Bombardementen op de rebelse troepen q Kampleider en drie jongens verdronken Eisenhower weldra weer aan de slag Dokters: intrekken kandidatuur is niet nodig 99 Beeldenstorm in het Vondelpark Staking; in bouwvakken duurt onverminderd voort PERONISTEN WAAGDEN KANS Harriman dingt naar kandidatuur Ruim dertig man' terechtgesteld Droevig slot van weekeind-kamp Weeroverzicht 'ER AT IE GOED VERLOPEN Vliegtuig Soekamo had defect Dulles: neutralisme is verouderd Saragat-socialisten tegen „Volksfront" RUIME AANVOER VAN HARING TE SCHEVENINGEN Geen verband met hartaanval Protest tegen het verwijderen van een beeld Zware operaties Algerië m Politieke aanval op Nederland te wachten MAANDAG 11 JUNI 1956 v. VEERTIENDE JAARGANG No. 3404 „Citosa"«bus rijdt tegen trein Zjoekof ziek? Morgen vergadering in Ahoy* van Nederland tijdens bezoek Soekarno aan V.S. Argentinië' h Schout-bij-nacht Isaac Rojas, de vice-president, deelde zond middag in een radiouitzending mee, dat de laatste centra van v« in La Plata en Santa Rosa, waren bedwongen en dat de gevecru. waren beëindigd. Officieel is meegedeeld, dat 33 personen zijn terechtgesteld, onder wie vier kolonels. fry j£ Aantal gewonden PRESIDENT EISENHOWER van de Ver. Staten is zaterdag met succes geopereerd. Hij kan zijn werk binnen vier tot zes weken volledig hervatten en zijn kandidatuur voor een nieuw vierjarig presidentschap handhaven. Dit hebben Eisenhowers dokters bekend-' gemaakt. De dokters zijn het er over eens, dat er geen verband bestaat tussen de huidige ziekte van de 65-jarige president en de toestand van zijn hart. Ook hebben zjj verklaard, dat er geen sporen van kanker zijn gevonden. Gesteund door twee ziekenbroeders is de president gisteren reeds 0mfnd^n^°\ec\nti van zijn bed naar een armstoel gelopen om gedurende tien minuten ademhalingsoefeningen te doen. Eisenhower heeft nog steeds pijn en wordt kunstmatig gevoed met glucose en water, maar zijn toestand blijft uitstekend- Vandaag, of morgen zal hij reeds ledep van zijp staf en van de 'regering kunnen ontvangen. O De Rotterdamse bouwvakarbei ders zijn vastbesloten het werk niet te hervatten, alvorens zij een uitke ring van drie procent ineens en een loonsverhoging van zes pro cent krijgen toegezegd. In Odeon hebben zij vanmorgen deze eisen opnieuw onderstreept, tijdens een protestvergadering die door ruim 3200 stakers werd bij gewoond. Vele nieuwe gezichts punten zijn daarbij niet naar vo ren gekomen. In den brede heb ben de bouwvakkers hun grieven nogmaals kenbaar gemaakt en in meer of minder heftige bewoor dingen voor een verbetering van de loonvoorwaarden gepleit. Wet Algemene Ouderdoms- verzekering in Staatsblad Minister Sudibjo In New York Times Waardering voor houding Overstromingen in Atjeïi Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'j.Gravenhage: Huygenspleir 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL ,,111892 Adm. TeL 114402 Kiachtendienst 18 30—1930 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementspnis 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RDIG Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur. ZUIDELIJKE WIND Zwaar bewolkt met morgen verspreide opklaringen en vooral aanvankelijk plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuidoost. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen, 12 juni: zon op 4 20, onder 21.00; maan op 8 50. onder 23 27. j Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Opstand in Argen i iië in kiem gesmoord BOLIVIA 750 kin f I ^RAZIUE PARAGUAY asuncHn TOOJMAN t COhRiCNTCS Buenos L Arourc At fM^wwea LA CH A V\ MCNOOZA SANTIAGO «.ANC A VIEOMA RfVADAVi A pEN militaire opstand tegen het bewind van president Aramboeroe is volgens de Argentijnse regering in de kiem gesmoord. De revolutie was zaterdagavond uitgebroken in Buenos Aires en twee andere grote steden, Rcsario en La Plata, waar militairen en burgerlijke aanhangers van het voor malige regime van Perón tot de aanval overgingen. De regering antwoordde o.a. met bombardementen van uit de lucht, waarbij veel bloed zou zijn ge vloeid. President Aramboeroe bevond zich, toen de opstand begon, op een rivier boot op weg van Rosario naar Buenos Aires. val Averell Harriman, gouverneur van New York, heeft zaterdag meegedeeld, dat hjj zich namens de democratische partij kandidaat vrll laten stellen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Harrsman. die zich te voren als „niet- actief kandidaat" had beschreven, deelde zijn besluit mee op een bijeenkomst van werkers in de hoedenindustrie. Hij gooi de een oude grijze hoed hoog in de ludht en zei: ,,Ik wil u vertellen, dat deze hoed nu in de arena ligt". Harriman, een beschermeling van oud president Roosevelt, is rmiiti-miljonair. Men gelooft, dat oud-president Truman hem steunt, hetgeen van groot belang kan zjjn op de democratische conventie, waarover de kandidatuur wordt beslist. Dit is de eerste opstand in Argenti nië sedert generaal Pedro Aramboeroe in november van het vorig jaar pre sident werd, nadat Eduardo Lonardi was afgetreden, Lonardi had zeven we ken te voren de opstand aangevoerd, die leidde tot omverwerping van het regiem van Peron, dat 13 jaar heeft geduurd. De clandestiene radio van de opstan delingen in Santa Rosa verklaarde za terdag namens de „nationale herwin- ningsbeweging", dat gestreden werd voor: 1. Onmiddellijke vrijlating van alle politieke gevangenen en vakbondleiders: 2. Teruggave van de vakbondsorgani saties aan de arbeiders; 3. Algemene verkieringen binnen 180 dagen, zonder uitsluiting vai, welke par tij dan ook; 4. Maatregelen tegen de grote prijs stijgingen. De leider van de opstand, generaal Tanco, werd bijgestaan door generaal JN het Alkmaardermeer by Akersloot zijn zondagmorgen de leider en drie leden van een jeugdgroep uit Noord-Scharwoude verdronken. Het bootje, waarmee acht van de ongeveer veertig jongens en meisjes, die gedurende het weekeinde deelnamen aan een waterkamp, 's morgens vroeg een tochtje op het meer maakten, is door de sterke golfslag omgeslagen. Slechts vier in- 'zittenden konden worden gered. Dat zij nog gered zijn is te danken aan het kordate optreden van een tienjarige jongen uit Beverwijk, H. Klein, die met een roeibootje in de buurt was en onmiddellijk te hulp schoot. Vier konden echter niet meer gered worden. Het zijn de 27-jarige H. Kuiper (leider), de 15-jarige W. Lauwerse, de 19-jarige Piet Hop en de 10-jarige Jo- han Stoop. Een gehuurde grote motorboot bracht het gezelschap zaterdag weg. Een roeibootje werd op sleeptouw ge nomen om daarmee op het meer korte tochtjes te maken. De heenreis verliep in goede orde, - evenals het kamp ge durende de nacht. De jongens sliepen op een eilandje in het meer, de meis jes aan boord van het motorschip Omstreeks halfacht gistermorgen besloten verschillende jongens een tochtje te maken met de roeiboot. Het schuitje was rank en klein en met de acht- jóngens, die er in werden gela den, was het sterk overbelast. Dat bleek al spoedig, want het begon, doordat er vrij hoge golven stonden, water te maken: Er werd getracht het water te hozen, maar het ging niet snel genoeg. Het bootje begon te zin ken en alle opvarenden raakten te water. Alle deelnemers aan het waterkamp konden zwemmen; het bezit van een zwemdiploma was vereist doch ver moedelijk hebben zware schoenen en zware kleding de jongens parten ge speeld. Een van de geredde jongens vertelde Maandag 10 uur: Gedurende het week einde stond het weer m Noord-Duits- land, Nederland en België onder in vloed van enkele storingen welke van Polen naar het Westen bewogen. Deze vormden zich aan de begrenzing van koele, boven Duitsland en het Alpen gebied aanwezige lucht en warme con tinentale iuchl, welke bij Oostelijke win den aan de flank van een hogedruk- gebied boven Scandinavië en Rusland naar' het Westen stroomde. In de nacht van zaterdag op zondag drong de war me lucht, voorafgegaan door een brede regenzone, ons land binnen, maar zij vorderde niet verder dan tot ongeveer de lijn Emmen-Zandvoort. In Groningen werden daarbij maximumtemperaturen van ongeveer 25 graden gemeten, terwijl hetjij Limburg niet warmer werd dan ongeveer 12 graden. Na zondagmiddag begon de koele lucht weer terrein te winnen waarbij vooral in Drenthe, Fries land en Groningen vrij veel onweersbuien voorkwamen. De algemene luchtbewe ging boven West-Europa is zodanig, dat het weer in Nederland onder invloed van storingen blijft staan. Op de oceaan trokken verschillende depressies langs een krachtig ontwik kelde frontale zone in Noordoostelijke richting via IJsland naar de omgevmg van Spitsbergen. Boven Noord-Afrika be gon zich zondag een nieuw lagedrukge bied te vormen, dat zich in Noordelijke richting..naar de Alpen uitbreidt en m Italië plaatselijk weer regenval brengt later, dat hij naar land had willen zwemmen, maar dat hij daartoe geen kans had gezien door zijn zware schoenen en zijn dikke jopper. Hij was teruggekeerd naar het bootje en had zich daaraan vastgehouden. De rijkspolitie te Akersloot heeft de hele dag gedregd, 's Middags werd een der slachtoffers opgehaald, 's Avonds was van de andere drie nog geen ge vonden. In Noord-Scharwoude heerste grote verslagenheid. Zondagmiddag om even over half- vier is een autobus van de Streekver- voersmaatschappij „Citosa" N.V., die de dienst BoskoopDen Haag v.v. on derhield, bestuurd door de chauffeur W. de Knegt uit Zevenhuizen, op de overweg in de Zijde tegen een op dat moment passerende trein die uit de richting Gouda kwam, gereden. Deze overweg wordt beveiligd door knip perlichten en belsignaal van de trein, als deze tot op bepaalde afstand de overweg is genaderd. Bij dit ongeval werden twee jonge tjes, t.w. de 9-jarige Leen van Klave ren. wonende aan Noordeinde 138 en de 9-jarige Hans de Ruyter, wonende Zijde 372, die op hel hek bij de over weg naar de naderende trein zaten te kijken, ernstig gewond. Nadat hen eerste hulp was verleend, werden zij naar een ziekenhuis vervoerd. Het aantal passagiers, dat zich in de bus bevond, was gelukkig niet groot en deze kwamen er gezien de omstan digheden betrekkelijk goed af. Mevr. VerbeyPannebakker, wo nende Biezen 125, bekwam een hoofd wonde en een lichte blessure aan het been, doch kon na in een ziekenhuis te Leiden te zijn behandeld, weer huis waarts keren. Voorts bekwam mevr. Van Driel uit Boskoop lichte verwon dingen en de heer Chr. v. d. Linden uit 's-Gravenhage een wond aan het gelaat. Deze slachtoffers werden recht streeks naar huis vervoerd. De chauffeur van de bus kwam er wonder boven wonder zonder verwon dingen af. De bus liep aan de voorzijde belangrijke schade op, terwijl de trein door de aanrijding niet ernstig be schadigd bleek en daardoor op eigen kracht naar Alphen aan den Rijn kon ryden, doch bij aankomst bleek, dat de beschadiging zodanig was, dat deze uit de dienst moest worden genomen. Valle. Beide generaals staan bekend als fanatieke peronisten. Zij zijn sedert een maand voortvluchtig, nadat de re gering een arrestatiebevel tegen hen had uitgevaardigd. De gevechten begonnen zaterdagavond in Buenos Aires toen militairen van het het derde regiment infanterie het leger- arsenaal aanvielen. De talrijke mensen die zich bij het uitgaan van bioscopen en theaters op straat bevonden, vlucht ten in paniek toen machinegeweren be gonnen te ratelen. Gezagsgetrouwe troepen slaagden er na een uur in een legerarsenaal, dat door opstandelingen bezet was, te her overen. In Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie La Pampa, was het de opstandelingen gelukt het radio sta tion en andere centra te bezetten. De opstandelingen gaven zich, naar ver luidt, over, nadat de stad was omsin geld en vliegtuigen waren opgestegen om hen te bombarderen. Na het uitbreken van de opstand was de staat van beleg afgekondigd. In geheel Argentinië hebben de poli tie en het leger arrestaties verricht. Volgens welingelichte kringen zouden ongeveer duizend personen zijn aange houden, onder wie drie vrouwen die in de hoofdstad een betoging ten gunste van ex-president Peron op touw had den gezet. .Kort na zijn terugkeer in Buenos Aires, zondagmiddag. heeft president Aramboeroe een radiorede gehouden, waarin hij zei dat het volk niet bang hoeft te zijn en dat de vrijheid over wonnen heeft. De president verklaar de dat de opstand slechts het werk van een kleine minderheid was geweest en hij raadde het volk aan eens goed na te denken over de toekomst van Ar gentinië. „In enkele uren tijds heeft er veel Argentijns bloed gevloeid, doch dit zal er wellicht toe bijdragen dat het Argen tijnse volk zich verenigt", aldus de pre sident. Ook beloofde hij dat er te zijner tijd een grondwettelijke regering geïn stalleerd zal worden. Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edin burgh, brengen momenteel een staat- siebezoek aan Zweden. Tot een van de programmapunten behoorde een staatsdiner in het koninklijk paleis te Stockholm. De foto toont de aankomst van koningin Elizabeth en koning Gustaf Adolf van Zweden (op de voorgrond) en koningin Louise van Zweden met de hertog van Edinburgh (2de paar) voor het diner ten païeize Het is waarnemers opgevallen, dat maarschalk Zjoekof, de Sowjet-imnister President Soekamo van Indonesië is gisteren uit Canada in Italië aangeko men. Het vertrek uit Montreal werd twee en een half uur vertraagd door een defect aan het speciale vliegtuig van de Pan American Airways waar mee de president reisde. Soekarno werd op het vliegveld van Rome verwelkomd door president Gronchi en minister van Buitenlandse Zaken Martino. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft het beginsel van neutralisme aan de kaak gesteld als een verouderde opvat ting. In de afgelopen tien jaar hebben de Ver. Staten met 42 landen verdragen, gesloten, waarbij het beginsel van neu traliteit, die voorgeeft dat een land het best de eigen veiligheid kan dienen door onverschillig te staan tegenover het lot van andere, verworpen wordt. Deze neutraliteitsopvatting raakt meer en. meer verouderd. Zij is, behalve onder zeer uitzonderlijke omstandigheden, im moreel en kortzichtig, zei Dulles in. een rede voor de universiteit van Ames in Iowa, Politieke waarnemers waren verrast over de inzichten van Dulles, omdat president Eisenhower op zijn persconfe rentie van 6 juni heeft verklaard, dat hij op zijn minst de neutrale positie van enkele jongere naties stilzwijgend kon goedkeuren. Hei bestuur van de Italiaanse so ciaal-democratische partij, de zgn. Sa- ragat-socialisten, heeft zaterdag een van Defensie, sedert 27 mei met meer! motie aangenomen, waarin samenwer- op officiële ontvangsten is verschenen, king met de communisten in de ge- Men vermoedt dat hij ziek is. I meenteraden wordt afgewezen. (Van een onzer verslaggevers) Vandaag was er te Scheveningen een ruime aanvoer van haring. Gedu rende het afgelopen weekeinde, en Deze foto uit Washington toont een ziekenauto van het leger die de zuidwestelijke poort van het „Witte Huis" binnenrijdt om pre sident Eisenhower over te gaan brengen naar het Walter Reed hospitaal. De tekst van het eerste medische bulletin dat na de geslaagde operatie werd uitgegeven, luidde: „De president is om 5.11 uur ,(10.11 uur Ned. tijd) naar zyn kamers in af deling acht teruggekeerd Tijdens de operatie is een darmverstopping, ver oorzaakt door ileitis, een met-kwaad aardige aandoening, ontdekt. E-a ver stopping is verwijderd. De operatie werd verricht onder een algehele nar cose. Het hart functioneerde normaal gedurende de gehele operatie. De toe stand van de president blijft zeer be vredigend." De operatie is verricht door vier doktoren. .Hartspecialisten waren er WWW** >-^v l.. -v bij wjjze van voorzorg bij tegenwoor dig Perssecretaris Hagerty zei zaterdag dat de president nog pijn voelde.. De dokters verwachten dat dit nog enige dagen zo zai blijven, maar de president is goedgeluimd. De doktoren vertelden dat de pre sident het hospitaal vermoedelijk bin nen een dag of vijftien kan verlaten. Gedurende de komende week zal hij officiële documenten kunnen tekenen en de noodzakelijke regeringsfuncties kunnen verrichten. De operatie duurde 1 uur 53 minu ten. De chirurgen bevonden dat on geveer 25 cm vah het ileum, het eind deel van de dunne darm, ernstig was ontstoken en zo gezwollen, dat de spijsvertering bijna geheel werd ge blokkeerd. Bij de operatie werd «en nieuwe opening gemaakt in de dikke darm op een ander punt. Het ontsto ken gedeelte werd in het lichaam ge lalen, waar het volgens dr. Heaion geen schade zal aanrichten. Volgens dr. Heaton, een van de chi rurgen, zal de levensduur van de pre sident door de operatie worden ver lengd in verhouding met zijn levens weten dertien vleetloggers en drie trawlers. De totale aanvoer aan ha ring werd geschat op ruim 4.100 kan tjes. Ondanks, deze flinke aanvoer daaldeh- 'Se' prijzen niet noemens waard. Voor de groene haring werd gemiddeld 100.per kantje be taald en voor de zoute gemiddeld 55.per kantje. De vangsten op zee zijn de laatste dagen goed geweest, hetgeen uit'de aan voer blijkt. Vanmorgen vroeg, toen ne gen vleetloggers hun lading aan de af slag losten, hadden zij aan boord de vangst van 53 andere schepen, in totaal duur zonder operatie. De dokters ver wachten niet dat de ziekte zich bij Eisenhouwer nog eens voor zai doen. Mevrouw Eisenhouwer en leden van de familie zijn, sinds de president in het' Walter Reed hospitaal werd opge nomen, m het ziekenhuis gebleven. Paus Pius XII, koningin Elizabeth van Engeland, president René Coty van Frankrijk en de Franse minister president Guy Mollet hebben Eisenho wer telegrammen met hun beste wen sen gestuurd. Bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland verklaarde bij zijn aankomst in New York: „De eerste woorden die ik op Amerikaanse bodem spreek, wil ik wijden aan een wens tot spoedig en algeheel herstel van president Eisenhower." In Amsterdam is een rel ontstaan over een beslissing van burgemeester Scherpe kritiek uitten sommi;» sprekers aan het adres van het N.V.V., van welke organisatie vele leden de vergadering bijwoonden. Gesproken werd over „het Nederlands Verbond van Verraders"' en over „de tienjarige dictatuur van het N.V.V." De vrije loonvorming werd even eens over de hekel gehaald. De bouw vakkers zien hierin namelijk de oor zaak van het niet uitbetalen der drie en zes p'ocent. Arbeiders uit andere plaatsen, zoals Zwijndrecht en Dor drecht, verklaarden hun kameraden te zuilen opwekken het voorbeeld van de Rotterdammers te volgen. Het voorstel voetbalwedstrijden te organiseren op het Schuttersveld, om langs deze weg gelden bijeen te bren gen, werd met luide instemming be groet. Na afloop der vergadering wer den enkele elftallen samengesteld. Besloten werd morgenochtend om 9 uur op het Schouwburgplein bijeen te komen, vanwaar men gezamenlijk naar de Ahoy-hal zal trekken. Tegen •en uur is daar een nieuwe vergade- 'ig belegd ""ij het verlaten van- de zóf' kreeg In het iveekeinde zijn bij operaties In drie gebieden rvan Algerie meer dian 150 opstandelingen gedood en een veel groter aantal gewond en gevangen ge nomen. Bij de zuiveringsoperatie in he tWes- ten van het land tussen TIemcen en de kust werden in totaal 67 opstandelingen gedood, terwijl 600 personen voor een nader onderzoek werden aangehouden. Bij gevechten in het Zuidelijke deel van het departement Constantme, die zaterdag begonnen en waarbij Franse troepen in het grensgebied werden ge steund door Tunesische militairen, sneu velden 45 opstandelingen en gaven zich tien man over. In het Nementsja-gebergte deden val schermtroepen een aanval op een concen tratie van opstandelingen, van wie er 35 werden gedood. Ook bij kleinere acties in de rest van het land leden de rebellen verliezen. elke staker een aanmeldingsformulier uitgereikt, waarop naam, adres etc. dienden te Worden ingevuld. Het actiecomité heeft zich voorlopig ge vestigd in de zaal „De Rode Doffer" aan de Josephstraat 78/ Ara. J. d'Ailly, die twee dagen geleden het beeld „Le Couple" (het paar) van de Frans-Amerikaanse beeldhouwer Lipchitz uit het grasveld bij het Leid- sebosje liet verwij'dercn. Uit protest heeft een zestal kunstenaars, van wie de vorige week door de stadsversicrings- commissie werken in het Vondelpark waren opgesteld, deze zaterdagmiddag in een geslaagde hliksem-operatie weg gehaald. Het groepje beeldhouwers had een kleine bestelauto gehuurd, die hen trouw in de eerste versnelling over de voor auto's verboden paden van het Von delpark volgde, van het ene beeld naar het andere. Er waren vrij veel fietsers en wandelaars in het park, doch nie mand keek vreemd op. Het beeld „Le Couple" heet een ab stracte voorstelling te geven van een liefdespaar. De meningen erover lopen, zoals meestal, uiteen. Sommigen zijn van oordeel dat het beeld aan duidelijkheid niets en aan abstractheid veel te wen sen overliet, anderen meenden, dat het een kikker moest voorstellen. Als bijzonderheid kan over het beeld, dat thans op last van de burgemeester is verwijderd, nog worden gemeld, dat men er in Arnhem blijkbaar weinig aan stoot aan heeft genomen. Daar heeft het op de laatste tentoonstelling 3 maan den lang in park Sonsbeek gestaan. Aanleiding tot de rel is waarschijnlijk een uitlating iij een Haags weekblad ge weest, waaringesuggereerd werd, dat B. en W. zich er niet van bewust waren, wat het beeld voorstelde „Zelfs in de meest lichtzinnige landen pleegt men ist soort uitbeeldingen niet aan de openba re weg te plaatsen", stond er in. De schrijver was ten slotte van mening, dat iemand met het gemeentebestuur een obscene grap had uitgehaald. Onder dagtekening 3 juni 1956 Is versche nen Staatsblad nr. 281, houdende de wet van 31 mei l£t>8 inzake een Algemene Ouder- domsverrekering. 193 last. De vangst van de vier andere trawlloggers werd gesohat op een goede 50 last. De vleetloggers voeren thans naast de zoute en groerie haring ook verse ma kreel en verse haring aan. Deze verse haring is bestemd voor de vismeelfa- brieken, waarmede de reders een con tract gesloten hebben, en voor de ver koop, omdat de verse haring thans nog een goede prijs opbrengt. Vorige- week_ werd tussen de ƒ20 en ƒ30 per srist,. verse haring betaald. Zoals bekend is.' wordt de groene haring, daf is de ba ring, welke het laatst gevangen en dus nog bijzonder vers is, mondeling_ ver kocht in de grote -vishal aan de de Binnenhaven. De zoute haring, dat is de haring, welke reeds enige dagen in de vaten gezeten heeft, wordt over de klok ver kocht in de haringafslag aan de eerste Binnenhaven. De hal was vanmorgen door de grote aanvoer van verse vis geheel gevuld, omdat de trawlloggers ook goede vang sten hadden. Een van deze loggers, de Sch 54, bracht niet minder dan 700 kis ten verse vis aan. Deze logger had ook 100 kantjes zoute haring aan boord. „Het Nederlandse kolonialisme in West- Irian ondergaat thans zijn laatste stuip trekkingen", aldus heeft de Indonesi sche minister van voorlichting vandaag in een onderhond verklaard. ,,.ue anti-ko loniale machten winnen aan kracht,en het wordt duidelijk, dat de pogingen van Nederland om zijn koloniale positie te handhaven, niet langer gesteand wordt door de publieke opinie in de we reld," aldus Sudibjo, die hieraan toe voegde, dat hij overtuigd'Is, dat de Ne derlanders tenslotte gedwongen zullen worden het gebied aan Indonesië „te- rug te geven". „De Nederlanders moeten veel geld besteden om West-Irian te exploiteren of zoals zij zelf beweren het volk van West-Iran te ontwikkelen maar tot nu toe heeft' dit geld nog niet veel voordeel opgebracht." aldus Sudibjo. Hij onthulde voorts, dat zijn ministe rie een plan heeft opgemaakt om een „politieke aanval" tegen Nederland te openen. De nieuwe provincie West-Irian zal als „basis" dienen voor deze aan val. De New York times schrijft maan lag. dat de reactie van het Nederland se publiek en de Nederlandse pers op de eer, die president Soekarno is bewe zen tijdens zijn bezoek aan de Verenig de Staten „verrassend gematigd is ge weest en tot voldoening stemt", gezien het feit, dat Soekarno „zich als een vijand van Nederland beschouwt." Het blad herinnert er in een hoofd- ai tikel aan, dat Soekarno's bezoek volg de kort na de eenzijdige opheffing van de Unie en het overlijden van Jung- sehlaeger. „In het licht hiervan zijn de Nederlandse reacties gematigd geweest en een aanduiding, dat men zich heeft ingespannen om ons standpunt te be grijpen. Dit standpunt is, dat de Ver enigde Staten oprecht trachten de vrede. nLfH w11- ,.en dS ve'ligheid in Zuid- Oost Azie te bevorderen. De houding van Nederland is een voorbeeld van goed in- e,n eeS nu«ige les in goed interna- Times g g' aldus de ..New York °;;«str°ming<m in West-Atjeh hebben JL,g, Lze", weggespoeld en hebben de oogst van hondrden hectaren vernield, aldus berichten uit Medan. Tot op heden ztin er geen slachtoffers gemeld maar gevreesd wordt, dat een aantal personen m ÖJeuram ken nabijgelegen dorpen, zijn verdron- r

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1