Grondwets herziening President fitter dan in februari „Indrapoera van Rotterdamse Lloyd naar Italië verkocht Proces in n tegen Telefonische aanwijzingen blijken steeds „grappen" „Rijdend kruitvat5 stond klaar voor schoolreisje DE Trieste dag voor vissers uit Elburg ONDANKS DE OPERATIE: Nooit te oud voor Rembrandt Eden m mei naar Sowjetunie Luchtgevecht boven Matsoe-eilanden Verkiezingsstrijd zal fel zijn Griekèmand weigert Britse hulp Overloper sprak op Weerovprzicht LEKKE TANK GESTOPT MET LAP STOF Hoge boete voor ondernemer Loonakkoord in Hammarskjoeld naar Midden-Oosten WOENSDAG 11 JULI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3430 W eerbericht West-Duitsland betaalt voor legering van Necl. troepen Schip met uitstekende staat van dienst STAARTJE VAN POZNAN: Jungsclilaeger zou tot 20 jaar veroordeeld zijn BE; KINDERROOF IN DE F S. i m mm» lil EISENHOWER is, ondanks zijn operatie, nog steeds bereid kandidaat te zijn voor een tweede ambtsperiode als president van de Ver. Staten. Dit is op een persconferentie in Gettysburg bekendgemaakt door senator Knowland, de leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat. Tevoren had Knowland een onderhoud met Eisenhower gehad. „De republikeinse partij ziet onder leiding van president Eisenhower naar een zeer krachtige en actieve verkiezingscampagne uit. Dit houdt in dat de president zich op het ogenblik beter voelt dan op 29 februari, toen hij voor het eerst meedeelde zich herkiesbaar te zullen stellen", verklaarde senator Knowland, (Op 29 februari was Eisenhower reeds hersteld van zijn hartaanval, maar nog niet aan zijn dikke darm geopereerd). Een beetje bleek Stevenson voldaan Aardbeving Santorini t N Oost-Berlijn zal binnenkort een openbaar proces beginnen tegen agenten van westelijke geheime diensten, die „geholpen hebben bij het organiseren van de onlusten in Poznan". Westelijke journalisten zullen worden uitgenodigd het proces bij te wonen. Zij zullen dan „het bewijsmateriaal kunnen onderzoe ken". Dit heeft een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van SCaatsveiligheid op een - perscon ferentie bekendgemaakt. SPIONAGE SOENARJO: T)E kantonrechter te Den Haag J-- heeft gistermiddag streng ge oordeeld over een der gevallen, waarbij getracht werd met auto bussen, die niet geheel in orde waren, schoolreisjes te maken. Enige weken geleden constateer de de verkeerspolitie dat bij een der vier bussen van een autobus- onderneming uit Rijswijk (Z.-H.) de benzinetank lekte en de dop op deze tank plaats gemaakt had voor een lap stof, welke inmid dels doorweekt was met benzine. Bij een tweede bus waren twee öanden niet geheel in orde.. Gemakzucht en luiheid li»™ (Van sen onzer verslaggevers) HET harde vonnis dat reeds vele jaren geleden werd uitgesproken over Elburg's oude vissershaven is dinsdag zonder enig officieel vertoon „voltrokken" In de laatst j uren van een donkere en regen achtige middag heeft een enorme drijvende kraan de. laatste happen kleileem gestort in het brede 'duitgat in het langs de Veluwe ge bouwde dijklichaam rondom 'de nieuwe polder Oostelijk Flevoland En daarmee was .het lot van Elburg's intieme haventje definitief bezegeld. De vrije vaart uit de haven is voor goed onmogelijk ge worden en de Elburger vissers die met hun schepen ter visvangst willen gaan op het IJseimeer zullen dat voortaan alleen kunnen bereiken via de bestaande vaargeul door het Veluwemeer en langs de Roggebotsluizen bij Kampen, een vaarroute met een lengte van minstens 25 km. P Zie verder pagina 3 Town send als automonteur Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'g-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel 111892 - Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788" CCnt PCr reek' 2'2S Per maand" 6.75 per kwartaal Losse nummers 33 cent Verschijnt dagelijks -\ Directeur: H. DE RUIG Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen of iets hogere. ZON EN MAAN 12 juli: zon op 4.36, onder 20-53; maan op' 10.35. onder 22.41. o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE voornaamste reden waarom de Staten-Generaal deze zomer in buitengewone zitting bijeenkomen is gelegen in het feit dat er een aantal ontwerpen tot wijziging van de Grond wet aan de orde zijn. In de vorige zitting werden deze ont werpen in eerste lezing behandeld en aangenomen. Thans volgt de tweede lezing waarbij de ontwerpen, willen zii kracht van wet krijgen, met een twee derde meerderheid moeten worden aanvaard. Wij hebben toen deze ontwerpen in eerste lezing an de orde waren, daar over te dezer plaatse geschreven. Het is niet nodig dat te herhalen. Slechts op een enkel punt willen wij nog even ingaan. Het blijkt dat er nogal wat mensen zijn die van mening zijn dat het niet nodig is om de Kamers uit te breiden. Wij zouden daartegenover willen op merken dat de Overheidsbemoeiing waar de Kamers mee te maken krij gen in de laatste halve eeuw van veel meer gevarieerde aard is geworden. Dat brengt met zich mee dat het nood zakelijk is er meer mensen bij te be trekken dan voorheen. De Overheidsbemoeiing in de vorige eeuw was veel eenvoudiger. Het mi nisterie-Heemskerk in 1837 telde acht ministers: Buitenlandse Zaken; Jus titie; Binnenlandse Zaken; Marine; Financiën; Oorlog; Waterstaat, Han del en Nijverheid: en Koloniën. Het nu demissionaire Kabinet-Drees telt er precies tweemaal zoveel, nl. zestien en bovendien nog een stuk of zes staatssecretarissen. Volgens de Grondwet van 1848 was er op elke 45.000 inwoners één Tweede-Kamerlid. In 3887 telde Nederland ongeveer 4.500.000 Inwoners en men heeft het getal Kamerleden toen gefixeerd op honderd. Als men toen de bepaling uit de Grondwet van 1848 behouden had, zou den we nu met een bevolking van over de 10 miljoen, 220 Tweede-Kamerle den hebben gehad. Het voorstel van nu gaat echter niet verder dan tot 150, en dat terwijl het personeel in de ministeriële sfeer sinds 1887 meer dan verdubbeld is. Hieruit kan worden afgeleid dat de uitbreiding evenzeer noodzakelijk: als bescheiden Is. EEN ander punt dat aan de orde is en waarover we iets willen zeg gen is het ontwerp-Oud c.s., dat het aftreden van de Kamerleden eerst doet geschieden op de dag dat de nieuwe Kamers bijeenkomen. Dit ontwerp is gemaakt om zoveel mogelijk te voorkomen dat zich een herhaling zou voordoen van wat wij tij dens de bezetting hebben beleefd, toen de normale zittingstermijn' van de Ka mer verstreken was. er geen nieuwe verkiezingen werden gehouden en er dus na de oorlog geen Staten-Gene raal waren. Docr toepassing van noodrecht is er toen een tijdelijke Staten-Generaal gevormd, maar dat duurde een hele tijd en de regering is lange tijd zonder parlementaire controle gevoerd. Dit is onjuist en daarom is dit ont werp toe te juichen De opmerking is gemaakt dat het ontwerp onjuist is omdat het nood- recht zou regelen. Dat kan niet, zo tegt men dan, want noodrecht kan men niet in de Grondwet regelen, het wordt uit nood geboren. Het bezwaar komt ons niet steekhou dend voor. Naar onze mening wordt hier geen noodrecht geregeld, maar wordt het terrein en de omstandighe den waarvoor noodrecht eventueel noodzakelijk is, iets ingeperkt. En dat kan toch geen bezwaar ont moeten. Eisenhower nog bereid tot kandidatuur De 94-jarige mevrouw Louisa Gamett uit Torquay (Engeland) heeft gisteren haar eerste vlieg tocht gemaakt. Zij vloog naar Amsterdam om de Rembrandttentoonstelllng te bezoeken. Vliegveldpersoneel meende, dat *U de oudste vrouw was, die ooit van London Airport Is vertrokken. De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft verklaard dat hij in mei van het volgend jaar een bezoek van tien da gen aan Rusland hoopt te brengen, sa men met de minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. In april van dit jaar hebben de Rus sische leiders Boeiganin en Chroestsjew een bezoek van tien dagen aan Engeland gebracht. Bij deze gelegenheid hebben zij Eden uitgenodigd, West-Duitsland heeft zich bereid verklaard aan Nederland een bedrag van 773.000 mark (ruim 700.000 gul den) te betalen voor de legering van de Nederlandse troepen in de bonds republiek tot vyf mei 1957. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn dinsdag bekendgemaakt. Drie nationalistische „Thunderjets" hebben dinsdag boven de Matsoe- eilanden een luchtgevecht van tien mi nuten gevoerd met vacht communisti sche „Migs." Een nationalistische woordvoerder in Taipeh maakte dinsdag bekend, dat waarschijnlijk een der „Migs" neerge schoten is. Eisenhower had tegenover Know land laten blijken, dat hjj het pro gramma voor wederzijdse veiligheid (zoals de hulpverlening aan het bui tenland tegenwoordig heet), tijdens de verkiezingscampagne energiek in bescherming gaat nemen. De wijze, waarop gisteren Eisen howers besluit bekend werd, ver schilde hemelsbreed van de situatie op 29 februari. Men zal zich herlnne ren, dat Elsenhower zijn mededeling toen deed op een stampvolle perscon ferentie en daarna voor radio en tele visie rechtstreeks tot het Amerikaanse volk sprak. Gisteren werd de mededeling wel haast terloops gedaan. Eisenhower had de fractieleiders naar Gettysburg geroepen om ten aanzen van enkele belangrijke punten nog voor het zo merreces maatregelen te bespreken. De president zelf verscheen, voor en na de bespreking van 67 minuten, voer de verslaggevers en fotografen maar senator Knowland maakte het grote nieuws bekend. Eisenhower was een beetje bleek en het was duidelijk dat hy^wa?., af gevallen isinds hij het Walter Reed"* ziekenhuis had verlaten. Maar zy'n gelaatskleur was beter en zijn stap krachtiger dan bij het vertrek uit het ziekenhuis. (Van een onzer redacteuren) De Kon. Rotterdamse Lloyd heeft het ruim 30 jaar oude S525 b.r.t. metende m.s. Indrapoera naar Italië verkocht Een zeer bewogen loopbaan onder de vlag van de Rotterdamse rederij wordt hiermee afgesloten. Op 10 februari 1926 vertrok het 155 meter lange schip, dat uitgerust was met accommodatie voor 483 passagiers, voor de eerste reis uit Rotterdam naar het toenmalige Neder landse Oost-Indië. De „Indrapoera" was het eerste Ne derlandse motorpassagiersschip. De dienstsnelheid van 15 mijl was in dat jaar nog erg groot, maar reeds in de eerstvolgende jaren bleek zij door de snelle ontwikkeling op dat gebied te ge ring. Daarom werd in 1930 de machine installatie reeds vervangen door nieuwe Sulzer motoren die het schip een snel heid van ruim 17 mijl gaven, waarbij tevens het voorschip werd verlengd. In 1933 werd een nieuwe metamorfose uit gewerkt, die echter doorkruist werd door een felle brand, welke o.a. de ge hele midscheeps verwoestte. Daardoor werd deze nieuwe verbouwing wel zeer grondig en deed zij de Indrapoera als een Phoenix uit haar as verrijzen. Bij het uitbreken van de vijandelijkheden tegen Nederland in 1S40 lag de Indra poera te Genua, vanwaar dezelfde dag nog vertrokken werd om via Marseille en Kaap de Goede Hoop naar Indië te varen. Gedurende de oorlog leverde de Indrapoera waardevolle diensten als troepenschip, .waarbij zij bij de jaar wisseling 1943-44 in een konvooi in de Middellandse Zee in de hachelijke posi tie verkeerde, toen zij haar roer ver loor. De gemakkelijke prooi ontging de vijand echter. De Nederlandse regering behield na de oorlog nog een tijdlang de beschikking over het schip ten be hoeve van het troepen-, evacuatie- en emigratievervoer. Daarna liet de rede rij het schip restaureren en opnieuw een gedaanteverwisseling ondergaan, waar bij de passagiersaccommodatie werd teruggebracht tot 96 personen, in één- en driepersoonshuttcn, in welke gedaan te sedertdien onafgebroken dienst ge daan werd voor de rederij. Thans volgt de Indrapoera de weg die reeds menig ander Nederlands passagiersschip is ge gaan en het zal wellicht nog vele jaren onder vreemde vlag dienst doen. Adlai Stevenson, die waarschijnlijk door de democratische partij kandi daat voor het presidentschap zal wor den gesteld, heeft; tegenover persver tegenwoordigers verklaard „zeer vol daan" te zijn over het feit, dat Eisen howers gezondheidstoestand hem toe- liet zich opnieuw kandidaat te stellen De democraten hebben reeds eerder laten blijken dat zij de gezondheids toestand van Eisenhower tot een be langrijk punt in de verkiezingsstrijd zullen maken. Men rekent op een felle campagne. (De verkiezingen worden in november gehouden). Premier Karamanlis van Grieken land heeft meegedeeld, dat hij uit be leefdheid de hulp van één Amerikaans schip ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving - heeft- aanvaard. Toen Amerika een eehheid van de ma rine aanbood, had Griekenland geant woord, dat dat niet nodig was omdat er al genoeg Griekse schepen ter plaatse waren. De Griekse minister van Buiten landse Zaken heeft later nog eens de berichten tegengesproken, als zou hulp van de Amerikaanse Marine geweigerd j zijn. Alleen Britse hulp hebben wy af gewezen, zei hy. j Hr. Ms. De Zeven Provinciën heeft in de afgelopen week in de Noorse umteren deelgenomen aan de grootscheepse NAVO-oefening Fair Wind". Een belangrijk onderdeel tan deze. oefeniflg was hel olieladen, dikwijls onder zeer ongunstige weersomstandigheden, in volle zee, terwijl de schepen met een snelheid van circa 20 mijl per uur voeren. Hel overbrengen van de dikke rubberleidingen stelt hoge eisen aan de geoefendheid van de bemanningen, vooral wanneer, zoals op deze foto te zien is, meer schepen tegelijkertijd van olie worden voorzien. Op dweRde-persconferentie'werd de Duitser Horst Hesse voorgesteld, die beweerde in mei jl. waardevolle docu menten uit twee kluizen van de Ameri kaanse inlichtingendienst In Wuerz- burg gestolen te hebben en daarmee naar Oost-Duitsland te. zijn overgelopen. Hesse had toegang tot de kluizen wéten te krijgen tijdens de periode, dat hij Duitsers wferf voor de Amerikaanse inlichtingendienst. Hesse vertelde, dat de kluizen het kaartregister van aangeworven'agenten bevatten. Hij had ze meegenomen als „bewijs voor de ernst van zijn bewe ring". De zaak van de agenten, zo be weerde de 34-jarige Hesse, bestond uit spionage in Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije. „De documenten hebben geleid tot de arrestatie van 137 zogenaamde Amerikaanse agenten. Hun ondervra ging heeft de arrestatie van andere agenten ten gevolge gehad", verklaarde een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van Staatsveiligheid. De woordvoerder zei, dat Hesse, omdat hij zich vrijwillig had aangegeven, niet gestraft zal worden. Men heeft hem een veilige betrekking in Oost-Duitsland gegeven. Het Amerikaanse leger heeft tegen gesproken dat een kluis geplunderd zou zijn. De nationaliteit van de gearresteerde is niet bekend gemaakt. De Oostduitse overheid heeft meege deeld. dat langs de grens tussen Poïen en Oost-Duitsland aan Duitse zijde een verboden zone wordt ingevoerd „om te verhinderen dat Amerikaanse agenten Polen binnenkomen". Iedereen, die zich in die zone waagt zonder zijn aanwezig heid te kunnen legitimeren, zal gear resteerd worden. DE BILT, woensdag 10 uur. Een front, dat de scheiding vormt tussen warme continentale lucht en koude po laire lucht, welke door Noordelijke win den over het Noordzeegebied onze om geving, België en Frankrijk naar het Westelijke deel van de Middellandse Zee wordt getransporteerd, verplaatst zich in 24 uur slechts enkele honderden kilometers verder naar het Oosten. Het liep woensdagmorgen var. Beieren naar omgeving Hamburg en vervolgens over Oenemarken naar 2u ia-Noorwegen. Kleine storingen, welke zich langs da frontale zone bewogen, veroorzaakten vooral in Duitsland zeer zware regenval. Verschillende plaatsen meldden meer dan 30 millimeter. Ook in ons land viel plaatselijk veel regen, vooral in de pro vincies Gelderland, Overijssel, Drenthe sn Groningen. Het regengebied verplaatste zich maar 'eer langzaam en neemt nog maar wei nig in omvang af. Een tamelijk omvangrijk gebied met hoge barometerstanden heeft zicb in middels van de oceaan over de Britse eilanden naar het Noorden uitgebreid. Dit hogedrukgebied beweegt verder naar Scandinavië en krijgt daar ver binding met een uitloper van een bij Noord-Rusland aanwezig hogedrukge bied. Voor onze omgeving betekent dit in eerste instantie dat de wind ook de komende 24 uur in de Noordhoek blijft. De wind zal daarbij nog wat verder in kracht afnemen. Indien Jungschlaeger niet voordat de Indonesische rechter uitspraak zou doen in zün proces, zou ziin overleden, zou hij tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ziin veroordeeld. Dit heeft, naar Ass. Press, sit Djakarta bericht, de openbare aanklager Soenarjo in een particulier gesprek gezegd. Zoals bekend overleed Jungschlaeger op 19 april, een week voordat de rechter uitspraak zou doen. De rechter ver klaarde daarna geen uitspraak meer te zullen doen. Het Westduiise ministerie van Lands verdediging heeft 137 transportvlieg tuigen van hei Franse type Nord Atlas 2501 besteld. Een Duitse onderneming, Flugzeug- bau Nord Gmbh, heeft het recht ver kregen deze toestellen te bouwen. Maar een" eerste order van 25 stuks is naar een Franse firma, de Scciétè Na tionale de Constructions Aeronauti- ques du Nord, gegaan. Een Newyorkse rechter heeft.dinsdag geweigerd de zaak tegen de twee man nen, die ervan worden .verdacht de moeder van de geroofde Peter Wein berger voor de gek te hebben gehou den, te behandelen. „Ik zou geen sym pathie, barmhartigheid of iets anders kunnen tonen", zo motiveerde hij zijn weigering. De rechter, James le Picolo, heeft be paald dat de beide mannen, Robert Gieb- De directeur van de autobusonder- owning, P, H. L., werd veroordeeld tot Wn boete van f 1250 subs. 50 dagen hechtenis en een voorwaardelijke straf jan 50 dagen. De chauffeurs van de oussen, Van L. en Ch. werden veroor deeld tot f 50 boete en sen voorwaarde lijke straf van drie dagen met een Proeftjjd van twee jaar. De ambtenaar van het O.M. had te gen de directeur f 2500 subs. 250 da gen en twee maanden voorwaardelijk (Van een onzer verslaggevers) geëist, tegen een van de chauffeurs, die in de autobus met de lekko tank was, veertien dagen hechtenis en tegen de andere chauffeur f 50 boete subs. 10 dagen. De ambtenaar zei dat het rijden met de autobus met een lekke benzinetank ,het rijden met een kruitvat" geweest zou zijn. Een agent verklaarde dat hij ïnige weken geleden in de Dr. Kuyper- straat te Den Haag vier bussen had aangetroffen, die gereed stonden om met leerlingen van een meisjesschool te gaan rijden. Hy rook een sterke ben zinelucht en het bleek dat de tank lek was. Op een hoogte van 10 a 15 cm van de bodem sijpelde benzine naar beneden. De opening in de tank was niet geslo ten met een dop, maar er was een lap, doordrenkt met benzine. Bovendien was de tank aan de onderzijde geheel nat Een andere bus had gescheurde banden, waardoor het canvas te zien was. De chauffeur van de eerste 'bus, Van L., verklaarde, dat hij geen gelegenheid had gekregen om een nieuwe dop op te halen en da lekkage te verhelpen. De bedrijfsleider van de Rijswijkse autobus- onderneming verklaarde, dat zijn vader, die directeur van de onderneming is en die als verdachte gedagvaard was, alle zaken ahn hem overliet. De ambtenaar herinnerde aan het feit, dat nog geen ja&r geleden ta Duitsland een Nederlandse autobus verbrandde, waarbij kinderen omkwa men en ernstig gewond werden. De oorzaak van toen was dezelfde als die van nu: gemakzucht, nonchalance, ge brek aan inzicht en luiheid bjj leiding van het bedrijf en chauffeur. De ambtenaar wilde een voorbeeld stellen. Hij laakte het, dat de directeur van de onderneming, die zich niet met de eigenlijke gang van zaken bemoeit, geen andere verantwoordelijke personen heeft aangesteld. Daarom, aldus de ambte naar O.M., stel ik directeur L. verant woordelijk. De Mynindustrieraad heeft besloten tot het instellen van een commissie die studie zal maken van de arbeidsduur in het mijnbedrijf. Hst dagelijks bestuur zal over de samenstelling dier commissie in een volgende vergadering adviseren. De „Elburg 58" met aan het roer visser Jacob van .Triest was de laatste botter, die omstreeks het middaguur de haven langs de vroe gere vaargeul verliet nageoogd door enkele tientallen Elburgers die regen en wind ten spijt Ifhgs de strek dam naar de dijk waren gekomen en de dichtingswerkzaamhedeh met gemengde gevoelens gadesloegen De perszuiger „Zuid-Holland" spoot enorme hoeveelheden zand in het ruim 30 meter brede sluitgat, waar van de definitieve dichting wat 1; ter viel dan men oorspronkelijk had gedacht als gevolg van 'de door de sterke wind ontstane krachtige stroming in het water. Pas laat in de namiddag kon de bemanning van de stalen kraan, die gro e massa's keileem op de zandlaa* stortte haar taak dan ook als be ëindigd beschouwen. Ier en Gordon Rowell, in hechtenis blijven tot maandag. Een andere rechter zal dan de zaak behandelen. De 27-jarige Giebler en de 24-jarige Rowell, beiden werkloos, worden beschul digd van een poging om van mevrouw Weinberger 5.000 dollar los te krijgen, ofschoon zij van de verblijfplaats van- haar kind niets afwisten- De beklaagden kunnen, ais zij schuldig worden bevon den, tot 25 jaar worden veroordeeld. Maandagavond heeft de politie een kerk te Stamford (Connecticut) door zocht, nadat iémand baar telefonisch had meegedeeld, dat de baby zich daar, gezond en wel bevond. Dit bleek echter ook een „grap" te zijn. De politie zoekt nog steeds naar de man, die vrijdag in een drogisterij in Stamford heeft gevraagd naar een zelden gebruikt vitaminepreparaat, dat deel"uit maakt van het dieet van de baby. De politie van Westbury, in de Ameri- kaanse staat New York, acht het moge lijk dat de kleine Peter Weinberger is ontvoerd door een vrouw, die zelf geen kinderen heeft en er zo naar verlangt, dat zij er niet voor isteruggedeinsd een zuigeling te ontvoeren. D» secretaris-generaal van do Ver. Naties. Dag Hammarskjoeld. zal op 19 en 20 juli Jeruzalem bezoeken en de volgende twee dagen de Egyptische hoofdsiad Cairo. Het bezoek houdt geen verband met berichten over een toenemende span ning in het Midden-Oosten, heeft een woordvoerder van de Ver. Naties mee gedeeld. Van een onzer verslaggevers In het bouwbedrijf is na langduri ge besprekingen volledige overeen stemming bereikt tussen de verte genwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties over een loonsverhoging van drie procent en een belangrijke verbetering van de sociale voorzieningen in het bouwbe drijf. De verbeteringen zullen van kracht worden met ingang van de week, waarin de I4e juli valt. Het College van Rijksbemiddelaars is reeds met de verbeteringen in de ar beidsvoorwaarden akkoord gegaan. Het risicofonds zal in de oude vorm worden hersteld, In plaats van een uit kering gedurende vier weken bij vorst verlet zal een uitkering van onbeperkte duur worden gegeven. De uitkering zal gebracht worden van 90 op 100 procent van het regelingsloon. De uitkering bij werkloosheid zal verhoogd worden tot 100 procent van het regelingsloon, de. uitke-' rmz krachtens de Ziektewet zal worden gebracht op 100 procent van het rege lingsloon waarbij tariefwerkers nog iets meer zuJen kunnen ontvangen. Het aan tal wachtdagen bij ziekte zal worden verminderd van 3 tot 1. Deze wachtdag zal ook worden uitgekeerd, wanneer de werknemer langer da;J vijf dagen ziek is. Deze verbeteringen zullen ook van toepassmg zijn voor de stucadoors en het granitobedrijf. Met het schildersbedrijf zal getracht worden nog deze week tot overeenstemming te komen. Peter Towsend is dinsdag als auto monteur m dienst getreden bij een auto- motueliabnek. y De „baan" duurt slechts een week an levert hem geen cent op. Group-captain Townsend doet dit werk om alles te leren van de auto, waarmee hij voornemens is aiieen een reis rond de wereld te maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1