De bouwkosten Frankrijk blijft troepen en materiaal aanvoeren Nog geen overeenstemming in het Georganiseerd Overleg m Tito (met pantsertrein) Parijs aangekomen Franse politie nam zeer strenge veiligheidsmaatregelen' Robots WEER VEEE KOLONISTEN GEDOOD Stoffelijk overschot van Jungschlaeger in Nederland mmmmm Vijfdaags officieel bezoek Ruggespraak over Rusland Wie gaf opdracht aan kikvorsman? Baarden en snorren van vrouwenhaar ONTPLOFFING IN ROTTERDAM EIST DODE EN GEWONDE Schermutselingen in gebied van Gaza W eeroverzicht DINSDAG 8 MEI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3377 Weerbericht Vrijlating Fransen in Marokko geëist LOONSVERHOGING RIJKSPERSONEEL Vier doden bij relletjes in Soerabaja Nederlander verlaat illegaal Indonesië Ned. ambassade in Djakarta inopportuun H O O Franse, officier ontvoerd in Marokko Ontvoerd ONDER uiterst strenge veiligheidsmaatregelen is president Tito van Joegoslavië gisteren, zoals we reeds in een deel onzer edities meldden, voor een officieel bezoek van vijf dagen in Parijs aangeko men. Tito, die vergezeld is van zijn veel jongere echtgenote, reisde met een pantsertrein en stapte uit aan het kleinemet vlaggen ver sierde station in het Bois de Boulognedat altijd dienst doet als men demonstraties of aanslagen vreest. De Franse autoriteiten herinneren zich nog levendig de aanslagen van 22 jaar geleden in Marseille, waarbij koning Alexander van Joegoslavië werd gedood. Het stationnetje was dan ook omringd door hele detachementen politie in uniform en in burger. Het was wel een heel andere aankomst dan negentien jaar ge leden, toen Tito in Parijs arriveer de als een slecht geklede commu nist, die door de politie gezocht werd. Spanje bereid tot onder handelen over Tanger? Mode in Londen; Rotterdam: Witte de Withstraat SO Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 ■«.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2^b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. f 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks i Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting geldig tot woensdagavond, opge maakt te 11.13 uur. ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perioden. Matige wind tus sen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZON EN MAAN 9 mei: zon op 4 58, onder 20.20; maan op ^4 05. onder 19.25. Hoofdredacteur: Dr. J. A. II. J. S. BRUINS SLOT (Van een bij-.ondere medewerker) DE heer Van Vliet, lid van dc Tweede Kamer der Staten-Gene- raai heeft aan de ministers Witte er Zijlstra in februari jl een aantal vra gen gesteld omtrent de bouwkosten waarop voornoemde bewindslieden on langs hebben geantwoord. De vragen van de heer Van Vliet betroffen het verloop van de aanbeste- dingsprijzen met name of het waar is dat deze nog steeds stijgen en of de belangrijkste oorzaak van deze stij ging moet worden gezocht in de mate- rialensector. Het antwoord van de ministers ts xeer uitvoerig. Wij kunnen echter niet zeggen dat wij door dit antwoord be vredigd en nog minder gerustgesteld zijn. Integendeel, een ernstige over weging van de door de ministers ge noemde factoren, welke net prijsver loop in de bouwnijverheid onder de huidige omstandigheden bepalen heb ben ons getoond dat er iets mis :s. Wij sluiten hierbij niet onze ogen voor de grote moeilijkheden, waarvoor men op dit terrein staat, doch het is te veel gevraagd om te aanvaarden, dat de minister van Wederopbouw de prijzen voor een groot deei niet in de hand kan houden als gevolg van de spanning in het bouwbedrijf. Het antwoord stelt dat het peil der gunningsprijzen voor de woningwet- bouw per 1' januari '55 ca. 6 a 7 pet. hoger was dan het per 1 januari 1954 aanvaardbaar geachte prijspeil, ter wijl dit peil in de loop van 1955 ver der steeg tot 16 17 pet. boven het niveau van januari 1954. Tot 1954 is de prijsstijging voor een belangrijk deel veroorzaakt door de gestegen mate- rinalprijzen, daarna was de prijsstij ging betrekkelijk gering. Wij mogen dit laatste voor een groot deel toeschrijven aan de activiteit van minister Zijlstra Dank zij diens in grijpen werden aldus het antwoord reeds doorgevoerde prijsverhogin gen na overleg met de betrokken in* dustrieën, nL de metselbaksteen-, straatsteen-, kalkzandsteen-, dakpan nen- en gresbuizenindustrie geheel of gedeeltelijk teruggenomen. De ont wikkeling wordt door de minister nauwlettend gevolgd en indien blijkt, dat door overleg de gewenste prijssta- "bllisatie niet kan worden verkregen, wordt overgegaan tot het nemen van prijsmaatregelen. Onlangs is b.v. een prijsstop voor de kalkzandsteen afge kondigd. OOK de kartellering heeft de bij zondere aandacht van minister Zijlstra in verband met de prljsvor- etarrende werking van de kartels. Op dit terrein is succes geboekt door het omzetten van minimumprijsregelingen la maximumprijsregelingen op het zelfde niveau. De plaats gehad hebbende loonsver hogingen hebben uiteraard ook hun in vloed op het prijspeil doen gelden. Maar uit het antwoord leiden wij af, dat de spanning (wij kunnen beter spreken van overspaning) in het bouwbedrijf de belanjtrijkste oorzaak der doorgaande prijsstijging is. In het antwoord wordt hieromtrent het vol gende gezegd: 1. De spanning in het bouwbedrijf veroorzaakt onderbezetting van het werk, hetgeen een oneconomische (dus duurder dan nodig zou zijn) wijze van uitvoering tot gevolg heeft t S. Selectie van arbeiders is door vol ledige bezetting niet mogelijk, het geen, bij de veelal voorkomende ge lijke beloning, resulteert in- een ho gere loonpost. 8. De vraag naar arbeiders, die gro ter is dan het aanbod, veroorzaakt hogere kosten door het bieden var gunstiger voorwaarden. 4. Aannemers houden arbeiders vasi in perioden, dat zii niet geheel no dig zijn, ten einde voor een volgend werk over de arbeiders te kunnen beschikken. 5. Stagnatie in de aanvoer van mate rialen veroorzaakt een onregelma tig verloop der werkzaamheden Speciale maatregelen om toch de nodige materialen tijdig te verkrij gen vergen extrakosten. 6. Bij een volle orderportefeuille wordt niet scherp ingeschreven. 7. De bouwwerken buiten de sector- woningbouw zijn niet aan maxi mumprijzen gebonden, zulks in te genstelling tot de woningwetbouw. Dit veroorzaakt een optrekking van het prijsniveau in de woningbouw. OMTRENT de bovenstaande facto ren wordt gezegd dat zij onver mijdelijk bijzondere risico's voor de aannemers medebrengen. Of de m ver band daarmede in de calculaties opge nomen bedragen afgestemd zijn op de grootte 'dezer risico's onttrekt zich aan het oordeel van minister Witte, aldus het antwoord. Wij zijn dit geheel met de minister eens, maar wij merken daarbij op, dat dit bet zwakke punt van het beleid is geweest. Wij hebben hieromtrent reeds gewaarschuwd in ons blad van 4 ok- tooer 1955. Wij hebben toen als onze opvatting kenbaar gemaakt, dat bet bouwprogramma voor 1956 een slag in de lucht is en een goedkeuringsbeleid hetwelk op dit programma is afge stemd, slechts tot vergroting van de spanning zal leiden. Het gaat te ver om eenvoudig te zeg gen dat bovengenoemde factoren sa menhangend als zij zijn met de con junctuur en met de structuur van het bouwbedrijf in de huidige omstandig heden nauwelijks te beïnvloeden zijn. Iieu we golf van terreur over Noord-Afrika Om seven uur gisteravond is met de KLM-constellaiion ^Maastricht" uit Dja karta het sioffolijk overschot van Leon Jungichlaeger op Schiphol aangekomen. De met een zwarte doek gedekte baar stond in een zg. speedpak, een boot- vormige extra bergruimte, die onderaan- de romp van bet toestel de rei* heeft meegemaakt. Juist ais op het vliegveld Kemajoran in Indonestë was ook het platform van Schiphol gisteravond door vele leden van de rijksrecherche op Schiphol afgezet. Geen enkele vertegenwoordiger van de pers, de radio of de televisie werd toe gelaten. Een enkele verslaggever, werd tevoren verwijderd uit het vrachtgebouw, waar heen de kist werd vervoerd en een pers fotograaf, die kans had gezien in het vrachtgebouw de komst van de baar af te wachten, werd later meegenomen door de recherche. Hij moest in het bureau zijn camera doordraaien. Gisteravond werd de laatste etappe van de droeve reis van het stoffelijk overschot van Indonesië naar Maastricht de geboorteplaats van Leon Jungschlaeger, afgelegd. Morgenochtend om elf uur zal de plech tige uitvaartdienst in de Sint Servaes- kerk worden gehouden, waarna de be grafenis op het rk. kerkhof aan de Tongerseweg zal geschieden. Nader is vastgesteld, dat cr Van 10 tot 10.30 uur gelegenheid is de familie te condoleren in de chapelle ardente in het voormalige ziekenhuis Calvarienberg. De Algerijnse nationalisten hebben hun 18 maanden oude strijd voor onafhankelijkheid gisteren voortgezet met een verwoede nieuwe gelf moorden, ontvoeringen en brandstichtingen in boerderijen. Franse autoriteiten hebben geschat dat ongeveer 20 Europese boeren en vijf van hun Mohammedaanse knechten omgekomen zijn bij verbitterde aanvallen van de rebellen in Westelijk Algiers. De belangrijkste rebellen activiteit de ernstigste in de afge lopen maanden concentreerde zich in het gebied van Ain Temou- chent, ongever 80 kilomefer ten Zuidwesten van Oran en op 160 km van de Marokkaanse grens. Volgens de laatste berichten zijn in de afgelopen 48 uur in Algerije 32 Franse militairen gesneuveld en 18 door de rebellen gevangen genomen. De opstandelingen verloren 256 doden en 105 gevangenen. Hun gewone tactiek volgend, sneden de rebellen de telefoon en telc- graafleidingen door voordat zij het rijke landbouwgebied, dat door Euro peanen geëxploiteerd wordt, binnenvielen. De bijzonderheden over deze nieuwe golf van terreur zijn daarom schaars, maar de Fransen gaven de volgende cijfers: ongeveer 12 boerderijen werden nabij Guiard overvallen en in brand gestoken. Nabij Malherbe ondergingen acht boerderijen een zelfde lot. Er werden er 20 in'brand gestoken bij Beni Sal en een onbekend aantal nabij Rio Salado overkwam betzelfde. bende zijn ontvoerd. Dubois deelde Zeghari mee, dat als de vrijlating niet zeer spoedig zou plaats hebben, hij een militaire actie zou moeten overwegen. Krachtens de onlangs gesloten FransMarokkaanse overeenkomst heeft Marokko het beheer in veilig heidszaken gekregen. Er zijn echter nog sterke Franse troepen in het land, in afwachting van nadere on derhandelingen over de „onderlinge onafhankelijkheid" tussen beide lan den. André Louis Dubois, de Franse hoge commissaris in Marokko, heeft van de Marokkaanse vice-premier, Zeghari, de vrijlating geëist van een groep Se- ncgalezen, die door een gewapende (Van een onzer verslaggevers) Een van de ochtendbladen bracht vanmorgen het bericht dat er in het Georganiseerd Overleg in Rijksamb- tenarenzaken overeenstemming zou zijn bereikt over een loonsverhoging van het rijkspersoneel. Deze loons verhoging zou 6 procent bedragen voor alle categorieën rijksambtenaren ter wijl een extra verhoging zou worden In Soerabaja zün bij ongeregeldheden tijdens het weekeinde vier personen ge- -dood. Volgens vandaag in Djakarta ont vangen berichten begonnen de moeilijk heden. toen gemeentearbeiders in een van de kampongs van Soerabaja huisjes gingen afbreken, die de bevolking zon der toestemming van het gemeentebe stuur daar had neergezet. Een woedende menigte gooide de arbeiders met stenen sn stak dc vrachtauto's, waarmede zij waren gekomen, m brand. De vijandig heden gingen over tn ongeregeldheden, die duurden totdat militane politie werd ingezet. Er waren ook talrijke gewonden. De Nederlander dr. Van Gelderen, ambtenaar bij het Indonesische minis terie van Financiën, heeft veertien da- gen geleden Inclonebië illegaal verlaten, aldus is heden in Djakarta medege deeld. Volgens het persbureau P.I.A. is hu voor zijn clandestiene vertrek dooi de politie verhoord tn verband met een smokkelzaak. Hij nam een schip van de K.P.M., dat tot bestemming Suma tra had Bij het oponthoud in Singapore heeft tie heer Van Gelderen het schip verlaten. De Indonesische regering beschouwt het vestigen van een Nederlandse am bassade in Djakarta op het ogenblik inopportuun, aldus heeft de woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Susuwito Kusumo- widagdo, heden verklaard, Hp voegde hieraan toe, dat de rege ring dit standpunt heden heeft mede gedeeld aan de heer Hagenaar, „plaats vervangend hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging Suwito weigerde verder commentaar hierop te geven. i toegekend aan hogere ambtenaren van 8 tot 10 procent vanaf de rang van referendaris. De extra loonsverhoging zou van de zijde der regering zijn gemotiveerd met het groter verloop in de hogere rangen van het rijkspersoneel waarvan velen de laatste jaren in het parti culiere bedrijfsleven een beter salaris konden krijgen. In verband hiermede hebben wij inlichtingen ingewonnen bij de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel te 's-Gravenhage, waar men ons mede deelde dat noch officieel noch officieus iets bekend is van de voorstellen als zojuist omschreven en die door de minister van Binnenlandse Zaken prof. dr. L. J. M. Beel in het Georgani seerd Overleg ter tafel zouden zijn gebracht. Er is dus ook geen sprake van dat er reeds in principe overeenstemming zou zijn bereikt nog voor het Georga niseerd Overleg over deze materie is begonnen. Tot dusverre is er over en weer geen enkel contact geweest. Er kan dus ook geen sprake zijn van ook maar enige overeenstemming. Het valt te verwachten dat de com missie voor Georganiseerd Overleg in Rijksambtenarenzaken op 22 mei bij een zal komen over een loonsverho ging van 6 procent, waarbij tevens ter sprake zal komen het reeds be kende voornemen van de regering om in de hogere rangen een voortgaande denivellering toe te passen. Een majoor van het Fianse leger is dinsdag te Fez ontvoerd. Hij werd onge veer 200 meter van zijn huis door vier Marokkanen eedwongen in een auto olaats te nemen. Nederlands boomgaarden bloesemen. Al nas het begin bij kille temperaturen aarzelend en liet de geurende overvloed van bloeiende fruitbomen langer dan gcwponlijk op zich wachten, nü is hel zo ver en niets houdt het voortstuwende i oor jaar nog tegen. Hoe schilderachtig de verborgen hoekjes t an Nederland nu zijn gen orden, toont deze foto, gemaakt in de buurt van het Utrechtse plaatsje Odijk Inmiddels werden in het gebied van Constantine volgens de Fransen 73 rebellen neergeschoten in de loop var, de grootste operatie tijdens het week einde. Dit gebeurde in het gebied van Ain-Beida, waar de Europese bewo ners woedend waren over de ver moedelijke ontvoering van drie jon gens die verleden week verdwenen zijn toen zij op de scootèr^een tochtje maaktenl Nabij Batna hebben dg" Fransen meer dan 20 in "uniform gestoken rebellen neergeschoten. Deze groep zou overvallen op autobussen gedaan hebben. Nabij Tigzirt zijn de zoon van een hotelhouder plus een van zijn Mo hammedaanse vrienden, toen zij op de scooter reden verdwenen. De autori teiten nemen ook in dit geval aan, dat zij ontvoerd zijn. Zondagochtend heeft een groep re bellen de hoofdweg tussen Tlemoen en Oujda afgesneden. Drie auto's en twee vrachtwagens werden bij een wegversperring tot staan gebracht en de inzittenden ontvoerd. De gendar mes hebben later op de dag vijf Fran se Mohammedanen gevonden. Er man keerde hun niets, maai- drie Europe anen en een Mohammedaan werden gisteren nog vermist. Frankrijk gaat inmiddels door met het aanvoeren van troepen en materi aal. De Pasteur is uit Marseille ver trokken met drieduizend man. Naar schatting bevinden zich al 300.000 man in Algiers. In Algiers is de politie gisteren een onderzoek begonnen naar een voor raad munitie die aan boord van het Britse vrachtschip Merchant Prince gevonden werd. Het Britse schip vervoert militaire goederen voor de Franse regering. De betreffende wapens, negentig mm mor tiergranaten en zeven mm patronen werden echter niet op de vrachtlijst aangetroffen. De oude emir Abdel Krim heeft gedreigd „Frankrijk tot een slagveld te zullen maken, als de Atlantische raad Frankrijk niet belet Navo-troe- pen voor de stiijd tegen de Noord - afrikaanse nationalisten te gebrui ken". De 73-jarige emir, die in balling schap in Caïro woont, richtte deze waarschuwing tot de secretaris-gene raal van de Navo, Lord Ismay. I)c president inn Joegoihu ic, maarschalk Titois maandag met zijn echtgenote in Parijs aangekomen loor een bezoek aan Frankrijk. President Co tv van Frankrijk teas aan het station anituezig om dc gasten te begroeten. Op dc foto: Cotv (rrrlits) met maarschalk en me vrouw Tito op de trappen tun zijn paleis, het Elysée. De Parjjse pers, zowel de rechtse als de linkse, Is een en al glimlach voor het Joegoslavische staatshoofd. De neutrale „Le Monde" publiceerde de vorige week een interview met Tito op de voorpagina, waarin Tito verklaarde, dat naar zijn mening de ontluistering van Stalin door de Sowjet-Unie niet zomaar een tactische manoeuvre was, maar voort vloeide uit de serieuze overtuiging, dat Stalin verkeerd had gehandeld. De gebeurtenissen in Rusland zuilen ongetwijfeld het voornaamste punt van gesprek zijn tussen Tito en de Franse premier Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Pineau. Over een week, van 14 tot 17 mei, zuilen Mollet en Pineau een bezoek aan Moskou bren gen en Tito gaat er de volgende maand heen. In NAVO-kringen zijn met name de opvattingen van Pineau met betrek' king tot dc „koersverandering" in Kus' land niet zonder bezorgdheid gevolgd. President Tito, gekleed in ccn licht blauwe uniform, werd bij zijn aankomst ontvangen door president Coty. Mevr. Gamcval. echtgenote van de chef van het militaire huis van de Franse republiek, zal tijdens het bezoek mevrouw Tito be geleiden. Sedert de dood van mevrouw Coty vervult zij de functie van eerste dame in het Elysée. De voorzorgsmaatregelen, die voor de veiligheid van de Joegoslavische gasten zjjn getroffen, zijn buitengewoon kras. Gedurende de laatste twee weken heeft de politic een onderzoek ingesteld naar Spanje is bereid tot onderhandelingen over opheffing van het huidige statuut van Tanger, zo heeft de directeur van het Spaanse persbureau „EFE", Apari- cio, die gewoonlijk de heersende me ning in het Spaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken weergeeft, maandag verklaard in een artikel in het blad „Hoja del Lunes". Het statuut is in strijd met de recen te erkenning van de onafhankelijkheid van een soeverein en verenigd Marokko, ao verklaarde hij. alle Joegoslavische emigranten, die in Parys wonen. Tachtig van hen zijn voor de duur van het bezoek naar Corsica „verbannen" en 300 anderen schijnen be vel te hebben gekregen buiten Parijs te blijven in een gebied waar zij onder voortdurende politlesurveillanee staan. Na zijn aankomst op het Elysée onder scheidde president Coty zijn gast met de „médaille militaire", de hoogste Franse decoratie. Daarna stelden de twee presi denten elkander htm gevolg voor en ver liet Tito het paleis om een krans te leg gen op de graftombe van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. In een toespraak aan een diner dat door president Coty te zijner ere werd gegeven, heeft Tito gevraagd om meer „ongeduld" bij de behandeling van de ontwapingskwestie en andere vraag stukken. Tito riep de mogendheden op om grote bedragen, die aan bewapening besteed worden, te gaan gebruiken voor hulp aan achtergebleven gebieden. - N Engeland wordt gestaakt bij een I grote tractorenfabriek, die bezig is haar produktieproces te automati seren. Vele tientallen jaren geleden Is het voorgekomen, dat de arbeiders de ma chines kort en klein sloegen, toen deze hun intrede deden in het produktie proces. Het was een uiting van wanhoop, omdat de arbeiders in de machines hun vijanden zagen, waardoor zij van werk en van inkomsten werden beroofd. Uiteindelijk heeft dit de vooruitgang en de stijging van de welvaart onder de massa niet tegen kunnen houden. Dat neemt niet weg, dat de eerste industriële revolutie 150 a 200 jaar ge leden onnoemelijk veel ellende heeft veroorzaakt. Nu de tweede Industriële revolutie voor de deur staat, is het zaak haar, geleerd door de ervaring van het ver leden, zodanig tegemoet te treden, dat de ontwikkeling in de hand gehouden kan worden. In de kringen van de vakbeweging volgt men daarom de gang van zaken op de voet. In de komende maanden zullen verschillende conferenties ge houden worden, o.a. in Engeland en Luxemburg. Het CN.V. wijdt in september a.s. een speciaal chr.-sociale conferentie aan het probleem. Het is goed, dat dit alles gebeurt, want alleen door het tij dig onderkennen van gevaren kan men voorkomen, dat de geschiedenis zich herhaalt. Volgens een der Londense dagbladen heeft premier Sir Anthony Eden om een volledig rapport gevraagd omtrent de geheimzinnige verdwijning van de kikvorsman Lionel Crabb. Volgens de Daily Express wist de ad miraliteit niet, dat Crabb erop uit was gegaan naar de Ordjonikidze, tot men vernam dat hij werd vermist. Het ver moeden is gerezen, dat Crabb voor de geheime dienst M.I. V een op dracht uitvoerde. Indien dit waar is, dan waren slechts enkele personen in de re gering op de hoogte van de opdracht. Andere geruchten zeggen, dat Crabb wellicht bezig was een mijn, die door anti-communisten bij de romp van de Russische kruiser „Ordjonikidze" was aangebracht, onschadelijk te maken. De* Russen zouden hem daarbij hebben „béj trapt" en hem hebben gedood of ge vangengenomen.- Morgen hoopt rmen .meer details om trent Crabb's verdwijning ie vernemen, wanneer m het Lagerhuis de regering daarover vragen zullen worden gesteld. DE Londense pruikenmakers beleven op het ogenblik een gouden tijd. Steeds meer man nen in de Britse hoofdstad, en speciaal in Chelsea, schijnen te menen dat hun kansen bij de dames aanzienlijk stijgen als zij een baard en snor bezitten. Het gevolg is dat de Londense prui kenmakers overstroomd worden met bestellingen voor bovenlip- en kinversiering. De ironie wil dat de baarden en snorren, die worden aange schaft om de mannelijkheid te beklemtonen, gemaakt worden van vrouwenhaar. De pruiken maker Gerry Rexy heeft verteld dat het grootste deel afkomstig is van meisjes van het continent die haar haar laten knippen vóór zij in het klooster gaan Aan de kade van dc Waalhaven is gistermiddag een Hes acety- ïeengas ontploft, tengevolge waarvan een brandweerman om bet leven is gekomen en een em ployé van de Handelscompagnie N.V. ernstig gewond in het zie kenhuis Coolsingel moest worden opgenomen. Op het terrein van de Handels compagnie raakte de fies acetyleen- gas in brand, waarvoor de brand weer gealarmeerd werd. Deze begon te blussen, doch men was van oor deel, dat men de cylinder beter in hel water van de Dokhaven zou kunnen gooien. De fles werd daar op met een steekwagen naar het water gereden. Enkele passen voor de kade ontplofte de cylinder met een enorme klap. Een brandweerman, de 52-jarige brandwacht eerste klasse M. T. van Egypte en Israël hebben elkaar er gisteren van beschuldigd de ovei een- komst voor het staken van het vuren ge schonden te hebben in patrouille-scher mutselingen langs de grens van de Ga- zastrook. Zij beschuldigen elkaar ervan de be- standsgrens overgestoken te hebben en op patrouilles gevuurd te hebben. Ver hezen werden niet gemeld. der Gaag van de Dordtsestraatweg, werd door de rondvliegende scher ven zo gewond, dat hij hierdoor overleed. Een tweede man, de 53- jarige lasser T. van Helden, van de Hilledijk, lasser bij de Handelscom pagnie, liep ernstige beenfracturen op. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd naar het Zuider ziekenhuis overgebracht. Door de kracht van de ontploffing werden alle ruiten van het in de na bijheid staande houten gebouw van gemeentewerken vernield. De Bilt, dinsdag 10 uur. Sinds giste ren bevindt ons land zich aan de Noordelijke rand van een hogedrukge- bied, waarvan het centrum zich van de Alpen naar de Golf van Biscaye *-erDlaatste. Eert depressie trok van het zeegebied ten Noorden van Schotland over Scandinavië naar Finland. Het bijbehorende front drong het Noorden van het land binnen, waar het veel bewolking veroorzaakte. Het fronten systeem van een uitgestrekte depres sie op de oceaan bereikte vannacht vergezeld van wat regen de Britse eilanden. Het weinig actieve koufront zal vanavond ons land met wolkenvel den maar vrijwel zonder regen passe ren. Het wordt gevolgd door een ge bied met opklaringen. Ten Noorden van de Azoren beweegt een nieuwe sto ring snel in de richting van Schotland. De Zuidelijke uiteinden van de storin gen, die langs ons land trekken, zijn echter weinig actief, zodat de kans op regen van enige betekenis nog steeds klein blijft. Ons land blijft daarbij in een Zuidwestelijke luchtstroming, zodat in de temperaturen niet veel verande ring zal komen.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1