Uitvoering op hoog peil door het Schiedams Vrouwenkoor Mr. Heusdens„Woningbouw in betere banen! Excelsior M. kampioen door overwinning op Ornas Binnensport in A hoy'-hal Burgemeester Heusdens stelde verkeerstafel in werking Ernstige ivoorden bij overdracht ivoningen in Babberspolder Chr. Historische Jongeren spraken over ouderdomsvoorziening m Kaasprijzen vielen terug SCHIEDAM O.D.I.-nieuws VLAARDINGEN MAASSLUIS Grote oefening van B.B. en Bode Kruis Excelsior C kampioen Burgerlijke stand van Rotlerdam Appèl op kerkelijke jeugd in Vlaardingen Leerlingen Muziekschool lieten zich horen Herdenking gevallen grenadiers en jagers Feestelijk scheren van schapen in Ede Grote overwinning van Spirit Maasland Propagandabijeenkomst Steun. Wettiff Gezag Vervol» Beursoverzicht TROUW Maandag 14 mei 1956 Postd uivénnieuws Afsluiting Polderweg en Vlaardingseweg In verband met de uitvoering van het* .«heiwerkzaamheden zal de Polderweg te Schiedam vanaf de Klapbrug tot de Broekkade vanaf 14 mei t/m 4 juni en de Vlaardingseweg vanaf 14 mei t/m 14 juni of zoveel langer of korter dan nodig mocht blijken zijn afgesloten voor alle rijverkeer. Schippersknecht a erinist Burgerlijke stand van Schiedam Fabriekmatig 1300 Woningen Korfbalnieuws Bezoek mr. J. Klaasesz R.C.L.-V.V.G.Z. 1-4 '~2&- Eon «crien- en toegewijd tinrsireren viol ra'erdagavniul in Hoymnns te beluisteren, nar hol Schiedam? romvenkoor o.l.v, Ria lïorjuuejrr. do sopraan Truus van Atncydc en dr fluitist Koos Verheul mot pianobegeleiding tan Jan van dei* Meer gezamenlijk een programma len ze- liore brachten. dal door zijn veelzijdigheid en uitstekend gehalte sterk dc aandaelit trok. Het aardige van deze avond as. dat de medetterken den met ieder voor zirh niet een afgerond geheel kuamen. maar dat solo- en koor zang alsiurde het fluitspel logiseh op elkaar aansloten. Truus van Ameyde heeft oude muziek van Handel (cantate voor sopraan, fluit en piano), en Mozart gezongen, bene vens liederen van Brahms, Duparc, Rcy- naldo Hahn en Hanna Beekhuis. De stem van deze sopraan is voortreffelijk geschoold. Er doen zich tijdens haar zang geen technische onvo'komenheden voor. Ook is de stem welluidend en geven de onberispelijke intonaties, ook bij moeilijke modulaties, blijk van een scherp gehoor. In de voordracht openbaart zich ech ter af en toe de neiging tot het ge kunstelde. Er doet zich bij dc zang van Truus van Ameyden soms ccn ge mis voe'en aan het spontane, het directe. Schiedams Vrouwenkoor heeft een heel goede indruk achtergelaten. Koor werken van Engelse componisten (Weel- kes. Bennet. Purcell), Mozart (Figaro), Schubert (Psalm 23) en het zeer mooie Ave Maria van Brahms kregen vertol kingen. die alle op hoog niveau lagen. De drie koorcomposities van H. Zag- wijn mogen wel afzonderlijk worden genoemd. Het Schiedams Vrouwenkoor heeft de drie prachtige liederen uit „Dj* gewijde stilte" op fraaie wijze ten ge hore .gebracht. Ook in het luchtige genre. Julius Röntgen en Joop Geraedts, bleek het koor uitstekend op dreef. Rönt gen verstond de kunst om populair en artistiek te schrijven. Koos Verheul behoort tot de beste fluitisten van ons land. Zijn toonvor- ming, adembcheersing en speeitechniek zijn subliem. Zijn vooi dracht o.a. van Introduktion und Variationen iiber ein Thema aus dem Mullerliedern van Schubert (een van dc weinig talrijke belangrijke composities voor fluit uit 'het romantische tijdperk) gaf een hoge [dunk van de artistieke begaafdheid van I deze fluitist. Op. solide en muzikale wijze verzorgde 'zijn partner Jan van der Meer dc belangrijke klavierpartij. Vermeldenwij nog. dat zowel Ria Borgmeyer in de begeleiding der soli als Bep Borgmeyer in die van de koor zang ten volle voer hun taak berekend waren. Een succesvolle avond voor al'e medewerkenden. W. De postduiven vereniging ,,De Snel- vliegers" te Schiedam heeft zaterdag deelgenomen aan een vlucht uit Mons (België). De afstand bedroeg 164 km, maar ondanks de harde Noord "Westen wind had het concours een vlot verloop. De uitslag is: 1. 7, 16. 19, Ch. Zweistra: 2', 3, H. Grocneweg: 4, 5, 6. 17. M. Broekhuizen: 8. 20. 21, J. C. Konings; 9.". 22. P. v. Eijk: 10, 13, H. J. Tjaden; 11,'J. v. d. Meij: 12. 18. J. Stolk; 14. A. H. Osterho'.t; 15 A. Bezemer. Amkemst le Duif 14.57.36. Laatste Duif 15.19.16. /Ter gelegenheid van het 35-jarig jubi leum van de korfbalclub Pemix is Odi op Hemelvaartsdag naar Leiden geweest. Het eerste twaalftal speelde in de eerste klas. De uitslagen zijn: OdiVeo 21, De Ijsvogels—Odi 10, OdiOns Eiland 02, Rotterdam-ZuidOdi 21. Odi 2 speelde in de derde klas. De uit slagen zijn: OdiTonego. 2 1—1, SDO Odi 03, Des 3Odi 0—2, OdiPernix 4 03. *De junioren wisten ook niet tot een goed-'resultaat te komen. Vah de vier wedstrijden werd er een gewonnen. De uitslagen zijn: OdiS.D.O.a 21, Odi "Warmond a 01, Excelsior aOdi a 20, Ijsvogels a—Odi a 20. Men heeft op deze dag met volle teugen kunnen genieten van het fijne korfbalspel. Al was het weer niet zo bijzonder fraai, toch bleef de stemming er in. Men kan terugzien op een goedgeslaagde korf baldag. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden op 12 mei jL: •Odi 2 heeft zaterdag revanche kunnen nemen op de koploper Spirit 2, Vlaar- dingen. Voor de rust was Odi wat het spel betreft in de meerderheid. De Schie dammers lieten vooral in de eerste helft wat je noemt „korfbal" zien. De ruststand was 22. Er kon dus nog van alles ge beuren. Odi wist even na de rust de stand op. te voeren tot 42. Hierna zakte het spél van de Schiedammers als een kaar tenhuis in elkaar, waarvan de tegenpartij natuurlijk ging profiteren. Met een prach tig doelpunt werd de stand door Spirit op 43 gebracht. Er moest nog een tiental minuten gespeeld worden, maar in deze minuten wist geen van de beide partijen te scoren en had Odi met 43 van Spirit 2 gewonnen. Het derde twaalftal moest zijn meerdere erkennen in Rotterdam-Zuid 4. Deze wed strijd werd door Odi aan de langzame kant gespeeld, om over plaatsen maar niet te spreken. De Rotterdammers, hier door gesterkt, wisten maar liefst 6 doel punten te scoren tegen 1 van Odi. De ruststand was 50 voor Rolterdam-Z. 4. Deze wedstrijd eindigde in een 61 over winning voor de Rotterdammers. Junioren a van Oranje Nassau kwamen in-Schiedam op visite bij Odia. De Schie dammers verloren deze wedstrijd met 4-M). Van het begin tot het einde was Odi in de meerderheid. De Schiedammers kunnen aan deze Maaslanders een voor beeld nemen. De wedstrijd OdiOranje Nassau werd afgekeurd. De schipper van een Rijnsleepschip, dat ligplaats heeft gekozen in de Wil- helminahaven te Schiedam, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermis sing van de 29-jarige schippersknecht T. M., die sedert 5 mei spoorloos is ver dwenen. Het was niet de eerste keer dat M. weggegaan was want de man schijnt zwerversbloed in de aderen te hebben. Maar zijn wegblijven duurt nu toen wel erg lang volgens zijn werkgever.- Bovendien, leende M. voor hij wegginz een bedrag van 100. van de schipper en nam diens horloge mee. Aan boord bevinden zich echter nog de kleren en papieren van de jongeman. kon- worden, zodat er dus gemiddeld één woning tot stand kwam in 7>2 uur. Ook architect Groosman betrok mr. Heusdens in zijn dank. Aan het slot van zijn toespraak heeft de burgemeester het complex woningen namens de gemeente gaarne aanvaard en de genodigden kregen toen de gelegenheid zich door een rondwandeling en een bezoek aan enkele der woningen, van de goede kwaliteiten dezer huizen te over tuigen. Zaterdagmorgen heeft in de directiekeet aan de Seringenstraat te Vlaar- dingen de overdracht plaats gevonden van het complex van 557 woningen in de Babberspolder, dat door het aannemersbedrijf Muis en De Wmter voor rekening van de gemeente werd gehouden. Burgemeester Heusdens, die het complex namens de gemeente aanvaardde, heeft bij die gelegenheid de moeilijkheden rond woningnood en woningbouw de revue laten passeren en verder zijn er vele vriendelijke woorden gesproken tot degenen, die hebben meegewerkt aan het bouwen van dit complex erg aantrekkelijke weningen. De heer De Winter sr. noemde het een mooi resultaat, dat dit complex op de overeengekomen tijd gereed was gekomen en dankte allen, die dit mogelijk hebben gemaakt. In het bijzonder uitte hij zijn waardering jegens de heer P. J. v. d. Ing, die als technisch hoofdambtenaar bij Gemeente werken, het opzicht over de bouw heelt gehad. Burgemeester Heusdens herinnerde in zijn toespraak aan het miracle hollan dais" zoals het herstel van Nederland na de bevrijding in het buitenland wel wordt genoemd. Er bestaat echter ook een „misère hollandaise", nl. de woning nood, die we. ondanks ons economische herstel, nog steeds niet aan de kant heb ben kunnen werken. Zonder te lijden aan een overdreven waardering van hetgeen in het buitenland wordt gedaan, achtte mr. Heusdens het toch belangwekkend enige cijfers te noemen over hetgeen met name in Hamburg na de oorlog aan woningbouw werd gedaan. Sinds de oor log werden daar 170.000 woningen ge bouwd of hersteld en in 1955 kwamen daar 25.000 nieuwe woningen in gebruik. Daar staat tegenover, dat in Amsterdam, met de helft van het aantal inwoners ongeveer, sinds de bevrijding nog maar rond 20.000 woningen werden gebouwd. „Ik wil geen kritiek uitoefenen", aldus spr., „dat is veel te gemakkelijk, zeker als je zelf geen verantwoordelijkheid draagt". "De feiten stemmen echter wel tot nadenken en tot vragen". „Ik wil geen oplossing suggereren door vragen te stellen, maar ik vraag me toch af, of deze zaak wel van meet af aan op de juiste wijze is aangepakt". „Hebben we niet te veel willen regelen en te veel met allerlei factoren, als de arbeidsmarkt b.V., ook voor de toekomst rekening willen houden?" In het visserijbedrijf heeft men met moeilijkheden te kampen, omdat het zo moeilijk blijkt te zijn de jeugd voor dit bedrijf te interesseren. In de indus trieën bestaan veel betere arbeidsvoor waarden en vooral veel betere arbeids omstandigheden. De oplossing voor de visserij ligt naar mijn mening dan ook in een verbetering van de omstandig heden, waaronder gewerkt moet worden. In de woningbouw treffen we een over eenkomstig beeld aan. In het algemeen gesproken zijn de arbeidsomstandigheden daar niet best, vergeleken met andere takken van bedrijf. Bouwen geschiedt nog te veel op de historisch gegroeide manier en daarom is de efficiency even eens achter gebleven. Als we binnen redelijke tijd uit de woningnood willen komen,-dan zullen we meer fabriekmatige produktiemethoden moeten gaan toepas sen en ook zo veel mogelijk de invloeden Van het klimaat uitschakelen. Excelsior heeft er geen twijfel aan la ten bestaan of zij de viering van het kampioenschap zou laten afhangen van de nog niet uitgespeelde wedstrijd PPSC Excelsior of dat» zij haar schitterende opmars naar de bovenste plaats ook ten koste van nummer twee Ornas zou voortzetten. Het laatste is geschied, want Ornas, dat zaterdag te Maassluis te gast was. kon de veertiende overwinning in suc cessie niet beletten en zag zich met 2—0 verslagen, waardoor de kop van 4A er thans als volgt uitziet: Excelsior 22 17 3 2 37 71—18 Ornas 22 12 8 2 32 53—25 Het was geen hoogstaande wedstrijd tussen deze twee nieuwe derde-klassers. De straffe wind. die van doel tot doel stond, belette goed voetbal, waardoor het tal rijk* publiek gekomen was. De gasten, die in de eerste helft met de wind in de rug speelden, wisten dit voordeel niet uit le buiten. De voorhoede bleek schotloos te zijn, terwijl de ballen, die wel in de richting van het doel kwamen doorgaans te onzuiver gericht waren. Slechts een maal had Excelsior geluk, toen een bal buiten bereik van doelman Van der Gaag via de 1st achter het doei woei. Excelsior hield het ieder te hoog. maar kon toch verschillende malen tot de de fensie van Ornas doordringen. Succes brachten de aanvallen niet. In de tweede helft nam Excelsior het initiatief en be stookte het doel van de Hagenaars. Reeds na 10 minuten had Vermeer succes toen hij de bal van korte afstand in het doel van Ornas kon plaatsen. De gasten trachtten het spel te verplaatsen, maar slaagden daarin maar gedeeltelijk. Ver der dan de verdediging van de thuis club kwamen zij niet. Met de rug tegen de muur handhaafde Ornas nog geruime tijd de kleine achterstand, maar toen in valler De Lange de bal keurig en scherp voor doel plaatste, schoot Vermeer in eens in O0). Excelsior beging toen de fuut het spel tekort te houden en kwam niet verder dan deze 20 voorspron Ornas toonde zich een sportieve ver liezer. Er zijn nog bloemen aangeboden en hartelijke worden gesproken. Het ligt in dc bedoeling van het be stuur van Excelsior om op zaterdag 2 juni. te>* gelegenheid van het behaalde kampioenschap, te recipiëren. Zaterdagmiddag 12 mei hebben in de Spaansepolders grote scharen BB'ers en leden van transporlcolonnes uit diverse plaatsen o.m. uif Overschie, Viaardin- gen en Schiedam een grootscheepse oefening ondernomen die alle groot* ver band oefeningen dit lot dusverre in Overschie zijn gehouden glansrijk heeft geslagen. Niet minder dan 300 man waren van de partij, terwijl nog een flinke schare gerecruteerd uit de padvinderij: de C.J.M.V. etc. in sommige gevallen zelfs geschminkt ook hun steentje heb ben bijgedragen aan het welslagen. Lo pend, soms gedragen, zijn ze naar de noodhospitalen vervoerd in het gebouw van de N.V. Nedero, dat welwillend ter beschikking was gesteld. Door middel van walky-talky's en mobilifoons ston den de onderdelen met eikaar in ver binding. Grote en kleine branden waren er uit gebroken, doch de eigen brandweren waren paraat met klein en groot ma teriaal. De opgaaf „taak en werkwijze van de helpers van het Rode Kruis op een brandlerrein" is st\d uigevoerd. De overwinning van Excelsior Cl op Rozenburg heeft haar met één punt voor sprong op R.K.W.l.K. cl in de laatste wedstrijd van dit seizoen definitief op de bovenste plaats van klasse C7 geplaatst. Voor leider A. ten Broek, die al meerdere kampioenschappen met zijn jongens in de wacht sleepte, wederom een fraai suc ces, dat een felicitatie waard is. Het kam- pioens-elftal bestond uit: M. Degeling, d.; M. Verbrugge en L. Wu.vster. a.: C. de Vries. L. v. d. Gaag en W, Terlaak. m.; P. Wezemer. P. C. 'I Hart 'aanvoerder) N. Verhaas, L. Verhaas en C. v. Witzen- burg. v. Geboren: Anneke, d. v. J, Koning en J. M. Sjoerdsma: Rob, z. v. p. Gijtenbeek en W. J. v. d. Velde. Overleden: P. Gort, 70 j. AANGIFTEN VAN 12 MEI Bevallen: C. Tichgelaar-Duijnstce. d., T, G. M. van Grijn-Vonk. d.. A. Kolpa-Huijsen. Kiihnen-Kountul, z.. VV. A. Klink-v.d. Laken. z.. J. M. Huisman-Gaiser. d., M. v.d. Ent-v. Opstal, d.. N. de Winter-Berghout, z„ J. J. M. v El- deren-Goyvaerts, L. v. Vliet-Bervoets. d.. C, Sneep-IJzenbrandt, J. Belder-v. Eek. z., S. M. Notenboom-Joncker, 7... L. de Boom-Jongste. 2 d„ C. v. Reijswoud-Koogje. z„ C. G. den Toom-Albes. z., G. Kuipers- Schimmel. 7... A. M. v.d. Meiracker-Smolders. d.. M. M. Wagenaar-Spoor. 7... 'L. M. de Waal -Fröberg. d.. W. de Vries-Timmerman, E. M. Gersjes-Hoekwater. d., W. Hagenbeek- Boers. d.. M. W. de Ruiter-Zorg. 7... A. v. Wageningen-Zorg. 7... N. v. Sprang-Kroon. 7... P. v. Dam-Holtcman. d. I. M. L. Overbeek-v. Thiel, d„ G. C. Brinkman-Mmgaars. d.. A. Roobol-v. Stijn. z.. A. H. de Roock-Spratt. d.. M. D. Buijtcndijk-Stagge. d„ N. Kooijman- Overwater, d„ I, M. Groenenboom-Mourik, z. Overleden: J. A. Slis. man. geh. gew. m. L. Mosseman. '.10 jr.. V. Verburg. vr. geh. gew. m. G. Timmerman. 80 jr.. M. E. de Koning, vr. v. J. J. Klatten. 68 jr.. K. Wij- nolts. man. geh. gew. m. M. M. P. Rinkel. 81 jr.. N. v. Houtert. ongeh. man. 39 jr.. J. - Jongenotter. man. v. H. Klop, 57 jr.. A. v, Croonenborgh, vr. geh. gew. m. W. Hoogenstrijd, 84 jr.. A. v. Velthuijsen. vr. v. D Faber. 59 jr., L. den Boer, man v. w" v Gilst, 36 jr., C. J. Moedt. man. v. J. v.d. Graaf. 40 jr.. M. M. Balk. ongch. vr. 61 Ir J. v. Hoovdonk, vr. geh. gew. m. M. A. c. d. Rande 85 jr.. G. Gijzen. vr. v. H. W J. Backx, 43 jr.. P Toff, man v. A. v.d. Keur, 75 jr., J. Eijkel. man. v. C. J. Huisman. 55 Jr.. H. v.'t Ho f. man v F. Hanegraaf. 71 jr.. A. M. Vogel, vr. geh gew. m. J. v. Munster, 7i jr.. A. v. Valburg, vr. geh. gew. m. A. v. Mounk, 88 jr. Fabriekmatige produktie, is zeker niet de uitgesproken oplossing, maar als zij meer wordt toegepast, dan zal dat zeker ook van invloed zijn op de traditionele bouw, die overigens niet gemist kan worden. Burgemeester Heusdens herinnerde ver der aan de snelle ontwikkeing van deze stadswijk. Op 19 december 1949 werd de eerste paal geslagen voor het eerste com plex, dat na de oorlog is gebouwd. Tot vandaag werden hier 5542 woningen ge bouwd en er zijn nog ongeveci 750 in aanbouw, die dit jaar gereed zullen komen. In de Bao'oeispoider verrezen rond 3.100 woningen. Van de ruim 5500 woningen kwamen tr 2.180 in traditio nele bouw tot stand en 3.362 waren montagewoningen, dus min rf meer fabric xsma tig gebouwd. Gazien tegen de Nederlandse verhou dingen. mogen we in Vlaardingen spre ken van een succes en het geneim van ons slagen schuilt in het aangrijpen van alle mogelijkheden, die zich voordeden, gepaard aan grote ijver en geduld om de talrijke ambtelijke en administratieve moeilijkheden te boven te komen. Dit alles, samen met een bijna fanatieke ijver, is de basis geweest van ons succes, dat ons helaas niet altijd is gegund. Op het ogenblik lijkt het. of er een nieuwe koers is ingeslagen. Onder voor zitterschap van wethouder De Bruijn heeft zich een kring van samenwerkende gemeenten gevormd, waar gebouwd zal worden op basis van de beschikbare bouwcapaciteit. Ook Rotterdam valt onder deze regeling. Er is aan de kring een aantal woningen toegewezen, die onderling werden ver deeld, met dien verstande, dat wat in een bepaalde gemeente niet gebouwd zal kunnen worden, door een ander over genomen wordt. Wij vertrouwen volgens deze regeling dit jaar 1.500 woningen in Vlaardingen in aanbouw le krijzen. Ik zou echter toch wel een zeer ernstig beroep op Den Haag willen doen om deze met veel moeite en zorg tot stand ge brachte combinatie een eerlijke kans te geven. Ik heb redenen om dit geluid le laten horen, Zich tot de heren Muis en de Winter richtend, herinnerde mr. Heusdens er aan. dat van dc 3.100 woningen in de Babberspolder. deze firma er 1.3C0 heeft gebouwd en afgezien Van hetgeen nog in aanbouw is. zal de wijk. met de over dracht van dit complex van 557 woningen, af zijn. Dan wacht de Westwijk. waar een kleine 6.000 huizen moeten komen. Spr. achtte, dit een juist moment orn eens een woord van hartelijke dank te spreken tot alleen, die. met hot gemeentebestuur, dit alles hebben mogelijk gemaakt. De burge meester vestigde hierbij ook nog eens de aandacht op het aandeel, dat wethouder De Bruijn in dit alles heeft gehad. Bin nenkort heeft hij 10 jaar het beheer over deze portefeuille, waarvoor hij aanvan kelijk niet eens zo veel voelde. Op 22 maart 1953 werd voor dit com plex dc eerste paal geslagen en tot aan de dag van oplevering zijn er 140 onwerk bare dagen geweest. Dat betekent.dat er in 20 maanden 4.^78 uren wel gewerkt Zaterdagavond 12 mei heefi mr. dr, J, van Bruggen, penningmeester van hel dagelijks bestuur der C.H.U. en voor zitter van de Unieraad, gesproken voor de Christelijk Historische Jongerengroep te Vlaardingen over de ouderdomsvoor ziening. Er is geen enkel land waar de mensen zo oud worden ails in Nederland. Te genwoordig zijn er ongeveer acht hon derd duizend inwoners die de leeftijd van vijf en zestig jaar al gepasseerd zijn, en het ziet er naar uit dat dit aantal ovër negen jaar zal zijn gestegen tot één miljoen honderd duizend. Voor al deze mensen moet gezorgd worden, of beter: ze moeten zelf van te voren voor hun oude dag zorgen. Vroeger Zaterdag 12 mei heeft de eerste grote jeugdmeeting van de Evangelische Jeugdaktie Vlaardingen in de Grote Kerk plaatsgevonden. Deze meeting was een soort van mobilisatie, een appèl op de kerkelijke jeugd van Vlaardingen om mee te werken aan het grote doel om jongeren die van de Kerk vervreemd zijn voor Christus le winnen. De bijeenkomst werd geopend met koorzang, marsmuziek en een welkomst woord door wika E. van Vliet. Ds. G. van Duinen, Gereformeerd pre dikant sprak deze avond over het on derwerp: „Gaat dan henen in deze uwe kracht." Hij vergeleek Gideon met zijn moeilijkheden met ons in onze moeilijk heden. Op deze meeting werd veel gezongen, begeleid door de heer Gijs de Graaf, organist van de Grote Kerk. Mevrouw Hoogland verleende haar medewerking als soliste. Voorts was er het grote I.J.E.- koor uit Rotterdam-Oharlois, een negro- zanggroep en het muziekkorps van het Leger des Heils. De oproep van wika E. van Vliet had tot resultaat dat twee en tachtig jonge ren zich meldden als medewerkers. Zaterdagmiddag heeft de Vlaardingse Muziekschool een uitvoering gegeven in de stadsgehoorzaal le Vlaardingen. Het geheel getuigde wel van de goede en veelzijdige opleiding die de Vlaar dingse Muziekschool aan haar leerlingen geeft. Men kan zaterdagmiddag luiste ren naar de samenspelklasse, een fleu rig groepje, dat een aantal liederen op goede wijze naar voren bracht. Er waren deze middag ook weer heel wat pianobespeiers. Hans Koedijk en Klaartje Nieuwpoon staken nog iets boven de anderen uit met resp. een volksliedje van Heller en een sonatine van Hort*. Ook John Erkens met - een sonatine van Diabelli, Marja Visset* met Tarantelle van Burmuller en Frannie Fnassen met In der Sehlitten van Mou.— sorgsky waren uitstekend. De laatste twee hebben pas twee jaar les gehad De heren E. Broek en F. Meyboom speelden een allegretto van Kohier op de fluit. Hans v. d. Berg was uitste kend. Hij bracht heel goed de eerste twee delen van het concert in Es van J. Haydn ten gehore met zijn trompet. De balletklasrC was een beetje onzeker in haar optreden. We vragen ons af of men niet te hoog heeft gegrepen. De belichting was uitstekend. Ook was er nog de kinderzangklasse, die duidelijk, goed verstaanbaar een aantal liedjes zong. Tijdens de uitvoering werden er nog bloemen aangeboden aan de dames- Verschoor. Zaterdagmiddag waren praktisch alle plaatsen in de Stadsgehoorzaal bezet. Een nadeel was dat de verlichting in de zaal ook tussen de verschillende pro grammapunten uit bleef. was liet heel anders. Onze voorouders werkten tot aan hun dood toe. Toen in de vorige eeujv de industrie sterk op bloeide dacht men reeds aan een ver zorgde oude dag door middel van ver zekering. Volgens spreker heeft eerst Talma noemenswaardige resultaten op het gebied van de sociae wetgeving bereikt. In het jaar 1913 diende hij een ontwerp ouderdomswet in. waar van de uitvoering door een liberaal ministerie tijdens de eerste wereld oorlog werd verhinderd. Pas in 1919 is het voorstel aangenomen. Het be vatte een ouderdomsverzekering voor de arbeiders en een vrijwillige verze kering voor nietarbeiders, wier inko men beneden- een bepaalde grens lag. Aan de bejaarden werd het voor die tijd redelijke bedrag van drie gulden uitbetaald. De crisis echter ontwrichtte het stelsel. Daarom ging men het vraag stuk van de ouderdomsvoorziening in groter verband bekijken. Zo kwam na de bevrijding tot de Noodwet-ouder domsvoorziening. Hierdoor werden de armen door de staat verzorgd. God heeft echter de mens verant woordelijk gesteld; ook voor de toe komst. Daarom stonden de rechtse par tijen op de ouderdomsvoorziening door middel van verzekering. Niet zoals de socialisten en liberalen het wilden, door middel van staatspensioen. Wie nu na zijn vijf en zestigste jaar een bepaald bedrag wordt uitgekeerd hoeft geen dank je te zeggen, want hij heeft er zelf aan meebetaald. Ten slotte moet men niet vergeten dat de uitkering is ingesteld op een minimum-levensondcrhoud, zodat er dus altijd een reden is om zelf ook nog te sparen, voor» een wat ruimere voorziening, aldus de heer Van Brug gen. Aangezien Jan Bolderiie.y zijn funktie als voorzitter van de C.H.J.C. moest neerleggen is er zaterdagavond ook nog een verkiezing geweest. Leo de Snayer werd tot voorzitter benoemd. Wim'de Witte is nu vice-voorzitter. De opkomst was redelijk. EXCELSIORXIEUWS De uitslagen van de zaterdagmiddag gespeelde wedstrijden zijn: Excelsior Maassluis—Ornas 2—0: H.B.S.S. 2—Excel sior 2 2—3: R.V.V.H. 2—Excelsior 3 8—2; Excelsior 4M.V.V. 2 00; Excelsior 5 Unicum 3 34 en Excelsior 6D.V.O. 4 1—1. Junioren: Excelsior bS.V.D.P.W. b 34: Rozenburg cExcelsior c 01 en Fortuna c4Excelsior c3 13. De junioren van de Chr. Korfbalclub „Maassluis" Hebben donderdag een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de junioren van Oranje-Nassau uit Vlaardingen. Deze wedstrijd werd door de Maassiuisse junioren gewonnen met een 21 overwinning. Maassluis 3 speelde zaterdag in Si- monshaven een competitiewedstrijd te gen S.S.V. 2. De ruststand was 5—0 en de eindstand 61 in "t voordeel van S.S.V. 2. Gistermiddag om één uur zijn bij het monument aan de Hofweg te 's Graven- hage de gevallen grenadiers en jagers herdacht. De Koninklijke Militaire Kapel open de met „Blijf bij -mij Keer," waarna kolonel W. van Wijk ais voorzitter van het comité samen met majoor Lohbe'ck een krans legde aan de voet van het monument. Hierna volgde de bloemen hulde van de nabestaanden, waarna een minuut stilte in acht genomen werd. Vervolgens zongen „Die Hagc- sangers" onder leiding van de directeur II. Beyersbergen van Henegouwen „O Eone Jesu." Door verscheidene deputaties zijn bloemen gelegd o.a. door de Konink lijke Militaire Kapel, door de garde, door de stichting „Onze K.M.K.",^ ver tegenwoordigd door kolonel G, J. van Buuren, tevens garnizoenscomman dant van 's-Gravenhage, door de con tactgroep en door de „Vereniging van oor 1940." De kranslegging werd besloten door deputaties van het garderegiment gre nadiers en jagers. ,.Die Ilaghesangers" zongen „Let op uw Saeck," waarna de IOI.K. treurmuziek \an Schubert speelde. Het slotwoord werd gesproken door kolonel W. van Wijck, waarna de K. M.K. en ..Die Haghesangers" gezamen lijk het Wilhelmus ten gehore brachten. Tenslotte volgde een detilé van de aanwezigen langs het monument. On der de aanwezigen bevonden zich wet houder C. H. P. W. van den Oever namens de burgemeester van "s-Gra venhage, de garni/ocns-commandant en commissaris G. J. Thijssen namens de hoofdcommissaris van politie. Spirit f dat zaterdagmiddag haar eeu shirt had verwisseld voor het blauwe had niet veel moeite met S.V '35' Reeds voor cie rust. met de krachtige' wind in de rug wist Spirit al een 3-1/) vooi sprong te nemen. Het was mid voor Van Konten, die al spoedig de hattrick verrichtte, fn de 20e minuut wist hn een lout van S.V. rechtsback af tl straffen en de te zacht teruggespeelde bal in een doelpunt om te zetten. Twee minuten later had Van Kooten zjc£ scherp opgesteld en wist alleen voor de keeper staande deze keurig te omspelen en er 2—0 van te maken. Het 3e doel punt werd 3 minuten later gescoord uit een voorzet van rechts. Na de rust had Spirit tegenwind. Uit een straf schop wist de S.V.'er J. Vrolijk de achterstand te verk'einen tot 3—1, Tien minuten later wist Spirit haar voor sprong te vergroten tot 41 toen Van Kooien uit een vrije trap met een goed gericht schot ineens wist te scoren Rechtsbinnen Verweij voegde al spoedig het vijfde doelpunt er aan toe door een hard schot van 20 meter afstand on- houdbaar in de rechterbovenhoek [e' laten veichvijnen. M. Lindenbergh var, S.V. had de bal voor het laatst aange- laakt. toen deze achter invaller keeper Maat verdween en de stand 52 werd Ca. een kwartier voor het einde werd het mooiste doelpunt van de middaz gemaakt toen uit een corner van links binnen Hazenbroek deze op onnavok". bare wii/.e de stand op 6—2 wist te brem gen. Het was een zeer prettige wed strijd waar scheidsrechter Smit even als de beide elftallen met genoegen óp kunnen terugzien. Met betrekking tot het werkbezoek van mr. J. Klaasesz, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, aan Maassluis vernemen wij, dat de commis saris donderdag om twee uur op het ge meente-secretarie aan de Govert van Wijnkade door het college van burge meester en wethouders zal worden ont vangen. Na een bespreking met het col lege wordt een rondrit door de gemeente gemaakt en zal een aantal bedrijven war den bezocht. Daarna vindt om half vijf de kennismaking plaats met de leden van de gemeenteraad in.'t Delflandshuis. Om vijf uur zal de commissaris ten slotte kennismaken met vertegenwoordigers uit de verschillende lagen der bevolking. Ook dit vindt op 't Delflandshuis plaats. waar- Op de Ginkelse heide te Ede wordt woensdag het traditionele schapen- scheerdersfeest gehouden, want dan gaan de schapen van de 322 tellende bekende Edese kudde onder het mes om ontdaan te worden van hun dikke, winterse vacht. Scheerders tot uit verre omtrek komen daarbij tussen des morgens 7 en des middags 4 uur een handje hel pen, want het scheren geschiedt nog met de hand. Dit jaar blijft het schapenscheerders- feest beperkt tot de kring der scheer ders. Festiviteiten naar buiten zijn er niet, want de stichting, die eigenaresse is van de kudde, wil de kosten tot het uiterste reduceren, daar het bijvoeren in de kooi tijdens de strenge winter, toen de schapen de heide niet op konden, handenvol geld vergde. Op het ogenblik moet de kudde zelfs nog extra voedsel verstrekt worden, daar de heide ook al als gevolg van de strenge winter nog lang niet voldoende groen oplevert. t WGZ. heeft door een goede 41 over winning op R.C.L. aansluiting gekregen met de kopgroep, die naar de nieuw te vormen tweede klasse zal promoveren. Er kan nog veel gebeuren, maar het is nu wel zeker, dat de Vogels mee zullen doen, als het tot beslissingswedstrijden zou komen. Als één der andere ploegen echter in de laatste wedstrijden punten verliest, dan promoveert WGZ. zonder beslissingswedstrijden. RCL heeft zich niet gemakkelijk gewonnen gegeven. Het werd een stugge wedstrijd en de Vogels hebben legio vrije schoppen te nemen gekregen. Dank zij windvoordeel en be ter speL ontwikkelde WGZ een meer derheid. die werd uitgedrukt in doelpun ten van Bezemer, Rudolf en nogmaals Bezemer. In de tweede helft maakte RCL eerst 31 en daarna kon De Waard aan alle onzekerheid een einde maken mede het bezoek omstreeks zes uur zal en de stand op 41 brengen, RCL zag worden besloten. Het officiële programma toen in, dat het een verloren wedstrijd wordt morgen bekend gemaakt. 'speelde en gaf zich gewonnen. Verbazend lenig zijn sommige Rotter dammers. Dat heeft een duizendkoppige schare zaterdagavond in de Ahoy'-hai te Rotterdam overduidelijk kunnen vaststel len. Daar heeft de gymnastiekvereniging „Kralingen" in het kader van een bin- nensporfavond van de Raad voor Lich. Opv. een uitstekend nummer langemat- en tafelspringen laten zien. Maar het was niet alleen gymnastiek wat de klok in de Ahoy'-hal sloeg. De avond werd geopend door de A- en 'B teams van de Rotterdamse Volleybalbond. die een boeiende potpourri van keiharde smashes en muurvaste blokkades voor het net brachten. Gracieus was het ritmische dansspel, dat de Christelijke Ver. voor L.O. „Rot terdam-Zuid" opvoerde. Het maakte de indruk van een gekleed ballet, vertolkt door meisjes, die 7.0 uit de Camera Ob- scura konden zijn weggelopen. Het was niettemin allercharmantst. Na ,.judo_ en jiu-jitsu-demonstraties" onder leiding van de heren Hulsker en g i-MS vT- 'r «-«•"ftt Z"ttf ;)'V Van der Velde, draafden de basketball teams der Rotterdamse en Delftse stu denten de arena binnen. De zwaarge bouwde Rotterdammers wonnen met 1912 van de Delftse ploeg, die bijna geheel uit donkergekleurde buitenlanders bestond. Schotvaardigheid misten de Delftenaren; in watervlug samenspel deden zij zeker niet onder voor hun tegenstanders. Buitengewoon amusant was het, al die gepermanente dameshoofdjes te zien heen-en-weer-wiegen op de maat van lichte pianomuziek tijdens een hoepel oefening door de dames van het district Rotterdam der N.K.G.B. Een der luidruchtigste wedstrijden was de zaalhandbal-match tussen de vereni ging „Snelwiek" en een Rotterdamse combinatie. Onder vurige aanmoedigin gen van de tribunes af golfde het spel heen en weer. „Snelwiek" ging met 96 ten opder. Noortje en Coby- van Megen demon streerden, wat onder de titel „tafelten nis" kan Worden uitgevoerd met een balletje en twee bats. Een microkorfbalwedstrijd tussen een Rotterdams en een Dordts team door de Maasstad gewonnen vormde een enerverend slotnummer van deze ge slaagde binnensportavond, die ook een boksdemonstratie bracht. O O Zaterdagmiddag en -avond, is te Maas land een grootscheepse propaganda ge voerd door het Nationaal instituut Steun Wettig Gezag. Des middags werd door de drumband van de Nationale Reserve uit Rotterdam met medewerking van ver. schillende oefenverbanden een mars door het dorp gemaakt. In de avonduren was er een bijeenkomst in het Trefpunt. Met het zingen van 2 coupletten van het'Wil helmus werd deze bijeenkomst geopend, gevolgd door een openingswoord door de heer P. v. d. Burgh. welke de aanwezigen welkom heette inzonderheid de spreker van deze avond, burgemeester De Kool uit Zuidland. welke na dit openingswoord een propagandarede uitsprak en wel naar aan- leiding van de woorden „De tirannie ver drijven die mij het hart doorwond". Spr. wees op de grote betekenis van de Natio." nale Reserve, welke in het bijzonder van groot belang is voor ons gehele land en volk. Na de rede van burgemeester De Kooi werd opgevoerd het toneelstuk „Een raar stelletje mensen". Na de pauze werd door burgemeester Groot Enzerink een kort propagandawoord gesproken, waarna een film vertoond werd. Door de heer Van der Burgh werd een slotwoord gesproken. VIJFTIG JAAR GETROUWD ROTTERDAMSE TERAMJNMARKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO Slotnotering (in gids per 109 kg), mede gedeeld door de N.V. Commisuehandel v.h. Julius van Roosendaal. ROTTERDAM, 14 mei. mei 149.90; juli 140.65; sept. 138,40; nov. 126,80. Aantal con traeten 11 mei def. 1; vühdaag voorlopige opgave: geen. Öurg em waf er Hcu»dcns hrrft :ntrrtlug- iniiUhie in de aitlorijsrhool Oost ton de gebroeders Iloek aan de 1'aor.slrnnt eau nieuw theorielokaal ffeopend en de fraaie i er keer staf el in %ebrnik gesteld. Hierbij naren auntiezig de heer II. U. Ir. II esterlaken, directeur van het Centraal Bureau cour afgifte ran Bijt ntirdtgheidsbewijzeu en wethouder II. K. can Minnen, De bur ge meester heeft in een toespraak ueuezen op een aantal merkwaardige toestanden, die heersen ten aanzien i an het verkrijgen can een instructeursdiploma voor het geven tan autorijles. Hij wenste de lieren Hoek gelui; met hun mooie aantcinsl. De heer IVesterlaken teers erop, dal hel streien merkbaar is d* lajal is ongecsar 15 km per uur. t akbekuaate instructeurs in te scha kelen. In dit opzicht zijn de heren Hoek waardige vertegenwoordigers in hun lieioep. De ingerichte verkeerstafel noemde hij de fraaiste, die hij ooit had gezien. Ook de heer Hippe, voorzitter vun de FSOt',- bood zijn gelukwensen aan. Burgemeester Heus dens stelde vervolgens de. verkeerstafel in wprktng. De nieuwe verkeerstafel een wonder van vernuft. Er werden 275 lampjes, 3 km draad, -W meter tramrails, 60 lantarenpalen, 50 ver- keerszttilrn in verwerkt. De afmeting van de tajel is 4 bij 2 meter. De tafel stelt ren gedeelte van de Rotterdamse binnenstad op een schaal van 1 91) voor. De rijsnelheid van de auto's op De kaashandel, die niettegenstaande de steeds stürende produktie de laatste tyd een vlot verloop had, wag gedurende de afgelopen week ongekend flauw. Er was sïechts een matige export, vooral Duitsland viel tegen. Er is daar de laat- ste tijd sprake van een sterkere concur rentie uit Denemarken en de Duitse terughouding moet waarschijnyik wor. den toegeschreven aan lagere Deense offertes. Hjerbij komt. dat we nog steeds zitten >n de periode van de scheikaas, die on middellijk voor consumptie moet worden vei kocht. Het wachten is op de zuivere graskaas, die steeds van uitnemende aliteit is en die bijzonder geschikt is or de opzet. Deze komt echtei pas over 2 3 weken. Alles bijeengenomen had dc beurs te Leeuwarden vrijdag een uiterst traag verloop. De volvette goudse kaas. die een week geleden nog ƒ1,93—f 1,94 per kg 1 wel*d nu verhandeld' ;\ooi ƒ1,88—ƒ1,90 per kg. De edammers zakten nog meer in, van 177179 Pe,r kf* de vorige'week liepen'za terug tot .1 1,70—1,72 per kg. Aangezien de inlevenngspnjs voor volvette goudse kaas J 1.87 en voor edammers 1.67' per kg bedraagt, is hiermee het minimale peil bijna bereikt. Overigerls kan er wel op worden gerekend, dat de produktie zich nnfzri»r n^e! ?ggen- van kaas °P melk* inlevenngspnjs voor meik- poeder ls iets gunstiger gesteld en inle- vering van poeder geeft bij de tegen- woordige kaasprijs een beter resultaat Doordat de kaas eerst op een leeftijd van' 14 dagen mag worden verkocht, staat er U:ee .Teke" Produktie nat, de fabrie ken en zal het nog even duren voor de invoer metterdaad vermindert. Ook de 5-weekse exportkaas was goed- k°Pf.r% Voor volvette goudse van deze leeftijd werd betaaid f 2.00 per kg (vorige week s' De heer en mevrouw A. Vellekoop Pop, wonende 's-Hrenstraat 7 te Maas land zijn 25 mei 50 jaar getrouwd. KORFBALRESULTATEN Op het fraaie korfbalveld, gelegen in het sportveldenkomplex aan de Gordel- weg te Rotterdam, heeft ODO zaterdag middag een fraaie wedstrijd gespeeld te gen TOP 3, De beide twaalftallen waren volkomen aan elkaar gewaagd en zodoen de ontstond een prachtige wedstrijd, waarin snelheid, behendigheid en sporti viteit hoogtij vierden. Nadat TOP aan vankelijk een gering overwicht had ver toond, ging tot de rust het spel ongeveer, gelijk op. ODO vond als eerste de korf (01), maar een TOP-heer wist zich kort daarna vrjj te spelen en scoorde de ge lijkmaker (11). Na de pauze bleven bei de twaalftallen zich tot het uiterste geven, waarbij TOP op de lange duur aan het langste eind trok door de betere schot vaardigheid. Met 31 wonnen de Rotter dammers nl. deze ontmoeting. In Schiedam heeft ODO a een wedstrijd tegen ODI a gespeeld; het Maaslandse twaalftal maakte in korte tijd vier doel punten, maar bleef daarna dc gehele mid dag tevergeefs de korf zoeken. ODI vond eenmaal het doel en de eindstand werd dus 41 in het voordeel van de ODO- jeugd. De Maaslandse c-junioren kwamen, ook al op de Gordelweg. tegen TOP c uit; te gen de wat meer uit de kluiten gewassen Rotterdammertjes kon ODO c het niet bolwerken, nadat de ruststand 4—1 voor TOP was, werd het eindresultaat 7—3 voor hen. v NAAR DE CKB-BONDSDAG De traditie getrouw zal de Maaslandse Chr. Korfbal Club ODO op 2e Pinkster dag deelnemen aan de jaarlijkse Bonds dag van de Christelijke Korfbal Bond in Nederland, die gehouden wordt in het Gemeente-sportpark in Arnhem. Op dit Bondsfeest worden tussen 's morgens 9.30 en 's middags 4.30 uur aan één stuk door wedstrijden gespeeld op 36 korfbalvelden. Elk van de vier ODO-twaalftallen (twee senior- en twee junioren-teams) krijgt vier wedstrijden te spelen van 20 minuten elk, tegen clubs waartegen men anders nooit uitkomt. ODO I is dit jaar inge deeld in klasse 3N, met 12-tallen uit Nu- mansdorp. Nieuw Vennep, Metslawier. (Fr) en O.- en "VV.-Souburg (Zeel.); ODO 2 speelt in klasse 4N met clubs uit Kapel- Avezaath. Barendrecht. Den Helder, Strij- en en Ternaard (Fr.). De a-junloren ko men uit tegen 12-tallen uit Zwijndrecht, Utrecht, Strijcn en Andijk, de b-junioren tegen clubs uit Utrecht, Breezand, Zwijn drecht en Barendrecht. Hoe de voetbal rolde. Tegen het Rot terdamse WIR heeft MVV '27 het zater dagmiddag aan de CAjdelweg te Rotter dam niet verder daS/#en 2I-nederlaag weten te brengen, nar.«tt de rust met 2—0 was ingegaan. MVV 2 en MVV 3 deelden deze keer broederlijk de punten met hun tegen standers; de uitslag van de wedstrijden tegen Excelsior en DOS 3 was 0—0, resp. 3—3. Het MVV-juniorenelftal heeft zijn wed strijd tegen het Vlaardingse TSB-b verlo ren met 3—2. Verzakt, Op een smalle kade nabij de Maaslandsedam te Maasland, is een tank auto geladen met die van de heer Van der Hout uit 's-Gravenzande verzakt. Door, de firma Boekesteijn is dc wagen met een kraanwagen weder op de weg gebracht. ƒ2.03ƒ2.04) en voor edammer kaas 1.82 per kg. (voriee week ƒ1.861.87). De beifngsteUmf De claims voor de converteerbare obli gaties AKU waren 7 lager op 13 en claims Algemeen Handelsblad daarente gen waren 5 duurder op 90. In de locale markt waren ccrtificateen Kon. Ned, Zoüt 8'4 punt gestegen tot 420. terwijl Wyers 8 punten lager was op 315. Stijgingen van 2 punten zijn voorgekomen bij Udenhout 145. Excel sior 295, Ned. Dok 216-"1). terwijl dc bied: prijs Rotterdamsche Droogdok met 5 punten werd verhoogd tot 785. Bij de Handelsondernemingen viel een stijging van 2 punten te constateren voor Borsumij welk fonds 108 noteerde en Geowhearu was 3]4 punt hoger op 92. Ubbink gaf een daling van 9li punt te zien op 160 geb. Ned. Kabel was 7* punten in reactie en Vihamij noteerde onveranderd 183.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 2