Woningbouw beleid Stormloop op gebouwen van communisten Betogers riepen om brood Gesprek met minister Staf Dr. Drees liet zich niet overtuigen Atoomaanval treft ook bevriende landen TANKS VUURDEN OP STAKERS Mededeling van Koningin en Prins W' Nog steeds intern overleg Duurdere koffie nog duurder DRUKKE DAG VOOR PRINSES BEATRIX IN AMSTERDAM AMERIKAANS GENERAAL: „Moord op Stalin als excuus van Sowjetleiders W eeroverzicht VRIJDAG 29 JUNI 1956 fW"STSM cem p" r„?'"6 p« VEERTIENDE JAARGANG No. 3420 Weerbericht Westduitse ooggetuige over Poznan Jhr mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh minister van Staat Uitreiking Zilveren Anjers Met ouders naar hoofdstad Militaire aubade voor Prins Bernhard Senator geschokt door onthulling Wijziging doodstraf in Canada POOLSE tanks en soldaten hebben gisteren in Poznan, het vroegere Posen, het vuur geopend op duizenden arbeiders. De arbeiders waren in staking gegaan en demonstreerden voor lagere voedselprijzen en tegen de Russische invloed in Polen. Een menigte, die zich om acht uur 's morgens op het voornaamste plein had verzameld, deed aanvallen op het hoofdkwartier van de Poolse (communistische) verenigde arbeiderspartij en andere gebouwen. Een gevangenis werd in brand gestoken, trams werden omgeworpen en een Russische vlag werd afgerukt. Radio-Warschau heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat er bij de onlusten 38 personen zijn gedocd en 270 gewond. In de uitzending van 12.00 uur werd verklaard, dat de toestand in de grote industriestad thans weer normaal is. Bij de doden bevonden zich soldaten van het Poolse leger en functionarissen van de openbare veiligheid. Niet overtuigd. Huren Grootste actie Georganiseerd „Strenge straffen" Prijs met 20 en 10 cent per pakje gestegen r WANNEER Amerika ooit een grote aanval met atoomwapenen op Rusland zou doen, zou dit honderden miljoenen" mensenlevens kosten, ook in bevriende landen De dodelijke straling zou naar gelang van de wind aan de ene kant diep in West-Europa doordringen of aan de andere kant zeker Japan en de Philippijnen bereiken. Dit heeft luitenant-generaal James M. Gavin, hoofd van de afdeling onderzoek en ontwikkeling van het Amerikaanse leger, medegedeeld. De generaal legde zijn verklaring af voor de subcom missie van de Senaat die eer. onderzoek instelt naar de sterkte van de Amerikaanse en Russische luchtmacht. 'M Slachtoffers W. F. K. Bischoff v. Heemskerck voorzitter Z. H. Jaehtverenigmg ff Rotterdam: Witte de Wrthstraat 30 - Telel U57Q0 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Klacntendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115700 'g-Gravenhage: Huygensplem t Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2^b Telefoon mna- j b.o pe. Kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijksj Directeur: H. DE RUIG Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, morgen ook perioden met zonneschijn. Overwegend matige zuid-westelijke wind. Hogere temperaturen. ZON EN MAAN 30 juni: zon cy> 4.25, onder 21.05; maan op 23.44, onder 12 13 O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van een bijzondere medewerker) OP de algemene ledenvergadering van de nationale woningraad, ge houden 22 en 23 juni j.l. te Vlissingen, heeft de secretaris van deze instelling een inleiding gehouden over het wo ningbouwbeleid, waarbij verschillend» aspecten van dit beleid aaneen uit voerige beschouwing zijn onderwor- worpen. Wij noemen hierbij het loon- belekt, de houding van het bouwbe drijf als collectiviteit tegenover de technische mogelijkheden tot produk- tievechoging, de samenwerking f- -->n alle bij de woningbouw betrokken pci - tijen, het goedkeuringsbeleid van de minister, de verhouding tussen de particuliere bouw en de woningbouw, alsmede de kwaliteit van de woning wetwoningen. Alhoewel deze beschou wing kritisch was ingesteld, was het toch verheugend dat zij in haar opzet «cn positieve strekking had. Bepaalde verschijnselen werden wel scherp ge hekeld, maar bij het negatieve is hei gelukkig niet gebleven. Het bestek van dit artikel laat nie' toe op alle facetten in te gaan. Wi, willen ons daarom bepalen tot dat gene, waaromtrent de minister var Wederopbouw en Volkshuisvesting al: repliek op de bovengenoemde inlei ding, op de tweede dag der vergade ring zijn opvattingen heeft kenbaai gemaakt. E nationale woningraad slaat met O zorg het thans door de minister gevoerde goedkeuringsbeleid gade. Tot goed begrip hiervan zij vermeld, dat de verdeling van de woningcon- tingenten tot voor kort geschiedde op basis van de behoeftenormen. In ver band met de noodzakelijke continuïteit in de woningbouw hebben velen hun bezwaren tegen dit systeem kenbaar gemaakt, omdat het regelmatig voor kwam dat plaatselijk wel bouwcapa citeit aanwezig was, doch dat geen woningen meer konden worden ge bouwd, omdat het toegewezen contin gent (bouwvolume) was verbruikt. Het is te verstaan dat ln een tijd, waarin alle krachten moesten worden aange wend om het leed van de woningnood weg te nemen, het niet benutten van bouwcapaciteit weerstanden oproept. De minister heeft niet geaarzeld de maatregelen .te nemen welke waar borgen dat alle-beschikbare capaciteit volledig wordt gebruikt. Het nieuw* goedkeuringsbeleid opent daarom d« mogelijkheid, om wanneer in een be paalde plaats het contingent verbruikt is doch nog wel krachten voor woning bouw aanwezig zijn, het toegestane contingent te verhogen. Wij zijn van gevoelen dat de minister met deze nieuwe regeling een goede greep ge daan heeft. De bezwaren van de nationale wo ningraad vinden hun grond echter in de overweging, dat met deze regeling het gevaar van overstroming van de bouwmarkt niet denkbeeldig is. Hier bij wordt gewezen op de sterke stijging van het aantal woningen in uitvoering. Van ca. 53.000 in december 1950 tot ruim 81.000 op dit moment. Alhoewel de inleider zich bewust was, dat hij zich op het eerste gehoor voor velen wat impopulair maakte, was hij toch van mening, dat de overvloed van goedkeuringen zich zou wreken in een nog grotere overbelasting van de bouwmarkt, hetgeen leiden moet tot •en daling van het bouwtempo. Bloedige opstand in de Poolse stad Poznan Een Westberlynse zakenman is vandaag teruggekeerd uit Poznan. Hij heeft verteld de demonstrerende arbeiders m het Duits te hebben horen roepen: ,,De Russen moeten weg Hij heeft het volgende ver haal verteld: „De algemene staking begon in de vroege morgen. De trams stop ten in het centrum van de stad De lege wagens vormden een lange rij langs de hoofdstraat tot aan het station. Vervolgens werden tal van vracht auto's langs de straten geparkeerd. De chauffeurs sprongen er uit en voegden zich bij de marcherende arbeiders. De arbeiders liepen over de trot toirs naar de jaarbeursterremen, waar met machinepistool gewapen de-agenten op wacht stonden. Op het hoofdstation van de stad lieten de machinisten de tremen stoppen. Zij lieten de fluiten van hun locomotieven loeien en onder tussen haalden arbeiders op de jaar beursterreinen alle vlaggen neer. Onderdelen van het Poolse leger, die de beurs bezochten, mengden zich onder de demonstranten. De arbeiders verlieten de fabrie ken en de winkels werden gesloten. De massa's demonstranten droe gen spandoeken by zich met het woord „Chleb" (brood)." „De vijandelijke agenten slaagden er in de menigten in de straten van Poznan tegen de autoriteiten op te bitsen. De verliezen aan mensenlevens werden ver oorzaakt tijdens aanvallen op openbare gebouwen", aldus de radio. Rondom het stadhuis waren Poolse troepen samengetrokken om te verhin deren, dat het door de betogers werd bestormd. Volgens een ooggetuige is de staking begonnen in de Stalmlocomotievenfa- briek, waar arbeiders een boodschap aan premier Cyrankiewicz hadden gezonden om te Posen een onderzoek te komen in stellen naar de looneisen van de arbei ders. Tijdens de onlusten heeft de pre mier zich naar de stad begeven. De voornaamste leuzen van de stakers waren „Dit is onze revolutie" en „De sowjets moeten gaan". „De vijand koos Poznan (een stad met 270.000 inwoners) niet toevallig voor zijn provocaties. Op het ogenblik wordt daar de 25ste internationale jaar beurs gehouden (waar duizenden bui tenlanders komen Red.). Het doel wasteen schaduw te werpen over de goeie naam van de Poolse volksrepu- de ontwikkeling van de vreed- nternationale samenwerking te dyken", zei de radio, enover- buitenlanders hadden de ers zich .correct gedragen. De communistische Poolse radio ver klaarde dat de incidenten veroorzaakt werden door „imperialisten en de reac tionaire ondergrondse beweging", die ge bruik maakten van de economische moei lijkheden in een aantal fabrieken in de stad. Vanwege H.M. de Koningin en Z.K.H de Prins der Nederlanden wordt de vol gende mededeling verstrekt: „De wyze waarop men in den vreem de het toelaatbaar heeft geoordeeld in het openbaar ons gezinsleven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belichten, heeft ons beiden teleur- gesteld en gegriefd. Wjj achten een onderzoek naar de Vrijdagochtend heeft het cadetten- j Militaire Academie in Breda ZJCH. tamboerkorps van de Koninklijke j Prins - Bernhard op het paleis te Soestdijk een verjaardagshulde gebracht. r IJ hebben reeds enkele malen in vroegere artikelen betoogd, dat de overspanning van de bouwmarkt voor de woningproduktie vooral in financieel opzicht nadelig is. Wan neer men een vergelijking als voren staand maakt tussen 1050 en heden, mogen wij echter niet nalaten er op te wijzen dat het aantal woningen, het welk jaarlijks wordt voltooid, ook be langrijk gestegen is, nl. ruim 88.000 in 1954, tengevolge van de vorstperioden in 1955 daalde dit aantal in dat jaar tot bijna 61.000 en- de verwachting ia gewettigd dat dit jaar behoudens on voorziene omstandigheden weer een record zal worden gevestigd. Immera in 1955 is met de bouw van 76.000 wo ningen begonnen en aangenomen mag dus worden dat wij dit jaar het aan tal van 70.000 voltooide woningen wel zullen halen. Het grote aantal in uitvoering zijn de woningen maant anderzijds wel tol voorzichtigheid en het is dus geboden bij het goedkeuringsbeleid grote voor- dchtigheid te betrachten. Wij zijn echter van oordeel, dat het benut ten van ongebruikte bouwcapaciteit bet eerste middel is tot verhoging van le woningproduktie en hopen dan ook iat de minister de nieuw ingeslagen weg zal blijven bewandelen. En mocht »et aantal woningen in uitvoering rtraks inderdaad te hoog blijken, dan üent de oplossing niet te worden ge tocht in een vertraging in de goedkeu ringen voor de woningbouw, doch in een sterkere afremming van de overi- je bouwwerken. Ook het verlenen van goedkeuring voor woningbouw met een halve premie speelt hierbij een rol. In een volgend artikel zullen wij dit Qader belichten en daarbij tevens de opvatting van de minister vermelden. Vertaling. Een woordvoerder van de Ahmadyja-missie in Zurich heeft verklaard, dat op het ogenblik een Rus- -siscbe ve-takng van de Koran in voor- beic'd ng is. 'Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen had men gister avond de Indrnk, dat het gesprek tus sen de kabinetsformateur, dr.Drees en de demissionaire minister van Oor log en Marine, Ir. Staf, dat gistermid dag heeft plaats gevonden, de uiteen lopende standpunten over de hoogte van de militaire uitgaven voor 1957 niet tot elkaar heeft gebracht. Zoals bekend, meent dr. Drees dat de NAVO-verplichtingen kunnen worden nagekomen binnen het raam van 1450 miljoen gulden, terwijl mi nister Staf 1650 miljoen gulden het minimum acht. Dr. Drees had de laatste dagen de indruk gewekt, dat hy bereid was een hoger uitgavenbe- drag te accepteren dan 1450 miljoen, indien men hem er van kon overtui gen dat de NAVO-verplichtingen dit eisen. De financiële en militaire deskun digen, die hem de laatste dagen hier over hebben voorgelicht, kwamen eveneens op het minimum van 1650 miljoen uit. Gisteren bleek de formateur echter tenslotte niet overtuigd en kon hij met minister Staf geen overeenstem ming bereiken. Ten aanzien van het minimum der defensieuitgaven staat de zaak der kabinetsformatie er mog steeds vrij somber voor. Uiteraard behoeft echter het feil, dat dr. Drees en minister Staf op dit punt geen overeenstemming konden bereiken, niet te betekenen dat zulks evenmin mogelijk zal zijn tussen dr. Drees en de vijf fractievoorzitters. Maar het standpunt van minister Staf weegt wel bijzonder zwaar voor de prot.-chr. fractieleiders, de heren Zijl stra en Tilanus. Ten aanzien van het tweede con troversiële punt, dat door de forma teur in deze eerste fase van de ka binetsformatie aan de orde is gesteld, 3e huren, valt geen ander nieuws te melden, dan dat de minister van We deropbouw, minister Witte, aan wie de formateur advies gevraagd heeft, met zijn staf druk bezig is een rap port op te stellen over de mogelijkheid van beperking van de vrije besteding van een eventuele huurverhoging van 25 pet door middel van het uitgeven van certificaten. Men hoopt op het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting uiterlijk maandag met dit rapport ge reed te zijn en het is dus onwaarschijn lijk dat dr. Drees nog deze week de vijf fractievoorzitters voor nieuwe bespre kingen uit zal nodigen. Het hangt af van het ontvangen van bepaalde adviezen uit de ambtelijke we reld, wanneer de kabinetsformateur, dr. Drees, weer contact zal opnemen met de leiders van de vyf grote fracties uit de Tweede Kamer. Dit betreft vooral het advies, dat de formateur dezer dagen heeft gevraagd aan de demissio naire minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, mr. Witte, betreffende be paalde denkbeelden over het huurvraag- stuk. Aldus heeft een woordvoerder van dr. Drees vanochtend meegedeeld. Uiteraard kan de formateur daarop geen invloed uitoefenen en over een derde ontmoe ting met de fractieleiders Kunnen dan ook geen mededelingen worden gedaa». Of de fractieleiders voor een nieuwe bespreking een schriftelijk overzicht zul len krijgen van de stand van zaken, hangt geheel van de omstandigheden af. De woordvoerder zedde voorts naar klaring van schout-by-nacht Kruys, dat aanleiding van een vraag over de ver- dr. Drees zich voorstander beeft betoond van inkrimping der marine-uitgaven, dat de formateur geen enkele verklaring heeft afgelegd, die deze opmerking van de schout-bij-nacht Kruys rechtvaardigt. Op verdere vragen zei de woordvoer der, dat „de formateur zich in geen enkel opzicht kan uitlaten over de be- sprekingen, die hy voert, of over het standpunt, dat hij inneemt". Het was de grootste anti-communisti sche demonstratie sinds de Oostdnitse opstand van 17 juni 1953 en tevens de eerste grote actie tegen de communisti sche heerschappij in Oost-Europa sinds het Kremlin Stalin veroordeeld heeft. De ontluistering van Stalin was in Polen onmiddeliyk gevolgd door enige gisting onder de studenten, maar de algemene staking in Poznan was de eerste regel rechte uittarting van het rode gezag. Westberlijnse zakenlieden verklaarden, dat de staking uitgeroepen werd uit pro test tegen de acute tekorten aan aard appelen, vetten en brood. De arbeiders beklaagden rich verder over het feit, dat de pry'zen van deze en andere levens middelen zo hoog waren, dat zij voor hen onbereikbaar geworden waren. De Westduitse zakenlieden verklaarden in een interview, dat de staking in Poz nan goed georganiseerd leek, maar zich tot dusver nog niet tot andere delen van de natie uitgebreid had. Volgens ooggetuigen trotseerden de stakers in Poznan de militairen en be stormden gevangenissen, waar zij de gevangenen vrij lieten en daarna ge vangenisdocumenten op straat verbrand den. De arbeiders rukte rode vlaggen af en riepen „geef ons brood". Het Westberlijnse telefoonkantoor kon geen verbinding met Poznan krijgen, doordat „de lijn was gestoord". Berlijnse bladen melden, dat woens dagavond 198 leiders van arbeiders zijn gearresteerd weigens het voorbereiden van de staking. Deze kranten brengen ook onbevestigde berichten over onge regeldheden dn Danzig en andere Poolse steden. Het Poolse persbureau „Pap" heeft donderdagavond een communiqué in het Engels uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd, dat degenen, die verant- woordelyk zijn voor de ongeregeldhe den, welke het stempel droegen van een op grote schaal en met zorg voorbe reide provocatieve en reactionaire ac tie, met alle gestrengheid van de wet zullen worden gestraft. „De regering en het centrale comité van de Poolse Verenigde Arbeiderspar tij zijn er van overtuigd, dat elke po ging om ongeregeldheden en aanvallen op de volksmacht uifc te lokken, op de juiste wijze door alle werkende mensen, door alle burgers, die het goede van het land waarderen, zal worden afgewezen", aldus de officiële Poolse verklaring. Aangezien jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer enige tyd geleden de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, heeft hy eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verzocht en ge kregen. Wegens de uitstekende diensten, die hy in velerlei functies den lande heeft bewezen, heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd hem bij besluit van 28 juni te benoemen tot minister van Staat. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer is tussen 1915 en 1925 in diplo matieke dienst geweest te Washington, Parijs en Berlijn, Van 1925 tot 1933 was hij commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, van 1933 tot 1936 ge- ziant te Brussel, van 1936 tot 1945 gou- vemeurigeneraal van Ned.-Indië, van 1946 tot 1948 ambassadeur te Parijs. In 1950 werd hij permanent vertegenwoor diger ibij de Raad voor het Noordatlan tisch Pact. Naar A.N.P. uit vakkringen verneemt, zfju de prijzen van sommige soorten koffie met ingang van vandaag verhoogd tengevolge van de stijging der grond stoffen. Het pakje van 2,38 is 20 cent in prijs gestegen en dat van 2,08 met 10 cent. Het pakje van 1,72 is echter niet in prys verhoogd. Hoewel aanvankelijk de koffie-over- schotten in de producerende landen de verwachting rechtvaardigen, dat er geen prijsstijging in zicht was, is de kwaliteit der overschotten van dien aard geble ken, dat het geringe kwantum goede koffie de prijzen juist deed stijgen. Tenslotte heeft de kleine oogst, welke voor 1956 en 1957 verwacht wordt, ook invloed uigteoefend op de stijging der koffieprijzen op de wereldmarkt. omstandigheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbran- dy en jhr. mr. A. W. 1, Tjarda van Starkenborgh Stachouwer bereid te hebben gevonden dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen Juliana Bemhard" Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen heeft prof. dr. L. J. M. Beel in verband met bovenstaand tot hem gericht verzoek aan H.M. de Koningin verzocht het door hem reeds aangebo den ontslag op 7 juli te willen aanvaar den. Prof. mr. P. S. Gerbrandy deelt mede. dat hij zijn Kamerlidschap op dezezlföe grond niet zal aanvaarden. Van de heer mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is reeds mede gedeeld dat hij ontslag heeft gevraagd uit de door hem beklede openbare func tie. ZJCJi. prins Bernhard heeft gisteren in de hoofdstad vier zilveren anjers uit gereikt. Vd.n.r. de keer E. Blancquaert, L. D. Broekema, ZJCJI. prins Bemhard, mevr. J. E. Westendorp—-Osieck en de heer F. Lugt. Door een betreurenswaardig misver stand zijn in onze edities van gisteren de namen van degenen, die onderschei den zijn met de Zilveren Anjer ver keerd vermeld. a In de aanhef van het artikel werden de para-nymfen van mevrouw J. E. Westendorp-Osieck, de heren jhr. D. C, Roëll en mr. O, J. Th. N. Doméla Nieuwenhuis aangeduid als de onder scheidenen, terwijl in het vervolg van het verslag, op pag. 3, de onderschei- denen de heren L. D. Broekema, Frits Lugt en prof. E. Blanquaert genoemd werden als para-nymfen. Zaterdag 30 juni om 10.30 nur zullen Hare Majesteit koningin Juliana, Z.K.H. prins Bernhard en H.K.H. prinses Bea trix, die zoals gemeld, die dag een bezoek aan Amsterdam zullen brengen, officieel'door het gemeen tebestuurin. de erezaal van het Stedelijk Museum wor den ontvangen. Om kwart over elf zuilen, de konink lijke gasten door de „Samenwerkende Instituten' voor Kunstonderwijs, te Am sterdam" (S.I.K.A.)- -in- het Internatio naal Cultureel "Centrum(in bet Vondel- >ariö worden ontvangen,, waar prinses 3eatrix het bescherm vrouwschap- zal wordenaangeboden. Deze parade zal om ongeveer 17.15 uur beëindigd zijn. De Prinses zal deze drukke dag be sluiten met het bijwonen, in gezelschap van haar ouders, van de voorstelling van het London's Festival Ballet in de Stadsschouwburg. ik*"'" wjg* i- J i Ter ^gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard heeft vanmorgen het cadetten-tamboerkorps van de Ko- Vandaar "gaat hét naar de arobts-.iunklijke Militaire Academie de tratji- woning van Amsterdams eenste burger f tionele aubade op Soestdijk gebrac&t. rinses I ln* aan de Herengracht," waar -de prinses Deze werd vanaf het bordes van het - paleis aangehoord door Prins Bemhard en de prinsessen Irene en Margriet. Zo als gebruikelijk verzocht de cadet-ser geant tamboer maitre - de Prins na af loop van de aubade toestemming het korps „Prins "Bemhard" te doen heten. De aubade werd ook bijgewoond door de gouverneur van de K.M.A. kolonel W. Kloppenburg. een „lopende lunch" zal gebruiken, te zamen met vertegenwoordigers van studenten-, kunst-, jeugd- en sport organisaties. De ontvangst aldaar zal om halfeen zijn. Een. uur later, om halftwee dus, zal de Prinses op de terreinen van de Sin- telbaan (Olympiaplein) een jeugdfeest bijwonen, dat onder auspiciën staat van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en het Nederlands Olympisch Comité. Om half vijf zal prinses Beatrix op de Dam de sportparade ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de stich ting .Sportweek Amsterdam" gadeslaan. Senator Henry M. Jackson, een democraat, verklaarde na de mede delingen van Gavin, dat Amerika's NAVO-partners dit alles niet bijster zouden waarderen. „Ik ben geschokt", zei Jackson, „niet zozeer door de verklaringen als wel voor onze vrienden in de hele wereld". Gavin heeft geen cijfers gegeven over wat er zou gebeuren wanneer Koningin Elizabeth ontving dezer dagen de Commonuealthpremiers in Buckingham Palace. Vl.n.r.: de van Rhodesia premiers van resp. Zuid-Afrikn, Pakis tan, Nit uw-Zeeland, Canada, Engeland, Australië, India, Ceylon en Federatie en Nyasaland. Rusland Amerika zou bombarderen. Maar hy gaf de juistheid toe van een artikel in een blad, waarin ge zegd werd dat 110 waterstofbommen die met tussenpozen van 10 minu ten op Amerika zouden vallen, ze ker 70 miljoen mensen zouden do den en honderden vierkante kilo meters voor vijftig jaar en meer onbewoonbaar zouden maken. De republikeinse senator James Duff vroeg aan Gavin, hoeveel slacht offers een grote atoomaanval van de Amerikaanse strategische luchtmacht op Rusland zou eisen by zuidooste lijke wind. Gavin antwoordde, dat de honder den miljoenen slachtoffers bij zuid oostelijke wind hoofdzakelijk in de Sowjet-Unie zouden vallen, maar ook op Japan en misschien op de Philip pijnen. „Indien de wind in de andere rich ting zou waaien, dan zouden de slachtoffers tot ver in West-Europa vallen." De bevolking van Europees en Aziatisch Rusland wordt geschat op 193 miljoen mensen en die van China op ongeveer 600 miljoen. Gavin zei, dat de ongelofelijke vernietiging, die plaats zou hebben, de mogelijkheid van een totale oorlog vermindert. Maar hij meende, dat een oorlog op grote schaal ook zonder kernwapenen mogelijk blijft. De ge neraal wees erop, dat plaatselijke conflicten, zonder atoomwaspenen kunnen worden uitgevochten. In de algemene ledenvergadering van de Zuid-Hollandsche Jachtvereniging, welke in Den Haag is gehouden en waarin de heer J. H. W. Pasman (Den Haag) 'als voorzitter der vereniging is afgetreden, is in diens plaats benoemd de heer W. F. K. Bischoff van Heems kerck (Wassenaar). Op voorstel van.de nieuwe voorzitter is de heer Pasman tot ere-voorzitter der vereniging -• be noemd. Volgens de Now Vork Herald Tribune houdt men in Washington rekening met de mogelijkheid, dat de Sowjetleiders de huidige kritiek op hun hooding tijdens Stalins leven toelaten als voorbereiding voor de bekendmaking dat Stalin inder tijd vermoord werd. Een bijzondere commissie uit beide huizen van het Canadese parlement heeft aanbevolen de doodstraf door middel van de strop af te schaffen, maar in ge val van moord de doodstraf door middel van de elektrische stoel en mogelijk door middel van de gaskamer te eisen. De commissie wil voor personen onder de 21 jaar beperkingen invoeren. DE BILT, vrijdag 10 uur. Doordat het gebied van hoge lucht druk ten Zuidwesten van Ierland steeds verder in betekenis afneemt, treden nu belangrijke wijzigingen in de circulatie op. Voor depressies is nu de mogelijk heid aanwezig om van West de oceaan over te steken. Gisteren bereikte een eerste depressie die uit het zeegebied tussen IJsland en Groenland was gekomen ons land. Deze veroorzaakte in bijna het gehele land regen. Plaatselijk kwam onweer voor, in hoofdzaak na het passeren van de kern, toen onstabiele lucht het land binnenstroomde. Thans nadert uit het Westen een rug van hoge druk, die wordt gevolgd door een in betekenis toenemen de depressie. Deze laatste stuwt belang rijk zachtere uit de subtropen afkomstige lucht in de richting van de Britse eilan den. Dezs lucht zal de komende 24 uur ook ons land bereiken, zodat morgen hogere temperaturen dan vandaag ver wacht worden. De luchtdrukverschillen over onze omgeving zullen toenemen en m verband daarmee wakkert de wind aan. Het ziet er naar uit dat de fronten van de depressie ons enige regen zullen brengen.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1