„Mijns vaders God" Geen gekibbel over procedures Plan van Dulles voor een kanaalbureau Ali Sabri is optimistisch Eoka op Cyprus bereid tot wapenstilstand Opnieuw tegen Eisenhower.,.. Adlai Stevenson kandidaat en in wereld wegens Suez voor BESLISSING VIEL AL IN DE EERSTE RONDE m w voor o Milde rede van Sjepilow ZOMERVAKANTIE 1956 W eeroverzicht Oliestroom in Irak stond stil Laatste bemiddelingspoging VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3462 r Weerbericht Maar toch.... Mi*. Luns sprak met vu L tm OPROEP VAN UIT SYMPATHIE VOOR NASSER Vakverenigingsleiders willen nationalisatie Zie verder pagina 3 Razzia"1* en arrestaties in Buenos Aires TTE Arabische wereld heeft gis- teren uit protest tegen de DE Amerikaanse democratische partjjeonventie heeft in de eerste stemmingsrondc Adlai Stevenson als kandidaat voor .de in; j»véhïbér 'a.s. te houden présiriéntsvèrkiézmgëfi aangewezen. Dé aanwijzing van Stevenson, tot democratisch1 kandidaat werd een feit toen de delegatie van Pennsylvania mededeelde haar 87 stemmen op hein te zullen .uitbrengen.. Op Stevenson zijn in totaal 905x/% stem;;uitgebracht legen 210 op de goeverneur van de staat New York, de miljonair Averell Harri man en een (gering) aantal stemmen op yoorkeurskandidaten der verschillende delegaties. Na de stemming stelde de goeverneur van Oklahoma, Gary, de afgevaardigden ter democratische partijconventie voor Stevenson met algemene stemmen_ als kandidaat aan te wijzen, hetgeen ge schiedde. N een vlugschrift, dat van de Cypriotische verzetsbeweging Eoka afkomstig heet te zijn, wordt gezegd, dat deze beweging een heeft afgekondigd om bloedvergieten te voor- bestand verder komen. Londense Suezconferentie het werk neergelegd. Van Libië tot Syrië waren de winkels en kan toren gesloten. In de pijpleidingen van Irak hield zelfs de olie op te stromen, maar de Egyptische autoriteiten hielden het Suez kanaal epen. Q Zie verder pagina 3 -#• Zie verder pagina 3 In Engeland ;|T|| O ET kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit dc Koningin heeft aan prof. mr. P. Lieftinck een nieuwe opdracht verstrekt tot hel onderzoeken van de mogelijk heid tot het vormen van een kabi net, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven. Zie verder pagina. 2 Mevr. Luce hersteld Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 Ll Postbus 1112 Postgiro No. 434519 Kiacl.irndieiist abonnementen 18,30-19 30 u Zaterdags 17—13 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhagr-: Huygonsplcin 1 Postgiro 134567 Redactie; Tel. 111302 Adtn. Tel. 114402 Klaclitcnriuuut 18.3O—19.30 ti.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond. ONBESTENDIG. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Vein it; verandering' in teniperatmir. Overwegend matige zuid westelijke wind. ZON K.V MAAN' 18 aug.: zon op 5.31, onder 20.00; maan op 18.14. onder 2.24. Directeur: II. DE RUIG O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE zeventiende augustus 1878 is in de annalen van de Schoolstrijd aanvankelijk een dag geweest die met rwarte kool stond aangetekend. Op die dag toch plaatste koning Wil lem III zijn handtekening onder het edict van Kappeyne van de Coppeilo, dat bedoelde de levensader van de ichool met de Bijbel af te snijden. Een dag toch, die de apotheose scheen van een langdurige offerdienst op het altaar van de éne ongedeelde staatsschool. Met Kappeyne als hoge priester en de Moensen en Kerdijken ■Is levieten. Scheen met de koninklij ke sanctie voor zich Kappeyne niet gerechtvaardigd te zijn? Was hij het niet geweest, die gesproken had over ie vlieg dooddrukken, die de apothe- kerszaU stinkende maakte, die be toogd had, dat de minderheden maar onderdrukt moesten worden, die voor speld had: „Zo ik ooit een portefeuille aannam, het zou zijn om dié tegen stand te breken?" EN toch spoedig speelde door het donker van de zeventiende augus- tua het licht van Gods gunst. In plaats van de lokale comités, die de handte keningen %'oor het volkspetitionne- snent hadden verzameld uiteen te la ten vallen, in plaats van de veer van geloofsgehoorzaamheid door de libera le vuist te laten neerdrukken, greep men de nederlaag van de zeventiende augustus aan om zich in zijn God te sterken. In de vasté wetenschap, dat men in eigen zaak slechts dienen wil- dt voor Gods zaak. De Unie „Een School met den Bij bel" werd gesticht en de fatale zeven tiende augustus werd blijvende ge denkdag van de Schoolstrijd. Tevens geboortedag \»an de Uniecollecte voor de scholen met de Bijbel. Een nieuw elan voer in de rijen der bespotte vromen. En God zegen de maar. ER zijn er. die vandaag moeite heb ben met het zien van de zegen Gods in het christelijk onderwijs. Diep in hun hart leeft het heimwee naar de dagen van de schoolstrijd Toén ww i3e zaaljLyip/het ylwistéHjk onderwijs spectaculair. Ook Hnrdegarijp is voorbij. Toen vlamde de oude geestdrift weer even op. Maar nu? De positiesizijn geconsolideerd. Da Synode van de Ned. Herv.'Kerk wei gert duidelijk positie te kiezen voor de christelijke school. Voor de P.v.d. A. lëgt de school met de Bijbel even veel gewicht in de schaal als de open bare. Met geen ander gevolg, dan dat in de ogen van velen de bestaansgrond van de christelijke school is verzwakt. En op velen, die haar nog princi pieel vóórstaan, dreigt zich een zekere matheid te leggen, die zich veelal niet anders weet te openbaren dan in de klacht: Waren we nog maar in de da- gen der vaderen! Om van de jongeren, die al heel moeilijk de aansluiting aan het verle den schijnen te kunnen vinden, maar niet te spreken. "7 EKER, als we alléén bij de vade- ren verwijlen, verzwakken wij onze geestelijke weerbaarheid en loopt ons pad ten slotte dood. De Bijbel wijst echter een weg die uitnemender is. Een weg waardoor het verleden ons weer machtig aangrijpt. Wanneer het volk van Israël door de Rode Zee getrokken is, zingt het niet van de vaderen zonder méér. maar juicht het: „Hij is mijns va der» Gód, dies zal ik Hem verheffen." (Ex. 15:2b) De gedachte aan mijn vader, zo te kent een exegeet hierbij'aan, geeft ons op zich zelf nog geen impulsen voor de strijd van vandaag. Maar het wijkend verleden wordt dan eerst weer heden, wanneer wij geconfronteerd worden met de Gód onzer vaderen. Eerst als ik Die weer achter het doen en laten van „mijn vader" ontdekt heb, eerst dan gaat het ver leden me weer machtig toespreken, verliest het zijn statisch karakter en komt het weer met alle dynamiek op me af, omdat ik heden ten dage met dezelfde God te doen heb. ja, Dezelf de! Dan zie ik de geschiedenis van het christelijk onderwijs niet als een pano rama van machtige activiteiten, be dreven door Groen, Lohman en Ku.v- Per, maar kom ik te staan voor het diorama der daden Gods. Maar dan krijg ik ook weer band aan de va deren, omdat ik hun Gód gezien heb. WIE vandaag daarom de zegen Gods in de school met de Bijbel wil zien, daar moeite mee heeft, zijn geestdrift dreigt te verliezen, vrage z'ch af, waar in zi.in leven zich zijn Gód bevindt. Gód, die ons met onze kinderen roept tot zijn vreugdevolle dienst. Gód, die mede in onze christelijke •chool voor onze kinderen een venster openstoot naar het Koninkrijk in de verte. Gód, die ons daartoe in de school met de Bijbel in Nederland een ver rassende en ongekende mogelijkheid heeft geschonken, die schier haar weerga in de wereld niet vindt. SUEZ-conferentie vlot van stapel De chef van het kabinet van presi dent Nasser, wing-commander Ali Sabri. heeft gisteravond in Lnnden verklaard, dat er misschien iets goeds zou kunnen voortkomen, uit de conferentie over het Suezkanaal. Hij wilde echter niet /.eg-gen, wat hij hiermee bedoelde. Ali Sabri. die Nassers voornaamste poiitieke adviseur ts, weigerde tijdens j een persconferentie te zeggen, wat hij j precies in Londen kwam doen. Ilij zei alleen, dat zijn bezoek natuurlijk in verband stond met de internationale conferentie over het .Suezkanaal. In antwoord op de vraag, of Egypte bereid zou /.ijn tot een compromis over het Westerse voorste! om het Suez- kanon! onder internationaal beheer te plaatsen, zei Sabri: „Het hangt er van af. wat u met een compromis bedoelt. Wij blijven op het standpunt staan, dat alleen wij het recht hebben net kanaal te beheren. Indien geweld wordt ge bruikt. zullen wij ons verdedigen. Wij zijn tot geen enkel compromis bereid, dat de onafhankelijkheid en soevereini teit van Egypte aantast". Hij herhaalde opnieuw met nadruk het Egyptische standpunt, dat andere landen geen aandeel kunnen hebben in het beheer van het kanaal. „Zij zijn ais klanten, die een winkel binnengaan", zei hij. Site.zkauaul-lndoties. schulden E Londense conferentie over hel Suezkanaal is de eerste dag zo voorspoedig verlopen, dat de. middagzitting moest worden ge sloten wegens gebrek aan sprekers. Zoiets heeft zich op internatio nale bijeenkomsten zelden voorgedaan. HET hoogtepunt van de middagzitting was de indiening van een J Amerikaans voorstel om de verantwoordelijkheid voor de exploi-! tatie van het Suezkanaal te doen berusten bij een internationaal orgaan, waarin ook Egypte zitting zal hebben en dat gekoppeld zal zijn aan de Ver. Naties. Het voorstel werd door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, ingediend, vermoedelijk mede namens Engeland en Frankrijk. 1-iIJDENS de openingszitting, had de Britse premier, Sir Anthony Eden, gewaarschuwd dat de Suezkwestie een van de ernstigste crisissen sedert de tweede wereldoorlog is. De Russische minister Sjepilow hield een opvallend gematigde rede, waarin hij bestreed dat de conferentie bevoegd is het geschil te regelen. De Britse minister Selwyn Lloyd werd tot blijvend voorzitter gekozen, hoewel sommige landen aanvankelijk dé voorkeur hadden gegeven aan een wisselende leiding. Minister Luns heeft tijdens een on derhoud met de Britse minister van S Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd. ge-i wezen op het verband tussen de naas- j ting van het Suezkanaal en de annu- lering van de schulden aan Nederland kwam door Indonesië. De uiteenzetting van mr, Luns is door de Britse minister einde van de middagzitting als een verrassing. Toen minis ter Lloyd zijn Franse collega Pineau verzocht het woord te voeren, geraakte „gunstig- ontvangen", deelde een woord-! deze enigszins in de war en antwoord- voerdcr van de Nederlandse ambassa-j -Ik h;,d verwacht dat de procé dé mee. I durebesprekinge.n langer zouden heb- Wngeduurd. Daaróm ben ik - er niet Vanmorgen zal de Nederlandse dele-j op voorbereid nu te spreken", gatie zich beraden over het voorstelt Selwyn Lloyd keek om zich heen van minister Duücs. Men verwacht ech-langs de grote conferemietafel. ..Wil ter niet dat mr. Luns. vanmiddag reedsiemand anders het woord?", vroeg hij. het Woogd zal x»ër^tt ,op de conferentie,Sr kwam geen antwoórd. „Wel", zei de voorzitter, „we zouden kunnen blijven zitten en elkaar aankijken. Of de zitting verdagen. Laten we verda gen". Iedereen vond dit goed. De conferentie was gistermorgen in Lancasterhouse. niet ver van Buck ingham Palace, geopend door de Britse premier Sir Anthony Eden. In de rük veréierde, veertig ineter lange vergaderzaal op de eerste verdieping zaten de vertegenwoordigers van 22 landen aan de rechthoekige conferen tietafel. Aan de wanden hangen grote schilderijen cn onder hel blauwe tapüt- dat Churchill koningin Elizabeth ten geschenke gaf bij haar kroning, Kggen de draden van het vertaalapparaat. fed ere gedgiegcer.de heeft een kleine microfoon en een koptelefoon. De eer ste die binnentrad, een kwartier ie vroeg, wa» de Russische minister Sje pilow. Duller, heeft in zijn rede dé volgende vier punten naar voren gebracht: I. De exploitatie van het Suezkanaal j dient in overeenstemming met de con- ventie van Constantinopel van 1883 te geschieden. De verantwoordelijkheid daarvoor moet een internationale raad dragen, die bij verdrag wordt ingesteld en verbonden is met de Ver. Naties. In de lï'illem II I-kazerne te Amersfoort heeft hel trornpetterskorps der cavalerie j laten xien zich i oor hel eerst in ceremonieel tenue (een geschenk tan Amersfoorts burgerij) en horen. De Bilt vrijdag 10 uur: Ten Westen van Ierland ligt het cen trum van een lage drukgebicd, waaruit zich telkens storingen losmaken, die via midden Engeland en de Noordzee naar het Oostzcegebied trekken. De storing, die gisteren in ons land regen bracht werd snel gevolgd door een tweede, die vannacht en ook vanmorgen aanleiding gaf tot af en toe regen in hoofdzaak in de Noordelijke provincies. De depressie- activiteit duurt nog voort. Vanmorgen naderde een nieuwe storing het Zuidwes ten van de Britse eilanden. De juista.om- v'ang en activiteit kon niet precies worden bepaald. Rekening houdend met de wind in de bovenlucht, zal de nieuwe storing morgen.' ook het weer in ons land gaan beïnvloe- den. De kans op regen blijft vrij groot. Hel warme zonnige zomerweer ten Zuiden van ons land weet zich te hand haven. In Frankrijk stegen de tempera turen gistermiddag tot 25 a 30 graden/In- het uiterste Zuiden van Frankrijk en in het Middellandse Zeegebied was het nog warmer. In Engeland, Scandinavië, mid den en Noord-Duitsland zijn de tempera turen ongeveer gelijk aan die in ons land. De politie te Buenos Aires heeft don derdag op grote schaal razzia's gehóu den en een niet genoemd aantal arres taties verricht in verband met een sa menzwering. die door generaal Juan Jo se Uranga. de Argentijnse nationalisti sche oppositieleider, op touw gezet zou zijn. De generaal zelf, die -woensdagavond werd gearresteerd met tien andere per sonen. bevindt zich in hechtenis op het hoofdkwartier van het eerste infanterië- regiment. Generaal Uranga was minis ter van vervoer in de regcring-Lonardi. Stevenson verklaarde na zijn overwin ning bij de eerste stemming met een brede glimlach tegenover verslaggevers O Het geschrift is ondertekend met Digbenls, de leider van Eoka. De eerste officiële reactie was. dat het document echt was. De Eoka begon zjjn actie tegen de Britten op 1 april 1955. Vijftig Engel sen hebben sindsdien het leven gelaten. Het geschrift, dat dc titel „procla matie" draagt, is in Nicosia op straat ver spreid. Er wordt in gezegd dat het be stand bevolen is om beide partijen in de gelegenheid te stellen gezamenlijk het geschil tover aansluiting van Cyprus bij Griekenland' op te lossen. De Britten hadden volgens hei docu ment door hun onverzoenlijkheid dc. Griekse Cyprioten tot de strijd ge-| dwongen en maakten nu van het bestaan van deze strijd gebruik ten einde hun weigering om tot overeenstemming te komen te rechtvaardigen. „Als onze tegenstanders oprecht zijn in hun verklaring, dat een oplossing van het geschil onmogelijk is zolang onze activi teit aanhoudt, ben ik bereid de operaties van mijn mensen te schorsen in afwach ting van een overeenkomstige daad van Engeland, opdat de eisen van de Griekse Cyprioten, zoals zij zijn uiteengezet door aarsbisschop Makarios, kunen worden ingewilligd", aldus de verklaring. Een woordvoerder van goeverneur Sir John Harding heeft verklaard, dat „indien de huidige zinloze geweldpleging inder daad zal .worden beëindigd, wat iedereen uiteraard hoopt, zal werkelijk een nieuwe en meer- hoopgevende situatie ontstaan". Hij voegde er aan toe. dat „de regering van haar kant zeker niet traag zou zijn in het reageren op een dergelijke wel kome verandering". De mensen trokken d« straat op en hielden betogingen die over het alge meen ordelijk verliepen. Alleen wit Tri polis wordt een botsing met de politie gemeld. In Kairo reden geen treinen, bussen en taxi's en ook het luchtverkeer was op gehouden. De 24-uursstaking was vol ledig. In hotels werden de gasten door een kleine staf alleen koude en eenvou dig»? maaltijden verstrekt. In Tripolis (Libië) maakte de politie van traangasbommen gebruik om een grote menigte die pro-Nasserleuzsn schreeuwde uiteen te drijven. Vele de monstranten werden gearresteerd. De regering had bekendgemaakt dat zij geen bezwaar had tegen een algemene staking uit sympathie voor een zusternatie en een dierbaar nabuurland, maar dat ern stige maatregelen getroffen zouden wor den tegen personen die een demonstratie op touw zouden zetten. In Casablanca (Marokko' trok de me nigte door de straten onder het roepen van anti-Britse en anti-Franse leuzen en van „Leve Nasser". Zeventien personen werden gearresteerd. Donderdag omstreeks 15.15 uur is in een kolenmijn te Romsec bij Luik een lift met 50 - arbeiders tussen de verdie pingen 400 en 500 losgeschoten. Geluk kig werkten de steunklampen onmiddel lijk, maar de opeenvolgende schokken tijdens de val hadden tot gevolg, dat verscheidene arbeiders gewond werden, van wie een tiental ernstig. Zou ik Hèm, mijn vaders God, dan niet met Mozes om déze weldaad gaan verheffen? En met mijn kinde ren gaan staan in de vreugde voor de reidans van Zijn daden? T. M. GILHUIS. zich gelukkig en dankbaar" te gevoelen. Gouverneur Gary deed zijn voorstel, om Stevenson met algemene stemmen als kandidaat aan te wyzen; op uitnodiging van Harriman. Harriman zelf verklaarde na zijn neder laag glimlachend tegenover, verslaggevers: „Ik. wens Stevenson geluk met zijn grote overwinning. Wij staan nu allen achter hem. Ik denk, dat wij zullen winnen". Hij voegde hieraan nog toe niet onte vreden te zijn over Ket resultaat der stem ming en besloot met de -woorden: „Ik zal werken voor de beginselen van mijn partij". Toen ex-president Harry Truman? die Harrimans kandidatuur heeft gesteund, de vraag werd gesteld ol hij Stevenson in zijn verkiezingscampagne zou steunen, antwoordde hij: „Als ze het,mij vragen". STEVENSON Op het jaarlijkse congres van de vak verenigingen van arbeiders der scheeps bouw en machine-industrieën hebben.de 200 afgevaardigden, die 40 vakvereni gingen vertegenwoordigen met meer dan S miljoen leden, er bij het Trades Unión Congres en de Labourpartij op aange drongen zo spoedig mogelijk een plan voor de nationalisatie van, de scheeps bouw, de vliegtuig- en de machineindü- strie op te stellen. Overzicht van tic Suezconferentie. Rechts ter linkerzijde van de schoorsteen met Franse pendule minister Luns Stikker, Nederlands ambassadeur Ie Londen. (Van onzé parlementaire redacteur) Nadat H.M, de Koningin gisierroor- gen op Huis ten Bosch de fractie voorzitters had geraadpleegd, ontving zij 's middags om half vijf opnieuw de- „informateur" prof. Llcftinck. Om zeven uur gaf het kabinet van de Koningin prof. Lieftinck vertrok om kwart voor zeven een kort communiqué uit. waarin slechts gezegd werd dat de Konin gin mr. Lieftinck had ontvangen. De taak van prof. Lieftinck omvat het onderzoek naar de mogelijkheden van vorming van een kabinet, dat geacht wordt het vertrouwen van het parlement te ge nieten. Daaruit zou men kunnen op maken dat de heer Lieftinck ver schillende mogelijkheden kan onder zoeken.' De vraag is of de heer Lieftinck alsnog het verzoek van de Koningin ontvangen heelt om nog een laatste bemiddelingspoging tussen de PvdA en de KVP in te stellen, of dat hij thans andere mogelijkheden gaat on derzoeken. Voordat hierover een be- shssing werd genomen heeft de Kon'r.i- S'.n blijkbaar eerst het standpunt van de vijf fractievoorzitters willen ver nemen over de weg, die gevolgd moet worden, nu de poging van prof. Lief tinck om de kloof, die tussen de beide grote partijen gerezen is, ten aanzien van de bezitsvorming, onoverbrug baar is gebleken. Zijn wij wel ingelicht dan hebben de adviezen van de. meerderheid der politici, die de Koningin gisteren heeft gehoord, geen. betrekking gehad op voortzetting van da informatiepoging van prof. Lieftinck. Overigens lijkt het waarschijnlijk dat ook ditmaal de. adviezen aan de Koningin uiteen lie pen, zodat de Koningin daaruit de conclusier heeft getrokken dat prof. Lieftinck als informateur nog goede diensten zou kunnen bewijzen, Inmiddelk hebben de Tweede Ka- hier-fracties van dc ARP en van de' KVP vergaderd om zich over de meüwe situatie te beraden. Mevr. Clare Booth Luce, de Ameri kaanse ambassadrice, is in Rome terug gekeerd van haar ziekteverlof. Zij was vergezeld door haar man. Henry R Luce, de uitgever van Time. Life en andere bladen. Morgen houdt zij een persconferentie en zal dan waarschijn lijk meer vertellen over de arsenicum vergiftiging waaraan zij geleden heeft en welke veroorzaakt was door de verf in haar slaapkamer. De Zuid-Koreaanse president dr. Syngman Rhee is woensdag in de Auid-horeaanse hoofdstad Seoel voor' zijn derde ambtsperiode geïnstalleerd. «nee was m mei herkozen als president, van de republiek Zuid-Korca

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1