Amerika biedt dollars en schepen aan A "SS^TÏ tXES SS Indonesische pers houdt niet op met Nieuwe opdracht eerst na Prinsjesdag Amerikaanse ertsboot vergaan 3 „Het plan kwam plotseling", zegt Anna Zandvliet Kinderen als verstekeling naar zieke moeder in Holland m Luchthaven Rotterdam heden officieus in gebruik genomen Twee Britse toestellen maakten geslaagde proefvluchten DULLES MET NIEUW PLAN NAAR LONDEN Cairo verwerpt nieuw org van et- Suez omhoog Periode van rust wen Echtpaar beroofd India tracht weer te bemiddelen Ook Nederland naar nieuwe Londense conferentie wmm. A Weer overzicht Nasser over het Westelijke plan MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956 f N VEERTIENDE JAARGANG No. 34S? Weerbericht Sv. ONDANKS REGERINGSDECREET m èèm, Ned. Suezloods mag niet terugkomen Welcome in R'dam" S?-"™ vcr.vacht nBt ArrUca aan Wes'™'°P«e landen een ordi„e half miljard dollar zal Lnen om ze in staat te stellen de vaart door het Suezkanaal te vermijden als Egypte weigert schepen van de voorgestelde gebruikersorganisatie te laten passeren. De dollars zouden de kosten moeten dekken van Europese olie 1 f nk°Pen de Ver. Staten en Zuid-Amerika en weK ook van de omweg-om de Kaap naar het Midden-Oosten. Minister Dulles zal dit plan deze week aan de nieuwe Londense Suezconferentie voor- I leggen in de hoop daarmee Engeland en Frankrijk te doen afzien van militair optreden legen Nasser. Q Zie verder pagina 3 sffSfSt - - HET plan kwam echt pas op toen ik 's middags met de kinderen op de kade van Fre- mantle wandelde om naar de schepen te kijken," vertelde gis teren de 19-jarige Anna Zand vliet, die met drie jongere broer tjes en een klein zusje als verste kelingen uit Australië naar Ne derland reisden om bij hun zieke moeder in Den Haag te kunnen zijn. De „Luchthaven Rotterdam" is vanmorgen officieus ingewijd. Twee Britse vliegtuigen tandden kort na elkaar op het vliegveld Zestien hoven. Op een hartelijke wijze werden bemanning en passagiers een welkom toegeroepen. De twee toestellen, een van de Morton Air Ser vices Ltd. en een van East Anglian Flying Company, arriveerden resp. om vijf minuten voor en vijf minuten over tien. Deze vluchten waren bedoeld om de piloien vertrouwd te maken met het vliegveld. Welnu daarover hadden de bestuurders niets dan lof. „Het vliegveld Zestien- Roven heeft een prima aanvliegroute", zo vertrouwden de beide pilo ten ons toe. Op 1 oktober zullen de officiële diensten op Londen worden ge opend. Dan zal ook de Bristol Freigther worden ingezet, een vlieg tuig, dat bestemd is voor gecombineerd passagiers- en autovervoer. Erevluchten Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1 1 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiacntendienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: TeL 111392 - Adm. TeL 114402 Klachtendienst 18.30-19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 fft°74ne^rntS,riit,5? Cent per \veek- f 2-26 per maand" 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks VJ Directeur: H. DE RUIG Olie langs een omweg als Nasser weigert leidt hieruit af dat hij ook zal weigeren scnepen met loodsen van deze organisa tie te laten passeren. Vol trots deelde Nasser verder mee dat na het vertrek van de westerse loodsen zeventig Egyp tische en zeven Griekse loodsen zijn ach tergebleven, die zaterdag zonder onge .ukken 42 schepen door het kanaal heb ben geloodst, een aantal dat veel ho<*er ligt dan het gemiddelde van de laatste tijd. Deskundigen van de Amerikaanse re gering en van oliemaatschappijen in de V.S. hebben een plan opgesteld, dat voorziet In handhaving van de dage lijkse Westeuropese invoer van 2.500.000 vaten olieprodukten, ook indien het ver voer door het Suezkanaal aan vertra ging onderhevig zou zijn. In dat geval zullen dagelijks ongeveer 450.000 vaten uit het westelijk halfrond naar West-Europa worden gezonden be nevens 300.000 vaten uit het Midden- Oosten, die normaal naar de Verenigde Staten worden verscheept. Weersverwachting, geldig tot dinsdagavond: DROOG WEER Perioden met zonneschijn cn droog weer. Zwakke tot matige wind uit Nooi'delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 18 sept.: zon op 6.21, onder 18.50; maan op 17.4C, onder 4.33. O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. 3. S. BRUINS SLOT xf'-rSv^A Krisjna Meiunt Nasser heeft zaterdag op- ;k ver klaard de organisatie van Suezkanaal- gebruikers niet te zullen erkennen. Men Leden van het .parlement en bijna ille-Djak&rtaanse hoofdrédacteuren heb ben heden hun stem verheven tegen de militaire verordening van getieraal-ma- Joor Nasution, waarbij „destructieve en provocatieve berichtgeving" wordt ver boden, Deze verordening, die zaterdag te uitgevaardigd, werd onmiddellijk door het nationale comité van het Internatio nale Persinstituut als „een schending van dé vrijheid van de pers en de. democra tische beginselen" gebrandmerkt. De verordening verbiedt, zoals in en kele edities reeds werd gemeld,de pu blicatie van geschriften, die kritiek, in sinuaties of beledigingen tegen de presi- dérit of in functie zijnde regeringsambre- ren bevatten. Het onafhankelijkeblad „Indonesia Raya" schrijft heden in een hoofdartikel, dat minister-president Ali Sastroamid- jojo „een mislukking" is. Het socialistische blad „Pedoman" zegt, dat de verordening een schending van de Indonesische constitutie is. De voorzitter van de christelijke partij, Tambunan, zeide, dat het besluit de in druk wekt. dat er in het land een nood toestand heerst, maar dat hij zich niet bewust was van het bestaan van zulk een toestand. De minister van Voorlichting, Sudibjo, verklaarde daarentegen, dat hij het eens was met het besluit. Hij zeide, dat hij de democratie niet misbruikt wenste te zien en dat de verordening bedoeld was net volk te leiden om te handelen vol gens werkelijk democratische grondbe ginselen. Inmiddels kon men in verschillende kranten heden weer onthullingen van corruptie door regeringsambtenaren aan treffen. .zoals dit steeds het geval is finds depoging van het leger om de minister van Buitenlandse Zaken, Roes ten Abdulgani, op 13 augustus .te arres teren. Vrij algemeen is men van mening, dat de aanleiding tot de maatregel te zoeken Is in de artikelen, spotprenten ^„Pamfletten, die de regering gehe keld hebben wegens de Russisch-Indo- nesische verklaring na het bezoek van Soekarno aan Moskou en de beweerde corruptie in hoge kringen. Dat het leger het decreet uitvaardig de overigens met machtiging van de regering Is toe te schrijven aan het feit, dat op Java en in vele andere ge bieden nog ..altijd, .de staat van beleg geldt. Een groep 'Scheepvaartmaatschappijen die via het Suezkanaal diensten op -in geland en het Europese vasteland ~n- derhoudt, The Conference Lines, heeft in Singapore besloten tot een vracht verhoging van vijftien procent met in gang van morgen. Deze tariefsverho ging wordt uitdrukkelijk gemotiveerd met de te verwachten vertragingen in het Suezkanaal door het tekort aan lood- icgeu cgypie sen, resp. met de noodzakelijkheid van en in strijd met de beginselen van da de verlegging der routes om de K.aap Ver. Naties. Het plan voor een vereni- de Goede Hoop of door het Panamaka-j ging van kanaalgebruikers werd een re- naai. I vaarlijke uitdaging genoemd. De Sowjet-Unie heeft zaterdag ge waarschuwd, dat door de „voortgezette Franse en Britse dreigementen om te gen Egypte geweld te gebruiken" de toe stand gevaarlijk voor de vrede is ge worden. In een verklaring van de Sowjet-re- gering, die door radio-Moskou is omge roepen, wordt gezegd dat Engeland en Frankrijk voornemens zijn zich van net Suezkanaal meester te maken. Hun mi litaire voorbereidingen zijn volgens Mos kou een daad van agressie tegen Egypte fWÉk WK H.M. de Koningin zou, nadat ztf za terdag op paleis Soestdijk de vijf frac tievoorzitters, de heren Burger (afb.). Romme (KVP), Zijlstra (a.r.j, Oud (VVD) en Tilanus (c.b.), heeft gehoord, vandaag hun adviezen op schrift ont- vargen. Vanmorgen ontving Hare Majesteit de Koningin op het Huis ten Bosch de vi ce-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, prof. dr. L. J. M. Beel, prof. dr. A, M. Donner, prof. mr. R. Kranenburg en prof. mr. P. J. Oud voor het inwinnen van 'staatsrech telijke adviezen. Het zou wel eens raadzaam kunnen worden geacht, nu de verhoudingen in de politieke wereld zich, zo hebben toe gespitst, een periode van rust te schep pen om de politieke partijen in staat te stellen tot een heroriëntering'te komen." Ten slotte zal men hei gezonde verstand moeten laten spreken. Op Prinsjesdag wordt door het de missionaire kabinet de rijksbegroting en de miljoenennota bij de kamer inge diend. De normale gang van zaken is dat daarna .op korte termijn in de Tweede Kamer de algemene beschou wingen worden gehouden. In politieke kringen vraagt men zich echter af of dit wei verstandig is zolarg de formatiecrisis niet is opgelost. Men vreest dat de verhoudingen door et parlementaire debat nog meer nullen worden verscherpt en dat de oplossing van de crisis hierdoor alleen, maar zal worden bemoeilijkt en vertraagd. Wellicht zou het daarom raadzamer zijn de algemene beschouwingen uit te stellen totdat een nieuw kabinet zal zijn gevormd en dit met een regerings verklaring voor de Kamers verschijnt. In deze verklaring zal immers net toe komstig beleid dienen te worden vast gelegd. Uit een hotelkamer in Lugano, waar in een Nederlands echtpaar verbleef, zijn juwelen ter waa-de van 28.000 tui den gestolen. Het echtpaar, dat afkom stig is uit Amsterdam, was even uit gegaan en had de kostbaarheden in de kleerkast opgeborgen. Toen zij terug kwamen was de kast nog op slot, doch de juwelen waren verdwenen.(U-P.) Drie demissionaire ministers keken zaterdagmiddag uit een raam tan het gebouw van de Eerste Kamer belang stellend toe hoe hun collega prof. Van Oven zich van zijn taak kweet. Prof. Van Oven sloot die middag als minister van Binnenlandse 'Zaken ad interim in het demissionaire kabinet plechtig de zitting van de Staten- GeneraalOp de foto v.l.n.r. de mi nisters Cah, Van Thiel en Luns. Premier Nehroe van India heeft gis teren 2ijn voornaamste adviseur, Krisj na Menon, naar Cairo gezonden om een tweede poging te doen een oplos sing van de Suezcrisis te vinden. Tege lijk verluidt, dat India aan Frankrijk en Engeland langs diplomatieke weg de wenk heeft gegeven, dat het de op richting van een gebruikersvereniging van het Suezkanaal zou.willen uitstel len. -~ ..«W - f W N Nederland heeft de uitnodiging voor oe nieuwe Suezconferentie, die woens- in Londen begint, officieel aan- *sard. De Nederlandse delegatie zal on- °er leiding staan van de minister zon- ,fl» Portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. De uitnodiging is behalve door Neder- ook reeds aangenomen door West- Duitsland, Italië, Perzië, Pakistan, Ja pan, Zweden, Noorwegen en Denemar ken. De meeste van deze landen heb- oen echter het voorbehoud gemaakt dat «J zich hiermee niet verplichten lid van fle gebruikersorganisatie te worden en Jegen' geweld zijn. De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Scandinavische landen hebben in Stock holm verklaard dat de Suezkwestie nu aan de Ver. naties moet worden voor gelegd. Gistermorgen kwam het vijftal mèt de moeder met de Batavier II uit Engeland in Rotterdam aan. Vijf dagen geleden, toen de „Orontes" in Las Palmas aankwam, wachtte de kinderen nl. een verrassing. Moeder Zandvliet was met een vliegtuig het schip tot daar tegemoet gereisd, zo dat het tot een vervroegd weerzien kwam. Natuurlijk waren de kinde ren Anna, Pauline, Adriaan, Robert en Gerard, opgetogen. Vader Zand vliet heeft reeds als werkend pas sagier gemonsterd op een Nederlands schip, zodat de familie binnen af- t» Zie verder pag. 3, kol.j De Amerikaanse ertsboot Pelagia (7238 ton) Is zaterdag in een vliegende storm bij de Noorse kust ter hoogte van Narvik doormidden gebroken en ge zonken. Vijf van de 37 opvarenden zijn gered. Men vreest dat alle 32 andere bemanningsleden zijn omgekomen. Er zijn slechts reddingsgordels en wrak stukken aangetroffen. Tot de bemanning behoorde J. Buiten dijk uit Suriname. Over zijn lot is niets bekend. De geredden zijn drie Amerika nen en twee Grieken. De dode die in de sloep werd aangetroffen, is een Ame rikaan. Aan het opsporingswerk namen vijf of zes schepen, waaronder het Neder landse schip Delfshaven, en enige Noorse vliegtuigen deel. Een vliegtuig ontdekte ten slotte een sloep. De Britse trawler Northern Duke koerste onmid dellijk in de aangegeven richting en trof in de sloep vijf overlevenden en een dode aan. Zaterdagmiddag ontving men de laat ste radiomelding van de „Pelagia". Het schip verzocht om hulp en meldde een sloep 'te hebben gestreken voor het in specteren van een beschadiging, die het schip had opgelopen. Dit was vermoede lijk de sloep met de vijf mannen die gered zijn. De Noorse torpedobootjager Trondheim heeft vandaag het lijk aan boord geno men van een van de vermiste opvaren den. DE BILT, maandag 10 uur. Tijdens het -weekeinde werd het weer bij ons bepaald door een langgerekt .hogedrukgebied, dat zich van de Balkan over de Noordzee en Schotland naar de, Oceaan uitstrekte. Aan de Zuidflank er van stroomde met een matige Noordoos telijke wind droge lucht uit Duitsland ons land binnen. In deze lucht kwam weinig bewolking voor. Het hogedrukgebied was echter aan tamelijk grote vormveranderingen onderhevig en maandagmorgen was er alleen nog een afzonderlijke cel over, waarvan het centrum op de Oceaan ten Noordwesten van Schotland gelegen is. De wind draaide intussen naar Noorde lijke richtingen waardoor iets minder droge lucht van de Noordzee werd aan gevoerd met daarin een uitgebreid wol kendek. Dit wolkendek wordt boven Denemarken begrensd door een zwak front, dat langzaam over de Duitse Bocht naderbij komt. Er is daardoor in de weerstoestand geen grote verandering te verwachten. „Wij zullen de door het Westen voor gestelde vereniging van kanaalgebrul- kers met toestaan in het Suezkanaal werkzaam te zijn", aldus een uitlating van president Nasser van Egypte ln een interview dat hij zondagavond te Kairo aan de correspondent van een dagbladconcern in India heeft toege staan. De president voegde eraan toe: „Wij Egyptenaren zullen het kanaal goed en efficiënt laten functioneren. Als niette- min de vereniging van kanaalgebruikers zich een weg door het Suezkanaal for ceert zou dat agressie betekenen en zóu het als zodanig worden behandeld". Gevraagd of hij gelooft dat de huidi ge Suezkanaalcrisis op een oorlog zal uitlopen, zei president Nasser: „Dat weet ik met. Als verantwoordelijk man móet ik paraat zijn. Ik kan de agres sieve Westelijke verklaringen niet louter, als bluf beschouwen". Nasser verklaar de voorts dat Egypte op het ogenblik geheel gereed en in staat is elke agres sie het hoofd te bieden. Egypte, heeft, aldus de president, geen agressieve be doelingen, maar bezit voldoende kracht om in geval van een aanval van zich af te slaan. „Het westen denkt dat het in de Arabische wereld niet meer: mee telt als het de strijd om het Suezkanaal verliest". En dat idee hindert hen het ergst. Ik geloof dat de Suezkanaalcrisis de Arabische wereld meer dan ooit heeft vereend, aldus Nasser. De 42-jarige Nederlandse Suezloods, kapitein P. de Jong, die zaterdag uit Egypte op weg naar Amsterdam in Londen is. aangekomen, heeft verklaard,! dat deEgyptische autoriteitfia hein ge zegd hebben, dat hij niét terug mag komen. Kapitein De Jong zei verder, dat er zeer weinig ervaren loodsen voor het Suezkanaal zijn overgebleven. In augustus had hij 312 uur gewerkt. De Luchthaven Rotterdam" is van morgen officieus ingetvijd: Een pasa- giersvlicgluig van de .Morton Air Ser vice Ltd." tandde als eerste op het vliegveld fZestienhoveri ■m mm '•AkA«: De Zandvlieljesmet htm weldoener. V.l.n.r. Pauline 16), Anna Gtrar Adriaan (12), Rob (9) en kapitein Clifford Edgecombe van it .,Oroni j" De tweede piloot, de heer J. Worborton de boordwerktuigkundige R. j. Mac Fië en de radio-telegrafist F. Bryan, ver schenen daarna met een brede glim lach in de deur van het vliegtuig. De eerste proefvlucht zat er op en alles was voortreffelijk gegaan. De vlucht had precies een uur en tien minuten geduurd. Nauwelijks waren de motoren van deze Haviland stilgezet, of in de verte verscheen het tweede toestel. Dit was het vliegtuig van de East Anglian Flying Services, de G.-A. N. V. IJ. be* stuurd door captain H. E. H. Pasons. Met de stewardes had hij deze proef vlucht gemaakt. Captain Pasons was eveneens in zijn nopjes over dit gloednieuwe vliegveld. De luchthavenmeester, de heer A. W F. van der Hoek, was op deze morgen De wethouder van Wederopbouw, de heer J. Meertens in gezelschap van de directeur en adjunct-directeur van Ge meentewerken, ir. J. A. C. Tillema en ir. J. D. Quak, begroetten op de lan dingsbaan de bestuurder van de twee- motorige Haviland, de G- A.M. Y. O., captain T. W. Morton. „Welcome in Rotterdam", zo zei de heer Tillema en daarna schoot de kersverse grondste- wardes mej. Nan Koning op de passa giers af, om hen behulpzaam te zijn bij het uitstappen. Tot de passagiers behoorden, de heer P. Eskell. commer cial manager van de Morton Air Ser vices Ltd. en de heer C. W. Evans, put lish-manager van de maatschappij. vanzelfsprekend een van de weinigen die een indruk kon geven over deze eerste bedrijvigheid op de Luchthaven Rotterdam. Gedurende vele jaren oefen de hij dezelfde functie uit op Waalha ven. De heer Van der Hoek was er nu beslist zeker van. dat de Luchthaven Rotterdam weer een belangrijke plaats gaat innemen. Het personeel van het vliegveld was vol enthousiasme en ieder- een ziet verlangend uit naar de eerste october, de datum, waarop eerst recht gestart zal kunnen worden. De vertegenwoordigers en agenten van ae luchtvaartmaatschappijen, die de diensten Rotterdam-Londen zullen onder houden, zagen de toekomst ook hoopvol Als straks. de Bristol Freighter zal gaan vliegen, zal het vrachtvervoer op toeren komen. Reeds nu wist men te vertellen, dat deze vliegtuigen de vee-transporten zullen verzorgen. Tenminste vijftig koeien per nfrfri Z" Len y?n, Engeland naar Neder land gebracht kunnen worden. De aanwezige autoriteiten en de ver- egenwoordigers van de pers ontvingen ten sjotte van de heer Morton de uit nodiging ter gelegenheid van deze glorievolle dag in de geschiedenis van Rotterdam, een erevlucht te maken De tweemotorige Haviland taxiede voor eh met gezelschappen van acht man wérd een rondvlucht boven Rotterdam en om- streken gemaakt. Zelfs een leek kon tijdens deze vlucht vaststellen, dat het legen Zestienhoven zeer ideaal is ge- De vliegtuigen bieden plaats aan acht passagiers. De vlucht RotteJdam-Croy-

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1