Minister Kernkamp overleden Britse noodmaatregelen op Cyprus worden bestudeerd Mevr. Boothe Luce's ziekte was vroeger zeer gevreesd Gevaarlijk gekleurde roosjes Misdrijven van militairen in Amerikaanse W.-Duitsland Oostduitse bijdrage voor Sowjetleger gehalveerd Moet Tog wijhen Duits ketting smokkelschip Rotterdam aan m Overleg portefeuilleverdeling Overstromingen in Duitsland ARSENICUM „REGENDE" VAN PLAFOND GENERAAL FRANCO OVER DE TOEKOMST VAN SPANJE Weer overzicht BESPREKINGEN IN MOSKOU Sir Alec Kirkbride weggestuurd uit Jordanië? Egypte aanvaardt Westerse hulp voor damproject Lading tin voor Oost-Europa WOENSDAG 18 JULI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3436 Weerbericht Vandaag mr. Burger naar formateur Regeringsprogram Europese commissie Rechten van de Mens Speciale radiowagens ter controle Eerste straalhelikopter in Nederland Eredoctoraat voor jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Kind uit Amsterdam verdronken Tien slachtoffers (Van onze parlementaire redacteur) FA E kabinetsformateur dr. W. Drees heeft gistermiddag een onder houd van een uur gehad met prof. Romme, de fractievoorzitter van de KVP, waarin hij een voorstel voor de portefeuilleverdeling heeft gedaan. De inhoud van het voorstel van de heer Drees is nog niet bekend. Naar verluidt heeft -de KVP de eis gesteld de porte feuille win Financiën toegewezen te krijgen. Indien deze wens in gewilligd wordt, zal zij twee van de portefeuilles die zij thans in handen heeft moeten laten vallen. Thans beheert de KVP de porte feuille van Buitenlandse Zaken, de P.B.O., Maatschappelijk Werk, Wederopbouw en Volkshuisvesting, O., K. en W. en Binnenlandse Zaken. \m ÖAVffifTHMDVEERVB - 1 Niet enthousiast Zie verder pagina 3 SNUFFELEND in oude, vergeelde medische studiewerken heeft men dinsdagavond ontdekt, dat de wijze, waarop de Amerikaanse ambas sadrice Clare Boothe Luce,in haar slaapkamer een arsenicumvergif tiging opgelopen heeft, bijna een eeuw geleden in Europa bekfnd en gevreesd was. Het was immers gebleken dat mevr. Boothe Luce ziek geworden is, doordat de verf van het rijkbewerkte plafond van haar slaap kamer in Rome arsenicum bevatte, Met het stof kwam dit met kleine hoeveelheden naar beneden in haar 'ochtendkoffie en ontbijt. Italiaanse gelèerden spraken tegen het einde van de 19e eeuw van „arsine volatile" of „vliegende arsenicum". Zij waarschuwden, dat zich hierdoor in alle delt n van Europa bij mensen vergiftigings verschijnselen voordeoen. GAS Geduld pum - Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaehtendsenst abonnementen 18 30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage. Huygenspiem 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtendienst 18 30—19.30 u TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. TOENEMENDE ONWEERSKANSEN. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen- of onweersbuien en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 19 juli: zon op 4.45, onder 20.51; maan op 18 25, onder 1.42. O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Prof. Romme eist voor de K.V.P. financiën op De zware regens en de hevige onwe- ders die Duitsland tijdens het weekein de hebben getroffen, zijn tot een einde gekomen, na ten minste tien personen het leven gekost en een schade aange richt te hebben die In de miljoenen loopt. Grote gebieden in Centraal en Noord- Duitsland overstroomden toen de door de regen gezwollen rivieren buiten hun oevers traden in de West-Duitse staten Hesse en Beneden Saksen en de Oost- dnltse staat Thuringen. Duizenden vrijwilligers hebben onon derbroken gewerkt om de honderden ge troffen gezinnen die voor het water moesten vluchten te helpen. Het verkeer op de Weser ligt stil en verschillende grote wegen in Centraal 'Duitsland staan nog steeds onder wa ter. Volgens de Oostduitse radio kwamen in Thuringen tijdens het weekeinde drie personen om het leven ten gevolge van wolkbreuken. Hedenmorgen om 10 uur zou de fractievoorzitter van de P.v.d.A, de heer Burger, door de formateur worden ontvangen. Hedenmorgen om kwart voor elf kwam de K.V.P.-fractie in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen om de portefeuilleverdeling te bespre ken. Ook komen dan weer aan de orde het definitieve ontwerp-pro- gram van de formateur en het de fensiecompromis dat bereikt is tus sen dr. Drees en de demissionaire K |t In zijn woning te Utrecht is van nacht de minister van Overzeese Rijksdelen prof. dr. W. J. A. Kernkamp overleden. Prof. mr. dr. Willem Jan Arend Kernkamp werd 18 juli I960 te Edam geboren. H(j bezocht het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam en studeer de rechten aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad, waar hij in 1926 het doctoraal examen aflegde, In 1929 hervatte hij zijn stadie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht-in het Ara bisch en Indisch recht. Vier jaar later deed hij in deze vak ken het aanvullend doctoraal examen. Hierna maakte "hij een studiereis naar Egypte, Saudie-Arabië, Palestina en Syrié. In 1935 promoveerde hij met lof te Utrecht op het proefschrift „De Islam en de vrouw". Een jaar later aan vaardde hij de benoeming tot bijzonder hoogleraar aan de Indolo'gische faculteit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1946 werd hij hoogleraar in het Neder lands Staatsrecht aldaar. Na de bevrij ding heeft prof. Kernkamp zitting gehad in de Bijzondere Raad van Cassatie. Tevens maakte 'hij deel uit van de Ned. delegatie ter Zesde Algemene Vergade ring van dp. Verenigde Naties. In deze functie was hij te Parijs voorzitter van de speciale commissie voor de mindei ontwikkelde gebieden. Hij heeft toen het Nederlandse standpunt verdedigd met betrekking tot het al of niet rap porteren over Suriname en de Neder landse Antillen. Buiten zijn dissertaties verschenen van de hand van prof. Kernkamp tal van artikelen in couran ten en tijdschriften. In september 1952 werd prof. Kern kamp benoemd tot minister van Over zeese betrekkingen. Onder het ministerschap van prof. Kernkamp is de nieuwe rechtsorde van ons Koninkrijk, waarbij Suriname en de Nederlandse Antillen binnen die orde zelfstandige delen werden, tot stand* ge komen. Tijdens de voorbereiding van het statuut heeft minister Kernkamp een bezoek aan Suriname en de Neder landse Antillen gebracht teneinde zich ter plaatse te orienteren. Later heeft hij andermaal deze Rijksdelen bezocht. Hij behoorde tot degenen, die H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard verge zelden op hun bezoek aan de West. Minister Kernkamp die, na in 1948 te zijn geopereerd, op één long leefde, was m januari van dit jaar opnieuw ziek geworden. Na herstel van een daarbij opgetreden bronchitis is prof. Kernkamp nog enkele weken op het departement in functie geweest. Half april werd hü ad interim vervangen door minister BeeL De laatste regeringsdaden van minis ter Kernkamp waren de verdediging van de Begroting van Overzeese Rijks delen voor 1956 en een .aanvullende begroting van de Stichting Machinale. Landbouw in Suriname in' de Tweede Kamer. Beide onderwerpen zijn in de Eerste Kamer verdedigd door minister Beel Hedenmiddag zou dr. Drees, na het uitbrengen van zijn rapport over de kabinetsformatie aan de Koningin op het Huis Ten Bosch in Den Haag, samen met ir. Staf, minister van Overzeese Rijks delen ad interim, een condoleancebe- zoek brengen aan mevrouw Kernkamp te Utrecht. minister van Staf. Oortog en Marine, a. De woordvoerder van de formateur heeft gistermiddag medegedeeld, dat dr. Drees gisteren de nader door hem uitgewerkte punten van het regerings program aan de leiders van de vuf grote Tweede-Kamerfracties heeft toe gezonden. H M. de Koningin heeft hedenmid dag om twee uur de kabinetsformateur Dr Drees op Huis ten Bosch ontvangen om hem in de gelegenheid te stellen tussentijds verslag mt te brengen over het verloop van de kabinetsforatie. In politieke kringen verluidde gisteravond, dat dr. Drees aan prof. Romme de portefeuille van Binnen landse Zaken zou hebben aangeboden en het vice-premierschap. Van socia listische zijde is men met zo enthou siast over de wens van de K.V.P. om prof. Romme met de portefeuille van P. B. O. te belasten, omdat geen van de partijen geporteerd is voor de vérgaande opvattingen van de K.V.P.- fractieleider op dit gebied. Aan de an dere kant is het zeer de vraag of de K.V.P. haar wensen op dit gebied zal laten vallen, temeer nu gebleken is. dat de generale gondwetsherzining niet -door de formateur op het rege ringsprogram werd geplaatst, hetgeen de KVP verlangd heeft. Andere fracties zijn gekant tegen een algehele herziening van de grondwet, omdat zij vrezen dat daarbij een contro verse ontstaat over de positie van de Eerste Kamer m ons staatsbestek en o- ver het vraastuk van het processiever bod Wat de defensie-uitgaven betref! vernemen wij nader. .dat..het zeer^de Arraag^is of dr demissionair*' minister van Oorlog" en Marine morgen' gereed zal komen met de uitwerking van het compromis, dat de formateur met hem gesloten heeft over de defensie-uit gaven voor dè komênde- vier - jaren. Minister Staf is met zijn ambtenaren druk bezig aan te geven welke be sparingen hij voor 195T, 1958, 1959 en 1960 kan vinden bfj leger, lucht- Epn oude autospuit, bemand door jonge lieden, maakt momenteel een tocht door Nederland om propaganda te maken voor de Kon. Ned. Brandweeriereniging. Gisteren bezocht de auto Rotterdam en Den Haag. De Raad van Europa heeft dinsdag te Straatsburg bekend gemaakt, dat men op verzoek van Griekenland een subcommissie van de Europese com missie voor de Rechten van de Mens heeft ingesteld, die de Britse noodmaat regelen op Cyprus zal bestuderen. De subcommissie zal onderzoeken of de maatregelen wel in overeenstem ming zijn met de Europese Verklaring van de Rechten van de Mens. Zij zal bestaan uit zeven leden: een Griek, een Brit en vijf anderen, bij loting aange- De raad legde de nadruk op de „zui ver juridische aard" van het onder zoek." De besluiten, die na dit rechts kundig onderzoek zullen moeten worden genomen, zijn in geen enkel opzicht politieke besluiten. Zij hebben niets uit staande met de politieke status van Cyprus." Een Griekse regeringswoordvoerder De Amerikaanse militaire politie in Frankfort heeft dinsdag bekend De eerste helikopter met straalmotor is in ons land aangekomen. Het toestel, dat is besteld door een luchtreclame- bedrijf, gevestigd op Ypenburg, is over de weg aangevoerd en wordt nu gemon teerd. Het is de bedoeling, dat hst toe stel de komende maanden bij wijze van proef normale opdrachten van het be drijf zal uitvoeren. Het toestel is ver- vervaardigd door de Franse vliegtuigfa briek „S.N.C.A.S.O.". Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft dinsdagavond te Madrid nogmaals betoogd dat de toekomst van het huidige politieke systeem door de opyolgingskwestie is gewaarborgd en dat de politieke richtlijnen, waarvoor zovele Spanjaarden hun bloed hebben yergoten gehandhaafd moeten blijven. Franco zei dit op een bijeenkomst van de Nationale Raad der Faltngistlsche beweging, welke hij presideerde. De ver gadering was belegd ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de na tionalistische opstand tegen de Spaan se Republiek. Nadat hif m grote lijnen het werk van zijn regering van de laatste 20 laar had geschetst, somde generaal Franco in 26 punten het wezenlijke van de toekomstige politieke en administra tieve constellatie in Spanje op, een en ander binnen het stelsel van richtlijnen van de Falangistische Beweging. Franco beloofde, dat hij spoedig grondwetsbepalingen zou laten publice ren die, door middel van een systeem van politieke garanties het politieke voortbestaan van de nationale Falanx- beweging moeten garanderen. We moe ten ons allemaal, staatshoofd, minister parlementslid, aan dit systeem on derwerpen. Deze wetten zullen de ta ken van de regering bepalen. De Na tionale (Falanx) Raad moet het hoog ste partijinstrument worden. Bij zijn verdediging van de „een-partij-staat" verklaarde generaal Franco, dat Spanje 221 de laatste jaren onmogelijk zoveel vooruitgang geboekt zou hebben wanneer Gecommitteerden. Deze week zal bij de schoolexamens in Italië voor het eerst ®e pers worden toegelaten. Men wil door d* publiciteit voorkomen, dat de afgewezen Kandidaten hun wraak op de leraren koelen. er meer partijen waren geweest, die naar de heerschappij hadden gedongen. Hij eindigde met een beroep op het geduld van zijn s gehoor: „Wij hebben Spanje weer op -de been gebracht, maar twintig jaren kunnen nog niet her stellen, wat in éen halve eeuw is ver waarloosd." gemaakt, dat in april, mei en juni van dit jaar Amerikaanse militairen in Hessen en Noord-Beieren zich schuldig" hebben gemaakt aan 171 misdrijven, waaronder overvallen, moordaanslagen en aanrandingen. Se dert vorig jaar juni zijn 17 Ameri kaanse militairen wegens aanrandin gen veroordeeld. Zij kregen gemid deld 15 jaar gevangenisstraf. In Rheinland-Pfalts hebben geallieerde militairen zich in de-eerste-vijf maan den van dit jaar aan 130 misdrijven en 21 zedendelicten schuldig gemaakt. Een zelfde beeld gevende .statistieken voor Beieren en Baden-Wurtemberg te zien. Dinsdag heeft zich bij Baumholder (Pfalts) opnieuw een incident voorge daan. Twee Amerikaanse soldaten vie len een boerenmeisje aan, doch zij sloe gen op de vlucht toen zij om hulp riep. De Landdag van Beieren heeft dins dag de regering van Beieren opgedra gen bij de Bondsregering in Bonn en de Amerikaanse bevelhebbers stappen te ondernemen in verband met de misdrij ven der Amerikaanse, militairen. Het parlement verzocht de regering zonodig politietroepen te gebruiken om de Duit sers te beschermen. In München pa trouilleren 's avonds reeds zes speciale radiowagens van de politie om Ameri kaanse militairen m het oog te houden. Tijdens"zijn driedaags bezoek aan Enge land heejt de jonge koning Feisal tan Irak ook een rijtoer gemaakt door de straten ran Londen. Naast hem in de open koets zit koningin Elizabeth van Engeland. Sindsdien is deze vergiftiging door de moderne wetenschappen, volkomen in het vergeetboek geraakt, doordat de verven en de^methoden vpor de bin- nenhuisversieringeh m de afgelopen 30 .jaar radicaal" veranderd zijn. CLARE BOOTHE arsenicumvergiftiging Prof. dr. T. A. Rompelman, rector- magnificus van do rijksuniversiteit te Groningen heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat op de laatste vergade ring voor de grote vakantie door de senaat van de rijksuniversiteit van Groningen is besloten, het ere-docto- raaf in de letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Groningen te verlenen aan jhr. mr. A. W. L- Tjarda van Starkenhorgh Stachouwer. Promotor zal zijn prof. jhr. dr. P. J. van Winter. De promotie zal pas begin* volgend jaar geschieden, aangezien de neer Van Starkenborgh eind augustus voor enkele maanden naar de Verenigde Staten vertrekt. In de 17e eeuwse Villa Taverne, de ambtswoning van de ambassadrice te Rome, bevindt zich in de slaapkamer echter-nog een rijk- geornamenteerd plafond met geschilderde roosjes, die op de ouderwetse manier met lobdverf geschilderd zijn. In een in 1896 gepubliceerd studie boek waarschuwt professor Fietro Spi- ca, dat vergiftigingsverschijnselen kun nen optreden door loodverven en zelfs door het destijds in zwang zijnde rijk versierde behangselpapier. Als bijzonder gevaarlijk noemde de professor het beroemde Schweinfurt- groen of Scheelegroen, dat het zoge naamde witte lood met een grote hoe veelheid arsenicum bevatte. Onder de invloed van lucht en voch tigheid, zo schreef professor Spica, ont bindt de verf zich langzaam, waarbij een gas vrijkomt, dat arsenicum bevat. Hij zei, dat zich daardoor gevallen van vergiftiging voorgedaan hadden, terwijl ook stof en poeder van de verf gevaarlijk bleken. De term Arsine Volatile wordt te Rome toegeschreven aan een zekere professor Gosio, die in de 19e eeuw een studie gemaakt heeft van de vreemde ziekteverschijnselen bij Noordzeevis sers. Deze vissers waren gezond en wel, wanneer zij op de vaste wal waren, maar zodra zij zich. boven bepaalde vis gronden bevörtdén, -vóelden - 2ij 'zich' zwak en ziek. Professor Gosio kwam tot - de ont dekking, dat 6en fabriek op de kust afvallen van arsenicumprodukten in zee stortte. Deze afvallen veroorzaak ten samen met een bepaald soort al gen vliegende arsenicum, waardoor ,by de. vissers vergiftigingsverschijnselen optraden. heeft dinsdag in Athene verklaard, dat de politiek van de Ver. Staten ten aan zien van Cyprus er een is van „vriend schappelijke neutraliteit" en bereidheid om te helpen bij het zoeken van mid delen om de uiteenlopende standpunten van de drie landen die bij deze kwestie betrokken zijn, Engeland, Griekenland en Turkije, nader tot elkaar te brengen. Deze verk'aring is uitgegeven na een bespreking die de Griekse ambassadeur in Washington gehad heeft met de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dulles. De ambassadeur had opheldering gevraagd over een verkla ring van het „State Departement", waarin het besluit van de Britse rege ring om Lord Radcliffe naar Cyprus te zenden voor uitwerking van een Cypri sche grondwet, werd toegejuicht, aldus de Griekse woordvoerder. Drie gemaskerde mannen hebben dinsdag in een huis in een voorstad van Nicosia een Britse militair, die daar op bezoek was. doodgeschoten. De Brit bezocht dit huis vrij geregeld. Hij is de 42e Britse militair, die in de afgelopen 15 maanden door Cyprische verzets lieden om het leven is gebracht De Grieks-Cyprische verzetsbeweging heeft dinsdag in Limassol pamfletten verspreid waarin officiële Britse berich ten tegengesproken worden, volgens welke bij zuiveringsoperaties in Mid- den-Cyprus 17 verzetslieden gevangen genomen zijn. De operatie was „een slag m de lucht", aldus deze vlug schriften. DE BILT, woensdag 10 uur: Boven het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland en boven IJsland bevindt zich een gebied van hoge druk, dat in betekenis toeneemt. Een uitloper van dit gebied strekte zich gisteren over Neder land en Duitsland uit tot in het Midöcl- laridse Zeegebied. In verband hiermede kwamen op tal van plaatsen, vooral in het uiterste Noorden en het uiterste Zui den van het land zonnige perioden voor, maar plaatselijk kwamen ook weer zware onweersbuien tot ontwikkeling. Bij Ierland bevindt zich thans een langzaam opvullende depressie, die in de richting van Bretagne beweegt. Boven dien komt er in Zuid-Frankrijk een on weersstoring tot -ontwikkeling, welke naar het Noorden zal gaan bewegen. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat het weer in Nederland moffeen eveneens meer onder invloed van storingen zal, komen en de kans op regen- of onweers buien blijft bestaan. In het temperatuur- verloop worden geen grote verande ringen verwacht. t. A. rLk.tr *- k" Premier Boelganïn van de Sowjet- Unie en zijn Oostduitse collega, Grote- wohl, hebben dinsdag in Moskou hun handtekening gezet onder een commu niqué, waarin o.m. verklaard wordt dat de Oostduitse bijdrage voor onder houd van de sowjettroepen in Duits land tot op de helft verminderd zal worden, d.w.z, tot 800 miljoen mark. Deze vermindering wordt mogelijk ten gevolge van de vermindering van de Russische troepen in O.-Duitslanch Ook is overeenstemming bereikt over verdere sowjethulp voor de voltooiing van het tweede Oostduitse vijfjaren plan. Deze hulp zal „aanzienlijk meer landbouwprodukten" omvatten. De Sowjet-Unie heeft voorts aan Oost- Duttsland technische hulp en uitrusting voor de bouw van een atoomcentrale met een vermogen van 100.000 kw be loofd. In het communiqué doen de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland een beroep op de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk om hun troepensterkte in West-Duitsland te verminderen, als voorbereiding voor volledige terugtrekking van alle buiten landse troepen op een later tijdstip. Tenslotte wijst het communiqué er op dat invoering van de militaire dienstplicht in W.-Duitsland de oplos sing van de problemen van het Duitse volk in de weg zal staan. Duitsland zal volgens de Russische en Oostduitse leiders slechts herenigd kunnen worden door directe onderhan delingen tussen Oost- en West-Duitsland. De hereniging van Duitsland za! veel werk en geduld eisen, zo heeft de Sowjet-partijl-aider Chroesjtsjew dinsdag verklaard. Sprekende op een receptie in het Kremlin ter ere van de Oostduitse pre mier, Grotewohl, en diens ministers die hebben deelgenomen aan de Oostduits- Russische besprekingen in Moskou, gaf Chroesjtsjew zijn Duitse gasten de raad „zich niet bezorgd te maken" en niet ongeduldig te worden. De „imperialisten en monopolisten" willen hereniging op zuiver „kapita listische en imperialistische basis", zo zei hij, doch Oost-Buitsland wil het land natuurlijk op socialistische grond slag verenigen. Dat is kennelijk op dit ogenblik nog niet mogelijk, daar voor is nog veel werk en veel geduld nodig. Chroesjtsjew bespotte het Westen om dat het zich „de vrjje wereld" noem de. Ook lachte hij om de Westelijke „persvrijheid". De arbeiders m het Westen „hebben het recht, maar niet het geld om er eigen krachten en radiozenders op na te houden", zo zei hij. Volgens radio-Caïro zou sir Alec Kirk bride, de voormalige Britse ambassadeur in Jordanië, die thans als onofficiële be middelaar optreedt in de crisis tussen Engeland e -. Jordanië na het ontslag van Glubb Pasja als opperbevelhebber van het (Jordaanse) Arabische legioen, Jor danië moeten verlaten, Dc Jordaanse regering zou hem heb ben meegedeeld, dat hü persona non grata was. Sir Alec zou Amman woens dag Verlaten. De Egyptische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Ahmed Hoessein, die dins dag uit Cairo is teruggekeerd, heeft bij zijn aankomst verklaard, dat de Egypti sche regering heeft besloten de door de westelijke landen aangeboden hulp bij de bouw van de grote Assoean-dam in de Nijl te aanvaarden. Ami -adeur Hoessein heeft voor zijn terugkvj-x naar de Verenigde Staten een langdurige bespreking met de Egyptische premier Nasser gehad. Hij zei thans, dat hij graag spoedig eer. bespreking zou hebben met de mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles om er bij hem op aan te dringen zonder vertraging een financiële overeenkomst te bewerkstelligen. (Het hulpplan van de Amerikaanse regering is door de Amerikaanse com missie van toewijzing nog niet aan vaard). Het over het algemeen goed ingelichte Italiaanse nieuwsagentschap „Nuova Stefani" heeft dinsdag bericht, dat het Kremlin de leider van de Italiaanse com munistische partij. Palmiro Togliatti, aangezegd heeft plaats te maken voor diens goede vriend Giancarlo Pajetta, Dc 45-jarige Pajetta, die zjtting heeft in het parlement en tevens deel uitmaakt van het secretariaat van de partij, keerde vorige week zaterdag uit Moskou- terug. Moskou zou nop steeds teleurgesteld zijn ..over het gebrek aan soepelheid", dat Togliatti getoond zou hebben bij het manoeuvreren inzake de nieuwe koers van de communistische partij in de Sow jet-Unie. Gistermiddag is pl.m. 1 uur eert 5-jarig jongetje G. H. uit Amsterdam, die in Honselersdijk bij zijn grootouders logeerde bij de Rolpaalbrug te water gevallen en verdronken. Hij speelde bij de brug met andere kinderen. Toen het jongetje te water viel, ging zijn vriendje buren waarschhuwen. Na enkele duikpogingen is het kind. dat inmiddels overleden was, opgehaald. Op last van douanerecherche te Rotterdam is de 400 brt. metende Duit se kustvaarder „Planet", uit Hamburg, te Rotterdam aan de ketting gelegd. Dit schip was enige dagen geleden door de douane uitgeklaard en maakte zich van de wal los om naar zee te vertrekken met bestemming Rostock, een van de OostzeehaVens. Inplaats van rechtdoor te varen werd echter nog even aangelegd langs een der kaden aan de stadszijde, waar een aantal vaten van een vruchtauto werd overgenomen. De douanerecherche kwam er tijdig achter en onderzocht da clandestiene lading, die voornamelijk nikkel bleek te bevatten. De Planet" werd belet op nieuw te vertrekken. De kapitein en de andere officieren werd een verhoor af genomen. Zij worden er van verdacht goeder-ui naar achter het ijzeren gordijn te hebben willen smokkelen. Naar verluidt zouden de kapitein ea vier of vijf officieren voorlopig in arrest zijn gesteld.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1