De kabelknipper Franse regering waarschuwt soldaten en kolonisten Weer 50.000 man versterkingen op weg naar N.-Afrika Mendès-France verdwijnt uit kabinet-Mollet De 5000 gepasseerd Moh, Hatta vindt steun bij progressieve Nederlanders Eisenhower over meningsverschil tussen leger en vloot President Soekarno maakte ererit langs Broadway Geen represailles tegen Mohammedanen 9 Andere radicalen blijvenmaar: TROUW-mars h Communisten wilden studenten lokken „Dwang in kwestie Nieuw-Guinea'' Israëlisch soldaat doodgeschoten Keukenhof hoekte 500.000ste Lagere college gelden Weeroverzicht Regering van Oost- Pakistan ten val Truman verwekte opschudding „Stroom via atoom" in Engeland Twee militairen bij botsing omgekomen O DONDERDAG 24 MEI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3389 Gezamenlij ke acties Bezwaren tegen harde politiek in Algerije Jordanië wil herziening band met Engeland „Controverse reeds gaande in 1911" Politieman doodgeschoten op Cyprus s" Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •s.Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111882 Adm, TeL 114402 Klachtendienst 18 3019.30 u Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DB RUIG Weersverwachting, medegedeeld door het K.JT.MJ. tot vrijdagavond: VEEL KOELER Vannacht plaatselijk enige regen, morgen opkla ringen en byna overal droog. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk Zuidelijke, later ruimend naar West tot Noordwest. Belangrijk lagere middagtem- peraturen. ZON' EN MAAN 25 mei: 2on op 4.35, onder 20.44: maan op 21.44, onder 5.01. O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET P.v.ö.A. kamerlid, de heer Scheps, heeft in een rede voor de Vara een beschouwing in ons blad aan kritiek onderworpen. Hij deed dit ais volgt: In „Trouw" van 28 april is de Par tij van de Arbeid een partij van het compromis genoemd, „Trouw" ver werpt zoiets natuurlijk. Zij zegt: „De zwakheid van dit stelsel is gebleken bij de behandeling van de crematie en de Zondagswet". Van deze opmerking nu begrijpen wij niets, luisteraars. Deze wetten zijn inderdaad gevolg van getroffen over eenkomsten. Het echt antirevolutionai re beginsel zult U in deze wetten niet vinden. Het zuivere soeialistisch-de- mocratisch beginsel trouwens nog veel minder. Desondanks heeft de partij van de Arbeid voor deze wetten ge stemd. De antirevolutionaire fractie deed dit eveneens. Deze anti's stem men dus voor een compromis. Waar om dit bij deze anti-revolutionairen goed of sterk zou zijn en slecht of zwak bij de socialisten ontgaat ons. De anti's bleven hun beginsel, zo ne men wij aan, getrouw. Dat geldt ook voor de socialisten.". WANNEER men dit zo leest en ze ker wanneer men dit zo door de radio beluistert, moet ieder mens wel tot de conclusie komen: wat een dwaasheid is dat van „Trouw". Wat een zonderling en ongepast meten met twee maten vindt hier plaats. Wat men de ander verwijt en bij hêm ver keerd acht, doet men zelf en dan is het ineens prachtig. Onlogisch en immoreel!, dat moet de conclusie der luisteraars wel zijn als ze de heer Scheps hebben aange hoord. Daar kunnen ze niets aan doen, die luisteraars, want hun ontbreekt aan hun toestel het materiaal, dat zij be hoeven, om de rede van de heer Scheps kritisch te beluisteren. Dat weet de heer Scheps natuurlijk ook wel. En daarom zou er hem veel aan gelegen moeten zijn om het standpunt van zijn tegenpartij zo zui ver mogelijk weer te geven. Het spijt ons te moeten zeggen dat daaraan in het boven gegeven citaat alles ontbreekt N het hoofdartikel dat de heer 1 Scheps citeert en dat feing over „De socialisten en wij" was in ge- ding de vraag: Hoe staan de socialis- DE Franse regering heeft vandaag de Franse soldaten en kolo nisten in Algiers gewaarschuwd zich door aanvallen van de rebellen niet te laten uitlokken tot massale represailles tegen Mo hammedaans? dorpelingen. Robert Lacoste, de resident-minister, sprak deze waarschuwing uit, terwijl de woede van de Fransen tot kookpunt is gestegen over het vermoorden en verminken van 17, jonge Franse soldaten, die verleden week vrijdag in een hinderlaag gevallen zijn. Lacoste deelde de pers mee, dat de nationalistische leider Mohammed Ben Bella van plan is de Fransen uit te lokken tot „ongebreidelde repre sailles", waardoor de Mohammedaanse bevolking van de Fransen ver vreemden zal en de opstand zich zal uitbreiden tot geheel Noord-Afrika. Pierre Mendès-France 7~? geweest—datgewapend -optreden al ten als partij tegenover de wet Gods" leen voldoende is. en hoe staan wij als partij daar te genover? In verband daarmee stelden wij dat onzerzijds hier aanvaard werd het ge zag van die wet. Wat de overheid in een bepaald geval doen moet en wat zij laten moet, moet naar onze me ning benaderd worden vanuit de Wet des Heren. Bij de socialisten, als partij, is dat anders. Zij aanvaarden als partij het gezag van die wet niet. Hoe vinden zij dan de oplossing voor wat de overheid te doen en te laten heeft? Die oplossing wordt geboren uit de gemeenschappelijke overleggingen, sentimenten en het gemeenschapsbe- wustzijn van de P.v.d-A,, zo schreven wij. Maar dat is dus geheel willekeu rig. Er is geen sluitende argumenta tie voor. Het is een binnenskamers uitgevonden compromis, waarop men elkaar op de een of andere manier vindt. Wij geloven dat dit duidelijk is tot dusverre. Er is hier een principieel verschil tussen de P.v.d,A. en ons. Bij de P.v.d.A. wordt het doen en laten der overheid, zoals men wenst dat het geschieden zal, beheerst door een willekeurig compromis. Bij ons wordt getracht dat doen en laten der overheid te doen richten door en te benaderen vanuit, Gods Wet. DE zwakheid van het socialistische stelsel is gebleken bij de behan deling van de crematie en ae Zondags wet, zo citeert de heer Scheps ons. Ja, maar waarom en waarin pre cies? Dat laat de heer Scheps weg. Die zwakheid zat hierin: „De socialis- 4 ten wezen het criterium van een god delijke uitspraak met beslistheid af." De heer Scheps maakt er iets van wat wij helemaal niet geschreven heb- ben, nl. dat de zwakheid zou gebleken zijn in het aanvaarden van de wets ontwerpen. Om daar dan de juich kreet aan te verbinden dat de anti's dat ook deden. Die wetsontwerpen waren compro- - missen. Niet fraai, maar ze bevatten het op dat ogenblik bereikbare. Maar daar richtte zich onze kritiek niet op. Die richtte zich niet op het feit dat sen bepaalde wet niet volmaakt is, maar op het feit dat het uitgangspunt van de P,v.dA. bij het bepalen van wat zij wil, in een willekeurig compro mis gelegen is. '7 AAROM wij dit nu zo uitvoerig uit de doekjes doen? Wel, om de methode waarmee de 'eer Scheps te werk gaat eens uiteen e rafelen en te doen zien wat die za kelijk waard is. Toen de heer Drees in Venlo zou preken, knipten opgeschoten jongelie- tea de kabel door die hem licht moest 'erschaffen. Dat was een schande en e socialisten spraken er terecht schan- ie van. De heer Scheps staat voor de Va- *a zijn licht te verspreiden. Ook over ijn tegenpartij. En daarbij wekt hij •e schijn alsof die tegenpartij dan •aar eigen licht laat schijnen. Maar „Ons leger evenals de bevolking die wakker geschud is begrijpt, dat niets gedaan moet worden om het sla gen van dit rebellenplan te verzekeren" ])E Franse vice-premier, Mendès-France, heeft woensdagmiddag, zoals we reeds gisteren in een deel onzer edities meldden, op een kabinets zitting zijn besluit meegedeeld om uit de regering-Mollet te treden. De andere radicale ministers blijven in de regering. Mendes-France verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de huidige Franse regering de beste politieke samenstelling vertegenwoordigt en hij wenste haar succes, doch hij kon zich niet verenigen met de Algerijnse politiek van deze regering. Hoewel hij van het begin af aan een .voorstander is geweest van het onderdrukken van de opstand in dat gebied, is hij ook altijd van- mening' Vorige maand heeft hij in een me morandum de maatregelen vastgelegd die hij nodig.achtte voor een oplos sing,- doch aan zijn raad is geen ge hoor gegeven. Ook is Mendès-France het oneens met de financiële politiek van de re gering. Deze politiek moet tot inflatie leiden, meent hij. In Frankrijk is men van mening dat toen bij de vorming vande regering- Mollet het ministerie van Buitenlandse Zaken niet aan Mendès-France toege wezen werd, deze slechts uit loyaliteit als minister zonder portefeuille aange bleven is, doch dat hij sindsdien steefis gewacht heeft op een gelegenheid om zün politieke vrijheid te herkrijgen Ook gelooft men dat de communis ten, nu Mollet en Plneau zonder con crete resultaten uit Moskou terugge komen zijn, het denkbeeld van een „volksfront" opgegeven hebben en dat zy binnenkort de regering openlijk zullen aanvallen. Tot nu toe hebben zij zich beperkt tot kritiek op de ge wapende onderdrukking van" de op stand in Algerië, doch zij hebben steeds voor de regering gestemd. Wij hadden nooit durven vermoeden, dat het met de aanmeldingen voor onze zeg de Trouwmars in Amsterdam zo in de papieren zou lopen. Gisteren hadden we slechts* 4000 inschrijvingen en van daag, vierentwintig uur la ter, passeerden we op volle kracht de vijfduizend De starttijden voor de voettocht door het Amster damse bos en door Amstel- land zijn als volgt samenge steld INDIVIDUELEN: 25 en 32 km vanaf 2 uur (doorlopend tot 3 uur) Start- bureau: Brahmsstraat 7. 18 km. vanaf 2.10 uur doorlopend tot 3 uur) Start bureau: J. M. Coenenstr. 4-6 12 km. vanaf 2,20 uur (doorlopend tot 3 uur) Start bureau: v. Hilligaertstr. 21. GROEPEN: 32 km 2.30 uur uit Brahms- straat 7. 25 km 2.30 uur uit Brahms- straat 7. 18 km. 2.45 uur uit J. M. Coe- nenstraat 46. 12 km Verenigingen 2.45 uur nit v. Hilligaertstraat 21 12 km Scholen 3.00 uur uit v Hilligaertstraat 21. Vertrek niet zonder startstempel! Conferentie in Bandoeng uitgesteld De Aziaiisch-Afrikaanse studenten' conferentie, die op 26 mei in Bandoeng sou worden geopend, is een aantal we ken uitgesteld wegens pogingen van co/nmumslische zijde om een overheer sende rol op de conferentie te spelen Guillermo C. de Vega, voorzitter van de niet-communistische Fhillippynse studentenvereniging, zei gisteren dat de oorspronkelijke organisatie-commis sie hoofdzakelijk had bestaan uit ver tegenwoordigers van linksgeoriënteerde studentenorganisaties. Een nieuwe com missie bestaande uit studenten uit China, Japan, de Phillippijnen, Indonesië en Egypte, zal nu de uitnodigingen, agenda en procedures opnieuw in beschouwing nemen. Alleen nationale studentenver enigingen zullen worden toegelaten. Studenten uit Tunesië, Marokko, Noord-Korea, Noord-Vietnam, de Soe dan, Burma en Algerije, zijn reeds in Indonesië aangekomen. aldus Lacoste. „De strijd tegen het ter rorisme moet alleen de vorm hebben van gezamenlijke acties onder verant woordelijke leiders." Lacoste zei, dat de rebellen in hun nopjes zouden zijn, als de Fransen de systematische uitroeiing van de Mo hammedanen zouden toepassen, ten einde dat wat ..een Fganse binnenlandse aan gelegenheid is" te veranderen in een internationale kwestie. Lacoste zei, de Franse versterkin gen zullen blijven komen voor de campagne tegen de rebellen. Hij deelde mede, dat 50 000 man versterkingen onderweg zijn ën dat meer lichte vliegtuigen en helicopters binnenkort zullen aankomen. Het vliegtuigmoederschip „Dixmude" zal binnenkort naar Algiers vertrekken met 17 zware helicopters aan boord. De Algerijnse rebellen hebben in de afgelopen 24 uur aanvallen gedaan op vier Franse boerderijen in het Zuidoos ten van Algiers.'De gewapende Franse kolonisten zouden de rebellen verdre ven hebben. Een plaatselijke Joodse leider werd gedood en zeven andere personen werden gewond, toen gisteren een terrorist een granaat in een café wierp in het centrum van de West-Algerijnse stad Tlemcen. Voor het rest was het Algerijnse front vrij rustig. In Marokko is een Franse patrouille van 12 man gisteravond verdwenen ten Noordwesten van Oudja. Gemotori seerde infanterie zoekt naar de man nen. Protest dat is niet zo. De heer Scheps heeft het kabeltje van de tegenpartij doorge knipt. De mensen denken dat het nog het eigen licht van „Trouw" is. Maar het was alleen maar de belichting van de heer Scheps. Wij wensten alleen maar de kabel knipper Scheps te signaleren. Said Moefti, de nieuwe Jordaanse premier, heeft verklaard dat hij voor nemens is ,het verdrag met Engeland en de overeenkomst over de Britse financiële steun aan Jordanië te her zien. Jordanië ontvangt jaarlijks van En geland een subsidie van- meer dan honderd miljoen gulden. In Frankrijk" zelf hebben 300 reser visten, die opgroepen waren, protestde monstraties gehouden in een trein, die hen naar de haven, van inscheping ■bracht. Gendarmes* hebben de trein onder es corte genomen, nadat de reservisten hem verschillende malen tot stilstaan hadden gebracht door aan de noodrem te trekken. Op een station hebben de reservisten de wagens ontkoppeld en ergens anders losten zij verschillende schoten in de lucht. Het Is de eerste maal dat Franse mi litairen zelf protesteren tegen hun uit zending naar Algerije. De vorige week vonden er hevige" relletjes op het station van Grenoble plaats, toen demonstran ten betoogden tegen het sturen van Franse soldaten naar Algerije. De sol daten zelf gedroegen zich hierbij rustig. De Algerijnse nationalisten hebben een beroep gedaan op Joegoslavië, om te helpen een einde te maken aan het bloedvergieten in Noord-Afrika. V eiligheidsraad De delegatie van India bij de VN is er geen voorstander van dat de veilig- Hel gaat er heet toe in Nicosia. Deze foto laat zien, hoe Britse troepen uit alle van een dak af is gebombardeerd. macht truchten, een aantal olietanks voor explosie te vrijwaren in een jeep die Het wetsontwerp inzake de vorming van een autonome provincie West- Irian is woensdag by het Indonesische parlement ingediend. De nieuwe pro vincie zal het gebied beslaan van Nederlands Nieuw-Guinea, dat „nog steeds in handen van Nederland is, zonder Indonesische instemming"' en enige eilanden, die thans behoren tot de provincie-Molukken. De eerste taak van het provinciale bestuur, dat zijn tijdelijke hoofdzetel zal hebben op het eiland Tidore, zal zijn ,,de centrale regermg bij te staan in haar pogingen om het door de Nederlanders bezette deel van West- Irian terug te geven aan de Indonesische republiek". De eerste vice-premier, Mohammed Roem, en de ministers van Binnenland se Zaken en van Voorlichting zullen naar Tidore gaan om voorbereidingen te treffen voor het opzetten van een provinciaal bestuur. ,Meer progressief" Jordaanse militairen hebben gisteren 'n Israëlisch soldaat doodgeschoten die de met prikkeldraad -afgezette grens rond het gedemilitariseerde terrein van het- Hadassaziekerthais .in. Jeruzalem overschreden had. Dit Is in de Jordaan se hoofdstad Amman officieel meege deeld. De soldaat zou zich bewogen hebben in de richting van een Arabisch dorp in de gedemilitariseerde zone. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder is woensdag in de ge demilitariseerde zone van de berg Scopus een Israëlische politieman ge wond geraakt bij een vuurgevecht tus sen Jordaanse en Israëlische politie. heidsraad bijeen zal komen om de Al gerijnse kwestie te bespreken. Dit is Woensdag in Indische kringen bekend geworden. Uit dezelfde bron wordt ge meld dat India hoopt de Afrikaans- Aziatische groep, die vrijdag bijeen zal komen tot dit standpunt over te halen. In deze kringen is men ook van me ning uit het plan, zoals dat dinsdag door Nehroe voorgesteld is, duidelijk blijkt dat men in Nieuw-Dehli liever directe onderhandelingen tussen de Franse regering en de vooraanstaande inen ziet dan een nutteloze be ing van het geval m de VN. President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie in Washington verklaard dat de aangekondigde vermindering van de '--«••v'U. - 7 *.1#! De niets vermoedende mej. C. Bijl uit V lissin gen is gistermiddag, nadat zij haar entreebiljet voor ,J)e Keukenhof" had gekocht, naar de voorzitter tan de Stich ting Keukenhof, de heer T. M. H. van Wateren geleid, door wie zij als vijf- honderdduizendste bezoekster werd wel kom geheten. De heer Van Waveren vertelde ook, dat het bestuur nooit had gehoopt dit aantal dit jaar te bereiken, maar met het mooier worden tun het weer en het in bloei komen van de bol- bloemen is het aantal bezoekers van 50,000 in de eerste vier weken, mei sprongen omhoog gegaan. Mej. Bijl ont ving uit handen tan de heer Van Waveren vier waardebonnen plus een reis van een week in Nederland voor twee personen. Sowjet-strjjdkrachten, indien zij wordt uitgevoerd, hartelijk zal worden toe gejuicht als een werkelijke stap vooruit op het gebied van de ontwa pening. Wat de meningsverschillen tussen het Amerikaanse leger, de vloot en de lucht macht betreft zei Eisenhower, dat de strijdkrachten hun meningsverschillen zodanig moeten oplossen.dat niet ieder een gealarmeerd wordt. Het zou te betreuren zijn als in een periode van wijziging als gevolg van de atoomwapens, geen krachtige debatten tussen de onderdelen der strijdkrachten gevoerd werden. De president voelde zich echter soms ongelukkig om de ma nier waarop deze debatten gevoerd werden. Elk lid van een militaire staf heeft het recht en de plicht om vanuit zijn eigen standpunt te redeneren, doch hij moet loyaal de uiteindelijke beslissing die genomen wordt aanvaarden. Een eerlijk onderzoek naar de juiste stel ling mag niet ontaarden in het bevor deren van een strijd tussen admiraal en generaal. President Eisenhower scheen soms zeer boos bij het beantwoorden van vragen der verslaggevers over de ri valiteit tussen de onderdelen der Amerikaanse strijdkrachten. De span ning week evenwel toen Eisenhower zijn uiteenzetting besloot met te zeg gen daf de controverse reeds gaande was toen hij in 1911 bij het leger kwam. De erkenning van communistisch- China door Egypte noemde president Eisenhower een vergssing. Een derge lijke op zichzelf staande handeling van een land vernielt echter nog niet de vriendschap van de Ver. Staten of het verlangen van de Ver. Staten om met dat land samen te werken voor het be reiken van een gemeenschappelijk doel. Op vragen van een correspondent over hel „uitglijden" dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek af en toe deed ondanks zelfverzekerde verkla ringen. zei president Eisenhower, dat men zich met altijd- direct pessimistisch moet uitlaten. Hij wilde wel niet zeg gen dat alles perfect gaat verre van dat doch de vastberadenheid van de Ver. Staten om met elk vrij land be vriend te blijven, toont dat er vorde ringen worden gemaakt, ook al gaat dat misschien langzaam en zijn er af en toe teleurstellingen. De Indonesische vice-president, Mohammed Hatta, heeft verklaard, dat hij overtuigd is, dat Nederland niet in staat zal zijn het bestuur over Nieuw-Guinea te behouden, gezien de grote kosten daaraan verbonden. ,.Op het juiste ogenblik zullen de Nederlanders gedwongen worden het gebied aan Indonesië terug te geven", aldus Hatta. die hieraan toevoegde, dat deze mening reeds veld wint bij verschillende groeperingen in Neder land. In verband hiermede verwees hij naar Nederlandse kringen, die thans „meer progressief zijn" en bereid Nieuw-Guinea af te staan". Nog niet zeker In een commentaar op een verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken,. Roeslan Abdoel gani, dat de kwestie Nieuw-Guinea waarschijnlijk dit jaar aan de Ver enigde Naties zal worden, voorgelegd, hebben betrouwbare Indonesische krin gen, gezegd. dat „de tijd voor halfslach tige resoluties thans voorbij is". Maar zy meenden dat. het nog niet zeker is, dat een resolutie over de kwestie Nieuw-Guinea bij de eerstko mende zitting van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties zal worden ingediend. OK de Eerste Kamer is thans akkoord gegaan met de nieuwe subsidieregeling voor de bijzondere universiteiten. Als gevolg daarvan wordt het mo gelijk de collegegelden te verlagen van ƒ325 tot f200 per jaar. De regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 september 1954. Wij verheugen er ons over dat deze zaak thans in kannen en kruiken is. Ouders, die hun kinderen een we tenschappelijke opleiding willen geven, moeten zich daarvoor vaak grote of fers getroosten. De nieuwe wettelijke maatregel wekt er, zij het nog in bescheiden mate, aan mede dit offer te verkleinen en de studie aan de hogeschool te vergemak kelijken. De Bilt, donderdag 10 üur. Een rug van hoge druk, die de ver binding vormt tussen een nabij de Azo- ren en een boven de Oostzee gelegen maximum, kwam de afgelopen nacht boven ons land te liggen. Het werd daardoor nagenoeg windstil, een sterke uitstraling trad op en er vormde zich op vele plaatsen mist. Deze loste echter in de eerste och tenduren snel op. Een kleine depressie, die gisteroch tend op ongeveer 1500 kilometer ten Westen van Ierland lag. nam sindsdien snel in betekenis toe en bereikte van ochtend Schotland. Ze trekt verder naar het Noordoosten, terwijl het bijbehoren de kouSront snel in de richting van de Noordzee doordringt. In verband met de krachtige druk- stijgingen, welke achter dit front optre den, zal het de komende nacht of mor genochtend ons land, waarschijnlijk met een weinig regen passeren. Achter het front dringt belangrijk koe lere lucht het land binnen, zodat _de temperaturen morgen lager zullen blij ven dan vandaag. De regering Van de provincie Oost- Pakistan is gevallen na een uitspraak van de speaker Abdoel-Hakim, dat het huidige ministerie, onder leiding van Aboe Hoessein Sarkar, niet competent was de jaar begroting in te dienen. Politieke kringen in Deqca,hebben ver klaard, "dat de val van dè regering vaü' het verenigde front vérstrekkende uit werking zal hebben op de centrale rege ring in Karatsji. die onder leiding staat van premier Chaudri Mohammed Ali. AJi leidt een coalitie, bestaande uit de mohammedaanse liga, die sedert kort zeer in kracht afgenomen is en de party van het verenigd front New York heeft president Soekarno van Indonesië gisteren het traditionele welkom voor bezoekende staatshoof den bereid: een eretocht langs Broad way. Uit de open ramen daalde op Soekarno een sneeuwbui van papier snippers neer en de menigte, op straat voor het lunchuur, juichte hem toe. De president stond tjjdens de rit, die 15 minuten duurde, achter in de auto. Vlak voordat de parade aanving, be gon het licht te regenen, maar niette min stonden langs de route ongeveer 80.000 mensen. Velen zwaaiden met de „Die man praat grote nonsens". Dat was de commentaar van de Britse lui tenant-generaal Sir Oliver Leese, toen deze hoorde, dat oud-president Harry Truman van de V.S. over de landings gevechten In Salerno en Anzio heeft gezegd, dat ze „voïkomen onnodig" waren geweest en „beraamd door de een of andere stijfhoofdige generaal, met een eekhoorn-hoofd". Truman zou daar dinsdag tijdens een bezoek aan Salerno nog aan toe gevoegd hebben, dat er „heel wat ge makkelijker plaatsen gekozen hadden kunnen worden." Truman ontkende gisteren in Napels echter dat hij de man die de plannen voor de landing öij Salemo had uitge dacht, een „Eekhoornhoofd" had ge noemd. (De operatie stond onder lei ding van lord Alexander van Tunis). De secretaris van de ex-president, Eugene Bailey, verklaarde: „De heer Truman ontkent dat dit zijn directe verklaring was. Hij zei, dat hij moge lijk iets wat een van de journalisten tot hem had gezegd bij wijze van grap had herhaald." President Eisenhower heeft gisteren meegedeeld, dat hij en zijn staf de plannen ontworpen hebben voor de landing bij Anzio tijdens de tweede wereldoorlog en dat zij het niet ge heel eens waren met de wijze waarop de operatie werd uitgevoerd. Het bleek echter dat de invasie grote aantallen Duitse troepen in Italië vasthield, die anders elders aan het westelijke front gevochten zouden hebben. Engeland heeft gisteren een atoomoven tn werking gesteld die deze herfst het land van elektriciteit zal helpen voor zien. Engeland verwacht het eerste land ter wereld te zijn voor de leverantie van elektriciteit op grote schaal door middel van atoomenergie. De atoomoven staat in Calder Hall in Cumberland. Met de stroomleverantie zal begonnen worden na de officiële opening van de centrale op 17 oktober door koningin Elizabeth II. Indonesische vlag. Soekarno wuifde herhaaldelijk. Bij aankomst aan het stadhuis werd Soekarno begroet door burgemeester Robert Wagner. Beide mannen ston den in de houding, toen de volksliede ren van Indonesië en Amerika gespeeld werden. Na voor de fotografen geposeerd te hebben en wat gepraat te hebben, ver trokken Soekarno en Wagner in. een gesloten auto naar het "Waldorf Astoria hotel voor een lunch ter ere van de be zoeker. LUNCH Op de lunch waren honderden zaken mensen aanwezig. In een toespraak zei president Soekarno: „Wij zullen gaarne steun ontvangen, maar op één voorwaar de: Zij mag niet gebaseerd zijn op ko loniale economie". De president werd krachtig toege juicht, toen hij uitriep: „Ik houd van Amerika en acht de Amerikanen hoog". TELEVISIE Onmiddellijk na de lunch stelde de president zich beschikbaar om in een televisieprogramma getiteld „De jeugd wenst te weten" vragen van een groep studenten te beantwoorden. Hij was- voor de camera's volkomen op zijn ge mak en voor en na het programma schertste hij met de jongens en meis jes. Later op de dag ontving president Soekarno de hoofden van de V.N.-dele- gatie en woonde hij een ontvangst bij die gegeven werd door de consul-gene raal van Indonesië en de Indonesische delegatie bij de V.N. Op het kruispunt Uddeler Meerweg- Garderense Weg-Meervelderweg te TJd- del is gisteren voor de derde keer in korte tijd, een ongeluk gebeurd met do delijke afloop. Een vrachtauto komende uit de richting Uddel, is er in botsing gekomen met een motorfiets, waarop twee militairen uit de Legerplaats De Wittenberg waren gezeten. Van de twee militairen overleed er een op de plaats van het ongeluk. De ander stierf op weg naar het Julianaziekenhuis in Apel doorn. In het dorp Polis. 100 km. ten Westen van Nicosia, is een Cyprische politie man doodgeschoten. Kabinetswijziging in de Bondsrepubliek In regeringskringen te Bonn wordt gezegd, dat kanselier Adenauer binnen kort het kabinet zal wijzigen. rfonmcef /lot frottronon/J - «i 1_' 'éS.W:). JV */V-VK 'Mai' ,SÖ*

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1