Hard nodig Haagse politieman gedood bij ongeval in IJsselmonde Huidige Russische leiders wisten wat er gaande was Moeilijke punten: huurbeleid en defensie-uitgaven Geheimzinnige berging van oude duikboot door Duitsers V m SliSllSt m Defensie-uitgaven voor 1957 niet verhogen Atoomoven van VS voor Duitsland Britse verhalen tegengesproken Pineau bezocht Eisenhower Goede wil moet getoond worden Minister Mansholt naar Rome? Hoofdredacteuren protesteren Weer overzicht wSB® iW DONDERDAG 21 JUNI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3413 Weerbericht w. Schadevergoeding van V.S. Motor met zijspan vloog uit de bocht Arrestatiebevel voor oud-president Peron 2000 doden door aardbevingen. Dulles over Stalins despotisme Prins Bernhard in Genève Rotterdam: Witte de VVithstraat 30 Telef. 115700 <4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiaehtendienst abonnementen 18.30-1930 n Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 113892 - Adm. Tel. 114402 Klaehtendienst 18.39—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam. Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788'* Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand" e.m per Kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG O O Geldig tot vrijdagavond. WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met in het Noorden en Oosten van het land aanvankelijk nog enkele verspreid voor komende buien. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind tussen Noordwest en Noord. ZON EN MAAN 22 juni: zon op 4.22, onder 21.06; maan op V 20.27, onder 3.45. V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ERLEDEN zondag kon men verschillende kerken duidelijk merken aan gebed en prediking hoe zeer de verkiezingsuitslag een schok is geweest. Een heilzame schok, waar in de pre diking tot uitdrukking werd gebracht dat het verlies dat de christelijke par tijen leden het gevolg is van het feit dat leden der kerk hun taak in de po litiek niet of verkeerd bleken te heb ben verstaan. Wij zouden het van grote betekenis achten indien dit algemeen zo in de kerken zou worden gevoeld en indien er in de prediking ook in toenemende mate op zou worden gewezen dat een recht verstaan van onze christelijke roeping in het staatkundige leven met zich meebrengt de keuze voor de chris telijke partij. Het kan de kerk niet onverschillig Eijn hoe de structuur van onze samen leving er op den duur uit gaat zien. De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk neemt in dit opzicht een bepaald standpunt in, dat samenhangt met de in die Synode overheersende theologische opvattingen. En dat standpunt is, met al de reserve waar mee het wordt geformuleerd, duidelijk afwijzend voor de stelling, die wij hiervoor formuleerden over het recht verstaan van onze christelijke roeping ln het staatkundig leven. Het is niet alleen in het belang van de chr. partij, maar het is in het be lang van de kerk zelf, Indien binnen haar muren tegenover het standpunt van de Generale Synodeder Ned. Herv. Kerk het andere standpunt wordt gehoord. De kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Huizen heeft dit belang tijdig onderkend. Maar het is ook van grote betekenis, indien binnen de kring der Gereformeerde kerken de noodzakelijkheid steeds meer zou wor den gevoeld, om in prediking en pas torale arbeid aan deze zaak aandacht te schenken. Over het algemeen is er in de Gere formeerde kerken in dit opzicht wel een goede gezindheid. Er zijn ook van wege de Generale Synode der Gere formeerde kerken in dezen wel goede dingen gezegd. Maar men krijgt wel eens het gevoel dat men het gevaar dat dreigt, in de kerken toch niet als zo wezenlijk heeft gezien. Men volstond met betrekkelijk korte en simpele verklaringen, terwijl het al zo geworden was dat de dingen, waar het hier om ging niet meer zo vanzelfsprekend waren voor de men sen dat men met korte en simpele verklaringen de zaak kon afdoen. Het wordt nl. een worsteling om de mensen. En de partij op haar manier en de kerk op haar geheel eigen wijze, die zljzelve moet bepalen, heeft daar ook mee te maken. - -v.v «r- j»p«* s mm HÉ heren rU zouden hierover nog een op merking willen maken. Politieke partij en kerk moeten scherp worden onderscheiden. Wij begeren geen man dement. Wij begeren alleen dat de kerk haar leden zal opwekken hun politieke; vrijheid zo te besteden dat de christe lijke politiek wordt gediend en dat zij; dat vraagstuk in haar herderlijk werk betrekt. En dan dit: De mensen, die in ons land de christelijke politiek daadwer kelijk dienen, doen dit met als achter grond en als enige stimulerende kracht de boodschap van het Evangelie zoals de kerk die brengt. Christelijke poli tiek, een christelijke politieke partij en christelijke politici zijn onvoorstelbaar en onmogelijk, zonder de kerk van waaruit zij moeten leven. Een kerk, die dit niet meevoelt en die deze politieke wereld en deze poli tieke mensen niet mee wil dragen, laat hen ln de kou staan met een dan ternauwernood meer te dragen last. Het is goed ook dit eens te zeggen. Want die politici zijn ook leden van de' kerk, die het van haar moeten hebben. De kerk behoeft geen politici na te praten. Zij behoeft zich helemaal niet te identificeren met enige politieke partij of te kiezen voor een bepaald concreet politiek beleid. Maar wat de kerk o.i. wel moet doen is te erkennen dat in deze wereld van nu, met haar vele moeilijke vraag stukken, de politiek alleen maar bena- derd kan worden en dus benaderd moet worden vanuit het Woord des Heren en dat daarom vóór een chris telijke partij en tegen de van een ge loof en levensbeschouwing losgemaak te partij moet worden gekozen. Een klein beetje meer Kuyperiaan: elan, waarbij ook de kerk bewust leefl uit de gedachte van het „Geen duim breed is er op heel het erf van ons menselijk leven, waarvan de Christus die aller soeverein is, niet zegt: ■Mijn", hebben wij hard nodig. Tilanus, prof. mr. C. P. M. Rornme, dr. IV. Drees, prof. dr". J. Zijlstra, mr. J. A. TV. Burger, prof. mr. P. J. Oiut. STANDPUNT DR. "T)E opvatting van dr. Drees over de defensieuitgaven kómt hierop neer, dat hjj van mening is, dat het defen- sieplafoöd tot en met het jaar 1957 moet worden gehandhaafd op 1350 mil joen gulden, omdat de financiële situa tie voer de schatkist in de naaste toe komst naar zijn oordeel ernstige zor gen baart. Het is immers zo, dat de Neder- landsche Bank op het ogenblik reeds 150 miljoen gulden, aan de Staat der Nederlanden heeft geleend in de vorm van schatkistpapier en dat in de ko mende tijden deze geldschepping aan zienlijk zal moeten worden uitgebreid. Aan de andere kant is minister Staf van mening, dat het niet mogelijk is de parate sterkte van onze strijd krachten op het huidige peil te hand haven wanneer niet reeds voor 1957 en ook voor de daarop volgende drie jaren de defensieuitgaven met enige honderden miljoenen worden- ver hoogd. De vijf fracties komen voor een moeilijke beslissing te staan, waarbij voor de socialistische fractie de be slissing extra moeilijk zal zijn omdat een deel van deze fractie de opvatting van dr. Drees ten aanzien van de defensieuitgaven niet deelt. Dat de andere fracties in dit opzicht met hem zullen meegaan, staat even eens allerminst vast. Bij het vraag stuk van het huurbeleid heeft de so cialistische formateur zich uitgespro ken voor een afroming van een even tuele huurverhoging. Naar wij ver nemen zal de AH. Tweede-Kamer fractie vrijdagmorgen bijeenkomen. Tsjecho-slowakije heeft van de V.S. een schadevergoeding van 5.525.374 kro nen (ongeveer drie miljoen gulden) ge- eist voor het verongelukken van een Tsjechoslowaaks passagiersvliegtuig in januari jl-, dat aan een botsing te wijten zou zijn geweest. Bij dit ongeluk kwamen 22 personen om het leven, ter wijl er vier werden gewond. Eén tragisch ongeval is vanmorgen omstreeks half acht op Rijksweg 13, ter hoogte van IJsselmonde gebeurd. Een motor met zijspan van de Haagse politie vloog hier uit de bocht. De twee berij ders, de 32-jarige Joh. Boonman uit de Regentesselaan te Den Haag en de 44-jarige H. J. Booy uit de Nunspeetlaan, werden uit de motor geslingerd. De hoofdagent Booy kwam op_ een zeer ongelukkige wjjze terecht. Hij sloeg met het hoofd tegen een betonnen paal en was vrijwel op slag dood. De hoofdagent Boonman, die de motor bestuurde, viel in de berm van de weg. Hij is met niet levensgevaarlijke «ver wondingen opgenomen in het Zuider ziekenhuis. De twee politiemannen behoorden tot een groep van de Haagse motorpolitie, die vandaag onder leiding van de hoofd commissaris zouden deelnemen aan d Brabant-rit in Tilburg. De verslagenhei onder de collega's van de twee ver ongelukte agenten was groot. De groep is in de loop van de morgen teruggekeerd naar Den Haag. ■Het hoofdkwartier van de Argentijnse federale politie heeft een dagorder uit gegeven, waarin de arrestatie wordt ge last van de voormalige president Juan Peron. In ïe dagorder staat, dat de voormalige dictator, als hij wordt gegrepen, ter be schikking moet worden gesteld van de bijzondere strafrechter, dr. Maria Reyna, wegens misdaden tegen het wetboek van strafrecht,- ambtsmisdrijven en misbruik van openbare fondsen. De dagorder besluit met de opmerking, dat Peron op het ogenblik „vermoedelijk" in Panama verblijft. Beeld van Stalin verwijderd Het stadsbestuur van Moskou heeft het grrote beeld' van Stalin in de hall van bet Moskou hotel doen verwijderen. Gis- leren werd opgemerkt dal het vervangen wat door vier palmen. Het hotel ressorteert onder de Sow jet van Moskou. Het beeld was ongeveer vier meter hoog. In New York is een akkoord gepara feerd voor de levering van een Ameri kaanse reactor voor atoomonderzoek aan West-Duitsland. De reactor, die in juli van het vol gend jaar zal worden afgeleverd, wordt in München geplaatst, waar hij gebruikt zal worden bij het universi taire onderwijs. Frankrijk zal volgens de met Ame rika gesloten overeenkomst over sa menwerking voor vreedzaam gebruik van atoomenergie veertig kilo verrijkt uranium U-235 ontvangen. Deze hoe veelheid is aanzienlijk meer dan in overeenkomsten tussen Amerika en an dere landen is vastgesteld. De reeks aardbevingen, die begin juni Afghanistan teisterde, heeft volgens radio-Kaboel aan ongeveer tweeduizend personen het leven gekost. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft donderdag op een bijeenkomst in San Francisco verklaard, dat er een scherp contrast bestaat tussen het „despotisme" van het communisme in de Sowjet-Unie en China en de voordelen van de democratie in de vrije wereld. De huidige Sowjet-Ieiders, eens Stalins nauwste medewerkers, moeten nu toe geven, dat, als hun stelsel eenmaal aan een land Is opgelegd, er „geen middelen bestaan om de grofste misbruiken te verhinderen", aldus Dulles, (Van onze parlementaire redacteur) 1~)E kabinetsformateur, dr. Drees, heeft gistermiddag tijdens de informele gezamenlijke bespreking, die hij met de vijf fractie voorzitters, de heren Burger (Arb.), Romme (KVP), Zijïstra (AR), Oud (VVD), en Tilanus (CH) heeft gehad, gevraagd of zij princi pieel bereid zijn met hem të trachten een vijf-partijen kabinet samen te stellen, nadat men het .over de oplossing van de belang rijkste vraagstukken "met elkaar eens is geworden. D© vijf fractie leiders hebben hem beloofd uiterlijk maandagmorgen hun antwoord schriftelijk in te dienen. Dr. Drees heeft <Je vijf fractieleiders op de hoogte gësteld van zijn opvatting over de belangrijkste vraagstukken, die .hangende zijn, men name over-het uitgaver .-niveau voor de defensie en over het huurbeleid mèt het vraagstuk van de afroming van een eventuele huurverhoging. Dr. Drees noemde het deferisiéplafond en het huur beleid de controversiële problemen waarover men het eerst eens zal moeten worden voordat over de 'verdeling van dé portefeuilles en over het polsen van ministers, kan worden gesproken. De kabinetsformateur heeft erop ge wezen dat er in- het parlement geen gesloten meerderheid enerzijds en een gesloten oppositie anderzijds te vormen Is. Daardoor ontbreekt de nodige be weegljjkheid In de samenstelling van een kabinet. Hy voted het daarom be ter te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is dat vijf partijen, de P.v.d.A. de K.V.F., de A.R. Partij, de V.VD. en de C.-H. Unie, samen zouden kunnen gaan in een kabinet. Het eerste punt, dat dr. Drees aan de orde stelde, was de voorgaande onaangename berichtgeving in het buitenland over het Koninklijk Huis. Zo berichtte de Engelse „Daily Ex press" gistermorgen dat er in" Ne deriand „geen nieuw kabinet zou kunnen worden gevormd totdat de koninklijke crisis voorbij was". De Koningin zou volgens de „Daily Ex press" naar het oordeel van alle po litieke leiders in Nederland haar relatie met de vrouw, die prinses Marijke's genezing zou bewerkstel ligen, moeten verbreken of afstand moeten doen van de troon. De vijf fractieleiders en dr. Drees hebben de Nederlandse pers uitdrukkelijk laten weten dat deze berichten vol komen ongegrond zijn. Er is- geen sprake van dat de vorming, van een kabinet hiervan zou afhangen. Vervolgens heeft dr. Drees een uit eenzetting gegeven van de financiële toestand van ons land op grond van de voorlopige gegevens, waarover hij beschikt. Naar zijn oordeel hangt het daarvan af of men de militaire uitga ven al of niet zal kunnen verhogen en of men een bepaalde oplossing van het andere controversiële vraagstuk: het huurbeleid met het probleem van de afroming zal moeten kiezen. i RICHTLIJNEN De formateur heeft de vijf fractie leiders dus geen compleet en concreet op schrift gesteld program v Tgelegd. Behalve over de genoemde "elang- rijkste vraagstukken heeft hij echter wel voor een aantal minder belang rijke vraagstukken richtlijnen voor het regeringsbeleid naar voren gebracht. Vandaag of morgen zullen de Kamer fracties van de P.v.djA, K.V.P., A.R., V.VJ>. en C.-H. Unie, -bijeenkomen om zich uit te spreken over de plannen van dr Drees. Maandagochtend heeft de formateur als termijn-gesteld voor het in ontvangst nemen van de schriftelijke antwoorden Nahet - gezamenlijk overleg met de vyf fractieleiders had:, dr. Drees nog een afzonderlijk onderhoud met de AJEL-fraotleleider prof.-dr.: J. Zijlstra, De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau heeft gisteren, na een conferentie van tién minuten met president Elsenhower, verklaard, dat hfj er zeker van was, dat de presi dent „een prompie oplossing" van het Algerijnse vraagstuk verwacht. Chroesjtsjefs rede overStalin was ,,de meest vernietigende veroordeling van het despotisme, die ooit door een despoot is uitgesproken". „Het commu nistische stelsel van de Sowjetunie ver schaft geen garanties tegen grove mis bruiken als waarvan Chroesjtsjef getuig de". Slechts de dood of geweld kan een einde maken aan wanbestuur en zelfs dat geeft geen zekerheid, aldus Dulles, want Beria, die volgens Chroesj tsjef nog erger was dan Stalin, zou Sta lin waarschijnlijk zijn opgevolgd als hij niet met geweld was uitgeschakeld. De mannen, die nu in de Sowjetunie agnilde.JSn'Mcht -zijn,-wisten ónder Sta lin zeer ;.>éd wat er gaande was. Chroésjlsjèt en Boelganin hebben ge profiteerd van Stalins zuiveringen bin nen de partij, zo verklaarde Dulles. De Sowjeileiders schijnen een herha ling van Stalins wanbeheer te willen verhinderen, doch „deze winst is niet geboekt door de Chinese communistische partij, dié haar stelsel ln Azië tracht uit te breiden". Zeventien miljoen Duitsers kennen het communisme uit de eerste hand en de meeste anderen hebben ooggetuige verslagen gehoord. Waarom verklaart de Sowjetunie nu, evenals op de Ge- nèefse ministerconferentie van vorig jaar novembef, dat zij geen vrije ver kiezingen kan"'toestaan? Vreest zij dat het Duitse volk zich 2al afwenden van de zogenaamde „sociale winst" die het communistische regiem aan Oost-Duits- land heeft opgelegd?, zo vroeg hij. Waakzaam De Sowjetleidérs verklaren nu wel dat zij het gebruik van geweld willen afzwe ren, doch het Westen zou dwaas" zijn als het meende dat het gevaar voorbij is en dat de politiek van wederzijdse veiligheid, waarop de oude Sowjettac- tiek - is gestrand, opgegeven kan wor den. Geweld is de klassieke en natuurlijke tactiek" van het communisme, aldus Dulles. De vrije landen mogen daarom hun waakzaamheid niet laten verslap pen en zij moeten hun politiek ter .ver zekering van de vrede handhaven.-V - Wij kunnen hopen, dat de krachten die nu in de Sowjetunie en de com munistische landen aan het werk zijn,: de communistische leiders steeds méén zullen brengen tót naleving van de be ginselen üer vrijheid. Zo zal het begin van een tijdperk van werkelijk libera lisme in de gehele wereld kannen aan breken. Voor de eerste maal in vele ja ren is die mogelijkheid nu duidelijk zichtbaar, zo beslootFoster Dulles. Hoge functie F.A.O. Onbekende Westduitse bergers heb ben dinsdag. In het Kattegat een ge heimzinnige duikboot - aan de opper vlakte gebracht, die twaalf jaar lang bij het eiland Anholtop de bodem van de zee "gerust heeft. De berging is in de Deense terri toriale wateren uitgevoerd, maar de Deense autoriteiten zijn nergens van in kennis gesteld, terwijl hun even min om .toestemming gevraagd is. De bevolking op het - eiland Anholt heeft echter - dagen lang1 met grote belangstelling de arbeid" van de Duitse duikers gadegeslagen. Men vraagt" zich op het eiland af of die oude duikboot die krachtsinspanning wel -waard is. Ook het Deense marinecommando pij nigt zich daarover de hersens. Een woordvoerder verklaarde; dat- het com mando tot dÜ3ver zonder succes gepro beerd heeft inlichtingen over operatie en duikboot in te winnen. Niet officieel is echter van de zijde der Deense marine vernomen, dat de duikboot van een zo modern type moet zijn, dat zij zelfs thans nog zeer goed in een moderne oorlogsvloot zou passen. Van dit type werd slechts een schip gebouwd en dit is in 1945 vermoedelijk door de Duitsers zelf tot zinken ge bracht om te voorkomen dat het in handen van de vijand zou vallen, zei den 'deze woordvoerders. De blauwdrukken zijn vernietigd tij dens de geallieerde luchtbombardemen ten van Berlijn. Volgens vissers van het eiland An holt was de duikboot nog volkomen in tact toen zij vandaag aan de oppervlak te kwam. Ten gevolge van het slechte weer moesten pogingen om de boot weg te slepen opgegeven worden. Verwacht wordt echter dat de boot later op de dag de terugreis naar een Westduitse haven vermoedelijk Kiel zal kun nen aanvaarden. Tav* (Van onze Haagse redacteur) De Wereld Voedsel en Landbouw Organisatie (F.A.O.) zal in september a.s. te Rome een congres beleggen ter benoeming van een - opvolger van de directeur-generaal van deze Organisa tie, de Amerikaan Cardon, die als zo danig aftreedt. Naar wij vernemen wordt de Nederlandse minister van Landbouw, S. R. Manholt, de meest ge schikte kandidaat voor deze functie ge acht. Een eventuele kandidaatstelling van minister Mansholt voor deze belangrijke functie behoeft zo vernemen wij ver der geen invloed te hebben op het verloop van de kabinetsformatie. Aangenomen wordt dat minister Mans holt in het nieuwe kabinet zal worden opgenomen. Mocht echter in september de bewindsman benoemd worden tot directeur-generaal van de F.A.O., dan is het waarschijnlijk, dat dan zijn plaats in het kabinet zal worden ingenomen, door zijn partijgenoot dr. ir. A. Vonde ling. In socialistische kring wordt althans in die richting gedacht. Zoals inij gisteren reeds meldden hebben president Tito van Joego slavië "u partijsecretaris Chroes- tsjevo van de Sowjet-Unie dinsdag in het Dynamo-stadion te Moskou een menigte van 80.000 Russen toege sproken. Van links naar rechts ziet menChroestsjew, Tito en Worosjilow. Buitenlandse sensaties om Koninklijk Huis De sectie hoofdredacteuren van de fede ratie van Nederlandse Journalisten heeft besloten een protest aan buitenlandse journalisten-organisaties te richten tegen de wijze, waarop een aantal buitenlandse bladen in de laatste dagen sensaties heeft gewekt over het Koninklijk Huis. Vele dezer publikaties waren naar het eenstemmig oordeel der sectie zozeer in strijd met de hoge opvattingen van jour nalistieke verantwoordelijkheid, die in Nederland gelden, dat een protest nood zakelijk wordt geacht. Z. K. H. Prins Bernhard-spreekt he den in Geneve aan een lunchbijeenkomst van de American Association of Geneva een rede uit over de Amerikaans- Europese verhoudingen. DE BILT, 21 juni 10 uur. Het hogedrukgebied op de Oceaan verplaatste zich de afgelopen 24 uur in ae richting van Ierland. De depressie voor de kust van Noorwegen vult lang zaam op en trekt nu in- Noordelijke rich ting weg. Daarentegen blijft boven het Oost^eegebied de luchtdruk relatief laag. Bij deze luchtdruk verdeling handhaaft z y>.,onze streken een koude Noord westelijke luchtstroming. Door de on stabiele opbouw van de aangevoerde lucht ontwikkelen zich plaatselijk buien in hoofdzaak in het Noorden en Oosten van het land. Veel verandering in de* huidige weerstoestand wordt er de ko mende 24 uur niet verwacht. van m vraagt meran van «3®

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1