Ingang galerijen door instorting versperd Nationale rouw in België Ernstige moeilijkheden met socialisten f Int, voor het Suezkanaal voorgesteld Waarborgen voor vrije vaart Amerikaan kocht in één keer antiekzaak leeg Consequenties der „situatie-ethiek" VONK VAN HOOP IN MARCINELLE Vijftien gesmokkelde auto's achterhaald Geheim beraad van P.v.d.A.-kopstukken Grote olietank uitgebrand Weeroverzicht AMERIKAANS MEMORANDUM Indonesië verstoort laatste illusies 6 ..Desnina" vertrekt volgende week Nasser stelt zijn bezoek aan Moskou uit Deelneming V.S. in K.L.M. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 19,16 VEERTIENDE JAARGANG No. 3457 GESPREK LIEETINCK-v. d. KIEET Premie alg. ouderdoms- verzekering wordt 6 3/4 Volledig beheer over handelsrechten 4 m Rotterdam; Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaclitendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zateidags 17—18 uur. Telefoon 115700 •s-Gravenhage. Huygetispiem 1 Postgiro 424S67 Redactie; Tel. 111892 Adm. Tel. U4402 Klachtendienst 18 30—19.30 u.; Tel. 362569 Schiedam- Lange Kerkstraat 2<to Telefoon 67882 Abonneroenlsprus 52 cent per week, 2.26 per maand, 6 75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschynt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zondagavond: WINDERIG Zwaar bewolkt met aanvankelijk regen. Morgen overdag opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Overwegend krachtige Westelijke wind. Koel weer. ZON' EN MAAN 12 aug.: zon op 5.21, onder 20.12; maan op 13.17, onder 22 25. 13 aug.; zon op 5.22. onder 20.10; maan op 34 25. onder 23-00. O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT IN een vori« artikel hebben wij de aandacht gevestigd op de grote betekenis, die vooral ook op ethisch ge bied in onze tijd toegekend wordt aan wat men gewoonlijk dan aanduidt als „de concrete situatie". Men wil niet meer weten van een abstract mens zijn. Mens-zijn is altijd „gesitueerd zijn". Ik ben altijd „ergens" in de we reld Ik bevind mij altijd in een be paalde, als zodanig onherhaalbare si tuatie. En daarin moet ik handelen, wat meebrengt, dat ik ook met afge trokken zedelijke beginselen niet ver der kom. Ik moet nu eenmaal op een gegeven moment komen tot een zede lijke beslissing, die nooit zich uit een abstracte zedewet afleiden laat. Op zichzelf, zo zagen wij, verdient dat rekenen met een concrete situatie uit ethisch oogpunt aanbeveling, in zo verre het nl. betekent de afwijzing van een legalistische, uitwendig-wettische ethiek, die aan het werkelijke, vaak zo gecompliceerde leven vreemd blijft. Als het maar niet neerkomt op een terzijdestellen van de goddelijke zede- wet naar haar boventijdelijk karakter! Maar helaas zien wij dat het lnder daad in de laatste tijd bij velen her haaldelijk deze kant uitgaat, met al de funeste gevolgen, die daaraan ver bonden zijn. Aan het slot van ons vorige artikel stelden wij in het uitzicht om dat nog eens speciaal te demonstreren aan de huwelijksopvattingen in deze situatie- ethiek". EEN merkwaardig voorbeeld daar van vindt men o.a. in een uit psychologisch oogpunt voortreffelijk werk over het huwelijk van Ernst Mi chel. Michel is een van de boeiendste r.-k. randfiguren. Reeds in een van zijn andere werken had hij een vu rig pleidooi gevoerd voor „de vrijheid van de christenmens" tegenover wat hij noemde „de tragiek van de aan de wet gebonden mens". Het karakteristieke van de chris ten is, volgens Michel, dat voor hem aan de onderworpenheid van de wet een eind gekomen is, om plaats te ma ken voor een rechtstreekse gehoor zaamheid aan God. „De Vader van Jezus Christus wil van ons het vrije antwoord op de aanspraak, waarmee Hii Zich hier en ntx tot ons richt". Dat past hij nu in zijn boek over het huwelijk ook in het Nederlands vertaald op de huwelijksethïefc toe. Met kracht gaat hij daar in-tegen de r.-k. visie, dat de christen in de huwe lijkssfeer gebonden zou zijn aan een reeks van huwelijksplichten en onder worpen aan een gedifferentieerde hu welijksmoraal. Gods wil is ook met betrekking tot het huwelijk geen statische wet. Wat God ook daarin op dit uur van mij verlangt, kom ik, voorzover ik het te weten kom, niet eer te weten dan op het ogenblik zelf. Maar ook dan kan ik het niet anders ervaren dan door dit ogenblik, dat mijn ogenblik Is, voor God te verantwoorden. Niet door ons tekortschieten tegenover Gods wet worden wij dan ook schuldig. Neen, schuldig worden wij juist door onze gebondenheid aan de wet. En daartegenover bestaat het nieu we leven nu juist hierin, dat wij ook met betrekking tot het huwelijk, on danks ons handelen, dat niet aan de norm beantwoordt, met onze eigen be stemming in het reine komen, door dat ons hart met Gods wil in over eenstemming is. In de inleiding op de Nederlandse vertaling wordt dan ook eerlijk er kend: „De opmerking, dat Michel's „Huwelijk" gevaarlijk wijst in de rich ting van de „vrije liefde" is niet zon der meer af te wijzen". Natuurlijk is dat dan geen „vrije liefde" in de li- bertinistische zin van dat woord, waar in de mens maar vrij zijn lusten kan botvieren. Maar wel is het terdege *«n „vrije liefde" in de zin van een liefde, die tot geen prijs meer de bin ding aan de goddelijke zedewet accep teert. 7 IE daar nu echter een van de o.i. hoogst verontrustende ver schijnselen van onze dagen. Er is een tijd geweest, dat b.v. echtbreuk ver dedigd werd uit puur humanistische overwegingen, omdat het huwelijk vaak een belemmering betekende voor de rechten van de vrije menselijke persoonlijkheid of omdat het menig maal een frustratie inhield voor iemands sexucle behoeften. Zo staat het m deze nieuwe „situa tie-ethiek" m geen geval. Van men selijke autonomie of van ethische wil lekeur of losbandigheid wil men hier zeer beslist niet weten. Maar wat men hier krijgt en wat in zekere zin niet minder bedenkelijk mag heten dat is wat men we! noemt een „re ligieuze suspensie van het "ethische". D.w.z. daar zijn, o.a. ten aanzien van het huwelijk, wel algemene zedelijke normen, b.v. de onontbindbaar heid van het huwelijk. Maar in een bepaalde concrete situatie kan het zo Z1ïn, dat een mens juist uit gehoor zaamheid aan Gods concrete gebod die algemeen geldige ethische norm ten aanzien van het huwelijk in zijn geval ter zijde moet durven stellen. Enige tijd geleden is ook een Neder landse bewerking uitgekomen van een 'hairia van de bekende Scandinavische schrijver Kaj Munk, getiteld; Liefde. Daar heeft men in dramatische "vorm en daarom nog veel gevaarlijker dit thema van de spanning tussen de zedewet in haar algemene geldig heid en het concrete gebod Gods zo suggestief mogelijk uitgewerkt. De De Belgische premier Van Acker heeft verklaard, dat maandag 13 augustus een nationale rouwdag zal zijn. Die dag zullen de reeds naar boven gebrachte doden van de mijnramp ter aarde worden besteld. VIERDE ARRESTATIE (.Van onze correspondent) In verband met de smokkel van ge stolen auto's uit West-Duitslsnd zijn enkele weken geleden gearresteerd H. E. sr. en jr. en J. E. uit Dinxperlo. Men is thans overgegaan tot de arrestatie van de handelaar R. uit Doorwerth. De douanerecherche heeft in samenwerking met de rijkspolitie thans vijftien auto's achterhaald, die van diefstal afkomstig waren. Ook de Duitse politie en douane heb ben een aanvang gemaakt met een uit gebreid onderzoek naar de Duitse1 ver takkingen in deze autodiefstallen. (Van onze speciale verslaggever) MARCINELLE, vrijdagnacht. ZIJN de 250 opgesloten mijnwerkers allen reeds omgekomen? Of is er nog kans op redding? Ook deze derde nacht vol angst en ellende komt er geen antwoord op deze brandende vragen. Reddingsbrigades hebben gisteravond, de 907 meter-verdieping bereikt, waar het merendeel van de opgesloten mijnwerkers zich moet bevinden. De lucht kon daar zonder gevaar worden ingeademd. Met zoeklichten zochten de reddingsploegen in de galerijen op deze verdieping. Zij konden de kooi waarin zij afgedaald waren niet verlaten, doordat de brand aan de ingang van de galerijen een kleine instorting heeft veroorzaakt. Terwijl dit via de luidspreker aan de nog steeds wachtende menigte werd meegedeeld, liepen twee ploegen van acht man, uitgerust met zuurstofmaskers en zware rubberlaarzen, naar de duistere schacht voor een nieuwe afdaling. De operatie verliep lang zaam en zou enige uren duren. My'ndirecieur Van den Heuvel zei: „Ais wU vannacht Iets vinden, zullen het ver moedelijk ljjken zijn. Als er iemand leeft, dan zal dat vermoedelijk aan het uiterste einde van de gang zijn en de mannen die op het ogenblik naar beneden gaan, zullen vannacht niet zo ver komen." De reddingsploegen zouden ook nieuwe (Van onze parlementaire redacteur) DE informateur, prof. Lieftlnck, heeft gistermiddag, nadat h(j zoals reeds In enkele onzer edities werd gemeld, des morgens telefonisch tussentijds rap port aan H M. de Koningin had uitge bracht, in zijn werkkamr op het Toren tje van Binnenlandse Zaken uitvoerig gesproken met de demissionaire minis- hoofdpersoon, Einar Kargo, kent maar één gebod, het gebod van de Liefde. En dat is het, waarvan hij" ook ten aanzien van de huwelykssfeer voort durend tegen allen in zijn omgeving met grote bezieling getuigt. Maar niet desondanks, doch. juist als een consequentie daarvan durft hij zelf in zijn bepaalde situatie te leven in een „overspelige liefde" met de vrouw van zyn beste vriend. De zede wet geldt immers wel, en ze zegt ons wel: „Gy zult niet begeren Üws naas ten vrouw". Maar op een ogenblik kan een mens in gehoorzaamheid aan dat ene grote Liefdegebod met de let ter van die zedewet in strijd hande len en toch zo in de diepste zin Gods wil volbrengen, meer zelfs dan zij, die angstvallig zich binnen de perken van „de wet" houden. W7TJ hopen, dat het hieruit duidelijk geworden zal zijn, in welk een uiterst moeilijk ethisch parket wy hoe langer hoe meer zullen komen te ver keren, wanneer gedachten en inzich ten, als die wy boven aanduidden, in onze samenleving gaan doorwerken en hun toepassing gaan vinden. Wij zijn over het algemeen het meest verontrust over de daadwerke lijke zedelijke ontaarding, zoals die in allerlei levenssfeer in onze tyd tot openbaring komt. Maar bedreigt ons van de zijde van deze religieuze onder mijning van de grondslagen van het ethos eigenlijk niet een nog veel gro ter gevaar? En waarom schrijven wij over deze dingen nu? Om uit angst voor deze situatie-ethiek maar weer aan te prij zen een abstract werkelijkheids vreemd legalisme? Sommigen neigen in onze dagen daartoe, omdat er blijkbaar voor hen nu eenmaal niet anders dan dit dilem ma bestaat en ze dan toch nog maar liever kiezen voor „de dienst der wet" dan in een dergelijke gehoorzaamheid aan een „Gebot der Stunde" ethisch alle vaste grond onder de voeten te verliezen. Gelukkig echter is dit dilemma er niet. Als wij nl. maar oog ervoor krij gen, dat er ook nog zoiets bestaat als wat Jacobus genoemd heeft een „Wet der vrijheid" (Jac. 1 25), die met een abstracte, tijdloze zedewet niets te maken heeft, maar die als de wet van de levende God ingaat in de levende bewogen tijdelijke werkelijkheid onzer wereld en, door de leiding des Gees- tes toegepast, ons telkens in elke con crete situatie, waarin wij geraken, de wil Gods voor ons leven doet ver staan. En ten aanzien van deze Wet kan er van een spanning met het grote Liefdesgebod nooit maar enigermate spreke zijn. Want haar inhoud is ten diepste niet anders dan Liefde, maar dan een Liefde, die allerminst norm loos is, maar waarin veeleer de vol heid der wet consequent tot gelding komt. G. BRILLENBURG WURTH. ter van Finatociën, de heer Van de KI eft, met wie hïj eveneens de lunch gebruikte. Des middags begaf minister. d. Kleft rich naar een geheime vergade ring van de kopstukken vac de P.v.tLA. die niet zoals gebruikelijk in het ge bouw van de Tweede Kamer werd ge houden. doch ft» het gebouw van dé Centrale Arbeiders Verzekering Bank aan de Rijnstraat in Den Haag. Daar waren, evenals eergisteren, de voornaamste leden van de socialisti sche kamerfractie met de ministers Drees en Mansholt vier uur lang bij een Aangenomen mag worden dat minister v. d. Kieft zijn partijgenoten het standpunt van de informateur heeft overgebracht ten aanzien van de oplossing van de problemen inzake de kabinetsformatie. Men. kreeg sterk de indruk dat prof. Lieftinck in de eerste plaats zijn ge dachten heeft geconcentreerd over de financiële mogelijkheden voor het rege ringsbeleid in de komende vier jaar. Wanneer daarvoor een communis opinio kan worden bereikt lijkt het waarschijn lyk dat prof. Lieftinck zich zal zetten aan de oplossing van de hangende ge schillen. Matigen In het algemeen hopen de socialisten dat de informateur het regeringspro- gram-Drees als uitgangspunt zal ne men. Wanneer hy dat doet, data zal prof. Lieftinck ongetwijfeld zowel de socialisten als de Rooms-Katholieken aansporen zich in hun verdere wensen te matigen. De moeilijkheid is, .dat prof. Romme tydens de formatiepoging van dr. Drees nog vijf specifieke KVP-wensen in het program geconcretiseerd wilde zien en dat daarna de socialisten ook een tien tal wensen naar voren brachten. Ko men de vijf punten van prof. Romme thans opnieuw in discussie, dan eisen de socialisten dat dit ook gebeurt met hun punten. In ieder geval zullen zij erop staan dat er een evenwicht bestaat tussen de mate van inwilliging van deze KVP- wensen en de socialistische eisen. Het lijkt waarschijnlijk dat prof. Lieftinck aan zijn partijgenoten zal hebben ge vraagd aan welk van hun eisen zij prioriteit verlenen en welke eisen zij bereid zullen zijn te iaten vallen. geleidebalken aanbrengen om de grote kooi in staat te stellen over de gehele diepte van de schacht te gaan. Hierdoor zou een groter aantal mannen kunnen afdalen om een gedetailleerd onderzoek in de galerijen in te stellen. Kapotgeslagen Moeilijkheden Uit het feit, dat de kopstukken van de P.v.dA. in twee etmalen tweemaal byeen zijn geweest (de laatste maal in het geheim) maakt men In politieke kringen in Den Haag op, dat de In formateur eerst ernstige moeilijkheden met zijn eigen club te overwinnen heeft voordat hij met RVP-fractle- Ielder kan gaata praten. De informateur, prof. Lieftinck, heeft gisteravond over eer. aantal es sentiële punten, die hij in eerste in stantie reeds met mr. Burger de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer had besproken, van de PvdA schriftelijk een nadere re actie ontvangen Gisteravond had prof. Lieftinck voorts nog een onderhoud met de staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge. Op een vraag, of het onderhoud verband hield met de nadere reactie van de PvdA antwoordde de woord voerder: „Het gesprek tussen de in formateur en de heer Van den Berge had ten doel nadere inlichtingen te verkrijgen over emkele punten, die van de aanvang af in het geding zijn geweest en waarover de informateur nog overleg wilde plegen". Vanochtend zou prof. Lieftinck een onderhoud hebben met prof. Romme. Op een vraag, wanneer de fracties van prof. Lieftinck een ontwerp- regeringsprogramma kunnen ver wachten antwoordde de woordvoer der tenslotte, dat „bedacht moet wor den, dat men te doen heeft met een informateur en niet met een forma teur". De hoop was *s middags volkomen kapotgeslagen door het ene ontstellende bericht na het andere. In de schacht waarin gewerkt kan worden door de redders is een houten geleiding van de laatste lift gebroken. Op een diepte van 835 meter. Het repareren kost uren. Bovendien maakte een verstikkende rookprop het onmogelijk om verder dan 135 meter te komen en de galerij op 907 meter te bereiken. Geen vrijwilliger durfde er doorheen. Duitse mijnspecialisten uit Essen arri veerden om de samenstelling van deze belemmerenden rookprop te onderzoeken. De Belgen hebben dus toch de hulp van Duitsland ingeroepen, ook al werd de aangeboden assistentie, woensdag ge weigerd,' ff N -,v Q Zie verder pagina 3 Een felle brand in de fabriek van isolatiemateriaal ..Rhenania". aan de handelsweg op het industrieterrein aan het Maas- en Waalkanaal onder de ge meente Nijmegen heeft gistermiddag naar schatting vijftigduisend gulden schade aangericht. De brand woedde in een grote tank, gevuld met zestien ton stookolie. De brandweer, die met groot mate riaal was uitgerukt, slaagde er na enige uren hard werken in, het vuur meester te worden. De fabriek bleef zo goed als geheel gespaard. De tank met olie lag even buiten de fabriek tegen een buitenmuur, die door de hitte zodanig is ontzet, dat zij ver moedelijk zal moeten worden afgebro ken. De fabriek is verzekerd. De oor zaak van de brand is nog onbekend. Een der werklieden van de fabriek, die geprobeerd had met een blusappa- raat het vuur in zijn oorsprong te slui ten, liep hevige brandwonden op en moest aan handen en armen verbonden worden. Groeiende wanhoop valt te lezen van de gezichten van de vrouwen en familieleden der ongelukkige mijnwerkers. De Bilt, zaterdag, 10.00 uur, Een onweersstoring uit Frankrijk bracht gisteravond en vannacht plaat selijk enkele onweersbuien. Deze waren nog het hevigst in de nanacht in het Noorden van het land. Achter de on weersstoring stroomde vandaag koelere en vochtige lucht ons land binnen. De temperatuurstijging van de afge lopen dagen is hiermede weer geheel teniet gedaan. Het weer komt nu ge leidelijk mee onder depressie-invloed, een depressie uit het zeegebied ten Zui den van IJsland koerst naar het Noor den van de Noordzee en een bijbe horend front met vegen kwam van morgen over Engeland naderbij. Na de passage van dit front zal met krachtige Westelijke winden koude lucht van de Oceaan ons land binnen stromen. Naast opklaringen zullen in deze luchtstroming ook enkele buien voorkomen. Vandaag is het besluit van de So ciale Verzekeringsbank om de premie voor de algemene ouderdomsverzeke- rïng vast te stellen op 6% pet. door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid goedgekeurd. De betreffende ministeriele beschik king zal in de Nederlandse Staatscou rant worden opgenomen. Isr.-Egyptisch incident Een woordvoerder van het Egyptische opperbevel heeft bekendgemaakt, dat de Egyptische luchtafweer donderdagoch tend geschoten heeft op een Israëlischs bommenwerper, die boven Egyptisch ge bied vloog. Het toestel, dat laag vloog, werd beschadigd, zo zei hij. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat zich m de afgelopen dagen meer van dergelijke incidenten hebben voorgedaan. Onvermoeibaar blijven de redding- ploegen in de schachten van de mijn te Marcinelle afdalen. Op de foto ziet men een ploeg waarvan de leden zijn uitgerust met gasmaskers en stofbril len, die in een reddington zullen afdalen. TRIBUNE DE GENÈVE: "TVT is het einde van de laatste illusies, die Nederland nog kon hebben over de mogelijkheid tot het onderhouden van correcte betrekkingen met zijn voorma lige kolonie", schrijft het blad „Tribune de Genève" over het niet betalen van de Indonesische schulden aan Neder land, „en dat zal voor het land smarte lijker zijn dan de financiële wonde, die met dodelijk is". „Op een tijdstip, waarop men in het Westen de steun aan onderontwikkelde landen eindelijk rekent tot de funda mentele verplichtingen van ryke lan den, op een tijdstip waarop die steun in een nieuwe geest wordt georgani seerd, is het door Indonesië geschapen precedent we] bijzonder hinderlijk"' ver volgt het blad. Gezien .in het licht van de internatio nale moraal acht het biad de Indone-j sische actie niet minder betreurens-1 waardig. 1 DE-Ver. Staten hebben voorgesteld een internationaal gezagsorgaan in te stellen om het Suezkanaal te exploiteren. Het voorstel is vervat in een memorandum dat aan alle landen die op de conferentie komen is toegezonden. Het document somt de beginselen op die, naar de Ver. Staten hopen, zullen worden omgezet in een nieuw verdrag, dat de internationale controle voor altijd waarborgt. Het ontwerp zal zondag, ter sprake komen op de conferentie van Eisenhower en Dulles met de Congresleiders van heide partijen. De beginselen die Amerika voorstelt, zijn: 1. Waarborgen dat het kanaal zal biyven functioneren in overeenstemming met de Suezconventie van 1888, die be paalde dat het kanaal „altijd vrij en open zal blijven" in oorlog en vrede voor de schepen van alle naties en „nimmer nn- j£EN Amerikaan heeft gisteren een Londense antiekzaak helemaal leeggekocht. „Ik heb al veel jaren met Amerikanen zaken gedaan", zei Walter Bird, eigenaar van de winkel en voor zitter van de' beurs van antiquairs in Kensington. Maar zo iets heb ik nog nooit meegemaakt." De Amerikaan George Gottfried uit New York, was de winkel binnen gelopen en had wat rondgekeken. Ik geloof, dat ik hem voor een hon derd pond verkocht had, toen hij er genoeg van begon te krijgen, ver telde Bird later. Gottfried leunde over de toonbank en geeuwde: „Mijnheer Bird hoeveel moet het kosten als ik uw hele voorraad koop? Ik bedoel alles." Bird dacht eens goed na en noemde toen een bedrag van vele duizenden ponden. „O. K.", zei Gottfried, „Gekocht". „Werkelijk?", vroeg de verbaasde Londenaar. Natuurlijk „Wanneer, mijnheer Gottfried?" „Meteen," antwoordde de Amerikaan, „enne noem me maar George". Gottfried zal de hele antiekvoorraad, waarbij 30 kroonluchters, naar de Verenigde Staten laten komen. Hij zal deze week tijdens een rondreis door Engeland nog meer antiek proberen te kopen. „Ik vind het een prachttransactie", zei Bird. „Maar ik ben erdoor in een moeilijke positie geraakt. Onze jaarlijkse antiekbeurs wordt in september geopend en ik heb nu geen stuk om te verkepen." (Van onze correspondent) Het s s „Despma", dat onlangs de Harlinger haven werd binnengesleept door de „Holland" van de rederij Doeksen en dat door die sleepboot ge ruime tyd werd bewaakt omdat de kapitein, de 56-jarige Ca.os Ponticos. het sleepcontract niet had willen teke nen zal vermoedelijk begin volgende week vertrekken. Het wachten is nog op een nieuwe kapitein want de heer Ponticos. die herhaaldelijk ruzie met de bemanning had is op de trem ge stapt om naar Marseille te reizen. De bemanning heeft zijn vertrek met een groot feest gevierd. De kok is voorlopig tot kapitein gekozen. De nieuwe kapitein wordt zondag of maan dag in Harlmgen verwacht. De repara tie van het schip zal dan wel klaar zijn derworpen zal zijn aan het recht van blokkade". 2. Het kanaal zal geëxploiteerd wor den door een internationaal gezagsor gaan met volledig beheer over de kanaal rechten, het gehele onderhoud, de ont wikkeling en de financiering. 3. Egypte moet een redelijk deel van de kanaalinkomsten krijgen. (In Was hington meent men, dat dit Egyptische- deel aanzienlijk meer dient te zijn dan de tien miljoen dollar of minder, die Egypte tot nu toe jaarlijks kreeg). 4. De huidige Suezkanaalmaatschappïj moet een billijke vergoeding krijgen voor haar genationaliseerde activa. Dit houdt aanvaarding in van het recht van Egypte om de eigendommen van de kanaalonder neming op zijn gebied te naasten. 5. Als Egypte en öe maatschappij het niet eens zijn over de vergoeding, zal de zaak onderworpen worden aan arbi trage door een commissie die door het Internationale Hof wordt aangewezen. Een soortgelijk voorstel is rondgestuurd door Engeland en Frankrijk. Zie verder pagina 3 President Nasser van Egypte heeft zijn bezoek aan de Sow jet-Unie uitge steld. Dit is in Cairo officieel bekend gemaakt. Zondag om 20,30 Nederlandse tyd zal president Nasser van Egypte een toe spraak tot het Egyptische volk houden, aldus heeft radio-Cairo meegedeeld. Volgens de „Times" heeft de kapi taalsreorganisatie van de K.L.M.. die, gelijk bekend is. een vermindering van het belang van de Nederlandse staat in deze maatschappij inhoudt, ten doel de mogelijkheid van Amerikaanse deelneming in het kapitaal der onder neming te scheppen. In een uitvoerig hoofdartikel, dat het blad naar aanlei ding van de kapitaalsreorganisatie aan de K.L.M. wijdt, wordt beweerd, dat Amenka's financieel belang ertoe kan bijdragen het verzet te overwinnen, dat Nederland de laatste tijd ondeirvindt bij het onderhandelen over vliegrech- ten voor bepaalde internationale routes. Het schijnt, aldus de Times, dat er hoop bestaat, dat een gedeelte van de aan delen, welke door de vermindering van het belang van de staat vrijkomen, door Amerikaanse belangen zullen worden gekocht. Van de zijde der KLM is erop gewe zen dat het vermoeden van de „Times" t.a.v. een verband tussen de statuten wijziging der K.L.M. en de luchtvaart- besprekingen geen uitgangspunt is ge weest voor deze statutenwijziging. Deze was immers zoals bekend is, al lange tijd voorbereid, nog voordat van d:e luchtvaartbesprekingen sprake was. Inderdaad heeft de K.L.M. het voor nemen te zyner tyd op de Nederlandse kapitaalmarkt te verschijnen, evenals op de buitenlandse kapitaalmarkt. ~tArUJUJ- tedders op verdieping met zuivere lu cli t

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1