COLUMBIAANSE STAD GETEISTERD Ramp zou te wijten zijn aan sabotage SR mijnon± in België LEVEN VAN 275 ARBEIDERS WORDT BEDREIGD VIER FAMILIELEDEN GEDOOD Ned. auto in Tirol op onbewaakte verpletterd NAAR DE CONFERENTIE? Nasser antwoordt Londen zondag Vader Cats begroet de v de K.L.M. Kippenhandelaar door de oolitie in buik geschoten Prof, Lieftinck aanvaardt informatie-opdracht Vreemde belevenissen van een (nieuwe) aangespoelde zeeman Enorme krater in stadscentrum Weer over zicht Egyptisch beroep op de Ver. Naties? Militaire opstand in Ecuador ;..g* Staatsdeelneming; m Schot werd verkeerd gericht Eerst overleg met kleinere fracties Nehroe over de Suezconf erentie WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3454 Weerbericht Kampeerders konden tent niet vinden m Kinderverlamming in Chicago breidt zich uit Twee broers door bliksem getroffen Televisie-straalzender bij Zwolle? INHULDIGING IN DEN HAAG Weer moordaanslagen op Mossadeq? Verdere koersdaling olieaandelen NU IN DUITSLAND Directeur: H. DE RUIG O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Nacht doorgebracht bij politie N de Coluinbiaanse stad Cali zyn gisteren, naar men vreest, ongeveer 1000 personen om het leven gekomen en meer dan 1000 gewond geraakt doordat zeven vrachtauto's met dynamiet tot ontploffing kwamen. Acht huizenblokken werden verwoest en ettelijke andere zwaar beschadigd. Men raamt de schade op 75 miljoen. Ten minste 500 soldaten leden van het legerbataljon Codazzi, en van de militaire politie voor het district Cali die sliepen in de centrale kazerne van de stad, werden door de verschrikkelijke explosie op slag gedood. Het hoofd van het bureau voor voorlichting en perszaken te Bogota, dr. Edgar Reina, verklaarde, dat mep „kan aannemen, dat de ramp te wijten is aan sabotage", Volgens hem zijn verscheidene personen aangehouden. WÊÈ79S7 SÉrT.-i Woensdagochtend is brand uitge broken in de steenkolenmijn „Le Casier des Charbonnages d'Amer- coeur" te Marcinelïe. 'De brand ontstond op verdieping 765j waar een kolenwagen de lift kooi blokkeerde, waardoor de kabels van de lift smolten. y.Öm 299 mijnwerkers te redden maakte men gebruik van een niéuwe put die in aanbouw is. Vijfentwintig mijnwerkers kon den1 gered worden. Over het lot van'274 andere verkeert men in onzekerheid. KANS EEN auto, waarin de 39-jarige H. van Drongelen uit Groningen met zyn echtgenote, zijn twee kinderen en zyn moeder een vakantie* tocht maakte, is gisteren op een onbewaakte spoorwegovergang, by Reutte in Tirol door een goederentrein gegrepen en een aantal meters meegesleurd. Alle inzittenden werden onmiddellijk gedood met uitzondering van de negenjarige Christiaan, die met een schedelbasisfractuur en verscheidene andere verwondingen in het ziekenhuis te Kreckelmoes is opgenomen. Vanochtend is ook Ky overleden. a I De stoffelijke overschotten konden pas worden geborgen nadat' het wrak van de auto met snijbranders opengesneden was. 1; H ET antwoord van Egypte op de uitnodiging voor de Lóndensé conferentie zal zondag vóór 12 uur aan de Britse ambassade in Caïro worden overhandigd, meldt het persagentschap Middle East. Kort daarna zal president Nasser een persconferentie over de crisis rond het Suezkanaal houden Engeland heeft gisteravond de verzekering gegeven, dat het gebruik van geweld als middel om de Suezkwestie op te lossen zelfs niet besproken zal worden op de Londense conferentie die 16 augustus begint, Gezaghebbende diplomaten hebben meegedeeld, dat de regering- Eden dit langs privékanalen kenbaar heeft gemaakt aan India in de •hoop dit land, Egypte, de Sowjet-Unie en andere twijfelende landen aan de conferentietafel te krijgen. - 0 Zie verder pagina 3 Het ongeval gebeurde, zoals we reeds in een deel onzer edities konden melden gistermorgen om streeks elf uur. Behalve de heer Van Drongelen kwamen om het leven zijn echtgenote, de 37-jarige mevrouw Van Drongelen-Meihui- zen, zijn moeder, de 59-jarige mevrouw M. E. van Drongelen Berg uit Delft, en zijn twaalfjarige dochtertje Maria. 9 Zie verder pagina 3 Amerikaanse journalisten mogen niet naar China H.M. de Koningin heeft gistermiddag op paleis Soestdyk prpf; xnr. F. Lieftinck weer ontvangen. De vorstin verzocht hem een onder zoek ïn te stellen naar de mogelijkheden, die er zyn tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Lieftinck heeft deze opdracht aanvaard. Gisteravond heeft de informa teur bepaalde problemen bestu deerd. Hij ontving in zijn werk kamer op het Torentje van het departement van Binnenlandse Zaken mr. s' Jacob, de voorzitter van Ae door minister Cals inge stelde studiecommissie voor de pacificatie van het bijzonder hoger onderwijs. Zoals bekend vormt dit vraagstuk een belangrijk onder deel van de moeilijkheden, die gerezen zijn tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. O Zie verder pagina 3 Premier Nehroe heeft het parlement meegedeeld, dat India de uitnodiging om deel te nemen aan de Lonüensè conferentie over het Suezl^inaal heeft aanvaard, nadat verzekering te heb ben ontvangen, dat de sonvereinitelt en waardigheid van Egypte door de bijeenkomst niet zou worden ge schaad. Hij voegde eraan toe, dat voor zó ver in India bekend Egypte de con ferentie niet kon en niet wilde bij wonen, Nehroe deed een beroep öp Frank rijk en Engeland o:/, de krijgshaftige maatregelen; die zij nemen en die in geheel Azië onrust hebben veroor zaakt, te staken. - v Rotterdam: Witte de VVithstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Geldig tot donderdagavond IETS WARMER Tamelijk zonnig en geen regen van betekenis. Ma tige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Iets warmer, vooral 's nachts. zon en mAan 9 aug.: zon op 3.16. onder 20.18; maan op 9.29. onder. 21.06. auto s 1000 doden APELDOORN. Het echtpaar R. van E.—K. uit Breda, dat met nog vier dames een auto-kampeertocht maakt door het land, sloeg maandag in de na middag de tent op in het Orderbos op eeh Wel heel rustig plekje diep in het bos. De kampeerders gingen 's avonds een wandelingetje maken en brachten enkele ■gezellige uurtjes door in het verlichte centrum. Maar daarna kwam de misère. Tent en auto waren zo diep in het bos verborgen, dat ze na meer dan een uur zoeken de moed opgaven. Ze konden het kampeerplekje niet meer terugvinden. By de Koning Willem Ill-kazerne ge komen, werd het de weg gewezen naar het politiebureau, waar ze eeh onderdak kregen. Bij het krieken var. de dag gin gen de verdwaalde kampeerders weer aan het.zoeken en vonden eindelijk tent en auto terug. Het gezelschap zal na deze ervaringen wel genezen zijn van het kamperen op een niet aangewezen kampeerplaats. Om dat'ze hierdoor al genoeg narigheden hadden ondervonden, bleef het eigenlijk verdiende proces-verbaal uit. Dr. Mohammed Mossadeq, eens de dictator van Per zié, die op 4 augustus uil gevangenschap ontslagen werd, be- vindt zich thans thuis in hel dorpje Ahmed Abad. Op de foto ziet men hem. praten met z\jn vrouw. Hij werd in 1953 tot gevangenschap veroordeeld op besehuldiging te hebben gepoogd de sjah van zijn troon te stoten. Het Plaza Caicedo 12 huizenblokken van het centrum der ontploffing ziet er uit alsof er een oorlog gewoed heeft. Op het plein en in de omliggende straten zijn deur ingedrukt, muren gescheurd en plafonds naar beneden .gekomen. Het centrum van de ontploffing zelf is een grote krater. Het oude spoorweg station in het centruin der stad is ver woest en alle gebouwen rondom het sta tionsplein zjjn met de grond gelijk ge maakt. •De reddingsploegen van Marcinelïe trachten thans de in de tweede schacht de enige die nog toegang geeft tot de lager gelegen verdiepingen bekneld fërtókte mjjnwagen los te krijgen. .Mijnwerkers, die bezig waren met het boren .van de nieuwe schacht, hebben woensdagmorgen het eerst alarm ge maakt, toen zjj uit verdiepingen 765 een diklse rook zagen opstijgen. Zij slaagden erin de oppervlakte te bereiken en ook de ongevepr 25 werklieden die op deze DE BILT, woensdag 8 augustus. '.Krachtige luchtdrukstijgingen hebben in de afgelopen 24 uur een hogedruk- gebied bovèn West /'jropa doen ont staan,* dat zich vrij snel in Oostelijke richting verplaatst. Bij' IJsland bevindt zich een oude Oceaandepressie, die in betekenis af neemt. Het frontenstelsel ervan trekt over de Britse eilanden naar het Oosten, voorafgegaan door een zone met wat lichte regen en motregen. Deze verliest aanactiviteit en zal in de komende nacht Nederland bereiken. •Na de frontpassage zullen morgen flinke opklaringen .voorkomen. Er zal Ainder wind zijn dan vandaag. Op de Oceaan ten Westen van Ierland nadert een zwakke storing, die morgen de-' Britse eilanden zal bereiken, Deze Ml/echter het weer morgén met recht- rtrèeks kunnen beïnvloeden. verdieping werkten naar boven te bren gen. De kans bestaat,, dat de mijnwerkers erin slagen via een ingewikkeld net van ondergrondse gangen een verder, opgeie gen mijnschacht te bereiken en door-déze schacht naar boven te komen. De ingenieurs van de mijn zijn er tot dusver nog niet in geslaagd de brand te blussen, zij kunnen niet al te veel wa ter gebruiken, vanwege het gevaar, dat de ondergrondse gangen waarin zich mo gelijk de opgeslotenen bevinden, onder lopen. Vermoedelijk zijn vele van de opgeslo tenen Italianen. Ongeveer een derde van de mijnwerkers in België komen uit-Ita lië. De meesten werken in Charleroi en .omgeving. Voor de kolenmijn'spelen zich taferelen van onbeschrijfelijke wanhoop af. De kinderverlamming in Chicago breidt zich zo snel uit, dat gevreesd wordt voor een epidemie. Tot nu toe zijn er 609 gevallen en 13 doden. De ziekenhuizen versnellen de inenting. Duizenden kinderen worden dagelijks behandeld met het Salk-vaccin. Op basis van de bevolkingsgrootte van bijna vier miljoen, heeft de Open bare Gezondheidsdienst als criterium gesteld, dat bij 1330 gevallen voor Chicago van een epidemie kan wor den gesproken. Nergens anders in de Ver. Staten is het aantal gevallen verhoudingsge wijs zo hoog als in de stad Chicago. De vorige ergste periode in Chicago was in 1952 toen er zich in totaal 1203 gevallen hebben voorgedaan. Men vreest dat dit aantal dit jaar ver zal worden .overschreden. Aan de tegen 22 augustus bijeengeroe pen vergadering van aandeelhouders der Algemeene Exploratie Mij. wordt een statutenwijziging voorgesteld, welke be oogt een derde terugbetaling op het kapitaal der vennootschap mogelijk te maken en wel van 25 per aandeel van nominaal 75 gulden. Onmiddellijk na de ontploffing ont stond een grote paniek. Alle inwoners renden in doodsangst de straat op, De orde kon echter langzamerhand her steld worden 'en toenbégon het red- dings- en opruimingswerk. Een groot aantal reddingsploegen, be staande uit militairen, brandweer, po litie en bur.gers, zoekt naar slachtoffers onder de puinhopen. Tal van openbare gebouwen en gelegenheden zijn als nood ziekenhuizen ingericht. Het gemeentebestuur heeft dringend om geneesmiddelen, kleding - en voedsel gevraagd voor de honderden gewonden en daklozen. Soldaten en politieagenten patrouille ren door de stad om plundering te voor komen. Het ministerie van Verkeer in Bogota heeft het volgende rapport over de ramp uitgegeven: „De ontploffing is ontstaan in een truck, die met dynamiet geladen was en naar_ het ministerie van Openbare Wer ken in de hoofdstad onderweg was. Zes andere trucks in het konvooi vlogen eveneens de lucht in." „Tien trucks,, die van een particulier vervoerbedrijf waren gehuurd; waren maandag met het dynamiet uit de haven Buenaventura aan de Stille Oceaan ver trokken. Zeven. der chauffeurs beslot; de na-cht in Cali door té bréngen. v2ij sliepen in de cabines van huis auto's. De drie andere chauffeurs reden naar Bo gota door en waren op het ogenblik van de explosie vele kilometers verder. De ontploffing heeft zich vermoedelijk voor gedaan toen de zeven chauffeurs slie pen." Door de ontploffing is Columbia in rouw gedompeld op een van 's lands grootste feestdagen, de verjaardag van de slag van Boyaca, waarmede Colum bia zijn. onafhankelijkheid op Spanje be vocht. Luchlvuurtcudetlen uit verschillende landen van de NAVO brengen momen teel een bezoek aan ons land. Gister heid gebruik om de Prins te fotograferen. morgen werden zij door Z.K.H. Prins Bernhard op Soestdijk ontvangen. Dankbaar maakten zij van de gelegen- Tijdens het korte onweer, dat zich gistermorgen te ongeveer tien uur bo ven het dorpje Drouwen ontlastte, zijn de twee zoons van de landbouwer B. Z, dodelijk door de bliksem getroffen, toen zij bezig waren landbouwwerkzaam- heden uit te voeren. Toen de jongens om half een niet thuis kwamen voor het middagmaal, ging de vader naar het land om hen te waarschuwen. Hij vond de ontzielde lichamen van de 20-jarige Hendrik en de 16-jarige Lambertus. De belofte was gekoppeld aan een openbare bekendmaking,., dat het-böwo- Tféntirjöl4,irê TtfSpreklngen geen énkel land tevoreh bindsvaan 'aanvaarding van het beginsel om het kariaSl onder Internatio naal toezicht te plaatsen. Een Egyptische -woordvoerder heeft gisteren verklaard/dat Nasser overweegt de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen om een einde te maken aan wat beschreven werd als Britse en Franse De P.T.T. zoekt een geschikte plaats voor een televisiestraalzender in het oosten des lands. Aanvankelijk lag, het in de bedoeling de zender bij de Licht mis. in de buurt van. Staphorst te plaat sen. Deze-plaats is echter niet geschikt. Thans wordt overwogen de zender te bouwen bij de Agnietenberg, vlak bij Zwolle. Deze zender zal de televisieontvangst in het oosten en noorden van het land aanzienlijk verbeteren. ADER Cats Is gisteren,, na er rich drie eeuwen' ver borgen te hebben ge houden weer uit rijn buitenverblijf „Zorg vliet'" te voorschijn gekomen om de Haagse bloemenko-' ningin, die gisteren In Den Haag werd Ingehuldigd, te be groeten. Twee herau ten te paard kondig den de komst van dr grote vaderlandse dichter, die vergezeld werd van twee van rijn kleindochters, aan. Vader Cats offreer de .de bloemenkonln- gln ln het gewone leven mej. Amanda Langezaal een bloemenstrnts uit de hagen van rijn bui tenplaats. „Die leg ik op u« arm en ret u ln het groen. Druk vrij op uwe hand mijn aldereer- sten roea; Mijn aldereersten na zo lange tijden, Dit doet mij deugd en blijft mijn hart verblijden", Zo sprak vader Cat»1 daarbij. „daden van intimidatie" in de Middel landse Zee. De Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, Charles E. Bohlen, heeft premier Nikolai Boelganin op de man af gevraagd wat het standpunt van de Sow jet-Unie in de crisis rond het Suezkanaal is; De reis werd gemaakt ih een auto, Onder de kreet „de dood aan Mossa deq". hebben onbekenden te Ahmadaba- de (op 70 km van Teheran) de woning van de. Perzische oud-premier, die za terdag uit de gevangenis werd ontsla gen, aangevallen, aldus bericht het Per zische dagblad „Etelaat", - Doordat Mossadeqs wakers tussenbei de kwamen, moesten zij echter van hun boze plannen af zien. De militaire gou verneur van Teheran heeft een onder zoek, gelast. De koersdaling van 'dé blieaandelen heeft zich gisteren op dé beurs in Lon den voorloeset onder invloed van de crisis" rond de nationalisatie van het SuezkanaaL die de heer Van Drongelen onlangs nieuw gekocht had. Zijn vader maak-, te de tocht niet mee daar hij geen zin. in de lange reis had Van Oostenrijk zou de familie naar Marseille rijden om een zuster van de. heer Van Drongelen af te halen, die' per schip uit Bombay in deze Zuidfran se haven zal aankomen en met de au-, to naar Nederland zou meerijden. Het militaire garnizoen van de stad Porto Viejo in Ecuador is in opstand gekomen tegen president Velasco Ibar ra. De opstandige beweging wordt geleid door luitenant-kolonel Arturo Davila» de commandant van het garnizoen, die via de plaatselijke radio 'èen beroep deed op de overige strijdkrachtenom zijn partij te kiezen. De regering heeft onmiddellijk troe pen gezonden om de opstand te onder drukken. In -een proclamatie tot yde strijdkrachten sprak president Foarra van een „onbetekenende" beweging, die geleid wordt door „een groep -verra ders". v ••>:-. Gistermiddag Is te Alphen aan de Rijn, de 30-jarige pluimveehandeiaar J. R, uit Alphen aan de. Rijn tijdens een vechtpartij tussen hem en de poli tie, door een kogel in de buik getrof fen. Hij werd behandeld door een juist passerende militaire arts en daarna op genomen in het St. Joscph-paviljoenzle- kenhuis te Gouda. De kippenhouder, die gehuwd is en vijf kinderen heeft, had zich dinsdag middag hevig verzek tegen de afbraak van gemeentewege van zijn zonder toe stemming op zijn erf aan de ryks straatweg Utrecht gebouwde - varkens- loods. Toen pogingen hem" tot rede te brengen faalden, kwam de* politie, die gewelddadig verzet vreesde, de gemeen tewerklieden' met zeven man assistentie verlenen. R., die reeds tevoren gedreigd had tot het uiterste te zullen gaan, De Amerikaanse Voorlichtingsdienst in Hongkong heeft meegedeeld, dat het State Department de 15 Amerikaanse journalisten die naar China zijn uitge nodigd, geen toestemming voor dit be- ziek zal geven. Als regel worden geen paspoorten ver strekt voor landen Waarmee Amerika geen diplomatieke betrekkingen ondér- houdt. Een woordvoerder van het State Department heeft de uitnodiging als pro paganda bestempeld. Langzaamheidsrecord. Amerikaanse ontwerpers hebben een licht vliegtuigje gebouwd, dat beslist recordhouder is ïn het langzaam vliegen. Het kan in een uur 43 kilometer afleggen. Het toestelletje heet „Courier", heeft vier zitplaatsen, kan ongeveer 250 km per uur maximaal bereiken en heeft een motor van 260 pk. Het toestel landt en stijgt op van voet balvelden en is voorzien van een nieuw type luchtkleppen die de slakkegang mogelijk maken. raakte echter vrij spoedig met twee po litiemannen aan het worstelen. Hij ruk te zich uit deze worsteling plotseling los en begon met een anderhalve meter lange ijzeren staaf in de richting van de adjudant van politie en waarnemend korpschef, de heer E. K. Kruizinga te zwaaien, uitroepend hem te zullen do den, Op dit moment loste een van de politiemannen een schot, met de be doeling de woesteling slechts tot beda ren te brengen. Het schot trof R ech ter in de buik, waarop hij bloedend in een zakte. De ongeveer 20 'm3 grote varkens- schuur is toen alsnog afgebroken. Het is slechts op grond va» toevallige omstandigheden, crijjle beslising in zgke de staatsdeelneming "in "de K.L.M. "doqr het kabinet genomen is enige dagen nadat dit 'demissionair geworden was.' Dit antwoordt minister Algera op vragen van de heer Burger, lid vair de Tweede, Kamer voor de P. v.- d. A. f'Akf Wat "th'ans gebeurt is, dat de K.L.M. aan het rijk tegen afgifte van aandelen de ƒ,15 miljoen teruggeeft, die de K.L.M. in 1950 had ontvangen om deel te nemen, in het kapitaal van de Garuda Indone sian Airways N.V., welke deelneming is vervallen. De minister deelde reeds' eer der' mede, dat de regering het vraagstuk van de mogelijkheid tot het aantrekken van kapitaal door de K.L.M. van parti culiere zijde ernstig onderzocht. ;f' De besprekingen hebben zich over lange tijd uitgestrekt. Volgens de wet moeten statutenwijzigingen onverwijld aan de Sta ten-Genera al worden mede gedeeld. Zodra de statutenwijziging dezer dagen haar beslag zal hebben gekregen,, zal dit uiteraard gebeuren. „Bamboo", de oudste gorilla in ge vangenschap, heeft zijn dertigste Ver jaardag gevierd. Hij verblijft sinds 1927 in de dierentuin van Philadelphia en is thans bijna helemaal grijs. y'. Negen personen vonden dinsdagmor gen de dood en 29 werden ernstig ge wond bij een botsing tussen een passa giers- en een goederentrein in*de Tsje chische landstreek Moravië. Het Westduilse persbureau DPA heeft dinsdag melding gemaakt van geruch ten volgens welke de eerste stuurman van het Oostduitse schip „Lenin", dat met wapens op weg is naar Egypte, uit geput bij Husum in Sleeswijk-Holstein aan land is gekomen. De man, die in een ziekenhuis opge nomen is, zou gezegd hebben, dat hij samen met de tweede stuurman en de eerste machinist in een rubberboot van de „Lenin" gevlucht was. De ontvluch ting was opgemerkt en vanaf het schip was op de rubberboot geschoten. Zijn twee kameraden was hij kwijt ge raakt, aldus deze berichten. De politie heeft meegedeeld, dat een man die normale zeemanskleding droeg in het ziekenhuis van Husum is opgeno men. De vluchteling is een tot Zweed genaturaliseerde Fransman, René de Marcou. Hij vertelde dat het schip een Russi sche kapitein had en dat er 20 Russi sche „bewakingsofficieren" aan boord waren. Hij had met zijn twee metge zellen het schip verlaten toen het 20 mijl ten westen van Husum passeerde. Hoe wel het rubberbootje door kogels werd doorzeefd bleef het'drijven en Marcou peddelde 28 uren voor hij de kust be reikte. Hij verkeert niet in levensge- 1'hia»* Vandaag is de informateur, prof. Lief tinck, begonnen met het eerste contact met de leiders van de vijf grote Tweede- Kamerfracties. Vanochtend om half tien heeft hij de waarnemende fractievoor zitter van 'de VVD, drs. Korthals ont vangen. Om elf uur stond een ontmoeting op het programma met de fractievoorzit ter van de CHU, de heer Tilanus. en voor half een met de fractievoorzitter van de AR, prof. Zijlstra, Vanmiddag

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1