger. Tijdens het transport naar het ziekenhuis te Wezel is het slachtoffer aan de opge lopen verwondingen bezweken. Mevr. Schutte werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. De heer Zijlstra kwam met de schrik vrij. (Van onze correspondent) Met ontzetting zagen inwoners van Ouddorp gisteravond hoe één van twee straaljagers, die om acht uur over het dorp vlogen defect raakte en vreemd soortige bewegingen maakte. Enkele seconden later zagen zij hoe het toestel richting zee koos en snel hoogte ver loor. De piloot verliet met zijn schietioe- stei het toestel en kwam in het Sprin- gersdiep bij de haven van Ouddorp neer. Het vliegtuig (een Thunderjet) stortte neer in de Noordzee in de nabijheid van de vuurtoren. HR MS PIET HEIN VAART THUIS Zoals eerder is gemeld, wordt Hr Ms Torpedobootjager Piet Hein, comman dant luitenant ter zee der eerste klasse A. van der Moer, op dinsdag 8 mei a.s te Den Helder thuis verwacht uit de Nieuwguinese wateren. Het schip zal in de namiddag of de avond van 7 mei ter rede ten anker gaan en de volgende ochtend omstreeks 10 uur in de haven van Nieuwediep afmeren. Het zandschip Lena, dat in de haven an Ouddorp lag, zette onverwijld koers naar de plek, waar de piloot in het water was terechtgekomen. De schipper trof de vlieger vaandrig Tombal uit Amsterdam aan en red de hem. Hij had het erg koud, maar scheen ongedeerd te zijn. De Londense bladen Daily Express en Daily Mail meldden gisteren, dat offi cieren van het Arabische Legioen trach ten de vroegere positie te veroveren van generaal-majoor John Glubb Pasja, de Britse officier, die kortgeleden Jordanië moest verlaten. Een aantal officieren van het legioen zouden ra arrest gesteld zijn, nadat de jeugdige konmg Hoessein persoonlijk in actie gekomen was om enige komplatten en tegenkomplotten op te rollen. De machtigste positie in het legioen zou op het ogenblik worden ingenomen door generaal-majoor Radi Ennab. Koning Hoessein zou verder persoon lijk tussenbeide gekomen zijn om een. einde te maken aan een stryd tussen twee stammen.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1