De Russische marine door regen en storm Geknakt en verrot gewas Scheiding partij en reger op verwaaide akkers W eer 140 doden in Algerije Bittere stemming bij socialisten V.V.D. vraagt Veel hangt af van wat Engeland zal doen Schending van Birmaanse grens door Chinese soldaten Duizend Perzen verdronken Wilde staking Engelse wapenleveranties aan Egypte stopgezet Ruw weer op de Mar REDUCTIEBON j Triest beeld in N.O.-polder Logboek Andrea Doria terecht o PREMIER EDEN BEPLEIT IN LAGERHUIS: Wereldraad doet een beroep op Franco Zeshonderd miljoen ondervoede kinderen W eeroverzicht DINSDAG 3I JULI 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3447 r V: m M MR. DELPRAT OVER SUEZ: W eerbericht Besprekingen over program-Romme De V.V.D. mm? V Wijzigingen in Polen Bijzonder .groot is de schade in de buurt van Marknesse in de Noord-Oostpolder waar aardappe len en bieten over een gebied van vele hectaren in de grond zijn verrot. Volgens deskundigen moet daar de oogst wel voor tachtig procent als verloren worden be schouwd. „Catastrofaal" Zie verder pagina 3 PREMIER EDEN van Engeland heeft gisteren de eis gesteld dat het Suezkanaal onder internationaal toezicht wordt gesteld. Hy verklaarde in het Lagerhuis dat Engeland geen regeling kan aan vaarden waarbij het Suezkanaal onder het toezicht zou blijven van één enkele mogendheid, die het voor nationale doeleinden zou ex ploiteren. De Britse premier deelde verder mee dat Engeland alle uitvoer van oorlogsmaterieel naar Egypte heeft stopgezet. De drie westelijke ministers die in Londen bijeen zijn, denken aan de mogelijkheid van een internationaal college van directeuren voor het Suezkanaal. <ïn het college zouden wellicht ook de Sowj et- Unie en de voornaamste zeevarende landen zijn vertegenwoordigd. Eden weigerde commentaar te geven op *,de besprekingen van de ministers, „omdat zij nog niet klaar zijn". Hij beloofde echter, van daag of uiterlijk morgen een verklaring af te leggen. <r SSstV-- - Sa? t tist «MMS fSlfilP» Zie verder pagina 3 Door inlevering van deze bon verkrijgt u op woensdag 1 augustus 1956 als lezer van TROUW toegang tot de 1 tentoonstelling: ff'. Het ontstaan van 2 meesterwerken -i" „DE HELLEPOORT" van Rodin, „DE GUERNICA" van Picasso, tegen een gereduceerde prijs van 25 cent per persoon (normale prijs 50 cent). De tentoonstelling is die dog geopend van 10-17 en van 19.30-22 uur in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam, ingang Van Baerlestraat 31. Deze bon is geldig voor twee personen ■nBBHBHnBVana9aMHaU!RWJAlJ)!UMUi.UIUM!itlitltltl|U!nuill!||l|ll||!HIIini!il,i,lij,,|||,j!l!lH|jtilIU||||til||fu> Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Tclel. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klacl'ilemiienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gra venhnxe: Huygenspleiri 1 Postgiro 4248R7 Redactie: Tel. 111892 Aam, Tel. 1H402 Kiacbtendicnst 18.30—19.3Ü u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat L^b Telefoon 67882" Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.5 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting:, geldig tot woensdagavond. MINDER WIND. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voor komende buien. Tot matig afnemende westelijke wind. Iets hogere temperaturen. ZON" EN HAAN Directeur: H. DE RUIG 1 aug.: zon op 5.03, onder 20.32; maan op onder 15.58. O H Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT r (Van onze militaire medewerker (I) HET bezoek van de Russische kruiser „Sverdlov" met twee torpedojagers aan ons land. gelijktij dig door ons beantwoord met een be zoek van onze Zeven Provinciën" met twee onderzeebootjagers aan Le ningrad heeft weer eens de aandacht gevestigd op de typische opbouw van de Russische marine die zo geheel afwijkend is van die der Westerse mogendheden. Zij is niettemin een formidabele ma rine, waarvan de geduchtheid in cij fers uitgedrukt in werkelijkheid daar echter bengden blijft door bijzonder; geostrategische verhoudingen. Zij 1» nl. verdeeld over een viertal zeeën die uiterst moeilijk met elkaar in ver- binding staan. Waar het een strate gisch axioma is. dat men zijn krach ten moet kunnen concentreren op het punt waar men een beslissing zoekt, is het naleven van dit beginsel voor Rusland dus uitermate moeilijk. Dit ondervond het reeds in de oorlog, die het in 1904-1905 tegen Japan voer de. Evenals nu was de Russische vloot verdeeld over vier plaatsen: de Poolzee in het noorden, de Oostzee in het westen, de Zwarte Zee in het zuiden en de Gele Zee (Port Arthur! in het oosten. Hierdoor kreeg Japan de gelegen heid achtereenvolgens met de Oost- aziatische vloot en de Oostzee-vlool (toen deze na een tocht om de halve aardbol in de Japanse wateren arri veerde) af te rekenen. Ten overvloede zijn de vier geschei den vloten nog opgesloten in binnen zeeën, zodat zij in oorlogstijd niet of met veel moeite toegang hebben tot de grote oceanen. Hét sterkst spreekt dit voor de Oostzee- en de Zwarte Zee- vloot. De eerste wordt door de Deense en Noorse kurk op de Oostzee daar binnen geflest. Hieruit blijkt de grote waarde van Denemarken en Noorwe gen voor het Westen met het oog «p de strijd om het meesterschap ter aee. Voor de Zwarte Zee-vloot is daarom de traditionele Balkanpolitiek ver klaarbaar. Russische invloed aan de Egeïsche Zee vergroot de mogelijk heid om in geval van oorlog de Dar- dtnellen open te breken. HP EN einde de mogelijkheid van con- A centratie te vergroten zijn de Rus sen na de oorlog tot verschillende maatregelen overgegaan. Door verbe tering van het kanalensysteem via het Ladoga- en het Onegameer, reeds vóór de oorlog aangevangen, kunnen in de zomermaanden onderzeeërs en torpedojagers van de Poolzee naar de Oostzee varen en omgekeerd. Langs deze weg is te verwachten dat bok mogelijkheden voor grotere schepen worden geschapen. Andere kanalen verbinden de Oostzee via de Wol ga en de Don met de Zwarte en de Kas pische Zee. Ten slotte is een andere concentratiemogelijkheid geopend tussen de Poolzee en de Oostaziati- sche basissen. Naast het vóór de oor log reeds bestaande Wladiwostok zijn daar nog gekomen Petropavlosk en Nikolajevsk, terwijl nog een andere basis in aanleg zou zijn. Schepen uit Moermansk aan de Poolzee kunnen thans via de route, die eens tever geefs Heemskerk en Barents trach ten te volgen (de Noordelijke IJszee) naar de Beringstraat varen. De zee weg wordt daartoe door een aantal zware ijsbrekers opengehouden. Het is langs deze weg, dat tijdens de afge lopen oorlog, toen Duitsland nog niet wet Rusland in oorlog was, een Duit se hulpkruiser werd verplaatst, die daarop in de Pacific een aanzienlijke ravage aanrichtte onder de geallieer de scheepvaart. Door al deze maatregelen is derhal ve de concentreerbaarheid van de Rus sische marine, hoofdzakelijk voor de lichte schepen, dit is voor de strijd tegen de handelsscheepvaart, belang rijk verbeterd, aldus het rendement verhogend. Te verwachten is dat dit rendement nog verder zal kunnen stijgen door langs deze weg ook con centratiefaciliteiten te scheppen voor kruisers. Catastrofe dreigt voor land- en tuinbouw lit wei-ingelichte kringen in Warschau wordt vernomen, dat de Poolse communistische partij zich vandaag formeel zal scheiden van de communistische regering. De zevende voltallige zitting van het Centrale Comité van de Poolse (commu nistische! arbeidsparty zal vandaag in Warschau bijeenkomen en dan een motie openbaar maken, waarbij zij de partij zal scheiden van het regerlngs-apparaat, waardoor een nieuwe belangrijke stap wordt gedaan om een einde te maken aan het Stalin-tydperk. Tegelijkertijd zal het Centrale Comité zich bezighouden met de economische crisis, waarin het land zich bevindt en stappen nemen om een tweede Poznan te voorkomen. Gesproken wordt van een spoed-actie die anderhalf jaar zal duren. Wellicht zal door Polen een geheime lening worden afgesloten, waardoor de afhankelijkheid van Polen aan Rusland minder duidelijk zou blijken. Poolse communisten verklaren, dat de motie verderstrekkend is dan enige andere stap, die ooit in een satellietland onderkomen is. sinds maarschalk Tito van Joego-Slavië in 1948 met de Komin- form brak. DE y.vvare regenval, die de laatste dagen gepaard ging met hevige storm, heeft voor miljoenen schade toegebracht aan de te velde staande gewassen. Geknakte halmen op verwaaide korenakkers voorspellen weinig goeds voor de komende oogst en ook in de tuinen ziet men de resultaten van een gebrek aan zon en een teveel aan regenwater, tegemoet. Vele landbouwers zien de toekomst met grote zorg o Naar wij vernemen zal in de loop van deze week te Parijs een buitengewone vergadering worden gehouden van de raad van bestuur v?,n de Suez-kanaal Maatschappij. Nederland zal in die ver gadering worden vertegenwoordigd door mr. D. A. Delprat. directeur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam. Op andere kavels, bij Blokzijl en Vol- lenhove, is het weinig beter gesteld. Hoewel de akkers daar toch wel diep geploegd zijn. De vraag rijst dan ook. of hier alleen het slechte weer in het spel is. De omstandigheden doen name lijk structurele gebreken vermoeden, waarnaar dan ook een onderzoek zal worden ingesteld. De voorzitter van de gewestelijke raad van het Landbouwschap, de heer J. Bu- tijn. en de voorzitter van de commissie voor grond- en pachtzaken, de heer Van der Noort. achten de toestand in het betrokken poldergebied zeer ern stig. De heer Butijn meende, dat, wat de aardappeloogst betreft, zeker op een verlies van tachtig procent moet wor den gerekend en hij achtte het de vraag wat er van de resterende twin tig procent nog goed zal blijken. VitgtitUt'n zwaaiend met beide, armen verliet president Nasser van Egypte liet l'rijheidsplein te Alexandria kort nadat hij in een felle redevoering de nationali satie van de Suezkanaahnaatschappij had geproclameerd. Een grote menigte juichte hem Inc. Volgens maandag te Algiers ontvan gen berichten hebben de Franse troepen in de afgelopen 24 uur 140 Algerijnse opstandelingen gedood. Het logboek van de ten onder gegane Italiaanse oceaanreus Andrea Doria. dat van belang is voor het onderzoek naar de omstandigheden van de ramp, is ge red. Dit heeft de Italiaanse rederij mee gedeeld. Kapitein Piero Calamai, de ge zagvoerder van de Andrea Doria, heeft het boek in veiligheid gebracht. Volgens vroegere berichten zou het logboek met het schip verloren gegaan zijn. (Van onze parlementaire redacteur) TJET regeringsprogram van prof. Romme is gisteravond door de kopstuk- ken van de P.v.d.A. in het Tweede-Kamergebouw besproken. Aanwezig waren o.a. de demissionaire minister-president dr. Drees en de demissionaire ministers Mansholt en Suurbofl. Men mag aannemen, dat op deze voor bespreking overleg is gepleegd over het advies dat de fractievoorzitter, mr. Burger, aan de socialistische fractie zal uitbrengen, die hedenmiddag ver gadert. In socialistische kringen was men gis teren enigszins bitter gestemd,-omdat het regeringsprogram van de nieuwe forma teur in grote trekken overeenstemt met het program van dr. Drees, datjdoor de K.V.P. werd afgewezen. Er ontbreken l ier jonge Poolse vliegers, die in de. omgeving van Warschau naren opgeste gen, zijn zaterdag met twee oefenvlieg- tuigen tan Russische makelij gevlucht naar Oostenrijk. Zij landden hij Kr ems en bij Kirchberg aan de W'echsel. Rechts fotografen. op de foto het bij Kr eins gelande Poolse lestoestel. Links ziet men de piloten, Karol Kruk rechtsen Bogdan Bis- kupski achter) bij bun aankomst op het politiebureau te Krems. Zij verbergen hun gezichten achter jassen voor de Mr. D. A. Delprat Juist terug van vakantie uit het buitenland verklaarde mr. D. A. Del- prat, Nederlands vertegenwoordiger m de raad van bestuur van de Suez- kanaalmaatsehappij, aan het A.NP., dat hij nog geen mening kon geven over de situatie ontstaan door het be sluit van de Egyptische regering het Suezkanaal te nationaliseren. Mr. Delprat zeide niet in staat te zijn ge weest contact op te nemen met de zetel van de Suez-kanaalmaatschappij in Parijs en hij achtte het onverstan dig een oordeel uit te spreken alvorens het standpunt van Parijs te kennen. Hij Is voornemens zich zo spoedig mogelijk met het hoofdkantoor van de maatschappij te Parijs in verbinding te stellen. Wel kon mr. Delprat reeds vaststellen, dat uit de huidige onzekere situatie van alles kan'voortvloeien. Het gaat thans voornamelijk qhU de vraag wit Engeland,, die tie: grootste aandeelhouder- in de. Suez-kanaal maatschappij is,igaatidoeiL.Zolang wij dit niet weten, tasten wij nog vol komen in het duister, aldus mr. Del prat. Volgens het te Rangoon in de Engelse taal verschijnende anti-communistische blad „The Nation" zy» „verscheidene honderden volledig bewapende soldaten van het Chinese Rode Leger Birmaans gebied binnengetrokken". Zij zouden dit hebben bezet. Het blad zegt. dat de invasie plaats had op verscheidene plaatsen tussen Poe- tao en Koenlong- in Noord-Oost-Birma, over een lengte van achthonderd km en tot een diepte van bijna honderd km. De soldaten waren in groepen van 40 tot 150 man binnengetrokken volgens een, naar het schijnt, voorbereid plan. aldus het blad. „De indringers hebben alle protesten van de burgerlijke en militaire autoriteiten genegeerd. Zij ver klaarden, dat de grens nog officieel moet worden afgebakend.'' Het blad verklaart vóórts, dat de pre mier een kabinetsvergadering had be legd, waarop ook de militaire leiders aanwezig waren. Een woordvoerder van het Birmaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat hij het bericht van het blad kon bevestigen noch tegenspreken. „Ik kan op het "ogenblik niets zeggen", zei hrj. eraan toevoegend, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken thans overweegt, of er later een officiële mededeling zal worden gedaan. Het gebied waar de Chinezen zouden- zijn binnengedrongen is bergachtig en half-woestijnachtig. Het voorwendsel van de invasie is, dat de Chinezen een bepaald soort kruid zoeken machitsay dat een uitste kend tegengif zou zijn tegen slangen beten. opium en alcohol. Negentien bergklimmers. die, met een touw aan elkander gebonden langs een ijshelling afdaalden, zijn zondag uit gegleden en met grote kracht in een met ijs en stenen gevulde krater hoog op de berg Hood in de Amerikaanse staat Oregon terecht gekomen. Verschei- denen werden gewond on niet-bevestigde berichten spraken van een tot vier doden. Ecu grondbezitter in het dorp Caais dc Etfpinho. (op ongeveer 60 km van Lis sabon» heeft zijn vrouw, twee zwagers en drie anderen doodgeschoten, omdat zii kritiek oefenden op de wijze waarop bij zijn bezit b"hc:crf". Door de jongste overstromingen in Perzië zijn waarschijnlijk ongeveer duizend mensen om hét leven gekomen. Dit heeft de Perzische minister van Binnenlandse Zaken, Assadollah Alam, meegedeeld.,-. ;V.:N De minister zei,- dat reedsv45Ö slacht offers, van de overstromingen zijn be graven én dat. nog nieer dan 500 per sonen vermist worden, van wie men vrijwel kan aannemen, dat zij even eens verdronken zijn. De door de overstromingen aange richte schade schatte hij op 250 mil joen gulden. Meer dan 200.000 Perzen zijn dakloos geworden. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft gisteren een wet onder tekend, waarin machtiging gegeven wordt voor de bouw van het eerste door atoomkracht aangedreven koop-- vaardijschip ter wereld. Er is wat de kosten betreft geen grens vastgesteld. De democratische senator j Warren Magnuson hceTt meegedeeld, tdat cle kosten geschat worden op onge- 'veer 150 miljoen gulden. De centrale commissie van de We reldraad van Kerken heeft in Galyateloe (Hongarije) besloten de regering-Franco te verzoeken haar beloften over gods dienstvrijheid na te komen door een protestantse theologische school bij Ma drid toestemming te geven haar deuren te heropenen. Tevens werd besloten in de komende winter nieuwe besprekingen te voeren met de leiders van de Russisch-ortho- doxe kerk over het lidmaatschap van de Wereldraad. Gisteren zijn vier IJmuidense treiters de „Amsterdam", „Klaaswijker", „Vios" en „Thorina - niet naar zee vertrokken als gevolg van een niet door de vak bonden erkende protestactie legen het uitblijven van de toepassing van de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst voor de treilvisserij. Van de kant van de werknemers wordt het verwijt gehoord, dat deze aangelegen heid nu reeds twee maanden bij de Stich ting van de Arbeid berust en dat er geen employé die zijn post zonder toestem- uitzicht op een oplossing schijnt te be-i ming verlaat, tot gevangenisstraf kan staan. I worden veroordeeld. wel enige punten, die in het program van dr. Drees voorkwamen en er zijn enige punten aan toegevoegd die in dit program ontbraken, maar de overeenstemming op hoofdpunten scheen toch kenmerkend te zijn voor het program-Romme. Dat ergert de socialisten, omdat men niet begrijpen kan. waarom dan de K.V.P. dr. Drees als formateur deed mislukken. De bereidheid om met prof. Romme in zee te gaan staat dan ook bij de socialisten op het nulpunt. Gistermiddag, kwam de Kamerfractie van de V.V.D. bijeen en 's avonds ver gaderde de c.h. Tweede Kamerfractie. Vanmiddag is dit hetgeval met de K.V.P.-fractie en vanavond met de a.r.- fractie. Menverwacht dat de V.VJD.- fractie evengereserveerd staat tegenóVé?"- het program-Romme-als zij 'tegenóver het,., program-Drees stond. Naar verluidt heeft de V.V.D.-fractle besloten aan prof. Romme te vragen.wat de bedoeling is van de aparte behande ling die de V.V.D. bfj zijn kabinetsfor matie geniet. Met name wil de V.V.D. graag weten waarom de V.VJD. niet ge vraagd is of zij geestverwanten eventueel wil adviseren om in het kabinet zitting te nemen. Gistermorgen had de formateur nog een bespreking met de demissionaire minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen en gistermiddag met de demis sionaire minister van Landbouw,'Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt. Op een conferentie van de internatio nale unie voor het welzijn van de kin deren. die gisteren in Bonn is begon nen, is een rapport gepubliceerd, waar in wordt bekend gemaakt, dat van de 900.000.000 kinderen, die de aarde thans bevolken, er 600.000.000 dus twee derde, ondervoed, onvoldoende gekleed en behuisd en onvoldoende bescjiermd tegen ziekten zijn. E"den werd luid toegejuicht, toen hij opmerkte: „Engeland kan niet aan vaarden dat Britse onderdanen wordt bevolen, in Egypte te blijven of als gijzelaars worden gevangengezet." Dit was Edens reactie op de Egyptische bekendmaking dat iedere kanaal- ♦At, (In een maandag te Parijs uitgegeven verklaring van de Suez-kanaalmaat- schijppij wox-dt gezegd, dat meer dan 1300 werknemers krachtens de staat van beleg en onder bedreiging met gevangenisstraf. gedwongen worden voor het Egyptische regiem te werken). Eden verklaarde niet in bijzonder heden te willen treden over de wijze van betaling voor doorvaart door het kanaal. „Maar ik zeg wel. dat Nasser's bewering dat het kanaal ge ëxploiteerd kan worden ter betaling van de kosten van een dam bij As- soean onaannemelijk is gezien zijn vele verplichtingen volgens interna tionaal recht." Eden was de eerste Westelijke staats man die in het openbaar aandrong op internationalisatie van het Suezkanaal. United Press verneemt dat dit plan in beginsel de sympathie geniet van de Franse en Amerikaanse regeringen. De Bilt, dinsdag 10 uur. Na gisteren geruime tijd vrijwel stil midden op de Noordzee te hebben gelegen is de stormdepressie in de afgelopen nacht in de richting van het Skagerrak ge trokken. Tegelijkertijd werd de de pressie langzaam minder diep. Een trogvormige randstoring trok langs de Waddenkust naar Denemarken. Daar door hield de storm aan de Wadden- kust in de afgelopen nacht nog aan. Vanmorgen begon de wind echter in het gehele kustgebied af te nemen. De randstoring bracht vanmorgen vroeg in het Noorden van het land regen. Elders vielen plaatselijk nog enkele 'puien. Verwacht wordt dat de depres sie in de komende 24 uur zal wegtrek ken naar Zweden. De wind zal; dan onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die over tie Britse eilanden naderbij komt, verder afnemen. De temperaturen zullen iets hoger worden. Illllllillll!lllllllil!lllll!l!lllll!l!ll!llllllll!l|||illll!lllinilllllill|l!!||lll

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1