Vrijheid voorop Nederlanders op thuisreis verongelukt Veertien gewonden na ernstige Vrachtauto slipte Deltahaven m vo Leiding van de mijnen heef* alle hoop Nederlandse redders ploegen aflossen opgegeven gaan Emilio 9 jaar oudbeklom top van Mont Blanc K VP en PvdA onverzoenlijk i. E 40 Vliegtuigen naar Cyprus Nederlander gedood bij Aken Wachtenden aangeraden naar huis te gaan N.A.V.O.-vlootgeestelijken bijeen Weeroverzicht WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3460 Weerbericht Barbiers met haar op de tanden Dodelijk ongeval in de Staatsmij n Hendrik wêsmm mm, HBiPMfHHfflV SNEEUWPOP MAKEN OP 4810 M Aanslagen in Goa Einde van prof. Lieftinck's pogingen Q Zie verder pagina 3 mmmmm. m £L IIÉSilêiÉt 3» Sak... 0 Zie verder pagina 3 - (Van onze parlementaire redacteur) DE INFORMATEUR, prof. Lieftinck, zal hedenmiddag door H.M. de Koningin worden ontvangen. In politieke kringen verwacht men dat de heer Lieftinck de Koningin zal mededelen, dat hij geen mogelijkheden ziet tot vorming van een kabinet, dat het vertrouwen van het parlement heeft, gezien het feit, dat de informateur er niet in geslaagd is de standpunten van de K.V.P. en de P.v.d.A. ten aan zien van de bezitsvorming te overbruggen. Het hangt van de Koningin af, of prof. Lieftinck van zijn informatieopdracht wordt ontheven. W SCHULDIG Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiachtendienst abonnementen 13.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •g.Gravenhage: Huygenspiein l Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG i Weersverwachting, geldig ï-ot donderdagavond. PLAATSELIJK REGEN. Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Overwegend matige zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 18 aug.: zon op 5.27. onder 20.04; maan op y^l7-05. onder 0.29. y O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT 1 N de loop van de vorige week heeft een statutenwijziging bij de KL.M. haar beslag gekregen. Behalve een verandering van de be stuursvorm was in deze statutenwij ziging vervat een vermindering van de deelneming van de Staat in het aan delenkapitaal van deze vervoersonder neming. In de toekomst blijft het Rijk echter toch nog een meerderheid van het-kapitaal bezitten. Slechts voor een bedrag van 15 miljoen aan aandelen wordt aan de maatschappij terugge geven tegen betaling. Zodra de omstandighede» gunstig worden geacht, zal de KLM een beroep doen op de kapitaalmarkt en de van het Rijk terugontvangen aandelen zul len dan bij het publiek worden ge plaatst. Bij die gelegenheid zal dan door het creëren van kleine coupures ter groot te van 100.nominaal ook de moge lijkheid van spreiding van het aande lenbezit onder de kleine beleggers wor den benut. Het personeel der KLM krijgt daarmede gelegenheid om voor een deel eigenaar te worden van het bedrijf, waarop het met recht trots is. P R zou geen aanleiding zijn te dezer plaatse op deze aangele genheid nader in te gaan, ware het niet, dat in de socialistische pers nogal wat deining is ontstaan rond om deze gang van zaken. Meer nadrukkelijk zij hier gesigna leerd een interview, dat „Het Parool" had met oud-minister ir. H. Vos, waarin een scherpe aanval wordt ge daan op minister Algera en op het zgn. „anti-etatisme" van de anti-re volutionairen. Ir. Vos verklaarde kort gezegd in het gebeurde een van de symptomen te zien „van het de laatste jaren bij de a.-r. weer sterk opgeleefde, speciaal tegen het socialisme gerichte anti- etatisme". En verder: „Hun negatieve instelling ten opzichte van het staatsbedrijf komt voort uit het feit, dat zij (de a.-r,) geen oog hebben voor de grote waarden, die in onze staatsbedrijven Mfor de gehele samenleving be lichaamd zijn." Als voorbeelden uit de laatste jaren komen daarbij het Delf zij lse soda- project, de uitgifte van cultuurgrond in de IJselmeerpolders en het beleid van minister Algera met betrekking tot het private wegvervoer wéér eens ..op.de proppen. HET lijkt niet overbodig een paar kanttekeningen te maken bij deze socialistische kritiek. In wezen heeft men hier weer te doen met de oude tegenstelling tussen de socialistische en de anti-revolutio naire visie op de roeping en de taak van de overheid. De anti-revolutionairen zien in staat en overheid genadegaven Gods, doch dat betekent allerminst het ver lenen van een vrijbrief om zich in het volksleven zo sterk mogelijk te maken. Waar het particulier initiatief in ge breke blijft of hulp behoeft, kan de staat helpen, steunen en stimuleren, maar zodra dat niet meer nodig is, verwijdere men alles wat een vrije, zelfstandige ontplooiing van dat parti culier initiatief in de weg staat. In het jongste a.-r. program van actie kan men in de economische pa ragraaf dan ook het volgende lezen: „Iedere verdere uitbreiding van dat gedeelte van het bedrijfsleven, dat zich in handen van de overheid (staat, pro vincie of gemeenten) bevindt, moet zeer kritisch worden bekeken. Waar dit op verantwoorde wijze mogelijk is, dient de omvang van deze sector te worden verkleind." T IT het voorafgaande kan men slechts de conclusie trekken, dat het gebeurde bij de KLM geheel strookt met wat van a.-r. zijde wense lijk wordt geacht. Terugdringen van de invloed van de staat betekent wezenlijke versterking van de volkskracht. Dat men voor deze gang van zaken aan socialistische zijde maar moeilijk begrip kan opbrengen, is niet zo vreemd. Men hecht daar nu eenmaal een overdreven waarde aan de bete kenis en de invloed van de staat. In tijden van nood, zegt ir. Vos er gens aan het slot van het Parool-ar tikel, willen de a.-r. wel een zeker di rigisme aanvaarden maar daarna „wil len zSj zo snel mogelijk terug naar hun alleenzaligmakende vrijheid". Ons dunkt intussen dat die zo open lijk verguisde vrijheid te prefereren is boven het vrijheidsideaal van ir. Vos, bestaande in een zich economisch al sterker makende staat, aan welks vangarmen op den duur niets en nie mand kan ontkomen. BUSRAMP IN DUITSLAND EIST ZEVEN DODEN PAKISTAANSE barbiers heb ben aan het Egyptische leger vrijwillig hun diensten aangebo den. Zij zullen de haren knippen van Nassers soldaten in geval van een aanval van westerse mo gendheden bij het Suezkanaal. De nationale bond van barbiers maakte bekend dat zo nodig een groep van tien barbiers naar het front zal worden gezonden. Vorige maand besloten de Pakistaanse barbiers de Franse diplomaten niet meer te knippen zolang nog in Algerije gevoch ten wordt. Ongeveer 40 Britse militaire trans- porttoestellen zijn gisteren op het vlieg veld van Nicosia geland. Dit is veruit het grootste aantal toestellen dat, sinds de opening van de Britse luchtbrug op het oostelijke deel van het Middelland- se-Zeegebied, in een kort tijdsbestek op Cyprus is geland. De 23-jarige ongehuwde J. Bruynseels uit Brunssum is gisteren op de 730 me ter verdieping van Staatsmijn Hendrik bekneld geraakt tussen de zitbak van een persluchtlocomotief en de perslucht- leiding. Aan de bekomen verwondingen is hij ter plaatse overleden. TEN zuiden van Ulm in Zuid-Duitsland is gisteravond omstreeks zes uur een Nederlandse autobus, waarin 42 Nederlandse toeris ten op weg waren naar huis na een vakantie in Tirol, geramd door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen en totaal vernield. Vol gens de Amerikaanse militaire politie zijn zeven inzittenden van de bus om het leven gekomen. 14 passagiers werden gewond, van wie verschillend* ernstig. De Nederlandse slacntoffers zijn onmiddellijk na het ongeval naar ziekenhuizen vervoerd door auto's van het Duitse en Ameri kaanse Rode Kruis. De meesten zijn opgenomen in het ziekenhuis te Günzburg, doch ook in de ziekenhuizen van Ulm, Neu-TTlm en Illertissen bevinden zich Nederlanders. Aangezien een passagierslijst ter plaatse niet voorhanden was, had men moeite met het indentifi- ceren van de doden en gewonden. De eerste chauffeur van de Neder landse bus, de heer C. Stok, schijnt een van de weinigen te zijn, die vrijwel ongedeerd het wrak van de bus heeft verlaten. Dubbeldam. De drie kinderen van het omgekomen echtpaar Van Meegens zijn ongedeerd. Het ernstige ongeluk gebeurde in het plaatsje Voekringen. Terwijl de bus In noordelijke richting réed, naderde van de andere kant een zware truck met op legger. Deze remde plotseling, waardoor de zwaar geladen oplegger slipte en tegen de bus sloeg. De bus werd aan de linker zijde geheel opengescheurd. De voertui gen kwamen na de botsing op twintig meter afstand van elkaar aan de kant van de weg terecht. Volgens tot hedenochtend kwart over vier in Zwijndrecht binnengekomen be richten van het consulaat-generaal van Nederland moet worden aangenomen dat toen waren geïdentificeerd de stoffelijke overschotten van vijf passagiers, nl. de heer en mevr. W. F. van Meegens-Van der Ven uit Dordrecht, mej. A. van Eijk uit Rotterdam, mej. W. van der Helden uit Dordrecht en de heer P. in t Veld uit De autobus behoorde toe aan het reisbureau en touringcar bedrijf Stok. te Zwijndrecht. Eén zoon van de eigenaar bestuurde de bus. "C, v - Av- ...I.:."-v •-.> mm 'Ma- Gistermorgen is bij Horbach (district Aken) in de nabijheid van de Duits-Ne derlandse grens een huurauto uit Heer len met zo'n vaart tegen een boom ge reden, dat de wagen doormidden brak en de beide delen er van aan twee kanten van de weg in het veld werden geslingerd. Van de beide inzittenden van de auto werd de 21-jarige Nederlandse rijks ambtenaar, Antonius Ritt uit Cura cao onmiddellijk gedood. De 31-jarige kelner P. Vijgen uit Heerlen is ernstig gewond in een ziekenhuis te Aken op genomen. gf0: v.v*>V Katoen verovert Israël FjEN van de nieuwste cul tures in Israël is die van katoen, waarvan het jon ge land een jaar geleden een are aal van een 300 ha bezat. Dit jaar werd het areaal uitgebreid tot bijna 2500 ha en men verwacht, dat volgend jaar 5000 ha van de Israëlische grond bedekt zal zijn met katoen, wel ke het beste ge dijt in het Noor delijke gedeelte van de Negeb- woestijn, welke door aanleg van kostbaie irriga- tiewerken en het aanschaffen van de nieuwste ma chinerieën voor de grondbewer king ineen vruchtbare land bouwstreek is herschapen. De leiding van de mijnen in Marcinelle heeft gisteren alle hoop opgegeven de ongeveer 150 mijnwerkers, die nog niet gevonden zyn, levend aan te treffen. Dit werd meegedeeld in een officiële verklaring die kort na het middaguur werd uitgegeven. De zes mannen, die de eerste dag na de brand werden boven gebracht, gyn dus de enigen van de 257 opgesloten mijnwerkers, die de ramp hebben overleefd. Maandag werden er 80 man, die op een diepte van 835 m werk ten, dood aangetroffen. Gisteren deelde de Belgische minister van Economische Zaken, Jean Rey, mede, dat men moet aannemen, dat de mannen, die op diepere niveaus door. het vuur werden overvallen het lot van de 80 hebben gedeeld. - De stoffelijke overschotten van 74 mijnwerkers zyn gisteren en vannacht geborgen. Bij Hellernetsluis zijn de werkzaamheden tot uitvoering van het Deltaplan in volle gang. De foto geeft een beeld van de zg. werkbarenwaarheen alle materialen verscheept worden. Luchtfoto: Aero-Photo Nederland. f)E negenjarige Italiaanse jongen Emilio Stafenelli van het vlakke land aan de Adriatische kust heeft de 4810 meter hoge Mont Blanc be klommen. Hij is de jongste bergbe klimmer die dit ooit heeft gedaan. Het was de eerste keer dat Emilio zijn geboortestreek verliet. Op de berg tocht werd hij vergezeld van zijn vader en de alpengids Attilio Ottoz. Zaterdag heeft hij zijn prestatie ver richt en maandagavond is hij weer van „het dak van Europa" terug gekeerd. Hoe hij tot de beklimming van de Hartelijke woorden zijn er gespro ken aan het adres van de Nederlandse regering door tal van NAVO-vlootgees- leljjken aan het slot van hun eerste conferentie, welke zjj gisteren op het Protestants Geestelijk Centrum voor de Nederlandse Strijdkrachten „Beukber- gen" te Huis ter Heide hielden. Men had grote waardering voor net Nederlands initiatief om tot een derge lijke conferentie te komen. Gedurende drie dagen zullen vlootpredikanten en aalmoezeniers van elf NAVO-landen (Denemarken en Griekenland lieten verstek gaan) ervaringen uitwisselen. Priesters, dominees en rabbi's houden inleidingen voor hun collega's om daar door meer inzicht in eikaars werkzaam heden te verkrijgen. Meer onderling contact tussen de geestelijke verzorgers van de marine der NAVOlanden is het doel van deze conferentie, die tot en met donderdag a.s. duurt. Gisteren hebben in de morgenbijeenkomst een katholiek vlootaalmoezenier, mgr. Pote- vin. en een protestants vlootpredikant, pasteur De Tienda van de Franse vloot, inleidingen gehouden over de organisa tie van hun werk. Des middags sprak een Franse rabbi. dr. D. Feuerwerker. Morgen zullen de inleidingen en de discussies worden voortgezet. Voorts za! een receptie worden gehouden door bergbeklimmers die van de Franse m >n> »1 T-l t 1 1 1 hoogste Europese bergtop is geko men? Door plaatjes in zijn school boeken. Emilio was dol op berg plaat jes. Zijn vader, een artsin Comacchio, beloofde hem dat hij „een hoge berg" mocht beklimmen als hij met een goed rapport van school thuiskwam. Emilio had bij zonder hoge cijfers en tien dagen geleden vertrokken vader en zoon naar Aosta. De dokter, die zelf een ervaren en ge oefende bergbeklimmer is, nam zijn zoon mee naar de bergen om hem wat te trainen. Tot vorige week donderdag het grote avontuur begon. Het groepje van drie verliet St. Pierre en bereikte dezelfde dag de Dutier- hut op een hoogte van 3349 meter. De volgende dag ging het verder naar de Aiguille du Goütenhut op 3817 meter. De verschijning hier van het kind was een sensatie voor de andere bergbeklimmers. En hun verbazing werd nog groter toen Emilio, zijn vader en de gids gewa pend met touwen het laatste stuk begonnen te beklimmen. Na vijf uur bereikte het groepje de top van de Mont Blanc. vice-admiraal b/d H. C, W. Moorman ter gelegenheid van het bezoek, dat de staatssecretaris van de Amerikaanse Marine, mr. Ch. A. Thomas, momenteel aan ons land brengt. kant de berg beklommen hadden, keken htin ogen uit toen zij daar een kind- troffen'dat' bezig was" •neeuwpoppen te maken. Het Fengman hydro-elek- trische krachtstation capaciteit 567.000 kw is het grootste in China. De stuwdam in de Sungaii- rivier werd in 1937 tijdens de Japanse bezetting gebouwd. Een van de mannen van de red dingsploegen heeft verteld wat er volgens hem waarschijnlijk gebeurd is in de diepte: De mannen holden naar de uitgang. De man die voorop liep, is over een paard gevallen. Allen die achter hem kwamen en reeds uitge put waren door het inademen van de smerigelucht, vielen over hem heen en over elkaar. De opzichter die als tussenpersoon diensi doet lussen de mijndïreciie en de familieleden van de slacht offers he«ft dinsdagavond de wach tenden aangeraden naar huis te gaan en daar verdere berichten af te wachten. Hij zei dal het nog een paar da gen kan duren voor men zekerheid heeft over de toestand op verdie ping 1035. Tempo vertraagd Het tempo waarin de stoffelijke resten van de verdieping 835 worden geborgen is vertraagd. Veertien lijken zijn bedolven door een instorting waaronder het vuur nog steeds niet is gedoofd en op een andere plaats liggen de lijken op een helling van 45 graden, waar de redders zich slechts met moeite kunnen bewegen. Op verdieping 907 dringen de red ders langzaam voorwaarts. Zij trach ten nu een weg door een instorting te banen en zullen dan bij een ijzeren deur komen. Men hoopt dat deze het vuur heeft tegengehouden, zodat het werk der redders dah minder moei lijk zal zjjn. DE BILT, woensdag 10 uur. De de pressie, die ook gisteren nog storm achtig weer boven de Noordzee ver oorzaakte, is nu boven Zuid-Zweden aan gekomen. Achter de depressie om stroomde een nieuwe hoeveelheid koude lucht West-Europa binnen. Op Terschel ling en in Leeuwarden kwamen de tem peraturen gistermiddag niet hoger dan 15 graden. In het Zuiden van het land was het weer echter zonnig en dé tem peraturen liepen daar op tot omstreeks 20 graden. In Frankrijk kwamen van nacht in de koude lucht opklaringen voor bij geringe wind, hetgeen een aan zienlijke afkoeling tot gevolg had.In Noord-Frankrijk daalde de temperatuur,; [plaatselijk tot-4 gradenr In' bet. Alpen gebied en Zuid-Duitsland gaf - het- door*- dringen van de koudere lucht hier. en daar aanleiding tot zware onweersbuien. Bij Ierland is intussen een nieuwe oceaanstoring verschenen, waarvan het regengebied zich langzaam over Enge land uitbreidt. Deze storing zal morgen ook in ons land veel bewolking en plaatselijk wat regen veroorzaken. Verzetslieden hebben in Goa aansla gen op treinen gepleegd. Bij een aan val op een trein nabij Collem, in de nacht van maandag op dinsdag, zijn een Portugese korporaal omgekomen en twee soldaten en drie burgers gewond Ta Pissurlem is een trein beschadigd door een mijn, aldus is in Panjim offi cieel bekendgemaakt. Prof. Lieftinck zag geen kans om de P.v.d.A. op het punt van de bezitsvor ming tot verdere concessies te brengen ten behoeve van de K.V.P. De socialis ten wensen niet verder te gaan dan de aanvaarding van belastingfaciliteiten voor ondernemingsgewijze spaarregelin gen ten behoeve van de werknemers, naar het voorbeeld van de bouwspaar- regeling die in het hangende wetsont werp dienaangaande is opgenomen. De socialisten zijn van mening dat het regeringsprogram ten aanzien van de bezitsvorming voldoende maatregelen in het vooruitzicht stelt. Zij zijn immers ook akkoord met de door de K.V.P. ge wenste jeugdspaarregeling en het pre- mieren van het sparen van het over heidspersoneel door de overheid. De K.V.P. stond er echter op, dat daarnaast overwogen zou worden, welke andere fiscale maatregelen mogelijk zijn. Daarbij denkt men dan waarschijn lijk aan het verlenen van fiscale tege moetkomingen voor het sparen in het algemeen, waarvan de socialisten ech ter beweren, dat de bezitters hiervan het meeste zullen profiteren, omdat zij het gemakkelijkst kunnen sparen. Het is moeilijk na te gaan, wie van de beide grote partijen de grootste ver antwoordelijkheid draagt voor het mis lukken van de bemiddelingspoging van prof Lieftinck. Voorlopig houden wij hét er op, dat waar. twee kijven beiden schuldig zijn. Het resultaat van de ru zie tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. be hoeft overigens niet tot een volledig ne gatief resultaat te hebben geleid.-Men mag immers aannemen, dat volgende formateurs of informateurs de. overeen stemming, die bereikt is over het punt van de bezitsvorming in hun regerings program zullen opnemen. Deze overeen stemming heeft dus vooral betrekking op de onderhemings- en bedrijfstakgewijze bezitsvorming. Door de toepassing van het stelsel der vrijere loonvorming kan de bezitsvorming voor de kleine man in de komende jaren grote kansen krijgen. In de collectieve arbeidsovereenkomsten, zou men deze gedachte namelijk kunnen uitwerken. Er zou reeds veel gewonnen zijn indien deze wijze van bezitsvorming de komende jaren haar beslag zou kun nen krijgen. Gistermiddag heeft de informateur van 3.15 uur tot 4.45 uur een onderhoud ge had met prof Romme en daarna een telefonisch onderhoud met de heer Bur ger. Uit deze gesprekken is prof, Lief tinck gebleken, dat de tegenstellingen met betrekking tot de essentie van de wederzijds ingenomen standpunten, neer gelegd in de brieven aan de informateur onoverbrugbaar waren. Het bleek, dat beide partijen het er niet over eens kon den worden, dat tegenover bedoelde fa ciliteiten in de sfeer van werknemers in ondernemingen een welwillend stand punt kon worden aanvaard. De fractie van de Partij van de Ar beid wilde het hierbij laten. De fractie van de Katholieke Volkspartij evenwel niet, aldus heeft de woordvoerder van de informateur heden in de late voor middag verklaard. Verdere mededelin gen zeide hij niet te kunnen doen:

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1