Pas op Nasser, hier komen we 1 f Egypte waarnemer Prof. P. Lieftinck informateur 'Ni Groep Ambonezen trok op roof uit Militaire deputaties boden prinses Irene aan Bij stor negen gewonden Rembrandttentoonstelling te Amsterdam: 330.000 bezoekers je met vaart van 100 km over de kop: Qp nnnfATAiitiP Eoka liet Britse Poolse titoïsten in eer hersteld Druk overleg met Sow jet-Unie Panama erkent Suez-gesprek niet Engelse wapens niet in Egyptisch schip 5ES Tegejiyoorsjt^i yap president Nasser? ie Weer overzicht Opstand tegen China in Mongolië? Koningin ontvangt prof. Lieftinckfg Veertig arrestaties Mossadeq weer vrije voeten S Op weg Hamburg-Bremen Nederlandse vrouiv omgekomen MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3452 Weerbericht 55 55 Êlill' f -■ -- WSSÊsK Militaire Fondsen Vader en dochter ver dronken in Merwede ml UNICUM VOOR ONS LAND Mont Blanc eist acht slachtoffers Gevaarlijke tabletten verloren V Prof. mr, P. Lieftinck, oud- minister van Financiën, is heden morgen op paleis Soestdijk door koningin Juliana ontvangen. De vorstin heeft hem gevraagd een onderzoek in te. stellen naar de mogelijkheden, die -er nog zijn voor een kabinetsformatie, na het mislukken van de pogingen, van dr. Drees en prof. Romme. Prof. Lieftinckzegde toe enige oriënterende besprekingen te zullen voeren. Morgen zal ;Hare Masjesteit een nader onderhoud met hem hebben. UIT Portsmouth, waar op de muren de woorden: „Pas op Nasser, hier komen we!" gekalkt waren, zijn gisteren duizend geharde Britse parachutisten naar de Middellandse Zee vertrokken. Met volledige oorlogsuitrusting waren de „rode duivels" aan boord van het 13.350 ton metende vliegdekschip Portsmouth gegaan. Wenende vrouwen en verloofden stonden aan de spoorwegstations toen de treinen vertrokken en rijen mensen .wuifden in Portsmouth de jongens vaarwel. Op het diplomatieke front heerst de voorzichtige hoop dat door onderhandelingen mét Egypte een regeling kan -worden bereikt om hét Suezkanaal zijn internationale status te doen behouden. 'Volgens in Engeland ontvangen berichten zou president Nasser niet van plan zijn de uitnodiging voor de Londense conferentie vierkant te verwerpen. Men acht het niet onmogelijk dat Nasser een waar nemer zal sturen, maar tevens zal weigeren Egypte door de conferentie te laten binden. Arbeiders weigerden IS wêmm. Mm 0 Zie verder pagina 3 Cheque voor CeZSroeHlIjKe tijds ingezamelde bearagzal in de vorm Kippen Zie verder pagina 3 „Butwazh" naar Middell. zee Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Teief. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Verwachting, geldig tot dinsdagavond: IETS WARMER. Droog en vrij 'zonnig, maar in het Zuidoosten van het land kans'op enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere tempe raturen. ZON EN MAAN 7 aug.: zon op 5.13, onder 20.22; maan op S.42, onder 20.20. O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT BRITSE PARACHUTISTEN VERTROKKEN De ,fode duivelseert geharde brigade Britse parachutistenzijrt gis teren uil' Portsmouth naar de Middel landse Zee vertrokken met het oog op de gespannen toestand rond het Suezkamal. Op de joto: de mannen staan gereed om zich aan boord van het vliegdekschip Thesetis te begeven. Prof. Lieftinck, dié tegenwoordig in de Verenigde Staten woont, waar hij ons land vertegenwoordigt bij de. Inter nationale Bank voor Herstel en Ontwik keling en bij het Internationale Monetaire Fonds, maakte juist een vakantiereis in Europa. Gisteravond werd in een communiqué van het kabinet der Koningin de mede deling gedaan dat prof. Lieftinck vandaag door HJM. de Koningin ontvangen zou worden, „Verrassend is wel", zo schrijft heden morgen „De Volkskrant", „dat in het De 78-jarige Britse onderwijzer John Cremer, die sinds woensdag door de Grieks-Cypriotische verzetsorganisatie Eoka op Cyprus in gijzeling werd ge houden, is in de nacht van zaterdag op zondag thuisgekomen. De verzetslieden lieten hem vrli op 6 km. afstand van ziin huis; waar hij uitgeput, maar verder gezond aankwam. Vrijdag had de Eoka bekend gemaakt, dat Cremer terechtgesteld zou worden, tenzij drie Cyprioten, die ter dood ver oordeeld zijn, gratie zouden krijgen. Deze drie veroordeelden deden.zaterdag een beroep op de verzetsbeweging om de Engelsman vrij te laten, aangezien Cremer niet verantwoordelijk is voor het optreden van de regering. "Cremer bevindt zich nu met een shock m. het ziekenhuis. Hü heeft verteld hoe hij als gijzelaar in een schuilplaats van de Eoka drie dagen en drie nachten is vastgehouden. Al die tijd was hij gebon den en geblinddoekt. De honderdjarige moeder van Cremer te Winchester in Engeland is gisteren van de vrijlating van haar zoon op de hoogte gesteld. communiqué uitsluitend over prof. Liet- tinck wordt gesprokeh. De zaken zouden, wat naar een kant worden getrokken, als het bij hem bleef. Hü is lang een steen des aanstoots geweest voor verschillende groepen. Hij heeft een typisch socialis tische visie. Het zou voor de hand hebben gelegen, datzoals bij vorige gelegenheden niet één,-maar twee formateurs werden aangewezen,, één "uit katholieke kring," ën één uit de- socialistische hoek, Bijvoorbeeld de naam van de katholieke mr. Steenberghe, die in 1951 ook forma teur is geweest, dringt zich op. Hij is evenals prof, Lieftinck een man, die_ los is geraakt uit het dagelijkse politieke werk, maar een grote ervaring en veel politiek vertrouwen heeft. De mededeling van het kabinet-van de-Koningin laat overigens de mogelijkheid open, dat er nog een tweede informateur wordt be noemd." Wladyslaw Gomuïka, voormalig secre taris-generaal van dePoolse communis tische partij, is in ere hersteld en op nieuw toegelaten tot de partij. Ook ge neraal Marian Spychalskien Zeno Kliszko zijn in ere hersteld. Gomulka was in 1949 wegens „titois- me" veroordeeld. Vorig jaar werd hij uit de gevangenis, ontslagen. Gomulka was een der stichters van .de onlangs ontbonden Kominform. Hij is vice-premier geweekt en' stond vroeger bekend ais de „Poolse Stalin". Hij is eén „nationalistisch" communist en vertoefde in de oorlog niet, zoals andere commu nistische leiders, in Moskou, maar in zijn eigen land. Zenon Klisko, die in 1949 tezelfder tijd als Gomuluka uit het Poolse centrale partijcomité is gezet en zaterdag evenals deze werd gerehabiliteerd, is nu aange-; steld als onderstaatssecretaris van Jus titie. Men veronderstelt, dat de Sowjet- Unie een L slissende invloed heeft op De Panamese regering heeft meege deeld dat zü zich niet gebonden zal voelen door de besluiten en aanbevelin gen van de Suezconferentie. Vanwege het Panamakanaal, „dat in sommige opzichten met het Suezkanaal kan worden vergeleken", en vanwege de grote koopvaardijvloot die de Panamese riaig voert; 'heeft Panama.'.gröotvbalahg bij de Suezconferentie. Desondanks' is Panama nist tot deze conferentie uit genodigd. Dit vermeldt de Panamese regering als reden voor haar besluit om de resultaten van de bijeenkomst niet te erkennen. De Britse regering heeft gisteren de uitvoervergunning ingetrokken voor een wapenzending voor de Libanon, die met het Egyptische vrachtschip Ster van Luxor verzonden zou worden. Tevoren hadden 50 dokwerkers in Liverpool ge weigerd de wapenen te laden. Zij zeiden slechts „gewone lading" te willen be handelen. Dit gebeurde nadat het parlements lid van de Laboux'-oppositie, mevrouw Béssie Eraddock, de havenarbeiders twee uur lang had toegesproken. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld dat de lading r—.die voor het grootste deel uit lucht afweergeschut bestaat zal worden ver zonden zo gauw men er een niet-Egyp- tisch schip voor heeft gevonden. In di plomatieke kringen denkt men dat de Britse regering vreesde dat het schip zijn wapenen in een Egyptische haven zou lossen. mMik In Arnhem wordt momenteel een groot internationaal folkloristisch festival gehouden. Een buitenlandse' groep volksdansers in actie. de houding, die Nasser zal aannemen. Moskou heeft laten weten dat het de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte steunt, maar tevens de hoop uitgedrukt, dat het geschil door onderhandelingen kan worden ge- geregeld. Voor de derde maal in korte tijd heeft president Nasser gisteren een lang gesprek gehad mét de Russische ambassadeur Kisselew. Bij het ge sprek van zaterdagavond was de Egyptische minister van Defensie, levens opperbevelhebber, generaal- majoor Abbel Hakim Amer aanwezig. Ook de ambassadeur van India is verscheidene malen hij Nasser ge weest. In diplomatieke kringen te Cairo meent men te 'moeten verwachten dat president Nasser de uitnodiging voor de Londense conferentie over het Suezka naal zal afwijzen. De mogelijkheid werd geopperd, dat hy suggesties zou doen voor een andere conferentie in Cairo of- in Zwitserland waarop Egypte waar borgen voor vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal zou geven. twee woonoorden De BELT, maandag 1D uur. Tijdens het weekeinde is de luchtdruk zo goed als overal in Europa flink gaan pUgen. E« depressie, die zaterdagoch tend nog bü Schotland lag, trok lang zaam opvullend recht naar het Zuiden en bevindt zich nu boven Bretagne. In Midden- en Oost-Europa kwam een gebied met hoge barometerstanden tot ontwikkeling, dat door een boven het Noordzeegebied aanwezige rug van n°ge .druk in verbinding staat met een ®aximum op het midden v.an de Oceaan. Onder invloed van de genoemde rug van hoge druk neemt in ons land de puiïgheid nu snel af. Gisteren kwamen m het Zuiden en midden van het land oog verscheidene onweersbuien tot ont wikkeling. Morgen zal het weer een overwegend zonnig karakter hebben en zal het bijna overal droog blijven. Dat Nederland zich nog steeds in po laire. lucht bevindt bleek de afgelopen pacht duidelijk, toen tijdens opklaringen 33 De Bilt de temperatuur tot 5 graden daalde, een temperatuuï die in deze tijd van het jaar tot de hoge uitzonde ringen behoort. Ook de komende nacht ral vrij koud zijn, maar overdag wordt «et nu geleidelijk warmer. van een cheque 1893,95) aan de prin ses overhandigd worden. De prinses heeft de wens te kennen gegeven dit bedrag te bestemmen voor een fonds dat zich belast met de verzorging van militaire slachtoffers en hun betrekkin gen. Zij heeft daartoe de voorzitter van het overkoepelend orgaan der vereni gingen, die zich deze taak ten doel stel len n.l. de Gezamëlijke Militaire Fond sen (G.M.F.) kaptein-luitenant-ter-zee tit. Cb.d.) Th. P. van den Bergh, die evenals de secretaris-penningmeester van de G.M.F., de heer L. H. van 't Zand, bij de aanbieding vanhet ge schenk aanwezig, deze cheque ter hand /-ii n Het resterende gedeelte van het des Ter gelegenheid van de 17de vérjaar dag van H.K.H. Prinses Irene heeft een deputatie ,van het Garde Regiment Fu seliers Prinses Irene vandaag in de loop van de ochtend de prinses een ja ponkoffer als verjaardagsgeschenk aan geboden. Een deputatie van de Koninklijke Luchtmacht, die dit jaar namens de drie strijdkracht-onderdelen optreedt, heeft de gebruikelijke cassette tafelzil ver aangeboden. Op 31 mei 1940 werd H.K.H. Prinses Irene gedoopt in de hofkapel van "Buck ingham Palace te Londen, waarbij als peetouders behalve koningin-moeder Elisabeth van Engeland drie officieren respectievelijk van de Nederlandse zee-, land- en luchtmacht optraden. Na de bevrijding werd door de ge zamenlijke strijdkrachten het plan geop perd, de prinses een geschenk aan te bieden. Daartoe is in 1948 een commissie in het leven geroepen. Deze commissie „Fonds Verjaardag Prinses Irene" besloot een inzameling te houden bij alle onderdelen van de strijdkrachten, waarvan het resultaat alle verwachtingen overtrof. Overeengekomen werd het ingezamel de bedrag te besteden voor een cassette tafelzilver, waarbij het in de bedoeling lag op iedere verjaardag van de prin ses een deel hiervan aan te bieden, om beurten door een deputatie van Zee-, Land- en Luchtmacht. Dit zou geschie den tot de 18e verjaardag van de prin ses. De aanbieding van vandaag was dus de laatste. De 40-jarige winkelier K. G. de Rui ter uit Giessendam en zfja 12-jarige dochter hebben vanmorgen door ver drinking het leven verloren. Het gezin bestaande uit de ouders en drie kinderen brachten de eerste va kantiedag door op een zandplaat bij de zuidelijke oever van de Merwede tegen over Hardinxveld. Het oudste meisje raakte bij het spelen in. een kuil en verdween in de diepte. De vader, die de zwemkunst niet machtig v/as, ging toch in het water om zijn dochter te redden, maar werd eveneens door de stroom meegesleurd. Een 18-jarige jon gen uit .een ander gezin, heeft nog ver geefs getracht, de slachtoffers te red- den. Het Chinese nationalistische centrale nieuwsagentschap meldt dat de afgelopen maanden in Binnen-Mongolië op grote schaal opstanden tegen hei communis tische bewind in China zijn-voorgeko men. Volgens het bericht zouden 40.000 in woners van .Binnen-Mongolië in de berggebieden in strijd gewikkeld zijn met de communistische troepen. m E gehele volwassen mannelijke bevolking van het Ambonezenwoonoord Westkapelle is zaterdag nadat zich ernstige ongeregeldheden had den voorgedaan door de rijkspolitie gearresteèrd en overgebracht naar het Huis van Bewaring, in Middelburg. De 28 arrestanten zitten daar nu met twaalf anderen, onder wie drie vrouwen, uit het Ambonezen- woonoord aan de Naderstweg te Middelburg. Dit laatste kamp is op last van de burgemeester volledig afgesloten. In Westkapelle heeft de rijkspolitie zaterdagavond de wapens moeten gebruiken, toen enige Ambonezen de politiemannen te lijf wüden gaan. Negen Ambonezen werden daarbij gewond. *Zij werden naar het Gasthuis in Middelburg overgebracht, waar twee hunner opgenomen moesten worden. leden in Westkapelle en Middelburg zich gehouden. Vorige week Zondag werden in West kapelle reeds collectief twintig kippen gestolen. Nadat de burgemeester met de kampraad had gesproken, beloofde men de kippen terug te brengen en dit ge beurde inderdaad doch de kippen waren toen al dood óf zelfs al geplukt! De gearresteerden zijn allen leden van de PNMS, eeri kleine niet-erkende groep Ambonezen, wier extreme ideeën door de overige groepen worden veroordeeld. In het-Middelburgse Huis van Bewaring bevindt zich nu o.a. de leider van deze groep, de heer SiwaleltL De laatste dagen hebben de gearres teerden zich vergrepen aan goederen van burgers. De leden van de PNMS ver zetten zich nl. tegen de bestaande rege lingen en- zij weigeren formulieren te tekenen om voor steun door de overheid in aanmerking te komen. In hun partij programma staat dat, als de Nederlandse regering niet in onderhoud voorziet, zij zelf levensmiddelen e.d. mogen wegne men. Aan dit programmapunt hebben de Ongeveer twintig praalwagens en een dertig versierde personenwagens vorm den dit jaar het Rijnsburgse bloemen corso. Langs een haag van Rijnsbur gers en belangstellende badgasten trok de stoet naar Leiden. In de avonduren zijn de praahougens ver licht en ging men opnieuw op pad. Toen de deuren van de grote Rem brandttentoonstelling in het Rijksmu seum te Amsterdam, 80 dagen na de opening, werden gesloten hadden 329.901 bezoekers waarvan 55 tot 60 procent buitenlanders deze unieke expositie van schilderijen en etsen bezocht. De laatste weken was het daggemiddelde 7400, Nog nimmer heeft in ons land een kunsttentoonstelling in een museum een zo'n groot bezoek (gelijk aan bij na tweemaal het aantal inwoners van Haarlem) getrokken. Het record stond tot nu toe met 276.000 op naam van de tentoonstelling der Weense kunst schatten, die in 1947 in het Rijksmu seum werd gehouden. De schilderije gaan nu naar Museum Boymans in Rotterdam, vanwaar de tekeningen van Rembrandt naar de hoofdstad komen. De expositie daar van wordt op woensdagmorgen 8 aug. öm tien uur in het Rijksmuseum voor het publiek samengesteld. mi. v* Koningin-zal Hare Majesteit de maandagmorgen prof. mr, P. Ltótinck op het paleis Soestdijk ontvangen. Prof. Lieftinck, die een vakantiereis in Europa maakt, is daartoe ia Neder-, land aangekomen. De Perzische oud-premier dr. Moham med Mossadeq is zaterdag, na drié jriri in de gevangenis te hebben doorge bracht, vrijgelaten. Mossadeq werd in 1953 veroordeeld wegens pogingen, om de Sjah van- dë troon te stoten. 'i Hij zag er niet ouder, uit dan drie jaar geleden. Op de autoweg HamburgBremen bij Ottersberg is zaterdagmiddag een autobusje, waarin zes Nederlandse vakantiegangers zaten, in brand ge raakt. De vrouw vam de bestuurder kwam daarbij om het leven, drie an dere inzittenden werdén gewond^ Op een plaats, waar een werk in uitvoering was en waar een maxi- Gedurende het afgelopen weekeinde heeft de Mont Blanc een groot aantal slachtoffers geëist onder degenen, die poogden deze berg te beklimmen. Twee Noren, die aan elkaar vastge bonden waren, stortten van een steile rots op het hoge plateau. Een van hen kwam om heb leven, de ander werd zeer ernstig gewond. Twee Parijzenaars, die vlakbij hen aan het klimmen waren en eveneens aan e!1'--'- waren vastgebonden, vielen evene» wden beiden gedood. Tv ook aan elkaar ge'oon- d" op een ander gedeelte .eau bijna driehonderü me- it oeneden en hebben de gehele nacht hulpeloos met gebroken benen en half l'evroren op de helling gelegen, voordat hulp kwam opdagen. Een Franse Alpengids is tezamen met zijn metgezel neergestort, toen zij de Noordkant van de Bionnassay-top aan het beklimmen waren. Reddingsploegen hebben tot dusver tevergeefs naar hen gezocht en aangenomen wordt, dat bei den om het leven zijn gekomen. Een helicopter neemt aan het zoeken deel. De beklimming van de Mont Blanc was dit weekeinde extra gevaarlijk, aan gezien er plotseling weer /orst was in getreden na een korte periode van dooi. Het modernste Britse vliegdekschip „Bulwark" van 22.000 ton, is vandaag uit Portsmouth naar de Middellandse Zee vertrokken. mumsnelheid van dertig kilometer was voorgeschreven, bleef de be stuurder met honderd kilometer "per uur rijden. De auto kwam in een berm terecht en sloeg verscheidene malen over de kop. Daarbij ontplof te de benzinetank, waardoor de w;a- gen geheel uitbrandde. De arbeiders, die aan de weg werk- :en, konden met houwelen de deuren ope nen en vijf van de zes inzittenden uit. de auto halen. De echtgenote van de bestuurder zat echterdusdanig, "be klemd, dat zij niet bevrijd kon worden en in de auto verbrandde. Van de ge redden werden er drie met zware brandwonden naar het ziekenhuis te Rotenburg overgebracht. De bestuurder bleef ongedeerd. De verongelukte bus was uit Am- hem afkomstig. Er waren acht inzit tenden. De 32-jarige mevrouw P. O. uit Arnhem is om het leven gekomen. De 31-jarige bestuurder V. D. uit Arn hem en een inzittende, een zekere M. uit Arnhem zijn met brand- en snij- wonden in een ziekenhuis te Bremen opgenomen. Volgens de Nederlandse consul is hun toestand naar omstan digheden goed. De verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. De echtgenoot van mevrouw O. is slechts licht ge wond. Hij is reeds naar huis terug gekeerd. Ook de overige inzittenden van de bus hebben de terugreis aan vaard. In de bossen bij Amerongers is een geruite stoffen ia? verloren, o.a. inhou dende een buisje dicumoltablettan. Gewaarschuwd wordt tegen het in nemen van deze tabletten. De gevolgen hiervan kunnen vooral voor kinderen zeer gevaarlijk zijn. Indien, ditechter toch is geschied, dient men zich zo spoe dig mogelijk onder behandeling te stel len van een arts.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1