Franse troepen op Cyprus aangekomen irotesteer tegen maatregelen van Mr. Algera als door Gouverneur J. van Tilburg naar Nederland Informateur polste hem voor minister-presidentschap WOONRUIMTE VOOR MEER DAN 468.000 GEZINNEN NAVO-RAAD KOMT PARIJS BIJEEN Koningin ook naar AMulgani niet schuldig bevonden aan corruptie H Caïro protesteert on m Saarconferentie in september Weer overzicht Werk komt eind 1957 gereed Twaalf doden hij vliegtuigongeluk IN VERBAND MET KABINETSFORMATIE Deserteur Priricen in Indon. parlement Sinds 1945 door nieuwbouw: VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3473 Weerbericht Geen geld geboden voor handschrift Grivas WBÊSS&ÊB EBB H Mtai Plechtige afkondiging grondwetswijzigingen Felle strijd in Algerie H. K. H. prinses Wilhelmina, die vandaag haar 76ste ver jaardag viert. 99 99 Lichaam van Beverwijker jongen aangespoeld ET belangrijkste nieuws in verband met de crisis rond het Suezkanaai is: 1. Franse legerofficieren rijn per vliegtuig op Cyprus aan ge - komen om de komst van een groot aantal Franse militairen voor te bereiden. 2. De Britse regering heeft twee leden van de Egyptische ambas sade in Londen bevel gegeven het land binnen 72 uur te verlaten. Dit is vermoedelijk een vergeldingsmaatregel voor de uitwijzing van twee Britse diplomaten uit Kairo. 3. De raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie zal woensdag in Parijs bijeenkomen, om de Suezcrisis te bespreken. De Britse minister Selwyn Lloyd zal de bijeenkomst bijwonen. 4. De Egyptische ambassadeur in Washington heeft een protest overhandigd tegen de - opmerking van de Amerikaanse minister Dulles dat het Suezkanaai door het verdrag van 1888 „geïnternatio naliseerd" is. Spionage Loodsen flf li - - '~':N (Van een onzer verslaggevers) SLECHTS EVEN staakte het haastwerk aan de Velsertun nel, nauwelijks 5 minuten stonden de pneumatische boren, de graaf machines en andere werktuigen stil, toen de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, don derdagmiddag om 3 uur als eerste officieel via het gereedgekomen zuidelijke deel en .de thans daar- *op aangesloten open bouwput van de noordelijke helft van de auto tunnel te Velsen over de bodem van het Noordzeekanaal wandel de. Van oever naar oever. Nog 15 maanden Goede moed (Van onze Haagse redacteur) Sedert mei 1945, gerekend tot en met maart 1956, is hier te lande door nieuwbouw voor 468.101 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar gekomen. Van deze gereedgekomen woningen wérden van 1950 af, 14.655 ge bouwd zonder financiële steun van rykswege, dusin de zgn. vrjje sector. Op het einde van maart 1956 bleken er nog 8.368 onbewoon baar verklaarde woningen te wor den bewoond. Deze gegevens ontlenen wfj aan de zo juist verschenen driemaan delijkse publikatie van bet mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Scholen Kerken 's Winters doonverken (Van onze parlementaire redacteur) DE informateur, prof. De Gaay Fortman heeft gistermiddag de heer J. van Tilburg, de gouverneur van Suriname verzocht, per vliegtuig naar Nederland te komen omdat zijn overkomst in ver band met de kabinetsformatie noodzakelijk is. De informateur heeft de heer Van Tilburg namelijk gepolst voor het minister-president schap van het te vormen extra-parlementaire kabinet van brede samenstelling. De heer Van Tilburg was wethouder van Botterdam en socialistisch Eerste Kamerlid. De gouverneur van Suriname wordt zondagavond op Schiphol verwacht. Minimale toewijzing premielening Amsterdam Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 <4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 8.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: R. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond. PLAATSELIJK REGEN. Veel bewolking met later plaatselijk regen. Matige rf krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 1 sept.: zon op 5.53, onder 19.29: maan od 1.2C. onder 17.18. O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT omaten uit Engeland uitgewezen H.M. de Koningin heeft zich gister middag naar de Ruigenhoek" bege ven, waar zij enkele dagen bij haar moeder zal verblijven en de verjaar dag van Prinses Wilhelmina zal meevie ren. DJAKARTA. -De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdulganl is door de speciale commissie ingesteld door het Indone sische kabinet, vrijgesproken op de beschuldiging van corruptie. De voorzitter der speciale commissie, de vice-premier Mohamad Roem deelde mede, dat deze commissie, bestaande uit vijf ministers, na de toelichting en opheldering van minis ter Abdulgani te hebben aangehoord, „geetv aanleiding heeft kunnen vin den, hem te beschuldigen van een wetsovertreding (ic. het plegen van corruptie). Abdoelgani, wordt sedert hij dinsdag uit Londen is teruggekeerd door de geheime politie geschaduwd en zijn woning staat onder bewaking, meldt United Press uit Djakarta. Op het Texelse strand is donderdag- hhadag het lijk aangespoeld van de 15- 1 I? C- vÜze]aar uit Beverwijk, die op 21 augustus bij het baden in Cas- 'ncum is verdronken. Sir Charles Keightly, de. Britse op perbevelhebber van de landstrijd krachten in het Midden-Oosten, is per vliegtuig op Cyprus aangekomen met twee Franse officieren, een kapitein van het leger en een luitenant-gezag voerder van de vloot. In een officieel communiqué, dat gisteravond te Nicosia uitgegeven is, wordt gezegd, dat de eerste eenheden van de Franse troepen, die op Cyprus gelegerd zullen worden, 's avonds per vliegtuig aangekomen zijn. Verscheidene schepen met Franse troepen zouden verder reeds naar Cy prus onderweg zijn. Het overbrengen van de militairen naar Cyprus is be doeld ais een voorzorgsmaatregel om zo nodig de bescherming van Franse onderdanen en belangen in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee te verzekeren. In Algiers is vernomen, dat onge veer drieduizend man Franse val schermtroepen en leden van het Vreemdelingenlegioen woensdag per schip uit Didi-Ferruch, by Algiers, naar een „onbekende bestemming" zijn vertrokken. Naar France Soir be richt, zullen vandaag of morgen meer dan 5000 man troepen uit Marseille vertrekken. De uitwijzing van twee Egyptische diplomaten uit Engeland volgt op het Egyptische besluit om twee Britse di plomaten het land uit te zetten, nadat in Egypte een spionagekomplot ont dekt was waarbij volgens de Egypte- naren de Britse ambassade in Kaïro betrokken was. De Britse autoriteiten hebben de Egyptische beschuldigingen „absoluut vals" genoemd, Van officiële zijde is donderdag te Kaïro meegedeeld, dat het proces te gen de leden van „het Britse spiona- genet" zondag wordt geopend. President Nasser heeft gisteren de Amerikaanse ambassadeur Henry By- roade by zich ontboden. Nasser, heeft verklaard dat Egypte, het betreurt dat president Eisenhower woensdag over het Suezkanaai gesproken heeft als over een internationale waterweg. Volgens mededelingen van Egypti sche ambassades hebben te. Moskou, Athene, Parijs, Rome, Den Haag en San Francisco een aantal loodsen en Volgens het Atheense bureau van AFP heeft een woordvoerder van de Griekse, regering donderdag medege deeld, dat zijn regering de Griekse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties opdracht heeft gegeven bij de Ver. Naties te protesteren tegen de maat regelen die Harding, de gouverneur van Cyprus, tegen de Grieks-Ortho doxe bisschop Mgr. Anthymos heeft genomen. De Britse ambassade in Athene heeft woensdag Griekse persberichten tegen gesproken, volgens welke Britse gehel de agenten aan de Atheense advocaat Efstathopoulos geld en werk hadden aangeboden in ruil voor enige regels .Tussen 10 en 15 september zal een nieuwe conferentie over Saarland gehou den worden tussen Frankrijk en West- Duitsland, heeft het Westduitse ministe- rie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De besprekingen zijn nodig geworden door de groeiende moeilijkheden, die bij de onderhandelingen tussen de Franse en Westduitse deskundigen, zijn gere zen over de praktische uitvoering van het Saarakkoord. De voornaamste moei lijkheid is de- koers, waartegen de frank zal worden gewisseld in 'marken. kapiteins van de koopvaardij gesollici teerd nadat in de kranten adverten ties waarin loodsen werden gevraagd, waren verschenen. In Moskou heeft een niet genoemd aantal loodsen zich tot de Egyptische ambassade gewend, in Athene 15 ka piteins, in Parys 20, in Rome 60, in Den Kaag „een aantal" en in San Francisco zes, aldus ambassadewoord voerders. De Westduitse ambassadeur te Pa rijs, Baron Vollrath von Maltzan, ver zekerde Maurice Faure, staatssecreta ris van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken donderdagavond, dat geen enkele Duitse loods een contract met de nieuwe Egyptische Suezka- naalmaatschappij heeft getekend. Dit g*r DL BILT, 31 aug. 10 uur. In koude arctische lucht, die boven ons land stagneert, daalde de temperatu ren in de nacht van donderdag op vrij dag tot voor de tijd van het jaar zeer lage waarden.. Zo werd in De Bilt een laagste thermometerstand van 3,8 gr. ge meten, een waarde die in een waarne- migsreeks van de minimumtemperaturen voor de maand augustus, de laatste honderd jaar alleen in 1864 werd ge ëvenaard. De lucht is ook in de hogere lucht lagen koud zodat donderdag op tal van plaatsen buien tot ontwikkeling kwamen. Doordat een lagedrukgebied zich over Spanje uitbreidde en voor dit lagedruk gebied uit de barometers stegen, kwam ons land binnen het bereik van een rug van hoge luchtdruk, die zich van de Oceaan over de Britse eilanden naar de Balkan uitstrekt. Intussen wordt deze de komende 24 uur aangetast door drukdalingen boven Frankrijk, welke samenhangen met een randstoring van -het Spaanse lagedruk gebied. Deze storing zal zich in Noord oostelijke richting naar Duitsland ver plaatsen en bij- ons de bewolking doen toenemen. Dit heeft tot gevolg dat later plaatse lijk enige regen zal vallen. De wind; draait naar Noordelijke richtingen, zo-, dat we nog in de koude lucht blijven. Een ruwhouten trapje vormde gister middag de verbinding tussen de beide helften van de Vehertuhnel, die tot nu toe door een negentig centimeter dik betonnen schot van elkaar waren ge- scheiden. Minister Algera was na de arbeidersdie dit schot doorboordende eerste die onder het Noordzeekanaal doorliep, bij wijze vanvertraagd prelu dium op de komende drukte van het wegverkeer, dat naar men aanneemt tien a twaalfduizend auto's per dag door de Velsertunnel zal jagen. is in doorgaans welingelichte kringen meegedeeld. De Britse „Times" heeft geweigerd een van de Egyptische ambassade af komstige advertentie te plaatsen met betrekking tot de werving van Engel se loodsen voor het Suezkanaai. Volgens de „Daily Telegraph" heeft geen enkel Londens dagblad deze ad vertenties willen opnemen. Èv1 JS» V ..f;;" V V v"; -. ■4' '- 7. .„f -y,' „x 1 7*;. N - Z.K.H. prins Bernhard behaalde gisteren op het concours hippiquete Rotterdam een fraai succes door in de. zware dres- suurproef als tweede te eindigen. De l'rins, gekleed in generaalsuniform, op zijn paard „Arquebuse". Maar het werk ging door. Want al werd het gisteren mogelijk, via een gat in de tijdelijke afsluiting van het zuide lijk gedeelte van de tunnel naar de noordelijke tunnelhelft te konten, het zal nog wel 15 maanden duren vooral eer het wegverkeer en de spoorwegen het Noordzeekanaal via de tunnels kun nen kruisen. Er waren geen vlaggen, geen dui zendkoppige menigte en geen toespra ken, want dit werk, dat sinds mei 1953 aan de gang is, werd niet onderbroken. De minister, met wie zij voor zijn feestelijke onderdoorgang in het directiegebouw van de Amsterdamse Balastmaatschapij een ogenblik samen warenzei hierover: „Wy hebben goede moed, dat het door ons gestelde doel, zowel de spoor wegtunnel als de dubbele autotun nel voor het einde van 1957, te kun nen openen, bereikt zal worden Wij weten echter dat dit nog de uiterste inspanning van. alle bij deze bouw betrokkenen zal vergen. Als de tunnel gereed is, zullen in vijf jaar iijds ruim 300.000 m3 gewapend beton gestort zijn,'waarin 100.000 ton cement, 35.000 ton wapenings- staal en 500 ton constructiestaai zijn opgenomen. Ruim 2.700.000 m3 grond is dan in den droge verzet en ruim 1.600.000 m3 gebaggerd. De minister gaf aan het slot van zijn speech een inzicht in de kosten van de tunnelbouw. Hij zei: „Afgezien van de met de tunnelbouw samenhan gende verdubbeling van de weg Haar- lem-Velsen en de aanleg van de nieuwe rijksweg van Beverwijk via Uitgeest naar Alkmaar, zal het gehele complex van werken ruim 30.000 miljoen gnldeD gaan kosten". Een vliegtuig van de „Canadian Paci-^ fic Airline" van het type DC-6B is, zoals we gisteren reeds in een deel onzer-edi ties meldden, op weg van Vancouver naar Tokio, nabij Cold Bay in Alaska neergestort. Van dè veertien passagiers en de bemanning van acht kwamen er twaalf om het leven, terwijl er nog driie worden vermist. De overige zeven heb ben het ongeluk overleefd. Enige ogenblikken voor het ongeluk had de bestander gemeld, dat het toe stel in brand stond. Bij een poging om' op het vliegveld bij Cold Bay een lan ding te maken, stortte het vliegtuig neer. De plechtige afkondiging van de op I 23, augustus vastgestelde veranderingen in de Grondwet zal op maandag 10 sep- tember geschieden. In het staatsblad van beden is een publikatie, houdende de regeling van deze plechtige afkondiging, verschenen. De plechtige afkondiging zal als volgt geschieden. ,1 De vier Rijkswetten van de zeven wet ten van 23 augustus 1956 worden in Nederland voorgelezen op 10 september 1956, des voormiddags half elf uur, in een plechtige openbare- zitting van -de - - Hoge Raad der Nederlanden, van elk der-. Gerechtshoven en der Arrondissements- rechtbanken, alsmede in iedere gemeente in of voor het huis der gemeente. T De Rijkswetten worden op 10 septem ber 1956, des voormiddags half elf uur geldende plaatselijke tijd, tevens voorge lezen. In Suriname in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie en in of voor het paleis van de gouverneur.. - De blijkens voormelde Rijkswetten en wetten veranderde en toegevoegde be- j palingen van de Grondwet vormen van het ogenblik der plechtige afkondiging af, met de onveranderd gebleven bepa lingen, de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden. Vice-president Mohammed Hatta heeft heden de benoeming bekrach tigd van J. C. Prineen tot lid van het Indonesisch parlement. Prineen is de voormalige Nederlandse militair, die in 1948 uit het Nederlandse leger de serteerde en zich bij de Indonesische guerilla-strijdkrachten voegde. Hij zal met nog vijf. andere burgers van Nederlandse afkomst de Indo- Europese minderheid in het parlement vertegenwoordigen. handschrift van kolonel Grivas, de ver moedelijke leider van de Grieks-Cyper se verzetsbeweging. Wel heeft een man, die zei Efstatho poulos te heten, enige maanden gele den een lid van de ambassade aange klampt en inlichtingen over Grivas aan geboden. De zaak was toen aan de Griekse autoriteiten in handen gegeven en de ambassade had er verder niets meer van gehoord, aldus de officiële bekendmaking. Mgr. Anthymos, Grieks-Orthodox bis schop van Paphos op Cyprus, heeft don derdag de beschuldiging van de Britse gouverneur van Cyprus, sir John Har ding, dat hij steun heeft' verleend aan de verzetsorganisatie Eoka, tegenge sproken. Donderdagavond is het Britse schip Charles McLeod in de haven van Fama- gusta (Cyprus) zodanig door een ont ploffing getroffen, dat midscheeps een gat werd geslagen. De ontploffing is naar men gelooft door een aan het vaartuig vastgehechte mijn veroorzaakt. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. In een ziekenhuis te Nicosia zijn hedenmorgen schoten gevallen. De poli tie heeft medegedeeld dat over per sonen, namelijk twee aanslagplegers, een Britse bewaker en een ziekenhuis assistent dodelijk gewond zijn. Cyprische verzetstrijders schijnen verantwoorde lijk voor het incident. Patiënten en verpleegsters gilden, toen de schoten vielen en het geluid ervan in de gangen weerkaatste. Een functionaris van het ziekenhuis ver klaarde: „De toestand is nog te ver ward om te kunnen zeggen, wat er. precies is gebeurd". Britse veiligheidstroepen zyn onmid dellijk naar het ziekenhuis gezonden. Aan alle bouwwerken werd in het eerste kwartaal van dit jaar een bedrag van 397 miljoen verwerkt, tegen 306 miljoen in het overeenkomstige kwar taal van het vorig jaar. Van het uitgetrokken volume voor wo ningbouw werd bijna 20 pet. verwerkt, aan gebouwen voor handel en verkeer werd niet minder dan 32,4 pet. verwerkt, in de sector boerderijen 22,4 pet., de produktie in de sector scholen beliep 19 pet van het uitgetrokken volume en in de sectoren gebouwen voor gezondheids zorg en hygiëne en overige bijzondere gebouwen werd gedurende het eerste kwartaal van dit jaar betrekkelijk wei nig verwerkt. De percentages hiervoor zijn respec tievelijk 13.3 en 14,4. Voor overheidsge bouwen moest een nog lager percentage worden genoteerd,n 1. 11,6. Voor de bouw van 73 scholen met een bouwsom van rond 11 miljoen werd vergunning verleend. Hiervan zijn er 61 bestemd voor het lager onderwijs, 3 voor het ulo onderwijs. 3 voor het m.o. en 6 voor het nijverheidsonderwijs. Er wer- dig zal zijn. den aan het einde van de verslagperiode 152 plannen met een totale bouwsom van 108 miljoen voor gebouwen voor handel en verkeer, opgehouden. Voor de bouw van kerken is in het bouwprogramma 1956 evenals in dat van 1955 18 miljoen opgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar werd daarvan 3.9 miljoen verwerkt. Begin van dit jaar heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting een studiecommissie van weersinvloe den ingesteld. Deze commissie is thans van me ning dat de komende winter aanzien lijk meer pogingen aangewend moeten worden om bij ongunstig weer op de bouwplaatsen te laten doorwerken. Daartoe zal, aldus de commissie, van overheidswege een bedrag van rond 2 miljoen gulden beschikbaar moeten, worden gesteld om proeven'te kunnen nemen op enige tientallen bouwwerken door het gehele land. De beschermende maatregelen zul len bestemd zijn om effect te hebben tot temperaturen van vijf graden on der nul. Het genoemde bedrag van 2 miljoen vormt ongeveer twee procent van het totaal bedrag dat over de periode waar in de bijzondere voorzieningen werden getroffen voor de bouw in ons land no- Vanmorgen had de heer De Gaay Fortman een onderhoud met de de missionaire minister-president dr. Drees om hem op de hoogte te stellen van zijn plannen ten aanzien van het min ister-presidentschap. Het is namelijk gewoonte dat een formateur of informateur de demissio naire minister-president inlicht, voor dat deze zaak wordt publiek gemaakt. Het onderhoud van de informateur, prof. De Gaay Fortman met minister Staf van gistermiddag wordt in ver band gebracht met de overkomst van gouverneur Van Tilburg. Minister Staf is namelijk eveneens minister van Overzeese Rijksdelen ad interim en heeft de heer Van Tilburg r.r.ar Ne derland teruggeroepen. In politieke kringen neemt men aan dat de informateur eerst overleg zal willen plegen met de heer Van Tilburg over de samenstelling van he+ te vor men kabinet en zal trachten hierover met hem overeenstemming te be reiken. De heer Van Tilburg speelde ook in de informatie-periode van prof. Lief- tinck een rol omdat deze had gedacht hem de ministerspost van financiën toe te kennen. De huidige informateur heeft blijk baar hel extra-parlementaire karakter van het te vormen kabinet willen on derstrepen door niet een van de. de missionaire ministers de heren Drees, Suurhoff en Mansholt voor het minis ter-presidentschap aan te zoeken. Evenmin^ heeft hij het voorbeeld van prof. Lieftinck willen volgen door1 de Rotterdamse burgemeester, mr. Van Walsum te polsen voor het xninisier- presidentschap. Blijkbaar is de heer De Gaay Fort man tot de conclusie gekomen dat de heer Van Tilburg in de gegeven om standigheden de meest aangewezen fi guur uit de PvdA is om het nieuwe, kabinet te leiden. Franse mariniers hebben, volgens te Algiers ontvangen berichten, nabij Né- dromah in een van de bitterste gevech ten sedert de Algerijnse opstand begon, vijftig opstandelingen gedood. Zij ver loren zelf tien man. De gevechten begonnen woensdag en duurden tot donderdag voort. De op standelingen hadden zich op twee hoog ten op een afstand van dertig km van de Marokkaanse grens verschanst. De Franse luchtmacht bestookte hen, ter wijl de mariniers de hoogten beklom men, In totaal zyn woensdag in geheel Al- gerië 130 opstandelingen gedood. Velen werden gevangen genomen. Het aantal inschrijvers en hat totaal ingeschreven bedrag op de uitgifte van nominaal ƒ20 miljoen 2% pet. premie obligaties 1956-2 ten laste van de ge- meente Amsterdam dermate groot, dat de toewijzing slechts minimaal kan zijn.' \w.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1