Woningtelling Redevoering van HM. de Koningin ??Onze verhoudingen onze kracht èn ons kruis „Zo gij liefde hebt onder elkander zijn en a 45 Nieuwe Sowjet- atoomproef Wachten kost aannemers 16.000 gulden per dag Besprekingen tussen Menzieê en geo president was go Gouverneur Van Tilburg Schiphol aangekomen op Burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly gaat keen W eeroverzicht Egypte houdt baggermolens vast Weer Engelsman gearresteerd HOOGSPANNING ROND SUEZKANAAL Menzies gekrenkt door ontvangst S.E.R. gaat zich beraden Prinsessen terug van vakantie DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 D VEERTIENDE JAARGANG No. 3477 Weerbericht 77 Russische atletiekploeg uit Londen vertrokken DE KABINETSFORMATIE Advertentie V) (Van onze Haagse redacteur) De Hollandse Maatschappij voor Aannemingen ondervindt moeilijkheden in verband 'met de huidige situatie in Egypte. Twee baggermolens, nl. de H.AM. 108 en de H.A.M. 111 welke gebruikt werden voor de aanleg van nieuwe „wisselplaatsen" liggen werk loos in het Kanaal. Onder normale omstandigheden zouden deze baggermolens na gereedkomen van het werk reeds naar Nederland zijn gesleept, maar het wachten is op de nodige vergunning hiervoor van de Egyptische autoriteiten. De hoedjesaffaire Over huurvraagstukkèn Zie verder pagina 3 Ov Rotterdam; Witte de Withstraat 30 Telet 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17—38 uur; Telefoon 115700 ■fc-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111882 Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 18 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG (Van een medewerker) E voorlopige uitkomsten van de dit jaar plaatsgehad hebbende woningtelling zijn reeds In ons blad gepubliceerd. Het is echter wel nut tig aan deze cijfers nadere aandacht te schenken en het voorlopige cijfer van de woningnood in ons land t< plaatsen in het licht van de huidige woningproduktie. De grootte van het woningtekort wordt bepaald door het verschil tus sen de woningbehoefte en de woning voorraad. De eerste bedraagt volgen; de gehouden telling 2.791.000 en d< laatste 2.533.000, zodat zou kunner worden gesproken van een tekort van 258.000 woningen. Bij beschouwing over de woning nood is nogal eens geschermd met een tekort var. een goede 200.000 wonin gen. De eerste indruk zou dus zijn dat het tekort niet onbelangrijk hoger is en het is te begrijpen, dat de woning zoekenden de schrik om het hart slaat indien zij nu kennis nemen van een tekort van 258.000 woningen een te kort dus van ruim 10 pet. van onze woningvoorraad. Toch mogen we stel len, dat het voorlopig tekortcijfer de eertijds gemaakte schatting bevestigt en het is niet onmogelijk dat het wer kelijk tekort minder dan 200,000 zal zijn. Bij de beschouwing van het voor lopige tekort mag immers niet voor bijgezien worden aan een tweetal in het voordeel werkende factoren. Bij de vaststelling van het voorlopige te kort is namelijk geen rekening gehou den met de samenwoningen, welke geen verband houden met de woning nood en de woningen zonder een eigen toegangsdeur. De grootte hiervan is nog niet bekend, maar in de jaar verslagen van de Centrale Directie van de Wederopbouw en Volkshuis- 1 vesting zijn hiervoor steeds aangehou den cijfers van resp, 50.000 en 31.000 troningen. Zouden deze aantallen in derdaad de juiste situatie weergeven dan is het tekort dus 177.000. óf wel bijna "7 pet. Een belangrijk gunstiger uitkomst derhalve. Li ET is niet onze bedoeling de wo- ningncod te kleineren. Met d« regelmaat van een klok zal op he aanbeeld van de woningbouw moetei worden geslagen,,ten einde onze,volks huisvesting weer gezond te maken Maar toch willen wij naast de nood toestand, waarin onze volkshuisves ting nog steeds verkeert, ook plaat sen de ontwikkeling in de woning bouw en wanneer wij hiervoor een: letten op hetgeen in 1958 reeds is ge beurd, dan durven wij te constateren dat er met man en macht gewerk wordt om de zaak te klaren. Enige tijd geleden hebben wij reed; geschreven, dat wij goede verwachtin gen hadden van het nieuwe goedkeu- ringsbeleid van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, het welk erop gericht is de woningbouw te stimuleren, namelijk door niet lan ger de goedkeuringen voor woning bouw afhankelijk te stellen van eer aan de gemeente(n) toegekend bouw volume, doch te baseren op de plaat selijk aanwezige bouwcapaciteit. Het in 1956 door de minister gevoer de goedkeuringsbeleid moet in dit lich' worden gezien en dan is er reden on voor optimisme een bescheiden plaats je üi te, ruimen. Dit jaar zijn nl. to 1 augustus bijna 52.000 goedkeuringei afgegeven. Wanneer de minister in di tempo doorgaat, dan kan worden aan genomen dat hij van mening is, dat eei produktie van ten minste'80.000 wonin gen mogelijk moet* zijn. En als wi dit'met hem aannemen, dan mag di conclusie worden getrokken, dat, uit gaande van een jaarlijkse toenemini van de woningbehoefte met 45.000 wo ningen, per jaar ruim 35.000 woninger op het tekort zal worden ingelopen Dan zal het ook geen 10 jaar duren voor de nood is verdwenen, al is in deze cijfers nog geen rekening gehou den met een noodzakelijke woningre- *«ve van ca. 2 pet van de woning voorraad. Geldig tot woensdagavond. REGEN Veel bewolking met tijdelijk regen. Weinig veran dering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen Zuid oost en Zuidwest, ZON EN MAAN 5 sept.: zon od 6.00. onder 19.20: maan or> 6.50. onder 18.07. O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT De Brabantse kunstschilder Arnoud Paashuis bij het door hem vervaardigde schilderij van HM. de Koningin is bestemd voor hel nieuwe raadhuis van Heusden, dat op 11 september door de. Koningin xal worden geopend. Het 2J0 x 1.30 m metende doek is vervaardigd naar schetsen, die de schilder indertijd op pateis Soestdijk heeft gemaakt. ös HAZitTFA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN HET hele leven, ons aller leven, wordt beheerst door onze ver houdingen tot de andere mens in de myriaden variaties, waar van een ieder er uit ervaring vele kent. Die verhoudingen zijn veelal èn onze kracht nè ons kruis Onze levensopgave, die voor ieder van ons op gegeven ogenblikken of rijden bovenmenselijk zwaar schijnt en die mijns inziens alleen in het licht van de Goddelijke opgave voor ieder van ons kan worden gezien, is een taak, die inderdaad door menselijke kracht alleen niet kan worden vervuld, aldus H.M. de Koningin in een heden gehouden redevoering voor de Internationale Conferentie voor Menselijke Verhoudingen. H.M, vervolgde: De speelsheid van onze verhoudingen of de brute tragiek ervan laten alle „serieuze" business begrippen wat komisch afsteken tegen de ernst van het leven zelf. Welk van onze verstands- spinselen zinkt niet, wat belangrijkheid betreft, in het niet verge leken bij wat ons hart deert of verheugt? IVaar blijft alle wereldwijsheid naast de goddelijke dwaasheid of laat lk zeggen onberekenbaarheid van het leven zelf? Het is toch zo, dat liefde het hoogste is in alle verhoudingen en dat is het geven van het hart. Is het dwaas? Kost het Iets en brengt het iets op? Geeft men soms alles, maar ontvangt men niets, of geeft men soms niets maar ontvangt men alles? Het kost alles, het is alles waard en het brengt alles op wat van waarde Ls, „Zo gij liefde hebt onder elkander, daaraan zullen de mensen herkennen, dat gij discipelen zjjt van de Ene, Die tot het einde toe de mensen heeft liefgehad." Laten wij niet vergeten, dat dit de formalistische mens een ergenis en de ver standsmens een dwaasheid is. Dit is de aanbiddelijke onberekenbaarheid waarmee God het leven schept en steeds verjongt en het ons schenkt, opdat wij het zonden besteden in Zijn dienst en in die van Zijn kinderen." Prinses Beatrix zal dit jaar haar studies aan de Leidse universiteit beginnen. Gisteren nam zij haar intrek op Rapenburg nr. 45 te Leiden. De Prinses op de stoep van haar nieuwe woning. DE BILT, dinsdag 10 uur. De depressie, die gisteren voor de ingang van het Engelse kanaal was gelegen, trok al opvullende naar Mid- den-Engeland. Een randstoring van "de depressie waarin enkele buien voor komen naderde vanmórgen het Zuid westen van het land. Voor de Golf van Biseaye ligt een nieuwe Oceaanstoring, die zich in de richting van Zuidwest- Engeland beweegt. Het regengebied van deze depressie, zal waarschijnlijk reeds morgen in de loop van de dag ons land bereiken. De grenslijn tussen de koude lucht boven West-Europa en de warmere in het Oosten, liep vanmorgen van Polen via de Balkan naar Italië: Westelijke winden drijven de warmere lucht steeds verder naar het Oosten terug.' De Sowjet-Unle heeft zondag, voor de de derde maai binnen veertien dagen, een atoomproef genomen In Siberië, zo heeft de voorzitter van de Amerikaan se commissie voor - atoomenergie", Strauss, maandag In Washington he- kendgemaakt. De ontploffing was even zwaar als die van 24 en 30 augustus, die in hetzelfde gebied teweeg gebracht werden. President Eisenhower maakte de vo rige week bekend, dat in de Sowjet-Unie twee atoomproevetv genomen waren.In een officiële Russische bekendmaking werd de vorige week verklaard, dat de proeven genomen waren „ter perfectio nering van atoomwapens. De Internationale Conferentie inzake Menselijke Verhoudingen, die in Berg en Dal, Nijmegen, wordt gehouden, werd hedenmorgen geopend in „De Vereeni- ging" te Nijmegen. De plechtige openingszitting stond en- der het algemeen voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard. Koningin Juliana, beschermvrouwe der conferentie, zei in haar toespraak o.a.: „Ik ben verheugd, dat deze conferen tie gehouden wordt, en het feit, dat het in Nederland plaats vindt, is nog een reden tot bijzondere vreugde. Weliswaar kan het vreemd schijnen, dat men een bijeenkomst als deze moet organiseren Tegen de vorenstaande Descnouwmi zou men kunnen opkomen door. te zeg gen dat het afgeven van goedkeurin gen niets zegt omtrent de woningpro duktie. Men moet zien naar het aantal opgeleverde woningen. De lezer zij op dit punt gerust, want in feite is er geen verschil. Het goedkeuringsbeleid is ba sis voor de berekening van het aantal woningen dat t.z.t. klaarzal kómen. Het aantal woningen dat nu gereed komt, is de resultante van het aantal in het verleden afgegeven goedkeurin gen. lie T- OCH willen wij nog op een pum dat ons enigszins benauwt, dé aandacht vestigen. De bouwvakarbei ders/althans de meesten van hen, zijn mobiel. Zij gaan van het ene bouw werk, naar het andere. Er is dus veela. geen sprake van een binding van dc bouwvakarbeiders aan de woning bouw, En ook voor de sector van d< bedrljfsbouw ligt het tempo voor dc goedkeuringen zeer hoog. Het is dui duidelijk dat er op de arbeider dooi de bëdrijfsbouween grote zuigkracht Wordt uitgeoefend. Wij hopen dat de minister deze ontwikkeling nauwlet tend Zal volgen en dat hij, indien dit nodig mocht blijken, ten einde hel tege peil voor de woningbouw te kun nen handhaven, niet zal schromen W-v. de bëdrijfsbouw een sterker - af- temming dan tot nu toe reeds plaats- «eeft, voor te schrijven. De sleepboten liggen te wachten bij Port Said. Een derde baggermolen, wel ke voor de werkzaamheden nodig was, nl. de Beverwijk 12, ls thans nog in werking, maar dezer dagen zal ook deze niet meer-In actie zijn, De Holl. Mij- voor Aannemingen is met de werkzaam heden gereed nog voor de gestelde con- tracttijd. De vraag is nu wanneer zullen de drie kostbare baggermolens naar Ne derland kunnen worden gesleept? De Hollandse Maatschappij voor Aan nemingen omvat de firma's Adriaan VoL- ker te Rotterdam, Van Hattum en Blan kevoort te Beverwijk en de Hollandse Aarinemingsmaatschappij te Den Haag. Normaal varen van Noord naar Zuid twee konvooien en eveneens in omge keerde richting twee konvooien per 24 uur door het Suezkanaal. Teneinde nu dit elkaar voorbijvaren van de konvooien te vergemakkelijken heeft de Suezmaat- schappij eind 1954 aanbesteed het maken van twee nieuwe wisselplaatsen. Zulk een wisselplaats bestaat uit een Kanaal evenwijdig aan het bestaande en ter lengte van ongeveer 8 km. Bij de gehouden aanbesteding bleek een Belgisch-Nederlandse combinatie de laagste aanbieding te hebben gedaan voor de wisselplaatsen bij Port Said, ter- wijl de Hollandse Maatschappij voor Aan nemingen zich toegewezen zag de wer ken voor de wisselplaats by Kabret aan de Zuidzijde van de Grote Bittermeren. De Hollandse Maatschappij heeft dit werk groots aangevat en wel met drie De Engelse ambassade te Cairo maakte op het moment, dat de bespre kingen tussen Nasser en de ccmmissie- Menzies begonnen, bekend dat een vier de Engelsman, John Thornton Stanley, 44 jaar oud, employé van een levensver zekeringmaatschappij, door de Egypti sche politie was gearresteerd. In verband met de „spionagezaak- Swinburn" zijn nu in totaal 30 personen gearresteerd. De overige leden van de Russische atletiekploeg 7 atleten waren zon dag reeds vertrokken hebben maan dag per vliegtuig Londen verlaten voor de reis naar Helsinki, de eerste etap pe van de tocht terug naar Rusland. Nina Ponomar eva was niet bij hen. Later deelde een lid van de Rus sische ambassade mede, dat Nina op de Russische ambassade verblijft en waarschijnlijk binnen twee a drie da gen naar Rusland, .zal terugkeren. baggermolens. Het gevolg is dat men thans ver op het werkprogramma voor is. De twee baggermolens welke met het werk gereed zijn, vormen materieel waarover de eigenaren vrij kunnen be schikken nu men niet meer contractueei aan de Kanaal Mij gebonden is. Men kan niet zeggen, aldus de voorzitter van de Raad van Beheer der Holl. Aann. Mij de heer M C. Fritzlin, dat wij het werk in de steek laten. We werken ons con tract normaal af met de Beverwijk 12, maar dan wensen wij vrij over het ma terieel te beschikken. Wij begrijpen heel goed, aldus de heer Fritzlin, dat ook de Egyptische autori teiten hun moeilijkheden hebben, dat ze de verbetering en het onderhoud van het Suezkanaal wensen door te zetten en dus node baggermaterieel zullen zien ver trekken. Hoe deze moeilijkheden tot een oplos sing zullen moeten worden gebracht is de Maatschappij op het ogenbik niet dui delijk. Er werken nu nog 35 man Neder lands personeel en bovendien zijn er nog employé's van de Holl. Maatschappij die de twee reeds stilgelegde molens bewa ken. Was de toestand rondom het Suez kanaal normaal gebleven dan zouden de twee molens reeds in de laatste week van augustus naar Nederland zijn ge sleept. Het werk is in negen delen opgele verd. Men legt thans dus de laatste hand aan het negende deel. Van de 8 gereed gekomen delen werden er 6 door de Franse mij gecontroleerd en 2 zijn nu goedgekeurd door de Egyptische mij. Het materieel dat daar ligt is verzekerd voor 10 miljoen en men kan het werkloos liggen van de baggermolens schatten op eeri schadepost voor de Holl Mij van circa zestienduizend gulden per dag. over een zo elementaire levensvoor waarde als de menselijke verhoudin gen. Als iemand zich, volkomen onbe vangen, plotseling in deze omgeving zag overbracht b.v. een kind en be sefte, dat men een congres hield over menselijke verhoudingen, dan zou dat kind denken: Wat is dat nu weer voor onzin van al die volwassenen, om ge wichtig te gaan praten over het feit, dat je met elkaar overweg moet kunnen. Dat weet toch iedereen en dat kan im mers toch niemand goed. Laten wij toegeven dat het mal is hierover te moeten confereren. Iets wat zo vanzelfsprekend de volle aandacht zou moeten hebben, is op dg achtergrond geraakt en te lang daar gfbleven. Toch is er in onze moderne samenleving m.i. ■een kentering «-gaande van groot belang, wanneer men zich weer gaat- beraden over deze eerste levensvoorwaarde, ten einde een nieuw begin te maken met het eraan gaan schenken van onze voHe aandacht en toewijding. Ik zie ook de noodzaak om ons te be zinnen ten aanzien van het verschijnsel van het mechanisatieproces, dat zelfs de mens dreigt te maken tot robot no. X. De mensheid vermenigvuldigt zich van de oertijd af en thans wordt de bevol kingsdichtheid, worden de aantallen en massa's zo groot, dat de mens meer dan ooit een nummer dreigt te worden. Het schrikbeeld bij dit alles is de termie- tenstaat, waarin de individuele werk- mier alleen nog maar wordt gewaar deerd als arbeidskracht. Zijn taak in het algemeen arbeidsproces is zijn enig bestaansrecht en behalve als werkkracht wordt hij dus niet gewaardeerd. Aizo bij de termieten. Bij onze eenzijdige op-, vatting van efficiency heeft de mens de neiging eveneens alleen als werkkracht te worden beschouwd. Als robotmens dus, een figuurtje zonder ziel. Al wie nog een ziel heeft, verzet zich tegen de schromelijke armoede waarin die komt te verkeren. Het is in een- hol le armzalige ruimte van de grootste eenzaamheid, waarin hij dan moet leven als hij zo nog leven kan. Zou de mensheid in staat zijn door een dusdanig geeste lijk gebrek, zichzelf om te brengen? Zie verder pagina 3 In het presidentiële paleis te. Cairo zyn gisteren de, besprekingen tussen president Nasser van Egypte en de commissie-Menzies over de crisis om het Suezkanaal begonnen. Premier Menzies van Austra lië drong er op aan dat de onderhandelingen in een objectieve geest en niet in een sfeer van vijandschap gevoerd zouden worden. Nasser was in een goede stemming en lachte toen hy de ledën van de com missie ter verwelkoming de hand schudde. Het eerste onderhoud begon om elf uur en duurde 35 minuten. Menzies diende officieel het plan van de achttien landen van Lon den voor een internationaal beheer van het Suezkanaal in. Verder werd alleen over procedurekwesties gesproken. Tijdens de tweede bijeenkomst, die gisteravond plaats had en 70 minuten duurde, lichtte Menzies het voorstel toe. Na afloop zei bij: „Tot dusver ben ik alleen aan het woord geweest". De vijflandeneommissie bestaat uit de Australische premier Menzies, de Amerikaan Henderson, minister Unden van Zweden, minister Ardalen van Perzië en Habtewold van Ethiopië. President Nasser was 's morgens verge zeld van zijn ministerva n Buitenlandse Zaken Fawzi en zijn adviseur Ali Sabri, die als Egyptische waarnemer te Londen vertoefde tijdens de Suez- conferentle. Tijdens de tweede bijeenkomst waren geen adviseurs aanwezig. De vol gende ontmoeting zou vanavond om zes uur plaats hebben. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, oud-wethouder van Financiën te Rotterdam en oud-Ud van de Eerste Kamer voor de PvdA, ls van ochtend om kwart over vijf op Schip hol aangekomen. Hij werd begroet door de imformateur prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Op een onmiddellijk na aankomst ge houden persconferentie kon de gouver neur nog weinig zeggen. „U weet alle- Zowel de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, als de infor mateur, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, waren in een uitstekende stemming tijdens de persconferentie, die na aankomst van de heer Van Tilburg op Schiphol werd gehouden. maal meer dan lk over de kabinetsfor matie,,' zei hij. „Want eerst tn het vliegtuig op weg hierheen heb ik mij enigszins op de hoogte kunnen brengen. Ik kreeg „Trouw" en „De Volkskrant". Professor De Gaay Fortman inter rumpeerde de gouverneur met de laco nieke opmerking: Dat is eenzijdige voor lichting." „Maar later op de reis zijn daar de andere kranten bijgekomen", ging de heer Van Tilburg voort, „onder andere Het Vrije Volk." Prof. De Gaay Fortman: „Langzamer hand komt u dus in de brede basis te recht." De reis van de gouverneur naar Ne derland heeft enige vertraging onder vonden. Aanvankelijk werd hij reeds zondagavond op Schiphol verwacht, doch de Supereonstellation der K.L.M., die hem uit Curagao zou halen, een normaal lijntoestel, liep op de uitreis naar de West motorstoring op, zodat het te iaat in Curagao aankwam en in totaal der tig uur vertraging opliep. De journalisten vroegen de gouver neur. hoelang hij in Nederland meende te zullen blijven. Hij zei daar geen flntnv idee van te hebben. Op 11 febru ari jl. heeft hij in Suriname zijn functie van gouverneur opgenomen. Tijdens zijn afwezigheid wordt hij in Suriname vervangen door de directeur van zijn kabinet, dr. Nagtegaal. Ook de imformateur zelf. prof. De Gaay Fortman, kon op Schiphol van ochtend slechts zeer weinig over de ka binetsformatie mededelen. „Maar"-, zo zei hij. „Als u weet, hoe moeilijk ik vroeg kan opstaan, en u ziet mij dan hier om vijf uur 's ochtends op Schip hol de gouverneur afhalen, dan blijkt daar wel uit. dat ik de komst van de heer Van Tilburg voor de kabinetsfor matie van belang acht." Hedenochtend om half elf heeft de in formateur de heer Van Tilburg voor een onderhoud op „Het Torentje" ont vangen. Naar zijn woordvoerder te ken nen gaf is het te verwachten, dat dit geen kort onderhoud zal zijn. Tijdens zijn verblijf in Nederland lo geert de Gouverneur van Suriname in het Parkhotel te Rotterdam. T\/J EDE WERKERS van Menzies hebben -t'-l verteld, dat de Australische premier „geschokt" was. door de wijze waarop de Egyptische regering hem zondag by zijn aankomst in Cairo heeft.ontvangen. Men zies had verwacht, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken op het vliegveld (Van onze Haagse redacteur) De Sociaal-Economische Raad zal in zijn einde september te hónden vergadering behalve het hnnrvraag- stuk ook de compensaties in verband met de huurverhoging bespreken. - De Stichting van de Arbeid heeft nl. een definitief advies over. deze kwestie gevraagd. De prinsessen Margriet eri Marijke zijn van hun vakantie in Zwitserland teruggekeerd. Zij kwamen gisteravond in gezelschap van haar verzorgster mej; A. Broers op het vliegveld Schiphol aan. aan te treffen, maar er- was alleen de chef van het. protocol. Hy verwachtte verder begroet te worden door een offi cier uit de omgeving van president Nas ser, maar dit geschiedde door de goiivér- nenr van Cairo. Ook vond premier Men zies het niet aangenaam, dat de Egypti sche politie niet had willen verhinderen, dat hu, toen hy uit het vliegtuig stapte, werd bestormd door verslaggevers en fo tografen. V (Van één onzer verslaggevers) De burgemeester van Amsterdam, mr, Arnold J. d'Ailly, heeft aan H. M. de Koningin per 1 januari a.s. ontslag ge vraagd uit zijn functie. De reden van dit verzoek is, dat mr. d'Ailly van oordeel is, dat na een tien jarige ambtsperiode het ogenblik geko men is, waarop hij zijn functie aan een ander moet overdragen, opdat nieuwe en frisse invloeden naar voren kunnen komen. Burgemeester d'Ailly heeft de Amster damse gemeenteraad, die morgen voor het eerst na zijn reces bijeenkomt, schriftelijk van zijn besluit op de hoog te gesteld. Het is", zo verklaarde mr. d'Ailly, toen wij een onderhoud met hem had den, „in Amsterdam niet de gewoonte, dat een burgemeester langer dan tien jaar in functie blijft. Behalve burgemees ter De Vlugt. die twintig jaar aanbleef, is er - ik heb het juist gisteren nog even nagekeken - geen enkele geweest, die meer dan twee perioden van vijf jaar heeft volgemaakt." De burgemeester wees er op, dat zijn ontslag-aanvrage geen verbazing behoeft te wekken. „Bij mijn herbenoeming in 1952 heb ik te bevoegder plaatse reeds het voorbehoud gemaakt, dat ik na de tweede periode mijn functie zou willen beëindigen. „Er moet van tijd tot tijd verandering komen, opdat nieuwe sttimulansen aan de stad worden gegeven, en" - zo voeg de hij er lachend aan toe - „opdat fou ten. die ik mogelijkerwijs heb gemaakt, worden goedgemaakt". Mr. d'Ailly, die thans 54 jaar oud is, stamt uit een oud Hugenoten geslacht Amsterdammer in hart en nieren. „Ik wil dan ook", vertrouwde hij ons toe, „dolgraag in Amsterdam blijven wonen, al weet ik nog niet, watik na 1 januari zal gaan doen". Mr. d'Ailly studeerde, na het gymna sium te Doetinchem te hebben doorlo pen. rechten aan de Stedelijke Univer siteit te Amsterdam. Hij bekleedde ach tereenvolgens functies bij de griffie van het Gerechtshof te Amsterdam, bij de Maatschappij „Nederland", bij dé Ver eniging voor den Effectenhandel en (als directeur) bij de Kasvereniging. Na de bevrijding maakte hij deel uit van het directorium van de Nederlandsche Bank. Op 1 oktober 1946 werd hem de ambtsketen, behorend bij het ambt van burgemeester der hoofdstad, om de schouders gehangen. Hij was toen lid van de Partij van de Arbeid, Later werd hij partijloos. Uiteraard valt nog niet te zeggen wi«. indien aan mr. d'Ailly ontslag wordt ver leend. aangewezen zal worden, het ambt van burgemeester van de hoofdstad te bekleden. Indertijd zijn vier namen ge noemd: die van de heer J. Suurhoff, minister van Sociale Zaken, mr. J. In 't Veld, oud-burgemeester van Zaandam en oud-minister van -Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. W. Thomassen - allen lid van de Partij van.de. Arbeid - en mr. D. Stikker, oud-minister van Buitenlandse Zaken, thans ambassadeur in Londen, die tot de V.V.D, behoort. Ofschoon iedere voorspelling prema tuur is, kan, gezien de politieke verhop, dingen in de hoofdstad, wel worden rj... een P.v.d.A.-lid tot opvolger van burg©. Hij werd geboren in Franeker, doch is'meester «faiu» .ai - ien ge zegd^ dat het niet waarschijnlijk is, dat LA.-lid tot opvolger van burg« d'Ailly zal werden benoemd.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1